forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Kriterijumi za ocenjivanje stripova
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 13/10/2016 : 11:19:17  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
Da li postoje i koji su?
Jesu li objektivni ili subjektivni?
Sta ocene od 1 do 10 podrazumevaju (svaka pojedinacno)?

Mislim da bi se nekim javnim isticanjem kriterijuma za ocenjivanje stripova u smislu objasnjenja svake ocene mnogo doprinelo boljem razumevanja samih recenzija i pojedinacnih ocena. Naravno da svako ima pravo da da ocenu koju smatra da treba, to se ne dovodi u pitanje, ali ono sto zbunjuje je sta znaci petica, sta cetvorka, sta devetka, itd.

Ako bi se, npr, napisalo:

1 - cist promasaj
2 - ekstremno slabo
3 - veoma slabo
4 - slabo
5 - zadovoljavajuce
6 - prilicno zadovoljavajuce
7 - dobro
8 - vrlo dobro
9 - odlicno
10 - izuzetno

ili sl. svi bismo lako znali gde je mesto svakom ocenjenom stripu.

Koji su vasi kriterijumi? Dajte predlog, ideju. Ili sve to postoji, a ja ne znam U tom slucaju, voleo bih da vidim "gde to pise"

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 13/10/2016 : 11:53:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
1-4 ocjene za stripove koji mi se nisu svidjeli
5-10 ocjene za stripove koje su mi se svidjeli

10- remek djela
9 - vrhunski stripovi koje bih mogao čitati svaki dan
8 - odlični stripovi koji te ostave paf i dugo o njima razmišljaš
7 - vrlo dobri koji ostave pozitivan učinak i preporučio bih svima
6 - dobri stripovi koji su mi se svidjeli, ali ništa više od toga, nemaju dubinu niti bih ih preporučio ikome
5 - ok stripovi - najteži za klasificirati, najbolje rečeno: oni koji nisu loši, jednostavno: zadovoljavajući
4 - nisu mi se svidjeli ali svjestan sam da imaju kvalitetu
3 - loši stripovi koji bi možda imali potencijala da su drugačije napravljeni
2 - užasni stripovi za koje mi nije jasno zašto su uopće napravljeni
1 - katastrofalni stripovi, niti jedan segment stripa nije zaslužio išta osim lomače
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 13/10/2016 : 11:56:58  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
1. odron
10 the best

5... ništa posebno
4 dosadno
2 i 3...loše

6. malo dobro iznad ništa posebno

7. je najčešća ocjena koju dajem i filmovima i stripovima i knjigama... to je ono nešto kao 4-... OK
8 i 9 su ocjene koje su rijetke ali nije da ih nema to je ono nešto mu fali da bude beton ali nije

evo recimo vještica mi je najsvježija

crtež 8/10
priča 5/10
scenarij 5/10
naslovnica 5/10

ako me kontate

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 13/10/2016 : 12:01:09  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
ovako je mnogo lakse razumeti sta ocene znace, barem meni.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 13/10/2016 : 12:01:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Složio bih se sa supermarkovim samo što mi na recenzijama ne odgovara što se bod za crtež tretira kao i bod za scenarij i priču, odnosno svaki se množi sa 3 (bod za naslovnicu sa 1). Za mene nije crtež toliko jak

loading...
Go to Top of Page

edvin
Senior Member

Croatia
1276 Posts

Member since 06/10/2002

Posted - 13/10/2016 : 12:12:24  Show Profile Show Extended Profile  Send edvin a Private Message  Reply with Quote
ja sam pomislio da ćemo postaviti kriterije za ocjenjivanje stripova...
khm, očuvanosti stripova...
:-(

"How long, not long, 'cause what you reap is what you sow!"
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 13/10/2016 : 12:34:05  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
pa, moze i to, edvine. i tu ima prilicno oscilacija.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 13/10/2016 : 12:42:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Evo kriterija za moje NN recenzije:

