forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 145 - Texas Cowboys
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

kasper
Advanced Member

10822 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 09/12/2019 : 19:44:14  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto
bla bla



-1
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4578 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 02/01/2020 : 22:25:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Texas Cowboys odlicni, nije dzabe Tex sluzio u toj jedinici.

sangue navajo
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3124 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 21/02/2020 : 15:07:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Lewis Trondheim je definitivno ključni čovek nove Francuske BD scene. Iako su mi neki autori poput Larceneta i Blaina draži, sa Trondheimom sam nekako u čudnom odnosu. Smatram ga likom koji je definitivno u stanju da maestralno piše likove, kreira svet, da ima potencijal kao retko ko, ali da istovremeno to nekako ne isporučuje do kraja. U brojnim svojim delima sam viđao samo deliće te genijalnosti, ali koji nekako ostanu samo to. I zato njegovim radovima pristupam sa zadrškom i bez prevelikog entuzijazma. Daleko od toga da ga ne volim, ali (delom je to naravno samo do mene) od njega zahtevam i tražim više od nekih drugih i uvek mu zameram kad to ne isporuči.

Texas Cowboys kreće lagano, kao zbir kratkih priča u fazonu starih petparačkih priča sa senzacionalističkom, ali naizgled površnom radnjom. No, ubrzo vidimo da to nije tako. I da poput Tarantinovog filma Pulp Fiction (kod nas prevedene ko Petparačke priče), radnja ne ide linearno, i priče, srećom, su povezane. I ponovo Trondheim u par strana posloži sve savršeno, u minimalno strana doda dva-tri sloja kako likovima tako i radnji bez naizgled nekog posebnog truda, što upravo i je dokaz koliko je on majstor za scenario. Kad hoće. I poput gore pomenutog filma, iako je ovde sve prepuno omažima klasičnom stilu i dobu, nema nikakve sumnje da je ovo jedno pravo punokrvno anti vestern postmoderno delo.

Nelinearnost je strip digla na novi nivo, jeste da se zahteva veća koncentracija pri čitanju, ali dobitak je nesumnjiv, jer likovi i radnja time u malo strana dobijaju nemerljivo na višedimenzionalnosti.

Što se crteža tiče, rekao bih da je dovoljno dobar, ali samo to. Videli smo na nekim radovima da Bonhomme može više (crtački naravno, pisanjem me nije impresionirao nigde), ali ovde je očigledno ciljano bio sveden. Mislim da bi više ovde mi legao neko manje čist, neko sirovijeg stila, ali dobro. Druga zamerka mi je to što mi drugi album opet ima taj Trondheim faktor, umesto da sve podigne na još viši nivo, ovde ne unosi ništa novo i priče su mi za nijansu slabije.

Sve u svemu, odličan strip, opet na momente, ali samo momente sjajan Trondheim. 8,5/10
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11661 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 21/02/2020 : 15:33:04  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
+1

Da, Trondheim sve radi lakoćom. Imam osjećaj da se još traži, iskušava, eksperimentira.
Mislim da njegova najbolja djela tek slijede, tek mu je 55.

Have mercy
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2629 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 29/02/2020 : 22:36:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Dugo sam čekao Fibrino izdanje Kauboja i čekanje se isplatilo. Trondheim je kao i uvijek odličan, a i Bonhomme je svoj dio dobro obavio.
U mnogim godinama ovo bi bio kandidat za strip godine, a u 2019. nije bio ni najbolji Trondheimov (Maggy je bolja).
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 13/03/2020 : 19:09:19  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Lewis Trondheim je definitivno ključni čovek nove Francuske BD scene. Iako su mi neki autori poput Larceneta i Blaina draži, sa Trondheimom sam nekako u čudnom odnosu. Smatram ga likom koji je definitivno u stanju da maestralno piše likove, kreira svet, da ima potencijal kao retko ko, ali da istovremeno to nekako ne isporučuje do kraja. U brojnim svojim delima sam viđao samo deliće te genijalnosti, ali koji nekako ostanu samo to. I zato njegovim radovima pristupam sa zadrškom i bez prevelikog entuzijazma. Daleko od toga da ga ne volim, ali (delom je to naravno samo do mene) od njega zahtevam i tražim više od nekih drugih i uvek mu zameram kad to ne isporuči.

