forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Kolinje
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

melkajk
Average Member



509 Posts

Member since 07/10/2011

Posted - 22/11/2014 : 16:25:34  Show Profile Show Extended Profile  Send melkajk a Private Message  Reply with Quote
Tradicija koja izumire...pozdrav iz Slavonije...
Buraz i ja, bez žena, iskonski slobodni, vino, stara odjeća, prekrasan dan u studenom


“Yesterday is but a dream,
Tomorrow is only a vision.
But today well lived makes every yesterday a dream of happiness, and every tomorrow a vision of hope.”

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 22/11/2014 : 16:39:56  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Uzivaj melkajk

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

gerilac1
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1453 Posts

Member since 24/08/2013

Posted - 22/11/2014 : 16:48:44  Show Profile Show Extended Profile  Send gerilac1 an AOL message  Send gerilac1 a Private Message  Reply with Quote
Uzivancija nema nista ljepse od prirode

Junak stavlja na kocku cak i prst!
Go to Top of Page

zlatko900
Average Member

930 Posts

Member since 28/01/2012

Posted - 22/11/2014 : 21:36:15  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatko900 a Private Message  Reply with Quote
Odakle ti pravo da mi budiš emocije i sjećanja na slavoniju???Bdw-jedini posao koji nikad nisam volio je klanje(kolinje po novome) jer nevidim čemu tepati "kolinje" kad je sami čin brutalan-zabiti nož svinji u vrat što dublje nebi li jadna što teže krepala da bi se mogle namiriti ljudske guzice A slavoniju nema pravo nitko da mi dira... Šalu na stranu-odličan spot. Joooj-slavonijo moja lijepa...
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 22/11/2014 : 22:33:55  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Ja za tjedan dana imam kolinje ali je sreća da taj krvavi posao obavlja netko drugi tko je plaćen za to.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 23/11/2014 : 00:03:12  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
To se nekad popularno nazivalo i '29-ti'. Zbog datuma.
Go to Top of Page

melkajk
Average Member



509 Posts

Member since 07/10/2011

Posted - 23/11/2014 : 00:07:56  Show Profile Show Extended Profile  Send melkajk a Private Message  Reply with Quote
roots bloody roots
nema vise bajuneta u vrat, parajuceg cviljenja, unija zahtijeva maximalno human proces, iako se i dalje moja priroda protivi samom cinu
po meni osobno ovo je najvise sto se mozes pribliziti korijenima, nema razlike izmedju sjevernoamerickih indijanaca i azijskih plemena, cin zrtvovanja nema veze sa zapadnim klaonicama
ono sto je bitno je napisano u prvom postu
nije stvar u tome da ti to obavi netko drugi,, u mesu...
selo je na umoru, sa 700 na jedva 100 dusa
spajaju se nove i stare stvari i principi
poslije, kod obrade mesa, izrade krvavica i cvaraka, sve nalikuje melvilleovom transcendentnom opisu mijesanja kitovog sala
dok istovremeno kruzi susjedov mobitel sa slikom gandze velicine bozicne jelke...wireless je posvuda...
muske price o urodu, kapitalcima i obicajima koji te odvracaju od ubitacne svakodnevice
nista nije kao prije a opet ne moze drugacije
ali previse je silvanca u meni sad
laku noc



“Yesterday is but a dream,
Tomorrow is only a vision.
But today well lived makes every yesterday a dream of happiness, and every tomorrow a vision of hope.”

Edited by - melkajk on 23/11/2014 00:15:55
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 23/11/2014 : 00:51:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by melkajk

roots bloody roots
nema vise bajuneta u vrat, parajuceg cviljenja, unija zahtijeva maximalno human proces, iako se i dalje moja priroda protivi samom cinu
po meni osobno ovo je najvise sto se mozes pribliziti korijenima, nema razlike izmedju sjevernoamerickih indijanaca i azijskih plemena, cin zrtvovanja nema veze sa zapadnim klaonicama
ono sto je bitno je napisano u prvom postu
nije stvar u tome da ti to obavi netko drugi,, u mesu...
selo je na umoru, sa 700 na jedva 100 dusa
spajaju se nove i stare stvari i principi
poslije, kod obrade mesa, izrade krvavica i cvaraka, sve nalikuje melvilleovom transcendentnom opisu mijesanja kitovog sala
dok istovremeno kruzi susjedov mobitel sa slikom gandze velicine bozicne jelke...wireless je posvuda...
muske price o urodu, kapitalcima i obicajima koji te odvracaju od ubitacne svakodnevice
nista nije kao prije a opet ne moze drugacije
ali previse je silvanca u meni sad
laku noc







Metafizika u svom iskonu.