10- ekstaza
9- izvanredno, fantastično
8- vrlo dobro, odlično
7- solidno, može proći
6- srednja žalost, ispod prosjeka
5- loše, nedostojno jednog stripa
1-4 ne postoje ocjene, jer to Nathan ne zaslužuje ;)
Go to Top of Page

edvin
Senior Member

Croatia
1276 Posts

Member since 06/10/2002

Posted - 13/10/2016 : 12:42:46  Show Profile Show Extended Profile  Send edvin a Private Message  Reply with Quote
na tome bi trebalo ozbiljno poraditi, čak sam sklon tome da se prošire ocjene od 0 do 10.

"How long, not long, 'cause what you reap is what you sow!"
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 13/10/2016 : 12:55:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by morski

1 - cist promasaj
2 - ekstremno slabo
3 - veoma slabo
4 - slabo
5 - zadovoljavajuce
6 - prilicno zadovoljavajuce
7 - dobro
8 - vrlo dobro
9 - odlicno
10 - izuzetno

Koji su vasi kriterijumi? Dajte predlog, ideju. Ili sve to postoji, a ja ne znam U tom slucaju, voleo bih da vidim "gde to pise"



1 - Ne znam šta bi ovo bilo. Moralo bi bit apsolutno nepismeno (i u jezičnom smislu i u smislu vizualnog pripovijedanja)...eventualno neki stripovi objavljivani u Komikazama
2 - zapravo me strip ne zanima već su mi rekli da to radim jer se to prodaje
3 - ne samo da nisam pročitao ništa od žanra u kojem radim već mislim da je strip počeo sa mnom
4 - nisam pročitao ništa od žanra u kojem radim
5 - prosjek, srednja žalost, ni dobro ni loše, viđeno sto puta, al može veselit ljude (pogotovo ako tek počinju čitati stripove ili određeni žanr)
6 - prosjek s proplamsajima ideja
7 - prosjek s proplamsajima funkcionalih i dobro ukomponiranih ideja
8 - iznad prosjeka al ne sviđa mi se ideologija, razrješenje priče ili nešto gotovo jednako arbitrarno
9 - blizu genijalnog, al fali ono nešto
10 - neosporan kulturni utjecaj, neosporan utjecaj na medij stripa i sve njegove elemente, "strip nakon kojega ništa nije bilo isto"

Edit: za naslovnice
10 - jako želim vidjet što je iza korica
6 - 9 a moglo joj se vidjet i malo više ispod vešte, ne triba bit baš tolko krvi, mogla je bit i neka druga boja ovih slova
5- naslovnica korektna ali dizajn relativno gadan
2-4 ovisno o utjecaju mjeseca
1 - molim vas dugi walter i žvake - a, ovo je striparnica?, neka, odo ja do kioska

http://matanovogumno.blogspot.com

Edited by - Mali_Mate on 13/10/2016 13:00:19
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 13/10/2016 : 12:58:36  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Moj način ocjenjivanja:

10 - jako blizu savršenstva, ako se uzme u obzir da savršenstvo ne postoji
9 - odlično, ali još nešto fali da bi bilo na najvišoj razini
8 - vrlo dobro, strip u kojem se može potpuno uživati
7 - dobro, nekakva zlatna sredina
6 - prosječno, čitljivo iako tu nema pretjerane zanimljivosti
5 - jedva prolazna ocjena, još uvijek čitljivo ali samo ako voliš tog strip junaka ili žanr
4 - ispodprosječno, ne zadovoljava kriterije za prolaznu ocjenu
3 - loše, čitati samo ako nemaš pametnijeg posla
2 - jako loše, prava muka je čitati nešto takvo
1 - potpuna katastrofa, nečitljivo, tj. pročitati samo jednom u životu i to ako si rođeni mazohist

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 13/10/2016 : 13:00:58  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Složio bih se sa supermarkovim samo što mi na recenzijama ne odgovara što se bod za crtež tretira kao i bod za scenarij i priču, odnosno svaki se množi sa 3 (bod za naslovnicu sa 1). Za mene nije crtež toliko jak


Pa u recenzijama je narativna strana već jača od vizuelne - 60 max bodova protiv 40.

