forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Strip - Nicko
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Nicko
Starting Member

40 Posts

Member since 06/10/2017

Posted - 11/10/2017 : 13:32:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Nicko a Private Message  Reply with Quote
Poštovani kolege, izbrisao sam prve table s ovog threada, jer radim izmjene i približavam se 30. stranici. Kada ih budem finiširao (do 30. stranice), objavit ću ih na ovom Forumu i zatražiti Vaše mišljenje i komentare.
Ispričavam se zbog zbrke i molim sve kolege za strpljenje glede objave. Ovo mi je prvi "ozbiljan" strip u životu (i to grafički roman na nekih 120-140 stranica - "prvo pa muško"), pa dosta toga mijenjam, a pogotovo na prvim tablama.

Edited by - Nicko on 19/10/2017 20:53:04

Nicko
Starting Member

40 Posts

Member since 06/10/2017

Posted - 11/10/2017 : 13:39:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Nicko a Private Message  Reply with Quote
Skužio sam kako ubaciti fotku.

Edited by - Nicko on 11/10/2017 13:45:19
Go to Top of Page

andjusticeforall
Senior Member



Croatia
2946 Posts

Member since 09/12/2009

Posted - 11/10/2017 : 13:45:33  Show Profile Show Extended Profile  Send andjusticeforall a Private Message  Reply with Quote
Uploadaš sliku, odeš na Reply to Topic, zatim na Insert image, i između zagrada pejstaš direktan link na sliku.

https://hrvatskiautorskistrip.blogspot.com/
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7787 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 11/10/2017 : 14:08:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Uploadaš sliku i kopiraš "IMG Code for Forums & Message Boards" u Reply to Topic prozor. Gotovo.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7787 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 11/10/2017 : 14:38:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Nicko

quote:
Originally posted by Tonto

Uploadaš sliku i kopiraš "IMG Code for Forums & Message Boards" u Reply to Topic prozor. Gotovo.



Hej, Tonto,

1. Gdje uploadiram fotku - na Tinypic ili na Forum?
2. Gdje nađem taj "IMG Code for Forums & Message Boards"?


Evo ti ga drugi po redu...

edit: obriso sliku da ne smeta

The less I have the more I am a happy man

Edited by - Tonto on 11/10/2017 14:46:46
Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1586 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 11/10/2017 : 16:37:23  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
Ovo izgleda odlično. Daj i neki klasični crtež da vidimo kakv si tu.

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 11/10/2017 : 23:56:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Nicko Možda se netko od tradicionalista uvrijedi zbog toga, ali mislim da će tradicionalan način rada na stripu (tuš, kist, gvaš, akvarel na papiru) s vremenom izumrijeti iz jednostavnog razloga što tablet pruža sve više mogućnosti i fleksibilnosti


Nikakva uvreda, volim klasicno i relaksira me "prljanje i mrljanje" (koliko god zvucalo kao nategnuta laž) no svakako sam i za digitalu, tablete, itd, probao, korisio, što da ne...bez da ulazim i tu u stvari poput naprezanja ociju itd, jer ni to takodje nije pravilo, ovdje me prosto nesto drugo buni, na stranu tablet kao alat, zasto mi sve ovo izgleda kao obilato koristenje nekog 3D softwarea tipa Posera isl? Kao screenshots iz neke igre. Ili prosto imas takav stil ili kako? I texture izgledaju kao "zalijepljene" softwareski, a da li su nacrtane rucno u Photoshopu ili?. Ako mozes detaljnije pojasniti odakle su ove figure, lišće, teksture, objekti, tacno i kako su nastali? Bas od nicega "iz glave" a prosto digitalno crtani i slozeni na tabletu? "Kako si osmislio/izracunao sjenke i svjetlost, sve u 3D softwareu?
Odlicna je color paleta generalno.
Jer ako je ovo prvo u pitanju onda nije stvar klasike i digitale vec nacina koristenja same digitale, tj koristenja referenci. Da li se radi o retusiranju 3D modela ili "samo" referisanju.

Edited by - MisterYES on 12/10/2017 00:16:25
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5126 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 12/10/2017 : 00:58:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
Ugodno je vidjeti da se svako malo pojavi netko tko pokušava uraditi neki strip i da je nama svima spreman prezentirati svoje uratke ovdje na forumu.
Nadam se da će priča koju priča ovaj strip biti dovoljno zanimljiva da popratim ovaj strip jer što se grafičke strane tiče, i ja sam (kako ih nazivaš) čistokrvni tradicionalista pa me digitalno rađen strip ne privlači niti najmanje, no uvijek se nadam da možda netko preko kompjutera iskemija nešto što će imati neke svoje čari koje mogu privući (usudio bih se reći) i nas starije;)
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 12/10/2017 : 11:59:39  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Buduci da pucas na domace trziste, ja bih to na tvom mjestu ponudio Novakovicevoj Strip reviji VL-a. Tamo jedino imas sanse proci, a i nesto zaraditi. Nista te, naravno, ne prijeci da to ponudis i npr. Markosu i Vladimiru Sagadinu, ali niti vjerujem da bi im ovo bilo po ukusu, niti ce ti moci ponuditi honorar za koji bi ti se isplatilo uloziti sve te sate rada. Mail, dakle, Novakovicu, sa sinopsisom kompletne price i tablama koje nisu nijeme ti je najbolja opcija.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Nicko
Starting Member

