forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 CRNI ROKO
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

HEJZI1
New Member

Croatia
204 Posts

Member since 01/09/2011

Posted - 10/02/2020 : 13:15:28  Show Profile Show Extended Profile  Send HEJZI1 a Private Message  Reply with Quote
...mene mala moli da spavamo goli...
ko što vene u Imockom trava,tak i cura koja spava sama

jaki
Advanced Member



Croatia
25906 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 10/02/2020 : 13:26:47  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
al si popija cilu rakiju?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 10/02/2020 : 14:27:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
He, he... Zandarski narednik Mile Vrbica, kralj...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Manny
Average Member



569 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 10/02/2020 : 16:11:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
Jedna mala sa Visa, jedan momak sa Klisa, radi išli bi skup, ali put im je dug, a i momak je glup.
Go to Top of Page

Nightrock 01
Starting Member



44 Posts

Member since 02/02/2010

Posted - 10/02/2020 : 19:56:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Nightrock 01 a Private Message  Reply with Quote
Legandarna serija sa legendarnim glumcima!
To je za današnju produkciju nedostižno!!!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 10/02/2020 : 20:12:08  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
a ni strip nije loš.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 10/02/2020 : 22:08:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

a ni strip nije loš.


Serija izvanredna. Jedna od najboljih. Strip nacrtan, ajme i kuku...ali imam sve epizode, cuvam ih. Kao i epizode Otpisanih, recimo. Danas kad pogledam te crteze, ne da su slabi, vec ocajni. Ali onda su nam znacili, a danas je zanimljivo 'bacit oko' na te knjizice.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25906 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 11/02/2020 : 00:37:38  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Koliko su partizani poubijali nijemaca po filmovima nije osta nijedan za bidne ruse.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1681 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 11/02/2020 : 07:40:06  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Koliko su partizani poubijali nijemaca po filmovima nije osta nijedan za bidne ruse.


A istorijska činjenica je da je tokom celog Drugog svetskog ratu na teritoriji cele Jugoslavije ukupno ubijeno 1200 nemačkih vojnika.
U odbranu stripa, crtan je i izdavan veoma brzo. Drugi broj čak uopšte nije loš.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/02/2020 : 08:34:19  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Povijesna cinjenica tisucu i dvjesto?
Samo na gradskom groblju Lovrinac u Splitu, na dijelu za Wehrmacht vojnike iz II svjetskog rata, ima preko tisucu imena. Nije vrag da ih je 90% ostavilo kosti, tu kod nas...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Manny
Average Member



569 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 11/02/2020 : 12:35:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by RAKOSI4
Misli vjerovatno na poginule njemačke vojnike u borbi



Samo u bici na Neretvi je poginulo više stotina Nemaca, tako da nije dobro frljati se podacima, pogotovo danas kada su nam skoro svi istorijski arhivi dostupni.

Sa druge strane, ne znam šta se i pokušava reći ili dokazati sa većim i manjim brojkama?
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2485 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 11/02/2020 : 12:50:07  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Prema njemačkim podacima, na području ex-Yu imali su oko 10.000 ubijenih i 6000 nestalih (velik dio tih kao zarobljenika na kraju rata i poslje rata). Samo u Sloveniji oko 4000-5000 ( na največem njemačkom vojnom groblju u Kranju je pokopanih 1200 Njemaca). Žrtava na tom području je vjerojatno bilo i više jer su se preko Jugoslavije povlačile njemačke jedinice iz Grčke i Bugarske. Osim na samom kraju rata, najviše gubitaka su njemci imali tijekom zauzimanja talijanskih područja nakon kapitulacije 1943 - samo oko (Nove) Gorice i područja oko Soče preko 200.

Pitanje je, koliko je od tih "Njemaca" bilo Ukrajinaca, Turkestanaca, Grka,... koji su umali svoje jedinice u sastavu njemačke vojske
Go to Top of Page

Manny
Average Member



569 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 11/02/2020 : 14:40:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
Moje pitanje i dalje je šta se pokušava dokazati sa tim brojkama? Nisam video da je neko izneo tvrdnju o broju stradalih Nemaca, pa da je sada neophodno da se demantuje tako nešto. Jugoslovenski antifašistički pokret je zaslužio da se o njemu, kroz strip, film i druge vidove umetnosti, ispredaju mitovi. Niko ne govori ni da su Otpisani, a ni Kuda idu divlje svinje, bili dokumentarci.

