forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Mauro Boselli - presek (Zagor)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

sergej773
Senior Member



Cuba
1922 Posts

Member since 03/06/2012

Posted - 05/09/2015 : 09:30:51  Show Profile Show Extended Profile  Send sergej773 a Private Message  Reply with Quote
Poll Question:
Pošto je gotovo izvesno da Boselli više neće pisati Zagora, barem ne u nekoj malo većoj meri, mislim da bi bio red da iskažemo mišljenja o njegovom radu na Zagoru.

1. Šta mislite o njemu generalno kao o autoru?
2. U kom periodu je bio na vrhuncu karijere?
3. Šta su mu scenarističke mane, a šta vrline?
4. Da li biste želeli da i dalje piše Zagora?
5. Koja epizoda je njegov najbolji uradak na Zagoru?

I za kraj, kojom biste ocenom ocenili njegov rad na Zagorovom serijalu?

Glasanje traje nedelju dana, do 12. septembra.


Results:
1 [2%] 1 votes
2 [0%] 0 votes
3 [2%] 1 votes
4 [7%] 3 votes
5 [2%] 1 votes
6 [0%] 0 votes
7 [2%] 1 votes
8 [17%] 7 votes
9 [19%] 8 votes
10 [48%] 20 votes


Poll Status: Locked »» Total Votes: 42 counted »» Last Vote: 08/09/2015 20:16:17

Edited by - sergej773 on 12/09/2015 08:42:18

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19387 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 05/09/2015 : 10:52:37  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
1. Čovjek koji je stvorio najbolje Zagorove priče, velemajstor.
2. Tokom cijelog rada na Zagoru je radio odlične epizode, u svim periodima.
3. Vrline su jačanje kontinuiteta i mogućnost da npravi zanimljive odnose među likovima i zanimljivu priču. Mane su što ne piše češće na Zagoru.
4. Definitivno.
5. Morska strava, Crna duša, Teritorij Komanča, Kainov povratak su njegove najbolje priče (čitaj: najbolje Zagorove priče ). Slijede Posljednja Thula, Urota bogova, Tajna Sumerana, Dugin most itd.

Ocjena 9.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Gru
Average Member



818 Posts

Member since 07/01/2014

Posted - 05/09/2015 : 12:01:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Gru a Private Message  Reply with Quote
1. Šta mislite o njemu generalno kao o autoru?

Odličan autor (uz Manfredija svakako najbolji u Bonelliju).

2. U kom periodu je bio na vrhuncu karijere?

Tamo u devedesetim (Sjevernoamerička odiseja)

3. Šta su mu scenarističke mane, a šta vrline?

Dobre stvari su uvođenje nekih novih elemenata u serijal Zagor, a loše je kod njega da se u njegovim kasnijim radovima ipak vidi površnost i zasićenost Zagorom.

4. Da li biste želeli da i dalje piše Zagora?

Svakako da.

5. Koja epizoda je njegov najbolji uradak na Zagoru?

Nestali istraživač.
Go to Top of Page

Giuda Ballerino
Senior Member



Japan
2594 Posts

Member since 02/03/2014

Posted - 05/09/2015 : 12:35:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Giuda Ballerino a Private Message  Reply with Quote
Sta reci o covjeku koji pozna vjerojatno sve indoeuropske jezike, a u Dampyru vidimo da pozna i uralske odnosno madjarski i finski ili kao sjevernjak da pozna napolitanski. Ili savrseno pozna amerike, aziju. A uz to zna pisati najbolje price u Italiji. Nadcovjek!

Kaizoku ou ni ore wa naru!
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19387 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 05/09/2015 : 12:46:15  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
To nisam znao. Svaka čast Bossu.


Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Leonid
Senior Member



Croatia
2448 Posts

Member since 24/12/2010

Posted - 05/09/2015 : 13:11:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Leonid a Private Message  Reply with Quote
1. Šta mislite o njemu generalno kao o autoru?
Fantastičan autor. Gotovo je uvijek jamac dobre avanture,akcije i živopisnih likova.
Kod njega je dinamika najbitnija.

