forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Neka pitanja pokrenuta sinoc u Booksi...
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

culture vulture
Senior Member

1428 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 18/02/2015 : 15:47:36  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Iako je tema zapravo bila Mojstrip.com, iako je prostor u Booksi previse rascjepkan i stolaca premalo za jednu ozbiljniju javnu tribinu i iako su neki nepotrebno dominirali raspravom (koja je povrh toga bila i prekratka i vodjena po principu: tko se prvi zadere, ima rijec), mislim da su pokrenuta neka zanimljiva pitanja, koja bi mogla interesirati i ljude koje Mojstrip.com (trenutno) ne interesira...

Necu (za sad) rekapitulirati citavu raspravu, nego cu za pocetak postaviti nekoliko pitanja koja su mene najvise zainteresirala. (A drugi neka izvuku u prvi plan stogod se njima cinilo bitnijim.)

1.) Govorilo o tome kako se i zasto strip seli na internet, no nekako se prebrzo preletjelo preko te teme. Ja bih rado cuo podrobnije analize tog pitanja. Da se ovako izrazim: ok, strip se seli na internet. Ali seli li se on time u novi stan (gdje ima zapoceti novi zivot, mozda i bolji od onoga koji je imao na papiru), ili u djecji vrtic (odnosno u kaos amaterizma, dilentantizma i radova za koje vise nemamo instancu urednika/kriticara da nam jamci kako je vrijedno na njih utrositi vrijeme), ili mozda u staracki dom (kamo ne odlazi svojom voljom, vec zato sto nema izbora, jer je jednostavno ishlapio, i gdje nema sto posebno docekati osim smrti)...?

2.) Q strip se ugasio, a dobar se broj autora ponadao da je Mojstrip.com njegova reinkarnacija. Nije li to pomalo nalik na situaciju s Radnickom frontom? Socijalizam je propao. Kapitalizam nam ne valja. Reinkarnirajmo socijalizam! (Nemam namjeru pokretati politicku raspravu, samo postavljam usporedbu!) Drugim rijecima: nedovoljno nas ljudi cita na papiru? Necemo razmisljati o promjeni smjera, objavljivat cemo za jos manji broj ljudi - na internetu!

3.) Jurica je sam rekao: cudno je da uopce imamo promociju ovoga, ovo bi trebalo biti marginalna pojava, koju jedva tko primjecuje. Odakle onda toliki interes za Mojstrip.com? Odrazava li on jednu zelju da se pojavi neko izdanje kakvo za sad ne postoji i, ako je tako, kakvo bi to izdanje bilo? Klon Q-a ili...?

Misljenja?

Edited by - culture vulture on 18/02/2015 15:49:35

culture vulture
Senior Member

1428 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 18/02/2015 : 16:04:38  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
I jos jedno pitanje. Govorilo se o tome da strip nije dobio onu vrstu postovanja koje su dobili film i animacija. Imajuci u vidu da ozbiljne knjige i znanstveni casopisi posveceni stripu postoje, da se sveucilisni kolegiji o stripu izvode, da knjiznice i muzeji strip kupuju, i da se ljude proglasava vitezovima reda kulture i knjizevnosti za njihov doprinos stripu, je li to uopce istina a, ako jest, je li objasnjenje prvenstveno u nepravednim usporedbama s knjizevnoscu i filmom koje je Jurica naveo?

Edited by - culture vulture on 18/02/2015 16:07:41
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 18/02/2015 : 20:26:07  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

postovanja koje su dobili film i animacija


animacija samo u Hrvatskoj.
izvan Hrvatske (gdje je ipak ostao nekakav respekt na temelju vjerojatno najpriznatijeg segmenta naše kulture u svjetskim razmjerima), animacija je također unutar kulturnog establišmenta marginalna i počesto prezrena pojava.
iako također postoje fakulteti, odsjeci, knjige teorije i doktorati na polju teorije animacije.

postoje i doktorati na temelju futurologije, pa to ne znači da ju itko ozbiljno shvaća ako se ne bavi istom. postoje sveučilišni kolegiji i o znanstvenoj fantastici, računalnim igrama... ma o svemu čega se čovjek može sjetiti.

pitanje prihvaćenosti stripa u elitnoj kulturi mi uglavnom ide na živce i sam sebe živciram kad počnem o tome filozofirati, jer me u biti NIJE BRIGA prihvaća li netko tamo u "establišmentu" strip ili ne, ali evo ga... AKO ćemo o tome razgovarati, bez nekakve statistike i znanstvenog istraživanja, na osnovi čisto anegdotalnih opažanja, ja sam apsolutno uvjeren da strip nema isti status kao književnost, film ili kazalište, a količina novca koji se pretače iz poreza u svaku od gorenavedenih umjetničkih grana sasvim mi je dovoljni dokaz.

opet, nije da me briga za taj novac. nek se netko drugi za to bori. ja sam svoje odvojevao što se tog pitanja tiče.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 18/02/2015 : 20:43:16  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
od ostalih pitanja evo mojih podrobnijih odgovora:

1. internet:
MojStrip je na internetu jer ja i Dupli volimo izravnost, brzinu i neobaveznost/nepretencioznost interneta. gdje će ostali magazini, autori i tendencije krenuti opet - mene malo zanima. gdje god strip krene, ja ću ga pratiti jer volim pripovijedanje sličicama. najiskrenije, nije mi neka velika razlika pročitam li strip ili knjigu na tabletu ili s papira. isti sadržaj, danas već i prilično slična prezentacija.
kolekcionari bi mogli imati prigovora na internet. ali opet: nek se svatko sam bori za ono što voli. ja ne skupljam stripove, pa me baš briga za medij na koji se pohranjuju.

2. Radnička fronta
u biti se ne slažem već s premisom o "nedovoljnom broju ljudi koji čitaju". Q strip nije zbog toga propao. OK, da je bio LUDO čitan i zarađivao ne znam koje pare, ali... to se časopisu sa sadržajem koji je Q strip imao nije nikako moglo dogoditi.
lagao bih kad bih rekao da mi je svejedno koliko ljudi čita npr. MojStrip, ali potpuno sam nezainteresiran za manipuliranje sadržajem u svrhu dovlačenja čitatelja. nitko tko crta stripove za MojStrip nije za to plaćen. svi to rade samo i isključivo zato što osjećaju veliku potrebu da nešto njima/nama važno iskažu/iskažemo malenim sličicama nacrtanim jedna pored druge.
pitanje KOMERCIJALNOG stripa (koji bi se onda logično trebao naplaćivati ili na neki drugi način ostvarivati zaradu za njegove autore) sasvim je drugo. ne kažem da komercijalni autori ne vole to što rade, ali ako od nečega živiš, moraš se prilagoditi situaciji.
MojStrip se ne namjerava prilagođavati ničemu. mi imamo sadržaj u koji MI vjerujem (i vjerojatno nitko drugi, ali što onda) i nastojat ćemo s tim što imamo i u što vjerujemo doprijeti do što je moguće većeg broja čitatelja, ali niti u jednom trenutku nemamo namjeru manipulirati vizijama pojedinih autora kako bismo osvojili kojeg čitatelja više.
naravno da će jako mali postotak onih koji krenu čitati MojStrip ostati časopisu vjerni. to se događa većini intimnih, osobnih projekata u bilo kojem umjetničkom mediju, ali nije naš posao zadovoljavati potrebe čitatelja. časopis se, napokon, zove MOJstrip, ne VAŠstrip :-)