Laku noć melkajk. Uživaj.

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 25/11/2014 : 19:38:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
Kolinje..:)
Danas sam bila na Rijeka Festu - festivalu domaćeg vina i autohtonih delicija-



Ja sam takav domoljub! Moje domoljublje ide kroz želudac, za razliku od Churchilla :)
Ponosna sam na svoju domovinu i njezine delicije koje se ne mogu nikoga posramiti. S kojima možeš gosta iz bilo kojeg dijela svijeta ugostiti, šarmirati, osvojiti..

Birala sam malo od svega, za svoj gušt, a festival je tu sada cijeli mjesec, kao prava blagdanska čarolija..

Od Slavonije do Istre trebalo mi je manje od sat vremena..
Iz Županje sam kupila mast za božićne kolačiće, čovjek na štandu je marendao pa me ponudio, onako, od srca, komadićem kruha namazanog nečim, meni do sada nepoznatim. Po okusu sam shvatila i usput ga upoznala što je naš "pesto", domaći, kojeg je moja nona, za maneštru pravila. Njegov "pešt" je isti; u kremu samljevena bijela slanina, česnjak i soli, samo uz dodatak slavonskih, ljutih začina. Crvena paprika je obavezna. Tom pričom smo još jednog prodavača privukli, i ja sam njih, eto, ponešto naučila.. (usput mu recept za to, uz pomoć nepca, popalila..)
Malo čvraka sam kupila, dvije vrste kobasica iz Gorskog Kotara, Krvavicu, Fuži iz istre, lazanje i paštu za juhu s mrkvom.. slavonsku pogačicu sa čvarcima..Vinarija Pavlomir - bocu CS crvenog vina..
Malo je skupo, ova krvavica me sama stajala 59 kuna, a sve zajedno preko 200,00.
Ali, znate.. ovako se ljubi domovina.

Sutra ili ovih dana moram se vratiti po paštu od konoplje.
Jao, koliko još divnih stvari ima. Ovaj Sajam je oltar domovine na kom se treba klanjati. I njemu hodočastiti.

~ Prvo suputnik onda put ~

Edited by - Just_Charlie on 25/11/2014 19:42:23
Go to Top of Page

melkajk
Average Member



509 Posts

Member since 07/10/2011

Posted - 25/11/2014 : 22:13:41  Show Profile Show Extended Profile  Send melkajk a Private Message  Reply with Quote
Slažem se. Danas sam otvorio neko sranje od talijanskog vina, nakon mjeseci pijenja domaćeg (recimo često pijem običnu iločku graševinu, ništa extra). Razlike drastične, što bi reko Đuro...

Mislim da imamo daaleko kvalitetnije stvari od većine razvikanih proizvoda i kuhinja, ali ne štima nam marketing.

Francusko vino, talijanska tjestenina itd...trebat će nam svjetlosne godine da se nametnemo tim stereotipima. Nažalost.

“Yesterday is but a dream,
Tomorrow is only a vision.
But today well lived makes every yesterday a dream of happiness, and every tomorrow a vision of hope.”
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 30/11/2014 : 21:17:08  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Evo, i to smo danas obavili... konačno.
Ali već sam se zasitio svinjskog mesa za idućih barem tjedan dana.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17660 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 30/11/2014 : 21:32:09  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
jbt bio sam danas na vikendici pravo rano

inače idem kasnije
ali jednu su jadnicu klali toliko dugo da sam počeo psovati ba ubite je više jebote

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 30/11/2014 : 21:35:49  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Ove godine su svinje nekako žilavije nego inače, danas sam se 2 puta uvjerio u to.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

melkajk
Average Member



509 Posts

Member since 07/10/2011

Posted - 22/03/2015 : 20:50:49  Show Profile Show Extended Profile  Send melkajk a Private Message  Reply with Quote
E da, plijen je već skoro sav pojeden, a tek sad se sjetih da podijelim sa vama
Mislim da je ispalo skroz ok


“Yesterday is but a dream,
Tomorrow is only a vision.
But today well lived makes every yesterday a dream of happiness, and every tomorrow a vision of hope.”
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 22/03/2015 : 21:09:48  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Vrhunska, prva liga. Moraću i ja moju uslikati

