forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 36 - Ja, ubojica
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28964 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 13/05/2016 : 20:28:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Enrique Rodríguez profesor je povijesti umjetnosti na Sveučilištu u Baskiji i sa svoje se 53 godine nalazi na vrhuncu karijere. Osim što se sprema postati istaknutom ličnošću na svojem polju i što se mora boriti s posljedičnim rivalstvima sa svojim kolegama, gaji neobičnu strast kojoj bi volio posvetiti sve svoje vrijeme: ubojstvo kao oblik umjetnosti. Enrique koristi skupove i akademske obaveze kako bi počinio ubojstva motivirana isključivo estetskim ciljevima. Svako od njih jest umjetničko djelo inspirirano osobitom tehnikom, koja predstavlja njegov besprijekoran umjetnički put.

Antonio Altarriba i Keko udružuju snage kako bi nam, u obliku perverznog trilera, ponudili inteligentno razmišljanje o dvoznačnosti ljudskog morala.

Orka 36 • Ja, ubojica • 136 stranica • C/B • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Antonio Altarriba • Crtež Keko • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.5.2016. • Cijena 120 Kn

Trouble will find me

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 13/05/2016 : 20:37:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

kupljeno ... sutra



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 14/05/2016 : 08:48:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Ja, kupac!

Nego, da ovaj Keko nije onaj stari što svakog jutra već pred zoru iz sela trabakulom ide u ribe, pa uvečer u konobi pripovijeda kako je ulovija duta za oči i slične ribičke priče?


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 15/05/2016 : 17:02:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-36-ja-ubojica/366/

Uf, tole ga pa seka, na polno!

Must have ... pa naum nč več reku.


Ejga, al pa bom ...
Raje kot, da opišem celo zgodbo (saj zato imamo opis), bi rekel, da te strip povleče, ne spusti do konca (mogoče je pri zapletu malo popustilo, ali pa je to samo posledica pavze), sama zgodba je ravno prav zanimiva, pa tudi intrigantna ...
Če bi me zanimala tematika, s katero se ukvarja naš glavni protagonist (pa ne mislim na to "postransko", ki je zares glavna), bi imel v stripu več kot dovolj materiala. A veste tisto, ko vidite recimo polico polno knjig, na njih pa namesto naslovo samo neke čačke. No, ali pa samo knjiga ali dve na mizi, ampak brez pravih naslovov (izjema je DD in podobni). No, tule je drugače. Še več, na str. 33 je med knjigami tudi knjiga našega Slavoja Žižka "Sobre la violencia".
Misli junaka in sama dejanja, lepo tečejo, vzporedno ... slišati "črne" misli nekoga medtem, ko počne morda nekaj povsem tretjega, vsakdanjega, banalnega.

Vsekakor me je scenarist "z'intrigiral", da bom pogledal kaj je še ustvaril. Prijetno presenečenje v tej Fibrini turi.

Risba tudi odlična. Spet ta črno-bela z dodatkom rdeče na pravih mestih. Precej je tudi pravih slik, ki so umeščene v risbo, pa "pikčanja" ...




Znaci, kratak rezime: jedno od ugodnih iznenđenja u ovoj Fibrinoj turi. Masthevusa bih rekao. Ne znam zasto, ali mislim da bi strip pasao lwoodu. A i kiky bi na str. 33 na mizi nasao knjigu Slavoja Zizeka "Sobre la violencia".

Scenarista je otisao na listu "trazenja", uzeo ga na merak ...



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 15/05/2016 : 17:48:27  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
uffff, već si stigao pročitati?
dakle, kiša vam tamo pada pa imaš gomilu vremena ;o))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 15/05/2016 : 18:41:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

ekhm, procitao se i Pogrebnik (Makondo), 2 kratka Macana, Valentina 1, a sada slijedi Demian spec. 2 ... treba nekako sve ... prerezati ... katanom (naslovnica i to) LOL



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 04/07/2016 : 12:13:12  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
Fibra, uvek nesto dalje, uvek nesto vise, stalno siri granice.
ubijanje i umetnost u ovom stripu nikad nisu bili blizi. morbidno, onako kako samo spanci znaju i umeju da rade. preporuka onima koji zele nesto vise od stripa

