forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 97 - Alvin
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 15/11/2017 : 21:32:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Na veliko zadovoljstvo poklonika "Abelarda", Renaud Dillies i Régis Hautière potpisuju njegov nastavak, "Alvina", čaroliju nježnosti i poezije.

Gastona zatičemo u New Yorku, mračnijeg no ikada prije. Mučna i samotna svakodnevica uzdrmana je smrću prijateljice, prostitutke u njegovu omiljenu baru, koja je ujedno bila i brižna majka. Za sobom je ostavila sina Alvina koji se veže za Gastona pa zajedno kreću put juga, u potrazi za Alvinovom obitelji.

Za razliku od Abelarda koji je napuštao obitelj, Alvin kreće suprotnim smjerom, u potrazi za svojima. Abelard je kročio put tame dok Alvin ide ususret suncu. Jedan je gubio volju za životom, drugi je tek otkriva.

Alvin je realističniji od Abelarda. Prve stranice donose slike New Yorka s njegovim vrtoglavim gradilištima, djevojkama za zabavu, slike rata i siročadi, razotkrivajući u nastavku rasizam, iskorištavanje tuđe bijede i religijski fanatizam. No tu su i dalje sve one značajke koje su Abelarda učinile pravim biserom: poezija, kratki citati i filozofske misli izvučene iz šešira, nježnost i veličanstvena ilustracija prožeta emocijama.

Kolorka 97 • Alvin • 112 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Renaud Dillies • Crtež Régis Hautière • Prijevod Željka Somun • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 8.11.2017. • Cijena 130 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-97-alvin/465/

Trouble will find me

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 16/11/2017 : 07:42:24  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ce probamo
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 01/12/2017 : 00:36:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Dostojan nastavak. Dobra stvar, dobar strip, ozbiljna prica u disney okruzenju...iako se opet ta nametnuta ljevicarska struja provlaci kroz radnju, al dobro, to je postalo standard na zapadu. Preporuka. 7/10.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

ivke80
New Member



198 Posts

Member since 24/06/2017

Posted - 01/12/2017 : 13:20:04  Show Profile Show Extended Profile  Send ivke80 a Private Message  Reply with Quote
I mene bas zanima nastavak, mozda si ga cak i kupim za vikend. Medjutim, nisam vidio tu neku lijevu struju u Abelardu, ja sam u stripu prepoznao ideju recimo naših starih koji su emigrirali u Ameriku, početkom stoljeća, bas me na to asocirao strip. Ok, ljudi su tada išli iz socijalnih, egzistencijalnih razloga, ali bar ja nisam prepoznao da strip šalje nekakvu lijevu političku poruku. Moguće da ima i drugih pogleda.
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 02/12/2017 : 03:22:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Procitaj nastavak. Pogotovo poruka za kraj. A jako je bitno da je strip nastao 2015 i 2016, znas sam sta se tad dogodilo. Sve san ti reka. Livo do koske.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

ivke80
New Member



198 Posts

Member since 24/06/2017

Posted - 02/12/2017 : 19:05:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ivke80 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

Procitaj nastavak. Pogotovo poruka za kraj. A jako je bitno da je strip nastao 2015 i 2016, znas sam sta se tad dogodilo. Sve san ti reka. Livo do koske.



Kupio sam danas Alvina, moram završit Torpedo 1i ću onda preci na njega pa ti napišem svoj dojam po tom pitanju
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 02/12/2017 : 22:07:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Ma u svakom slucaju je dobar strip.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

ivi skoj
Senior Member



Croatia
2112 Posts

Member since 07/12/2015

Posted - 06/12/2017 : 22:09:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ivi skoj a Private Message  Reply with Quote
Da se Stinkyu da pročitati imao bi o čemu razglabati.
Malo jeftine demagogije, ali neobično i prekrasno zapakirano.
Ne moraju biti crno-bijele stranice sa nametnutim kadriranjem da se dobije na ozbiljnosti.
Može se kroz dječji i lažno ležerni strip puno crnjaka natovariti.
Da je strip bolji, ne bi valjalo.

samo još vjeverice, Pola i Slatea cekam
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 09/12/2017 : 21:44:41  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mickey Myers



"Iskrenost nije kada kažeš sve što misliš, nego kada misliš sve što kažeš."

