forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Money,money,money..
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 15/01/2015 : 15:34:34  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Topic za one koji prate monetarnu situaciju, tecajeve i burzu.
Malo, malo pa odredene banke donesu odluge koje dobrano prodrmaju bransu, ali i stedise ,te duznike.
Danas je jedan takav dan.
Ne moram spominjati da mi je na poslu danas ludnica

quote:
TEČAJ švicarskog franka u odnosu na kunu trenutno na deviznom tržištu iznosi 7,38 kuna za franak, što je porast od čak 15,38%.

Najviša razina tokom dana bila je na 8,89 kuna za franak, da bi nakon toga došlo do smirivanja trgovanja.

Švicarska narodna banka (SNB) neočekivano je ukinula minimalnu razinu tečaja u odnosu na euro, što joj je u razdoblju krize služilo za zaštitu gospodarstva.

Kako bi ublažila posljedice te odluke, koja je snažno utjecala na tečaj švicarskog franka, švicarska središnja banka povećala je negativnu kamatnu stopu na čak -0,75%.

Objašnjavajući svoj potez SNB upozorava na sve izraženije razlike u monetarnoj politici ključnih gospodarstava.

"Euro je znatno oslabio prema dolaru, a franak je zbog toga oslabio prema dolaru. U takvim okolnostima SNB je zaključio da provedba i očuvanje minimalnog tečaja franka prema euru više nije opravdana", navodi se u priopćenju banke.

Prošlog mjeseca banka je bila prisiljena poduzeti mjere kako bi obranila minimalni tečaj jer su ulagači ponovo počeli pojačano kupovati franak, koji je uovičajeno sigurno utočište, zbog zaprinutosti za eurozonu i napetosti u Rusiji. nakon toga, prvi puta od 70-ih godina prošlog stoljeća, uvedena je negativna kamatna stopa.




Ovakav razvoj situacije ponovno će teško pogoditi dužnike koji imaju kredite vezane uz švicarsku valutu.

Iz Udruge Franak nadaju se da će doći do stabilizacije tečaja, no očekuju sastanak sa ministrom financija Borisom Lalovcem od kojeg će zatražiti konkretne mjere koje bi zaštitile dužnike.

Hrvatska narodna banka objavila je novu tečajnu listu koja se primjenjuje od 16.01. prema kojoj je srednji tečaj švicarskog franka 7,398431 kuna.

Kupovni tečaj iznosi 7,376236 kuna, dok je prodajni tečaj za švicarski franak 7,420626 kuna.

Pojedine banke obustavile kupoprodaju švicarskog franka

Prema neslužbenim informacijama neke od većih banaka obustavile su kupoprodaju švicarskog franka.

Iz Zagrebačke banke obavijestili su nas da se kod njih trgovanje odvija uredno, jednako i kod Hypo banke.

Privredna banka Zagreb potvrdila je da je kod njih trgovanje, odnosno kupoprodaja švicarskog franka obustavljena.

Radi se o privremenoj obustavi jer banke vjerojatno čekaju stabilizaciju tečaja.







“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 15/01/2015 : 15:47:06  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
NA financijskim tržištima današnje jutro je iznimno burno. Švicarska centralna banka je nenajavljeno prestala braniti tečaj EUR/CHF na 1,2000 radi čega je franak naglo ojačao približno 15%. U jednom trenutku franak je bio jači od eura, no u satima nakon objave tečaj se blago oporavio.

Osim napuštanja odluke o sprječavanju jačanja CHF, centralna banka je dodatno spustila kamatnu stopu za depozite sa -0,25% na -0,75%. Na taj način želi barem djelomično ublažiti učinak odluke o branjenju tečaja na 1,2000.

Zašto je Švicarska centralna banka dopustila jačanje?