2. U kom periodu je bio na vrhuncu karijere?
Od Nestalog istraživača do Vampira.

3. Šta su mu scenarističke mane, a šta vrline?
Vrline sam gore naveo, a mana kod Zagora je što ponekad Zagor zvuči kao robot, nekakav superheroj. Treba tu više kompleksne karakterizacije. Doduše, sa ženama ga je jako unaprijedio.

4. Da li biste želeli da i dalje piše Zagora?
Ako se ozbiljno ne prihvati priče, onda ne.

5. Koja epizoda je njegov najbolji uradak na Zagoru?
Morska strava.
Najbolja Zagorova priča i najbolji crtež kod Zagora ikada(dok ne vidim Izgubljeni svijet).
Slijede Nestali istraživač, Cibola, Teksaški rendžeri, Vampir.

"Liston even smells like a bear. I'm gonna give him to the local zoo after I whup him"
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6605 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 05/09/2015 : 14:45:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
1. Kao u nogometu, kad za nekoga kažu da je polivalentan, dobar na više pozicija to je mač sa dvije oštrice i znači da nigdje nije toliko dobar da je to njegova najdominantnija pozicija u kojoj nema pravog rivala u kadru i da je za tim šteta kad nije tu. Tako i Boselli, puno (je) radi(o) i nije mi drag u Zagoru jer se slizao sa SF-om ali i u Texu, gdje je neusporedivo bolji, se zna da teži tom senzacionalizmu, da izlazi iz redovnih okvira. Možda i prepotentan, umišljen. Eto tako ga vidim, nije mi drago vidjeti njegovo ime na početku Zagorove epizode, definitivno nije. Bolje Burattini koji se plaši da ne istrči previše naprijed nego Boselli koji ne zna "stati na loptu". Ipak, vidim da to prolazi i da je većini to drago i to ne mogu pobiti.

2. Ma nemam pojma, uvijek je isti

3. A ovaj senzacionalizam mu je mana, vrline ne vidim, ne sjećam ih se, teško određujem ili što već.

4. Ne, sreća da je odustao, dovoljno je kenjao.

5. Skoro sve su mi njegove među lošijim, ali je npr. Vampir vrlo dobra epizoda.

Dao sam mu 4-icu, ipak je trebao trud i za te bućkuriše, baš bujna mašta.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 05/09/2015 14:48:21
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 05/09/2015 : 14:48:53  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
1. Šta mislite o njemu generalno kao o autoru?
Jedan od najboljih koje je Bonelli ikad imao.
Najproduktivniji scenarist u zadnjih desetak godina, sa nevjerovatnim kapacitetima, iznimno kvalitetno radi posao za koji bi inače bila potrebna najmanje trojica.

quote:
2. U kom periodu je bio na vrhuncu karijere?
Kod Zagora je bio najbolji devedesetih kad je i imao najviše vremena da mu posveti. Ostale serijale (Tex, Dampyr) ne pratim toliko tako da za njih ne znam.

quote:
3. Šta su mu scenarističke mane, a šta vrline?
Kvaliteta ima bezbroj, dosta puta smo ih na forumu nabrajali, njegove priče se ne zaboravljaju i možete im se stalno vraćati. Mana mu je što ponekad zna pretjerati pa se izgubi kohezija, ali rijetko.

quote:
4. Da li biste želeli da i dalje piše Zagora?
Naravno.

quote:
5. Koja epizoda je njegov najbolji uradak na Zagoru?
Morska strava i Nestali Istraživač.

Edited by - solar on 05/09/2015 14:50:18
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11351 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 05/09/2015 : 16:15:58  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
1. Šta mislite o njemu generalno kao o autoru?

Majstor! Vidi se da je covek visokoobrazovan i nacitan i da ume sve one teme i kulture koje ga interesuju da prenese na papir u vidu velike avanture.


2. U kom periodu je bio na vrhuncu karijere?
Od Nestalog istrazivaca pa sve do Carstva Songhaja, posle toga nikad nije vise dostigao taj nivo pripovedanja, mozda jedino u Poslednjoj Tuli.

