forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 BD reprinti, integrali i još ponešto
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/11/2019 : 08:54:53  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Peyo, osim sto si dao truda pa napisao krasan osvrt, u pravu si i oko tvrdnje s manjkom vremena, jer stripove, (i knjige dakako) treba i citati. A vremena za recenzije je malo. Tako da cu ja osobno rade baciti pogled na tude ispise, a tim prije ako su ovako entuzijasticni kao tvoji Peyo. U pravu si i za tvrdnju da je nama ostalim entuzijastima i stovateljima, Buddy kao strip najdrazi. Kad vidim onu lijepotu gore od pet integrala, podgrijava mi se nada i zelja da razbudeni Bookglobe nije odustao od ovog prvorazrednog stripa. Ili bar da ce proslijediti Strip agentu to pravo. Moram jos malo vise Bernarda nagovarati na to...
Buddy Longway kompletiran, svakako mi je osobna najveca zelja.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12766 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 13/11/2019 : 18:54:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Peyo, super ti je tema, ali moram istaknuti jednu stvar koja me baš muči. Naime, Ernie Pike nema veze s BD-om.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 13/11/2019 : 23:29:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Peyo, super ti je tema, ali moram istaknuti jednu stvar koja me baš muči. Naime, Ernie Pike nema veze s BD-om.



Očekivao sam takvu reakciju i logično mi je da je došla sa tvoje strane. Neću reći da nisi u pravu, ali ...

Pretpostavljam da misliš prije svega na strip Ernie Pike, a ne na Pratta s obzirom da je on Italijan?

Što uopće znači "bande dessinée"? Kada bi prevodili doslovno to bi bila traka sa crtežima, tj. pasica. Iako u biti znači isto što i comic, fumetti, strip itd.

S druge strane uvriježilo se da izraz BD podrazumijeva stripove koji su kreirani u originalu na francuskom i za tržište Francuske i Belgije.

Mislim da bi bilo preusko svoditi BD autore samo po jeziku na kojem objavljuju ili gdje im objavljuju stripove ili po području gdje žive i rade ili po nacionalnosti?

Uostalom u ovoj definiciji na wikipediji BD uključuje i stripove na nizozemskom:

https://en.wikipedia.org/wiki/Bandes_dessin%C3%A9es

Možemo li Pratta odbaciti kao BD autora, zašto bi bio u drugačijoj poziciji od Deriba i Zepa koji su Švicarci? Nadalje ima autora iz bivše države koji objavljuju u Francuskoj i drugim državama. Može li se reći da oni nisu BD autori?

I na kraju ako odbacimo sve što sam napisao i prihvatimo da Ernie Pike nije BD, podsjećam da naslov topica sadrži i još ponešto!



Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 14/11/2019 : 05:03:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Mislio sam i ja ovo da napomenem, ali nisam hteo da ispadnem partibrejker na samom startu novog topika...

quote:
Originally posted by Peyo
S druge strane uvriježilo se da izraz BD podrazumijeva stripove koji su kreirani u originalu na francuskom i za tržište Francuske i Belgije.


Upravo to i podrazumeva, kao što se pod mangom podrazumevaju japanski, pod fumettijima italijanski itd.
Iako svi ti izrazi imaju isto značenje, kao što si naveo, ali kad upotrebiš izraz sa tog govornog područja,
podrazumeva se da misliš na stripove sa tih prostora gde se taj izraz i koristi.

Izuzetak predstavljaju nizozemski, možda zbog povezanosti sa Belgijom,
ali ja bih generalno njih izdvojio u zasebnu kategoriju.
Oni, recimo, imaju i dnevne novinske stripove, a ta tradicija bi bila bliža britanskom stripu, nego francusko-belgijskom.

Problem nastaje kada autori iz raznih drugih zemalja rade stripove za francusko govorno područje, kako to definisati...
Palasios i Ribera su španski autori, čak im ni stilovi crtanja ne liče na tipične stilove BD-a,
ali Mek Koj i Aster Blistok jesu stripovi sa francuskog govornog područja i spadaju pod BD.

