forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Zasto Spider-Man mrzi Ruse (i obratno)?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 04/07/2015 : 22:39:20  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Spisak neprijatelja:

Supervillain name Notable alter ego First appearance Creator Fictional powers and abilities

Chameleon
Dmitri Anatoly Nikolayevich The Amazing Spider-Man #1 (March 1963) Stan Lee Steve Ditko Master of disguise. Can make himself look like anybody.

Kraven the Hunter
Sergei Kravinoff The Amazing Spider-Man #15 (August 1964) Stan Lee Steve Ditko Depicted as the world's greatest big-game hunter. Prefers using his bare hands instead of guns. Uses preparation along with magic jungle potion which helps with speed, strength and game tracking

Rhino
Aleksei Mikhailovich Sytsevich The Amazing Spider-Man #41 (October 1966) Stan Lee John Romita, Sr.
Although classified as a fictional villain famous for being dimwitted. He has superhuman strength with a rhinoceros modeled armor when undergoing a chemical and radiation treatment which would transform him as being a collective of professional spies.




DragonSlayer
New Member



Croatia
263 Posts

Member since 22/01/2013

Posted - 06/07/2015 : 14:37:05  Show Profile Show Extended Profile  Send DragonSlayer a Private Message  Reply with Quote
Vjerojatno propaganda radi Hladnog rata, pogledaj tek Iron Mana

When I die, I want to die like my grandfather who died peacefully in his sleep. Not screaming like all the passengers in his car.
Go to Top of Page

sergej773
Senior Member



Cuba
1922 Posts

Member since 03/06/2012

Posted - 06/07/2015 : 16:07:53  Show Profile Show Extended Profile  Send sergej773 a Private Message  Reply with Quote
Kao i svi Marvelovi stripovi tog perioda, kao što je rekao DragonSlayer, propaganda hladnog rata, uzmi bilo koji Marvelov strip iz perioda šezdesetih, i moći ćeš doći do istog zaključka.
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 06/07/2015 : 16:41:00  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
Pitanje je bilo vise retoricko, ali 'ajde, hvala na objasnjenju.

Volim da zezam supergacese...

Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 07/07/2015 : 10:03:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sergej773

Kao i svi Marvelovi stripovi tog perioda, kao što je rekao DragonSlayer, propaganda hladnog rata, uzmi bilo koji Marvelov strip iz perioda šezdesetih, i moći ćeš doći do istog zaključka.


Propaganda je prejaka riječ, jer sami likovi nisu imali neki izraženiji ideološki naboj, barem ne duljeg trajanja od njihove debi-epizode. To je svakako slučaj kod Chameleona, koji je doista bio sovjetski špijun, ali se nakon prvog poraza okrenuo vlastitim planovima.

Rhino je bio hrpa mišića koja nije bila odana nikome.

Kraven je pak bio pripadnik stare ruske plemićke obitelji koja je svoj status izgubila nakon Oktobarske revolucije. Nakon revolucije je izbjegao iz zemlje i otišao loviti u Afriku, kako bi održao iluziju svojeg uzvišenog statusa.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 07/07/2015 : 10:18:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DragonSlayer

Vjerojatno propaganda radi Hladnog rata, pogledaj tek Iron Mana


Iron Man je priča za sebe. Stan Lee je 1963. godine - na vrhuncu Hladnog rata - želio namjerno stvoriti lik koji bi bio u suprotnosti sa tadašnjim popularnim antiratnim sentimentom, te bi išao protiv očekivanja brojne Marvelove publike. Zato je stvorio Iron Mana, koji je bio kapitalist, anti-komunist, proizvođač i trgovac oružjem. Lee je namjerno išao stvoriti junaka kojega nitko ne bi volio.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 07/07/2015 : 10:25:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by etmgosa

Volim da zezam supergacese...



