forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 BD reprinti, integrali i još ponešto
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 20/02/2020 : 00:06:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 16/04/2020 : 00:47:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Jean Emile César - Cézard (1924 – 1977)

Jean Cézard i Arthur le fantôme



Pisac-umjetnik-kolorist Jean Cézard (njegovo pravo prezime je zapravo César), rođen je 23. ožujka 1924. godine u malom francuskom selu Membray (Haute-Saône, Francuska). Otac mu je bio postolar, a majka domaćica.

Kada mu je bilo deset godina ugledao je duha u svojoj sobi, a jutarnje svjetlo mu je otkrilo da se radi o majčinoj bluzi. Ovaj događaj će ga kasnije potaknuti na kreiranje njegovog najpoznatijeg stripa Arthur le fantôme justicier.

1940. u 16-oj godini kreira svoj prvi (neobjavljeni) strip o Zorrou inspiriran filmskim remakeom s Tyroneom Powerom.

Od 1944. do 1946. je objavljivao karikature u vodećem tisku. Nakon toga se okušao i u reklamama, ali bez osobitog uspjeha.

8. studenog 1947., u 23 godini, Cézard se oženio s Jacqueline Lasserre u Dampierre-Sur-Salonu, 6 km od svog rodnog mjesta.

Strip počeci (1946.-1948.):

1946. Cézard je kontaktirao tri izdavača dječjih časopisa:

Inspiriran radovima Erika (André-René) jednim od utjecajnih strip autora 40-ih godina za tjednik MON JOURNAL, kreira duži humoristični znanstveno fantastični strip Les Mirobolantes Aventures du Professeur Pipe, o malo smušenom ali briljantnom znanstveniku.

Za dvotjednik FRANCS-JEUX je nacrtao nekoliko kraćih stripova prije nego je započeo strip o nezgodama monsieura Toudoua. Mr. Toudou se pojavio u reviji Francs-Jeux broj 46, 15. travnja 1948., a objavljivan je u pravilu na posljednjoj, a ponekad i na naslovnoj stranici i često je bio bez riječi. Cézard mu kasnije kao suputnika pridodaje majmuna Touloura.



Za izdavača SAETL kreira nekoliko kraćih stripova, između ostalih Pillulove avanture kao i humoristični western L'As du Texas koji će se pojaviti u tjedniku PIC ET NIC.



"Realistično" razdoblje (1948-1953)

Zbog tadašnje potražnje za crtačima „realističnih“ stripova Cézard počinje crtati romantične stripove za ženski časopis MODES DE PARIS, izdavača SAETL.

Nakon toga će nacrtati 2 stripa po scenarijima J. K. Melwyn-Nasha (zapravo Marcela Navarra koji je kasnije postao glavni urednik LUG-ovih izdanja) inspiriranim radovima C. Doylea i E. R. Burroughsa. Prvi je Brik (1949-50), o mišićavom gusaru koji izgleda kao Tarzan na moru, a drugi Yak (1949-52), lovac na divlje zvijeri, koji upada u rasjed u srcu Afrike da bi se zatim našao u iščezlom svijetu sa neobičnim civilizacijama, prahistorijskim ljudima, Amazonkama, ljudima-gušterima, čudesnim zvijerima i dr. U tim stripovima je kod Cézarda primjetna inspiracija Hogarthovim radovima.



Vaillant

Prije drugog svjetskog rata osim nekoliko manjih privatnih izdanja, glavne publikacije za djecu i adolescente su stvorile organizacije povezane sa katoličkom crkvom. Jedan od napopularnijih takvih časopisa bio je "Coeurs Vaillants" kreiran 1929. godine, koji je objavljivao Hergeova "Tintin chez les soviets" i druge njegove stripove.