S druge strane, Erni Pajk ne spada u BD, niti bi se Prat mogao ubrajati među BD autore.

Ali, za razliku od DW foruma, gde je to rešeno tako što je podforum nazvan "Evropski i južno-američki strip",
ovde postoji samo ovaj podforum "Bande dessinée" i ako hoćeš da pišeš o nekom argentinskom ili italijanskom ne-boneli stripu ili autoru,
možeš da biraš samo između ovog i opšteg podforuma.
Između ta dva, ja bih radije odabrao ovaj podforum, jer na opštem tema lako može da potone pored opštih tema o izdavačima
i raznih drugih opštih tema...
Tako da, bez obzira na neusklađenosti zbog naziva podforuma, Peyo, mislim da si pravilno postupio.
Uostalom, u ovom podforumu se, evo, nešto niže, nalaze teme Corto Maltese i Fort Wheeling, a njima takođe ne bi bilo mesto u BD-u.

Možda bi najbolje bilo da se i naziv podforuma promeni u "Bande dessinée i još ponešto".

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12766 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 14/11/2019 : 11:06:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Pretpostavljam da misliš prije svega na strip Ernie Pike, a ne na Pratta s obzirom da je on Italijan?


Da, strip Ernie Pike u potpunosti je objavljivan u Argentini.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 14/11/2019 : 21:36:01  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Peyo

Pretpostavljam da misliš prije svega na strip Ernie Pike, a ne na Pratta s obzirom da je on Italijan?


Da, strip Ernie Pike u potpunosti je objavljivan u Argentini.


To je tocno. Da. Iako je i meni to palo na pamet, nisam htio stvari odvoditi u drugi kolosjek. Peyo je veliki etuzijast i stovatelj, da bi gledali na ovakve sitnice. A i nije mi cudno sto je ova opaska dosla sa tvoje perfekcionisticke/enciklopedijske strane...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 15/11/2019 : 20:50:15  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Bob Morane, meni osobno drag strip, pogotovo u kombinaciji Vernes (scenarij) i legendarni Wance (crtež).



Pregled dosad objavljenih integrala:
https://www.lelombard.com/bd/integrale-bob-morane-nouvelle-version

Nekoliko zavira (kliknite na LIRE UN EXTRAIT):

https://www.lelombard.com/bd/integrale-bob-morane-nouvelle-version/integrale-bob-morane-nouvelle-version-tome-6
https://www.lelombard.com/bd/integrale-bob-morane-nouvelle-version/integrale-bob-morane-nouvelle-version-tome-4

Henri Vernes, tata od Boba Morana (u pozadini se vidi i muzej stripa u Briselu, ako se nađete tamo obavezno svratite)






Bob Morane mi je bio dobar nekad, najvise jer volim Vancea. Nisam ga citao sigurno jos od proslog stoljeca. Pitam se da li bi mi i sada sjeo jednako dobro.

Eh sad malo guglam pa pise da ima i preko 200 romana, preko 80 BD stripova, TV-serija, crtana serija i izgubljeni film iz 1965. Crtica ima i na YT.
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 17/11/2019 : 11:24:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Nisam čitao previše Boba Morana,
par epizoda koje su bile sa onim Žutom Senkom su mi delovale bezveze, ali zato mi je sjajna bila "Otisak žabe".
Nju bih preporučio i onima koji nisu nikad čitali ovog junaka.
Mislim, i to je za današnje pojmove retro priča, sa treš elementima, ali ima tu finu mističnu, gotovo horor atmosferu.

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25759 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 17/11/2019 : 14:25:39  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
BobMoran ima jedan od boljih logoa.
Inace,sasvim dobar strip koji se i danas moze citati.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 18/11/2019 : 23:53:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Budući da je kod nas strip Crnobradi bio dosta popularan pretpostavljam da bi vam mogao biti zanimljiv prikaz života i djela njegova autora:

MARCEL REMACLE (16.01.1926. – 16.12.1999.)



