forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Ljubav prema stripu ili poremećaj
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 24/01/2018 : 11:45:04  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ah, dragi moj opsesivno-kompulzivni poremecaju...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Lucy Liu
Average Member



Croatia
691 Posts

Member since 14/09/2007

Posted - 24/01/2018 : 13:53:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Lucy Liu an AOL message  Send Lucy Liu an ICQ Message  Send Lucy Liu a Yahoo! Message  Send Lucy Liu a Private Message  Reply with Quote
Trebate kao ja, čitati strip i ako vam se svidi, sačuvati ga, a ako ne, staviti u stari papir na recikliranje.

My username was a mistake.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 24/01/2018 : 14:32:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
ŠAŠ je ostavio najlucidniji komentar.

quote:
Trebate kao ja, čitati strip i ako vam se svidi, sačuvati ga, a ako ne, staviti u stari papir na recikliranje.


Čitao sam da tako japanci rade sa mangama.


Mislim da se mnogi kod očuvanja stripova vode time što će kasnije te iste stripove, ili neke od njih, prodati, pa je bolje prodati ih u što boljem stanju i ne habati ih previše, jer se zna da kao i kod automobila, to spušta cenu.
Tako sam kupio jedan polovan strip koji je kao nov kupio ali se oštetio hrbat u prevozu, iako mi je to u početku smetalo, brzo sam prešao preko toga. Jer ja taj strip realno nisam kupio zbog glupog hrbata, već zbog predivnog crteža i poruke koju strip nosi između korica.

Što se mene tiče, nemam neku bog-zna-kako veliku kolekciju u odnosu na mnoge forumaše, a do sada, i za sada i nisam sve ni pročitao niti išta prodavao...
Što se kiosk stripova tiče, oni su i namenjeni casual čitanju, dok su veliki, tvrdokoričeni stripovi ipak robusni i prosto zahtevaju pažnju prilikom čitanja / listanja, ili što bi neki rekli: odišu monumentalnošću.
Od kada čitam stripove i u digitalnom obliku, manje se živciram nego dok sam ih čitao samo na papiru - na kraju krajeva, osećaj katarze i užitka nakon dobrog stripa je mnogo važniji nego izgled samog stripa.

Iskreno, da uspem nekoga od ukućana ili prijatelja da nagovorim da pročita barem jedan strip a da se ta ista osoba oduševi pročitanim i zatraži mi još, ne bih se bunio da mi vrati strip izmašćen ili malo iscepan, iako je kod stripa kao vizuelnog medija problem upravo u tome što pocepan ili zamrljan kadar kvari doživljaj, kao da film ''secka'' ili knjiga ima iscepanu / ižvrljanu stranicu.

Ali problem je što niko neće da ih čita. Ja ne bih baš da kupujem i gomilam stotine eura na polici da bih samo ja čitao a svi ostali izbegavali da im pozajmim stripove kao da su kuga. Imati ogromnu kolekciju samo za sebe je glupo. Bolje je čitati i u digitalnom obliku pa najbolje stvari nabaviti na papiru, nego gomilati papir kao hrčak a ako niko osim tebe neće da čita, a ti obrneš svaki strip svake prestupne godine, onda to gubi smisao.



Edited by - Jocko on 24/01/2018 14:34:33
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 24/01/2018 : 14:34:13  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Ah, dragi moj opsesivno-kompulzivni poremecaju...



Garniran bipolarnim poremećajem naizmjenične duboke depresije, jer ode Alan Ford u tri materine, i manije!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 24/01/2018 : 15:34:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

quote:
Originally posted by ivanl

Ah, dragi moj opsesivno-kompulzivni poremecaju...



Garniran bipolarnim poremećajem naizmjenične duboke depresije, jer ode Alan Ford u tri materine, i manije!


Yep! Druze, soli na duboku ranu...treba to ozaliti...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 24/01/2018 : 15:50:51  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Pa sad, da budem iskren, otkako pohodim ovaj forum više vodim računa o stanju stripova nego nekad. Nisam bolesni glancerogeni ovisnik, ali svakako sam pooštrio kriterije. Nekad mi trag kemijske nije smetao, sad kad to vidim naježim se, a da ne govorim o selotejpu (pogotovo onom masnom što ostavi žuto). Ipak, stripove isključivo skupljam za sebe, ne da bih se drugima hvalio. Nigdje ne govorim koliko ih imam (a ima ih ohoho i još nekoliko ), niti ih fotografiram, nemam namjere. Čemu?