Delovi serije Otpisani su bili bazirani na stvarnim događajima. Evo šta kaže Rajko Đaković [1] po kome je stvaran lik Prleta iz Otpisanih:

"- Gledao sam „Otpisane“, kako da nisam. Bilo mi je uzbudljivo, sve me je podsetilo na ta naša vremena. Ali moram da vam priznam da ni izdaleka nije moglo biti onako kao na ekranu. Naravno da nismo onoliko Švaba pobili. To su priče za malu decu da se Švabi onako lako pobegne. Sve je bilo dođavola rizično. Akcija je bilo apsolutno mnogo. "


[1] https://www.dnevni.rs/magazin/film-tv/15084-po-njemu-su-snimani-otpisani-upoznajte-pravog-prleta

Edited by - Manny on 11/02/2020 14:41:26
Go to Top of Page

MSBlueberry
Senior Member



1692 Posts

Member since 18/02/2013

Posted - 11/02/2020 : 16:17:00  Show Profile Show Extended Profile  Send MSBlueberry a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Povijesna cinjenica tisucu i dvjesto?
Samo na gradskom groblju Lovrinac u Splitu, na dijelu za Wehrmacht vojnike iz II svjetskog rata, ima preko tisucu imena. Nije vrag da ih je 90% ostavilo kosti, tu kod nas...


Da to sam i ja baš primjetija, odma na ulazu desno (južna strana), gomila pobijenih samo u ST.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 11/02/2020 : 16:58:01  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Lovrinac je jedno o tzv. centralnih groblja za zbrinjavanje posmrtnih ostataka njemačkih vojnika iz 2. svjetskog rata., što znači da se tu ne nalaze samo oni poginuli na splitskom području, već su na to groblje dopremljeni ostaci iz drugih manjih grobnica, sa područja koja uključuju i ona izvan granica RH.

Spominje se brojka od 20000 grobova njemačkih vojnika u raznim grobnicama po RH, te još 10000 nestalih kojima se još ne zna grob: https://www.vecernji.hr/vijesti/tijela-20-tisuca-njemackih-vojnika-premjestit-ce-u-cetiri-grobnice-344266
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2646 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 11/02/2020 : 17:18:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Ja sam stripove Crni Roko i Otpisani uvijek gledao kao način da se zaradi još novca na popularnim serijama (nema tu ništa loše, naprotiv), a ne kao neku propagandu. Bilo je tu i majica i bilježnica, a i druge robe.

Što se tiče njemačkih gubitaka, brojke se kreću od 40.000 do 50.000 poginulih i nestalih u borbama s partizanima, najviše u 2. panzer armiji.
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1681 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 11/02/2020 : 19:31:51  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Podatak koji sam napisao sam čuo od istoričara Predraga Markovića i to pre dosta vremena. Mislim da je mislio samo na vojnike. Nisam ništa pokušavao d sa brojkama.
Kuda idu divlje svinje je jedna od najboljih domaćih serija ikad. Isto kao i Otpusani, s tim što sam ja još od malena Otpusane doživljavao isključivo kao akcionu, sa dozom humora (i po njoj je bio pravljen neki strip, ako se ne varam.)
Op trt gevezen zajn.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/02/2020 : 20:45:51  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Strip serija Otpisani je bila u izdanju Dnevnika, pod naslovom Panstrip. Mislim deset epizoda, ali nisam siguran, jer nisam kuci da provjerim. Na nju me odmah spominjanje stripa Crnog Roka podsjetilo. I ona pjesmica podnarednika Mile Vrbice. Kazem, imam oba izdanja sacuvana. Bilo je toga jos, Nikad robom, pa ono poznato pazi Mirko metak! Hvala, Slavko, spasio si mi zivot...
Inace Otpisani su bili crno bijeli, te potom Povratak Otpisanih u boji. Prikazivana Nedjeljom u emisiji, Dozvolite da se obratimo. Serija sa jednim od najdinamicnijih,(kako se to danas popularno kaze), soundtrackom. Sjajna glazbena podloga. Mozda sam samo nesto tako impresivno i dramaticno priblizno cuo u Warriorsima, Waltera Hilla, i nesto u Carpenterovim filmovima, recimo napad na policijsku stanicu.
Sto se Splita tice, cesto san jos kao mali djecak zavirivao na to misticno Wehrmachtovo groblje, poginulih 'svaba' kako su tad ljudi govorili. Nekad je bilo izgleda mjesecevog pejzaza, zapusteno, a onda su neke njemacke vladine institucije relativno uredile taj komad zemlje, koji i nije bas mali. Masa je imena na spomenicima. Cesto sam ih citao, te razmisljao koliko su mladi bili i 'zagnjoili' u tudoj zemlji. Sve je to zalosno.
Inace sve su brojke sklone promjenama. I to oduvjek. Oni koji pobjede kreiraju brojke. Pa i mrtvih i nestalih. Tu smo lekciju odavno naucili iz povijesti.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4342 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 12/02/2020 : 10:42:12  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
https://sh.wikipedia.org/wiki/Bitka_na_Vukovom_klancu

