forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Novi Kvadrat 31/32 - Sve o Hugu Prattu i Cortu
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 05/01/2016 : 12:41:42  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote


Izašao je dvostruki broj Kvadrata (31/32) a u njemu na većem broju stranica sve o stripovskoj legendi Hugu Prattu, od njegovih ranijih radova pa do sage o svima omiljenom Cortu Malteseu... Pretpostavljam da je ovo povodom 20-godišnjice njegove smrti (1995.), što je uglavnom lijepa posveta ovom vrijednom autoru.

Nisam još uzeo svoj primjerak no zvuči mi kao hvalevrijedan projekt.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 05/01/2016 : 17:08:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
Odlicno!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 05/01/2016 : 17:56:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
To te ja pitam!
Izlazak novog Kvadrata je odlična vijest sama po sebi, a još kad je posvećen jednom i neponovljivom Prattu - to je stripofilski praznik!


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2300 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 05/01/2016 : 20:53:08  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
Ovo ce se dostampavati...planuce prvi tiraz...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

dino alic
Junior Member

Croatia
363 Posts

Member since 23/01/2003

Posted - 06/01/2016 : 22:23:58  Show Profile Show Extended Profile  Send dino alic an AOL message  Send dino alic a Private Message  Reply with Quote
Kvadrat je institucija!!!
Vjerojatno najdugotrajnija strip stvar u Hrvata svih vremena.
Ne bi bilo loše promovirati ga u prostorijama Strip foruma.
Ako glavni i odgovorni čita ovaj dio foruma neka shvati ovo kao pozivnicu.Bilo bi nam čast i zadovoljstvo.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 28/12/2017 : 13:08:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Topici za super reviju Kvadart su rastrkani po forumu, pa da stavim ovdje vijest za novi broj 35.


Slika i info iz SNK stranice:
https://www.stripovi.hr/detalji_proizvoda.0a8745b7ae0c4cba8989f16a93017f14.kvadrat-35.aspx

Kunc!
(O) Larcenet(u)!
Lavanderman






Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 04/01/2018 14:06:30
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 04/01/2018 : 14:07:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

A tu je i novi dvobroj, 36-37.





Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

JAH WOBBLE
Average Member



628 Posts

Member since 20/01/2009

Posted - 04/01/2018 : 14:46:32  Show Profile Show Extended Profile  Send JAH WOBBLE a Private Message  Reply with Quote
Ima li negde detaljno šta sadrži ovaj broj?
Mislim na 36-37.

Edited by - JAH WOBBLE on 04/01/2018 14:51:39
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 04/01/2018 : 15:42:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Pridruzujem se gornjem pitanju. Za sada nema nista na SNK stranici, a mozda kad ga netko od clanova na forumu dobije u ruke (kod nas obicno ninel napise detaljan sadrzaj), pa ce tad i nesto detaljnije.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2500 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 14/07/2023 : 12:09:00  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Sjeća li se netko ili možda zna ...
Čini mi se da sam negde pročitao u vezi raznih aviona, vlakova i automobila u Prattovim stripovima.
Je li ih crtao Pratt sam ili mu je netko drugi to crtao?


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 14/07/2023 : 12:46:14  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote

Koliko znam barem u nekim stripovima.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 14/07/2023 : 13:03:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by corto33

Sjeća li se netko ili možda zna ...
Čini mi se da sam negde pročitao u vezi raznih aviona, vlakova i automobila u Prattovim stripovima.
Je li ih crtao Pratt sam ili mu je netko drugi to crtao?




https://fr.wikipedia.org/wiki/Corto_Maltese_en_Sib%C3%A9rie

Google translate:

Važnost prikaza vlakova u ovoj priči potaknula je autora da potraži pomoć svog prijatelja, karikaturista Guida Fuga (it). Ovaj je također zadužen za crtanje aviona i teškog naoružanja. Nakon ove prve suradnje uslijedit će mnoge druge za sljedeće albume.

Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2500 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 14/07/2023 : 13:44:59  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by corto33

Sjeća li se netko ili možda zna ...
Čini mi se da sam negde pročitao u vezi raznih aviona, vlakova i automobila u Prattovim stripovima.
Je li ih crtao Pratt sam ili mu je netko drugi to crtao?




https://fr.wikipedia.org/wiki/Corto_Maltese_en_Sib%C3%A9rie

Google translate:

Važnost prikaza vlakova u ovoj priči potaknula je autora da potraži pomoć svog prijatelja, karikaturista Guida Fuga (it). Ovaj je također zadužen za crtanje aviona i teškog naoružanja. Nakon ove prve suradnje uslijedit će mnoge druge za sljedeće albume.