1. lipnja 1945. odmah po završetku rata, Komunistička partija Francuske, vlasnik "L'Humanitéa", pokreće časopis "Vaillant", kao svoj odgovor na "Coeurs Vaillants" koji je privremeno zabranjen zbog izlaženja za vrijeme okupacije. Pvi broj Vallianta zapravo ima na naslovnici broj 31 jer je nastao iz časopisa Le Jeune Patriote (pokrenut 1942. god.) kojeg je dotad izašlo 30 brojeva. U "L'Humanitéu" već objavljivani stripovi, "Pif le Chien" čiji je autor José Cabrero Arnal i „Placid et Muzo“ od Jacquesa Nicolaoua, počinju se objavljivati u "Vaillantu". Za Vaillant su crtali poznati autori: Gotlib (kod nas premalo poznati genijalac, osim nešto malo po stripu Cakove cake/ Les dingodossiers, za Vaillant kreira strip Gai-Luron), Tabary (kod nas poznat po stripovima Iznogoud, Totoche, Corinne et Jeannot/Gaja i Cica, za Vaillant kreira strip Richard et Charlie) , Gérald Forton (Teddy Ted), André Chéret (kod nas poznat po Rahanu i Dominu, za Vaillant kreira strip Bob Mallard), legendarni Greg, Gillon, Mandryka, Alexis i dr.

1951. krajem realistične faze Cézard za Vaillant crta stripove Les Compagnons de la Section Noire (Vaillant 341 do 371), La quête de l’Aruda, Le Chevalier de Lagardère, Terre de Héros (Vaillant 458 do 490) i više kraćih priča za CAMÉRA 34, Vaillantovom dodatku džepnog formata.







Povratak „humorističnom“ stripu: 1954-1960

Arthur se prvi put pojavio (iako je bio nevidljiv!) 20. prosinca 1953. u broju 449 strip tjednika Vaillant u 6 pasica pod nazivom „Le réveillon du fantôme“. Glavni urednik Roger Lécureux je uočio potencijal i šarm tog lika i Arthur se vraća 3. siječnja 1954. u broju 451, ovaj put potpuno vidljiv (ako to poželi) i spreman za život poslije smrti.

Arthurovo prebivalište je škotski srednjovjekovni dvorac. Za razliku od recimo Caspera, Arthur nije duh nekog mrtvog djeteta. Roditelji su ga stvorili na staromodan način što je vidljivo ovdje:



Rođenje Arthura, Vaillant, broj 451, 3. siječnja 1954. godine + prva naslovnica Vaillanta (br. 500, 1954.) s Arthurom.

Kao što primjećuje Gérard Thomassian (autor enciklopedije BD-a), stvaranje ovog lika označava prekretnicu u Cézardovoj karijeri nakon čega on napušta rad na realističnim stripovima. Rad na realističnim stripovima razvio mu je smisao za crtanje pozadina sa brojnim detaljima, a podigao je i kvalitetu scenarija, posebno dijaloga.

Arthur je bio Cézardov omiljen serijal jer su se zahvaljujući vremeplovu (u obliku kugle) kojeg je izumio profesor Mathanstock (prvi put se pojavio u Vaillantu 822 od 12.02.1961.) Arthurove avanture mogle odvijati bilo kada i bilo gdje, bez ograničenja u vremenu i prostoru. Strip Arthur sadrži sve njemu omiljene teme: srednji vijek, Divlji zapad, kameno doba, svemir i dr.

Godinu dana nakon Arthura, u listopadu 1955., Cézard za izdavača Aventures et Voyages kreira novu verziju profesora Pipea koji se objavljuje u mjesečniku Dakota (10 stranica u svakom broju), kao i western Les Exploits de Jim Minimum.

Jim Minimum je kauboj koji izgleda sukladno svom imenu, nizak je i građen poput djeteta, a njegovi pištolji samo što ne dodiruju tlo. Međutim taj izgled vara, on je vrlo snažan i iznimno vješt u rukovanju pištoljem.



1955. godine Navarro pokreće novi mjesečnik KIWI i traži od Cézarda da kreira strip junaka sa tim imenom. U rujnu 1955. Cézard kreira Kiwi, zlosretnu pticu, budući da sve njegove avanture završavaju u zatvoru ili bolničkom krevetu. Cézard je za svaki broj nacrtao epizodu od 6 do 8 stranica.



Humoristični strip: 1961-1968

1962. časopis VAILLANT mijenja format i od Cézarda se traže prvo dvije, a zatim i četiri strip table tjedno. Cézard je prinuđen napustiti rad na četiri stripa (Arthur, Pipe, Kiwi, Toudou) za četiri različita izdavača. Cézard napušta rad za izdavače FRANCS-JEUX (na Toudouu u travnju 1961.) i Aventures et Voyages (Pipe).

