forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Zlatno doba ili apokalipsa - misli o svijetu
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 9

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 10/02/2019 : 19:43:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

pitanje za el vuda: ima li čovjek danas manje problema nego u doba Platona?



Neki problemi su možda riješeni, neki su možda stvoreni. Čovjek se pita iste stvari o sebi i svijetu i tada i onda (osim ako nisi naivni novoateist, pa vjeruješ Dawkinsu i Hawkingu da je fizika riješila sva bitna pitanja)
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11662 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 10/02/2019 : 19:44:48  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

a, pa nas dva se onda slažemo: osloboditi se svega. ja sam se manje-više oslobodio stripova. ali još ne i filozofije (ni onih prostih stvari). e sad, tko je oslobođeniji...


Ja.
I ja sam čitao Hegela, Kanta, Nietzchea... Svi sviraju kurcu.

Have mercy
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 10/02/2019 : 19:46:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by stinky

a, pa nas dva se onda slažemo: osloboditi se svega. ja sam se manje-više oslobodio stripova. ali još ne i filozofije (ni onih prostih stvari). e sad, tko je oslobođeniji...


Ja.
I ja sam čitao Hegela, Kanta, Nietzchea... Svi sviraju kurcu.



Ako samo to možeš izvući iz njih to je kao da i nisi čitao.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11662 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 10/02/2019 : 19:47:28  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by stinky

a, pa nas dva se onda slažemo: osloboditi se svega. ja sam se manje-više oslobodio stripova. ali još ne i filozofije (ni onih prostih stvari). e sad, tko je oslobođeniji...


Ja.
I ja sam čitao Hegela, Kanta, Nietzchea... Svi sviraju kurcu.



Ako samo to možeš izvući iz njih to je kao da i nisi čitao.


Znao sam kada treba stati.

Have mercy
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 10/02/2019 : 19:50:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Ako ćeš sada reći "život je kratak - treba uživati - stripovi opuštaju", onda si na istoj ravni kao i ostali koji su se ovdje javljali, osim Stinkya, ali on je poznat filozof.
Je li to razlog zašto si prestao čitati filozofiju - nije te opuštala?
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11662 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 10/02/2019 : 19:55:11  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Ako ćeš sada reći "život je kratak - treba uživati - stripovi opuštaju", onda si na istoj ravni kao i ostali koji su se ovdje javljali, osim Stinkya, ali on je poznat filozof.
Je li to razlog zašto si prestao čitati filozofiju - nije te opuštala?


Ništa od ovoga ja nisam rekao. Život je jednostavan - to su moje riječi.

Čitao sam iz nužde, ispiti na studiju..


Have mercy
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 10/02/2019 : 19:56:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Ako ćeš sada reći "život je kratak - treba uživati - stripovi opuštaju", onda si na istoj ravni kao i ostali koji su se ovdje javljali, osim Stinkya, ali on je poznat filozof.
Je li to razlog zašto si prestao čitati filozofiju - nije te opuštala?


Ništa od ovoga ja nisam rekao. Život je jednostavan - to su moje riječi.

Čitao sam iz nužde
, ispiti na studiju..





Ah, nije to to.

A što je život? Kako bi definirao život?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/02/2019 : 19:56:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Neki problemi su možda riješeni, neki su možda stvoreni. Čovjek se pita iste stvari o sebi i svijetu i tada i onda (osim ako nisi naivni novoateist, pa vjeruješ Dawkinsu i Hawkingu da je fizika riješila sva bitna pitanja)



To su te granice, zoro: načelno se ne može sagledati apsolutno sve i već sam uvid, neka nova spoznaja MORA BITI URAČUNATA unaprijed jer ona otvara nove probleme na koje nitko nije ni pomišljao (niti može).

Forumski rečeno, kad imaš kruha, treba ti vino.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 10/02/2019 : 20:03:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Što se tiče toga je li život jednostavan, možda se to i može tako reći, ali u jednu ruku je i filozofija jednostavna.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/02/2019 : 20:09:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
život je jednostavan samo onima koji su se dovoljno oslobodili... predrasuda materijalnih osnovica, predrasuda vitalističkih teorija o moći, predrasuda seksualnog nagona, pa i predrasuda crkvene dogmatike
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/02/2019 : 20:11:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
drugim riječima: nikome
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 10/02/2019 : 20:12:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Osloboditi se predrasuda je teško, ali osloboditi se sebe samog još teže (u vezi sa refleksijom od ranije - samosabotiranje, strahovi, egoizam itd)
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 10/02/2019 : 20:13:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

drugim riječima: nikome




Pa ne: Isus npr je bio slobodan od tih stvari.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/02/2019 : 20:15:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
da, i tu je točka obrata: a tko kaže da mora biti lako??

znači, baš u tome teškome mora čovjek tražiti svoj put i izdržati Jobove muke
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/02/2019 : 20:19:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Pa ne: Isus npr je bio slobodan od tih stvari.



nisam htio to ja izreći

ali mi nismo Isus (koji ima i čovječansku i božansku prirodu); jedino ga nasljedujemo, onaj bolji dio nas. ostali se opuštaju u poljima umjerenog pojasa, uz vatrenu vodu.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 10/02/2019 : 20:33:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

da, i tu je točka obrata: a tko kaže da mora biti lako??

znači, baš u tome teškome mora čovjek tražiti svoj put i izdržati Jobove muke



Ne znam, možda je to točka prijepora, ali baš sada razmišljam o tome, i ovako vidim to: treba izdržati teškoće, jer je svijet takav kakav jest, pun izazova, otud čvrstoća, vjernost. Ali ne treba prenaglašavati teško i muke, kao da je savladavati izazove i boriti se samo po sebi nešto što treba tražiti - to ti je i kršćanstvo, na kraju krajeva, siromašni duhom i djeca nasljeđuju kraljevstvo nebesko.