Edited by - kasper on 04/07/2016 12:18:24
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 09/08/2016 : 18:54:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Zanimljiva premisa pretvorena u iznenađujuće dosadnu priču. Očekivao sam da će mi se ovaj strip svidjeti smatrajući da je njegova centralna tema zapravo umjetnost, no nakon čitanja dojma sam da je u pitanju samo još jedna priča o poremećenom serijskom ubojici. Da se razumijemo, ima tu umjetničkih djela i rasprave o istima na pretek, no čitajući kako glavni lik (to jest Altarriba) sve to pripovijeda osjećao sam se kao na nekom lošem predavanju iz povijesti umjetnosti. Puno bolji nisu ni dijelovi u kojima se prisjeća svojih ubojstava, iako mi je tu autorski dvojac ipak uspio izazvati neku reakciju. Kekov crtež mi također nije ostavio neki utisak, kao da se ne može odlučiti želi li izkarikirati likove ili ne, ostajući na kraju negdje na pola puta i neuvjerljiv. Na kraju mi se čini da je umjetnost samo poslužila kao izlika, profesoru Rodriguezu da ubija, a Altarribi da napravi, zapravo sasvim običan, strip o ubojici. Ni moralne dileme i pitanja, iako ih ima podosta, nisu me potakli na razmišljanje i preispitivanje. Jedino što mi je bilo malo više zanimljivo je uvođenje baskijsko-španjolskog sukoba u priču, makar samo u pozadini. Ja, ubojica je u svakom slučaju nešto drugačije, no drugačije nije uvijek i dobro. A ovdje je (po meni) tek prolazno.

5/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Unngenant
Junior Member



Serbia
393 Posts

Member since 28/02/2012

Posted - 30/08/2016 : 10:05:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Unngenant a Private Message  Reply with Quote
Mene ovo, a kako i ne bi, podseća na seriju Hanibal sa estetske strane ubistava. S tim što naravno Hanibal teži za eksponiranjem, manipulacijom i osim umetnosti više je okrenut ka estetici kulinarstva , glavni junak ove priče to radi samo ako je to u sklopu estetske prirode njegovog iskrivljenog uma i njegovog zanimanja u sklopu umetnosti.

Možda je najslabiji deo sam rasplet i odnos spoiler* sa konkurentskim profesorom, kao i neke klišeizirane stvari.

Teško je oceniti sam strip ali meni je bio u dovoljnoj meri zanimljiv i držao mi je pažnju, šteta za sam obrt priče.

4/5.
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5126 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 07/09/2016 : 00:24:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
Priča o umjetničkom egzibicionizmu utemeljenom na (sve)vjerskom ekstremizmu:)
Što reći...strip je kvalitetan, ali ta neka "MartiMisterijevska" forma pametovanja sa masom tumačenja detalja mi umrtvljuje tečnost radnje koju iz tog mrtvila povremeno izvlače jedino ubojičina osobna razmišljanja.
Keko je loš crtač i svi likovi u stripu su mu "Alanfordovsko" karikaturalni i jednoliki, no (nisam vjerovao da ću ovo ikada reći), crtež u stripu je vrlo vješto kompjutorski obrađen, kao što su vješto obrađene i mnoge fotografije građevina i umjetničkih slika.
Crna i crvena boja su kroz cijeli strip profesionalno raspoređene i zbog toga "crtež" pruža jedno oku ugodno i inovativno osvježenje u svijetu stripa.
5,9,8,8.
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 13/02/2017 : 23:05:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Šteta šta ovaj strip nema veći osvrt naše publike...vrijedan je vrimena. Volim ovu fakultetsku atmosferu...Još od Dampyra u epizodi na Sveučilištu u Freiburgu pa do Jodoa u Presvetom srcu na Sorboni...a vidim da je Altarriba na Sveučilištu u Bilbau profesor pa s tim rad dobiva na zanimljvosti.
Sad, ukratko, crtež je jako dobar, jasan kontrast, emocije jako dobro izražene. Sama priča mi nije toliko kreativna kao što mislim da autor misli , ta ubojstva nisu ništa posebno avangardna...ništa nova...al mi se sviđaju dijalozi...plus malo baskijskog nacionalizma i diš bolje. Inače, ne slažem se s masu tvrdnji, počevši od samog čina ubojstva u prošlosti do danas...al lipo je vidit alternativni put...čak 8/10...