Nakon osam godina Cézard nastavlja rad samo na Arthuru i Kiwiju. Avanture Arthura Fantoma se uravnotežuju na oko šezdesetak tabli.

U Vaillantu broj 944 od 16. lipnja 1963. Arthuru se pridružuje i novi junak: Père Passe-Passe (prevođen kao Čare ili Magikus), diplomirani mađioničar, koji pomaže Arthuru u borbi protiv negativaca.



Uz sve ostalo Cézard je crtao i naslovnice za brojna LUG-ova izdanja (koja je uređivao već spomenuti Marcel Navarro): Plutos, Tex, Pipo, Pim Pam Poum, i dr.



1964. pokrenuta je edicija Arthur le fantôme justicier de poche u kojoj su objavljivane kratke pasice s Arturovim zgodama i nezgodama.

U ovih nekoliko pasica prikazana je Arthurova sklonost dobroj kapljici.



Što se tiče Kiwija, LUG ga reprintira kao kvartalno izdanje na velikom formatu u boji.

4. travnja 1965. sa brojem 1038 časopis Vaillant mijenja naziv u Vaillant le journal de Pif. Cézard će kao jedan od omiljenih autora crtati po četiri stranice Arthurovih pustolovina u svakom broju.



1968. Cézard osvaja prvu nagradu na Salon des humoristes de Bruxelles.

Pif-Gadget: 1969-1977

24.02.1969. sa brojem 1239, časopis Vaillant le journal de Pif je promijenio naziv u Pif Gadget, a numeracija za Pif Gadget je krenula od broja 1.

U vrijeme njegove najveće popularnosti početkom sedamdesetih Pif Gadget je imao nakladu od oko 600.000 primjeraka i prodaju veću od tri glavna konkurenta (Pilote, Tintin i Spirou) zajedno. Časopis je bio medijski fenomen u razdoblju 1970-80. Broj 60 od 13.04.1970. tiskan je u 1.000.000 primjeraka (od toga je 650.000 prodano), a i broj 137 od 4. listopada 1971., u kojem je poklon bio meksički grah koji skače, tiskan je također u 1.000.000 primjeraka. 22. kolovoza 1977. se to ponovilo s brojem 443, sa naslovnicom bez stripa, crteža ili fotografije, ali sa naslovom "Rahanova smrt". To je bio najveći tiraž nekog stripa u Europi.



Transformacija VAILLANT-a u PIF-GADGET 1969. nije koristila Cézardu. Cézard je sada prisiljen ograničiti se na cjelovite kraće priče od šest do sedam tabli, čime njegove kvalitete pripovjedača ne dolaze toliko do izražaja kao u slučaju dužih priča. Napušta Kiwija i radi isključivo za PIF, za kojeg je kreira i drugu seriju: Les Rigolus et les Tristus, o crveno-zelenom planetu čiji su stanovnici oprečnog ponašanja i izgleda, jedni su veseli i lukavi, a drugi tužni i glupi, i to dovodi do zavisti i sukoba kada tužni pokušavaju spriječiti vesele da se smiju. Rigolus i Tristus su se prvi put pojavili u Arthurovim pustolovinama (PIF n ° 13 i PIF n ° 16), te su zbog velikog uspjeha dobili svoju seriju.



1973. izdavač Aventures et Voyages mu nudi rad na strip albumu i Cézard kreira Billyja Bonbona, najmlađeg junaka (on je beba!) Divljeg zapada. Ovaj strip western namijenjen djeci je objavljen u tri albuma u Francuskoj, a četvrti album je objavljen samo u Nizozemskoj.



Iste, 1973. godine Cézard napušta rad na Les Rigolus et les Tristus i kreira strip Surplouf et ses corsaires (PIF br. 240), šaljivi pustolovni strip o djeci gusarima koje koja pomažu potlačenima i bore se protiv kapetana Carnassa.

Cézard se tu ne zaustavlja i preuzima crtanje stripa Tonton Cristobal po scenariju Pierrea Perreta. Nacrtat će samo jednu tablu tog stripa.

8. travnja 1977., nakon trideset godina neumornog rada, preopterećen profesionalnim obavezama, Cézard je iznenada preminuo u dobi od 53 godine.