Dovrših Alvina i mogu reći da sam prilično zadovoljan, dobili smo još jednu kvalitetnu Fibru, Ibra može biti ponosan!
Za razliku od Abelarda, ovde se priča kreće od sumornog početka ka... pa ne mogu baš reći bezbrižnom, ali ka kraju koji makar obećava nešto lepo, ako već ne garantuje. I naslovni likovi su nekako naopačke. Abelard odlazi, Alvin se vraća kući. Abelard je dobroćudni nemač pojma koji pravi pogrešan izbor i nezasluženo plaća cenu. Alvin je mali nadrkani kreten koga je život žestoko tresnuo među rogove, nema izbora, put mu je nametnut. Iako mu početak ne obećava ništa dobro, neko se svetlo na kraju puta nazire. Gaston ostaje neka konstanta u oba stripa, pesimistični mrgud koji bi ih rado odjebo u startu, al kad jednom reši da im se nađe, 100% je odlučan u tome... Međed je dobar čoek, što bi rekli Krajišnici, iskustvo mu govori da nekima nema pomoći, ma šta on uradio. Cinizam mu je samo poslednja linija odbrane od ostatka sveta. Ah da, i Abelardov šešir je tu, eno sam citiro jednu mudroliju.
Apsolutna preporuka!


Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 09/12/2017 21:45:49
Go to Top of Page

ivke80
New Member



198 Posts

Member since 24/06/2017

Posted - 18/01/2018 : 01:54:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ivke80 a Private Message  Reply with Quote
Za početak, Abelard mi je bolji ali i Alvin je dobar. Čudo koliko je dogadjaja i likova stalo u 100tinjak strana, sadržajna priča, sporijeg ritma. Po meni strip odlično funkcionira kada je fokus na osnovnoj priči i slažem sa komentarom Zagora da je u drugom dijelu stripa provučeno i dosta, uvjetno rečeno, lijevih tema kroz priču, mozda je moglo i mrvu manje toga. Jako mi se svidja kako su uspjeli dati upečatljiv karakter cijelom nizu recimo sporednih likova ( lik sto radi sa Gastonom, par koji je htio kupit Alvina, svećenik, onaj vudu vrač ). Crtež kao i u Abelardu, upečatljive boje, jedino mi se čini da je bilo vise kadrova u kojima se pokazuje samo dio lica, ne znam šta su htjeli sa tim dočarati.

Edited by - ivke80 on 18/01/2018 08:38:35
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 20/04/2020 : 15:26:06  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Nabavivši Alvina,reših da se podsetim i njegovog prethodnika,pa koristim stari osvrt:

"Nije da se ne usuđujemo zato što je teško,
nego je teško zato što se ne usuđujemo."


Abelard je prostodušni i naivni vrapčić koga očarava lepa Epilie,a on da bi je pridobio,reši da dohvati Mesec za nju;ali kako bi u tome uspeo,mora otići u Ameriku,jer je čuo da tamo postoje mašine koje su sposobne da lete.I tako počinje njegovo putešestvije,na kome će se zbližiti sa mrzovoljnim i ciničnim medvedom Gastonom,te zajedno proći kroz razna iskušenja i dogodovštine.
Abelard je jedan divan i totalno drugačiji strip,protkan humorom,filozofijom i emocijama;kao i jako lepim crtežom.
Preporuka


i da dodam i ovo:
Abelard je album takođe prožet meni nesimpatičnom poetikom,ali začudo,ovde mi ne malo ne smeta;na drugo čitanje,kraj me je više uzdrmao - ali sagledao sam ga na jedan neobično pozitivan način.

za Alvina ću iskoristiti jedan brutalno sjajan osvrt našeg Mikija,kakav samo on to može napisati,kad hoće:
"Iskrenost nije kada kažeš sve što misliš, nego kada misliš sve što kažeš."

