forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Top 3 SF stripa
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

jagodanbg
Senior Member



2451 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 29/03/2020 : 16:31:09  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
Cao drugari, ne znam da li vec postoji slicna tema ali ja nisam uspeo da nadjem.
Prvo da obrazlozim zasto sam je otvorio i sta zelim da dobijem od nje 🙂
Veliki sam ljubitelj SF zanra, i posto je SF sirok pojam, navescu par filmova kao primer koja sfera mi je najzanimljivija: Blade Runner, Star Wars, Event Horizon, Interstelar, Moon, Sunshine, Peti element, Distrikt 9, Mad Max...
Od stripova koje sam procitao, a svrstao bih ih tu, su: Inkal i Saga.
E sada, tu mi trebaju vasi predlozi sta jos citati iz tog opusa. Pa kada bi svako dao po 3 predloga a ja vremenom da krenem to da pratim 🙂
Ono sto mi za sada deluje primamljivo:
Khaal, Četvrta sila, ne znam za Metabarone i Tehnooce - citam oprecna misljenja.
Eh da, zaboravih da napisem, da su prevedeni i dostupni u Srbiji.
Hvala unapred.

Edited by - jagodanbg on 29/03/2020 17:01:59

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 29/03/2020 : 16:48:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Trilogija Nikopol - odlican sf, autor Enki Bilal, jedan od najdrazih stripova koje sam citao (mada nisam citao puno sf). To je kao saga iz tri dela, svaki na malo drugaciji fazon od prethodnog ali je sve deo iste celine. Oooodlican vizuelno, a stilom se malo razlikuju epizode, jer je Bilal radio taj strip 1980, 1986 i 1992 cini mi se, dakle u rasponu od preko 10 godina. Inace po komentarima stranih citalaca vazi za jedan od najboljih Evropskih sf stripova. Gomila opicenih likova, zanimljivih dijaloga, nadrealnih prizora, humora (narocito u prvom delu), melanholije (u trecem), mracnjastva (u drugom)...

Hermetička garaža - radnjom i narativnim tehnikama jos ludji od Nikopola, ne znam koliko bi ti se svideo, jer je sustinski suprotnost Star warsu, dakle nekomercijalan i zbunjujuc strip. Meni odlican, osim sto mi se zavrsnica delimicno nije svidela.

Arzak - isto Mebijusov kao i Garaza, bez ijednog oblacica teksta. Kratak, neobican, upecatljiv, kultni... ako su prve tri pricice u sklopu Arzaka donekle narativno logicne, cetvrta je susta eksperimentalnost, koja postavlja milion pitanja ali ne mnogo odgovora. Neki odgovori se mozda mogu naci u intervjuima autora i kasnijim pricama koje se kao nastavljaju na Arzaka, ali i dalje ostaje zbunjoza...

Hermeticku i Arzaka su objavili Darkwood i Fibra (dakle ima u Darkvudu valjda, i po nekim bibliotekama) a Nikopol mozda ima u Alan Ford striparnici, njega je objavio BiH izdavac.



Edited by - Jocko on 29/03/2020 16:53:38
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 29/03/2020 : 17:04:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Ako ti ne smeta citanje skenova (na srpskom), preporucio bih i strip Huan Buskamare. On nije objavljen u zemljama Juge a nema naznaka da ce biti, pa sto ne procitati sken kad su dobri fanovi preveli. Izlazio je u Hevi metalu na engleskom. Radio ga je Cileanac Felix Vega.
Strip je smesten u post-apokalipticni Cile buducnosti, gde je sve okruzeno pustinjom i ljudi se bore za vodu. Nesto kao melanholicni Mad Max na pejotlu, sa jos par uticaja ali da ne spojlujem. Svidelo mi se bas to sto spaja brutalnost sveta Mad Maxa i Dzeremaje sa melanholijom i nadrealizmom. Ima cetiri dela i svaki je nazvan po jednom elementu (zemlja, vazduh, voda, vatra) sto u teoriji zvuci kao tezak klise, ali je u praksi ok odradjeno.