------------------------------------------------------------------

Cézardova briga o svakom detalju njegovog rada vidljiva je iz ovog ulomka knjige Pifovog najboljeg glavnog urednika Richarda Medionija (1947-2016) o usponu i padu časopisa Vaillant: „Mon camarade, Vaillant, Pif Gadget: l'histoire complète, 1901-1994“ (2012, Vaillant Collector):

«Počinjem čitati epizodu koju je Jean donio. Kada mi autor donese nove stranice, obavezno ih čitam u njegovoj nazočnosti, jer sam naravno nestrpljiv da ih pročitam, ali i iz poštovanja i divljenja prema obavljenom poslu.

Dok čitam, Cézard komentira tu i tamo ... kada se nasmijem i on se nasmiješi. Ponekad, na crtežu ističe detalj koji sam propustio. Neprestano me promatra i izgleda zadovoljan kada reagiram onako kako se nadao.

Primjećujem koliko mu je važan moj dojam i to mu kažem, a on mi objašnjava:
"Dane provodim za stolom za crtanje, sam, bez nekoga tko bi ocijenio moj rad. Nemam uz sebe nekoga tko bi mi dao osjećaj što je dobro, a što nije, što će nasmijati, a što će ostaviti ravnodušnim. Kada dođem ovdje, vidim vašu reakciju i uspostavljam tu toliko potrebnu vezu sa mojom publikom ... "»

Cézard nije prisustvovao strip događanjima, već se u cijelosti posvetio radu, crtajući svake večeri do ponoći, ne uzimajući odmor. Cézard nije stekao slavu poput Grega, Tabaryja ili Uderza, iako je po crtačkom umijeću bio u njihovom rangu.

Cezard je imao zadivljujuću sposobnost za prikazivanje dvoraca (ukletih i onih ostalih),



za masovne akcijske scene,




a imao je i poseban smisao za boju.



Cézard bio prilično brz. Mjesečno bi kreirao oko 20 stranica, a to u njegovom slučaju znači izrada scenarija, crtež olovkom, tuširanje, upis teksta i bojanje.

Šalu na svoj račun vezano za preopterećenost vidimo i na ovoj tabli:



Obraćajući se prije svega mlađoj publici dugo je bio zanemaren od strane strip stručnjaka. Zadnjih godina sve više njih prepoznaje njegov talent i za nadati se je da će Cézard dobiti zaslužena priznanja i status koji mu kvalitetom pripada. Poštovanje i divljenje njegovom talentu iskazali su i takvi BD velikani kao što su Franquin i Loisel (koji ga stavlja u kategoriju Barksa, Gottfredsona, Morrisa i Uderza) npr.

Arthura je nakon Cézardove smrti, između 1982. i 1988., crtao za Pif Gadget rumunjski crtač Mircea Arapu po scenarijima Marica i Jacquesa Kamba. I njegov rad je objavljen od izdavača Éditions du Taupinambour u 3 integrala.


Arthur le fantôme popis epizoda:












Arthur u albumima i integralima

Arthur je objavljivan u albumima od raznih izdavača.

Među prvim bili su albumi od izdavača: Vaillant, Kangaroo, Vents d'Ouest.



Pariški izdavač Les Éditions Toth je 2002. krenuo sa restauriranim reprintima dužih epizoda. U razdoblju 2002.-2006. objavljeno je ukupno 5 albuma i na tome se stalo.



Drugi izdavač, Éditions du Taupinambour, specijaliziran za objavljivanje stripova iz Pif Gadgeta, krenuo je 2010. s objavljivanjem integrala koji sadrže kraće Arthurove epizode iz perioda 1969. do 1977. Objavljeno je ukupno 13 integrala sa Cezardovim crtežima i scenarijima i još 3 integrala sa crtežom od Mircea Arapua po scenarijima Raymonda Marica i Jacquesa Kamba.





Monsieur Toudou albumi



Billy Bonbon albumi



Professeur Pipe albumi





Izdavač Joker deluxe objavio je 2000. album sa mađioničarevim geg tablama pod nazivom Les facéties du pére passe-passe, (48 str.).
Izdavač Éditions du Taupinambour objavio je integrale Kiwi 1 (2015), 2 (2016) i 3 (2018).



Izdavač Éditions du Bleu et Noir objavio je 2011. integrale Brik i Yak.



