forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Znanstveni radovi o stripovima u bišoj Jugi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 12/03/2016 : 23:24:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote
Ćao narode, trebali bi mi podaci o knjigama/člancima/magistarskim i doktorskim radovima o stripovima koji su rađeni i objavljivani na prostoru bivše Juge, od Kraljevine naovamo ako ko šta ima. Neke knjige i sam poznajem ali svaki prijedlog i naputak je dobrodošao.

Posebno me zanimaju radovi na teme domaćih stripova i domaćih autora, a ako treba još više suziti, na temu stripova o ratu. Dakle, ne stripovi o ratu (to mi je dosta poznato), nego znanstveni/naučni radovi o stripovima koji su se ovako ili onako bavili ratom.

Hvala unaprijed, dođem pivu svakom ko se javi.

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.

Edited by - Stripiti on 13/03/2016 12:01:18

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 13/03/2016 : 09:39:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
nazalost, ne znam za nikakve radove da pomognem, ali rekoh da se javim
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 13/03/2016 : 09:47:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Hrvatski strip : 1945.-54. / Darko Macan

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 13/03/2016 : 09:49:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote


Hvala Deers! Keep 'em coming.

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.

Edited by - Stripiti on 13/03/2016 09:49:52
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/03/2016 : 09:55:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
matko vladanović, izdevetane domaćice
ur. krulčić, mauroviću s ljubavlju
Go to Top of Page

JAH WOBBLE
Average Member



628 Posts

Member since 20/01/2009

Posted - 13/03/2016 : 10:08:58  Show Profile Show Extended Profile  Send JAH WOBBLE a Private Message  Reply with Quote
Prvo što mi pada na pamet:

KNJIGE:
Anica Tucakov - Strip u Srbiji 1975-1995 (prerađena magistarska teza)
Zdravko Zupan - Vek stripa u Srbiji


Zdravko Zupan

Izložba - Strip u Srbiji za vreme Drugog svetskog rata: Okupacija u crtanim slikama
http://www.vreme.rs/cms/view.php?id=355040

Strip u Srbiji 1945–1955: Oslobođenje i cenzura
http://www.vreme.rs/cms/view.php?id=392855

Strip u Srbiji 1955–1972: Mirko, Slavko i Kekec
http://www.vreme.rs/cms/view.php?id=429075


O ratnim stripovima o ratovima 90-tih, pisao je Bogdan Tirnanić, čini mi se u Dugi. Imam negde taj članak ali ne znam gde.

Edited by - JAH WOBBLE on 13/03/2016 10:17:04
Go to Top of Page

badseed
Junior Member



308 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 13/03/2016 : 10:23:27  Show Profile Show Extended Profile  Send badseed a Private Message  Reply with Quote
Hrvatska Znanstvena Bibliografija (https://bib.irb.hr) ne daje niti jedan rezultat radova sa ključnom riječ strip ili stripovi.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/03/2016 : 10:39:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
na guglu možeš naći jedan seminarski rad, naravno, ključna riječ je Najveći:

Go to Top of Page

badseed
Junior Member



308 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 13/03/2016 : 10:41:48  Show Profile Show Extended Profile  Send badseed a Private Message  Reply with Quote
quote:
PUTUJUĆI CRTAČ STRIPOVA. PRIKAZ SEBE I SVIJETA U PUTOPISNOM STRIPU GUYA DELISLEA
Jelena Bulić ; Hrvatski institut za povijest, Zagreb, Hrvatska
Izvorni znanstveni članak


http://hrcak.srce.hr/84963
Go to Top of Page

jang
Advanced Member

Slovenia
10969 Posts

Member since 01/11/2002

Posted - 13/03/2016 : 11:20:07  Show Profile Show Extended Profile  Send jang a Private Message  Reply with Quote
Iztok Sitar: Zgodovina slovenskega stripa 1927-2007
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8358 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 13/03/2016 : 11:34:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Ivica Ivanišević, Sto mu jelenskih rogova, 2004

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 13/03/2016 : 11:38:28  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by badseed

Hrvatska Znanstvena Bibliografija (https://bib.irb.hr) ne daje niti jedan rezultat radova sa ključnom riječ strip ili stripovi.