Ali eto, da se zna - skupio sam već sve LMS/ZS i Alan Ford, plus još neke rare edicije, ali eto, ove spomenute su mnogima san snova . AF je tu negdje blizu Ivanl-ovima po stanju.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 24/01/2018 : 16:04:23  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Opsesija i najmanjim oštećenjem stripa/knjige/dvd primjerka ne samo da nije ograničena na vrstu kolekcionarstva, već ni na same kolekcionare. Osobno imam prijatelja koji nije kolekcionar stripova, ima tek oko 20ak primjeraka mangi i par Fibrinih izdanja, ali je abnormalan po tom pitanju.

Mene osobno sve više boli k za to jer je život em prekratak em prelijep da bi svom organizmu provocira stres i anksioznost jednom tako nebitnom stvari.

Ima tu naznaka blagog OCD-a, no to se može kontrolirati.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

iggyk23
New Member

281 Posts

Member since 02/09/2014

Posted - 24/01/2018 : 16:08:54  Show Profile Show Extended Profile  Send iggyk23 a Private Message  Reply with Quote
ja kad sam okrznuo strip o vrata ormara i napravio poderotinu od mozda 2mm osjecao sam se identicno kao kad sam auto oderao o stup.
sta da radim?
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 24/01/2018 : 16:12:09  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Najvolim na polici vidjeti strip kojem se na hrbatu vide tragovi korištenja. To znači da se taj strip - čitao. Jer, svaka čast forumu, ipak mi je draže stvari koje me zanimaju i koje su mi drage podijeliti sa ljudima sa kojima dijelim svakodnevnicu. Tako da ja svoje stripove posuđujem svima do kojih mi je stalo da ih zainteresiram, ili koji su već u startu zainteresirani. Najljepše je vidjeti na stripu da je otvoren više od jedanput. Znači da ga je više ljudi pročitalo, a možda sam ga i sam više puta pročitao. Kupovina takvog stripa je imala smisao.
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 24/01/2018 : 16:25:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
da se nadovežem i dam sliku kolekcionarstva gledano sa psihološkog stajališta.previdim:

kolekcije omogućuju ljudima da ponovno proživljavaju svoje djetinjstvo, da se povežu s razdobljem u prošlosti ili vremena za koje se veoma vežu.
njihove kolekcije mogu im pomoći da olakšaju nesigurnost i anksioznost zbog gubitka dijela sebe i zadržavanja prošlosti
- neki skupljaju zbog uzbuđenja 'lova'.prikupljanje je slično kao potraga, cjeloživotna potraga koja nikada ne može biti potpuna
- prikupljanje može pružiti psihološku sigurnost popunjavanjem dijela sebe za koju osoba osjeća da joj nedostaje ili da je bez značenja
- prilikom prikupljanja, osoba eksperimentira s uređenjem, organiziranjem i prezentiranje dijela svijeta koji mu služi za pružanje sigurnosne zone, skloništa gdje se strahovi smiruju i nesigurnost kontrolira
- motivi nisu međusobno isključivi; umjesto toga, različiti motivi kombiniraju se u svakom kolekcionaru iz mnogih razloga
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 24/01/2018 : 16:36:57  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Je li se još nekome čini da je Šaš u stvari dr Gruden?

Netko je gore spominjao posudbu stripova. Svaka čast altruizmu, ali s obzirom da neki vrate strip s tragovima Nutelle ili majoneze, ili razvale hrbat, a neki ni ne vrate posuđeno, ja osobno svoje ne dam nikome. Jer, ako tim osobama nije dovoljna višekratna molba da paze na strip, onda ne mogu davati nešto što skupljam s posebnim žarom. Prije bih dao krv kome treba nego strip.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 24/01/2018 : 16:43:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wolf

Je li se još nekome čini da je Šaš u stvari dr Gruden?

Netko je gore spominjao posudbu stripova. Svaka čast altruizmu, ali s obzirom da neki vrate strip s tragovima Nutelle ili majoneze, ili razvale hrbat, a neki ni ne vrate posuđeno, ja osobno svoje ne dam nikome. Jer, ako tim osobama nije dovoljna višekratna molba da paze na strip, onda ne mogu davati nešto što skupljam s posebnim žarom. Prije bih dao krv kome treba nego strip.