3. što nedostaje?
nemam pojma. možda da se pojavi netko tko želi raditi strip koji će osvojiti veći broj čitatelja nego što to MojStrip može, a da za taj cilj/projekt ima jednaki entuzijazam, energiju i spreman je uložiti toliko ili više vremena, truda, novca itd. koliko smo mi uložili u MojStrip?
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 18/02/2015 : 21:34:53  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
Btw. Ako ikoga nekad bude zanimalo, nakon nekih razgovora jučer sam osmislio cijelu strategiju kako napraviti komercijalno održivi web magazin. Imam u glavi dvogodišnju strategiju i dajem ruku u vatru da bi za dvije godine stvar bila samoodrživa i mogla plaćati poštene hinorare zaposlenima.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 18/02/2015 : 21:38:04  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Prvo o stripu općenito - viječito je pristupna teza kako se strip malo čita, a što se vrlo lako može dokazati broj prodanih primjeraka skoro bilo kojeg izdanja čime se želi reći da je strip na marginama umjetnosti odnosno društva općenito. Međutim stvar je u tome što je tako i sa svakim drugim oblikom umjetnosti, hobija ili kultura koji izlazi iz mainstreama gdje mainstream označava kupovinu novog iphonea, odlazak u kladionicu i slušanje cajki. Evo uzmimo npr. SF. Volim čitati SF. Koliko ima ljubitelja SF knjiga u Hrvatskoj? 500? 1000? Koliko se komada SF knjiga proda godišnje? 500? Jel' vam poznata ta naknada? Evo, volim i audio. Koliko ima audiofila u Hrvatskoj? 500, 1000? Koliko se pojačala/zvučnika/komponenti u Hrvatskoj prodaje na godišnjoj bazi? Moj prijatelj je strastveni ribič. Koliko ima ribiča u Hrvatskoj? 500,1000? Koliko se ribičke opreme proda na godišnjoj bazi? Koliko ljudi sluša glazbu koja se ne sastoji od harmonike i glupih stihova? Jako malo.Koliko ima ljubitelja astronomije,
biciklizma,alpinizma,trčanja, muzeja,opere,kazališta,šaha, skulptura,slikarstva,plesa? Rijetko koji hobi prelazi brojku veću od 1000 ako i toliko "dobaci".
To je realnost. U ovovoj našoj lijepoj državi malo je toga lijepoga kada je riječ o zadovoljavanju određenih hobističkih potreba koje izlaze iz određenih okvira.
I tu se ništa neće promijeniti.
Stoga, postoje dva riješenja. Možemo nastaviti kukati ili možamo shvatiti da, s obzirom na situaciju i okruženje i nismo tako loše prošli. Imamo hrpu stripova na kioscima i u knjižarama, pa jel' može bolje od toga?

Može.

Ali ne kod nas.

Ontopic:Dobro je što se strip seli na internet iz više razloga ali glavni je - edukacija. Pa gdje će klinci i budući crtači naučiti brže i bolje crtati ako ne tako da objave svoje stvari na net, i da onda slušaju savjete svojih kolega i tako uče? To je jedini način da se crtači stvore u velikom broju. Uživo je to naravno bolje, kao što su programi 24 sata crtanja i slično ali oni traju kratko i služe više kao početni impuls da se nekoga zainteresira za strip, a ako taj koji je pokazao interes želi crtati i dalje, gdje će on to ostvariti? Čekati će slijedeću akciju za 6 mjeseci? Ne, crtati će, staviti će na net, objavljivati će, biti će kritiziran, napredovati će...I na kraju možda od njega i bude nešto. Inernet pomaže mladim snagama definitinvo. A što se tiče čitanja preko interneta - mnogi će to i zavoljeti ali uvijek će biti ekipe koja će voljeti papir. Nema veze što je internet moderan. nisu ni radio ni televizija istisnuli knjigu iz upotrebe pa neće ni internet tiskani strip.
Što se tiče Q stripa, to je bio kvalitetan magazin sa dobrim stripovima ali očito da ga ljudi nisu htjeli kupovati, odnosno nije bilo dovoljno ljudi za kiosk izdanje. To znači da bi se možda moglo probati sa knjižarama. Ali to znači integrale. Puno stranica. Veliku cijenu. Veliki trošak. mogućnost da sve propadne i od u...Sve je to rizik a i lako je laprdati što da drugi naprave sa njihovim parama. Moj prijedlog - tjerati Mojstrip, nastaviti sa ovim kvalitetnim stripovima i onda nakon godinu dana, kada se fino skupi dosta veliki broj strana dobrog materijala izdati jedan fini integral.
I tako tjerati i dalje. Objavljivati godišnjak Mojstrip u papirnatom izdanju. Ali velim, lako je laprdati drugima kako da troše svoje pare.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1428 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 18/02/2015 : 22:31:46  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Kao prvo da podvucem, ne toliko za tebe, Jurica (iako mi iz tvojih odgovora na nekoliko mjesta nije bilo jasno ni jesi li me barem ti ispravno shvatio), koliko za druge, da sve sto govorim, govorim u najprijateljskijem tonu. Q-stripa sam bio veliki fan, MojStrip najsrdacnije podrzavam. (I sam bih se prikljucio da se likovno i brojcano uklapam u koncepciju.) A i dojmovi sa sinocnjeg Strip-teasa su mi izrazito pozitivni.
Raspravu sam, dakle, zapoceo iskljucivo u nadi da ima interesenata za siru raspravu o temama koje su sinoc bile nacete.

quote:
Originally posted by jurica

postoje i doktorati na temelju futurologije, pa to ne znači da ju itko ozbiljno shvaća ako se ne bavi istom. postoje sveučilišni kolegiji i o znanstvenoj fantastici, računalnim igrama... ma o svemu čega se čovjek može sjetiti.