Have mercy
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10753 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 23/03/2015 : 19:08:06  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Prije desetak dana sam trknuo vepra, ali da je preselio na onaj svijet poslao bi ti ga postom za kotlovinu..
A sto mi nece kakvo janje pod auto bem mu misa... :-)

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

melkajk
Average Member



509 Posts

Member since 07/10/2011

Posted - 23/03/2015 : 19:46:37  Show Profile Show Extended Profile  Send melkajk a Private Message  Reply with Quote
Koja šteta
Brat mi je kuhar i radi fenomenalne stvari sa divljači. Kad je ima.
Ajd se ti lijepo vrati pa vidi da ne čuči ipak taj vepar negdje u jarku sa slomljenom nogom

“Yesterday is but a dream,
Tomorrow is only a vision.
But today well lived makes every yesterday a dream of happiness, and every tomorrow a vision of hope.”
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10753 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 23/03/2015 : 19:58:52  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by melkajk

Koja šteta
Brat mi je kuhar i radi fenomenalne stvari sa divljači. Kad je ima.
Ajd se ti lijepo vrati pa vidi da ne čuči ipak taj vepar negdje u jarku sa slomljenom nogom



Pitao me policajac jel` objekt prezivio rekao jeste otrcao ili otrcala u sumu, ali imam suspekt na frakturu natkoljenice i skocnog zgloba... trebat ce mi auto tipa iz Jurassic Park sa odbojnicima jer mi je zbog te divljaci auto bio tri dana na garazi....
Mozda zalijepim sliku Obelixa na haubu pa ce me se drzati podalje..

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

melkajk
Average Member



509 Posts

Member since 07/10/2011

Posted - 23/03/2015 : 20:24:33  Show Profile Show Extended Profile  Send melkajk a Private Message  Reply with Quote
Obelixa
inače, najgore je što kod tih bliskih susreta uvijek strada auto. Skup sport.

“Yesterday is but a dream,
Tomorrow is only a vision.
But today well lived makes every yesterday a dream of happiness, and every tomorrow a vision of hope.”
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 21/11/2015 : 19:23:10  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Konačno smo riješili i to ali vrijeme je bilo šugavo, mjesec dana nije pala kap kiše i baš danas je našla da lijeva cijeli dan.
Inače, kolinje mi je jedan od najgorih poslova, radije bih cijeli dan cijepao drva nego radio ovaj posao gdje su ruke stalno prljave, masne i mokre.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12198 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 21/11/2015 : 22:54:34  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

Konačno smo riješili i to ali vrijeme je bilo šugavo, mjesec dana nije pala kap kiše i baš danas je našla da lijeva cijeli dan.
Inače, kolinje mi je jedan od najgorih poslova, radije bih cijeli dan cijepao drva nego radio ovaj posao gdje su ruke stalno prljave, masne i mokre.



pazi da takvim rukama ne ideš čitati Libellusovog Mister noa!
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 21/11/2015 : 23:30:18  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
To mi nije ni na kraju pameti, Libellusova izdanja se čitaju u ginekološkim rukavicama.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

melkajk
Average Member



509 Posts

Member since 07/10/2011

Posted - 22/11/2015 : 12:00:14  Show Profile Show Extended Profile  Send melkajk a Private Message  Reply with Quote
Mi idemo idući vikend.
Iako više kolinje neće biti isto bez dede. Tiho nas je napustio jesenas.
Stup koji je na okupu držao ne samo obitelj već i cijelo to izumiruće selo...kalibar koji se danas sve rijeđe viđa. Pokoj mu duši.
Ali život ide dalje, vjerujem da ćemo dostojno nastaviti tradiciju.

“Yesterday is but a dream,
Tomorrow is only a vision.
But today well lived makes every yesterday a dream of happiness, and every tomorrow a vision of hope.”
Go to Top of Page

tihomirduras
Senior Member



1822 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 22/11/2015 : 15:07:16  Show Profile Show Extended Profile  Send tihomirduras a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by melkajk

Mi idemo idući vikend.
Iako više kolinje neće biti isto bez dede. Tiho nas je napustio jesenas.
Stup koji je na okupu držao ne samo obitelj već i cijelo to izumiruće selo...kalibar koji se danas sve rijeđe viđa. Pokoj mu duši.
Ali život ide dalje, vjerujem da ćemo dostojno nastaviti tradiciju.