Dovrših Alvina i mogu reći da sam prilično zadovoljan, dobili smo još jednu kvalitetnu Fibru, Ibra može biti ponosan!
Za razliku od Abelarda, ovde se priča kreće od sumornog početka ka... pa ne mogu baš reći bezbrižnom, ali ka kraju koji makar obećava nešto lepo, ako već ne garantuje. I naslovni likovi su nekako naopačke. Abelard odlazi, Alvin se vraća kući. Abelard je dobroćudni nemač pojma koji pravi pogrešan izbor i nezasluženo plaća cenu. Alvin je mali nadrkani kreten koga je život žestoko tresnuo među rogove, nema izbora, put mu je nametnut. Iako mu početak ne obećava ništa dobro, neko se svetlo na kraju puta nazire. Gaston ostaje neka konstanta u oba stripa, pesimistični mrgud koji bi ih rado odjebo u startu, al kad jednom reši da im se nađe, 100% je odlučan u tome... Međed je dobar čoek, što bi rekli Krajišnici, iskustvo mu govori da nekima nema pomoći, ma šta on uradio. Cinizam mu je samo poslednja linija odbrane od ostatka sveta. Ah da, i Abelardov šešir je tu, eno sam citiro jednu mudroliju.


uz moj dodatak:vidim da su neki napisali kako im je Abelard bolji,meni su rame uz rame;čakštaviše i dapače,da me sveštenik nije na momenat zamorio,bio bi mi i za dlaku bolji.

u svakom slučaju,dva odlična stripa (uz najtoljiju preporuku),ali se pribojavam da će se provući ispod radara publike (*) (srećom pa su tu i oni koji uzimaju Kolorke hronološki)

(*) - markose,mašim li za ovo?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 20/04/2020 15:27:27
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 20/04/2020 : 15:45:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
To su divni stripovi i premda je istina da su donekle prošli ispod radara, ne bojim se ja za njih. Doći će oni na svoje s vremenom.

Trouble will find me
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 20/04/2020 : 16:00:51  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
verujem da hoće.

edit:moram pohvaliti prevod Željke Somun!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 20/04/2020 16:04:22
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1753 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 06/10/2020 : 17:44:41  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Odmah posle Abelarda sam se bacio na citanje Alvina. Crtez i dalje sjajno ide uz pricu, naracija na mestu, likovi, sve ok, samo... Abelard mi je malo bolji. Alvin je isto odlican ali nije me zakucao kao Abelard, mozda zato sto nema tragican kraj. Moze se reci da je dostojan nastavak i za razliku od Abelarda, Alvin ima hepiend. Sve u svemu, uzivao sam citajuci ova putovanja i sigurno cu se ovim unikatnim stripovima u buducnosti vratiti.

8/10

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx

Edited by - AleksandarN on 06/10/2020 17:45:17
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 06/10/2020 : 18:18:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by AleksandarN

Odmah posle Abelarda sam se bacio na citanje Alvina. Crtez i dalje sjajno ide uz pricu, naracija na mestu, likovi, sve ok, samo... Abelard mi je malo bolji. Alvin je isto odlican ali nije me zakucao kao Abelard, mozda zato sto nema tragican kraj. Moze se reci da je dostojan nastavak i za razliku od Abelarda, Alvin ima hepiend. Sve u svemu, uzivao sam citajuci ova putovanja i sigurno cu se ovim unikatnim stripovima u buducnosti vratiti.