40 Posts

Member since 06/10/2017

Posted - 12/10/2017 : 13:44:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Nicko a Private Message  Reply with Quote
Hvala, culture vulture !

Edited by - Nicko on 19/10/2017 13:44:31
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 16/10/2017 : 23:04:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Prije svega, rekao bih jako dobro.
Nemam problem sa koristenjem 3D modela i programa, dok god ima neku unutrasnju koherenciju. I ne samo to, cijenim konceptualnu umjetnost, ulje na platnu, crtez olovkom, digitalni crtez i 3D rendering dok god mi izgleda kao da je dovedeno do maksimuma.
E sad, iz tog ugla, prva i druga tabla (numerisem ih onako kako si ih ti ovdje stavio na topic) su mi izvanredne. Na njima mi uopste nije bitno u kojoj su tehnici uradjene. Pomalo se na njima vidi 3D i texture koje su aplicirane naknadno, ali se takodjer vidi da imas svoju viziju, i da ona cini stvari koherentima. Na drugoj tabli, mozda (MOZDA!) pas izgleda kao naknadno nalijepljen.
Na trecoj tabli, takodjer sve super, osim krupnog profila glavnog lika. Tu pocinju, po meni, odredjeni problemi. Izgleda gumeno, nimalo u sintoniji sa ostatkom ove prve tri table. I, sto je najgore, ne izgleda u sintoniji ni sa samim sobom odmah par centimetara desno. U ovom drugom profilu (cijela figura), stil je uvezan s ostatkom, kako renderingom tako i konturom oko lika, a u krupnom planu lijevo, nema konture, sto je mozda razlog sto mi ovoliko bode oci.
Na cetvrtoj tabli (koju ti zoves treca) mi je sve super. Mislim da mi je tu jasno da ti kontura JAKO uvezuje stil, ne bi je trebao izgubiti. Mozda je onaj krupni plan sa prethodne table tako cudan jer ima neku mini konturu, ali si nazumao render bez da si pojacao konturu, pa se na tabli izgubila.
Sljedeca tabla (ona koju si komentirao "Hvala ti, Tonto") je po meni najproblematicnija. Iskreno, izgleda kao vjezba iz postavljanja gotovih modela u 3D prostor.
Boje nisu uvezane, ne izgleda kao neki gotov ambijent, nego kao 3D modeli nalijepljeni na pozadinu.
Postoji i problem s kadriranjem, u prvom kadru lik gleda u pravcu koji ne vodi pogled intuitivno ka njegovom sagovorniku (ili ka nastavku table! Pogled likova moze biti koristan da vodi pogled citatelja kroz tablu). Zatim imas plan-kontraplan koji, po meni, nije nimalo citljiv, jer su glavni lik a zatim i sagovornik skoro pa u identicnoj poziciji, sto je zbunjujuce i neintuitivno. Pogledaj bilo koji dijalog u bilo kojem filmu i uprati kako je snimljen plan-kontraplan i bice ti jasno o cemu govorim. Mislim da je treci kadar najveci problem, jer prekida pokret kamere od prvog do cetvrtog kadra koji je, u principu, kruzni.
Na toj istoj tabli, nije mi jasno otkud ovaj zadnji kadar koji je izoliran a u njemu se nista ne desava. Mozda ce s tekstom biti jasno.
Enivej, dozvolio sam sebi (nadam se da se ne ljutis) da na brzaka skiciram kako bi po meni trebala izgledati ova zadnja tabla koju sam komentarisao. Krenuo sam od prvog kadra koji, kao sto rekoh, nije bas intuitivan, a ako se odlucis da ga flipujes ulijevo (sto je prirodni tok pogleda u stripu i u filmu) sve bi trebalo dodatno izokretati, ali nisam htio sad previse komplikovati.


Edited by - Zox on 16/10/2017 23:07:04
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 16/10/2017 : 23:20:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zox
Postoji i problem s kadriranjem, u prvom kadru lik gleda u pravcu koji ne vodi pogled intuitivno ka njegovom sagovorniku (ili ka nastavku table! Pogled likova moze biti koristan da vodi pogled citatelja kroz tablu). Zatim imas plan-kontraplan koji, po meni, nije nimalo citljiv, jer su glavni lik a zatim i sagovornik skoro pa u identicnoj poziciji, sto je zbunjujuce i neintuitivno. Pogledaj bilo koji dijalog u bilo kojem filmu i uprati kako je snimljen plan-kontraplan i bice ti jasno o cemu govorim. Mislim da je treci kadar najveci problem, jer prekida pokret kamere od prvog do cetvrtog kadra koji je, u principu, kruzni.