1946. objavljuje karikature u belgijskim časopisima La Dernière Heure, Moustique, Pourquoi Pas, En marche, L'Ane roux pod pseudonimom Ted Smedley.

1955. sa 29 godina se zapošljava kod Dupuisa prvo u tjedniku Risque-Tout, a zatim u Spirou i napušta posao frizera za žene kojeg nije volio. Radio je uz autore kao što su Peyo, Tillieux, Franquin, Hubinon, Will, Morris koji mu je pomagao savjetima. To je bilo zlatno doba časopisa Spirou i konkurencija je bila velika što se vidi iz ove karikature članova redakcije:



1956. kreira strip o psiću zvanom Bobosse pod utjecajem Macherota. Sa tim stripom starta u reviji Spirou u formi mini-stripa (ako netko od starijih pamti kod nas je svojedobno jedan mini-strip objavio splitski Cak – čini se da je to bio strip Bobo od Deliègea). Remacle s ovim stripom nije postigao osobit uspjeh.



1958. dobija drugu šansu. Ideju za novi strip mu je navodno dao Maurice Rosy (Tif et Tondu). Na proljeće u reviji Spirou se počinje objavljivati njegov strip Stari Nik ('Le Vieux Nick') u epizodi pod nazivom „Pavillons noirs“ (Crne zastave) sa temom piratstva koju su istovremeno obrađivali mnogi drugi autori kao npr. Hubinon (Surcouf) i Goscinny i Uderzo (Jehan Pistolet) da spomenem samo neke.

1960. godina je vrlo značajna u njegovom životu. Postaje otac po treći put. Crne zastave izlaze u albumskoj formi.


Taj prvi album je dugo bio u nemilosti cenzure (koja je 50-ih i 60-ih bila vrlo snažna i aktivna u Francuskoj) zbog kako je procijenjeno preblagog, dobroćudnog prikaza piratstva što je vidljivo i iz ove table:



Te iste godine u četvrtom albumu « L’île de la main Ouverte » se prvi put pojavljuje Crnobradi koji u kratkom roku postaje glavna zvijezda stripa, dok Nik s vremenom sve više dobiva sporednu, odnosno epizodnu ulogu i od 11-og albuma (Les Boucaniers - Bukaniri) serijal će se preimenovati u Avanture starog Nika i Crnobradog.



Te godine mu Morris prepušta rad na parodiji „Rapt au Far West“ (u slobodnijem prijevodu „Otimačina na Divljem zapadu“) koja je objavljena posebnom prazničnom broju Spiroua (No. 1159).



Nakon autora kao što su bili Peyo, Franquin, Paape, MiTacq, Jidéhem, Tillieux i Roba i Remacle dobiva ponudu za rad na čuvenim Spirouvim mini stripovima. Nacrtao ih je ukupno 9 u razdoblju od 1960. do 1965., od čega su četiri objavljene u osmom volumenu edicije Gag de Poche pod nazivom « L’humour prend la mer ».

Konačno na kraju 1960. u 5-oj epizodi Nika i Crnobradog pod nazivom « Les mutinés de la Sémillante » pojavljuje se novi važan lik. To je Eustache Tromblon, djedica od Crnobradog koji će imati važnu ulogu u predstojećim nastavcima i koji će dominirati nad svojim unukom.



1961. u 6-oj epizodi « Dans la gueule du dragon » uz Nika se prvi put pojavljuje lik mršavog harpunaša Chébachtiena (Šebaštijana) koji sa sobom stalno nosi harpun i ne plaši se ničega.