Ne bih se u potpunosti slozio. Danas mozes imati magisterij iz stripa (Dundee, recimo, nudi dosta dobar MLitt in Comics Studies), iz futurologije i takvih stvari ne mozes. Dakle, stvar vise nije na razini izdvojenih kolegija, kakvi postoje vec desetljecima, nego se formira i u kompletne studijske programe.
Koliko su takvu studiji smisleni, zasebna je tema. Bitno je da je strip tu neku legitimaciju kulturnoga establishmenta ipak dobio.

quote:
Originally posted by jurica

pitanje prihvaćenosti stripa u elitnoj kulturi mi uglavnom ide na živce i sam sebe živciram kad počnem o tome filozofirati, jer me u biti NIJE BRIGA prihvaća li netko tamo u "establišmentu" strip ili ne, ali evo ga... AKO ćemo o tome razgovarati, bez nekakve statistike i znanstvenog istraživanja, na osnovi čisto anegdotalnih opažanja, ja sam apsolutno uvjeren da strip nema isti status kao književnost, film ili kazalište, a količina novca koji se pretače iz poreza u svaku od gorenavedenih umjetničkih grana sasvim mi je dovoljni dokaz.


I opet, ne bih se posve slozio. Ne trebas mene da ti kazem zasto se javni novac nekome pretece a nekome ne.
Ali da te sad ne lovim za rijec - ono na sto sam ja ciljao kad sam postavio to cetvrto pitanje je bilo sljedece. Meni se cini da je razlog zasto neki ljudi ne cijene strip koliko cijene knjizevnost - zato sto to strip jos nije zasluzio.
Uz rizik da me ostraciraju svi kolege povjesnicari umjetnosti, ja nikad nisam vjerovao da su ljudi glupi i da ne razumiju sto je dobra umjetnost, a sto nije.
Mislim da ljudi, cak i oni koji nemaju ni srednjoskolsko obrazovanje, bez problema prepoznaju da vecina stripova ne pripada u visoku umjetnost iz veoma jednostavnog razloga - napravljeni su prebrzo.
Ozbiljan knjizevnik pise roman godinama i onda u tom romanu postoje kvalitete koje ga cine visokom umjetnoscu.
Piskaralo spuca neki petparacki sund za par mjeseci i to jednostavno nema tu kvalitetu.
I ljudi tu razliku kuze bez problema.
Jesu li spremni citati i uzivati i u petparackom sundu? Da, ali iz posve drugih razloga i na posve drugi nacin nego u romanu koji je pisan godinama.
Tako je i sa stripom. Kad strip autori budu na svojim djelima radili godinama, u njima ce biti ta jedna kvaliteta koja ne moze nastati u necemu sto se napravi na brzaka.
I onda nece biti nikakvih prepreka da se strip prihvati kao dio visoke umjetnosti i da se javni novac lakse pretace u njega.

Edited by - culture vulture on 18/02/2015 23:46:41
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1428 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 18/02/2015 : 23:16:41  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

1. internet:
MojStrip je na internetu jer ja i Dupli volimo izravnost, brzinu i neobaveznost/nepretencioznost interneta. gdje će ostali magazini, autori i tendencije krenuti opet - mene malo zanima. gdje god strip krene, ja ću ga pratiti jer volim pripovijedanje sličicama. najiskrenije, nije mi neka velika razlika pročitam li strip ili knjigu na tabletu ili s papira. isti sadržaj, danas već i prilično slična prezentacija.
kolekcionari bi mogli imati prigovora na internet. ali opet: nek se svatko sam bori za ono što voli. ja ne skupljam stripove, pa me baš briga za medij na koji se pohranjuju.


Ja mislim da je pitanje materijalnosti kulturnoga objekta ipak malo slozenije.
Autor koji radi strip za tisak zna u kojem ce formatu izaci i moze savrseno planirati kako ce strip izgledati.
Kad radis za internet, ne znas hoce li se strip citati na laptopu, na tabletu, na mobitelu...
Za odredjen tip stripa to nije problem, ali za mnoge itekako jest.
Nadalje, strip se ne moze tek tako svesti na "pripovijedanje slicama". On se, uostalom, i zove strip po odredjenom materijalnom objektu - novinskoj pasici.
Termin je problematican, po meni i glup, ali neceg u njemu ipak ima. Odredjenim stvarima ne mozes tek tako oduzeti njihovu materijalnost a da zadrzis bit. Tamagochi nije digitalni kucni ljubimac zato sto mu mozes davati hranu, vodu i slicno. On je jednostavno - glupost. TV-prijenos mise nije isto sto i misa, studij na daljinu nije isto sto i pohadjanje nastave u zgradi od cigle i betona, gdje imas kolege i kolegice i viceve u wc-kabinama.
Isto tako, nisam siguran da se strip moze tek tako preseliti na internet a da se nista bitno ne promijeni.
Tiskani strip ima jednu materijalnost - vidis ga kod frenda na polici i njegova ti soba zbog tog stripa izgleda posve drugacije. Hoces ga i sam, ne samo zbog pripovijesti u slicicama, nego i zato da i tvoja soba dobije taj stih.
Papir na kojem je strip tiskan uopce nije nebitan. Dio Alana Forda su i A5 format i tip papira na kojem je tiskan i bez njih bi on bio neki posve drugi Alan Ford.

quote:
Originally posted by jurica
lagao bih kad bih rekao da mi je svejedno koliko ljudi čita npr. MojStrip, ali potpuno sam nezainteresiran za manipuliranje sadržajem u svrhu dovlačenja čitatelja. nitko tko crta stripove za MojStrip nije za to plaćen. svi to rade samo i isključivo zato što osjećaju veliku potrebu da nešto njima/nama važno iskažu/iskažemo malenim sličicama nacrtanim jedna pored druge.
pitanje KOMERCIJALNOG stripa (koji bi se onda logično trebao naplaćivati ili na neki drugi način ostvarivati zaradu za njegove autore) sasvim je drugo. ne kažem da komercijalni autori ne vole to što rade, ali ako od nečega živiš, moraš se prilagoditi situaciji.
MojStrip se ne namjerava prilagođavati ničemu. mi imamo sadržaj u koji MI vjerujem (i vjerojatno nitko drugi, ali što onda) i nastojat ćemo s tim što imamo i u što vjerujemo doprijeti do što je moguće većeg broja čitatelja, ali niti u jednom trenutku nemamo namjeru manipulirati vizijama pojedinih autora kako bismo osvojili kojeg čitatelja više.
naravno da će jako mali postotak onih koji krenu čitati MojStrip ostati časopisu vjerni. to se događa većini intimnih, osobnih projekata u bilo kojem umjetničkom mediju, ali nije naš posao zadovoljavati potrebe čitatelja. časopis se, napokon, zove MOJstrip, ne VAŠstrip :-)



Ovo u potpunosti podrzavam.
Ali moram ponoviti ono sto sam rekao ranije - ja ne vjerujem da su ljudi glupi. Kvalitetne stvari prije ili kasnije postanu popularne, ili barem stvore jednu zagrizenu publiku. Nekvalitetne propadnu.
Dakle, ukoliko neki moj strip ne bi postao vas strip, ja bih osobno mislio da je to zato jer nije bio dovoljno kvalitetan.
Osobno, kazem. Niposto ne zelim naturati svoje vidjenje. (A jos manje implicirati da stripovi dosad objavljeni na MojStrip nisu kvalitetni.) Just sayin'.