Razlog napuštanja branjenja tečaja je velika potražnja za frankom zadnjih mjeseci. Do povećane potražnje je dovelo slabljenje eura u odnosu na sve ostale najtrgovanije svjetske valute. Budući da je franak praktički bio vezan za euro, zajedno je s eurom slabio u odnosu na sve ostale valute. Takva situacija nije bila logična budući da je gospodarska situacija u Švicarskoj relativno dobra pa bi franak trebao jačati. Zbog toga su mnogi investitori, fondovi i špekulanti zadnjih mjeseci kupovali švicarsku valutu i vršili pritisak na Švicarsku centralnu banku, navode analitičari Admiral Marketsa

Kap koja je prelila čašu vjerojatno je bila naglo slabljenje ruske rublje prije mjesec dana. Mnogi ruski bogataši ali i tvrtke pokušali su izvući novac iz Rusije i prebaciti ga na sigurnije mjesto. Idealno financijsko utočište u ovakvim nesigurnim vremenima upravo su švicarske banke te je ruska potražnja za frankom dovela do još većeg pritiska na Švicarsku centralnu banku, smatraju analitičari.

Burna reakcija i na ostalim tržištima

Osim na švicarskom franku, do većih pomaka vrijednosti danas je došlo i na ostalim financijskim instrumentima. Euro je u odnosu na američki dolar u jednom trenutku pao na 1.1560, razinu na kojoj je zadnji puta bio davne 2002. godine.

Cijene dionica su odmah nakon objave vijesti naglo pale. Američki indeks SP500 pao je više od 1%, a njemački DAX približno 3%, no do sada im se vrijednost vratila na razinu od jučer.
Kao i inače u nesigurnim situacijama, cijena zlata je porasla približno 2% te trenutno na platformama Admiral Marketsa iznosi 1251 dolar po unci. Cijena nafte je također porasla 2% te iznosi 49,70 dolara po barelu za WTI naftu i 50,25 dolara za BRENT naftu.

Očekivanje analitičara

S obzirom na osjetno bolju gospodarsku situaciju u Švicarskoj nego u gospodarstvima unutar eurozone, franak bi dugoročno trebao jačati u odnosu na euro, no pitanje je koliko još može ojačati nakon ovako naglog pomaka. Pri objavi nenajavljenih vijesti kao što je današnja, financijska tržišta gotovo uvijek pretjerano reagiraju. Radi toga je moguće da će se u idućim danima franak barem privremeno stabilizirati na razini nekoliko posto slabijoj od trenutne. Analitičari Admiral Marketsa smatraju da u trenutnoj situaciji bolje ne trgovati frankom na kratki rok, a za srednjoročno i dugoročno trgovanje najbolje je pričekati smirivanje situacije i više informacija koje će u idućim danima objaviti vodeće svjetske banke te Švicarska centralna banka.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 15/01/2015 : 15:47:28  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Ma baš me briga koliko će biti franak jer nemam ništa što je vezano uz njega a tako će biti i u budućnosti.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11681 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 15/01/2015 : 15:58:34  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Najviše će najebat Švicarska ovim potezom.
Akcije švicarskih poduzeća su danas vrtoglavo pale, govori se o masakru, krvoproliću, tsunamiju...
Spominju se gubici od 100 milijardi €
http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/franken-freigabe-laesst-schweizer-boerse-abstuerzen-a-1013129.html

A evo i najnoviji vijesti
http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/franken-freigabe-schweiz-kapituliert-vor-schwachem-euro-a-1013151.html

Have mercy
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24653 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 15/01/2015 : 16:03:17  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Uživancija. Šoping stripova u Francuskoj po super cenama.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 15/01/2015 16:03:36
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24653 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 15/01/2015 : 16:07:36  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Najviše će najebat Švicarska ovim potezom.
Akcije švicarskih poduzeća su danas vrtoglavo pale, govori se o masakru, krvoproliću, tsunamiju...
Spominju se gubici od 100 milijardi €
http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/franken-freigabe-laesst-schweizer-boerse-abstuerzen-a-1013129.html

