forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 SF stripovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 21/09/2021 : 23:31:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Istina, Nausicaa mi već predugo stoji na wishlisti i nikako da je nabavim, mislim čak i da sam komentarisao kada ste relativno nedavno stavljali fotke tog izdanja tokom jedne vaše nabavke



Ko da sam ja napisao ovaj komentar

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 21/09/2021 : 23:32:54  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Misery loves company
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4872 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 03/11/2021 : 16:30:50  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Prebacivanje rasprave o "ozbiljnom" i "neoizbiljnom" SF-u sa drugog topica.

Došli smo tako do odavno poznatih (no i dalje ne baš potpuno definiranih) pojmova "soft SF" i "hard SF" koji nekad jesu, a nekad i nisu nužno suprostavljeni jedan drugom.

Peyo je nabacio post na nekoliko linkova koji mogu poslužiti kao dobra početna referenca...

quote:
Originally posted by Peyo

Čitao.

Sve mi je to nekakav light SF, osim Transmetropolitana kojeg čak i ne doživljavam kao neki SF, već više kao zamaskirani SF, a u biti mi je to strip tipa Ex Machina samo sa žešćim jezikom i provokacijama.

Ali to je moj doživljaj i ne znači da sam u pravu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hard_science_fiction

Ovdje su opisane i neke dileme što je hard, a što soft SF.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Znanstvena_fantastika

Možda nekom bude interesantna i ova rasprava:

https://sci-fi.narkive.hr/wMZ8cczc/koji-su-kriteriji-za-definiranje-tvrde-znanstvene-fantastike




...a ja dodajem još i ovaj: https://vocal.media/futurism/the-scale-of-hardness-in-science-fiction

Autor članka sam navodi da njegovu ljestvicu "težine" SF-a ne uzimamo pretjerano ozbiljno, no mislim da je na dobrom tragu. Podjela na soft/hard SF nije binarna, već je to više jedna skala sa postepeno gradacijom. Na jednom polu je čista mašta, nešto što nema apsolutno nikakvo uporište u stvarnosti, a na drugom je sama stvarnost, nešto što uopće nije fikcija.

Navedeni članak tako npr. Haldemanov Vječni rat na ljestvici težine smješta na poziiju 7/10 među Medium-Hard Science Fiction.

Ono što bih također volio odmah istaknuti je da, dok je pojam "Hard SF" jasniji - on označava SF koji je realističan, temeljen na zakonima fizike i, barem teoretski, prihvatljivim znastvenim objašnjenjima, pojam "Soft SF" se koristi barem dvojako.
1. značenje ima kao suprotnost hard SF-u, to je dakle SF koji koristi nemoguće ili znanosti suprostavljene elemente, magiju, nemoguće načine kretanja i nepoštivanje zakona fizike, itd.
2. značenje ima da se opiše SF koji je više zainteresiran za tzv. soft znanosti, sociologiju i antropologiju.

U ovom drugom značenju soft SF uopće ne mora biti suprostavljen hard SF-u, neko djelo može biti istovremeno i jedno i drugo, kao naprimjer (po meni, jelte) spomenuti Vječni rat. Ili Babletov Shangri La. Distopijski SF-ovi poput 1984, Fahrenheit 451 ili V for Vendetta su tako po drugoj definiciji čisti soft SF, ali po prvoj nisu, jer su realistični.

Primjer SF stripa koji je čisti soft SF po obje definicije: Snowpiercer.

Očito, kvaliteta djela nije nikako predodređena time gdje se ono nalazilo na soft/hard podjeli.

Slobodno se nadovežite sa vašim razmišljanjima.

Edited by - vukozec on 03/11/2021 16:36:10
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2657 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 03/11/2021 : 21:47:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Link na članak o "Hard SF-u" u Clute/Nicholsovoj SF enciklopediji:
https://sf-encyclopedia.com/entry/hard_sf

U članku navode Steelovu (SF pisac) definiciju: "Hard sf is the form of imaginative literature that uses either established or carefully extrapolated science as its backbone."