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.

Edited by - Zagor-te-nay on 13/02/2017 23:05:32
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1767 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 25/07/2020 : 19:45:21  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner
samo još jedna priča o poremećenom serijskom ubojici



Meni dovoljno! Bacam se na citanje.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 25/07/2020 : 20:14:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Oh Bože, opet sam s ocjenom otprilike kao Shaner !

Polako me lovi panika ...
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 26/07/2020 : 09:58:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Oh Bože, opet sam s ocjenom otprilike kao Shaner !

Polako me lovi panika ...


Nikad nije kasno za izaći na pravi put. Ništa ne brini, dobar je to osjećaj.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/07/2020 : 12:01:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Peyo

Oh Bože, opet sam s ocjenom otprilike kao Shaner !

Polako me lovi panika ...


Nikad nije kasno za izaći na pravi put. Ništa ne brini, dobar je to osjećaj.






To me podsjeća na ovo:

Samo je jedan put koji vodi ka sreći i ...

ili

Ima jedna duga cesta, koja vodi sve do ...
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1767 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 26/07/2020 : 14:17:05  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Meni je ovaj strip odlican! Crno-beli noir crtez sa dodatnom krvavo crvenom savrseno odgovara prici. Sama prica je jako morbidna ali je duboko i umetnicki odradjena, ide u sam srz radnje i psihologiju glavnog lika. Radnja, zaplet, likovi... sve na mestu! Steta sto ovaj strip nije privukao vise publike a mislim da je razlog zato sto mnogi nemaju stomak za ovako nesto.

9/10

p.s.kome se dopao ovaj strip, preporucujem Bracu Fasmer i Harman-a koje je objavio Makondo. Drugaciji pristup naraciji, drugaciji crtez ali slicna tema. Takodje odlicni stripovi.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/07/2020 : 14:49:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Aleksandre, onda bi se tebi možda svidio i ovaj strip:

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-72-necu-umrijeti-kao-lovina/420/
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1767 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 27/07/2020 : 07:36:35  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Aleksandre, onda bi se tebi možda svidio i ovaj strip:

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-72-necu-umrijeti-kao-lovina/420/




Taj strip me ceka kod prijatelja u Budimpesti (kao i gomila drugih rasprodatih koje mi je kupio u Zagrebu) ali zbog situacije ne moze da dodje pa moram da budem strpljiv.
I hvala.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 08/02/2021 : 08:53:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by AleksandarN

Meni je ovaj strip odlican! Crno-beli noir crtez sa dodatnom krvavo crvenom savrseno odgovara prici. Sama prica je jako morbidna ali je duboko i umetnicki odradjena, ide u sam srz radnje i psihologiju glavnog lika. Radnja, zaplet, likovi... sve na mestu! Steta sto ovaj strip nije privukao vise publike a mislim da je razlog zato sto mnogi nemaju stomak za ovako nesto.

9/10



+1 meni je isto Ja, ubojica zbilja odličan, slažem se sa svime što kažeš.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 19/08/2021 : 12:31:05  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Odličan, ali baš odličan.