3. Šta su mu scenarističke mane, a šta vrline?
Vriline su to sto je sve vreme imao big picture u glavi, ni jedna epizoda mu nije tek tako napisana nego sve one cine neku vecu celinu. Uvodjenje Atlantide, Mua, Pahane i Dambalaha su takodje za pohvalu.
Mane su mu sto ne ume sa starim neprijateljima (Hellingen, Kandrax, Rakosi) i sto u poslednje vreme ume malo da se zanese i pogubi.

4. Da li biste želeli da i dalje piše Zagora?
Da.

5. Koja epizoda je njegov najbolji uradak na Zagoru?
Vudu osveta! Jedna od najboljih Zagorovih prica uopste a na tako malom broju strana. Genijalnost!

A ima on jos mnogo bisera, da sada ne nabrajam.

Ocena 9

Edited by - going going on 05/09/2015 16:16:31
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 05/09/2015 : 17:23:18  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
1. Meni kao autor baš ne odgovara iako ima i neke vrlo dobre epizode, ali nažalost, one koje su loše nekako mi jače odzvanjaju kada se sve zbroji.
2. Teško je izabrati najbolji period jer nikada nije imao u nizu tako jake priče.
3. Velika mana mu je što je otišao preširoko i predaleko u nekim Zagorovim avanturama pokušavajući napraviti od njega nešto što nije, uključujući i mnoštvo fantastike u kojima ja teško mogu zamisliti takav strip.
4. Samo ako ne bi odlazio u svoje karakteristične izlete na neprikladna područja, u suprotnom bolje da ne piše.
5. Definitivno Crna duša koja je toliko dobra da mi je teško povjerovati da je napisao nešto takvo, njegova jedina vrhunska priča bez ikakve mane.
Kada bih ocjenjivao dao bih mu 5, znači prolazna ocjena ali daleko od nekih visina.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 05/09/2015 : 17:48:47  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
1. Piše najrazličitije priče u raznim serijalima. Meni je super!
2. Sjevernoamerička odiseja.
3. Mane mi ne padaju na pamet. Vrline: radi jako dobru karakterizaciju likova.
4. Naravno!!!!!
5. Vampir. Razlog zašto sam i zavolio Zagora.

Ocjena 10

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 05/09/2015 : 19:15:34  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Boselli je jedan od onih autora, koji ne podcjenjuje svog čitatelja. Jedan od rijetkih, koji je shvaćao, da je Zagor više od zabave za klince i nostalgičare, znao je to može biti i serijal za odrasliju i načitaniju publiku. Kad je on šef na Zagoru, serijal ima nit, kontinuitet, jačinu i mozak.
Go to Top of Page

ike666
Average Member



709 Posts

Member since 01/11/2012

Posted - 05/09/2015 : 23:37:21  Show Profile Show Extended Profile  Send ike666 a Private Message  Reply with Quote
Precijenjen scenarista koji je konstantno davio Zagora sa SF-om kao da ne postoji ništa drugo, a priče sa viškom bespotrebnih likova. U tim je kao urednik uveo mnoge crtače koji stilski nimalo ne odgovaraju Zagoru, a neki od njih su i toliko loši da im je Zagor poslužio kao utočište. Imam osjećaj da je prije svega riječ o autorskom ego-triperu koji je silom htio raskrstiti sa svime što je Zagora karakteriziralo desetke godine, e kako bi samo uzdigao svoju "veličinu".
Dakle, ne ulazeći u njegove talente i ostale radove koje ne poznajem, ocjenu dajem iz perspektive učinka na Zagoru (kako sam shvatio to je i namjena ankete) koji je negativan.