A evo i najnoviji vijesti
http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/franken-freigabe-schweiz-kapituliert-vor-schwachem-euro-a-1013151.html




Švajcarska je održavala euro u životu par godina. Uz dobru monetarnu politiku, rezerve švajcarske nacionalne banke su narasle na 500 milijardi. Mada, mislim da je današnja odluka vezana usko sa visokom politikom.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17663 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 15/01/2015 : 16:13:04  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
odmah gledam ko mi gura ruku u džep :D i ko će me zajebati
ko zna šta se ovdje muti

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 15/01/2015 : 16:19:18  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Uživancija. Šoping stripova u Francuskoj po super cenama.

U pravo to sam i sam pomislio kada su ovo objavili danas u 11h
Za dva tjedna idem do Londona , tako da mi ova akrobacija bas odgovara .

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 15/01/2015 : 16:22:31  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Najviše će najebat Švicarska ovim potezom.
Akcije švicarskih poduzeća su danas vrtoglavo pale, govori se o masakru, krvoproliću, tsunamiju...
Spominju se gubici od 100 milijardi €
http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/franken-freigabe-laesst-schweizer-boerse-abstuerzen-a-1013129.html

A evo i najnoviji vijesti
http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/franken-freigabe-schweiz-kapituliert-vor-schwachem-euro-a-1013151.html


Neboj se za svicere, ovo je bio nuzan potez nacionalne banke, sve ce se to kompenzirati.
Doduse ova odluka ima veze i sa medunarodnom politikom, no to naravno nitko nece potvrditi jer ce ispasti da prljavo igraju..ovako ujeo vuk magare

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 15/01/2015 : 16:41:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Vidjet cemo kako ce se ovo odvijati, i gdje ce zavrsiti. Imam hipotekarni kredit u franku, 6M LIBOR, i na srecu 1. 1. mi se cak nesto spustio, ali ovo danas ...

Kako god, do sada sam vec uveliko profitirao na CHF umjesto EUR (kredit sam uzeo 2007/08 i od tada su jos neko vrijeme krediti na EURIBOR bili slabiji, cak sam dobio 1.000 EUR plusa na racun na dan transakcije zbog ugodnog tecaja tog dana).


Ako ce se ovako nastaviti, mozda i pređem na EURIBOR. Uz penale. Grrrrr....



http://www.siol.net/novice/svet/2015/01/frank_poletel_v_nebo.aspx


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 15/01/2015 16:41:59
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24653 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 15/01/2015 : 16:48:54  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Poli, ukoliko već nisi imao opciju fiksne oročene hipoteke 5/10 godina, mislim da ti je Libor najsigurnija opcija.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24653 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 15/01/2015 : 17:02:08  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by manhunter

Uživancija. Šoping stripova u Francuskoj po super cenama.

U pravo to sam i sam pomislio kada su ovo objavili danas u 11h
Za dva tjedna idem do Londona , tako da mi ova akrobacija bas odgovara .



Ja sam trebao da ovih dana uplatim (u evrima)letovanje u Francuskoj, tako da sa ovim kursom ja štedim 400fr. Malo li je na ovu skupoću.

Da ne pričam o cenama stripova:

Švajcarska
http://www.apostrophes.ch/fantasy/105454-les-mondes-de-thorgal-kriss-de-valnor-tome-5-rouge-comme-le-raheborg--9782803634071.html

Francuska
http://www.amazon.fr/Kriss-Valnor-Rouge-comme-Raheborg/dp/2803634074



I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19384 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 15/01/2015 : 17:44:01  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Dolar sve više raste.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 15/01/2015 : 17:48:21  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

Dolar sve više raste.

Logicno..a rublja ..

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 15/01/2015 : 17:50:07  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by manhunter

Uživancija. Šoping stripova u Francuskoj po super cenama.

U pravo to sam i sam pomislio kada su ovo objavili danas u 11h
Za dva tjedna idem do Londona , tako da mi ova akrobacija bas odgovara .



