forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Carlo Ambrosini
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 01/02/2020 : 16:41:56  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
Poll Question:
Vaše mišljenje o ovom autoru?

Na kojem serijalu je iskazao potencijal?

Da li je bolji kao crtač ili kao scenarista?

Ili vam je nezanimljiv

Ako jeste, zašto?

Evo nekih informacija o njemu sa sajta https://it.wikipedia.org/wiki/Carlo_Ambrosini

"Pohađao je umetničku školu i diplomirao na Akademiji likovnih umetnosti u Breri.

- 1976. počinje da crta ratne priče za Editoriale Dardo; piše poslednje epizode ​​serijala Daniel za Editoriale Corno; sarađuje sa Ediperiodici i Mondadorijem;

- 1980. počinje da radi za Sergio Bonelli Editore nacrtavši nekoliko epizoda ​​Ken Parkera, na tekstove Đankarla Berardija; poslednja epizoda serijala, broj 59, je njegov rad;

- 1984. piše i crta Nico Macchia za časopis Orient Express;

- 1987. počinje da crta neke epizode Dilan Doga (za Bonelli), za koga će prvi scenario napisati 1994. godine;

- 1992. crta Videomax koji je kreirao Gracijano Origa;

- 1997. stvara Napoleona, ponovo za Bonelli. Scenariji su gotovo uvek Ambrozinijevi koji je, doduše retko, i crtač. Napoleon je prestao da izlazi 2006. godine na broju 54;

- 2005. izlazi 19. specijalno izdanje Teksa, koje je nacrtao Ambrozini.

Njegov poslednji rad u hronološkom redu autorskih miniserija, Jan Diks, objavljen za Bonelli, izlazio je od marta 2008. do jula 2010."

edit:
- 2013. je izašla i prva epizoda koju je nacrtao za serijal Le Storie na kojem se pojavio i kao scenarista nekoliko epizoda, uključujući trodelni povratak njegovog junaka Napoleona 2019. godine;

- 2014. je nacrtao i jednu epizodu za serijal Orfani: Ringo.

Choices:

Daniel
Ken Parker
Nico Macchia
Dylan Dog
Videomax
Napoleone
Tex
Jan Dix
Le Storie
Orfani: Ringo


Who Can Vote? Only Members can vote. You need to register or be logged in to vote.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu

Edited by - morski on 02/02/2020 10:11:33

1Euro
Advanced Member



12198 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 01/02/2020 : 17:33:39  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 01/02/2020 : 18:52:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Crtežom mi je najbolji na Ken Parkeru i u ranijoj fazi rada na Dylanu, pa sam glasao za Parkera.

Kao scenarist mi je zanimljiv, ali me je rijetko oduševio. Možda mi je najbolji njegov rad "Čuvar uspomena".

Napoleon me nije posebno privukao, glavni junak mi je poprilično nezanimljiv, prateća postava također. Uzeo sam sve brojeve od VČ-a, nastavio bih i dalje da izlazi ali više iz podrške nego što me stvarno zanima.

Dixa sam pročitao prva tri broja i djeluje zanimljivije od Napoleona, ali i dalje je to strip za uži krug publike.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 02/02/2020 : 19:08:03  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Slazem se sa Bevom u vecini. Nisam ga jos citao u Ken Parkeru ali rana faza na Dilanu tj. u prvih 100 brojeva mi je sjajan. Obozavam taj njegov stil. Nacrtao je neke od kultnih i najboljih epizoda (Paklovi, Tajanstveno ostrvo {Metamorfoze}, Litica duhova, Dugacki pozdrav, Bela rada) i medju najdrazim Dilanovim crtacima mi je iz tog perioda zajedno sa Stanom, Casertanom, Piccatom, Roijem i Tacconijem. Dobar mi je i u ovoj novoj fazi iako mi se ne svidja njegov novi stil. Izdvojio bih ,,Suze kamena" kao jako dobar i crtacki i scenaristicki!

O Napoleonu imam identicno misljenje kao Beva.

Jan Diks sam procitao prva 3 broja i taj serijal me je odusevio, nastavljam sa citanjem samo da nabavim preostale knjige (#3 i #4), mislim da mu je to autorsko cedo i magnum opus.

Edited by - going going on 03/02/2020 15:36:57
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7764 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 02/02/2020 : 19:35:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Puno mi je bolji na dylanu. Na parkeru je stilski previse slican milazzu, a tu bitku debelo gubi. Kao scenarist na dylanu jako dobar.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 02/02/2020 : 21:52:13  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Dobar mi je i u ovoj novoj fazi iako mi se ne svidja njegov novi stil.


e to nisam siguran o čemu se radi. meni je on identičan i skroz na tragu onoga što je radio ranije. ne vidim da se pojavio neki novi stil.
quote:
Originally posted by Tonto

Puno mi je bolji na dylanu. Na parkeru je stilski previse slican milazzu, a tu bitku debelo gubi. Kao scenarist na dylanu jako dobar.


oko parkera sam imao teoriju da je on tu zapravo ili tuširao milaca ili je učio od njega.
što se scenarisanja na dilanu tiče, utisak je da se on tu brusio odnosno isprobavao za napoleona.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1583 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 03/02/2020 : 04:37:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Dao sam glas (prvi, kol'ko vidim) Napoleonu.
Tu je kompletan autor, pa mislim da taj serijal najbolje odražava njegove sposobnosti i interesovanja.
A to bi se definisalo ovako - nije vrhunski, al' je solidan. Serijal, i on kao autor.
Meni inače odgovara takav usporen ritam pripovedanja i nije mi dosadan uopšte.

