forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: TORPEDO 1936
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/12/2019 : 12:13:30  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
a dobro bre logo111,zar se ne možemo ni našaliti malo ?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 14/12/2019 12:14:34
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2720 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 14/12/2019 : 12:19:26  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
A možemo prijatelju naravno.

Ali već mi je bezveze da cim netko nešto napiše nekakvu kritiku što se drugom ne sviđa odmah kreće napad na osobu umjesto da se pokuša argumentirati.

Meni se strip ne sviđa i napisao sam zašto, ali shvaćam one kojima se sviđa nisu mi zato smiješni i djetinjasti.

Eto samo da znaš probao sam čitati i ovog tvog Ralpha i ne ide, ali vjerujem da je tebi super i to je ok :)
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 14/12/2019 : 16:10:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by logo111

quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by logo111

Moj utisak sasvim suprotan. Strip bez priče i poruke, tanak i predvidljiv scenarij koji se ponavlja. Crtež loš. Pun najprimitivnijih seksističkih ispada, totalna negacija dostojanstva i osobnosti žene - mizogenija na kvadrat u kojem nisam mogao ni najmanje uživati. Sve u svemu toliko razočaranje da nisam ni mogao dovršiti čitanje ove nakupine stranica.



Ovo je jedan od najšaljivih postova ikada .

U suprotnom (ako ti to nije bila namjera) !!!


Očito ti standardi duhovitosti nisu visoki kad ti je tako smiješan tuđi argumentirani stav oko ovog stripa.
Tako da ne sumnjam da si ti s takvim standardima našao zabavu u njemu.
Slobodno ti uživaj u njemu i umjesto ovakvih ispraznih upisa probaj smisleno napisati što te je tako oduševilo, nasmijalo, zabavilo......



Gle, nisam te htio povrijediti, isprika ako si to tako shvatio.

Već su ti drugi objasnili o kakvom se stripu radi. Ti si ozbiljno shvatio ono što taj strip zapravo ismijava i to me zbunilo/iznenadilo, ali čini se da si nešto mlađa osoba pa je možda u tome stvar. Glavni lik nije nikakav heroj nego jedan odvratni i iritantni debil.

Strip je zabavan (crni humor), zajedljiv, ironičan i provokativan, a veći dio stripa (prva polovica i još ponešto dalje) je izuzetno nacrtan i žao mi je ako to ne primjećuješ.

U svakom slučaju riječ je o vrhunskom stripu sviđao nam se ili ne.
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2720 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 14/12/2019 : 16:56:50  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
Da mlađa sam osoba, jer se tako osjećam.... :) Uglavnom stripove čitam oko 40 godina ali to nije bitno.

Tvoj presjek stripa koji si sada napisao je površan ali ipak bolji od onog prvog upisa :)

Uglavnom sve što si napisao ja znam i uzeo sam u obzir.

Svejedno opet strip mi je loš, katastrofalan....odnosno ostao je na lošem pokušaju.

Pored onog što sam napisao još mogu dodati da su dijalozi usiljeni, neprirodni, prostačenje se koristi i kad treba i kad ne treba samo da se prikrije nedostatak ideje.
Silovanje žena mi nisu i ne mogu biti satira....još jedan loš pokušaj da se dobije konačan proizvod.
Strip sa svakom novom stranicom opada u scenariju i crtežu... Odnosno scenario je takav da i prije nego nastavim dalje znam što ću dobiti, nema nikakvu neizvjesnost - pravolinijski i naivan - nikakva suptilnost ispod nabacanog nasilja bez reda. Crtež čak nije postigao ni noir atmosferu što je osnovni element za ovakav strip.
A najgore je to što s tim usiljenim silovanjima i nasiljem nad ženama nije mi bio ni provokativan jer je sve neprirodno i nakaradno u njemu.
I kad čitam ovako nešto što mi nije zabavno, smiješno, provokativno, intrigrantno a scenario naivan i bezvezan zaključak se sam nameće da je meni ovo loš strip.
Uglavnom vidim sad da sličan dojam kao i ja imali su još neki koji su ovo čitali.
I na kraju ne kažem da se on tebi nije trebao svidjeti i da ti ne daj bože zbog toga imaš loš ukus.

Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 14/12/2019 : 17:56:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
A inače su mafijaški ubojice dobri i dragi ljudi poznati po ljubavi prema bližnjemu... Nije problem u stripu nego u tebi.

Trouble will find me
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 14/12/2019 : 20:44:21  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by lwood

Čitam ovih dana ponovno Torpeda,koje remek djelo. Baš te oraspoloži.



Ja sam idalje pod utiskom stripa iako sam ga zavrsio pre dve nedelje. Jedan od najdrazih mi stripova u kolekciji!




Ja san nekad ima one strip albume. Ovi fibrini su prava stvar. Strip koji bi svaki ozbiljni stripaš triba imat na polici.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2720 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 14/12/2019 : 22:30:25  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
#Sumohrvat

Razlika između mene i tebe je što ja kritiziram nešto što sam pročitao. I nisam rekao da je sranje nego da mi se ne sviđa. I ne sviđa mi se i nisam jedini - kako na ovom topicu tako i u objavljenim kritičkim osvrtima na strip.

Uglavnom ta kritika je imala donekle slične poglede na strip kao i ja, pa tako :

U Stripoteci broj 951. kritički osvrt kaže u kratko :

"Torpedo je strip koji nikada nisam voleo... epizode mu se svode na manje-više besmislene crtice iz života Torpeda..."

U Stripoteci broj 961. kritički osvrt glede crteža u Torpedu kaže :

"Bernetova crtačka evolucija tokom izlaženja Torpeda može se, naravno, diskutovati. Šta je dobio, a šta izgubio povlačenjem prisustva crne boje, smanjivanjem efektnih chiaroscuro kontrasta; sve jačim prisustvom karikaturalnih elemenata u crtežu? Neki veruju da je još više dobio na ležernosti; ja sam međutim siguran da je izgubio u svojoj "noir" dimenziji. Naravno, ne samo u doslovnom začenju te reči (crno), nego pre svega u smislu svoje ikonografije, vizuelne reprezentacije žanra."

Sam crtač Alex Toth nije dugo izdržao kao crtač jer nije htio crtati serijal tako pun besmislenog nasilja i seksa pa je već nakon dvije epizode odustao (Wikipedija).




Edited by - logo111 on 14/12/2019 22:35:26
Go to Top of Page

zagor2805
Starting Member

Croatia
50 Posts

Member since 14/04/2012

Posted - 15/12/2019 : 06:28:00  Show Profile Show Extended Profile  Send zagor2805 a Private Message  Reply with Quote
Priznajem da je Torpedo i meni jedan od najdražih stripova.

Zašto?

Radnja se pretežno odvija u New Yorku tijekom 30-ih godina 20. stoljeća. Ulice su pune nasilja, a pravda je kronično spora, gotovo pa nepokretna. Kako prikazati tadašnji gangsterski milje, bešćutan svijet kriminalaca kada je doslovce svatko u tom okruženju nosio glavu u torbi?

Abuli i Bernet su odlučili prikazati taj svijet kroz niz kratkih priča koje se temelje na opakom negativcu koji nema prave prijatelje i kome se život sastoji od zarade, žena i užitaka. Tom negativcu autori nisu dodali ni jednog pozitivca kao moralnu protutežu.

I kako to sada realizirati i umjetnički uobličiti?
Obilatom dozom crnog humora ( i dozvolit ću si napisati i nerijetko inteligentnog ). Bilo bi teško čitati Torpedove pustolovine što su sastavljene od svakojakih bestidnosti i nasilja da nema humora.

Dakle, autori se nisu odlučili na moraliziranje već su sve opačine i negativnosti iz tog vremena odlučili prikazati kao jednu grotesku ( odnosno u komično-nakaznom obliku ). I uspjeli su u tome. Glavni lik je u stvari karikatura.
Na taj način Abuli neizravno osuđuje zločin, ne podržava ga i ne potiče ljude na bavljenje kriminalom.
Na sve to odlično se nadovezao i karikaturalni stil crtanja.




