forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Družina od sumraka
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 17/09/2016 : 22:40:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Početak je Stogodišnjeg rata. Francuskom vladaju razne nedaće: kuga, glad, neznanje, praznovjerje. Vitez nemila lika kreće u potragu s jednim ciljem: želi se osvetiti Crnoj Sili koja mu je surovo otela Bijelu Gospu. Sukob Bijele, Crne i Crvene Sile koje ratuju u svakome od nas, a simboliziraju dobrotu, zlo i ljubav, središnji je pokretač mističnog putovanja osvete i iskupljenja na kojemu viteza prate kukavički sluga Anicet i Mariotte, djevojka plamene kose. Između snova i zbilje, predaje i povijesti, trilogija o Družini od sumraka, u koju je upleteno mnoštvo elemenata srednjovjekovne tradicije, pripovijeda o mračnom dobu i sasvim životnim likovima koji se u njemu koprcaju.

Kolorka Specijal 14 • Družina od sumraka • 256 stranica • Kolor • 240 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij François Bourgeon • Crtež François Bourgeon • Prijevod Petra Matić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.9.2016. • Cijena 250 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-specijal-14-druzina-od-sumraka/391/

Trouble will find me

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/09/2016 : 22:42:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Odlično. Napokon i ovo da dočekam u domaćem izdanju.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 17/09/2016 : 23:34:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Prvi album imam na engleskom valjda i duže od 15-ak godina, jako mi se svidio kao i sve Bourgeonovo, pa da konačno prionem uživanju i na materinjem jeziku.

Mljac...


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 18/09/2016 : 06:53:57  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
o kakva lepota. bourgeon, posle nosenih vetrom, je kod mene bas visoko pozicioniran. ovde ocekujem da se potvrdi. jedan od kandidata za najvise pozicije 2016
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 30/09/2016 : 12:25:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Družina od sumraka serijal je sačinjen od tri relativno slabo povezane epizode koje govore o pustolovinama tročlane družine na putu "na kraj svijeta". Smješten u Francusku u doba stogodišnjeg rata, strip otkriva mnoge detalje iz srednjovjekovnog života, no Bourgeon se ne zadržava samo na povijesnoj preciznosti već zalazi i u onostrano. Legende, snovi i izmišljena bića čine ključne elemente ove priče. Iako se sve navedeno provlači cijelim serijalom, prve dvije epizode su mi osjetno slabije. Kao da autor još nije znao kamo želi odvesti priču i pomalo se gubio na usputnim stanicama. Tek u trećoj i najdužoj epizodi stvari do kraja sjedaju na svoje mjesto, likovi poprimaju složenije karakteristike i postaju nam bliži, i priča se zaokružuje. Isto vrijedi i za crtež koji mi je u početku bio pomalo odbojan, ali sam se postupno navikao na njega, da bi me detaljnim prikazom grada i urbanog srednjovjekovnog života u trećem albumu u potpunosti osvojio. Iako me Bourgeon na kraju kupio crtežom, kao i nekim likovima i sporednim događajima, glavna priča mi se nije pretjerano svidjela. Pomalo naivno sve to završava i ne donosi baš neko ushićenje na kraju. Ipak, zbog zanimljivih i upečatljivih detalja koji se javljaju putem isplati se pratiti Družinu od sumraka i vjerojatno ću im se priključiti opet, barem za posljednju pustolovinu.

6/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 01/10/2016 : 19:16:32  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ja sam ovo čitao samo skenirano, ali dojmovi su puno bolji nego kod Shanera. Meni Bourgeon kao autor jako paše, sviđa mi se njegov crtež i način pripovijedanja. Iako nisu tehnički savršeni, imaju svoju osobnost i vuku me na još čitanja. Žao mi je da je napravio tako malo stripova...
Znači Družina: Bourgeon u svom najboljem izdanju! Osim odličnog crteža tu je i precizan prikaz srednjeg vijeka, možda i najdojljiviji od svih stripova na tu temu koje sam čitao... sela, dvorci, crkve, šume, legende, seljaci i plemići, sve je tako životno! Sama priča zna biti nejasna jer se često miješaju san i java i na kraju svake epizode se ne zna što se dogodilo u stvarnosti a što u snu. Ali nije ni bitno, poanta je više u potrazi. I fenomenalnim likovima, tipičnim Bourgeonovskim koje je gušt pratiti čak i kad nije jasno što im se u stvari događa :-D
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 01/10/2016 : 20:49:50  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
na sredini treceg albuma sam, ovo je ljudi vrhunski strip
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 11/10/2016 : 15:23:11  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Ovaj strip sam željno isčekivao dvadesetak godina od kada sam pročitao prvi album na engleskom.
Sada kad sam ga pročitao u cijelosti vidim i da nije nešto.
Crtež je odličan,boje su odlične,prijevod je odličan ali najvažnije priča je konfuzna i imam utisak da ni sam Bourgeon nije znao što želi.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 11/10/2016 : 18:05:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Ovaj strip sam željno isčekivao dvadesetak godina od kada sam pročitao prvi album na engleskom.
Sada kad sam ga pročitao u cijelosti vidim i da nije nešto.
Crtež je odličan,boje su odlične,prijevod je odličan ali najvažnije priča je konfuzna i imam utisak da ni sam Bourgeon nije znao što želi.