samo u ovoj bitki je bilo 500 mrtvih
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 12/02/2020 : 11:03:42  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Ovih dana, u Crnoj Gori...
''Crna Gora, otvoreno groblje vojnika Vermahta
U okviru vojnog aerodroma kod Podgorice otvoreno je groblje nemačkih vojnika stradalih tokom Drugog svetskog rata na teritoriji Crne Gore. Za desetak članova Saveza komunista Crne Gore, koji su mirno protestvovali ispred kapije vojnog aerodrome, otvaranje groblja je čin izdaje.

Na groblju čiju je izgradnju finansirala Nemačka, sahranjeni su posmrtni ostaci 64 od 2.500 nemačkih vojnika poginulih u Drugom svetskom ratu u Crnoj Gori.''
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25906 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 12/02/2020 : 11:40:38  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by adriano

https://sh.wikipedia.org/wiki/Bitka_na_Vukovom_klancu

samo u ovoj bitki je bilo 500 mrtvih


ne bih baš sa wikipedie uzimao za sigurno što piše pogotovo kad se pristrano piše s puno pridjeva.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4342 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 12/02/2020 : 13:18:54  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
znam, ali ovo je stvarno bio veliki njemački poraz. I sami nijemci su priznali gubitke. Partizanski izvori govore o više od 2600 mrtvih s njemačke strane, što je vjerojatno pretjerano.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25906 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 12/02/2020 : 13:43:52  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Općenito partizanski izvori su neuvjerljivi.
Ko god je pročitao one zbornike raznih partizanskih jedinica koje su poduzeća kupovale za svoje interne knjižnice mogao je uživati u prvoklasnoj propagandi tipa mi njih pobili 200 a mi bez gubitaka.
Zanimljivo,kod izvješća višoj komandi često su objavlljivanja priznanja o vlastitim ratnim zločinima tipa :zarobili smo 25 vojnika,domobrane pustili kućama od kojih se toliko i toliko pridružilo nama a ustaše(njemce) smo strijeljali na licu mjesta.
Šta ćeš,u doba prije interneta često mi znalo biti dosadno na poslu a nisam imao nepročitanih stripova ni knjiga

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12214 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 12/02/2020 : 17:28:56  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Ne znam za Nijemce koliko ih je palo ali znam da je umro samo jedan jedini vojnik Crvene Armije a i to zbog otrovanja alkoholom.
Pio sa partizanima neku domaču rakiju i čovjek nije bio naviknut na ovakav alkohol i podbacio/podlegao.
Rusi su mu postavili spomenik u Sloveniji i svake godine dolaze Ruski veleposlanik i vrh slovenske politike da stave cviječe na grob.
Uz to Ruska država plača nekoliko tisuča evra na godinu, za održavanje spomenika.
To je drugi najvažniji spomenik u Sloveniji (prva i najvažnija je Ruska KApelica) a ovo odmah izza nje.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 14/09/2020 : 15:26:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Hm, evo i prve recenzije! Nadamo se da neće potaknuti nastavak rasprave:


https://www.stripovi.com/recenzije/crni-roko-crro-dnev-1-operacija-kovceg-veriga/2493/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18404 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 14/09/2020 : 18:48:43  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
Dobar strip.. bolja priča od crteza..
Citljiv i danas iako ga malo pregazilo vreme..

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000