Edited by - culture vulture on 18/02/2015 23:47:19
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1428 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 18/02/2015 : 23:36:49  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Ontopic:Dobro je što se strip seli na internet iz više razloga ali glavni je - edukacija. Pa gdje će klinci i budući crtači naučiti brže i bolje crtati ako ne tako da objave svoje stvari na net, i da onda slušaju savjete svojih kolega i tako uče? To je jedini način da se crtači stvore u velikom broju.



To je jedan nacin vidjenja stvari.
Drugi je da klinci stavljaju bilo koje govno na net, drugi klinci, od kojih su neki i urednici nekih web-stranica, clanovi ovog ili onog zirija itd. itbl., ih hvale i dodijeljuju im cak i prestizne nagrade pa ovi nemaju nikakvog poticaja napredovati... Vrijeme gube stavljajuci sranje od stripova kud god mogu i brojeci lajkove i recognitione ili koja vec virtualna moneta da jest u opticaju.
Stripovi im ne valjaju nista, ali koga briga, ne valjaju ni tudji, jer ako papir svasta podnese, pikseli i besplatni hosting podnesu apsolutno sve.
Priznajem da internet ima odredjene potencijale, ali je mana na drugoj strani vage za moj sud jednostavno previse.

Edited by - culture vulture on 18/02/2015 23:47:37
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 19/02/2015 : 05:48:15  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
hah, ako je:
"Kvalitetne stvari prije ili kasnije postanu popularne, ili barem stvore jednu zagrizenu publiku. Nekvalitetne propadnu." (a ja mislim da nije, iskreno)
kako onda može biti ovo što navodiš u zadnjem postu?

mislim, ako kvaliteta stvarno ispliva i sve što je kvalitetno postane popularno (što po meni potpuno negiraju bezbrojni slučajevi "naknadno otkrivenih" genija koji u kanon ne bi ušli da ih jedna jedina osoba u jednom trenutku nije otkrila i pogurala), čega se bojiš u demokratizaciji izdavaštva - svatko stavi svako govno na internet, ali kvaliteta prije ili kasnije ispliva!

velim, niti jedna niti druga teza mi nije bliska. samo primjećujem :-)

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/02/2015 : 08:35:58  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by mladjo

Ontopic:Dobro je što se strip seli na internet iz više razloga ali glavni je - edukacija. Pa gdje će klinci i budući crtači naučiti brže i bolje crtati ako ne tako da objave svoje stvari na net, i da onda slušaju savjete svojih kolega i tako uče? To je jedini način da se crtači stvore u velikom broju.



To je jedan nacin vidjenja stvari.
Drugi je da klinci stavljaju bilo koje govno na net, drugi klinci, od kojih su neki i urednici nekih web-stranica, clanovi ovog ili onog zirija itd. itbl., ih hvale i dodijeljuju im cak i prestizne nagrade pa ovi nemaju nikakvog poticaja napredovati... Vrijeme gube stavljajuci sranje od stripova kud god mogu i brojeci lajkove i recognitione ili koja vec virtualna moneta da jest u opticaju.
Stripovi im ne valjaju nista, ali koga briga, ne valjaju ni tudji, jer ako papir svasta podnese, pikseli i besplatni hosting podnesu apsolutno sve.
Priznajem da internet ima odredjene potencijale, ali je mana na drugoj strani vage za moj sud jednostavno previse.




Citirao bih velikog SF pisca Theodora Sturgeona:"Točno je da je 95% SF-a loše ali i 95% svega drugog je isto tako loše."
Ne možeš izbjeći šund. Bitno je iz toga šunda izvući dobru stvar.
kada se pojavio internet, odnosno kada sam ja prvi puta čuo za njega pomisli osam kako je to izvrsna stvar. Cijelokupno ljudsko znanje će biti dostupno ljudima, ljudi će postati učeniji, intelektualniji, svijet će jednostavno postati bolje mjesto.
potpuno kriivo. Internet ne služi glupim ljudima da saznaju više i postanu bolji nego proces ide u drugom smjeru - oni svoju glupost sada stavljaju online.
Ali dobro, nije sve tako crno. Ipak postoij određeni broj ljudi na svijetu koji internet koriste za dobre stvari.
naravno da će stavljanje stripa online rezultirati pojavljivanjem velike količine šunda ali bolje 95% šunda i 5% dobrih stvari online nego ništa online.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22208 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/02/2015 : 08:47:33  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Strip nije mrtav, niti ce to uskoro biti!
Trenutno se nalazi u procesu transformacije iz papirnog u digitalni oblik. Taj proces ce potrajati jos nekoliko decenija.
Kao i sve drugo na ovom svijetu, tako je i ovaj medij izlozen evoluciji.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 19/02/2015 : 09:30:40  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
@ culture vulture

razmišljao sam od vlaka do firme kako nastupamo iz dvije različite filozofske perspektive i kako ćemo teško doći do zajednički prihvatljivih zaključaka.
meni nije novost da si ti filozofski idealist (što, za neiinicirane, nije isto kao idealist u svakodnevnom govoru), ali tebi je možda novost da ja nisam :-)
dok si ti na Oxfordu učvršćivao svoju vjeru u platonovske istine, ja sam u crnilu Hrvatske sasvim prešao na Tamnu stranu i više ne vjerujem ni u što. "u zgradi od cigle i betona" nisam naučio ništa što bih smatrao iole relevantnim, sve što mislim da vrijedi u obrazovnom smislu naučio sam u virtualnim učionicama. priznajem, postmodernist sam. ne vjerujem da postoji ikakva razlika između materijalnog i virtualnog. marksistički sam materijalist, ali ne vjerujem da je moguće pobijediti solipsističku argumentaciju. sve je relativno, sve je virtualno, ništa nije apsolutno bolje ni od čega, balavac na internetu nije slabiji crtač od Leonarda...
Davore, ti ne znaš kako je zavodljiva i snažna Tamna strana!
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1428 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 19/02/2015 : 09:45:14  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

ako kvaliteta stvarno ispliva i sve što je kvalitetno postane popularno (što po meni potpuno negiraju bezbrojni slučajevi "naknadno otkrivenih" genija koji u kanon ne bi ušli da ih jedna jedina osoba u jednom trenutku nije otkrila i pogurala), čega se bojiš u demokratizaciji izdavaštva - svatko stavi svako govno na internet, ali kvaliteta prije ili kasnije ispliva!


