forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA Kolorka153 Zaboravljeni iz Anama
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/03/2020 : 20:59:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


„Naravno, Zaboravljeni iz Anama prvenstveno je triler u kojem prevladavaju intriga i napetost. Jasno, pristupa se u njemu i drugim problemima, od slobode izražavanja preko manipulacija poviješću do odnosa otac – kći. Ali uza sve to, na čitatelja će vjerojatno najjači dojam ostaviti sudbina tih izgubljenih vojnika. Jer Francuska još nije zaliječila svoje kolonijalne rane“, tako u predgovoru prvom tomu, objavljenom 1990., pišu autori.

Ali tko su ti „izgubljeni vojnici“? Mahom mladi ljudi, među njima i bivši sudionici pokreta otpora, oni su se, ideala radi, priključili vietminhskoj stvari. Zvali su ih „bijelim vojnicima Ho Ši Mina“, a francuska vojska smatrala ih je izdajnicima. Jesu li oni izdajnici ili junaci? Deset godina poslije, s ovim integralnim izdanjem obogaćenim dosjeom, bogato ilustriranim fotografskim i grafičkim prilozima, pitanje koje postavlja ova iznimna priča i dalje je jednako relevantno.

Kolorka 153 • Zaboravljeni iz Anama • 120 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Frank Giroud • Crtež Lax • Prijevod Mirna Šimat • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 10.3.2020. • Cijena 150 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-153-zaboravljeni-iz-anama/612/

Trouble will find me

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 10/03/2020 : 21:28:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote





Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/03/2020 : 08:37:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ovo mi je najdraze ovom turom...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 11/03/2020 : 15:36:48  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
obavezno..

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 15/03/2020 : 10:04:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Samo da riješim dvojbu (ne znam kako je i zašto nastala): ovaj strip se ne nadovezuje ni na jedan prethodni?
Unaprijed hvala.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 15/03/2020 10:05:21
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 15/03/2020 : 10:49:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ne nadovezuje se.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 15/03/2020 : 11:07:41  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Kako ne?Tribaš kupiti sve kolorke prije ove

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2510 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 15/03/2020 : 11:23:50  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Kako ne?Tribaš kupiti sve kolorke prije ove



jel' to hejtaš kolekcionare? ljubomora, zavist..?
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 15/03/2020 : 12:52:17  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Navlačim za bolju prodaju

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 15/03/2020 : 18:43:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Kako ne?Tribaš kupiti sve kolorke prije ove


Bolju nisan cuja odavno...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 19/03/2020 : 09:51:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Vjerujem da mnogi autori povijesnih stripova pomno istražuju teme kojima se bave, no kod Girouda imamo bolji uvid u to zahvaljujući njegovim predgovorima i pogovorima (barem u ova dva Fibrina izdanja). Ti tekstovi pokazuju do koje mjere se udubljivao u teme o kojima je pisao, te kako je bio spreman kritički sagledati događaje iz novije francuske povijesti.

Naravno, svo to istraživanje služi kao podloga za priču, a ona je ovdje, iako izuzetno zanimljiva, malo klasičnija ili bar ispričana na klasičniji način, nego ona u drugom uratku ovog autorskog dvojca koji smo imali priliku čitati (Azrayen). Isto vrijedi i za Laxov crtež i kolor, nipošto loš, ali lišen one osobitosti koju će kasnije steći.

Kako preferiram uratke odmaknute od klasičnog pristupa, ovaj me nije baš oborio s nogu, no svakako je riječ o dobrom, a i edukativnom stripu, čiji glavni problem je što priča u prvom planu ipak nije toliko zanimljiva kao ona u pozadini.


http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 19/03/2020 09:54:04
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 20/03/2020 : 10:29:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Marko, imaš li možda u planu i posljednji preostali album ovog dvojca?

https://www.bedetheque.com/BD-Fille-aux-ibis-7559.html


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 25/03/2020 : 17:35:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Dobar strip, ali bolji mi je azrayen. Što shaner kaže, ima tu edukativnu i vrlo interesantno obrađenu ulogu o Francuzima u Vijetnamu.
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 26/03/2020 : 18:54:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Frank Giroud i Lax , kao i odličnom Azrayenu, i u ovom stripu ogoljuju traume Francuza koji nakon netom završenog drugog svjetskog rata silom pokušavaju sačuvati svoj kolonijalni imperij. Dok se Azrayen bavi alžirskim ratom, ovaj strip se bavi Vijetnamom.

Nažalost, "Zaboravljeni iz Anama" je inferiorniji naspram "Azrayena". A opet vidi se da je ovaj strip stariji po svom nastanku, pa su autori više od deset godina do Azrayena dosta sazreli i pripovijedanjem i crtežom.

Strip se dešava par desetljeća nakon francuskog poraza u Indokini, i prati enigmu nestanka jednog francuskog vojnika. Što mi se svidjelo? Strip otkriva skrivene dijelove francuske povijesti, kada su netom nakon završetka drugog svjetskog rata borci francuskog pokreta otpora završili u Indokini boreći se protiv vijetnamskog pokreta otpora čije težnje su, paradoksalno, identične njihovima dok su se borili protvi njemačkih okupatora što je neminovno dovelo do dezertiranja, ali i prelaska na "neprijateljsku" stranu. Također strip demistificira još neke mitove, primjerice o pripadnicima Francuske legije stranaca. Uglavnom strip ima tu odličnu komponentu i vrijedi ga pročitati.