E ovo mi se posebno svida, od svih dosad kvazi-psiho-dijagnoza. Rade bi krvi dao kome treba, nego strip!

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 24/01/2018 : 16:46:26  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wolf

Pa sad, da budem iskren, otkako pohodim ovaj forum više vodim računa o stanju stripova nego nekad. Nisam bolesni glancerogeni ovisnik, ali svakako sam pooštrio kriterije. Nekad mi trag kemijske nije smetao, sad kad to vidim naježim se, a da ne govorim o selotejpu (pogotovo onom masnom što ostavi žuto). Ipak, stripove isključivo skupljam za sebe, ne da bih se drugima hvalio. Nigdje ne govorim koliko ih imam (a ima ih ohoho i još nekoliko ), niti ih fotografiram, nemam namjere. Čemu?

Ali eto, da se zna - skupio sam već sve LMS/ZS i Alan Ford, plus još neke rare edicije, ali eto, ove spomenute su mnogima san snova . AF je tu negdje blizu Ivanl-ovima po stanju.


Sto reci?

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 24/01/2018 : 17:14:35  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by wolf

Je li se još nekome čini da je Šaš u stvari dr Gruden?

Netko je gore spominjao posudbu stripova. Svaka čast altruizmu, ali s obzirom da neki vrate strip s tragovima Nutelle ili majoneze, ili razvale hrbat, a neki ni ne vrate posuđeno, ja osobno svoje ne dam nikome. Jer, ako tim osobama nije dovoljna višekratna molba da paze na strip, onda ne mogu davati nešto što skupljam s posebnim žarom. Prije bih dao krv kome treba nego strip.


E ovo mi se posebno svida, od svih dosad kvazi-psiho-dijagnoza. Rade bi krvi dao kome treba, nego strip!



Eh... I danas imam traume otkad sam prije puno godina bratiću posudio jedan LMS Zagor (mislim da je bio Stari sat). Ja mu lijepo napomenem - ne savijaj, nemoj držati blizu hrane ili tekućina, a on mi ga vrati s tragovima slanine. Pa kad ga nisam onda zadavio neću nikada. Jedva sam godinama kasnije nabavio drugi tako očuvan. Tu je negdje i prelomilo da više nikome ne davam stripove.
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 24/01/2018 : 17:33:01  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Treba citat u kupovat stripove, to su jako dragocjena literarna djela koja se trebaju cuvat... Mada ne treba sada pretjerivat, kolekcija je kolekcija i ne treba se sada redat dupli brojevi ili pazit na svaki dio jer eto tesko odrzavati materijalne stvari da ostanu tip top, narocito papir... Ali kada jednom krenes sa citanjem, onda je gotovo, to ubrzo postane kolekcija poslije i dio tebe od kojeg je se tesko odvojiti...

Eto ja sam jako vezan za svoje knjige i stripove i ne volim da mijenjam niti da imam duplake, mozda ako su naslovnice i edicije drugcije e to je onda druga stvar. Uzimam za primjer Zagor klasik ediciju koju uzimam jer volim da imam npr. epizodu od 4 sveske u jednoj knjizi, ali sada da redam 10 istih brojeva iste edicije, e to je vec bacanje para i dzaba pretrpavanje prostora koji muze da sluzi za mnogo bolje stvari...
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 24/01/2018 : 18:15:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

A zamisli ovo - kupiš strip i nepročitanog ga staviš na policu. Ne znam, nekakav Mark.
I onda za 67 godina uzmeš taj strip jer ti se baš čita Mark, kreneš ga čitati i - skužiš da fali par strana u sredini!
Šok 1:Cijelo vrijeme si imao nepotpun strip.
Šok2:Koliko li još takvih stripova imaš?!
Nakon toga slijedi groznica, znojenje, bunilo i bolna smrt.
Dijagnoza:Falicus stranicus u neprocitanus comicus mortis causa.


Svaki strip se po primitku prelista tako da nema faličnih na polici.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

shalilo6
Average Member



Croatia
554 Posts

Member since 30/03/2017

Posted - 24/01/2018 : 19:49:47  Show Profile Show Extended Profile  Send shalilo6 a Private Message  Reply with Quote
Zato smo mi ljubitelji američkih stripova u prednosti. Pročitaš digitalca a papirno izdanje u kesu i na policu.