Od 1961. do 1970. je objavljeno 19 albuma Nika i Crnobradog (oko 950 tabli).
Od 1964. do 1967. Remacle zajedno sa Marcelom Denisom (koji je tuširao strip) radi na novom serijalu Viking Hultrasson.Strip je šaljiva vikinška verzija Iznoguda, samo što je u ovom slučaju Iznogud vrlo glup, ali ima svog zločestog savjetnika koji smišlja zavjere. Objavljena su 3 albuma, dok su 3 kraće priče ostale neobjavljene. Scenarij za prva dva album je pisao Vicq, a za trećeg Tillieux. Bolest Marcela Denisa (koji se zbog toga povukao iz svijeta stripa) je prisilila Remaclea da odustane od rada na dva stripa i on odustaje od Hultrassona. Šest godina kasnije je objavljena još samo jedna četvrta epizoda koju je crtao Vittorio Leonardo po scenariju Maurices Tillieuxa.

Politikin zabavnik je svojedobno objavio prve 3 epizode vikinga Hultrassona kako slijedi:
PZ 1107/1108: Uplaši me, Vikinže
PZ 1265/1266: Među Škotima
PZ 1511/1512: Severno putovanj na jug

Napustivši Hultrassona Remacle nastavlja sa novim avanturama Crnobradog.

U tim kasnijim albumima avantura ima sve manju ulogu, a sve više se ismijava lik Crnobradog. U to vrijeme nije bilo baš popularno i preporučljivo da negativac ima glavnu ulogu u boy-scout tipu magazina kao što je bila revija Spirou u vlasništvu vrlo pobožne katoličke obitelji Dupuis.

Crnobradi se vremenom transformira iz karaktera tipa Joe Dalton u karakter tipa Averell Dalton.

Iako je Crnobradi uvijek dobro prolazio prilikom izjašnjavanja o popularnosti pojedinih stripova u reviji Spirou, prodaja albuma nije išla tako dobro.

U 70-ima se konkurencija u magazinu Spirou još više pojačala. Osim starih zvijezda, pojavljuje se i nove, prije svih scenarist Cauvin sa stripovima koji su crtali Berck (Sammy), Salvérius i Lambil (Plave bluze), Mazel (Câline et Calebasse i Boulouloum et Guiliguili), a osim njega i Walthéry (Nataša), Jidéhem, Gos i dr.

Tillieux (nakon albuma Barbe-Noire aubergiste – Crnobradi krčmar i La prise de Canapêche – Osvajanje Pecograda) se kao scenarist posvetio drugim serijalima (Gil Jourdan, Natacha, Tif et Tondu, Jess Long) i nije imao više vremena za Crnobradog. Prepušten sam sebi Remacle radi nove epizode u kojima je Crnobradi sve manje zločest, a sve komičniji, da ne kažem blesaviji. I pored novih Likova Lucifer i Herculesa prodaja albuma je bila u opadanju.

1985. obitelj Dupuis prodaje vlastitu kompaniju firmi Lambert, Editions Hachette and Editions Mondiales iz Brisela što će biti završni udarac Remacleovoj karijeri koji je uvijek imao podršku Charlesa Dupuisa neovisno o prodaji albuma. Do 1990. Remacle je nacrtao još 76 tabli koje nisu objavljene u albumskoj formi jer je strip procijenjen kao neprofitabilan u vrijeme kada je Van Hamme je u bio direktor Dupuisovih izdanja.

1990. je nacrtao posljednju epizodu Nika i Crnobradog na 44 stranice pod nazivom « La baleine jaune » (Žuti kit) inspiriranu Moby Dickom koja nikad nije objavljena. Ovo je završni prizor iz te epizode:



1991. Remacle navršava 65 godina i odlazi u mirovinu.

1999. 16-og prosinca Marcel Remacle umire u 74 godini.

U 35-godišnjoj karijeri nacrtao je više od 1800 stranica stripova objavljenih uglavnom u albumskoj formi (oko 50-ak albuma na francuskom jeziku).

Uprkos kvaliteti i opsegu svog rada nikad nije postigao komercijalni uspjeh poput njegovih poznatijih kolega čemu je vjerojatno doprinio i njegov karakter. Walthery (autor Nataše) je jednom rekao da je Remacle imao karakteristike i Crnobradog i njegovog djedice istovremeno. Susjedi su mu dali nadimak Crnobradi.