Stvar izgleda besmislena jer si je previse pojednostavio.
Sustav nekakvog klasicnog izdavastva (bilo cega, ne nuzno stripa) je funkcionirao na nacin: postoji izdavacka kuca koja mora prezivjeti na trzistu. Dakle, knjige/stripovi/casopisi/??? se moraju prodavati. Ja, velim, ne vjerujem da su ljudi glupi i da ne kupuju dobre stvari. Ako je nesto stvarno dobro, ja vjerujem da ce se prodavati.
Urednici u toj kuci mogu biti pametniji ili gluplji, bolje ili losije obrazovani. Ali to zapravo i nije toliko bitno, jer ako kuca opstaje na trzistu, onda znaci da daje ljudima proizvod kakav zele. Dakle, ako je urednik budala i odbija dobre autore a gura lose, nema veze - kuca ce propasti i trziste ce preuzeti kuce u kojima urednici nisu budale.
U takvom, trzisno orijentiranom sustavu, urednikom se ne postaje tek tako, jer direktor/vlasnik ne zeli da mu kuca propadne. Dakle, izbor urednika se vrsi pazljivo i time se, barem u vecini slucajeva, osigurava da taj posao rade kvalitetni ljudi.
Na internetu, medjutim, stvari ne funkcioniraju tako.
Tamo si u nocnoj mori larpurlartizma, "umjetnosti" koju nitko ne shvaca, implicitnog vrijedjanja potrosaca krajnje debilnim radovima i "intimnih, osobnih projekata". Svatko otvori svoj blog ili website ili Behance profil ili ??? kad god hoce i stvalja na njega sta god ima. Radovi najcesce imaju uvijek jednu te istu osnovnu manu - napravljeni su ili posve alla prima, ili s minimalno pripreme i promisljanja, samo zato da se cim prije stave na net i da se moze pocet brojat lajkove.
Lajkovi dolaze najcesce od ljudi koji i sami rade isto, tvoj rad nisu zapravo ni pogledali i lajkali su ti samo zato jer se nadaju da ces kliknut na njihovo ime pa im vratit lajk.
Kad neki urednici websitea ovog ili onog primjete tvoj rad, "promoviraju" ga bez puno razmisljanja i bez ikakvog kritickog komentara - osnovni im je cilj imat redovito nove sadrzaje na svom sajtu, kako bi ga ljudi redovito posjecivali. O tvojoj (ne)kvaliteti ne ovise direktno i materijalno pa ih boli dupe. Do jutra te vec zaborave.
Za takav posao takvog urednika se osoba ne bira pazljivo, jer je name of the game nesto posve drugo nego u klasicnom izdavastvu. Nije to osoba koja bira radove koji imaju trajnu kvalitetu, nego koja dodijeljuje 15 sekundi slave redovitim ritmom, kako bi se osigurao nov sadrzaj na sajtu.
I tako nastaje jedna kancerozna proliferacija radova, kojih je toliko da ih nitko nema vremena pregledati, instancu koja bi ti jamcila da je rad vrijedan tvoje paznje nemas (kad guglas nesto u stilu "best web comics of 2014" ili "10 web comics you must read", nuzno se suocis s pitanjem tko je tu lud, jer to sto se promovira kao najbolje najcesce nema apsolutno nikakve kvalitete), imas samo beskonacan niz radova spucanih na brzinu i jedino sto dobivas je zapravo nepreglednost i zamor.
Time ideja o demokratizaciji izdavastva propada i laksi put do objavljivanja zapravo dovodi do manje sanse da dobri radovi dodju do svoje publike.

To nije stvar samo u stripu. To je dio jedne vece price, koju sad necu pokretati, a koja se prvenstveno tice ideje da kultura zasluzuje subvencije od drzave, jer su ljudi, eto, glupi pa ne kuze sto je dobro te umjetnici/kulturnjaci ne mogu sami prezivjeti. To mozda nekom na prvi pogled djeluje razumno, ali zapravo je ideja koja je unistila svaku kvalitetu u svim umjetnostima.

Ukratko, ja se web stripova bojim jer ih je previse, jer se rade prebrzo i jer se premalo pitaju valja li to ista.
U tome ne vidim nikakvu buducnost, samo propast.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 19/02/2015 : 10:20:57  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Dakle, ako je urednik budala i odbija dobre autore a gura lose, nema veze - kuca ce propasti i trziste ce preuzeti kuce u kojima urednici nisu budale.


prva konkretna točka razmoilaženja!

naravno da dobar urednik garantira određenu kvalitetu. MojStrip ima čak dva fenomenalna urednika koji donose isključivo nepogrešive odluke. ALI...

priča o 50 shades of Grey ide ovako:

neka glupača napiše jako loš roman kao fan fiction prilog također lošnjikavim romanima. skuži da ako je već napisala nešto, možda to može pokušati objaviti?
nažalost, urednici je redom odbijaju.
žena onda pronađe internetskog izdavača i objavi roman u digitalnom izdanju. promovira ga po forumima, društvenim mrežama itd. uglavnom među ljubiteljima Sumrak sage jer njima je izvorno i namijenjen.
oni masovno kupuju to govno.
urednici koji su prije odbijali taj roman odjednom se bore za njega. ulože se pare, odradi se marketing i imamo suludi uspjeh koji sad svi živi objašnjavaju ovako ili onako, ali da mu j... mater, ti tvoji pametni urednici nisu pojma imali da taj roman ima potencijal da bude megahit. jedan od najvećih u povijesti književnosti.

ali to je izuzetak! kažeš ti! pogledaj tisućljetnu povijest književnosti i koliko se to rijetko događalo.

nije se događalo jer nije bilo interneta, kažem ja. otkako ima interneta ima i kojekakvih Tucker Maxova, E. L. James i koječega sličnoga.

na svakog Balzaca, tvdim ja, bilo je 10 jednakih ili boljih koje su uredno odjebavali jer su odluke donosili pojedini urednici kojima se ovo ili ono iz ovog ili onog razloga jest ili nije svidjelo.

ako malo popratiš po internetu, podosta pisaca je napravilo isključivo digitalnu karijeru koja ih je promovirala u defakto bogataše. a ono što oni pišu ne bi se ni meni ni tebi svidjelo ništa više nego urednicima koji su to uredno odbijali donedavno.