Ta jednostavnost je opet nešto, kako nismo dovoljno jednostavni sami po sebi, oko čega se treba truditi, pa se opet razlikuje od jednostavnosti u smislu lijenog ništa me nije briga samo bih uživao stava.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/02/2019 : 20:41:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
dobro razmišljaš
ne treba biti ni smrknuti starozavjetni tip i pozom mučenika davati samome sebi na važnosti. u tom smislu valja i Nietzscheova lekcija (makar je on promašen u jednom drugom smislu) o ulozi resantimana u izgradnji morala.

treba biti vitez vjere i u prolasku kroz križ zadržati osnovno povjerenje
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 10/02/2019 : 20:47:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Što se tiče Isusa, ima ono kod Kunga o "različitim Isusima"...možda bih ovako rekao, ima razlike u doživljaju Isusa kao utjehe (pomaže, ali ne obavezuje) i Isusa kao inspiracije (obavezuje)

Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46512 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 10/02/2019 : 22:01:01  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by lwood

opet se vraćamo na ono otprije. materijalno si određen. to šta ti ne moš to prihvatit je tvoj problem. Najbanalniji primjer;materijalna osnovica doba i društva u kojem živiš ti je omogućila školovanje ,samim tin interes za određene teme ,u tvom slučaju konkretno filozofiju.
Da si živija prije samo 500 godina bija bi nepismeni kmet i većinu stvari koje postoje danas ne bi moga ni zamislit.




nije to baš tako, moj lovre

najbanalniji primjer: Platon. prošla su dva tisućljeća, a taj je dasa filozofirao. dakle, moglo se i onda.

banalnost broj 2: ti ne filozofiraš. kako to? a živiš u istom svijetu kao i zoro, prošao si i školovanje, imaš materijalnu osnovicu. bit će da materijalna osnovica ipak NE DETERMINIRA tako simplificistički kako se tebi omaklo.

preciznije je reći: postoje određene veze, mora postojati neka pozitivna osnova (slobodno vrijeme, volja, da si sit itd.), ali mora postojati i neka duhovna (volja, smisao, nagnuće, ideja...)

o primatu jednog ili drugog se spore oduvijek i to pitanje nije ni načelno riješivo. tako da ga nećeš riješiti ni ti, splićo, i to u jednom naletu inspiracije na scomu.

čekaj,jel ti ovo ozbiljno? Platon prije 2000 godina? Naša vrsta postoji 200 000 godina (a možda i 300) . Znači 99 posto tog vrimena je bila samo jedna od životinjskih vrsta dok se nije dogodila agrarna revolucija. Tako je tvoj Platon koji je u svoje doba bia dio elite moga razmišljat , zajebavat se itd. Da je bija rob kopa bi kanale ili nešto,a za bitak bi mu puca q. Materijalna osnovica ti služi da pucaš svoje filmove,bez obzira o čemu se radi. Btw,ne pada mi napamet da ću ja rješit svjetska pitanja. Nije valjda da djelujen tako megolomanski?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46512 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 10/02/2019 : 22:02:19  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

pitanje za el vuda: ima li čovjek danas manje problema nego u doba Platona?

objektivno? Puno manje. Subjektivno? Ovisi o pojedincu

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46512 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 10/02/2019 : 22:24:17  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by stinky

pitanje za el vuda: ima li čovjek danas manje problema nego u doba Platona?



Neki problemi su možda riješeni, neki su možda stvoreni. Čovjek se pita iste stvari o sebi i svijetu i tada i onda (osim ako nisi naivni novoateist, pa vjeruješ Dawkinsu i Hawkingu da je fizika riješila sva bitna pitanja)

nije al idemo naprid . Više nego kad su neobrazovane mase pumpali religijama i kočili razvoj.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 11/02/2019 : 09:09:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood
čekaj,jel ti ovo ozbiljno? Platon prije 2000 godina? Naša vrsta postoji 200 000 godina (a možda i 300) . Znači 99 posto tog vrimena je bila samo jedna od životinjskih vrsta dok se nije dogodila agrarna revolucija. Tako je tvoj Platon koji je u svoje doba bia dio elite moga razmišljat , zajebavat se itd. Da je bija rob kopa bi kanale ili nešto,a za bitak bi mu puca q. Materijalna osnovica ti služi da pucaš svoje filmove,bez obzira o čemu se radi. Btw,ne pada mi napamet da ću ja rješit svjetska pitanja. Nije valjda da djelujen tako megolomanski?