Rendal Mutant, Tkac, Jednooki Džek, Vatreno oko...
Go to Top of Page

Dudley Smith
stripovi.com suradnik



Croatia
1014 Posts

Member since 05/04/2014

Posted - 05/09/2015 : 23:51:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Dudley Smith a Private Message  Reply with Quote
Da nije bilo Bosellija, Zagor bi vam bio ukinut prije 20 godina i danas biste ga citali u nekom 3 u 1 IF Edizioni reprintu, a mladji narastaji bi ga stavljali u isti kos s Blekom i Markom. Boselli je spasio Zagora, htjeli to neki priznati ili ne.
Go to Top of Page

Willer
stripovi.com suradnik

1300 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 06/09/2015 : 14:15:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Willer a Private Message  Reply with Quote
Puno je dao Zagoru, neprocjenjivo puno. Kreativni zanos držao ga je od "Nestalog istraživača" pa sve do "Carstva Songhaya", nakon toga kvaliteta mu varira i generalno opada, a i puno rjeđe piše s obzirom na angažman na Texu i Dampyru. Ističe se genijalno "Žezlo Tin-Hinan" iz kasnijeg perioda. Morao bih pročitati njegovog Kandraxa, nabaviti par specijalaca i dočekati kraj JA sage za još malo konkretniju ocjenu. Uključujući i mišljenje ima li još što ponuditi nama zagorovcima. Zasad mislim da je to sporedno pitanje, i da je zapravo najvažnije da Zagor dobije Bosellijevog nasljednika u kontinuitetu vrhunskih epizoda, kakvu smo vidjeli u "Sjevernoameričkoj odiseji" i kasnije. "Morska strava" mi je i dalje nedodirljiva na prvom mjestu. Što još zasad reći... pratio sam njegov rad s tolikom pozornošću kroz djetinjstvo i ranu mladost, učio se misliti i pisati usporedno s tim, lagao bih ako bih rekao da me fascinacija ikada prošla, i što mu više postupno otkrivam mane to mi je fascinacija veća... patetično ili ne, ali zbog mnogočega dugujem mu zahvalnost.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22149 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 06/09/2015 : 17:07:32  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
1. Šta mislite o njemu generalno kao o autoru?
Slicno kao i Burattini i on je zanatlija ali i hrabar autor, ima muda da napravi nesto novo, barem kada su u pitanju junaci koji ga ne interesuju bas mnogo, kao na primjer Zagor. Kod Texa je vec druga prica.

2. U kom periodu je bio na vrhuncu karijere?
U drugoj polovini devedesetih godina. Tu je napisao nekoliko epizoda koje su mu donijele popularnost kod odredjenog broja fanova.

3. Šta su mu scenarističke mane, a šta vrline?
Vrline su sto zna dobro da razradi scenario, to je izuzetno vazno u jednom stripu. Mane su sto je kao autor ipak ogranicen i sto su najbolje njegove price oslonjene na poznata pisana djela, nije u stanju da, kao na primjer Sclavi, napravi svjeze remek-djelo. Dalje, velika mana je losa karakterizacija njegovog Zagora, mozda i najlosija od svih poznatijih autora. Ipak, to je uvijek mogao da prikrije sa djelimicno dobrim pricama koje je napisao.

4. Da li biste želeli da i dalje piše Zagora?
Naravno, ali ne kao glavni scenarista, vec da kao dzoker uleti sa vremena na vrijeme.

5. Koja epizoda je njegov najbolji uradak na Zagoru?
Izgubljeni svijet, Morska strava, Osveta vudu, Crna dusa*.

I za kraj, kojom biste ocenom ocenili njegov rad na Zagorovom serijalu?
Ista ocjena kao i kod Burattinija: Christiano Ronaldo
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 06/09/2015 : 22:20:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Dajem Boseliju jednu solidnu 8-smicu.

quote:
1. Šta mislite o njemu generalno kao o autoru?

Pa, svakako je jedan od najboljih SBE autora. Ne može se poreći da uspijeva da zadrži pristojan kvalitet i pored obima napisanog materijala; takođe, cijenim njegov rad na Dampiru i smatram da je to njegov magnum opus u svakom pogledu. E, sad, može se govoriti o smjelosti - recimo da mislim da je ključ njegovog uspjeha u SBE u nuđenju djelimične modernizacije (Texa, Zagora, itd.) uz zadržavanje dovoljno starih odlika, dakle jedan polovičan napor - kao i da li se njegova dijela mogu smatrati za istinski umjetnički vrijedna. No, svakako se radi od jednom od najboljih autora ovakve koncepcije stripa, tj. sa mjesečnim ritmom izlaženja, određenim ograničenjima, populistički napisanog za mase... Da pokušam da sumiram, Boseli nije značajan autor, u smislu pomjeranja granica ili beskompromisnog ostvarivanja sopstvene umjetničke vizije - već onaj koji, koristeći se ostvarenjima drugih, uspijeva da razradi te motive i na svom polju, pišući zabavne, ali ne i prelomne, izuzetne priče.

quote:
2. U kom periodu je bio na vrhuncu karijere?