Netko ti se zamjerio jer se sprdao sa stripovima koje voliš? Ili?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 07/07/2015 : 11:35:50  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Ajde Bušido, i ti pretjeruješ. Pa američki superherojski strip iz 60-ih godina (naročito Marvelov) se baš, baš, BAŠ ističe anti-komi i anti-ruskom propagandom. Baš sam prije nekoliko mjeseci čitao i početke Hulka u Esencijalu, komedija koliko su nabrijani bili.
Jbt, prihvati nekad generalizovanje kad su ljudi u pravu, ne moraš uvijek biti advokat čim neko uopšteno govori o nekom junaku, stripu, školi itd.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 07/07/2015 : 11:59:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

Ajde Bušido, i ti pretjeruješ. Pa američki superherojski strip iz 60-ih godina (naročito Marvelov) se baš, baš, BAŠ ističe anti-komi i anti-ruskom propagandom. Baš sam prije nekoliko mjeseci čitao i početke Hulka u Esencijalu, komedija koliko su nabrijani bili.


Hulk da, pa čak i Fantastic Four. Ali Spider-Man ne.

Uostalom, taj trend nije trajao dugo.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 07/07/2015 : 12:47:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing
Baš sam prije nekoliko mjeseci čitao i početke Hulka u Esencijalu, komedija koliko su nabrijani bili.



Ovaj primjer sam i sam htio spomenuti (doduše ja sam čitao američko izdanje).

Ti komentari su bili na najprimitivnoj mogućoj razini (da ne kažem gadarija) i nisu bili usmjereni samo na rusku vrhušku nego i narod općenito.

A bilo je toga još, ne samo kod Hulka.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 07/07/2015 : 19:37:29  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by swamp thing

Ajde Bušido, i ti pretjeruješ. Pa američki superherojski strip iz 60-ih godina (naročito Marvelov) se baš, baš, BAŠ ističe anti-komi i anti-ruskom propagandom. Baš sam prije nekoliko mjeseci čitao i početke Hulka u Esencijalu, komedija koliko su nabrijani bili.


Hulk da, pa čak i Fantastic Four. Ali Spider-Man ne.

Uostalom, taj trend nije trajao dugo.


Kako nije kad su tri poznatija negativca iz Spajdijevog svijeta baš Rusi? Naravno da će malo ublažiti situaciju, nisu mogli Ruse BAŠ toliko gaditi...
Sad mi pade na pamet i Roki 4, kakva je ono pišurija bila A kad gledaoci u sred Rusije počnu navijati ''Roki, Roki!!!''
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 07/07/2015 : 21:42:47  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by etmgosa

Volim da zezam supergacese...



Netko ti se zamjerio jer se sprdao sa stripovima koje voliš? Ili?



Ma ne. Supergacese su mi tako smijesni jer hodaju u gacama preko stramplica (raspravljali smo to vec prije nekoliko godina kad smo usvojili novo ime).

Procitam ja i to kad nema nista drugo.


Inace, konacno malo rasprave. Svidjaju mi se objasnjenja i ponesto sam i naucio.



Zapad (s pravom) optuzuje komuniste za mnoge stvari, ali ne daju da se njima takvo sto pripise.
Prije nekih godina bio sam na nekoj predstavi u jednoj (medjnarodnoj) skoli. Mali Amerikanci (oko desetak godina stari) su se pokazali zescim nacionalistima (i povrh toga sovinistima). Na vrijeme im isperu mozak kako su oni uvijek u pravu i sve sto oni rade je bezgresno, te drugi treba da ih slijede.
Bilo bi smijesno da nije opasno.

Pade mi na pamet slicna stvar, Morrissey sa svojim lijepim opisom engleske publike na Olimpijadi:

http://www.telegraph.co.uk/sport/olympics/london-2012/9456684/London-2012-Olympics-have-made-England-foul-with-patriotism-says-Morrissey.html

http://www.independent.co.uk/news/people/news/london-2012-morrissey-attacks-blustering-jingoism-of-the-olympics-and-compares-atmosphere-to-nazi-germany-8014850.html





Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 07/07/2015 : 22:59:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by swamp thing

Ajde Bušido, i ti pretjeruješ. Pa američki superherojski strip iz 60-ih godina (naročito Marvelov) se baš, baš, BAŠ ističe anti-komi i anti-ruskom propagandom. Baš sam prije nekoliko mjeseci čitao i početke Hulka u Esencijalu, komedija koliko su nabrijani bili.


Hulk da, pa čak i Fantastic Four. Ali Spider-Man ne.

Uostalom, taj trend nije trajao dugo.