Druga zamerka mi je to što mi drugi album opet ima taj Trondheim faktor, umesto da sve podigne na još viši nivo, ovde ne unosi ništa novo i priče su mi za nijansu slabije.

Sve u svemu, odličan strip, opet na momente, ali samo momente sjajan Trondheim. 8,5/10


pa sad...
slažem se da je Trondhajm vodeći te ključni čovek Francuskog novog talasa.
ne slažem se da taj svoj potencijal,kako si napisao,ne isporučuje do kraja,jer recimo iz mog ugla,kod njega je sve kako treba.Ako negde nešto i omane,pa živ je čovek.

eto,baš to što si napisao za drugi album da nije uneo ništa novo pa su te priče slabije (a i da je strip samo na momente sjajan) nije tačno,kako ja to vidim.
Ako pogledaš šta sam napisao "Integral se sastoji iz dve celine,međusobno povezane;prva mi je jako dobra,maltene i odlična (4.5/5),ali je druga čisto odlična(5/5),tu je Trondhajm onaj pravi!",biće ti jasno da tebi jednostavno Trondhajm baš ne leži kako bi trebalo (kao što je slučaj kod nas,njegovih vatrenih fanova)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 13/03/2020 19:10:50
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4846 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 15/06/2020 : 11:41:53  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Postmoderni vestern koji fokus stavlja upravo na to postmoderno poigravanje formom, počevši od "lažnog" formata petparačkih romana i pripadajućih naslovnica, preko nelinearnih vremenskih skokova, do dijaloga u kojem se često prepoznaje senzibilitet primjereniji današnjem dobu nego dobu radnje.

Ti vremenski skokovi su na momente konfuzni, doduše čini mi se da je to i zbog pogrešnog prijevoda na par mjesta (krivo glagolsko vrijeme ili rod/lice; ne da mi se sad izvlačiti konkretne primjere, možda je još netko primijetio).

Sve u svemu neepohalno ali zgodno djelo koje se brzo čita.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2140 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 15/06/2020 : 11:52:21  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
A odnos dvaju glavnih likova kao da je prekopiran iz Tvrđe
Go to Top of Page

Unngenant
Junior Member



Serbia
393 Posts

Member since 28/02/2012

Posted - 13/08/2020 : 10:14:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Unngenant a Private Message  Reply with Quote
Prvih par mini odeljaka u izdanju, mi je činilo da neće na dobro da izađe...imali su ta prebacivanja u priči koja iako su se kasnije uklopila nisu činili baš skladno...Kasnije je strip išao kao voda, sa zabavom sam pročitao u dahu oba albuma...Svideli su mi se i neki omaž tipa doktora iz Deadwood-a...Podseća me strip na Koenov film za msm Netflix The Ballad of Buster Scruggs...Kao i taj film ima svoj istančan šarm...

5/5
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1765 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 26/08/2020 : 21:55:58  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Predugo sam odlagao kupovinu ovog stripa i konacno je dosao na red proslog vikenda. Juce sam poceo citanje i danas zavrsio. Malo je reci da sam odusevljen! Nikada nisam bio fan western tematike, u stripu mogu da citam, na filmu ne volim. Uprkos tome, Tekstaski kauboji su me odusevili. Zanimljiva i pitka prica, crtez jako zanimljiv, pomalo neuobicajen za ovaj zanr ali je savrseno legao i docarao atmosferu. Likovi su sjajno odradjeni, nekako realni. Trondheim na visini zadatka u svakom smislu. Strip bez zamerke sto se tice price i crteza ali i samog izdanja. Za godinu dana cu ga sigurno ponovo citati. Preporuka svima!