fućka se meni za "našu vrstu"
mene zanima čovjek

i povijest
a povijest se broji par tisuća godina

"da je bija" ovo ili ono. tako ti je to. i danas, lwood. i danas netko kopa kanale, a netko kontemplira.

ne djeluješ megalomanski, nego zajebantski.
slažemo se da mi materijalna osnovica "služi". i ne određuje me, jer sam slobodan. a slobodan sam jer živim u dva svijeta: vidljivom i nevidljivom, opipljivom i neopipljivom, materijalnom i duhovnom. naravno, ne apsolutno slobodan (nisam slobodan od materijalne osnovice - imam tijelo), ali o takvim doslovnostima mi se ni ne da. a čini se da tebe samo te doslovnosti zanimaju, tj. još si nisi osvijestio svoje prave ljudske potencijale ili ontopic, ovo što zanima zoroasterixa - budnost. ti još spavaš, hajmo tako reći.

zoroa zanima upravo ovaj proboj u "spavače". je li to moguće, ha, nemam pojma. ovoga trena ne, jer u materijalnom svijetu (povijesnom) sve je proces - treba vrijeme. pa sada malo pričamo, ti nam pričaš o materijalnoj osnovici (iako, pravo rečeno, to ti mi znamo, vjerujem da i zoro ima tijelo itd.).

nije problem znati da postoji materijalna osnovica, elvud, nego sagledati: tk osam ja? što mi je činiti?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 11/02/2019 : 09:16:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood
nije al idemo naprid . Više nego kad su neobrazovane mase pumpali religijama i kočili razvoj.



kamo točno naprijed?
je li to crta u beskonačno ili ima neki cilj?

tko je pumpao mase?
postoji li neka urota? čija? urota župnika? ili biskupa?

postoje li danas mase?
a pumpači?


uzmimo da je ovo tvoja filozofija povijesti. postoje mase i postoje pumpači. u koju skupinu ti spadaš? pumpaš ili te pumpaju?
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46512 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 11/02/2019 : 11:35:33  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by lwood
čekaj,jel ti ovo ozbiljno? Platon prije 2000 godina? Naša vrsta postoji 200 000 godina (a možda i 300) . Znači 99 posto tog vrimena je bila samo jedna od životinjskih vrsta dok se nije dogodila agrarna revolucija. Tako je tvoj Platon koji je u svoje doba bia dio elite moga razmišljat , zajebavat se itd. Da je bija rob kopa bi kanale ili nešto,a za bitak bi mu puca q. Materijalna osnovica ti služi da pucaš svoje filmove,bez obzira o čemu se radi. Btw,ne pada mi napamet da ću ja rješit svjetska pitanja. Nije valjda da djelujen tako megolomanski?



fućka se meni za "našu vrstu"
mene zanima čovjek

i povijest
a povijest se broji par tisuća godina

"da je bija" ovo ili ono. tako ti je to. i danas, lwood. i danas netko kopa kanale, a netko kontemplira.

ne djeluješ megalomanski, nego zajebantski.
slažemo se da mi materijalna osnovica "služi". i ne određuje me, jer sam slobodan. a slobodan sam jer živim u dva svijeta: vidljivom i nevidljivom, opipljivom i neopipljivom, materijalnom i duhovnom. naravno, ne apsolutno slobodan (nisam slobodan od materijalne osnovice - imam tijelo), ali o takvim doslovnostima mi se ni ne da. a čini se da tebe samo te doslovnosti zanimaju, tj. još si nisi osvijestio svoje prave ljudske potencijale ili ontopic, ovo što zanima zoroasterixa - budnost. ti još spavaš, hajmo tako reći.

zoroa zanima upravo ovaj proboj u "spavače". je li to moguće, ha, nemam pojma. ovoga trena ne, jer u materijalnom svijetu (povijesnom) sve je proces - treba vrijeme. pa sada malo pričamo, ti nam pričaš o materijalnoj osnovici (iako, pravo rečeno, to ti mi znamo, vjerujem da i zoro ima tijelo itd.).

nije problem znati da postoji materijalna osnovica, elvud, nego sagledati: tk osam ja? što mi je činiti?

pa eto povijest je postojala prije Platona. U biti on je taman na pola pisane povijesti. A ovo šta ti je činiti? Pa valjda si dosad skužija šta oćeš u životu. Ili bar šta nećeš.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46512 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 11/02/2019 : 11:40:05  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by lwood
nije al idemo naprid . Više nego kad su neobrazovane mase pumpali religijama i kočili razvoj.



kamo točno naprijed?
je li to crta u beskonačno ili ima neki cilj?

tko je pumpao mase?
postoji li neka urota? čija? urota župnika? ili biskupa?

postoje li danas mase?
a pumpači?


uzmimo da je ovo tvoja filozofija povijesti. postoje mase i postoje pumpači. u koju skupinu ti spadaš? pumpaš ili te pumpaju?


pa vidiš da idemo sve dalje od prirode. Kako će to završit? Ne znam,ima par scenarija. Moguće i da nas umjetna inteligencija izbriše,a možda nas opali i asteroid.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 9 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000