A papir, reci kakav je papir! Ne ustrucavaj se, samo kazi ... da li valja?












Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 25/10/2016 : 16:49:36  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
au, kakva stripcina, sve ti jebem (izvinjavam se na psovanju). najbolje od stripa sto postoji.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 25/10/2016 : 18:15:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

au, kakva stripcina, sve ti jebem (izvinjavam se na psovanju). najbolje od stripa sto postoji.


Za ovo boldano ima da se cujemo posle godine, dve kada hype popusti.

Hoces reci da je strip bolji od Zagora!?
Dobro, ili From Hell, Svagdanje borbe ... ma bezveze da nabrajam, nekih par ducata naslova? Evo, zivo me zanima ima li nesto na tome.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 11/11/2016 : 22:56:37  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Buržon me je svojim ozbiljnim pristupom stripu kupio u Nošenima vetrom,te me je najava ovog integrala prilično zainteresovala.Pročitao sam ponuđeni privju (ceo prvi album,koji mi se svideo)malo oslušnuo ljude koji su ovo čitali na engleskom,bacio pogled na Bedeteku i bez razmišljanja ga kupio.
Pročitao prvi album (rekoh da mi se svideo),drugi (tu sam već počeo da se gubim),a onda i treći kod koga sam počeo da se gubim na polovini,izgubio interesovanje da mu se dalje ozbiljnije posvetim i otaljao strip do kraja,na jedvite jade.Dao sam ga na čitanje još jednom prijatelju, i njegov utisak je bio kao i moj.
I odmah sam ga nakon toga dao na razmenu.
I dok sam čekao da mi jedan drugar odgovori na datu ponudu,došlo mi je nešto da ga ponovo pročitam,uz najveću moguću pažnju, i da vidim zašto ga kasper toliko hvali.A i Buržon je to,zaslužuje još jednu šansu.
Drugo čitanje je bilo lagano,bez žurbe,sa punom koncetracijom.

Družina od sumraka je integral koga čine tri,ne baš čvrsto povezana albuma.Dva standardne dužine, i treći koji ima 120 i kusur stranica,to jest kao tri klasična.
U njima čitamo o putovanju tročlane družine - viteza unakaženog lica i slomljenog srca,strašljivog sluge i harizmatične i lepe seljanke.Mesto i vreme ove avanture su srednjovekovna Francuska, u doba stogodišnjeg rata (na prelazu iz XIV u XV vek).Buržon je fenomenalno nacrtao i dočarao atmosferu tog doba.
Prve dve priče su standardne dužine, i u njima saznajemo neke detalje iz vitezovog života (ali i još neke pojedinosti) koji će biti vrlo bitni za treći album,a koji je jako kompleksan, i opet vam skrećem pažnju da od početka posvetite punu pažnju čitanju Družine,jer samo tako ćete moći da razumete poprilično složenu priču, u kojoj je dosta simbolike i gde se često prepliću san i java.
Moja najveća zamerka je što je Buržon donekle i preterao sa svojom pretencioznošću da napravi mega-složenu priču,pa sam siguran da u nekim stvarima ni sam sebi nije jasan.Šteta,jer je ovaj strip,posebno treći deo,mogao da bude fenomenalan;da je samo malo batalio toliko mistike i simbolike i bio malo više konkretniji kao u Nošenima vetrom.
Čarolija maglene šume - veoma dobar album - 8/10
Kositrene oči sinjega grada - najslabiji deo triologije - vrlo tanka 7/10
Poslednji pjev Malaterrea - fenomenalan prikaz srednjovekovnog grada,ljudi tog vremena,intriga i međuljudskih odnosa.Pa ipak,nisam baš totalno oduševljen,zbog gore navedenog - dijamantska 9/10