Ma, naravno da daje, nešto si fulao u pretraživanju.
Problem je, međutim, u tome što čovjek traži prvenstveno tekstove o stripu koji se na neki način bave ratom. Toga za sad, koliko ja znam, među ionako rijetkim znanstvenim radovima o stripu, ima jako malo. (Moguće je da su meni neke stvari i promakle - niti je baš moje područje interesa, niti sam bio konstantno u Hrvatskoj. Mr Bushido, Mali_Mate, jurica, mcn i slični znalci bi mogli dati puno bolje savjete.)

U Hr do tamo negdje 2008. nije bilo nijednog kunsthistoričarskog magisterija/doktorata na temu stripa - znam jer sam ih sve upisivao u nekakvu tablicu za Filozofski fakultet u Zg. Što je nakon toga napisano - ne znam. Pokojni Darko Glavan je bio započeo doktorat o Mauroviću, ali mu sudbina nije dopustila da ga dovrši.

Diplomskih radova se nešto nađe - pretraži tu hrvatsku znanstvenu bibliografiju.

Inače, o ratu ima nešto ovdje:

Hrvatski strip 1990-ih - Etnološki aspekti
https://bib.irb.hr/prikazi-rad?&rad=570061

i ovdje:

Overcoming Nationalism: "Croatian" Alan Ford as a cross-national bound in (former) Yugoslavia
https://bib.irb.hr/prikazi-rad?&rad=473661

Ja bih također dobro pročešljao Kvadrate.
Ženski strip na Balkanu? Ima li tamo nešto o ratu?
Go to Top of Page

zokalav
Senior Member



2011 Posts

Member since 24/08/2010

Posted - 13/03/2016 : 11:57:51  Show Profile Show Extended Profile  Send zokalav a Private Message  Reply with Quote
Haris Cerić - Skandalon u oblačićima -
Go to Top of Page

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 13/03/2016 : 12:00:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by JAH WOBBLE
O ratnim stripovima o ratovima 90-tih, pisao je Bogdan Tirnanić, čini mi se u Dugi. Imam negde taj članak ali ne znam gde.



Primarno bi mi trebale reference na to gdje je objavljeno i kada (citati za nešto što ja pokušavam napisati za sarajevske stripove o ratu, i ja sam dosta toga pročitao ali ko će se svega sjetiti), ali ako ga nađeš, super. Polazim od pretpostavke da nema puno o ratnim stripovima (posebno 1990ih) pa, ako je Duga najbolji primjer znanstvenih radova o tome, mislim da će biti lako to dokazati.

Diplomske radove bih izbjegavao, idealno bi bilo nešto peer-review, međunarodno objavljeno, super je bilingvalni primjer Jelene Bulić (hvala badseed).

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 13/03/2016 : 20:30:35  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
kod mene u NSK u Zagrebu imaš Nacionalni repozitorij završnih i diplomskih radova - ZIR
pa čim postaviš upit tipa "strip" to ti je onda:

https://zir.nsk.hr/islandora/search/strip?type=dismax

a imaš i dosta članaka na Hrčku od SRC-a, čak 138 rezultata na članke sa temom strip:

http://hrcak.srce.hr/search/?q=strip

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 13/03/2016 : 20:34:21  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
teza da "Polazim od pretpostavke da nema puno o ratnim stripovima (posebno 1990ih) ... " neće ti se održati iz mase razloga ;o))
od mase ću navesti samo jedan:
- prosurfaj u potrazi za tekstovima, člancima i prikazima o Matakovićevim stripovima za vrijeme Domovinskog rata u HR, osim što je on u tom polju bio i podosta aktivan bio je itekako i uspješan (s kulturološkog stanovišta velim ...)

štono ti želim reči da masu podataka nećeš naći samo u člancima ili znanstvenim radovima o stripu sociološkog ili kulturološkog tipa (ili sličnog prikaznog tipa) nego da ti se velika masa nalazi i u prikazima umjetničkih radova pojedinih umjetnika a Mataković je osim što je autor i diplomirao grafiku na Akademiji Likovne u Zagrebu

;o))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?