Tome Amerikanci kažu 180 degree rule. Važi za film i za strip.
https://en.wikipedia.org/wiki/180-degree_rule


www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 16/10/2017 : 23:26:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Da, htio sam to reci, ali sam onda i sam zarotirao kameru za 360 pa nisam htio da zbunjujem :D
Takodjer, znalo mi se desiti da nekom skrenem paznju na 180 rule, pa da mi on, s pravom, kaze da u stripu nema kulise, pa samim tim to nije zakucano pravilo.
U svakom slucaju, nevezano za tehniku, 180 rule je pravilo koje citatelju olaksava ulazak u dijalog i, kulisa ili ne, ako ga odlucimo ne koristiti trebali bismo znati ZASTO ga ne koristimo.
Go to Top of Page

K.R.
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 15/12/2012

Posted - 19/10/2017 : 20:45:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit K.R.'s Homepage  Send K.R. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Nicko

Izbrisao sam neke prve table s ovog Posta, jer radim izmjene i približavam se 30. stranici. Kada ih budem finiširao, objavit ću ih na ovom Forumu i zatražiti Vaše mišljenje i komentare.



Meni je bilo fora vidjeti i verzije tj. one koje su bile ovdje pa nestadoše jer je fino krenuo topic, dotaklo se nekih zanimljivih tehničkih i estetskih stvarčica bitnih za strip i neki su se meni dragi forumaši potrudili oko komentara i kul mišljenja. Sad izgleda kao da gomila ljudi priča o nemampojma čemu.

Ja sam jednom kad sam bio nov na forumu uradio nešto slično, doduše ne ovog obima pa sam vidio koliko takva sitnica upropasti čitav tajmlajn topica i smisao rasprave i mišljenja.

U svakom slučaju tu smo svi da učimo i razmjenjujemo kritike i razmišljanja da nam stripovi budu što bolji kao i da svi ljubitelji stripa vide dokumentirano kako sve nastaje i da nije nimalo jednostavno sve to stvoriti.

Zanimljivo je vidjeti razne pristupe i estetike u strip mediju pa se radujem da vidim i tvoje najavljene finiširane table da vidim kako to sve funkcionira. Nadam se i tekstu i nekom tekstualnom teasingu da ne ostane sve na čisto crtačkim tehnikalijama i štreberskom poslu


Edited by - K.R. on 12/12/1989 14:12:13
http://www.kostjaribnik.com
Go to Top of Page

Nicko
Starting Member

40 Posts

Member since 06/10/2017

Posted - 19/10/2017 : 20:49:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Nicko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by K.R.

quote:
Originally posted by Nicko

Izbrisao sam neke prve table s ovog Posta, jer radim izmjene i približavam se 30. stranici. Kada ih budem finiširao, objavit ću ih na ovom Forumu i zatražiti Vaše mišljenje i komentare.



Meni je bilo fora vidjeti i verzije tj. one koje su bile ovdje pa nestadoše jer je fino krenuo topic, dotaklo se nekih zanimljivih tehničkih i estetskih stvarčica bitnih za strip i neki su se meni dragi forumaši potrudili oko komentara i kul mišljenja. Sad izgleda kao da gomila ljudi priča o nemampojma čemu.

Ja sam jednom kad sam bio nov na forumu uradio nešto slično, doduše ne ovog obima pa sam vidio koliko takva sitnica upropasti čitav tajmlajn topica i smisao rasprave i mišljenja.

U svakom slučaju tu smo svi da učimo i razmjenjujemo kritike i razmišljanja da nam stripovi budu što bolji kao i da svi ljubitelji stripa vide dokumentirano kako sve nastaje i da nije nimalo jednostavno sve to stvoriti.

Zanimljivo je vidjeti razne pristupe i estetike u strip mediju pa se radujem da vidim i tvoje najavljene finiširane table da vidim kako to sve funkcionira. Nadam se i tekstu i nekom tekstualnom teasingu da ne ostane sve na čisto crtačkim tehnikalijama i štreberskom poslu






Ma žao mi je K.R. što obrisah ranije table. Malo sam "prebrzo uskočio" (jasan ti je taj pojam i osjećaj). No popunit ću uskoro "rupe" u ovom threadu čim finiširam prvih 30 tabli i objavim ih sve ili veći broj s tekstom radi potpunijeg dojma. U svakom slučaju, hvala ti na tvojoj podršci i volji da se javiš u ovom threadu!
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000