Da li da vam preporučim ovaj strip?
Pa ako ste voleli Nošene vetrom,ne bi trebalo ni ovo da preskočite.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 11/11/2016 23:05:12
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 11/11/2016 : 22:58:11  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Markose,planiraš li raditi i Le cycle de Cyann?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 11/11/2016 22:58:25
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 04/12/2016 : 14:12:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Bourgeon u ovom stripu radi nekakve čudne skokove kroz vrijeme zbog kojega se stječe dojam o nepovezanosti radnje. Ipak, svidjelo mi se što je autor srednjem vijeku pristupio studiozno a bajkovito implementirao točno u onoj mjeri da se ne osjeti pretjerivanje.
I stvarno je kralj teasinga. Ima manje golotinje nego u Nošenima vjetrom ali svako malo nešto suptilno proviri.

Tko voli filmove poput: Ime Ruže, Marketa Lanzarova, Andrej Rublev, Sedmi pečat ili Anno Domini 1573 u ovome će djelu zasigurno pronaći puno zadovoljstava

Bok, kako si.
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1180 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 02/01/2017 : 22:05:59  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Remek djelo!

Za one koji žele znati malo više o autoru i njegovim pripremama za rad:
Go to Top of Page

Dermentor
Average Member



Croatia
686 Posts

Member since 14/06/2010

Posted - 04/01/2017 : 09:02:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Dermentor a Private Message  Reply with Quote
Ne znam, meni su ostali njegovi stripovi bili super, a Družinu sam jedva pohvatao. Mozda nisam čitao dovoljno pozorno.

Edited by - Dermentor on 04/01/2017 09:03:32
Go to Top of Page

Dragan Andjelkovic
Starting Member

Canada
15 Posts

Member since 17/06/2008

Posted - 04/01/2017 : 22:00:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Dragan Andjelkovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Ovaj strip sam željno isčekivao dvadesetak godina od kada sam pročitao prvi album na engleskom.
Sada kad sam ga pročitao u cijelosti vidim i da nije nešto.
Crtež je odličan,boje su odlične,prijevod je odličan ali najvažnije priča je konfuzna i imam utisak da ni sam Bourgeon nije znao što želi.


Potpuno isti zakljucak. Toliko godina cekanja I na kraju sam razocaran.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 04/01/2017 : 22:34:09  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
preporuka narodu sto cita ovaj strip, samo lagano i slobodno se vracajte unazad. ako uzmete da prozderete strip ispascete odmah i onda ce biti sve gore i gore. a sve se uklapa :)
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 22/02/2017 : 22:37:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Nije mi dovoljno samo reći - strip je izvrstan. Htio bih nešto pojasniti, utiske napisati, dojmove u rečenice uobličiti, konkretne podatke podastrijeti...
Ali što su mi detalji jasniji to mi je cjelina više u magli, i obrnuto. Stalni prijelazi iz sirove realnosti u mističnu neuhvatljivost lako me odvuku na rub sna, i što duže balansiram na tom rubu to mi je ugodnije dok putujem s Družinom...

Da, putovati (i čitati) polako i s uživanjem.

Deset/10

Nisam ekspert, ali prijevod mi se čini tečan i vrijedan začin stripu.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 23/02/2017 : 09:30:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Za sada sam procitao prva dva albuma i ... ne znam jos sta da si mislim zapravo. Mozda se tu u trecem albumu krije zec.

Prvi je nekako prosao, dok me drugi vec samim pocetkom toliko ... eeeeh, odbacio ga na par dana i procitao par drugih stripova izmeđju, a onda se vratio i procitao do kraja. Malo jeste konfuzno ovo preskakanje kroz vrijeme, posto je sve u istim "oblicima kvadratica". Ali mozda je pravi razlog i u tome da nisam imao bas pravog mira (i unutarnjeg) dok sam citao ... frka na poslu, zuri mi se sa jos par albuma do kraja mjeseca zbog "glasanja" () ...

Za sada ne bih jos odbacio, a mozda mu se vratim za par godina. To me podjsetilo na Blasta - za prvi album nisam znao sta da si mislim, ostavio me mjesanih osjecaja, a kada sam ga ponovno procitao za par godina (kada sam imao i ostale tri), to je bilo to! Potpuno drugaciji utiski.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 26/04/2017 : 01:21:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Ukratko, kao što su neki rekli - strip je konfuzan.