***

što ja zapravo mislim?
ja mislim da je određena razina kvalitete ipak nužna, ali da je ona jako niska. ono što je važnije, barem ja tako mislim, je pogađanje pristupa i estetike koji su laki i prijemčljivi za konzumaciju, koji laskaju čitateljevom egu i ključno u čitavoj stvari - pametni marketing.

marketing je 50% uspjeha, sreća 40%, kvaliteta 10%. evo, tako ja mislim. s tim da i za marketing i za sreću i za kvalitetu postoji nužni minimum. ako je nešto baš totalno govno - neće uspjeti, ako nema baš nikakav marketing (vidi Q strip) - neće uspjeti, ako baš nema sreće - ni uz sve ostalo - neće uspjeti.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 19/02/2015 : 10:26:29  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
e i ono što si napisao da strip nije jako prihvaćen jer to nije zaslužio. s tim se u biti slažem.

u odnosu na ostale umjetnosti koje se spominju, strip ima i viši status nego što zaslužuje po broju velikih djela vs. broj velikih djela npr. književnosti koja je tu tisućama godina itd.

ali isto tako mi se čini da se ne prepoznaje POTENCIJAL medija. ali fakat ne želim ulaziti u to. nikoga nije briga, a mene ponajmanje.
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 19/02/2015 : 10:41:29  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Strip nije mrtav, niti ce to uskoro biti!
Trenutno se nalazi u procesu transformacije iz papirnog u digitalni oblik. Taj proces ce potrajati jos nekoliko decenija.
Kao i sve drugo na ovom svijetu, tako je i ovaj medij izlozen evoluciji.



ovdje je sve konkretno izrećeno
strip je sada kao i svi drugi mediji u procesu transformacije i izložen je evoluciji, naravno - ali i specifičnostima medija/tehnologije u kojem se odvija transformacija
u ovom slućaju je to - internet
svojstvo interneta je uz veliku količinu podataka i kratko vrijeme koje se ima za prijem istih da se i zahtjeva neka šturost, brzina apsorpcije podataka, skraćenost, uopćenost, trlababalan
čisto sociološki gledano tu - strip spada u "intimističke stvari" čovjeka poput knjige, slike na zidu, albuma sa dragim fotografijama i sl... stoga ja više vjerujem da će se on više i čitati na tabletima, kindleima i sl. na miru i tišini nego da će biti u ovom obliku, mediju u kojem je, podesan za internetske papazjanije - možda tek neki kratki stripići tipa Snoopy, Garfield i sl., ali onaj pravi strip kakav tražimo i poznajemo ustvari i ne, mi ga volimo imati tu pokraj sebe bilo papirno ili u digitalnom obliku spremljena na disku, neki ih čitaju i digitalno i papirno dok su na weceju pri punom tjelesnom poslu, ja svakak neznam nikog tko istovremeno sere i surfa internetom ;o))
Najviše će se on kupovati i downloadati u digitalnom obliku, toga već ima na Amazonu... ljudi ipak više vole ono pod "moje, samo moje, intimistički moje" nego tražiti to svoje po bespućima interneta....

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 19/02/2015 : 10:55:52  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

ja svakak neznam nikog tko istovremeno sere i surfa internetom ;o))


ja surfam na zahodu, ali mi se vjerojatno još nismo upoznali pa...

quote:
Originally posted by boddhisatva

Najviše će se on kupovati i downloadati u digitalnom obliku, toga već ima na Amazonu...



ima i na MojStrip (iako će se svakako morati malo doraditi/urediti, funkcionalno jest): http://www.mojstrip.com/download/
ah, na sve smo mislili :-)
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 19/02/2015 : 11:36:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Da ne ulazim u onu gore raspravu utemeljenu na opreci filozofskog idealizma i materijalizma, odnosno optimizma i tamne strane, meni je (zasad?) ključni problem sa stripovima na netu to što za razliku od papirnatih nemaju "dušu".

Ne sami za sebe i po sebi, jer stvarno umjetničko djelo u svakom obliku posjeduje određene imanentne vrijednosti (ako ih ne posjeduje, onda nije stvarno umjetničko djelo - odnosno, kako bi vjerujem rekao culture vulture, Mona Lisa je Mona Lisa bez obzira visjela u Louvreu ili nečijem zahodu), nego u tome što mi na netu (zasad?) nema osobnost, konkretnost, neposrednost i doslovnu opipljivost koja mi je izuzetno bitna u interakciji s bilo kojim umjetničkim djelom.

Kao što mi nije isto gledam li onu Mona Lisu neposredno i "uživo" u Louvreu ili pak na zaslonu laptopa, tako mi nije isto niti držim li strip u konkretnom obliku u kojem je mišljen ili ga gledam na zaslonu.

Sa stripom ili knjigom na papiru osjećam bliskost, onu bliskost koja čitanje u mom slučaju pretvara u ovisnost, dok kod elektronskih stripova i knjiga te bliskosti nema.

Nema mirisa papira, osjećaja listanja pod prstima i šuma okretanja listova, mogućnost analiziranja crteža je osjetno smanjena, baš kao i mogućnost uživanja u detaljima.

OK, moguće (čak i vjerojatno) da sam tradicionalist i da će se ovo s vremenom mijenjati, no volio bih da se ne promijeni. Recimo, Blast na zaslonu mi ne posjeduje ni približnu snagu i sugestivnost Blasta na papiru, kolor na ekranu nije isto što i kolor na kvalitetnom papiru, Matakovićeve strip-table na Net.hr-u su mi neusporedive s nekadašnjima u Nedjeljnoj Dalmaciji ili Patku (ne samo stoga što ove nastaju puno brže pa se itekako osjeti i - sasvim se slažem s cultureom vultureom - površnost i nemar rada za neizbježno "trivijalniji" medij), a ni uz najbolju volju se recimo Vrh bogova i Tvrđe ne mogu prisiliti čitati na zaslonu.

Stripovi na papiru će mi uvijek imati prednost, vjerujem trajno i znatnu, jer je to oblik i način njihove prezentacije kakav je izvorno zamišljen i jer im papir za mene daje dignitet koji im zaslon - osobito na mobitelu gdje okretanjem zaslona po vlastitoj želji mijenjam dimenzije i format stranice - ne može dati.

OK, MojStrip je izvorno koncipiran kao elektronsko izdanje pa je tu stvar drugačija, ali i u ovom slučaju je bojim se riječ o izlazu u nuždi i nemanju izbora, odnosno u nemogućnosti objavljivanja izdanja u papirnatom obliku koji je za mene još uvijek najbolji i najprimjereniji stripu.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
982 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 19/02/2015 : 12:18:32  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Do prije stotinjak godina pismeni su bili samo najviši staleži koji su jedini imali i slobodnog vremena za čitanje i pisanje. Shodno tome jedini su prakticirali čitanje književnosti pa se nužno ta aktivnost držala nečim što te između ostalog čini posebnim, uzvišenim. U momentu kad se praktički zakonski nameće da svi moraju biti pismeni, a tehnologija tiska omogućava jeftinu proizvodnju gomile tiskanog materijala, čitanje postaje dostupno svima. Nesreća stripa je ta što baš u tom trenutku napredak tiska omogućuje i jeftinu reprodukciju slika pa se strip pojavljuje zajedno s demokratizacijom čitanja. Stjeće se dojam da je strip postao popularan baš zato što su sad i niži slojevi bili pismeni, a onda sam medij i nije tako “nobl”. Da je tome tako, dokazuje i to što se počinje pljuvati i po šund književnosti koja je kao za raju, za razliku od one prekrasne književnosti iz devetnaestog stoljeća. Film se pojavljuje istovremeno kad i strip ali ima tu sreću da je mnogo skuplji za proizvodnju pa ga činjenica da netko treba iskeširat gomilu love za proizvodnju (neće se valjda dati tolike pare za neko smeće) čini uzvišenijim nego što jest. Kad su kamere postale široko dostupne i proizvodnja filma relativno jeftina, primjećujete li sličnost, odmah se počinje pljuvati po gomilama filmskog trasha. S pojavom interneta potpuno nestaju troškovi tiska i, gle, povijest se ponavlja. Svi se boje trasha i šunda jer sad opet nema financijskog momenta koji kao filtrira kvalitetu. Smiješno! Financijski moment je uvijek i jedino služio samo tome da se razlikuje komercijalni proizvod od nekomercijalnog. Kvaliteta i nekvaliteta nema nikakve veze s tim.
Kako se u doba kada je neki medij skup za proizvodnju uglavnom proizvodi baš onaj koji je komercijalan, psihološki je nemoguće razdjeliti komercijalnost od kvalitete. Pogotovo zato što materijala za usporedbu nema dovoljno. Trenutno živimo u vremenu kad je tisak opet skup jer su naša primanja mala. Pogledajte kako se opet financijskim momentom pokušava razdjelit kvaliteta od nekvalitete. Cijenom. Ako se tiska onda vrijedi.