Postoji zavjera koja nastoji osujetiti novinara u njegovoj potrazi za riješenjem sudbine francuskog vojnika nestalog u ovom kolonijalnom ratu, i cijela ta priča mi je bila ok, premda su mi sami likovi bili pomalo drveni, posebice novinar i njegova kći, ali moram priznati da mi je zapravo sam završetak (zadnja stranica) bio bespotreban i baš mi je pokvario čitanje, jbg, najradije bih je izbacio.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 26/03/2020 : 21:45:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Potpisujem od slova do slova, osim ovog sa zadnjom stranicom. Meni je sjelo kako završava, samo bih izbacio treću sličicu od kraja (onu gdje se vidi lice).

http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 29/04/2020 : 10:03:33  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
obrnuh i ja ovo, pohvale gore navedene svakako stoje. a i kritike.
lax je slabiji nego u azrayenu, u vecem delu prvog albuma koristi neke drecave boje pa je zbog toga utisak dodatno losiji. posle, kad je ovladao bojom sve dobro ide.
takodje bih vise voleo da je radnja svo vreme u vijetnamu, no dobro. malo drugaciji i osvezavajuci pogled na desavanja tamo. scenarista prilicno dobro vodi tu potragu, odlicno je uvezao sve te silne likove. jedini minus ovde je ta neka izuzetno glupa zavera koja ide paralelno za istragom.
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

3997 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 05/08/2020 : 20:04:17  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
Pročitao danas ovaj strip i moram priznati da me više zainteresirao povijesni kontekst ovog stripa od same priče koja je ubačena. Nisam previše znao o učešću Francuza u Vijetnamu, ali ovaj strip me je potaknuo da to malo više proučim.


Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 24/08/2020 : 14:22:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Dobro napravljeno, odlican crtez, zanimljiva prica kao i cjela prica oko nastanka stripa uz tadasnje realne događaje.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 06/09/2020 : 15:49:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Giroud i Lax su napravili dobar posao na Azrayenu i zbog toga sam se veselio izlasku ovog stripa.
Iako odmah moram reći da mi Anam nije tako dobar kao Azrayen, strip sam pročitao u komadu.
Tema stripa mi je jako zanimljiva i zanimalo me je kako će Giroud ispričati priču. Ispričao ju je solidno, ali priča ne teče uvijek glatko, rekao bih ponajviše zbog ove potpriče sa zavjerom koja je slabo izvedena.
Lax je uobičajeno dobar.

Bez obzira na zamjerke, preporuka za ovaj strip.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 21/09/2020 : 18:09:14  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ista formula kao u Azrayenu (odnosno u Azrayenu je ista kao u ovom stripu, jer je ovaj stariji): detektivsko raspetljavanje misterija iz prošlosti služi da se napravi pregled kontroverzne epizode iz francuske novije povijesti.

U Azrayenu je Lax možda atraktivniji (premda mi ništa ne fali ni crtežu Anama), no ovaj strip mi je bolje legao. Odličan oldschool geopolitički triler (nije teško zamisliti filmsku inačicu u kojoj bi glavnu ulogu igrao Michael Caine u baloneru) u kojem skačemo i po karti i po vremenskoj traci, koji će među atraktivnijim naslovima koji izlaze ostati pomalo nepravedno zanemaren.
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 29/10/2020 : 19:48:23  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Strip sam kupio u prvom redu zbog teme. Zanimaju me manje- i nepoznati aspekti zaboravljenih sukoba iz 20.stolječa. Tema je svakako intrigantna i vrijedna da se ju obradi i u stripu. Ali na žalost, to je više manje sve. Priča je generička i jednodimenzionalna, crtež je korektan ali su boje na momente prekričave. Ovom stripu se godine definitivno poznaju. Ako je to '91 bio prosjek, nije čudo, da su Trondheima i kompaniju kovali u nebo.

Produkcija stripova u Hr i ex-Yu je po kvaliteti i kvantiteti tako jaka, da si ovaj strip ne zasluži više nego 3/10 (4,5/10 za ljubitelje francuske povjesti)
Go to Top of Page

ivi skoj
Senior Member



Croatia
2112 Posts

Member since 07/12/2015

Posted - 10/01/2021 : 09:54:59  Show Profile Show Extended Profile  Send ivi skoj a Private Message  Reply with Quote
Na tragu sam GGG-a, meni podosta jednodimenzionalno, nema baš razrade likova, malo je radnja skakutava, jednostavno se nisam uživio.
Više ko da je informativno, šta i kako okolna ekipa, ko da se skratila ruka.
Mogao je to po potencijalu biti na tragu Bjufa, dobro možda ne baš, ali blizu.
Na crtež i boju nemam zamjerki, nije nešto najljepše što sam vidio u životu, no ima prolaz.
Još zamjerka Shaneru što nije dao bodovnu skalu, to se baš nemere tolerirati.

Sad sam u borbi sa nestajućim danima.

samo još vjeverice, Pola i Slatea cekam
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 23/11/2021 : 10:00:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Dobar politički triler, kod Azrayena mi se više sviđa crtež i kolor pa mi je draži. Sviđa mi se kako Giroud kroz potrage za nestalim pojedincima otkriva izbačene stranice francuske kolonijalne povijesti.
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 14/02/2024 : 19:12:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
B produkcija. Antipatični novinar alkoholičar ide sa jedna na drugu lokaciju i istražuje slučaj nestalog francuskog vojnika u Vietnamu prije 40ak godina. Na tom putu ga pokušavaju zaustaviti ali on ipak otkrije istinu i zavjeru. Sve to praćeno lošnjikavim/drvenim crtežom i bojama. Može se pročitati, ali ovo ne spada u gornji dom.
Još jedan pokazatelj da zanimljiva povijesna pozadina ne garantira istovremeno i dobar strip.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000