kolinje kakvo je nekad bilo, još samo u par sela to vidim s tim da je toga svake godine sve manje i manje, najbolje kad se okupi ekipa od 10-15 ljudeskara pa popije kavu i litru brlje ujutro,a vani zima da prste u onim gumenim čizmama ni ne osjećaš, pa kad voda zavrije u kotlu glavni majstor brusi svoj nož koji je nasljedio od dede i koji ni slučajno nesmiješ pipnuti, odvučeš svinju u najveće blato jer tu je valjda obredno mjesto i udri, najgori dio mi je šurenje tu se nezna tko šta radi kao zvjeri navale na svinjče i nedaj Bože da se muvaš oko one stvari onda si na tapeti čitav dan jerbo ti to i fali čim si našao tamo da prčkaš, kad je svinjče u polovicama i visi na remi e onda ajmo popiti po još jednu i naravno jetrica sa bijelim lukom na naglo pojesti, malo se zgriješ taman da krv počne cirkulirati ispod noktiju i dok se svinjče ohladi slušaš priče kako su prije nekoliko godina zaklali svinjče i otišli popiti rakiju a kad su se vratili svinjče se diglo i pobjeglo, e sad kad se rakijom cirkulacija vratila u sve ekstremitete idemo opet van, e sad tu je obrada mesa naravno ja dobijem najgori tj. najtuplji nož i uvijek me zapadne rezanje špeka na kockice,a kao što je dods rekao za ruke masne mokre smrznute, naravno nisam ni skužio da sam se sa svojim tupim nožem porezao do kosti jer neosjetim prste od zime, ali ništa zato treba iči mljeti meso, naravno nije bilo na motore i struje nego ručna kurbla pa ti miško dok samelješ 100 kg mesine ruke kao u popaja,e onda mješanje te iste file sa soli i paprikom naravno ručno, gdje se vrlo brzo sjetiš da su ti prsti svi isječeni i izrezbareni jer si ih umočio u sol,e onda obavezna degustacija file koja se radi u pljeskavice i na tavu u mast, pa komentira treba li soli ili ljute paprike još, poslije degustacije mesa zaljeva se sa rakijicom opet i tako sve do kasno u noć dok i zadnja kobasa nije nafilana i dok se špek nije rastopio i isprešao u fine hrskave vruće čvarke, eto to je moje sjećanje na kolinje kakvo je nekad bilo i kakvo sve više izumire
Go to Top of Page

melkajk
Average Member



509 Posts

Member since 07/10/2011

Posted - 22/11/2015 : 15:37:16  Show Profile Show Extended Profile  Send melkajk a Private Message  Reply with Quote
E, upravo takvo je i moje kolinje ;)
Trusimo gemište i šljivu kraj buraga koji se puši i tako to...
Baš si dobro sve opisao

“Yesterday is but a dream,
Tomorrow is only a vision.
But today well lived makes every yesterday a dream of happiness, and every tomorrow a vision of hope.”
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 22/11/2015 : 15:54:10  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tihomirduras

quote:
Originally posted by melkajk

Mi idemo idući vikend.
Iako više kolinje neće biti isto bez dede. Tiho nas je napustio jesenas.
Stup koji je na okupu držao ne samo obitelj već i cijelo to izumiruće selo...kalibar koji se danas sve rijeđe viđa. Pokoj mu duši.
Ali život ide dalje, vjerujem da ćemo dostojno nastaviti tradiciju.



kolinje kakvo je nekad bilo, još samo u par sela to vidim s tim da je toga svake godine sve manje i manje, najbolje kad se okupi ekipa od 10-15 ljudeskara pa popije kavu i litru brlje ujutro,a vani zima da prste u onim gumenim čizmama ni ne osjećaš, pa kad voda zavrije u kotlu glavni majstor brusi svoj nož koji je nasljedio od dede i koji ni slučajno nesmiješ pipnuti, odvučeš svinju u najveće blato jer tu je valjda obredno mjesto i udri, najgori dio mi je šurenje tu se nezna tko šta radi kao zvjeri navale na svinjče i nedaj Bože da se muvaš oko one stvari onda si na tapeti čitav dan jerbo ti to i fali čim si našao tamo da prčkaš, kad je svinjče u polovicama i visi na remi e onda ajmo popiti po još jednu i naravno jetrica sa bijelim lukom na naglo pojesti, malo se zgriješ taman da krv počne cirkulirati ispod noktiju i dok se svinjče ohladi slušaš priče kako su prije nekoliko godina zaklali svinjče i otišli popiti rakiju a kad su se vratili svinjče se diglo i pobjeglo


Bilo je i krvavijih priča kada ljudi ostave svinjske polovice da vise, odu nešto pojesti i popiti a na povratku skuže da su polovice ''pobjegle''.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000