Ja sam trebao da ovih dana uplatim (u evrima)letovanje u Francuskoj, tako da sa ovim kursom ja štedim 400fr. Malo li je na ovu skupoću.

Da ne pričam o cenama stripova:

Švajcarska
http://www.apostrophes.ch/fantasy/105454-les-mondes-de-thorgal-kriss-de-valnor-tome-5-rouge-comme-le-raheborg--9782803634071.html

Francuska
http://www.amazon.fr/Kriss-Valnor-Rouge-comme-Raheborg/dp/2803634074




Yeep i ja cu let i hotel platiti u eurima,a i funta je koliko vidim malo kleknula

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19384 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 15/01/2015 : 17:53:26  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by tinton

Dolar sve više raste.

Logicno..a rublja ..



Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 15/01/2015 : 18:02:39  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by tinton

Dolar sve više raste.

Logicno..a rublja ..






Jasno

prije par mjeseci kad je Rusija napala Ukrajinu, sam lepe rekel da ne bu svetskog sukoba ali da bu to za Rusiju jako loše...naravno Vladimir bu iz toga izašel osjetno bogatiji, a jadnici koji ga slušaju nek ginu i gladaju (:

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640


Edited by - dosada on 15/01/2015 18:04:36
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16372 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 15/01/2015 : 18:26:57  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Ovo je katastrofa. Taman je neko vrijeme franak bio stabilan. Sad će opet da rastu rate kredita.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 15/01/2015 : 21:56:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

Ovo je katastrofa. Taman je neko vrijeme franak bio stabilan. Sad će opet da rastu rate kredita.




Hebi ga, ti, Poli i ostali "švicarci" mogli biste biti kolateralne žrtve u većim i prljavijim igrama, primarno političkima a sekundarno financijskima.
Netko mora platiti stajanje na rep ruskoj politici i Putinu, tj. iz nečijeg džepa se trebaju platiti posljedice sankcija.
Ali to bi vam jednog dana mogli refundirati.




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

leshwolsh
New Member



Serbia
269 Posts

Member since 04/06/2006

Posted - 15/01/2015 : 22:19:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit leshwolsh's Homepage  Send leshwolsh a Private Message  Reply with Quote
Ko je bio dobro obavesten i reagovao na vreme i kupio danas svajcarce, a sutradan ih prodao imace zaradu od 15 % Za period od 24 sata se moglo dobro zaraditi. Ja sam nazalost kasnio par sati, nigde u Beogradu nije mogao da se kupi svajcarski franak, prodaja je obustavljena, menjacnice su se pretvarale da ga nemaju.


https://www.youtube.com/channel/UCXej4FbiT-28h9Yf5MTM3fQ/featured
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 16/01/2015 : 05:14:43  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by leshwolsh

Ko je bio dobro obavesten i reagovao na vreme i kupio danas svajcarce, a sutradan ih prodao imace zaradu od 15 % Za period od 24 sata se moglo dobro zaraditi. Ja sam nazalost kasnio par sati, nigde u Beogradu nije mogao da se kupi svajcarski franak, prodaja je obustavljena, menjacnice su se pretvarale da ga nemaju.

Isto je ovdje bilo sa eurom na bankomatima..nada
A obavjesten nije bio nitko,ovaj potez je sve iznenadio,sto se vrlo dobro moglo vidjeti po reakcijama bankara i burze.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12515 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 16/01/2015 : 09:29:55  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

A obavjesten nije bio nitko,ovaj potez je sve iznenadio,sto se vrlo dobro moglo vidjeti po reakcijama bankara i burze.



Nije se znao datum, ali se več dugo govori o tome ...

we venture that the SNB will sooner or later be forced to permit the franc to appreciate and thus to enrich the holders of low-priced, three-year call options on the Swiss/euro exchange rate.