10/10

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/08/2020 : 01:08:19  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
vreme je da pređeš na ono najbolje od Trondhajma

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3717 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 21/11/2020 : 18:30:14  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Nakon Mirisa gladnih dječaka dao sam westernu još jednu šansu u nadi da ću isprati mlaki okus spomenutog stripa.

Da ne duljim, ovo je bilo jedno vrlo zabavno čitanje. Premda 300 stranica djeluje podugačko, proletjeli su ovi kauboji svjetlosnom brzinom. Tjera na daljnje čitanje, vrlo je uzbudljivo i oku ugodno.

Vrlo dobro je odabran ovaj format, radnja isječena u više kratkih "romana", papir s malo retro štihom, vizualno prava poslastica. Bonhomme je na visini zadatka i sjajno crta kad je mirno i kad je akcija. Što se same priče tiče ona je dosta nekonvencionalno ispripovjedana, uz dosta vremenskih skokova, gotovo pa tarantinovski. Nije me smetalo što je radnja toliko vrludala kroz vrijeme, sve se na kraju spoji u jednu dobru i zadovoljavajuću cjelinu. Ustvari, nema puno mana ovaj strip, možda je ipak mogao biti malo napetiji ili čak i zapetljaniji. Valjda je taj dojam i zbog mojih vrlo visokih očekivanja. No, sve u svemu strip koji zaslužuje mjesto u kolekciji i vrlo visoku ocjenu, zamalo pa i najbolju. 4.5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/11/2020 : 18:47:45  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Jedva cekam da nabavim ovaj strip!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10042 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 13/12/2020 : 13:26:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Teško je bilo što dodatno komentirati, a da prethodnici već nisu napisali i obradili sa svih bitnih aspekata i sa njima se slažem kada su u pitanju pohvale.

Kao što je Aco napisao drugi dio mi je za nijansu slabiji od prvog, ali kao što i on kaže to je još uvijek jako dobar strip.

Bonhommeov crtež, boje i papir se dobro uklapaju u pulp for dime doživljaj.

Trondheim ponovo zadivljuje lakoćom pisanja i inovativnošću kao prirodnim stanjem duha.

Preporuka.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11661 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 13/12/2020 : 14:04:28  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo


Trondheim ponovo zadivljuje lakoćom pisanja i inovativnošću kao prirodnim stanjem duha.



Ovo si dobro rekao: Inovativnost kao prirodno stanje duha.

Evo prenijet ću s one teme o Trondheimu anegdotu koja se zbila 2008 u Freiburgu prilikom druženja s fanovima i potpisivanja albuma.

„Na red je došao jedan mladić, poturio album Tvrđe i rekao da bi volio zmaja Marvina.
Trondheim pođe crtati, olovka je skakutala po papiru te nakon nekoliko divljih poteza nastade cjelina. Potom se okrenu iza sebe i zatraži zippo od Ulija (Uli Pröfrock prevoditelj).
Onda zapali stranicu na jednom mjestu i odmah je ugasi. Na trenutak se u zraku osjeti miris izgorjelog papira. Mladić se nasmija kad mu vrati album.
Na stranici je ostala rupa točno na onome mjestu gdje je Marvin bljuvao vatru. Možda je bilo bolje da je tražio patka Herberta.“

Kome bi ovako nešto u trenutku palo na pamet?
Evo i ovo me podsjetilo na tu inovativnost kao prirodno stanje duha.