Po nekima je bio sramežljiv, povučen tih i diskretan, a po nekima sarkastičan, zajedljiv i ogorčen i općenito težak karakter, mizantrop. Rijetko se smijao, a opet po njegovim stripovima se vidi koliko je bio duhovit. Ljubitelji njegovog rada posebno skreću pažnju na kvalitetne dijaloge i inteligentan humor.

Bio je poznat samo malom broju ljudi u redakciji Spiroua. Iako je nekoliko desetljeća bio redovni suradnik Remacle je stripove u redakciju slao poštom i nerado je davao intervjue. Cauvin spominje da mu je Willy Lambil (Plave bluze) na zabavi u Dupuisu rekao o kome se zapravo radi.

Njegova žena Raymonde (s kojom je živio 50 godina) ga opisuje kao tvrdoglavu i skromnu osobu kojoj novac nije bio u prvom planu, već crtanje i pisanje priča. Kaže da nije imao svoju radionicu već da je crtao u dnevnoj sobi dok se obitelj zanimala drugim poslovima.

Remacle je smatrao da čitatelje ne treba zanimati autor nego njegovo djelo. Od sredine 60-ih nadalje nije se pojavljivao u javnosti.

Remacle je posvećivao veliku pažnju svakom detalju pa je tako npr. zapažen njegov rad na crtanju brodova bez ikakvih pogrešaka u bilo kom detalju.

Remacle je imao i jednu rijetku i neobičnu osobinu, bio je ambidekster, mogao je crtati s obje ruke. Tu osobinu ima 1 % ljudi (imao ju je i Leonardo da Vinci npr.).

Prijateljevao je sa Morrisom kojem se divio, Marcelom Denisom, Tillieuxom (koji je napisao scenarije za epizode Crnobradi krčmar i Osvajanje Pecograda) i Leonardom (koji je crtao četvrti album Hultrassona). Kraće vrijeme i sa Barom i Franquinom.

Remacleov rad je bio vrlo cijenjen od kolega, a ovdje je i posveta koju mu je poslao Sergio Aragones (Groo) koji je bio pretplaćen na reviju Spirou.



Crnobradi je objavljivan osim u Francuskoj i Nizozemskoj i u Njemačkoj, Španjolskoj, Italiji, Engleskoj, Jugoslaviji (Politikin zabavnik, Stripoteka, Cak ekstra, Biserstrip i dr.), skandinavskim zemljama, Argentini, Grčkoj i Indoneziji.

Albumi sa Remacleovim junacima su rijetkost i traženi su od kolekcionara koji se nadaju reprintima kakve zaslužuje ovakav autor. Na mnogim francuskim strip forumima francuski ljubitelji stripa doslovce vape za reprintima i traže/mole izdavača Dupuisa da im usliši želje. Nije sasvim jasno zašto do toga nije došlo. Po nekima riječ je o problemu sa nasljednicima koji drže prava (što je vjerojatnija verzija), a po drugima se Dupuis ne odlučuje na reprinte zato što procjenjuje da bi bili neprofitabilni. Nadajmo se da ćemo u skorije vrijeme ipak dočekati reprinte njegovih stripova.

2007. je izdavač Coffre à BD objavio reprint prva četiri albuma.