Kako nije kad su tri poznatija negativca iz Spajdijevog svijeta baš Rusi? Naravno da će malo ublažiti situaciju, nisu mogli Ruse BAŠ toliko gaditi...
Sad mi pade na pamet i Roki 4, kakva je ono pišurija bila A kad gledaoci u sred Rusije počnu navijati ''Roki, Roki!!!''


Mislim, među najpoznatijim Spideyjevim neprijateljima su i jedan industrijalac, nekoliko ludih znanstvenika, nekoliko mafijaša i jedan propali filmaš. U tom šarolikom moru negativaca ova trojica su predstavljala benignu prijetnju za Spider-Mana, s tim da je Chameleon bio jedini ideološki obojen, ali i to je kasnije nestalo.

Vrhunac anti-komunističkog sentimenta u američkim stripovima bio je tijekom 1950-ih i prve polovice 1960-ih godina. Odnosno, vrhunac je doživio u razdoblju Korejskog rata, McCarthyjevih saslušanja i Kubanske krize. Tijekom 1950-ih godina Kapetan Amerika će čak nakratko postati "razbijač komunjara". Kasnije će ova varijanta lika postati poznata kao "zli Kapetan Amerika".

Najgori primjeri antikomunističkog sentimenta u razdoblju 1950-ih godina i 1960-ih godina bili su žestoki stripovi koje su objavljivale kršćanske organizacije i distribuirale ih po crkvama i svojim sjedištima. Ovo je bila čista propaganda, za razliku od onog što se objavljivalo u izdanjima velikih izdavačkih kuća.

Što se tiče Marvelovih stripova tijekom prve polovice 1960-ih godina, antikomunistički sentiment je bio najjači u stripovima Hulk, Iron Man i Fantastic Four, s time da je Hulk paralelno imao i jaku antimilitarističku i antiratnu notu. Ali sve je to bilo rezultat jednog trenda, kao i istodobna ideja o štetnosti radijacije, koja je proizašla iz straha od nuklearnog rata. Kada je nakon Kubanske krize došlo do jačanja detanta između SAD-a i Sovjetskog saveza; i kako se zahuktavao Vijetnamski rat i jačao antiratni sentiment; antikomunistički i antisovjetski sentimenti su praktički nestali sa stranica Marvelovih stripova, kao i brojnih drugih američkih stripova. Već 1964. godine javlja se lik Black Widow, koja će u par godina iz antagonista prerasti u pozitivca.

Ono što će zamijeniti antikomunistički sentiment bit će društvene teme, borba za ljudska i građanska prava, kao i problem ovisništva.

Što se tiče Rockyja, Rocky 4 pušten je u kina 1985. godine. To je bio vrhunac Reaganove ere, i razdoblja kada je rat u Afganistanu ušutkao detant. Recimo da su to bili posljednji trzaji Hladnog rata.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

sergej773
Senior Member



Cuba
1922 Posts

Member since 03/06/2012

Posted - 08/07/2015 : 02:22:41  Show Profile Show Extended Profile  Send sergej773 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by sergej773

Kao i svi Marvelovi stripovi tog perioda, kao što je rekao DragonSlayer, propaganda hladnog rata, uzmi bilo koji Marvelov strip iz perioda šezdesetih, i moći ćeš doći do istog zaključka.


Propaganda je prejaka riječ, jer sami likovi nisu imali neki izraženiji ideološki naboj, barem ne duljeg trajanja od njihove debi-epizode. To je svakako slučaj kod Chameleona, koji je doista bio sovjetski špijun, ali se nakon prvog poraza okrenuo vlastitim planovima.

Rhino je bio hrpa mišića koja nije bila odana nikome.

Kraven je pak bio pripadnik stare ruske plemićke obitelji koja je svoj status izgubila nakon Oktobarske revolucije. Nakon revolucije je izbjegao iz zemlje i otišao loviti u Afriku, kako bi održao iluziju svojeg uzvišenog statusa.


Mislio sam generalno na Marvel iz toga perioda, pre svega nastanak Iron Mana, a i Hulk čini mi se u onoj sagi sa Leaderom dospeva negde tamo u Mongoliju, a tu se baš vide izraženi propagandni stereotipi.
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 25/07/2015 : 12:35:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Najjača scena je kad Thor baci atomsku bombu na Kinu. Mislim da su šezdesete u pitanju.

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000