Edited by - boddhisatva on 13/03/2016 20:37:44
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7845 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 13/03/2016 : 21:25:04  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

kod mene u NSK u Zagrebu imaš Nacionalni repozitorij završnih i diplomskih radova - ZIR
pa čim postaviš upit tipa "strip" to ti je onda:

https://zir.nsk.hr/islandora/search/strip?type=dismax

a imaš i dosta članaka na Hrčku od SRC-a, čak 138 rezultata na članke sa temom strip:

http://hrcak.srce.hr/search/?q=strip



ima zanimljivih stvari, hvala

ali, većina toga nema veze sa stripom, nego povuče riječ 'strip' iz engleskih sažetaka, tako da od ovih 138, ako ima 38, dobro je

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 13/03/2016 : 22:23:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva
štono ti želim reči da masu podataka nećeš naći samo u člancima ili znanstvenim radovima o stripu sociološkog ili kulturološkog tipa (ili sličnog prikaznog tipa) nego da ti se velika masa nalazi i u prikazima umjetničkih radova pojedinih umjetnika a Mataković je osim što je autor i diplomirao grafiku na Akademiji Likovne u Zagrebu


Ha, čuj, mene ne zanimaju novinski napisi i analize, i sam sam se bavio recenziranjem i kompiliranjem ovdje ili u ponekom magazinu; a i akademskim nekakvim radom sam se bavio i znam dobro razliku između jednog i drugog. Znači, akademski prilazim stripovima o ratu u Sarajevu, i zanima me je li još neko od akademske ekipe (zato kažem, izbjegavao bih diplomske koliko je moguće) analizirao slične stripove u regionu. Ako bih se bavio kako je ko pisao o Matakoviću s ovu i s onu stranu žute i nežute srpske i hrvatske štampe 90ih i kasnije, vjerovatno bih obolio od teškog oblika šizofrenije. I vjerovatno se zato niko tog posla nije ni latio, ja znam da ja ne bih za ne znam kakve pare.

U Sarajevu je to sve mnogo jednostavnije (čitaj, malobrojnije).

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 13/03/2016 : 23:03:08  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
Sve stoji, druze ;o))

Ali uzmi u obzir i to da ces puno vise informacija i prikaza dobiti iz npr. uvodnika, recenzije strip albuma, uzmimo tu za primjer bas Matakovica, kod njeg su ti uvodnici dosta dobri.

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 13/03/2016 : 23:10:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote
Da ali to nije moja tema. Ovo je bukvalno za jedan djelić uvodnika gdje dajem kontekst regiona za koji smo neizostavno (jezički, kulturalno, politički, šovinistički) vezani. A ako me još nešto inspirira, tim bolje.

Na tom tragu, ima li neko podatak koliko je Mataković mogao napraviti stripova o ratu u BiH ili baš Sarajevu specifično? To bi vrijedilo istražiti sljedeći put kad budem u ZG.

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.
Go to Top of Page

osim
Senior Member



Vatican City
1686 Posts

Member since 12/11/2002

Posted - 14/03/2016 : 13:59:20  Show Profile Show Extended Profile  Send osim a Private Message  Reply with Quote
U strip-albumu Vecernja akcija izasao je tekst Neostvareni san o slobodi, koji govori o stripu sa tematikom iz NOB.


Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 14/03/2016 : 15:23:50  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
Stripiti, koliko se ja sječam on je imao i dosta strip tabli u kojima je tema baš i rat u BiH, ali ne bih ti ja znao reči koliko je to točno imao, nažalost
ali prcao je on po stripovima u to doba '90-tih i dosta regionalno
Tu možda najbolje obratiti se izdavaču njegovih stripova Privlačici ili redakciji strip časopisa Patak

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 14/03/2016 : 16:00:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote
Otišao sam i na topic o Matakoviću da se raspitam ali čini mi se da se radi o samo jednom albumu gdje je to izdano. Ako budeš u Zagrebu krajem travnja, ne znam koliko ću imati vremena ali svakako se čujemo za pivas.

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 14/03/2016 : 16:57:08  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Ima ovde jedan ne baš najbolji tekstić o stripovima iz jugoslovenskog rata.
Na slovenačkom je (i još u bohoričici) pa ako neko razume...
http://www.revijasrp.si/knrevsrp/revsrp121/cirga121/osamo121.htm

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 14/03/2016 : 17:08:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ninel

Ima ovde jedan ne baš najbolji tekstić


Malo je reći ne baš, da „Bosanske basne“, jedini Lavričev strip koji je zaista smješten usred bosanskog rata uopće ne spomene.

Hvala u svakom slučaju.

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000