forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Pitanje za građevinare, arhitekte,...?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

1Euro
Advanced Member



12214 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 17/12/2017 : 10:19:49  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Naslijedio sam dvije kuče, jednu malu i jednu veliku u kojoj živim. Ova mala kuča, je u biti NADOMESTNA GRADNJA, što znači, da je več prije tamo bio neki objekt, mislim da neki podrum ili nešto, ne znam tačno jer se tada ja još nisam rodio, pa j emoj otac ond anabavio papire kako može rušiti taj objekat i n aistom mijestu sagraditi neki drugi objekat, kojeg je sagradio, ali pošto se radilo o NADOMESTNOJ GRAĐI, on se je morao držati proporcija (lega, mjere itd,...) i ta kučica iz vana izgleda kao kuča (ima fasadu, strijeha je praktično nova, ima prozore,...) ali nema kučni broj i nitko unutra ne živi. Služi nam kao garaža za drugi automobil, unutra ima i oruđe, pa vrtlarsko oruđe i takve stvari. Ali isto tako unurtra ima elektrika i voda. Unutra su tri sobe, jedna je garaža odprilike 5x8 metara, onda ima jedna druga pored ove garaže, kao neki dugački hodnik recimo 2x5 m sa visokim stropom, a na spratu ima još jedna soba, sa parketom, balkonom, striješnim oknom, stropovi su obijeni sa ladijskim podom (one lesene lasščice) i veličine je nekih 8x5 metara.

Ovaj objekat sada samo stoji tako, pa mi ga je žao, pa sam razmišljao da bi ga preuredio u HOSTEL ili nekakakv "Bed and breakfast" ili tako nešto.
Imam več neki plan, kako bi probušio stenu, p ada ljudi mogu izači van direktno iz kuhinje na terasu, pa da tamo jedu, druže se itd,...i tu imam nekoliko pitanja:

-da li se može tek tako probiti dio stene i napraviti vrata za izlaz na terasu? Jer znam da neke stjene su NOSILNE STJENE, pa sad ne znam baš koje su te nosilne stjene odnosno, kako to ide? Ali onako u globalu, to se vjerovatno radi često, da se zazidavaju prozori, vrata, pa se onda naprave negdje drugjde itd...?

-da li se može probiti svod, obok,...ne znam kako vi kažete, mi kažemo Strop, pa da se naprave nove stepenice iz dole na gore, možda neke okrugle, jer nem adosta prostora ili neki lift? Koja je najbolja varianta, pa da zauzima malo prostora, jer nema mjesta za klasične stepenice ni visina nije pogodna....?

-koji je najbolji i najjeftini način za ogrevanje ove male zgrade, jer ovdje neču imati cisternu z aulj eitd,..jer nem amjesta, znači mogao bi staviti neki kalorifer, klimu, električni radiator,...mislim šta se najviše isplati?

-Pošto se radi o nadomestnoj građi, ja vjerovatno trebam iči na Uparvnu Enotu, nabaviti neke papire i promjeniti NAMEMBNOST ZGRADE ili kako se kaže? Da li mi trebaju još neke druge dozvole?

Jer ja sam zamislio, da bi tamo gdje je sada garaža, tamo bi napravio WC i kupatilo (tuš kabina) i takav dnevni boravak koji bi bio i kuhinja i tv salon i sve u jednom, ono prostor za druženje, unutra bi bio i friđider i tv, možda i praonica, da ljudi mogu sebi oprati odječu itd,...i izlaz van na terasu i stepenice za gornji sprat u kojem bi bila jedna velika soba sa balkonom, gdje može iči neka porodica, ili ljubavni par, koji žele biti sam u sobi.
A onaj hodnik sa visokim stropom, tamo bi stavio 2 dvospratne postelje, znači gdje mogu prespavati 4 osobe.
Možda bi se moglo i u dnevnom boravku napraviti neko ležište, ako bi bila gužva npr da se iz sofe sastavi u postelju,...mislim to ču razmišljati kasnije.