Zaključak u članku daje po meni najbolji odgovor:
"While a rigorous definition of "hard sf" may be impossible, perhaps the most important thing about it is, not that it should include real science in any great detail, but that it should respect the scientific spirit; it should seek to provide natural rather than supernatural or transcendental explanations for the events and phenomena it describes."

Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 03/11/2021 : 23:06:01  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Nekad davno - pre 30-ak godina, recimo - sam pratio te rasprave, ali više nisam, što bi se reklo, up-to-date, jer žanrovi su se mešali i mešali, i danas umnogome postoje mnoge hibridne varijante. Nekada je bilo otprilike ovako: naučna fantastika se bazira na nekim novumima, koji su ekstrapolirani iz nauke u datom trenutku. "Tvrdi SF" se okreće nauci i tehnologiji i fokus dela je na njima; 60-ih se javio pokret, takozvani "novi talas", koji je prebacio fokus na čoveka i njegove probleme, iliti kako bi se čovek ponašao u nekim drugim uslovima, naučno zamislivim, i kako bi npr. razvoj tehnologije uticao na seksualnost, kulturu, ekonomiju, i društvo generalno. Ovaj prvi pravac je "naučniji", ali drugi je "književniji", jer umetnost u srži teži takvom pristupu.

Dakle, nije "tvrdi SF" ozbiljniji od ta dva pristupa, isto kao što ni futurolozi nisu bolji pisci od književnika.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2657 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 03/11/2021 : 23:29:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Ekstrapolacija iz postojeće tehnologije je esencija SFa.
To naravno ne znači kako je fokus na znanosti i tehnologiji jer to onda nije umjetnost. I u tvrdom SFu fokus je na čovjeku.
Problem je u tome što se često kvalitetno napisan tvrdi SF automatski prebacuje u neku drugu kategoriju, jer po defaultu ne može biti umjetnički vrijedan.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 03/11/2021 : 23:40:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

I u tvrdom SFu fokus je na čovjeku.
Problem je u tome što se često kvalitetno napisan tvrdi SF automatski prebacuje u neku drugu kategoriju, jer po defaultu ne može biti umjetnički vrijedan.



Danas je možda drugačije - a drugo je pitanje da li ima manje čiste naučne fantastike nego ranije, i, ako je tako, zbog čega - ali ranije je to bila razlika između npr. Arthura Clarka i Larryja Nivena na jednoj strani, i recimo Ursule Le Guin i Samuela Delanyja na drugoj.

Retko ko, ako iko, može da piše dobro i jednu i drugu stranu jednačine. To što neko tvrdi da mu je fokus na čoveku, ne znači i da jeste.


In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4872 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 04/11/2021 : 16:59:21  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Evo jedne listice: https://www.pastemagazine.com/comics/required-reading/required-reading-70-of-the-best-sci-fi-comics/
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 04/11/2021 : 17:21:08  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Korektna lista rekao bih pre svega modernih SF naslova jer vidi se da su autori teksta fanovi stripova koje izlaze iz Image kujne, iznenadili su me sa Surferovim Requiemom mada dodavanjem space Marvela su malo pucali sebi u nogu jer ako će se i superherojstvo računati kao SF onda fali baš dosta toga

Takođe fale neke kultne stvari tipa Alien, Nikopol, Nausicaa da bi lista bila relevantna

A uvrštavanje Habitata i Orbitera međ top SF naslove najradije ne bih komentarisao
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11085 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 04/11/2021 : 19:56:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Nitko nije spomenija remek djelo, Zarobljenik zvijezda... Alfonso Font ;) A ladno tu mogu upasti njegove Priče iz nesavršene budućnosti kao i Klark i Kjubrik ( sa umjerenom dozom humora ).

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter

Edited by - Renky on 04/11/2021 20:00:23
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7889 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 04/11/2021 : 21:09:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

Nitko nije spomenija remek djelo, Zarobljenik zvijezda... Alfonso Font ;) A ladno tu mogu upasti njegove Priče iz nesavršene budućnosti kao i Klark i Kjubrik ( sa umjerenom dozom humora ).



ako nisu ovi spomenuti, onda sigurno nisu ni fontovi robinzoni zemlje
isto sjajan strip, svojedobno objavljivan u kondoru

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 16/02/2022 : 21:43:39  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Čitalo se malo SF-a pa ažurirana lista sa druge stranice.