Jim Grant, September 19, 2014

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 16/01/2015 : 09:32:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

he he, mos mislist ... nitko nije bio obavjesten ... koje bajke, netko sa vec bezbroj milijuna ih je jos malo povecao


pa bankari su u pitanju a ne posteni ljudi ;P



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 16/01/2015 : 10:30:01  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer

quote:
Originally posted by mr murdoc

A obavjesten nije bio nitko,ovaj potez je sve iznenadio,sto se vrlo dobro moglo vidjeti po reakcijama bankara i burze.



Nije se znao datum, ali se več dugo govori o tome ...

we venture that the SNB will sooner or later be forced to permit the franc to appreciate and thus to enrich the holders of low-priced, three-year call options on the Swiss/euro exchange rate.

Jim Grant, September 19, 2014


E to sooner or later je moglo biti i na godinu

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 16/01/2015 : 11:15:54  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
FRENETIČNO trgovanje uzrokovano odlukom Švicarske nacionalne banke (SNB) da ukine umjetnu granicu između franka i eura rezultiralo je ukupnim padom dionica na tamošnjoj burzi od gotovo 9 posto, što je najveći jednodnevni pad zabilježen u posljednjih 25 godina.

Jedan od trgovaca je potez središnje banke nazvao "pokoljem", dok je Nick Hayek, izvršni direktor tvrtke Swatch porast vrijednosti franka u odnosu na euro nazvao ekonomskim "tsunamijem" za Švicarsku koja 40 posto svojih proizvoda izvozi u Europu.

Dionice Swatcha, proizvođača luksuzne robe Richemont i cementare Holcim u prosjeku su pale između 11 i više od 16 posto.

Ukupna vrijednost gubitaka na švicarskoj burzi u četvrtak je iznosila 105 milijardi franaka ili 8.67 posto, a poniranja nisu pošteđene niti banke Julius Baer i UBS čije su dionice izgubile više od 11 posto vrijednosti.

"Ovo će imati silovit utjecaj na izvoznike, pogotovo na tvrtke koje proizvode u Švicarskoj, poput proizvođača satova. Patiti će i bankarski sektor, jer dobar dio svojih prihoda ostvaruje izvana," komentirao je Michel Juvet iz ženevskog Bordier & Cie-a.

"Stići će val upozorenja na gubitak profita, baš kao i val rezanja troškova i outsourcinga. Tvrtke se mogu prilagoditi postupnim kretanjima valuta, ali je jučerašnji zamah bio suviše brutalan i posljedice će biti teške," kaže Juvet za Reuters.

S druge strane, vodeći europski indeksi su narasli nakon odluke SNB-a jer dio trgovaca potez tumači kao još jedan znak da se Europska središnja banka priprema za puštanje nezaustavljive plime eura kroz program kvantitativnog olakšanja.

"Ako čitate između redaka, SNB očekuje da će ECB kvantitativno olakšanje najaviti vrlo skoro," rekao je za Reuters Neil Wilkinson iz Londonskog kraljevskog fonda za Europu.


“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12515 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 16/01/2015 : 11:54:21  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
"Today all that changed. In a word, the Swiss Central Bank was on the verge of printing itself into oblivion. It had to stop pegging the CHF at 120 before the madman Draghi turned on the ECB printing presses and submerged the SNB’s vaults in a deluge of wasting euros that would have soon reached the tops of the Alps.

Here’s what it had come to. In about 84 months, the SNB’s balance sheet had expanded by 5X. It now stands at nearly 100% of GDP, towering far above even the lunatic monetary emissions of the BOJ.

Had the SNB not finally blinked, the Swiss economy would have been obliterated in a orgy of export sector malinvestment, virulent domestic speculation and incendiary asset-inflation. At length, even Swiss mountainside real estate would have become too expensive for cows and ski lodges alike.

What happened today is that the SNB confessed it was lying, faking, making it up by the seat of its pants. So doing, it unleashed financial hell."

David Stockman

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000