Evo popisa njegovih stripova:

MARCEL REMACLE - ALBUMI

Stari Nik i Crnobradi
Le vieux Nick et Barbe-Noire (Ed. Dupuis)
1 – Pavillons Noirs (1960)
2 – Le vaisseau du Diable (1960)
3 – Les mangeurs de citron (1961)
4 – L’île de la Main Ouverte (1962)
5 – Les mutinés de la Sémillante (1962)
6 – Dans la gueule du dragon (1963)
7 – Aux mains des Akwabons (1964)
8 – Sa majesté se rebiffe (1964)
9 – L’or du « El Terrible » (1965)
10 – Le trois-mâts fantôme (1967)
11 – Les boucaniers (1967)
12 – Barbe-Noire et les Indiens (1968)
13 – Les mésaventures de Barbe-Noire (1969)
14 – Les commandos du Roy (1969)
15 – Barbe-Noire aubergiste (1971)
16 – La prise de Canapêche (1972)
17 – Barbe-Noire joue et perd (1973)
18 – Le feu de la colère (1974)
19 – Sous la griffe de Lucifer (1975)
20 – Les nouvelles mésaventures de Barbe-Noire (1976)
21 – La princesse et le pirate (1978)
22 – Sous les voiles (1979)
23 – Barbe-Noire, Hercule et Cie (1981)
24 – Le mal étrange (1982)
25 – Barbe-Noire prend des risques (1983)
26 – L’île rouge (1985)


Viking Hultrasson
Hultrasson le Viking (Ed. Dupuis)
1 – Fais-moi peur, Viking ! (1965)
2 – Hultrasson chez les Scots (1967)
3 – Hultrasson perd le nord (1968)


Bobosse (Ed. Le Coffre à BD / Taupinambour)
1 – La forêt silencieuse (2005)
2 – Les évadés de Trifouillis (2007)

Tif et Tondu (Ed. La Vache qui Médite)
Ne tirez pas sur « Hippocampe » ! (2007)

Collection « Gag de Poche » (Ed. Dupuis)
4 – Pavillons noirs (1964)
8 – L’humour prend la mer (1964)
42 – Le vaisseau du Diable (1965)
51 – La forêt silencieuse (1966)

Mini stripovi iz Spiroua
Mini-bibliothèque Spirou (Ed. Dupuis)
35 – L’îlot mouvant (1960)
57 – La vérité sur Barbe-Noire (1961)
69 – Barbe-Noire contre Nez Bleu (1961)
75 – Mini-histoire de la marine à voile (1961)
97 – Le petit manuel du parfait naufragé (1962)
108 – Les frères de la côte (1962)
182 – 32 pages avec les premiers hommes (1963)
197 – Les blaireaux sont fatigués (1963)
276 bis – Barbe-Noire rêve de vacances (1965)

Pored stripova napravio je i 43 kratka crtića o Crnobradom.

Za one koji žele saznati više o Remacleu i njegovu radu preporučujem ovu knjižicu od Christiana Jasmesa (iz koje su većinom ovi podaci). Slika lijevo je crno-bijelo belgijsko izdanje, a desno francusko izdanje u boji:



http://www.escapages.cfwb.be/index.php?eID=tx_nawsecuredl&u=0&g=0&hash=8712ff8e42a2f17a2d2e6a8ad2a240446faf12ee&file=fileadmin/sites/bini/upload/bini_super_editor/bini_editor/documents/Espace_evenements/Bulles_en_BW_-_2013/hommage-Remacle-web2.pdf

I još popis radova iz Spiroua:

http://www.bdoubliees.com/doubles.htm

https://www.bedetheque.com/auteur-947-BD-Remacle-Marcel.html

Kutak za početnike

Popis objavljenih epizoda Nika i Cnobradog u ex-YU:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=12610

Na kraju još par crteža:




Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2500 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 19/11/2019 : 10:01:12  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Sjajan tekst, Peyo!
Nadam se da ćemo dočekati integrale Crnobradog, to mi je jedna od največih stripovskih želja.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/11/2019 : 10:31:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by corto33

Sjajan tekst, Peyo!
Nadam se da ćemo dočekati integrale Crnobradog, to mi je jedna od največih stripovskih želja.



Drago mi je da ti se tekst svidio jer znam da si veliki BD fan i znalac. I ja bih volio da dođe do objavljivanja integrala sa Remacleovim radovima, prije svega Crnobradog, ali i Hultrassona koji mi je bio zabavan.