Crtež je perfektan, Bourgeon mi je broj 1 za mimiku lica i uhvatit trenutak (iako je možda nekima prestatičan meni je - vrh)...ali u ovom stripu fali ono (šta mnogi kažu za Naše malo misto) fali...da se izrazim filmski...montaža. Ne volim stripove koje preskoče sekvencu i pokažu samo kraj (tipa prijeteći pogled u jednoj sceni, u drugoj već razbijen nos...)...tako da je sam strip mogao slobodno imati 100ak stranica više da radnja klizi kako Bog zapovida.

Sad, priča...ja sam osobno čita strip kroz 3 tjedna malo po malo i to vrlo pozorno (jer drugačije ne može), ali, da bi netko ozbiljno mogao pratiti ovaj strip mora itekako znati povijest...točnije stanje srednje europe u 14 st. pa i prije...toliko imena...toliko francuskih anonimnih imena...likovi su strašno nepovezani...nema nikakve kemije među njima, svak je za sebe a nije za sebe...neznam...kao šta Jaki kaži, mislim da se Bourgeon pogubija s godinama rada na ovom...kao da nije ni sam znao šta ko di...meni je ovo obična 5/10...i razočaranje (radi odličnog Nošeni Vjetrom sam od Francoisa očekiva bar donekle nešto slično). Strip za jako uski krug stripaša.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 26/04/2017 : 08:11:47  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Ja sam probao citat privjue i ovoga i Nošenih Vjetrom i jednostavno neide, nisam mogao ni privjue procitat do kraja...
Crtez je predivan, ali prica mi nikako nije sjela.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 26/04/2017 : 10:58:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

au, kakva stripcina, sve ti jebem (izvinjavam se na psovanju). najbolje od stripa sto postoji.



Evo, posle 6 meseci, da li ovo jos uvek vazi?


Ma, verujem da (ti) je i dalje naj, bolje da pricekam jos par godina pa ponovo zapitam. Ne znan, meni bas i nije sjeo ... kako bi trebao. Daleko od nekog "vrha vrhova". A nije ni "supergacese".



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 27/04/2017 : 10:08:27  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by kasper

au, kakva stripcina, sve ti jebem (izvinjavam se na psovanju). najbolje od stripa sto postoji.



Evo, posle 6 meseci, da li ovo jos uvek vazi?

Ma, verujem da (ti) je i dalje naj, bolje da pricekam jos par godina pa ponovo zapitam. Ne znan, meni bas i nije sjeo ... kako bi trebao. Daleko od nekog "vrha vrhova". A nije ni "supergacese".




ma sve VAS treba tuci

strip je odlican, najbolji, ovo je jedno od mesta gde strip najdalje moze da ode

za prva dva albuma dozivljaj je u trenutnoj inspiraciji citaoca. jednostavno ako se poklopi trenutak, ova stripa ce savrseno leci. mesavina crnog srednjeg veka, keltske mitologije i paralelnog desavanja kroz istoriju.

za treci album treba imati, pored inspiracije, i koncentraciju. mozda kljucna stvar u pracenju ovde je da ce trenutna desavanja u stripu biti jasna par stranica kasnije, pa verujem da tu dolazi do ispadanja. neverovatan broj likova, neverovatno predstavljanje onog vremena, detalji, karakteri, odnosi, pa ljudi ovo je nemoguce vise ponoviti. sad ima tu jedna stvar koja mi i dalje nije jasna, valjda ce biti pri sledecem citanju, onaj cikica sto je poterao goveda (jasno mi je ko je taj), verujem da u tim govedima ima neke simbolike, ili vec neki razlog, al to nisam ukacio. sve mi se ostalo neverovatno slaze, sve je povezano, sve je harmonicno

i za naseg kita telera, druzina sumraka jeste najbolja, al nije bolja od kapetana zmija

a za marka pitanje, kad ce ostatak bourgeonovog opusa?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/04/2017 : 10:23:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper
a za marka pitanje, kad ce ostatak bourgeonovog opusa?


Moram pročitati Cyann, pa ću odlučiti.

Trouble will find me
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 27/04/2017 : 10:40:33  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Pročitaj i Brunelle i Colin ako imaš vremena.

Cyann nezanimljiv ako je suditi po prvom albumu.
Dalje nisam imao volje

Have mercy
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000