When life gives you lemons, make a lemonade
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 15/12/2019 : 06:45:40  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zagor2805

Dakle, autori se nisu odlučili na moraliziranje već su sve opačine i negativnosti iz tog vremena odlučili prikazati kao jednu grotesku ( odnosno u komično-nakaznom obliku ). I uspjeli su u tome. Glavni lik je u stvari karikatura.
Na taj način Abuli neizravno osuđuje zločin, ne podržava ga i ne potiče ljude na bavljenje kriminalom.
Na sve to odlično se nadovezao i karikaturalni stil crtanja.



hm,kako to komicno nakazni oblik kad stalno *ebe najbolje zenske, cesto nasilnim/prinudnim putem + skoro svi koji su protiv njega... svrse . nema ovde nikakve osude, nekom je torpedo zabava, nekom nije. meni je dobar/zabavan prva 4 albuma, posle je mi ovo sto prica logo111
Go to Top of Page

zagor2805
Starting Member

Croatia
50 Posts

Member since 14/04/2012

Posted - 15/12/2019 : 07:24:54  Show Profile Show Extended Profile  Send zagor2805 a Private Message  Reply with Quote
Autori otvoreno ismijavaju amoralnost prikazujući političku nekorektnost u grotesknom obliku. Tako sam to ja doživio. Naravno svatko ima pravo na svoje viđenje ovo djela.








When life gives you lemons, make a lemonade
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/12/2019 : 10:23:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Pa i u Disneyevim stripovima ima polugolih pataka (pa i drugih vrsta) koje psuju, kradu i varaju, a još je to namijenjeno djeci (svih uzrasta). O tome da nisu zaručene (a pogotovo vjenčane) i ne idu u crkvu da ne govorim .

Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 15/12/2019 : 11:34:48  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
komitet za odbranu torpeda mi je bio i ostao jako smesan
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/12/2019 : 12:00:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

komitet za odbranu torpeda mi je bio i ostao jako smesan



Ali ni blizu poput onih koji ga nemilosrdno napadaju dobri duše .

Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 15/12/2019 : 12:19:49  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
eto ti sad, pa napisao sam da su prve 4 epizode dobre. on ti je ko dilan dog, posle dobrog pocetka postaje senka. sad to sto narod ostaje veran do kraja je druga prica
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2510 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 15/12/2019 : 12:24:17  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
uskoro, u Glasu Koncila esej u nastavcima o štetnosti Torpeda na mlade duše uz okulistički osvrt o dioptrijskim prijetnjama nevinih okica.:)

hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/12/2019 : 12:25:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Malo je dužih serijala sa konstantnom kvalitetom. Jasno da dolazi do ponavljanja i zasićenja.

Pa i crtački meni Torpedo pada prelaskom u karikaturalni način crtanja.

Meni se toliko sviđa ovaj strip da sam zanemario činjenicu da je posve normalno i u redu da se mnogima ne sviđa.

Edited by - Peyo on 15/12/2019 12:26:38
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 15/12/2019 : 12:56:46  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by verab

uskoro, u Glasu Koncila esej u nastavcima o štetnosti besmisla na matore drtine uz okulistički osvrt o dioptrijskim prijetnjama dotrajalih okica.:)



Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2510 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 15/12/2019 : 13:19:00  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote

hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 15/12/2019 : 14:42:00  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ne stigoh da se ubacim juče, ali me malo iznenadilo da članovi ovog foruma ne znaju za negativan stav o Torpedu, koji je sve, samo ne nov.

Kao što reče čovek, originalni crtač ovog stripa, veliki Aleks Tot, odustao je od njega, posle par epizoda, zbog moralne neprihvatljivosti rada na serijalu ispunjenom nekažnjenim zločinima.

U tekstu u Stripoteci, u to vreme jedinom časopisu koji je objavljivao ovaj strip (posle gašenja Strip arta) objavljen je tekst u kome je autor zauzeo prilično negativan stav (ne sećam se sad beše li to Zoran Đukanović...?) zbog mizoginije i besmislenog nasilja.

Kad je reč o mizoginiji, mislim da je broj žena koje su fanovi Torpeda skoro nepostejeći i da od strane žena ima prilično negativno intoniranih kritičkih članaka.