8/10



Hvala za osvrt. Abelard mi je jedan od dražih Fibrinih stripova i dugo se već premišljam bi li nabavio Alvina ili ne jer nisam znao na kakvoj je razini kvalitete u odnosu na Abelarda. Čini mi se da ću ga ipak uzeti.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1753 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 06/10/2020 : 18:44:00  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by AleksandarN

Odmah posle Abelarda sam se bacio na citanje Alvina. Crtez i dalje sjajno ide uz pricu, naracija na mestu, likovi, sve ok, samo... Abelard mi je malo bolji. Alvin je isto odlican ali nije me zakucao kao Abelard, mozda zato sto nema tragican kraj. Moze se reci da je dostojan nastavak i za razliku od Abelarda, Alvin ima hepiend. Sve u svemu, uzivao sam citajuci ova putovanja i sigurno cu se ovim unikatnim stripovima u buducnosti vratiti.

8/10



Hvala za osvrt. Abelard mi je jedan od dražih Fibrinih stripova i dugo se već premišljam bi li nabavio Alvina ili ne jer nisam znao na kakvoj je razini kvalitete u odnosu na Abelarda. Čini mi se da ću ga ipak uzeti.




Uzmi, obavezno! Zaista vredi imati jer se takodje radi o predivnoj emotivnoj prici. Meni je Aberlan bolji ali to je stvar ukusa.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx

Edited by - AleksandarN on 06/10/2020 18:44:41
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 06/10/2020 : 19:51:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by AleksandarN
Uzmi, obavezno! Zaista vredi imati jer se takodje radi o predivnoj emotivnoj prici.



+1
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/04/2021 : 09:37:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Dobar je Alvin, ali nije dobar kao Abelard. Obje su priče ispričane na sličan način i u početku se Alvin lijepo nadovezuje na teme iz prvog dijela, no kako se priča primiče kraju, sve više zadire u problematiku vezanu za religiju i rasizam. Inače stvarno nemam ništa protiv takvih tema (čak naprotiv, volim čitati o tome ukoliko su kvalitetno obrađene), no mislim da je autor u Alvinu sve to ubacio previše izravno, a opet poprilično površno i preopćenitno. Ne uklapa mi se s tmurno-poetičnim izričajem koji smo imali u prvoj polovici stripa. Sve ostalo je na zadovoljavajućoj razini; sporedni likovi su opet upečatljivi, zanimljivi i pamtljivi te nam strip donosi mnoge trenutke i izjave koje ostaju u sjećanju.

Crtež predivan kao i u prvom dijelu. Kraj je donekle otvoren i ne bi me čudilo da prije ili kasnije dobijemo i treći dio. Sve u svemu, Alvin je dobar strip, ali nije dovoljno dobar da ga držim na polici.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 03/04/2022 : 23:17:49  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Ah taj američki san koji je toliko puno toga obećavao imigrantima i starosedeocima, ali samo izabrani su imali sreću da ugrabe parče sreće dok je većina završila u fabrikama, na gradilištima, potlačeni i sklonjeni na životnu marginu, dok su se rasizam i religijski fanatizam pobrinuli za sve ostalo. Što volim kada se Francuzi dohvate kvalitetnog kritikovanja Amerike

Abelard i Alvin, dve različite strane istog novčića, crtački je sve to veoma slično i na visokom nivou; dok je Abelard pitkiji, neviniji, ali sa završetkom koji lomi srca, dotle je Alvin mračniji, realističniji, ali sa pozitivnijim svršetkom, sa krajem koji veruje u bolje sutra i koji naslućuje da bi ovde bilo mesta i za treći deo.

Preferiram Abelard, ali i Alvin vredi
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 23/10/2022 : 11:54:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Dostojan nasljednik. Upgrade verzija rekao bih..strukturno dorađeniji,bolje vođen i ispričan, nekako "stripovskiji" od predhodnika, sa više jakih likova, tema itd.

Preporuka za svakog tko voli ovakav tip stripova odnosno ako želite nekom ne-stripašu pokloniti koji strip(može i ženskoj osobi, naravno), ne mogu se sjetiti boljeg od ovoga.


Bond.James Bond.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000