Izdavač Messidor, 1986. objavio je integral Tristus et Rigolus.



Figure, ilustracije i ostalo





Za one koji žele saznati više:
https://en.wikipedia.org/wiki/Jean_C%C3%A9zard
https://www.bedetheque.com/serie-35564-BD-Arthur-le-fantome-justicier-Cezard-Editions-du-Taupinambour.html
https://www.bedetheque.com/serie-6468-BD-Arthur-le-fantome-justicier-Cezard-divers-editeurs.html
https://www.bedetheque.com/serie-32419-BD-Arthur-le-fantome-justicier-Arapu.html
https://bdoubliees.com/vaillantpif/annees/index.html
https://bdoubliees.com/vaillantpif/auteurs1/cezard.htm
https://fr.wikipedia.org/wiki/Pif_Gadget
http://www.pif-collection.com/
https://coffre-a-bd.com/37-cezard
http://romania-inedit.3xforum.ro/post/256628/276/Pif_Gadget/
http://vaillant46.rssing.com/chan-39640196/all_p1.html
http://www.editions-toth.com/jean-cezard/
https://whosouttherecomics.wordpress.com/2019/03/23/jean-cezard-and-his-arthur-le-fantome/
http://francois-corteggiani.over-blog.com/article-cezard-le-magnifique-64608407.html
http://le-vannon.over-blog.com/2017/09/mais-qui-etait-donc-jean-cezard.html
https://l-eusses-tu-cru.blogspot.com/search?q=arthur




Edited by - Peyo on 16/04/2020 08:48:38
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 16/04/2020 : 07:24:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Svaka čast na trudu Peyo! Baš sam guštao čitajući i gledajući ovaj iscrpan izvještaj. Podsjetio si me i na Arthura, kojeg se mutno sjećam iz djetinjstva, i sad bi ga baš s guštom čitao. Hvala!

P.S.
Ne znam tko je zadužen za to, ali mislim da bi bila šteta ne iskoristiti ovaj tekst (i slike) za biografiju autora na sajtu.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 16/04/2020 : 08:46:52  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Da, ovo je genijalno, svaka čast!

Javiću u redakciju. ;)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 16/04/2020 : 09:45:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Izvrstan tekst Peyo.
Arthura sam upoznao preko Stripoteke (brojevi 600+). Lijepo nacrtan i duhovit strip.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 16/04/2020 : 20:42:59  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
bravo pejo

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/04/2020 : 17:22:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Hvala svima na lijepim riječima. Više od toga me veseli da ste pročitali tekst.

Osobno vidim ponajveću vrijednost u popisu Arturovih epizoda u ex-yu revijama. Stavit ću ga i u popise kada ga još malo doradim.
Ako netko uoči nepotpunost ili eventualnu pogrešku u popisu molim da mi javi.

Da se osvrnem malo i na tekst. Pokušao sam dati i malo širi prikaz osim autora i njegovog glavnog junaka.
Tu prije svega mislim na izdavača, odnosno sam časopis Vaillant/Pif i vrijeme kada je taj časopis (koji je nekoliko puta prekidan, pa nastavljan) izlazio.
Zbog izdavača (KPF) časopis se prodavao čak i u SSSR-u u doba "hladnog" rata.

Što se tiče Cézarda prije ovog teksta nisam imao pravu predstavu o njegovom radu i kakav je to zapravo velikan (crtački nesumnjivo) BD-a.
Također sam došao do linkova gdje sam vidio koliko jači dojam ostavljaju kvalitetno tiskane i bojane epizode (pogotovo 50-ih i 60-ih) od onoga što se moglo čitati u ex-yu revijama. Možda je tu donekle izuzetak Panorama koja je sa manjim vremenskim odmakom objavljivala Artura.

Još samo da napomenem da je Artur u Francuskoj objavljivan pod imenom "Artur fantom pravednik (Arthur le fantôme justicier)" dok je u ex-ju imao razne inačice kao Nestašni Artur, Artur Fantom, Pravedni Artur i sl.

I da, istina je da je namijenjen mlađoj publici, ali ja bih rekao da je na radost i "all ages" publici, jer su priče kvalitetno pisane iako sadrže određenu dozu naivnosti/dobroćudnosti.