Edited by - Jocko on 29/03/2020 17:11:39
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 29/03/2020 : 17:55:45  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Najdraži (ne i najbolji) SF serijali su mi Džef Hok te Arman i Ilva.
Džef Hok https://www.stripovi.com/index.asp?page=search&header=0&Name=&Heroes=JEH&What=HR&Publisher=All&ITPublisher=All&Author=All&list=off&sort=Publisher%2CNum%2CHero&cnt=20&submit=Tra%9Ei
Arman i Ilva https://www.stripovi.com/index.asp?page=search&header=0&Name=&Heroes=ARM&What=HR&Publisher=All&ITPublisher=All&Author=All&list=off&sort=Publisher%2CNum%2CHero&cnt=20&submit=Tra%9Ei

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24647 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 29/03/2020 : 17:56:44  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Metabaroni i Bič božji mi ovako na prvu padaju na pamet, a da odgovaraju tvojom kriterijumima.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6060 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 29/03/2020 : 18:09:02  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Hmm, ja se ne bi složio sa Jockom, tj to zavisi od čovjeka do čovjeka, ali ti Moebiusovi stripovi (skoro sve iz Metalnih i Rajskih Godina od Fibre) su teški trip, baš se vidi da je autor bio na nečem dok je to pisao. Crtež je vrhunski. Bilala nisam još čitao. Arzak je odličan, ali Garaža mi je WTF.
Probaj radije The Long Tomorrow od Moebiusa.
Metabaruni i Tehnoočevi su vrh, bar meni. ;)
Isto je tako malo neubičajeno, Jodorowsky mi je općenito jedan od top scnearista.
Toplo ti preporučam Džeremaju od ČK; vidim voliš Mad Max-a, dakle vataj se ovoga (strip je bio uzor za film). Odmah poslje njega svrstavam Hombre-a (Fibra izdala 2 komada).
Khaal je apsolutno bzvz strip, Četvrta Sila je OK ali kad već gledaš Gimeneza možda da radije baciš oko na Leo Rou koji jako podsjeća na Inkal a i poprilično je neozbiljan (sva 3 je izdao Komiko).Imam sve te stripove i realno me jedino Khaal razočarao, ali sam ga uzeo zbog crtača (Secher) čiji crtež mi je natprosječan.
Znam da ti se svidio Klon, meni je npr taj strip totalno bzvz, Saga mi je vrhunska, ovo ti pišem čisto da možeš usporedit ukuse. Inkal mi je jedan od najboljih stripova uopće.
Ako možeš nabavit, preporučio bih ti i Aamu, Shangri La, Universal War 1 i Vječni Rat od Fibre.
I naravno da ti za kraj preporučam Nathan Nevera.
ZAšto se nisam ograničio samo na 3?
Ja najviše volim SF i glupo mi je ne preporučit ti sve stripove u kojima sam baš guštao.




-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 29/03/2020 18:41:56
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 29/03/2020 : 18:13:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
1. Metabaruni
2. Inkal
3. Prije Inkala
tim redoslijedom
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20716 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 29/03/2020 : 18:17:56  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Svetovi Aldebarana
Inkal
Aster Blistok

edit:ups,zaboravih na Fontov Zarobljenik zvezda - još jedan SF masterpis.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 29/03/2020 18:25:05
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2451 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 29/03/2020 : 18:18:24  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
Uh, hvala ti DiSkAcH na ovako opsirnom odgovoru, svakako cu nesto od tvojih preporuka uzeti. Nathan mi je bas privlacan ali nemam niti novca niti vremena upustati se u tako dugacak serijal.
Naravno hvala i svima ostalima.
@Jocko hvala, ali u ovom slucaju me ne zanima sken. To mi je ok za iscitati neku graficku novelu, ali za dobar SF bitno mi je da vidim taj raskosni crtez na papiru.

Edited by - jagodanbg on 29/03/2020 18:19:06
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4586 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 29/03/2020 : 18:21:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Legija nepromoci ih
Bernard Panasonic
Inkal - full

sangue navajo
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20716 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 29/03/2020 : 18:24:27  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
džeremaju ne doživljavam kao sf,ali ako se i takav strip podrazumeva onda bi zaista bio u samom vrhu,ali i i jedan još bolji uradak - Hombre.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20716 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 29/03/2020 : 18:25:23  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
spada li Smogi boj u sf?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6060 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 29/03/2020 : 18:37:24  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

džeremaju ne doživljavam kao sf,ali ako se i takav strip podrazumeva onda bi zaista bio u samom vrhu,ali i i jedan još bolji uradak - Hombre.



Postapokaliptični SF.
Napisao je čovjek da voli Mad Max-a, dakle hoće i i Hombrea i Džera. :)
Meni je Džer ipak bolji zbog dužih priča, ali Hombre mu dahće za vratom.

Da, zaboravio sam Aldebaran i Zarobljenika koje si ti spomenuo, a baš sam Zarobljenika uzeo na zadnjem Interliberu.

EDIT: I da, provjerio na Fibrinoj stranici, ipak nije Hombre rasprodan.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 29/03/2020 18:41:30
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7786 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 29/03/2020 : 19:00:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
1.Metabaruni
2.Top 10
3.Brodolomci vremena

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20716 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 29/03/2020 : 19:06:46  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
da,sjajni su i Zarobljenici vremena;jedan od najboljih SF-ova.
Tu su negde i Večni rat,kao i UW1.