Nije ovaj strip kao vecina stripova gdje tražiš napetost u priči pa ako strip ide u nekom predvljivom kraju izgubiš interes. Ovdje je priča sporedna, ona je tu samo da nas vodi kroz razmišljanja i premise autora. Meni osobno je čak zanimljivija ona pozadinska priča o Baskima i njihovoj borbi za neovisnost. Uz priču autori nas upoznaju s nizom umjetnika i njihovih djela, možemo se čak upoznati s njihovim izgledom a ne samo da ih se spomnje. Toliko nazobravnih stvari bi se moglo citirati kao iz nijednom drugog stripa, poneke table su fascinante u scenarističkom smislu a ne samo vizualno. Grafiški je strip odrađen fenomenalno, gotovo toliko dobro da bi se čak priča mogla ispričati i bez teksta. Likovi kao likovi nisu profilarni ali tekstualno je prikazana jedan prava psihoanaliza onoga o cemu strip i govori, stanje uma jednog ubojice. Psihoanaliza koje si ni Freud ne bi posramil. Iako ovo nije lako čitati, kako zbog teme tako i same atmosfere stripa, vrijedi svake minute čitanja. Skidam kapu gospodi Antoniu Altarribi i Keku, bravo meštri!

Kako je ovo Markos dobro nanjušil, jer koliko vidim strip nije baš popularan i nema ga na nekim listama. Zato i je gušt kad je netko upoznat i s onim manje razvikanim školama stripa pa ti ponudi ovakav dragulj!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 19/08/2021 12:35:51
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/09/2021 : 11:07:41  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
moram momci da vas poslušam - poručio sam strip; pogotovu što mi se ukus poklopio sa dosadinim,u njegovih zadnjih nekoliko komentara po raznim temama.
Uostalo,svako ko voli Usagija mora da zna znanje (iako je vakser)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 05/09/2021 11:08:07
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 05/09/2021 : 11:50:57  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

moram momci da vas poslušam - poručio sam strip;




uuu kako si se zajebo
ja bih ovo preporucio svima koji su neAnto
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/09/2021 : 13:48:54  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ćemo vidimo

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 14/11/2021 : 19:33:10  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
C/B pa na crveno; u ovom stripu pratimo jednog intelektualca profesora sa katedre za likovnu umetnost koji je tokom godina razvio neobičan hobi da ubija ljude, poprilično slojevit strip gde autori argumentima pokušavaju da potkrepe činjenicu da je ubijanje utkano u našu prirodu koristeći dokaze iz mitologije, istorije i umetnosti kako bi potvrdili svoju tvrdnju da se još od vremena Kaina u našem DNK nalazi poriv za ubijanjem i da se ljudi tokom svojih života trude da utišaju tu želju jer je ubijanje prestalo da bude društveno prihvatljiv čin, ovaj strip je u biti jedan traktat o ubijanju. Važno napomenuti da strip nije jednodimenzionalan pa da se samo radi o jednom serijskom ubici već je u neku ruku i edukativan jer se saznaje malo više o Španiji i nacionalističkom pokretu u Baskiji, kao i o obezvređivanju i komercijalizaciji umetnosti u modernom dobu

Ne znam da li na ovom forumu ima psihologa ili nekoga iz te struke ali dao bih levu ruku da čujem njihovo mišljenje o pojedinim motivima koji teraju profu na ubijanje i ima ovde materijala za pravljenje zanimljivog psihološkog profila; npr muškarac koji je izvršio vazektomiju i kome žena konstantno prebacuje što ne može da joj napravi dete i gde ga svako njeno menstrualno krvarenje podseća na njegov "neuspeh" i to ga podsvesno gura ka prolivanju krvi kao činu svojevrsne osvete jer kao što njegova partnerka "krvari" krvariće i njegove žrtve i gde sa svakim sledećim ubistvom teži da nadmaši sebe i prolije sve više i više krvi.. wtf da ironija bude veća glavni lik je po nacionalnosti bask, a ljude iz tog regiona prati stereotip da su ratoborni i da imaju "vrelu krv"

Podsetio me je ovaj strip na Arleri jer ima ovde dosta psihologije i onoga što obično prebiva samo u podsvesnom, ovo je štivo za one koji vole "frojdovski" pristup stripu
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 20/11/2021 : 22:40:06  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by anto

moram momci da vas poslušam - poručio sam strip;




uuu kako si se zajebo
ja bih ovo preporucio svima koji su neAnto


bogami nisam,a ti kao i uvek,mašiš loptu - prijatno sam izenanđen stripom;osvrt kad uhvatim vremena.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 21/11/2021 : 09:19:13  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
kakva te je to muka spopala pa ti sve svideo ovaj strip
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000