Ovaj topic sam prilikom kreiranja zamislio za ljubitelje BD nostalgije. Kako ovakvi tekstovi oduzimaju prilično vremena mnogi su vjerojatno mislili da je zamro.

Zato ću ga između dužih tekstova pokušati držati u životu raznim detaljima, radovima i gegovima vezanim za klasične junake i autore BD-a.

Svojedobno sam ušao u raspravu oko termina BD-a, da on ne podrazumijeva (iako je najčešće tako) samo francusko-belgijske pa čak i nizozemske autore, nego strip općenito, pa evo jedne tablice gdje je to vidljivo:


Edited by - Peyo on 17/04/2020 17:25:06
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/04/2020 : 19:26:18  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Nije mi poznat Cézard i nisam ništa čitao od njega.
Pogledao sam vidjeti što je objavljeno na njemačkom i iznenadih se kad vidjeh da nije skoro ništa.
Osim ovog Billija Bomboma koji je izlazio u magazinu Topix.

Dakle ostat će i dalje nepoznat.

Have mercy
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 17/04/2020 : 19:45:36  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
sumnjam da nijemci nisu objavili artura nestašnog duha..

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 17/04/2020 : 19:47:16  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ja se Artura sećam iz onih Strip 81-82-83 neobičnih sveskica, odličan strip.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 17/04/2020 : 19:53:41  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo
Svojedobno sam ušao u raspravu oko termina BD-a, da on ne podrazumijeva (iako je najčešće tako) samo francusko-belgijske pa čak i nizozemske autore, nego strip općenito



Bande dessinée bukvalno znači crtane sveske i naravno da označava bilo koji strip. Mada, kada se kaže BD, prvenstveno se misli na FraBel stripove.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/04/2020 : 20:04:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Nije mi poznat Cézard i nisam ništa čitao od njega.
Pogledao sam vidjeti što je objavljeno na njemačkom i iznenadih se kad vidjeh da nije skoro ništa.
Osim ovog Billija Bomboma koji je izlazio u magazinu Topix.

Dakle ostat će i dalje nepoznat.



Tja, vjerojatno si u pravu. Teško da će u budućnosti biti integrala Cézardovih stripova osim možda na francuskom.

Isto se može napisati i za npr. Crnobradog, pa i za gomilu radova nama poznatih autora i mnogih njihovih radova koji se danas ne objavljuju. Rekao bih da je slično i sa popularnom glazbom npr. 60-ih i 70-ih. Postoji puno više od toga dobroga osim onog što se može naći na kompilacijama. Možda je kod filmova bolja situacija zbog DVD-a i video sadržaja dostupnih preko raznih pretplata i torrenta.

Vrijeme nemilosrdno gazi. Dolaze nova vremena, novi interesi.

Pa ipak postoje zaljubljenici, postoje bespuća interneta, raznorazni zapisi raznih stripova i izdanja, pa koga zanima naći će.

Za ex-yu revije tko se potrudio već zna najbolje linkove, a ako nekoga zanimaju francuski albumi neka mi se javi.

Dosada nisam pisao o najpoznatijim BD autorima zato što računam da ste na razne načine došli do informacija o njima, ali doći će i neki od njih na red. jasno, ako vidim da ima interesa makar kod nekoliko ljudi na forumu.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/04/2020 : 20:23:37  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by izivko

Nije mi poznat Cézard i nisam ništa čitao od njega.
Pogledao sam vidjeti što je objavljeno na njemačkom i iznenadih se kad vidjeh da nije skoro ništa.
Osim ovog Billija Bomboma koji je izlazio u magazinu Topix.

Dakle ostat će i dalje nepoznat.



Tja, vjerojatno si u pravu. Teško da će u budućnosti biti integrala Cézardovih stripova osim možda na francuskom.

Isto se može napisati i za npr. Crnobradog, pa i za gomilu radova nama poznatih autora i mnogih njihovih radova koji se danas ne objavljuju. Rekao bih da je slično i sa popularnom glazbom npr. 60-ih i 70-ih. Postoji puno više od toga dobroga osim onog što se može naći na kompilacijama. Možda je kod filmova bolja situacija zbog DVD-a i video sadržaja dostupnih preko raznih pretplata i torrenta.

Vrijeme nemilosrdno gazi. Dolaze nova vremena, novi interesi.