Hm, vidim da većina navodi 90te, tj. period pisanja Zagorove sjevernoameričke odiseje. Ja ću biti donekle "kontraš" i reći da smatram da najplodniji period počinje od 2000. - dakle, od pokretanja serijala "Dampir", kada se Boseli našao u ulozi glavnog urednika serijala kojeg je u potpunosti osmislio, stvorio, dakle krenuvši od nule.

quote:
3. Šta su mu scenarističke mane, a šta vrline?

Već sam istakao neke od njih u kraćem tekstu od Dampiru. Preciznije, vrline su svakako tečno, lagano, pitko pripovjedanje - jednostavno, umješnost pričanja uvjerljive priče koju Boseli posjeduje - i studiozan pristup pisanju, u smislu prikupljanja više istorijskih i geografskih podataka, te osmišljanja složenih zapleta, likova, itd. Mane, su, ha, paradoksalno povezane sa vrlinama - jer Boseli, igrajući se sa pričanjem priča i korišćenjem svojih omiljenih motiva - često zanemaruje emocionalnu i intelektualnu dimenziju priče, tj. ista ostaje zatrpana ispod hrpe teksta i faktografije, ili je čak u potpunosti odsutna. Njegov blago post-moderni pristup - u smislu pozajmljivanja i miješanja motiva uz drugih priča, sa određenom sviješću o toj pozajmici koja se vidi u samom stripu - često rezultira u plitkom korišćenju pozajmljenog, tj. Boseli ne daje vrijednost tim motivima kroz sopstveni narativ, ne dodaje ništa svoje, ne promišlja, ne preispituje. Možda smatra dati motivi upečatljivo djeluju na čitaoca baš zato jer smo svjesni vrijednosti djela/legendi/istorije iz koje ih je preuzeo, tj. upečatljivost je već zagarantovana zbog predznanja čitaoca, i nema potrebe da se Boseli "muči" i to dublje obrađuje. Npr., čitavo korišćenje Atlantide u Zagoru je takvo, a u velikoj mjeri i vampira u Dampiru - pa, podrazumijeva se da znamo mitove i da smo zbog toga impresionirani, iako Boseli u SVOJOJ priči ne razrađuje te motive naročito studiozno. A katkada i potpuno pogriješi u ritmu vođenja fabule, tj. mnoge njegove priče imaju predugačke, obećavajuće uvode koji se razočaravajuće razriješe u na brzinu napisanim, nedovoljno promišljenim zapletima. U svakom slučaju, i vrline i mane su snažno isprepletane.

quote:
4. Da li biste želeli da i dalje piše Zagora?

Iskreno, nisam siguran. Sasvim je izvjesno da će Zagora Buratini i slični infantilni, nedorasli "nostalgičari" dovesti do propasti - a još je gore vidjeti dugogodišnje čitaoce kako rezonuju "bolje pisac koji piše zagora kako ga mi zamišljamo negoli dobar pisac". Zagor se danas u velikoj mjeri sveo na otužni sevdah nostalgične publike, koja se prisjeća svog bezbrižnog djetinjstva čitajući na brzinu sklepane priče čija je najveća vrijednost moć asocijacije na to djetinjstvo. Boseli bi, kada bi imao volje, vjerovatno mogao to da promjeni - ali sam počeo izuzetno da sumnjam u njegovu sposobnost da piše Zagora nakon one neopjevane sramote od "Tajne Sumera" - pa i "Poslednje Tule", solidne ali sasvim razočaravajuće kao poslednjeg čina prerazvučene sage o Rihteru. O "Skiptaru Tin-Hinan" nemam još jasno mišljenje. Dakle, sa rezervom prema Boseliju, ozbiljnom, ali grobarsko-nostalgičarska Buratini ekipa odvlači u propast, definitivno.

quote:
5. Koja epizoda je njegov najbolji uradak na Zagoru?