Po meni bi trebalo još pojačati crtež na 50/50.
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 13/10/2016 : 13:06:27  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Evo kriterija za moje NN recenzije:

10- ekstaza
9- izvanredno, fantastično
8- vrlo dobro, odlično
7- solidno, može proći
6- srednja žalost, ispod prosjeka
5- loše, nedostojno jednog stripa
1-4 ne postoje ocjene, jer to Nathan ne zaslužuje ;)


E pa to je problem vas par (trenutno mi na pamet pada samo anto) koji ocenjujete stripove fakultetski. Dakle kod vas je 5 loše-nedostojno, a kod svih ostalih je to: ok, zadovoljavajuće, niš posebno, nit smrdi...
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 13/10/2016 : 13:07:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by thekide

quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Složio bih se sa supermarkovim samo što mi na recenzijama ne odgovara što se bod za crtež tretira kao i bod za scenarij i priču, odnosno svaki se množi sa 3 (bod za naslovnicu sa 1). Za mene nije crtež toliko jak


Pa u recenzijama je narativna strana već jača od vizuelne - 60 max bodova protiv 40.

Po meni bi trebalo još pojačati crtež na 50/50.



Da, znam da jest ali ja sam za 70:30, scenarij da nosi 40 bodova jer crtež nije toliko bitan da najboljoj priči oduzme 15-20 bodova a nije fer kad neku lošu digne na 40-ak posto

loading...
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 13/10/2016 : 15:42:41  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
10 super
9 odlicno
8 dobro
7 solidno
6 srednja zalost
5 lose
4 bas lose
3 ubij Boze lose
2 ne dao Bog nikome
1 dno dna
Go to Top of Page

hrvoje23
Senior Member



Croatia
2167 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 13/10/2016 : 15:48:19  Show Profile Show Extended Profile  Send hrvoje23 a Private Message  Reply with Quote
Slično kao zeljko i supermark;
7 mi je nekako 'srednja' ocjena (pročitao bih opet). mislim da priča-scenarij-crtež.
Sve više od toga je odlično.
10 samo za vrhunske i posebne priče ( u što se ponekad i nostalgija umiješa),
8-9 su za jako dobre priče, koje nisu toliko savršene, ali svakako ću pročitati opet.
5-6 su za one malo lošije stripove, koje svaki junak ima.
3-4 dosadno, loše, naivno
1-2 za zapaliti ako se želi imati kolekciju s rupama.
Naslovnice dobivaju ocjenu kako mi se svide, neoisno o priči. Jer prečesto nemaju veze sa scenarijem.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 13/10/2016 : 15:58:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Da, znam da jest ali ja sam za 70:30, scenarij da nosi 40 bodova jer crtež nije toliko bitan da najboljoj priči oduzme 15-20 bodova a nije fer kad neku lošu digne na 40-ak posto



Stripovi se mogu ispričati bez imalo teksta, samo crtežom i opet će to biti strip. Tekst bez crteža nije strip.

Ako ti je crtež toliko malo bitan, možda bi ti knjige više odgovarale. Meni je crtež, što kaže thekide, pola stripa.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 13/10/2016 : 16:53:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Da, znam da jest ali ja sam za 70:30, scenarij da nosi 40 bodova jer crtež nije toliko bitan da najboljoj priči oduzme 15-20 bodova a nije fer kad neku lošu digne na 40-ak posto



Stripovi se mogu ispričati bez imalo teksta, samo crtežom i opet će to biti strip. Tekst bez crteža nije strip.

Ako ti je crtež toliko malo bitan, možda bi ti knjige više odgovarale. Meni je crtež, što kaže thekide, pola stripa.


