Author |
Topic  |
|
Jason Fly
Starting Member
82 Posts
Member since 29/12/2018 |
Posted - 29/12/2018 : 20:42:45
|

Dok Napoleon neumoljivom željeznom šakom udara po cijeloj Europi, istovremeno nastoji štedjeti vlastite snage pa zabranjuje dvoboje što crpe snagu velike armije.
Dvojica se husara, zbog dvojbenog pitanja časti, tvrdoglavo nastavljaju sukobljavati.
Nekadašnja braća po oružju, koja su postala neprijatelji, iz dvoboja u dvoboj pečate svoju sudbinu i ulaze u legendu.
Hoće li ta mržnja vječno trajati?
Adaptacija romana Josepha Conrada, inspirirana povijesnim ličnostima.
Scenarij i crtež: Renaud Farace
A4, 192 stranice, cb+boja, HC Cijena: 199kn
U prodaji u Snk i na https://shop.strip-agent.hr/proizvod/duel/
|
Edited by - Jason Fly on 29/12/2018 21:07:25
|
|
Shaner
Advanced Member
    
Croatia
7557 Posts
Member since 24/09/2012 |
Posted - 30/01/2019 : 18:06:35
|
Davno sam gledao Scottovu filmsku adaptaciju Conradovog romana, ali mi je ostala u sjećanju kao dobar film, ne pretjerano zanimljive priče. Ista stvar može se reći i za ovu stripovsku adaptaciju. Farace tečno vodi priču i vrlo zanimljivo crta (crtež podsjeća na Blaina, Zanzima i ostatak te francuske ekipe pomalo karikaturalnog izričaja), no nakon nekog vremena vrtnje u krug, cijela ta situacija s glavnim likovima postaje pomalo naporna. Kraj ipak donosi osjećaj završene priče, iako je jednako besmislen kao i početak (kao i uostalom cijela ta stvar s dvobojima). Ne mogu reći da mi je žao što sam ga pročitao, ali to je uglavnom zbog privlačnog (iako na trenutke možda i malo nepreglednog) crteža.
6/10
P.S. @Anto
Baci oko na nekakav preview, mislim da bi ti se ovo moglo svidjeti.
|
http://onlineimpressions.blogspot.com/ |
 |
|
anto
Advanced Member
    

Serbia
21662 Posts
Member since 29/06/2008 |
Posted - 30/01/2019 : 19:42:25
|
Originally posted by Shaner
P.S. @Anto
Baci oko na nekakav preview, mislim da bi ti se ovo moglo svidjeti.
zanimljiva koincidencija - baš pre par dana,jedan moj drugar (i izdavač stripova) spomenu mi isto ovo;ali,sve i da mi se svidi zavir,prejaka mi je cena,a strip se ne može naći u srpskim bibliotekama - tako da za sada preskačem,a poučen iskustvom,pričekaću neku godinu i kupiti strip sa 70% popusta. |
Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)! |
 |
|
Shaner
Advanced Member
    
Croatia
7557 Posts
Member since 24/09/2012 |
|
Red Marquis
Advanced Member
    

Serbia
3375 Posts
Member since 06/11/2017 |
Posted - 07/05/2019 : 21:29:43
|
Uzajmih ovo od drugara sa solidnim očekivanjima, i premašena su. Šteta je što će ovaj strip, prevashodno zbog cene i izdavača koji nije na sjajnom glasu među stripadžijama, ostati u senci i neprimećen.
Priča je veoma dobro izvedena, pisac nas lako uvodi u vreme Napoleona, bez nekog preteranog opterećivanja istorijskim kontekstom. Dvojica se husara, zbog apsurdnog pitanja časti, tvrdoglavo i uporno počinju sukobljavati iz dvoboja u dvoboj, testiraju svoju sudbinu i polako ulaze u legendu kao dva titana, dva sjajna mačevaoca, takođe i vojna stratega, koji su otpočeli vojevanja niskog ranga, a onda, zahvaljujući revolucionarnom promenama za vreme Napoleona se uzdigli brzo i visoko. Priča o otkačenoj tvrdoglavosti, osećanju časti, pragmatičnosti bivanja odan caru ili Luju i aristokratiji...a sve to u senci dva veoma dobro skrojena karaktera, koji iako konstantno vode svoj privatni mali rat, imaju mnogo više zajedničkog no što misle. Hubert je smiren, Feraud je prznica, ali sve ostalo im je poprilično isto. Crtež sjajan, dinamičan i istovremeno karikaturalno zabavan.
Već je valjda jasno da Shaneru bilo šta istorijsko/avanturističko i nije baš fah, pa ne treba da obeshrabri njegova ocena one koje ovaj naslov zaintrigira. 8/10 (To vam je Antovih 9,5/10)
|
 |
|
anto
Advanced Member
    

Serbia
21662 Posts
Member since 29/06/2008 |
Posted - 08/05/2019 : 07:36:23
|
Dekara ti ga uzajmio?
glede ocene,verovatno si u pravu - tvojih 8/10 na skali ocena od 1 do 10 bi bilo mojih nekadašnjih 9.5/10 na skali od 5 do 10;samo što je ta devetka i po imala oznaku dijamantska umesto 0.5 preko ocene.
Čuh i ja da je strip sjajan,šteta što je cena kakva jeste - ako se ne rasproda,čekaću je jednog dana po "regularnih" 20-30 kuna u dinarskoj protivvrednosti na akciji. |
Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)! |
 |
|
ivke80
New Member


199 Posts
Member since 24/06/2017 |
Posted - 01/11/2019 : 22:57:03
|
Svidio mi se ovaj strip. Lako se cita, pitka povijesna avantura. Citez karikaturalan ali dobar, story telliing i kadriranje takodjer, autor zna sta radi. Pojedini paneli u kojima se koristi puno crne traze da se dobro zagleda u njih ali nema ih puno. Posudio u knjiznici, mozda ga i kupim ako naletim na kakav popust. |
 |
|
Chui
Senior Member
   

1217 Posts
Member since 13/12/2020 |
Posted - 30/11/2024 : 15:26:13
|
Malo sam presjekao interlibersku turu sa posudbom Duela iz knjižnice. Meni je ovo jako jako dobro, crtež priča likovi povijesni kontekst sve mi se sviđa. Istu knjigu po kojoj je napravljen strip dijeli i The duellists prvi film Rydleya Scotta, imam osjećaj da sam taj film gledao nekad davno, baš bi ga volio ponoviti. Ovo je strip koji bi Markos vjerovatno objavio za Fibru da ga bookglobe nije pretekao, 9/10. |
 |
|
BeaGea
Advanced Member
    

4053 Posts
Member since 29/04/2020 |
Posted - 05/12/2024 : 18:06:56
|
Pogledaj filma pa javi dojmove. Mene se strip čak i više dojmil od filma. Iako filmu svaka čast, uostalom gledal sam ga vec u nekoliko navrata. I sasvim je dobro ostarel za jednog (uskoro) pedestogodišnjaka.
Možda i nepravedno zapostavljen strip, a uopće nije loš. Vrlo zanimljiv prikaz dvojice tvrdoglvih bonvivana (iako vole vonjičku čast i život, ali inače nema luksuza) kroz životnu avanturu. Crtež pomalo neobičan ali vrlo atmosferičan. Priča glatko teče. Kaj buš više štel!
|
Kažite mi, jeste li se umorili Jesu li vas prevarili Je l'nas vrijeme pregazilo |
Edited by - BeaGea on 05/12/2024 18:13:14 |
 |
|
|
Topic  |
|
|
|