"Nestali istraživač" definitivno, nevjerovatno dobro napisana i vođena priča, dočarana rukom najboljeg crtača koji se dohvatio Zagora - Marcellom. "Braća po krvi" na tjesnom drugom mjestu.

p.s. u suštini, potpisujem ovo što je King rekao o njegovim manama i vrlinama kao scenariste, sasvim se slažemo

Edited by - Mhejl on 06/09/2015 22:25:12
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 07/09/2015 : 12:23:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Meni je to najgori tekstopisac Zagora. Ja ga ne volim, nije mi sjeo što se tiče Zagora.
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4342 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 07/09/2015 : 13:05:03  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
1. Dao sam mu 4, iako ne znam ni sam zašto toliko, možda zbog početka njegovog rada na Zagoru kada je uspio dići prodaju.
On sebe pretpostavlja serijalu, Zagorov lik mijenja ko šta žena pokušava promijeniti muža, dakle nagore. Njegov rad na Teksu nije loš, ali Zagor mu ne leži.
2. na početku.
3.NJegov Zagor je bez emocija, sporedni likovi također (ne mogu zamisliti da on npr. napiše epizodu tipa Vuk samotnjak), Čiko je bez duha i vica, pokušava od njega napraviti nekakvog ratnika što ispada, bar meni, groteskno. Fali napetost radnje, rasplet epizoda je uglavnom na brzinu, u njegovim pričama svatko svakog zna, nije rijetko da se likovi koji se znaju odprije sreću ponovno na drugom kraju svijeta, očevi pronalaze izgubljene sinove. Ne vidim baš niti neke geografsko povijesne činjenice za koje drugi tvrde da ih je uveo u Zagora. Jedino što je uveo je mitologija. Vrline mu mogu biti dobar uvod u radnju, nema zastoja u radnji, Zagora je odveo na drugi kraj svijeta, što mi se recimo sviđa. Netko je naveo da je stvorio neku širu priču koja se proteže kroz desetak i više epizoda, što inače nije loša ideja.
4. NE
5.Nestalog istraživača se još uvijek sjećam, iako ga nisam čitao 20 godina.
Go to Top of Page

jasa
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3484 Posts

Member since 26/08/2005

Posted - 07/09/2015 : 14:44:55  Show Profile Show Extended Profile  Send jasa an ICQ Message  Send jasa a Private Message  Reply with Quote
1. Šta mislite o njemu generalno kao o autoru?

Sigurno jedan od najboljih autora u Boneliju. Ne boji se unijeti promjenu, priče mu imaju lagan tok i obično su višedimenzionalne u smislu više razrađenih radnji i likova koje uspješno poveže. Ima ona fraza da dobar pisac ne zakuca ekser, a da negdje u djelu ne dobije svoj smisao, takav je Boseli. Pošto je ovaj topic zagorovski baziran da se osvrnem na Boselija u tom svijetu. Zagoru je dao modernu notu koja ga je definitivno spasila od propasti (uz značajan doprinos Buratinija koji mi je također dobar autor, ne toliko talentovan kao Boseli, ali sigurno dobar). Stvar uspjeha nekog junaka je način na koji se njegova osobnost i karakteristike umotaju u savremeni sadržaj. Nolita je to radio vrhunski, Boseli je njegov nasljednik u domenu kvalitete, stavio je Zagora u skupinu, povezao ga sa mistikom, dodao novu notu njegovoj misiji jer takav čovjek kao Zagor prosto ne može biti regularan i u skladu sa time ne može se ograničiti na klasičnog održavača mira u Darkvudu.


2. U kom periodu je bio na vrhuncu karijere?
Po meni je najbolji period Slobodne Dalmacije, od Nestalog istraživača do kraja Vampira. I ono kasnije je jako dobro, ali prosto na mene nije ostavilo jednak wow efekat kao SD period. Uostalom, kasnije je Boseli postao tek izletnik u Zagorovom svijetu.