njofra32
Average Member

743 Posts

Member since 28/02/2017

Posted - 18/12/2017 : 12:45:38  Show Profile Show Extended Profile  Send njofra32 a Private Message  Reply with Quote
- dio stijene bez problema možeš probiti i ako je nosivi zid. Inače, u pravilu su svi vanjski zidovi nosivi. Potrebno je prilikom izbijanja otvora radi sigurnosti dobrano podpulcati otvor i obavezno naknadno ubotenirati nadvoj. Nadvoj po mogučnosti dobrano armirati i na 30 cm iznad otvora, tojest da je nadvoj 30 cm visine. Prosječna vrata su ti visine 2 metra, znači zbog nadvoja moraš ostaviti otvor 230. Širina po potrebama.

- strop ovisi u kojem dijelu sa također može probiti. Zavisi kakvo si rješenje zamislio,ali bez ‘ pojačanja’ okolice otvora neces proci. Ovisi jel otvor u stropu na rubu uz neki zid ili u sredini površine. Po svoj prilici ces morat ubetonirat još dva armirana vertikalna serklaža da poprime okolni teret.

- što se tiće grijanja, struja ti je skupa. Ako imaš plinski priključak, najjeftinije ti je, obzirom da je mal prostor tojest kubikaža, ugraditi kondenzacijski kombinirani plinski bojler. Kombinirani da imaš i toplu vodu i grijanje. Kondenzacijski zato što ne zahtijeva dimnjak. Ako nemaš plinski priključak ni mrežu u blizini, najjeftinije ti je preko kamina na drva. S tim da kamin ima ugrađenu pumpu za centralno.

- trebaju ti lokacijska, uporabna i građevinska dozvola.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12214 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 18/12/2017 : 16:41:04  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by njofra32

- dio stijene bez problema možeš probiti i ako je nosivi zid. Inače, u pravilu su svi vanjski zidovi nosivi. Potrebno je prilikom izbijanja otvora radi sigurnosti dobrano podpulcati otvor i obavezno naknadno ubotenirati nadvoj. Nadvoj po mogučnosti dobrano armirati i na 30 cm iznad otvora, tojest da je nadvoj 30 cm visine. Prosječna vrata su ti visine 2 metra, znači zbog nadvoja moraš ostaviti otvor 230. Širina po potrebama.

- strop ovisi u kojem dijelu sa također može probiti. Zavisi kakvo si rješenje zamislio,ali bez ‘ pojačanja’ okolice otvora neces proci. Ovisi jel otvor u stropu na rubu uz neki zid ili u sredini površine. Po svoj prilici ces morat ubetonirat još dva armirana vertikalna serklaža da poprime okolni teret.

- što se tiće grijanja, struja ti je skupa. Ako imaš plinski priključak, najjeftinije ti je, obzirom da je mal prostor tojest kubikaža, ugraditi kondenzacijski kombinirani plinski bojler. Kombinirani da imaš i toplu vodu i grijanje. Kondenzacijski zato što ne zahtijeva dimnjak. Ako nemaš plinski priključak ni mrežu u blizini, najjeftinije ti je preko kamina na drva. S tim da kamin ima ugrađenu pumpu za centralno.

- trebaju ti lokacijska, uporabna i građevinska dozvola.



puno ti hvala!!!!

To je to, na sve si odgovorio!!!!

Iako toga sam se i bojao.....puno toga treba razbiti, poduprijeti, ne znam da li ima uopšte dovoljno visine, jer je strop od poda pa do stropa mislim da oko 230 cm a onda več slijedi strop,...sada razmišljam, da bi napravio ulazak vani, na balkon, pa da se uđe iz vana, jer tamo ima odprilike 1m širine a oko 4-5 metara dužine mesto koji je bio mišljen za balkon, kao nekakav nadstrešak, pa bi se možda moglo staviti neke nosioce željezne ili nešto pa da se taj balkon produži na terasu ili bar 2-3 metara pa bi se moglo uči iz vana u sobu a iz balkonskih vrata se naprave normalna vrata ili tako nešto....mislim, tražim neko rješenje da je što manje troškova i što manje da se razbija i to.