A ove godine bih voleo da overim par naslova tipa Wake, Upgrade Soul, Planetes, Knights of Cydonia itd. Ko ima neku jaču preporuku od ovoga neka javi
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6071 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 17/02/2022 : 06:08:34  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Čitalo se malo SF-a pa ažurirana lista sa druge stranice.

A ove godine bih voleo da overim par naslova tipa Wake, Upgrade Soul, Planetes, Knights of Cydonia itd. Ko ima neku jaču preporuku od ovoga neka javi



Planetes je super! Imaš i anime, koji se dovoljno razlikuje od mange da ga vrijedi pogledat...i obrnuto. ;)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 17/02/2022 : 21:39:30  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Prvo ću baciti pogled na strip pa ako mi se svidi što da ne možda overim i anime

Nego Diskach ti baš pratiš anime jel? Morao bi mi jednom dati neku svoju listu top 5 SF anime naslova. Evangelion mi npr dugo stoji na listi jer sam kontao da je to nešto što bi mi se svidelo ali eto nikako da počnem
Go to Top of Page

Chief Warhead
Senior Member



1213 Posts

Member since 28/08/2011

Posted - 18/02/2022 : 13:06:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Chief Warhead a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2

quote:
Originally posted by Renky

Nitko nije spomenija remek djelo, Zarobljenik zvijezda... Alfonso Font ;) A ladno tu mogu upasti njegove Priče iz nesavršene budućnosti kao i Klark i Kjubrik ( sa umjerenom dozom humora ).



ako nisu ovi spomenuti, onda sigurno nisu ni fontovi robinzoni zemlje
isto sjajan strip, svojedobno objavljivan u kondoru



Bilo strava stvari u Kondoru, nije mi ostao niti jedan broj sačuvan Imal negde popis šta sve izlazilo tamo?

Tri ljuta moderatora suzbijala spam.
Jedan dobi povišicu, ostade ih dva...
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6071 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 18/02/2022 : 15:26:48  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Prvo ću baciti pogled na strip pa ako mi se svidi što da ne možda overim i anime

Nego Diskach ti baš pratiš anime jel? Morao bi mi jednom dati neku svoju listu top 5 SF anime naslova. Evangelion mi npr dugo stoji na listi jer sam kontao da je to nešto što bi mi se svidelo ali eto nikako da počnem



Au...Evangelion je jedan od najboljih animea ikad (tamo oko mislim 16-18 epizode kreće apsolutno ludilo u punom smislu riječi). Moja preporuka da pogledaš prvo seriju iz 90-ih, pa onda End of Evangelion (alternativni, pravi kraj)ove rimejkove (filmove), ja još nisam gledao rimejkove.
Inače debelo najbolji mi je Cowboby Bebop, spomenuti Evangelion, onaj prvi Ghost in the shell film (osjetno ej bolji od mange), prepopručam ti i film Ninja Scroll, nije SF, fantasy je, ali je baš odličan. OD starijih Trigun je isto odličan, od novijih dužih Attack on Titan je apsolutno ludilo. Akira je isto jedan od naj animea (dosat je pomogao u popularizaciji je animea u US of A), samo je dosta skraćen u odnosu na mangu, toplo preporučam oboje.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 18/02/2022 15:28:41
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 18/02/2022 : 20:26:55  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Gledao Akiru i Ghost in the Shell naravno, a Attack on Titan nije SF

Večito odlažem sa Evangelionom jer toga ima toliko puno, a uvek me prođe volja kada za nešto pre gledanja trebaš na redditu overiti reading order

Ali definitivno je Evangelion prvi na redu za gledanje, znači kažeš da se od ovog treba početi jel? link
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6071 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 19/02/2022 : 08:51:57  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Gledao Akiru i Ghost in the Shell naravno, a Attack on Titan nije SF

Večito odlažem sa Evangelionom jer toga ima toliko puno, a uvek me prođe volja kada za nešto pre gledanja trebaš na redditu overiti reading order

Ali definitivno je Evangelion prvi na redu za gledanje, znači kažeš da se od ovog treba početi jel? link



Da da, od toga.
Pa nemoj se ograničavati samo na SF, kad ima odličnih animea koji nisu SF. Titani su nenormalno napeti, zarazni i traže još....ja sad trenutno čekam da izađe do kraja drugi dio zadnje sezone i onda binge party.