3. Šta su mu scenarističke mane, a šta vrline?
Vrline su sve ono što ga čini dobrim autorom. Jasno je da se radi o obrazovanom gospodinu. Voli magiju, mistiku, poznaje kulturu i historiju. Svakako moram da spomenem da mi je PROLOG u Zagorovim pričama, koji jako vezujem za Boselija, jedan od najboljih noviteta u odnosu na raniju eru. Najveća vrlina je dakle njegov talenat, njegova hrabrost. Od mana mi jedino pada na pamet nešto neizbježno, a to je da se neki njegovi šabloni znaju ponoviti, to se više primijeti na Texu. U svakom slučaju i to ispadne jako dobro.

4. Da li biste želeli da i dalje piše Zagora?
Svakako da da. S obzirom da je Zagorov svijet jako raznolik, Boseli me više fascinira na Zagoru nego na Dampiru ili Texu tako da bih ga volio vidjeti kao regularnog Zagorovog autora.

5. Koja epizoda je njegov najbolji uradak na Zagoru?
Ima ih jako puno, izdvojit ću tri: Vampir (najbolji Zagor ikad, ne mogu vam opisati koliko sam uživao čekajući/čitajući nastavke), Helingen (odličan, drugačiji, multidimenzonalan pristup, aaa, taj period kad je to izašlo je generalno vrhunski :)) i Osveta Vudu (neko je rekao, kratko, ali tako dobro i efektno). Ima on još mnogo dobrih priča, ove tri su kombinacija kvalitete i mog subjektivnog doživljaja i veze s vremenom u kojem su izašle. Zaboravih spomenuti Morsku stravu...

Ja ću mu dati 10 bez ikakvih premišljanja, vrhunski autor, Nolita ovog vremena.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 07/09/2015 : 17:27:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
1. Šta mislite o njemu generalno kao o autoru?
Hrabar i maštovit pisac izraženih sposobnosti za smišljanje manje važnih detalja koje kasnije u širem planu postaju bitne; štobisereklo -urođeni osjećaj za kontinuitet.
Nije mi jasno kako mu neki mogu zamjerati oslanjanje na književna i ina djela kad je znano da je i Nolitta vjerojatno 80% svojih priča temeljio na filmovima iz B-produkcije.

2. U kom periodu je bio na vrhuncu karijere?
Period Slobodne Dalmacije. Povratak Kaina mu je ok ali Kandrax i Richter saga su veliki veliki promašaj.

3. Šta su mu scenarističke mane, a šta vrline?
Vrline sam već napisao gore a mane su mu da je ponegdje (Kandrax) previše zašao u širinu uvođenjem većeg broja prejako iskarakteriziranih likova, što Zagor kao monoteistički strip junak baš i ne može istrpiti.
4. Da li biste želeli da i dalje piše Zagora?
Naravno. Ne vjerujem da će više biti loš kao na Kandraxu. Dok je njega barem ima nade za dobar čušpajz, dok se nekima u zadnje vrijeme stvaralaštvo temelji 50+ godina starom podgrijanom kruhu.

5. Koja epizoda je njegov najbolji uradak na Zagoru?
Cibola, Morska strava, Laguna živih mrtvaca, Nestali istraživač, Vampir.... tim redom otprilike

Bok, kako si.

Edited by - Cromwell on 08/09/2015 08:29:50
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 07/09/2015 : 21:08:13  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
1.Šta mislite o njemu generalno kao o autoru?
Sjajan, darovit, ambiciozan, zanatski potkovan i veoma hrabar pisac koji zna šta hoće i oslanja se samo na sebe tj. ne gleda previše unazad prema radovima ostalih autora poput Nolitte i ne pokušava da ukapira te primeni njihove metode u svojim pričama. Drži se odličnog recepta za držanje zavidnog broja čitalačke publike: kontinuiteta. Bio on neki sitniji ili centralna tema većeg broja priča, nebitno je. Jedini čovek koji sada može Zagora (o njemu je i tema, zar ne?) digne na zavidan nivo, samo da mu fanovi i uredništvo daju slobodu koju su mu oduzeli (pogotovo fanovi) malo posle SD perioda

2. U kom periodu je bio na vrhuncu karijere?
Mislim da su Nestali Istraživač-Kraken era držali konstantu jednog kvaliteta, bez prevelikih varijacija. Ali, ako bih išao van te konstante, rekao bih Nestali istraživač-Povratak Kejna.