Dobro vidjet ču, stvarno nemam pojma šta se sve može danas u građevinstvu napraviti ali vjerovatno nema limita šta sve se danas može napraviti, ali pitanje je da li se to upšte sve može napraviti zbog mjera koje je potrebno poštivati jer ovo ipak nije novograđa nego je objekat star 40 godina npr...pa su tada bili drukčiji normativi koji su danas pa eto. Danas je npr minimalna visina za strop 250 ako netko želi imati lokal npr a ovdje je visina oko 230....tako da trebam dosta toga proučiti šta sve se može ili ne može, šta je dozvoljeno, šta nije itd....

Hvala ti puno!!!
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 19/12/2017 : 10:13:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message  Reply with Quote
Imam i ja jedan sličan prostor koji bi htio prenamjeniti u stan ili čak dvije garsonijere. Baš razmišljamo kako ćemo i što s njim napraviti. Ako planiraš neki kao što kažeš hostel ili nekakav "Bed and breakfast" računaj na veće troškove. Ne znam kakve su tu sve dozvole potrebne, pogotovo ako misliš imati hranu za goste, profesionalnu kuhinju... Napraviti stan ili dva su nešto manji ali opet nisu mali. Možda će trebati novi podovi, srediti zidove, možda spustiti strop knaufom ako je previsok, ne znam imaš li centralno grijanje sprovedeno?! Moj prijatelj je nedavno za novu kuću nabavio toplotnu črpalku koja grije sve i režije za grijanje su mu jako male. Ali kompletni radijatori, cijevi i črpalka za cijelu kuću cca 12000€. Kuhinja i kupaona, znači treba sprovesti cijevi za vodu, napraviti kanalizaciju. Namještaj za kuhinju, kupaonu i ostale sobe može se povoljno kupiti preko interneta, npr na Bolhi, treba sprovesti internet, televiziju, odvojiti struju da imaju svoje položnice, svu komunalu... Vidi po oglasima što se traži u tvojoj okolici, kakve nekretnine za unajmiti. Ako ima puno prostora možda ti je bolje napraviti nekoliko garsonijera, to se uvijek traži. Kod mene blizu Velenja i u Savinjskoj dolini se dosta traže mali stanovi i nisu puno jeftiniji od većih. Puno možeš uštedjeti ako nećeš za sve zvati majstore. Dosta toga čovjek može sam ili sa prijateljima napraviti, zasukati rukave i to je to!
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12214 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 19/12/2017 : 13:20:21  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Dosta razmišljam o tome, pa ne znam da li da idem praviti hostel ili da opremim jednu ili dvije sobe i izdavam ih na način "airbnb", možda bi to bilo realnije i izvedljivije a sigurno bi bilo manje troškova....Ili da napravim kako si ti rekao kompletni stan, jer ovo je samostalna manja kuča odprilike 10x5 metara, dvo spratna, što znači oko 100 kvadrata bivalne površine što i nije toliko malo, pa bi to mogao iznajmljivati....najjeftinije bi mi bilo da prodam takvu kakva jest, pokupim novac pa neka novi vlasnici rade šta hoče, ali znam da bi mi se otac okrenuo u grobu pa na ovo ni ne pomišljam,...tako da stvarno želim nešto napraviti od toga, pa da imam i neku korist od svega toga, jer najlakše je prodati ali onda je izgubljeno zauvijek....dobro je i to, da okolo ima i malo zemljišta, kojeg sam i ja vlasnik tako da bi možda mogao malo proširiti ili splanirati zemlju pa napraviti dodatnu garažu ili nešto,....ali sve to košta dodatno.
Sljedeču godinu bacam vam drveče (jabuke...) pa ču napraviti igralište za badminton, lakše ču kositi travu, postvaim mrežu za badminton, pozovem prijatelje, bacimo nešto na žar i eto druženja, aove jabuke su ionako bezveze (treba obrezivati, špricati, grabiti lišče,...) a onda dođe pozeba i nemam ništa
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000