Pa ipak postoje zaljubljenici, postoje bespuća interneta, raznorazni zapisi raznih stripova i izdanja, pa koga zanima naći će.

Za ex-yu revije tko se potrudio već zna najbolje linkove, a ako nekoga zanimaju francuski albumi neka mi se javi.

Dosada nisam pisao o najpoznatijim BD autorima zato što računam da ste na razne načine došli do informacija o njima, ali doći će i neki od njih na red. jasno, ako vidim da ima interesa makar kod nekoliko ljudi na forumu.


Da, vrijeme gazi...

Neki dan sam s užitkom pročitao jako zanimljiv Wattersonov interview koji je objavljen u jednom njemačkom strip magazinu.
(Ako neko želi, mogu ga postaviti ovdje ili negdje drugdje, na njemačkom jeziku je)

U njemu između ostalog govori o prošlosti i budućnosti stripa.
On recimo kaže da strip treba biti tamo gdje su čitatelji. A čitatelji su danas rasuti po bespućima interneta, po društvenim mrežama i sl.

Izuzetan čovjek i autor.

Have mercy
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6583 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 17/04/2020 : 20:56:30  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Bande dessinée je francuski naziv za bilo kakav strip. Van francuskog govornog područja, posebno kod nas ovde, koristi se za francusko-belgijske stripove.

Slično kao što je manga u Japanu naziv za stripove uopšte, a van Japana se upotrebljava uglavnom za japanske stripove.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 17/04/2020 : 21:38:25  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Bande dessinée je francuski naziv za bilo kakav strip. Van francuskog govornog područja, posebno kod nas ovde, koristi se za francusko-belgijske stripove.

Slično kao što je manga u Japanu naziv za stripove uopšte, a van Japana se upotrebljava uglavnom za japanske stripove.



Zar ovo nije neko već napisao dva posta ranije?

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/04/2020 : 22:04:47  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by izivko

Neki dan sam s užitkom pročitao jako zanimljiv Wattersonov interview koji je objavljen u jednom njemačkom strip magazinu.
(Ako neko želi, mogu ga postaviti ovdje ili negdje drugdje, na njemačkom jeziku je)

U njemu između ostalog govori o prošlosti i budućnosti stripa.
On recimo kaže da strip treba biti tamo gdje su čitatelji. A čitatelji su danas rasuti po bespućima interneta, po društvenim mrežama i sl.

Izuzetan čovjek i autor.

ovo? http://www.brunothebandit.com/watterson.html


Nije to. Interview je objavljen 2015 u magazinu Comixene.

Ako te zanima, mogu staviti.


Have mercy
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 17/04/2020 : 22:34:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by izivko

Neki dan sam s užitkom pročitao jako zanimljiv Wattersonov interview koji je objavljen u jednom njemačkom strip magazinu.
(Ako neko želi, mogu ga postaviti ovdje ili negdje drugdje, na njemačkom jeziku je)

U njemu između ostalog govori o prošlosti i budućnosti stripa.
On recimo kaže da strip treba biti tamo gdje su čitatelji. A čitatelji su danas rasuti po bespućima interneta, po društvenim mrežama i sl.

Izuzetan čovjek i autor.

ovo? http://www.brunothebandit.com/watterson.html


Nije to. Interview je objavljen 2015 u magazinu Comixene.

Ako te zanima, mogu staviti.





Zanima i mene. Ne znam njemački ali snaći ću se.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/04/2020 : 23:13:12  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Evo ovdje, da ne trpamo u Peyinu temu.

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=2319037

Have mercy
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 23/04/2020 : 13:19:22  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by izivko

Nije mi poznat Cézard i nisam ništa čitao od njega.
Pogledao sam vidjeti što je objavljeno na njemačkom i iznenadih se kad vidjeh da nije skoro ništa.
Osim ovog Billija Bomboma koji je izlazio u magazinu Topix.

Dakle ostat će i dalje nepoznat.



Tja, vjerojatno si u pravu. Teško da će u budućnosti biti integrala Cézardovih stripova osim možda na francuskom.