I ne slažem se da će transformacija iz papirnatog u digitalni oblik potrajati nekoliko desetljeća. Ići će to mnogo brže.

@Johnny Difool – Nevjerojatno. Po meni je Blast upravo strip koji je najviše izgubio time što je otisnut na papiru. Ne govorim ovdje o kvaliteti tiska i izvedbi. Fibra je to fenomenalno odradila. Blast jednostavno nije za papir. Od prvog trena sam imao taj osjećaj, a tek kasnije sam shvatio zašto je tome tako kada sam vidio kako je rađen. Kod Blasta su kadrovi crtani odvojeno, a ne svi zajedno na hameru. Naknadno su table spajane na kompjuteru. Posljedica je da kompozicija table pomalo šteka. Svaki kadar je super sam za sebe ali kao tabla, hm, moglo je to i bolje.
Sličan je problem i kod mog stripa na mojstrip.com-u. Ne vodim računa o prijelomu table već mi je važno da dobro funkcionira kao skrol. Neki kadrovi koji bi se trebali stisnuti na jednu tablu kad bi se radilo o tiskanom izdanju ovdje su prostiru na tablu i po i slično.
Možda je problem upravo u tome. Medij može dobro funkcionirati na bilo kojem nosaću informacije ali svaki proizvod ne. Slično kao 3D u filmu. Ne može film biti dobar istovremeno u 2D i 3D. U 2D osjećaj prostora dočaravaš gibanjem kamere, a kod 3D to micanje kamere samo pravi smetnju.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1428 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 19/02/2015 : 13:37:59  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Citirao bih velikog SF pisca Theodora Sturgeona:"Točno je da je 95% SF-a loše ali i 95% svega drugog je isto tako loše."
Ne možeš izbjeći šund. Bitno je iz toga šunda izvući dobru stvar.
kada se pojavio internet, odnosno kada sam ja prvi puta čuo za njega pomisli osam kako je to izvrsna stvar. Cijelokupno ljudsko znanje će biti dostupno ljudima, ljudi će postati učeniji, intelektualniji, svijet će jednostavno postati bolje mjesto.
potpuno kriivo. Internet ne služi glupim ljudima da saznaju više i postanu bolji nego proces ide u drugom smjeru - oni svoju glupost sada stavljaju online.
Ali dobro, nije sve tako crno. Ipak postoij određeni broj ljudi na svijetu koji internet koriste za dobre stvari.
naravno da će stavljanje stripa online rezultirati pojavljivanjem velike količine šunda ali bolje 95% šunda i 5% dobrih stvari online nego ništa online.



Internet su i zamislili idealisti. Bila su to djeca cvijeca koja su, radeci na pogresnoj i naivnoj premisi da je covjek u osnovi dobar, mislila da je sloboda i sharanje nesto super. Naravno, ubrzo se pokazalo da svijet nije pjescanik u kojem se igraju nevina djecica, dijeleci kantice i lopatice i zajedno gradeci kule od pijeska. Cim su dobila na njega pristup, dosla su, naime, nimalo nevina djeca i pocela na njemu raditi isto sto rade i u stvarnom zivotu, a ponekad, zahvaljujuci relativnoj anonimnosti, jos i gore stvari. A cak su i djeca za koju smo mislili da su dobra pokazala posve nova lica.
Ako pogledate bilo koju raspravu na internetu, o prakticki bilo kojoj temi, neminovno cete doci do zakljucka da internet izvlaci iz covjeka ne ono najbolje, nego ono najgore.
Bilo kakve idealizacije interneta kao prostora slobode mi, dakle, ne djeluju uvjerljivo.
Netko ce reci: "Je, pa nece netko doci na MojStrip i krasti identitete i brojeve kreditnih kartica, hackirati stranicu i staviti djecju pornografiju, ili objaviti privatne informacije o Jurici i Duplome."
Ne, nece, odnosno vjerojatno nece, ali ja niti ne ciljam na to.
Postoje i drugi poroci osim kradje i klevete i djecje pornografije.
Jedan od njih je, recimo, zelja da se svidimo. Lajkovi i appreciationi i shareovi i slicne virtualne monete dovode svakog covjeka u napast da ih broji. Pritom ne zelim moralizirati - ne govorim o opasnosti za dusu, nego za broj radnih sati i za kvalitetu zivota i rada. Umjesto da crta, ili da ide spavati, klinac ide vidjeti koliko je posjeta imao taj dan na blogu/sajtu i koliko je lajkova dobio. Stalno je pod pressingom da napravi nesto novo, na brzaka, samo da zadrzi paznju i da ljudi lajkuju. Ako par dana nema nista novo na blogu, ljudi ga zaborave, to nije dobro, treba stavljati bilo sto da se zadrzi publika. Takav nacin zivota i rada ne vodi ni do kakvih trajnih vrijednosti. Umjetnost se stvara u intimi, u svojem vlastitom svijetu, far from the madding crowd, i daje joj se vrijeme koje je potrebno, a ne na internetu koji ima ludi tempo i na kojem ti paznju stalno odvlaci paznja i misljenje ljudi koje u stvarnom zivotu ni ne poznajes.
Mislim da internet ima jedan zatupljujuc efekt i da to nije mala
opasnost za bilo koju umjetnost.