@diskać
kad pročitaš Hombrea u Kolorci,možda promeniš mišljenje.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 29/03/2020 19:07:45
Go to Top of Page

Tomislav
Average Member

Croatia
812 Posts

Member since 23/08/2002

Posted - 29/03/2020 : 19:07:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Tomislav a Private Message  Reply with Quote
Metabaron
Universal War one
Vječni rat

Van konkurencije jer su ipak malo stariji:
Trigan Empire
Dan Dare
Jeff Hawk

Edited by - Tomislav on 29/03/2020 19:07:36
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6060 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 29/03/2020 : 19:10:59  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

da,sjajni su i Zarobljenici vremena;jedan od najboljih SF-ova.
Tu su negde i Večni rat,kao i UW1.

@diskać
kad pročitaš Hombrea u Kolorci,možda promeniš mišljenje.



Odavno ih pročitao, imam ih oba.

Brodolomci su mi fora strip, francuski Flash Gordon kojeg je ipak po meni vrijeme pregazilo. Bar moje mišljene.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 29/03/2020 19:12:21
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 29/03/2020 : 19:11:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Teško da se mogu ograničiti na samo 3

Transmetropolitan - SF sa najluđim novinarom ikad.
Sergej - domaći postaapokaliptični ep, za sada nedovršen ali zaokružene cjeline
Ponos vragova - svjetsko djelo o domaćoj budućnosti ispričanu kroz nedavnu sadašnjost
Slepo sonce - SF poezija
Entropola & Gnome de Monde - dva lica iste osobe: ljudima nema spasa ali se pojedinac ipak može izboriti za sebe- pozitivno!
Ronin - SF i samuraji
Starlight - lagani SF na tragu Flasha Gordona
Ljubav i rakete 2,4 - najljepša budućnost
V kao Vendeta - SF i anarhizam... i fažizam


Većina bi trebala biti dostupna u Srbiji.



"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/03/2020 : 19:21:28  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

1. Metabaruni
2. Inkal
3. Prije Inkala
tim redoslijedom


Ovo podrzavam 91 %. Da je drugi raspored onda bi bilo 100 %.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6929 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 29/03/2020 : 20:09:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Zar stvarno ja, kao jedan od najvećih kritičara tog stripa na forumu, moram prvi spomenuti Eternauta?

Dakle, s obzirom da si već čitao Inkala/Prije Inkala(ako nisi ovaj drugi, obavezno) i Sagu (inače meni najdraže sf stripove), mislim da bi se trebao uhvatiti slijedećih naslova:

Eternaut (Fibra, trenutno rasprodano ali možda se može još negdje naći, a i bit će sigurno reprint)
Moebiusovi stripovi (Fibra, vidi gore, a ima nešto i kod Darkwooda)
Balada o Halo Jones (Fibra)


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20716 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 29/03/2020 : 20:13:46  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote

eternaut zaboravih

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2503 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 29/03/2020 : 20:14:26  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Bilo je već dosta na tu temu:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=46575
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=48826


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

ROJ RENK
Average Member



556 Posts

Member since 03/03/2011

Posted - 29/03/2020 : 20:31:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ROJ RENK a Private Message  Reply with Quote
Svi zaboravljaju "Kosmičke putnike"!
Taj strip sigurno spada među tri!
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7786 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 29/03/2020 : 20:45:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ROJ RENK

Svi zaboravljaju "Kosmičke putnike"!
Taj strip sigurno spada među tri!

Eno ih kod mene. To su kod nas Brodolmci vremena...

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 29/03/2020 : 20:59:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Bas htio ipak pomenuti i Eternauta (valjda jer prvo krenemo sa mislima na one svemirske sci/fi pa neke malo zanemarimo, zaboravimo) kad vidim da je vec Shaner spasio cast ovog vanremeneskog remek djela.
A ostalo je vec vise manje sve spomenuto. Metabaruni su i meni ispred Inkala, ali mozda je ipak bolje krenuti prvo sa citanjem Inkala (ako se odlucis, mada nije potrebno u smislu razumijevanja).



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12781 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 29/03/2020 : 21:59:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jagodanbg

Eh da, zaboravih da napisem, da su prevedeni i dostupni u Srbiji.


Postoji veliki broj sjajnih SF stripova koji nisu dostupni na ovim prostorima u domaćem izdanju, a neki vjerojatno nikad neće ni biti.

Što se tiče ovih koji su dostupni (a koji još nisu spomenuti), dodao bih naslove:
Akira
Judge Dredd
Valerian
Bočko
Vremeplovci
Y, posljednji muškarac na svijetu

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000