Isto se može napisati i za npr. Crnobradog, pa i za gomilu radova nama poznatih autora i mnogih njihovih radova koji se danas ne objavljuju. Rekao bih da je slično i sa popularnom glazbom npr. 60-ih i 70-ih. Postoji puno više od toga dobroga osim onog što se može naći na kompilacijama. Možda je kod filmova bolja situacija zbog DVD-a i video sadržaja dostupnih preko raznih pretplata i torrenta.

Vrijeme nemilosrdno gazi. Dolaze nova vremena, novi interesi.

Pa ipak postoje zaljubljenici, postoje bespuća interneta, raznorazni zapisi raznih stripova i izdanja, pa koga zanima naći će.

Za ex-yu revije tko se potrudio već zna najbolje linkove, a ako nekoga zanimaju francuski albumi neka mi se javi.

Dosada nisam pisao o najpoznatijim BD autorima zato što računam da ste na razne načine došli do informacija o njima, ali doći će i neki od njih na red. jasno, ako vidim da ima interesa makar kod nekoliko ljudi na forumu.



Fantastican tekst, Peyo, hvala puno na trudu i na toliko interesantnih detalja!!

Nemoj se hvatati poznatih BD autora (odnosno, nama Balkancima jako poznatih), vec je bas ovo sto (barem ja) zelim(o), informacije o autorima kao sto su Cezard, Graton, Remacle, itd.

Tekstovi obavezno u Enciklopediju na sajtu, a bilo bi super jednom prilikom kad ih se nakupi objediniti ih u knjigu, pa makar i virtualnu, ovako s popisima i ilustracijama i sa svim popratnim materijalima.

Sto se Cezarda tice, nisam znao da je crtao realisticne stripove, ima zanimljiv stil tamo, a logicno da je utjecalo na detalje pozadine i masovke. Plus ovaj podatak o tirazi od milijun primjeraka, auuuu. Jednom bilo, sad se spominjalo.

Samo nastavi, imas podrsku nas nekolicine. Ovaj tekst sam ovjerio vec barem tri-cetiri puta, sori tek se sad javljam. Prva liga, fala, hocemo jos
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 23/04/2020 : 13:33:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je da ti se svidio tekst, razmišljam o Kresseu (obožavam njegov rad i stripove) kao slijedećem autoru.

Iako na webu o njemu ima kvalitetnih tekstova, tako da mi se čini da bi prijevod bio dovoljan uz nešto malo dopune.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 22/06/2020 : 22:52:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
PANDEMIJA U STRIPU

U francuskom strip časopisu Pif Gadget broj 512 iz siječnja 1979. objavljen je ovaj proročki strip o virusu pobjeglom iz laboratorija. Riječ je o stripu Dr. Justice (Žistis – Pravda) autora J. Ollivier (scenarist) i K. Marcello (crtač). Sam model virusa dosta podsjeća na COVID-19, a i zemlje i područja zahvaćena gripom u stripu se umnogome poklapaju sa današnjim žarištima. Kao dodatna zanimljivost je informacija da je Marcello koristio sliku tada mlade Margaret Thatcher kao model za gđu Benson, koja je u to vrijeme bila samo vođa opozicije i ministar okoliša u sjeni. A od 4. svibnja 1979. postala je prvom britanskom premijerkom.



























Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 24/06/2020 : 11:11:42  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote

Interesantno! A Dr. Justice je pretpostavljam Alain Delon.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 07/07/2020 : 11:23:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Konačno, nakon 6 godina red je došao na 6-ti integral, krajem 2020:

https://www.amazon.fr/Natacha-Lint%C3%A9grale-1997-2007/dp/B084YCLW3M/

Go to Top of Page

alaniusfordius
Senior Member

1005 Posts

Member since 10/04/2017

Posted - 07/07/2020 : 12:17:54  Show Profile Show Extended Profile  Send alaniusfordius a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Konačno, nakon 6 godina red je došao na 6-ti integral, krajem 2020:

https://www.amazon.fr/Natacha-Lint%C3%A9grale-1997-2007/dp/B084YCLW3M/





Taman kad smo pomislili da je 9 godina cekanja izmedju SA integrala puno, vidimo da se i Francuzi nisu bas slomili od posla i brzine.

Samo je steta sto ce se svi integrali medjusobno debelo razlikovati dizajnom...
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 07/07/2020 : 12:43:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Koliko vidim ovaj integral obuhvaća albume od 17 do 20.

Ostaje materijala i za 7. integral.
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000