Činjenica je da su Abuli i Bernet prilično otkačeni tipovi, posebno Abuli, koji mi nikad nije odavao utisak normalnog čoveka. Bilo kako bilo, jedna stvar se ipak ne može pripisati autorima Torpeda, premda su prikazivali svakakve Torpedove nepodobštine, uključujući i silovanja i ubijanja žena (nedužnih), pa je delovalo kako im strip služi da izbace najmračnije fantazije iz dubokih kutaka sopstvene psihe, ipak se teško može reći da su propagirali nasilje, jer apsolutno nikada nisu svog junaka učinili iole simpatičnim ili bar iz nekog ugla prihvatljivim i opravdanim.

Opet, s treće strane, zavaravaju se oni koji misle da je ovakav strip bio ili jeste, zbog nekakve želje da se realistično prikaže gangsterski milje i epoha. Mislim da nema veze sa tim, koliko sa idejom "Hajde da kreiramo najgnusnijeg glavnog junaka stripa ikada i učinimo ga popularnim (i budemo jedinstveni u tome)".
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 15/12/2019 : 14:44:03  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ono sa čime ne mogu da se složim sa logo111, je da je Bernetov crtež loš. Bernet je na Torpedu odličan crtač, koji jednostavnošću postiže superiornije rezultate od bezbroj drugih crtača.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/12/2019 : 15:32:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts
Kad je reč o mizoginiji, mislim da je broj žena koje su fanovi Torpeda skoro nepostejeći i da od strane žena ima prilično negativno intoniranih kritičkih članaka.



Ti bi se iznenadio, ja ih znam popriličan broj.

Ali možda sam samo često u društvu "loših" žena .

Osim toga voljeti ovaj strip ne podrazumijeva automatski podržavati stav glavnog junaka prema njegovom tretiranju žena (ne repliciram tebi nego onima koji možda tako misle).
Go to Top of Page

zagor2805
Starting Member

Croatia
50 Posts

Member since 14/04/2012

Posted - 15/12/2019 : 16:17:47  Show Profile Show Extended Profile  Send zagor2805 a Private Message  Reply with Quote
Torpedo nije junak, on je antijunak, nasilan tip koji omalovažava žene, koji ubija za novac. Sigurno nitko na ovom forumu ne odobrava njegove postupke.

U stripu se opisuju sav jad i bijeda newyorškog podzemlja.
I kako to prikazati? Autori su se odlučili prikazati bjesomučno nasilje. Ali na koji način? Kroz karikaturalne priče. Čitavo djelo je jedna velika karikatura. Pogrešno je doslovno shvaćati sve besmislene gnjusne zločine koje je počinio zlikovac Torpedo.
Autori uz pomoć crnog humora na prihvatljiviji način prikazuju bešćutan svijet kriminalaca, ljudske slabosti, prikrivene mane i navodne pravednike koji također katkad zastrane.

Spomenuo bih da je 2017. godine na ovom sajtu strip ( knjiga prva ) u kategoriji STRIP ALBUMI osvojio prvo mjesto. Govori li to nešto o nama? Znači li to da podržavamo nasilje? Ili se većina ipak samo zabavila uz groteskni prikaz jednog mučnog razdoblja uz kvalitetan crni humor.

Čitanje ovog stripa će za nekog biti zabava, a kod nekog će izazvati zgražanje.
Normalno da je tako. Koliko ljudi toliko ćudi.



When life gives you lemons, make a lemonade
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 16/12/2019 : 09:07:59  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Ovo može izazvat zgražanje jedino u ljudi šta žive u bajkama. Da se nekom ne sviđa ok,ukusi su ukusi.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 16/12/2019 : 12:49:25  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
I ja sam pisao kako mi nikako ne leži to omalovažavanje žena u Torpedu, prvo ju izdeveta, pa je siluje pa se popiša po njoj... odvratno. :(
Ali da mi je strip odličan, je, jbg zabavan mi je, a i crtež da je loš ?! Ajde dobro, o ukusima se ne raspravlja.

I općenito ovako svima, da ne kužim dio gdje se ikoga može prozivat i/ili virijeđat na temelju njegovih ukusa i preferencija je u najmanju ruku...neukusno, i to ne podržavam nikako.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 16/12/2019 : 14:43:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ne sjećam se ovakvih prigovora kod Tylera Crossa gdje također ima svačega ne manje brutalnog i ponižavajućeg.

O nekim američkim naslovima da ne govorim.

Ako vam se ne sviđa ne čitajte.
Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000