Beware the Jabberwock, my son!
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 24/01/2018 : 22:28:08  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Zaboravili ste "Telleritis" dijagnozu.
No offense…

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

RAKOSI4
Advanced Member



4753 Posts

Member since 23/07/2016

Posted - 25/01/2018 : 00:12:02  Show Profile Show Extended Profile  Send RAKOSI4 a Private Message  Reply with Quote
Tellerititis nije dijagnoza već veći stupanj duhovnosti
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 25/01/2018 : 00:17:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by RAKOSI4

Tonka 24 pa i u Bibliji je zapisano da težimo savršenstvu , pa valjda se to odnosi i na stripove , šta glancije to savršenije


Hahah, dobra priznajem.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 25/01/2018 : 00:26:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

Opsesija i najmanjim oštećenjem stripa/knjige/dvd primjerka ne samo da nije ograničena na vrstu kolekcionarstva, već ni na same kolekcionare. Osobno imam prijatelja koji nije kolekcionar stripova, ima tek oko 20ak primjeraka mangi i par Fibrinih izdanja, ali je abnormalan po tom pitanju.

Mene osobno sve više boli k za to jer je život em prekratak em prelijep da bi svom organizmu provocira stres i anksioznost jednom tako nebitnom stvari.

Ima tu naznaka blagog OCD-a, no to se može kontrolirati.


Mislim da se tako treba postaviti, nećeš nešto za što daješ 50-100 e bacati po podu ali nećeš ni nabijati sebi stres ako se malo ošteti.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 25/01/2018 : 00:26:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by iggyk23

ja kad sam okrznuo strip o vrata ormara i napravio poderotinu od mozda 2mm osjecao sam se identicno kao kad sam auto oderao o stup.
sta da radim?


Nije to dobro, slično je bilo meni pa se pokušavam " izliječiti " od toga.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 25/01/2018 : 01:29:19  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

quote:
Originally posted by iggyk23

ja kad sam okrznuo strip o vrata ormara i napravio poderotinu od mozda 2mm osjecao sam se identicno kao kad sam auto oderao o stup.
sta da radim?


Nije to dobro, slično je bilo meni pa se pokušavam " izliječiti " od toga.


Ne daj gospode, da se ikad izljecim od toga...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6563 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 25/01/2018 : 07:44:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

Uopšte to nije poremećaj "velike većine stripaša". Velika većina nema nikakav problem, čita i skuplja stripove u zdravom ritmu, odnosi se prema tom hobiju sasvim normalno i pored njega živi raznovrsan život. A da postoji manjina koja ima sitne ili krupnije "bolesti", to svakako, s tim se treba boriti jer nije normalno da se osoba toliko stresira oko toga da li je hrbat nagnječen i hoće li izbiti požar, ljudi liječite se jebote :D



+1

loading...
Go to Top of Page

www2
Senior Member



Croatia
1040 Posts

Member since 11/02/2009

Posted - 25/01/2018 : 08:19:26  Show Profile Show Extended Profile  Send www2 a Private Message  Reply with Quote
Stripove ne pazim pretjerano puno.

Stripove čitam u svakoj prigodi i na svakoj lokaciji.....biritja, plaža, WC, itd...

Stripove često koristim kao uteg prilikom nekog popravka ili slično

Stripove POSUĐUJEM, jer mislim da je to nešto najbitnije šta jedan stripofil može učiniti za strip scenu, puno više nego duplirati iste.

Najsretniji sam kad kupim neki strip na znatnom sniženju zato jer ima fleku od kave unutra ili mu je hrbat malo natučen.

Jedini vid oštećenja koji me smeta je kad stranice ispadnu, sve ostalo prolazi

Vrećice prezirem JAKO.....ali mi je jasno.....opet, jedna od najdražih stvari mi je bezciljno uzimati stripove sa police i samo ih malo listati stojeći pored polica i vraćati na mjesto, a to s vrećicama ne bi bilo moguće samo tako.

Stripove koji su kupljeni samo da stoje i koje osoba ne pročita prezirem JAČE.......i nije mi jasno......

Dakle u mojem slučaju.....Ljubav ili poremećaj, definitivno LJUBAV
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.21 seconds. Snitz Forums 2000