Također mi je drago što se javljaju BD znalci sa komentarima. Ako imate ispravaka ili želite poneku temu dopuniti samo naprijed.

Nadam se da će ovaj topic kod mlađih pobuditi želju za čitanjem klasičnih BD radova i da će ih potražiti u starim revijama i uživati kao što smo mi nekad. Mislim da ima dosta takvih stripova koji mogu odoljeti testu vremena.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4092 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 19/11/2019 : 13:36:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Zaista puno zanimljivih informacija, svaka čast!
Ovo bi uz male preinake bez problema moglo i na homepage. :))

Integral Crnobradog mi je tiha želja već godinama ali samo kad bi prijevod bio pretipkan iz Stripoteke iz koje mi fali još nekoliko brojeva.

Nego, kakav je Viking Hultrasson u usporedbi sa Crnobradim?

Bok, kako si.
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 19/11/2019 : 15:31:56  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
Bravo, svaka čast !!!

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/11/2019 : 16:52:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell
Integral Crnobradog mi je tiha želja već godinama ali samo kad bi prijevod bio pretipkan iz Stripoteke iz koje mi fali još nekoliko brojeva.

Nego, kakav je Viking Hultrasson u usporedbi sa Crnobradim?



Meni je viking Hultrasson bio odličan, mada moram priznati da ga već dugo nisam uzeo u ruke.

Imam te Zabavnike negdje, možda stavim koji stranicu.

Pretpostavljam da ste manje više svi vješti u pretraživanju interneta, tako da skenove Crnobradog možete s malo truda pronaći. Ovdje se ne smiju stavljati takvi linkovi.
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 19/11/2019 : 19:47:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Renkyev popis domaćih izdanja Crnobradog:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=12610

Objavljeni su svi albumi osim: 13, 20, 21, 23, 24, 25 i 26.

Kako je većina albuma objavljena u najstarijim Stripotekama, nisam ih nikad čitao (mislim da nisam ni vidio prvih 250 brojeva Stripoteke prije nego što sam ih počeo kupovati na aukcijama) te se moji dojmovi uglavnom zasnivaju na kratkim pričama. Crnobradi mi je bio simpatičan i drag strip, ali nikad mi nije izgledao kao vrh BD produkcije.
Zanimljivo je da dosta starijih kolega na poslu koji nisu godinama čitali stripove spominju Crnobradog i po tome je sličan Alan Fordu, Modesty Blaise ili Rip Kirbyu.
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2300 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 19/11/2019 : 20:14:53  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
Ovo sam dobio polovinom sedamdesetih kao deo novogodisnjeg paketica i cuvam ih i danas...kao najdraze uspomene...;) :)
DeNo je izdavac, vidi se na poledjini...U to vreme je G.Milanovac uz Novi Sad bio centar Yu strip izdavastva...


...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 20/11/2019 : 09:44:12  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Hvala na ovom iscrpnom tekstu, Peyo!

Ernie Pike, koliko sam skuzio s popisa, objavljeni su i albumi 13, 20 i 25, ali ne odjednom, vec po kratka prica tu i tamo. Znaci da samo 4 albuma nisu objavljena, ako sam dobro shvatio informacije na popisu.
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 20/11/2019 : 12:00:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango

Hvala na ovom iscrpnom tekstu, Peyo!

Ernie Pike, koliko sam skuzio s popisa, objavljeni su i albumi 13, 20 i 25, ali ne odjednom, vec po kratka prica tu i tamo. Znaci da samo 4 albuma nisu objavljena, ako sam dobro shvatio informacije na popisu.



U pravu si.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 20/11/2019 : 19:34:48  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Nisam čitao Crnobradog, nekako mi je prošao ispod radara ni sam ne znam kako.
Ali nakon ovog Peyinog teksta prvi je na redu. Riječ je izgleda o osebujnom i zajebanom karakteru.