Hvala, Peyo!
Čitao sam Saint-Exupery - posljednji let i unutra ima toliko crteža aviona, koje je radio Fuga, da bi zaslužio, da se i njegovo ime pojavi na naslovnoj strani. Uložio je u taj strip barem toliko rada kao Pratt.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1857 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 15/07/2023 : 01:48:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
Gvido Fuga od kraja šezdesetih i Lele Vijanelo nešto kasnije, dva su Pratova redovna saradnika do kraja života. Fuga je radio sve dekore, arhitekturu i mašine, a Vijanelo mu je asistirao i na samim crtežima.
Mada i pre Fuge je znao da uzima asistente za dekor, poput Žizele Dekster na Ani iz džungle. Evo dva kratka isečka iz knjige Sećam se Prata.

Gvido Fuga

Rođen 1947. godine u Veneciji, po pozivu arhitekta sve do susreta s Hugom Pratom, s kojim je, počev od 1968, sarađivao dugi niz godina. Prat koristi njegovo umeće tehničkog crtanja kako bi mu on, s manijakalnom preciznošću, crtao sva vozila i mašine u njegovim delima počev od Korta Maltezea u Sibiru. Radio je scenografiju za Pratovu izložbu u Velikoj palati 1986. godine. Potom je sarađivao s velikim brojem u svetu priznatih italijanskih umetnika, kao i za televiziju, a sa svojim kolegom Leleom Vijanelom, drugim Pratovim saradnikom, uradio je više knjiga i stripova (Tajna Venecija Korta Maltezea – magične i skrivene rute, Marko Polo, Kubana).

O Sibiru:

„Snosim deo odgovornosti u stvaranju tog projekta. Hugo je čitao knjigu Ferdinanda Osendovskog Zveri, ljudi i bogovi, iz koje je kasnije za strip preuzeo nemali broj elemenata. Potom je čitao jednu Mabirovu knjigu o ličnosti barona Ungerna fon Šternberga, koja će njegovu ideju još više osnažiti. Dao sam mu pozitivno mišljenje i, bukvalno me uhvativši za reč, prihvatio je da se baci na ostvarenje te priče, ali samo pod uslovom da mu ja crtam blindirane vozove. I samo da bi me zafrkavao, govorio je: Posle toga, videćeš, imam jedan istorijski projekat o ratu kranova! Kako sam se upravo bio vratio sa šestomesečnog proputovanja istočnom Azijom, gde sam pomalo i pušio i bio potpuno van realnosti, prihvatio sam da mu budem pomoćnik kako bih se vratio u kolosek, a i starim prijateljima. Moram reći da je to bio ogroman posao, Hugo je pronašao dosta knjiga na engleskom s podacima, samo su fotografije bile male i lošeg kvaliteta: sivo-crne mrlje koje je valjalo rekonstruisati, a kasnije staviti u razne perspektive, tad nismo imali programe za 3D… A kad bih poželeo da crtam bar malo ekspresionistički, odmah bi mi rekao: Šta je bilo?! Zar ti se više ne radi?! Želeo je da sve bude na svom mestu, do poslednjeg šrafa! Ako bih poželeo da crtež učinim dinamičnijim, ne bi to prihvatao. Svaki točak voza, pa makar i onog koji se survava niz liticu, morao je da ima sve svoje paoce! Bio je prilično naporan. Umeo je da kaže: Mi ljudi, kad se krećemo, mi se deformišemo, istina, ali mehanika ostaje mehanika… Uostalom, ja plaćam, tako da će biti onako kako ja hoću, kako sam ja zamislio! Izjavio je u jednoj od knjiga na španskom (La mano de Dio) da je realizam koji sam ja uneo svojim crtežom deo vizuelne retorike. Taj način rada je već koristio u Ani iz džungle, tada je Žizela Dekster crtala sve one bungalove sa slamnatim krovovima. Na kraju, toliko se družeći s Pratom, napustio sam svoj posao arhitekte. Hugo mi je otvorio druge horizonte…”
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000