Have mercy
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10042 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 13/12/2020 : 14:45:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
To mu je urođeno i nadograđivano u stimulativnom okruženju tih L'Association luđaka.

https://www.lassociation.fr/infos/
Go to Top of Page

Chui
Average Member



931 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 13/12/2020 : 21:17:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Meni se strip jako svidio, druga priča mi je bolja od prve, u prvoj se Trondheim možda malo prerazigrao odnosno raširio na previše likova od kojih su neki potpuno nepotrebni, u drugoj je pak puno fokusiraniji i sve sjeda savršeno na svoje mjesto. Vrlo jednostavno vas zaljubi u svoje likove.

Edited by - Chui on 14/12/2020 11:47:11
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 13/12/2020 : 21:36:46  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

Meni se strip jako svidio, druga priča mi je bolja od prve, u prvoj se Trondheim možda malo prerazigrao odnosno raširio na previše likova od kojih su neki potpuno nepotrebni, u drugoj je pak puno fokusiraniji i sve sjeda savršeno na svoje mjesto. Vrlo jednostavno vas zaljubi u svoje likove.



tek prvi post,a već si mi prirastao za srce - prepoznajem u tebi pravog Trondhajmovca

dobro nam došao majstore!!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Unngenant
Junior Member



Serbia
393 Posts

Member since 28/02/2012

Posted - 13/12/2020 : 23:00:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Unngenant a Private Message  Reply with Quote
Anto ne plaši čoveka...nemoj da si toliko tvrd...
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1765 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 14/12/2020 : 07:44:50  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Unngenant

Anto ne plaši čoveka...nemoj da si toliko tvrd...



Antu bude tvrd ceo dan kad neko pohvali Trondheim-a.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Chui
Average Member



931 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 14/12/2020 : 10:26:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
To mi je tek drugi Trondheim pa polako haha so far so (very)good ;) Pozdrav Anti, ljubiteljima Trondheima i svih ostalih stripova :)

quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Chui

Meni se strip jako svidio, druga priča mi je bolja od prve, u prvoj se Trondheim možda malo prerazigrao odnosno raširio na previše likova od kojih su neki potpuno nepotrebni, u drugoj je pak puno fokusiraniji i sve sjeda savršeno na svoje mjesto. Vrlo jednostavno vas zaljubi u svoje likove.



tek prvi post,a već si mi prirastao za srce - prepoznajem u tebi pravog Trondhajmovca

dobro nam došao majstore!!!

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4846 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 14/12/2020 : 10:41:00  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

To mi je tek drugi Trondheim pa polako haha so far so (very)good ;) Pozdrav Anti, ljubiteljima Trondheima i svih ostalih stripova :)




Koji je prvi? Ako nije Maggy Garrison, obavezno nju na popis staviti.

PS: kopka me nick, da se ne krije iza njega onaj stripofil što svira o Eternautu i Moebiusu?
Go to Top of Page

Chui
Average Member



931 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 14/12/2020 : 11:04:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Da prva je Maggy :)))
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Chui

To mi je tek drugi Trondheim pa polako haha so far so (very)good ;) Pozdrav Anti, ljubiteljima Trondheima i svih ostalih stripova :)




Koji je prvi? Ako nije Maggy Garrison, obavezno nju na popis staviti.

PS: kopka me nick, da se ne krije iza njega onaj stripofil što svira o Eternautu i Moebiusu?

Go to Top of Page

Chui
Average Member



931 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 14/12/2020 : 11:49:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Vezano za nick, haha, ne ja sam Bruce Wayne, odmah priznajem :)))))))))))))))))))))

quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Chui

To mi je tek drugi Trondheim pa polako haha so far so (very)good ;) Pozdrav Anti, ljubiteljima Trondheima i svih ostalih stripova :)




Koji je prvi? Ako nije Maggy Garrison, obavezno nju na popis staviti.

PS: kopka me nick, da se ne krije iza njega onaj stripofil što svira o Eternautu i Moebiusu?

Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10042 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 14/12/2020 : 12:09:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

Vezano za nick, haha, ne ja sam Bruce Wayne, odmah priznajem :)))))))))))))))))))))





Prije bih rekao Joker.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000