Ma jest, 50/50 je to sve. Čak je crtež ono što definira strip. Čak i loš crtež može pričati dobru priču (sa ili bez teksta). Mada mislim da puno ljudi može nekako preći preko lošeg crteža, ali ako je priča loša, nema smisla čitati.
Konkretno, iz kolekcije su mi ispali mnogi stripovi sa vrhunskim crtežom i slabom pričom dok u isto vrijeme, nemam snage oprostiti se ičega što ima super scenario...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 13/10/2016 16:55:32
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/10/2016 : 16:59:38  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Dosta vam je ocena opredeljeno za loše stripove, gotovo kod svih donja polovina od 1-5, a loše stripove nema potrebe tako detaljno klasifikovati. Veću podelu treba da imaju dobri od loših.

1- užasno loše
2- loše
3- jedva prosek (na granici lošeg)
4 - prosek
5 - solidno (jači prosek, jedva dobro)
6- dobro
7 - između dobrog i vrlo dobrog
8 - vrlo dobro
9 - odlično
10- remek-delo
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 13/10/2016 : 17:55:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Da, znam da jest ali ja sam za 70:30, scenarij da nosi 40 bodova jer crtež nije toliko bitan da najboljoj priči oduzme 15-20 bodova a nije fer kad neku lošu digne na 40-ak posto



Stripovi se mogu ispričati bez imalo teksta, samo crtežom i opet će to biti strip. Tekst bez crteža nije strip.

Ako ti je crtež toliko malo bitan, možda bi ti knjige više odgovarale. Meni je crtež, što kaže thekide, pola stripa.



Ma ne bi mi knjiga više odgovarala ali pri ovakom kalupu dođe do pogrešnog prikaza stvari. Gledaj, damo za stripove ocjene 10, 10, 5, 10 i 10, 5, 10, 10. Oba 85% ali budimo realni da li ću ja radije opet uzeti onaj u kome je scenarij 10 a crtež 5 ili obrnuto?
Mislim da će se kod velike većine pamtiti dobra priča koju je neki crtež malo osakatio nego obrnuto.

Možda sam ispao grub i stekao si pogrešan dojam ali važan mi je crtež, samo na sreću, unutar onog što ja čitam, nema toliko lošega pa se više događa da crtež podiže odvratne priče nego obrnuto.

loading...
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 13/10/2016 : 19:20:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
5/5
4/5
3/5
2/5
1/5

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 13/10/2016 : 22:59:21  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Bravo, Opti! Obzirom da je strip čista emocija, tvoje ocjene emotikonima - najviše mi se sviđaju. Evo za kraj posta jedan:
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 13/10/2016 : 23:05:38  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Opti

5/5
4/5
3/5
2/5
1/5


Upravo tako

Have mercy
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 14/10/2016 : 00:32:46  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote

Malo sam popravio


quote:
Originally posted by Opti

5/5
4/5
3/5
2/5
1/5


Go kneel and weep
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 14/10/2016 : 09:32:10  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
da, mozda je i bolje da ocene budu od jedan do pet (na toj skali svi funkcionisemo zahvaljujuci obrazovnom sistemu) s obzirom da su vecini ocene do pet - razvucene lose ocene, onda je bolje da je to sve jedinica, a onda od dva do pet idu bolje ocene.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 14/10/2016 : 13:27:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Ma jest, 50/50 je to sve. Čak je crtež ono što definira strip. Čak i loš crtež može pričati dobru priču (sa ili bez teksta). Mada mislim da puno ljudi može nekako preći preko lošeg crteža, ali ako je priča loša, nema smisla čitati.
Konkretno, iz kolekcije su mi ispali mnogi stripovi sa vrhunskim crtežom i slabom pričom dok u isto vrijeme, nemam snage oprostiti se ičega što ima super scenario...


Potpisujem!



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000