Tocno je, medjutim, i to sto ti kazes da ce 5% svega ipak nekako uspjeti biti dobro. Ali, s obzirom na sve razloge koje sam naveo i u ovom i u proslim postovima, ja ipak mislim da bi internet stripu trebao biti zadnja opcija. Istina je vjerojatno negdje u sredini, koju ce pronaci jedino tih 5% najpametnijih.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1428 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 19/02/2015 : 13:40:45  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

@ culture vulture

razmišljao sam od vlaka do firme kako nastupamo iz dvije različite filozofske perspektive i kako ćemo teško doći do zajednički prihvatljivih zaključaka.
meni nije novost da si ti filozofski idealist (što, za neiinicirane, nije isto kao idealist u svakodnevnom govoru), ali tebi je možda novost da ja nisam :-)
dok si ti na Oxfordu učvršćivao svoju vjeru u platonovske istine, ja sam u crnilu Hrvatske sasvim prešao na Tamnu stranu i više ne vjerujem ni u što. "u zgradi od cigle i betona" nisam naučio ništa što bih smatrao iole relevantnim, sve što mislim da vrijedi u obrazovnom smislu naučio sam u virtualnim učionicama. priznajem, postmodernist sam. ne vjerujem da postoji ikakva razlika između materijalnog i virtualnog. marksistički sam materijalist, ali ne vjerujem da je moguće pobijediti solipsističku argumentaciju. sve je relativno, sve je virtualno, ništa nije apsolutno bolje ni od čega, balavac na internetu nije slabiji crtač od Leonarda...
Davore, ti ne znaš kako je zavodljiva i snažna Tamna strana!



:) Mislim da imas krivo vidjenje i Oxforda i mene u njemu i mojih filozofskih uvjerenja. Ali o tome bolje da pricamo uzivo i nasamo.
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 19/02/2015 : 13:53:58  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

quote:
Originally posted by boddhisatva

ja svakak neznam nikog tko istovremeno sere i surfa internetom ;o))


ja surfam na zahodu, ali mi se vjerojatno još nismo upoznali pa...




samo nemoj na završetku zamijeniti tablet, tipkovnicu ili smartfon sa papirom ;o)))
ali i naj mi zamjerit, zezam se malo
al gle, mi ti ovde na poslu (NSK v Zagrebu) imamo u fondu knjigu koja mi je fenomenalna, zove se History of shit (Historie du Merde) od Dominique Laportea, super djelce koje daje temeljni povijesni prikaz o sranju, korice su u najfinijem crnom baršunu, a papir kao najmekanija Paloma... eee sad zakaj ti ovo spominjem, jer je to i meni neka asocijacija kako je J. Difool spomenio i miris papira
Prije sam čitao stripove u Stripoteci, Strip Artu i sl., ono na onom najjevtinijem novinskom Roto-papiru, raspadali su se i neki su stvarno bili ko guzpapir za upotrebu u WC fakat, a onda su došli strip albumi, tvrdoukoričeni na bezdrvnom mat papiru, masivni, kompletni, integralni, mirisavi i to je bilo ono što sam cijeli život i čekao, mmmmmm tako mi je fakat sad i to glavni životni gušt to listati u punoj kvaliteti izrade.... a digitalno ono, to mi nije to, imam i ja PC, lap i tablet, ali to opet nije to, opip na plastiku i na staklo... a i primijetio sam da mi je tada recepcija takvih stripova ama sasvim drugačija nego da su na papiru, jednostavno drugačije mi ulaze u svijest i papirni i digitalni eh mhmmmm, ne nije to za mene, možda slijedeće neke generacije koje dolaze na to da celulozu zamijene nulama i jedinicama, eto.... ;o))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1428 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 19/02/2015 : 14:06:04  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

prva konkretna točka razmoilaženja!

naravno da dobar urednik garantira određenu kvalitetu. MojStrip ima čak dva fenomenalna urednika koji donose isključivo nepogrešive odluke. ALI...

priča o 50 shades of Grey


Pa prica o 50 nijansi nije prica o uspjehu knjizevnoga djela, nego o tome da se seks prodaje. Nitko tko je kupio tu knjigu nije je kupio zbog njene kvalitete, nego da cita sta ce bogati playboy radit maloj sramezljivici. Jesu li urednici to prepoznali ili nisu? Nije vazno za ovu raspravu - ja sam vec unaprijed rekao da ljudi jesu spremni citati i sund, ali iz posve drugacijih pobuda. Ljudi citaju i vole Zagora. Zagor nema velike ni scenaristicke ni likovne kvalitete i to svi znaju, ali ga vole jer ima nesto sto im se svidja. Bonellijevi urednici su svjesni da ne daju neki veliki doprinos svjetskoj povijesti umjetnosti izdajuci Zagora, oni ljudima koji to zele svjesno daju sund. I rade to veoma uspjesno. Ne pada im, recimo, na pamet da angaziraju Kordeja da im ga crta ili Gaimana da im ga pise. A jos manje da angaziraju tipove koji crtaju i pisu neke tamo web stripove koji ne valjaju nista. Znaju kako Zagor mora biti napisan i nacrtan da bi se prodavao i zato ostaju u biznisu. Otuda su Bonellijevi urednici dobri za ono sto rade.
A sto se tice toga da neki urednici nisu skuzili koliko ce se dobro prodavati 50 nijansi - a cuj, mozda su imali na stolu 50 drugih sund romana koji ne nude nista osim seksa. Pa sad ti znaj koji ce najbolje proci - dal ovaj u kojem je tip dominantan, ili ovaj u kojem je zenska dominantna, ili ovaj u kojem su oboje dominantni i jos k tome vampiri. Ne bih pregrubo sudio ljudima kojima je posao da odrede koje je smece najprofitabilnije.


quote:
Originally posted by jurica

ja mislim da je određena razina kvalitete ipak nužna, ali da je ona jako niska. ono što je važnije, barem ja tako mislim, je pogađanje pristupa i estetike koji su laki i prijemčljivi za konzumaciju, koji laskaju čitateljevom egu i ključno u čitavoj stvari - pametni marketing.

marketing je 50% uspjeha, sreća 40%, kvaliteta 10%. evo, tako ja mislim. s tim da i za marketing i za sreću i za kvalitetu postoji nužni minimum. ako je nešto baš totalno govno - neće uspjeti, ako nema baš nikakav marketing (vidi Q strip) - neće uspjeti, ako baš nema sreće - ni uz sve ostalo - neće uspjeti.



S tim se u potpunosti slazem. Ali samo na kratke staze. Dugorocnije gledano, marketing i sreca imaju sve manje utjecaja, a kvaliteta sve vise. I na koncu oni koji su nekad bili velike zvijezde potonu u zaborav, a neki za koje nikad nitko nije cuo udju u leksikone i enciklopedije.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1428 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 19/02/2015 : 14:08:26  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

ali isto tako mi se čini da se ne prepoznaje POTENCIJAL medija. ali fakat ne želim ulaziti u to. nikoga nije briga, a mene ponajmanje.



Mene bas za to jest briga, jer je potencijal medija stvarno ogroman.
Ali o tome nema smisla raspravljati, nego taj potencijal treba svatko od nas iskoristiti najbolje sto moze.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1428 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 19/02/2015 : 14:12:11  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
@ Johnny Difool - apsolutno se slazem, nemam sto dodati.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000