Da se ogradim, Jana Diksa, koji je isto njegov autorski strip, još nisam čitao. (A ove neke nabrojane nemam pojma ko su i šta su...)
Ali, koliko sam pročitao utiske drugih forumaša o stripu, mislim da mi se više dopada ideja i postavka kod Napoleona,
troje njegovih drugara i čitav taj imaginarni svet prepleten sa krimi-žanrom,
samo je, iz do sada viđenog i pročitanog, realizacija samih priča mogla da bude bolja.
Kao da on, kao scenarista, nije do kraja uvek siguran šta želi da postigne pričom, pomalo nedorečen. Barem meni.

Epizode Dilana, za koje je pisao scenario, čini mi se da nisam čitao.
Crtački, više mi se dopada njegov rad na Dilanu (u prvih 100 brojeva) nego na Kenu.
Kod Kena bih ga rangirao tek na četvrto mesto, iza Marafe.
Najviše mi se svideo u epizodi Nakit i prevara, gde se radnja odvija u gradskom okruženju.

Kod Dilana mislim da ima idealan stil za crtanje nakaza i čudovišta, kao što su u epizodama Tajanstveni otok i Vampiri.
Iako se kao priče najbolje kotiraju Pakao i Dugački pozdrav, a meni lično najdraža i najbliža mom ukusu je priča Hridine duhova.


Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37337 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 03/02/2020 : 09:23:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Nikada ga nisam previse gotivio, ima nesto u njegovom crtezu sto mi je oku neugodno.

A njegov Texone je nesto najslabije sto sam ikada vidio. Ni Cossu ne moze toliko uprskati, to je bilo bas bas ogavno. Uopste nije strip u pitanju, nego hrpa skica. A moglo bi ispasti puno bolje, jer scenarij nije los po obicaju.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 03/02/2020 10:36:39
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 03/02/2020 : 10:25:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Nikada ga nisam previse gotivio, ima nesto u njegovom crtezu sto mi je oku neugodno.



Razumijem što hoćeš reći, meni recimo nikad nije leglo njegovo crtanje lica. Likovi mu često imaju baš odbojne oči, ne znam kako to objasniti.

A ovo za novi i stari stil, nije Ambrosini mijenjao stil nego je počeo crtati puno brže. Primjer:



Na ovoj tabli se vidi uglavnom sve što mi ne paše kod Ambrosinija. Neujednačene šrafure i prebrzi potezi pa dijelovi crteža izgledaju kao skice (što ne bi bio problem da sve crta tako). Ovdje čak dosta podsjeća na Bagnolija, a to ne može nikako biti dobro.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4607 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 04/02/2020 : 10:18:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Meni oduvek bio u top 5 crtaca kod Dilana!
Volim ga I u Kenu, ostalo nisam citao osim par brojeva napoleona koji su mi bili mlaki.
Jasno je da je godinama promenio crtez (I kao sto obicno biva, na gore) I da muku muci sa gro planovima junaka, u svim fazama, ali ipak, crtez mu je nekako mekan, leprsav, dinamican.
Kao scenarista mi je tajodje veoma zanimljiv, ali moram da priznam da mi je postao vec pomalo I predvidljiv I prenaporan sa tim uobicajenim dualitetima na svim nivoima.

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 29/02/2020 : 00:23:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Od Ambrosinija sam čitao ceo Jan Diks serijal, utisci su mi da je moglo bolje, ali i mnogo gore. Priče su same po sebi dobre i ima materijala, ali su mu scenariji mestimično šturi a likovi nedovoljno zanimljivi. Gotovo pa dosadni. Naročito onaj Diksov pomoćnik. Nema one sklavijeve/berardijeve vrcavosti u dijalozima, Diksov svet je nekako čemeran i depresivan, kao i većina crtača (Camagni recimo). Odnos sa Anikom je turbulentan i uglavnom dobro odrađen. Epizode su mu bazirane na realnosti, sa primesama nadrealnog. Neke od Diksovih epizoda su u rangu boljih Dilana (14: Slep pogled, 10: Kuća obešenog, 12: Tintoretova kći, 9: Dvostruki zločin, 1: Smrt jednog slikara... itd...). Sve u svemu serijal bez padova i drži konstantu.

Napoleona nisam čitao ali imam u planu.

Što se crteža tiče, ima specifičan način crtanja lica. To mi uglavnom ne smeta. Na Kenu mi je okej, u nekim epizodama sa Milacom on gostuje kao ghost-artist u pojedinim kadrovima, a negde i piše da su epizode zajednički radili obojica. Najbolji mi je u prvim epizodama Dilan Doga koje je crtao: 15: Kanal 666, 23: Tajanstveni otok, 35: Hridine duhova, 46: Paklovi.
Od epizode 62: Vampiri, je počeo da kvari crtež. Radio je legendarnu 74: Dugački pozdrav, i tu mi je u scenama iz prošlosti odličan, dok je u ostalim scenama tek dobar.
Pisao je i crtao epizode 97: Iza zavjese i 108: Čuvar uspomena. Potonja mi je bolje nacrtana, u Iza zavjese me je razočarao crtež.
Njegove priče su melanholične i sa jakom psihološkom crtom. Obe su mi epizode jače u pogledu priče/scenarija. Ne bi mi smetalo da čitam još nekog njegovog DD, tipa ''Novi život''.

Teskobu iz giganta nisam još čitao, a Bela rada / Margerita je odlična kratka priča, nacrtana u stilu Dugačkog pozdrava.

Čitao sam ga i u Jedno doba jedna priča, ''Poslednja cigareta''. Tu je crtež stvarno bedan. Zli jezici (slikarski) bi rekli da su stripovi ionako skice - ako je tako, onda je Ambrozinijev rad skica skice, toliko je šturo odrađeno.
Na svojoj bebici Diksu i Napoleonu se trudi, a od drugih otaljava.



Edited by - Jocko on 29/02/2020 00:30:47
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000