Have mercy
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 20/11/2019 : 20:26:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Nisam čitao Crnobradog, nekako mi je prošao ispod radara ni sam ne znam kako.
Ali nakon ovog Peyinog teksta prvi je na redu. Riječ je izgleda o osebujnom i zajebanom karakteru.



Jako će me zanimati tvoje mišljenje nakon čitanja.

Strip ima nekoliko različitih faza.

Meni su jako drage prve, nekako su simpatično jednostavne.

Kako odmiče serijal dijalozi postaju sve jetkiji, zajedljiviji skoro alanfordovski i sve značajniji nauštrb akcije.

Uživaj.

Imaš PM!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 23/11/2019 : 19:26:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Nisam čitao Crnobradog, nekako mi je prošao ispod radara ni sam ne znam kako.
Ali nakon ovog Peyinog teksta prvi je na redu. Riječ je izgleda o osebujnom i zajebanom karakteru.


Steta sto ti je promakao ovaj strip. Izlazio je u Stripoteci i u Gigantu crno bijeli, a u Biser stripu,Caku i u Totemu u koloru sto se ja sjecam...sigurno ga je bilo i jos...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 24/11/2019 : 18:23:38  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
nešto sam bio kratak sa vremenom ovih dana,pa ćeš mi oprostiti što se nisam uključio razgovor sve do sada.

najpre,kapa do poda za ovaj tekst o Marselu R.,stvarno si pun znanja,a i odlično si se potrudio oko istoga,te ga sjajno priredio.

spomenuo sam više puta da mi je Crnobradi jedna od najvećih želja da ga vidim u integralnim albumima,ma čak i u pojedinanim,samo da izađe - i znam z priču oko spornih prava,pa se nadam da će se to rešiti.Kao i za 26.album Tangija i Laverdira (hebem li im mamicu,da im hebem)!!

Crnobradog sam zavoleo baš,baš rano - mislim da mi je to prvi humoristički BD koji me je kupio (imao sam nekih desetak godina,a čitao sam ga u PZ).Osim toga,smatram ga kao strip u kom se može uživati i kao mlađi i kao stariji,jer ima taj vrcav humor koji pleni starije,a za mlađe tu je humor i akcija.
Na žalost,izgled da sve što ima pravi kvalitet nema prođu u komecijalnom smislu.

Od Crnobradog imam tri kolorna albuma (dva biser,jedan totem),ali mogu lako naći i one u Stripoteci - što ću verovatno i uraditi jednog dana ako se ne izdaju albumi u novom ruhu.

Bravo na pisaniju pejota i pomno te pratim!!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 24/11/2019 18:25:03
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 27/11/2019 : 00:17:22  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Evo pročitah desetak epizoda, onako na Peyinu preporuku, par početnih pa nekoliko onih kasnijih i na koncu nešto novijih priča.
Radnja je klasična: bijeg iz zatvora nakon čega slijedi akcija, potraga za blagom, osvajanje brodova, pljačka i otimačina te neminovni povratak u pržun.
Središnji likovi su Crnobradi i njegov dida Sjedobradi. Kako je Crnobradi temperamentan, impulzivan i brzoplet, tu je dobri dida uvijek pri ruci da ga s pametnim savjetom a češće dobrim šamarom vrati na pravi put.
Strip obiluje zajebancijom i provalama koje se doduše ponavljaju kao u sličnim serijalima (vidi: Asterix, Lucky Luke, Iznogud).
Sada slijedi mali odmor od Crnobradog ali vratiću mu se sigurno da vidim što sam propustio.


Državna prdekana njegovog Visočanstva, remek djelo namjenske graditeljske umjetnosti. I pomisao na bijeg je suluda.



- Don Luzi, zanimljiv lik, pojavljuje se u nekoliko priča...




- Pomno odabrana posada, sve opake, ne previše bistre, ružne, razbojničke njuške ali poslušna i vjerna...




- ... uvijek raspoložena za finu makljažu...


Have mercy
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25759 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 03/12/2019 : 20:31:06  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000