3. Šta su mu scenarističke mane, a šta vrline?

Kao što sam već nabrojao: svoj je, ambiciozan, ima ideje koje zna zanatski da realizuje, drži se kontinuiteta i obogatio je serijal znatnim brojem kvalitetnih likova. Mane su mu povratci Nolittinih likova (osim Hellingena, oko čega smo mi kao fanovi striktno podeljeni) na koje je očigledno bio primoran zbog želja fanovskog jezgra.

4. Da li biste želeli da i dalje piše Zagora?

O, da...Mora mnogo toga da dovrši: Wendigo, Unktehi, Atlantida...evetualno započne nove tematske sage koje ćemo pratiti. Opet ponavljam, trenutno je jedini živi lik koji je u stanju da iznese serijal i otvori mu neke nove, kvalitetne, horizonte

5. Koja epizoda je njegov najbolji uradak na Zagoru?
Morska strava. Izdvajam je od ostalih jer je odličan scenario upraćen objektivno najboljim crtežom kojeg je serijal video. Ostali njegovi "hitovi" nisu daleko od tog kvaliteta

ocena 10
to jedino njemu i Nolitti mogu da dam


DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19387 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 07/09/2015 : 21:18:07  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Vampir ti je loš?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 07/09/2015 : 21:24:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
1. Još od Nollite jedini veliki pripovjedač na Zagiru. To sve govori.
Dampyra ne poznam a ni novije radove na Texu. Ono što poznam od njegova rada na Texu je briljantno. S pravom udarna igla cijele kuće.

2. Sjevernoamerička odiseja+period do Vampira. To je fantastičan niz na kojem Boselli rastura i pokazuje sav svoj talent i neiscrpnu energiju.

3. Rekaoh da još od Nollite nije bilo takvog velikog pripovjedača. Boselli daje epski spektakl, u njega nema filler priča. Dosta je vidjeti na početku prolog da ste sigurni da Boselli ispostavlja još jednu grandioznu epopeju. Lik je vrhunski potkovan, barata s povijesnim činjenicama, pozna geografiju u koju će smjestiti priču, zanima ga i ono mitsko. U stanju je spretno orkestrirati radnju s mnoštvom uglavnom jako zanimljivih likova.


Mane? Kad pričamo o Zagoru glavna je mana preokupacija s drugim radovima pa je nakon Kandraxa izbacio niz priča gdje je mislio da može bez truda nešto bezveze našvrljati i proći lišo. Takve stvari se drugima opravdavaju al on nema pravo za to.

4.Pa jasno.

5.Dao je tako mnogo i prežestoka je konkurencija.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 07/09/2015 : 21:26:33  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

Vampir ti je loš?


Nije. Na njega sam zaboravio.
Mada, niti jedan Zagorov vampir meni nije ispunio očekivanja u okviru te tematike. Pričali smo jednom o tome

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Willer
stripovi.com suradnik

1300 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 07/09/2015 : 21:44:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Willer a Private Message  Reply with Quote
"Morska strava" nekako vuče da se kod nje povuče neka linija, ali osim "Vampira" i "Povratka Caina", to su i još dva bisera: "Dugin most" i "Krvna braća". Sve 4 nabrojene epizode meni su u Bosellijevih top 10 Zagora. A dodam li tome da su mi jako dobri i "Otočka skupina" i "Carstvo Songhaya", nestaje mi svaka dilema gdje povući crtu. Nakon oproštaja od Marie po meni slijedi osjetan pad i to vrlo ozbiljan, no to je sve dakako samo moje mišljenje. Još k tome nepotpuno za jednu avanturu, jer trećeg Kandraxa nisam čitao.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000