EDIT: Eh da, NIKAKO nemoj gledat netflixovu verziju Evangeliona, uništili su je cenzurom i sličnom.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 20/02/2022 07:14:33
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 20/02/2022 : 08:59:16  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Važi, kada se završe Titani počinjem sa Evangelionom, javljam utiske u svakom slučaju
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 13/11/2022 : 16:53:30  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote


The Kill Lock (IDW, #1-6)

Kratko sci-fi delo, ali sa odličnom karakterizacijom i zanimljivom idejom. Interesantno za pročitati

Full osvrt i table za prvi deo link

EDIT: Overio i nastavak, The Artisan Wraith, za mrvicu slabije. Ali autor sasvim fino širi priču i uvodi nove, neočekivane worldbuilding momente, i uspeo je da utaba put za treći deo.


Edited by - naker on 15/02/2023 21:03:06
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 15/02/2023 : 20:56:36  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Upgrade Soul


Napisao & nacrtao: Ezra Claytan Daniels

Strip postavlja zanimljiva, pre svega etička i moralna pitanja o kloniranju, ljudskosti, medicini, ljubavi itd. Verovatno će ovo čitati samo najveći posvećenici, ali strip je interesantan na neki svoj čudan način jer ostavlja prostora za promišljanje i diskusiju

Full osvrt i table link
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 29/03/2023 : 18:13:32  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Planetes (Makoto Yukimura)


Dobra priča i pouka, dobra građa likova, nadrealni i lucidni momenti veliki plus, tehnički aspekt putovanja u svemir verno prikazan, priča taman dugačka koliko treba da bude. Nema se baš puno toga zameriti ovom delu, cenim da će se malo ko pokajati ako da šansu ovom stripu - vredi Planetes

Full osvrt i table link
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 10/04/2023 : 22:21:03  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Saga (#1-63)

Ko voli sapunjare gde će se vezati za njemu drage likove i onda gledati kako ih autor ubija u maniru Martinove Crvene svadbe, ovo je štivo za vas. Game of Sagas indeed. Fionin crtež plus za strip, prečesta upotreba vulgarnih scena kako bi se prikrio loš worldbuilding veliki minus. Serijal je de facto predugačak.

Nažalost čitao i "nova" poglavlja nakon što su se autori vratili sa pauze, i Vaughanu nije dugo trebalo da se vrati lošim navikama. Tuga na šta je ovaj serijal spao, bolje da ga nisu ni nastavljali. Stekao sam utisak da Vaughan više nema da kaže ništa novo, a preostalo mu je da napiše još četrdesetak poglavlja. Sigurno jedan od najprecenjenijih SF stripova koje sam imao prilike da iščitam.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 07/05/2023 : 22:55:14  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Dead Dead Demon's Dededede Destruction


Napisao i nacrtao: Inio Asano


80% slice of life priča o svagdanjoj borbi dve devojčice / studentice, a 20% SF o vanzemaljskom brodu koji lebdi iznad Tokija i kako Japan i druge nacije reaguju na ovaj fenomen. Šteta što srazmera nije bila obrnuta, but oh well.. Kreativno i uvrnuto delo, ali iako je etiketirano kao seinen možda previše detinjasto za zrelije potrošače. Crtež odličan.

Malo detaljniji osvrt i table link
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 11/05/2023 : 21:12:34  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Paper Girls


Napisao: Brian K. Vaughan
Nacrtao: Cliff Chiang


Neka vas naziv stripa i tematika ne prevare, ovo je punokrvni naučno fantastični strip o putovanju kroz vreme. Kome se sviđa Stranger Things i želi da čita nešto slično, obavezno da overi Dostavljačice

Full osvrt link

Edited by - naker on 11/05/2023 21:12:50
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000