forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka sp 28 - Bagdadski čopor
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4112 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 13/09/2020 : 16:17:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Bagdadski čopor iliti kako Brajko vješto napiše udarnu priču i fascinantno prikaže vječno aktualnu štoriju o tlačiteljima i potlačenima, nijansama slobode i duhu zajedništva u apokaliptičnim vremenima.
Pa jel može aktualnije!?! :))

Patetiku nisam primjetio ali jesam to da je bilo prostora za još malo proširiti priču; vrijeme mi je stvarno proletjelo u trenu i više me rastužila kratkoća nego sam gorki kraj.
A i slab sam na glupe mačke, imam doma dvije i to je cirkus svaki dan.

Vizualno je vrlo dobar, crtaču je možda falilo malo hrabrosti/stilizacije jer me realističan crtež ne može fascinirati ali nije to takav stil priče pa mu je ovaj put oprošteno. Drugi put nek se potrudi.

Jedan od top 5 naslova ove godine neovisno o tome što bude objavljeno još ova 3 mjeseca.

Osim ak to ne budu Nausicaa, Akira, El Suenero/Avrack, Druillet...

Bok, kako si.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 13/09/2020 : 17:41:24  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
...Ralf Azam,Džona Heks,Lone wolf and cub,Pluto,Smogy boy,Linkoln,novi Zekani...

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4112 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 13/09/2020 : 18:44:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote

Nije mi stalo u reply hehe. Može sve!

Bok, kako si.
Go to Top of Page

kraljstribor
Starting Member



Croatia
55 Posts

Member since 02/09/2019

Posted - 13/09/2020 : 20:01:51  Show Profile Show Extended Profile  Send kraljstribor a Private Message  Reply with Quote
Da Markos najavi Nausicaa mislim da bih se onesvjestio...
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3524 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 23/09/2020 : 19:18:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2140 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 29/10/2020 : 08:58:26  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Pročitao i Bagdadski čopor. Više da to odradim nego što me nešto jako zanimao. Ideja je lijepa i tečno ju je prevedena u strip ali koga briga kad je sve to tako dosadno, potrošeno, isprano.. Nije stvar u tome što ima stotine priča o bagdadskim lavovima pobjeglim iz ZOO-a nego što je način pisanja i obrade teme mainstream televizijski i već stotine, tisuće puta viđen u raznim prosječnim serijama, filmovima koje žele biti emocionalne i aktualne, a meni je već dopizdio. (Ma nikad mi se nije ni sviđao ) Tako da je Bagdadski čopor kao zadaćnica nekog odlikaša koji točno zna što mora napisati da se profesorici svidi i dobije pet i to odlikaša koji više ni ne primjećuje da razmišlja kao ta imaginarna profesorica.

Takvi su mi svi BKV stripovi, osim Y the last mana. Mislim, nije on nešto pretjerano drugačiji, ali sjećam se kako sam se kraljevski zabavljao kad sam ga 2008. downloadao i polako čitao kroz desetak dana, da mi gušt duže traje.. tada sam od BKVa očekivao još puno takvih stripova ali više ih nisam dobio. Svaki idući strip mu je bio sve dosadniji i bezličniji. Ali još nije kasno, još se može trgnut i napisat nešto novo, dobro, bolje najbolje!
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39301 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 31/10/2020 : 12:35:28  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Meni osim fantasticnog crteza ovo nije leglo. Nekako mi scenaristicki to nije to. Kao da sam se ja upustio u pisanje scenarija. Nespretno, neke stvari ne idu uopste, poput onog secanja stare lavice. A kraj mi je previse bolan. Ide na bubanj.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 31/10/2020 : 14:12:39  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Meni osim fantasticnog crteza ovo nije leglo. Nekako mi scenaristicki to nije to. Kao da sam se ja upustio u pisanje scenarija. Nespretno, neke stvari ne idu uopste, poput onog secanja stare lavice. A kraj mi je previse bolan. Ide na bubanj.


ako te interesuje naveliko hvaljeni Lepažeov Ar-men,živi pakao,tu sam da se razmenimo (uz moju doplatu)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39301 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 31/10/2020 : 15:38:57  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Nazalost ne. Presao sam preview toga i nije moj fah.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 21/08/2021 : 16:16:58  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Nezgodno je kad pristupiš stripu sa prevelikim očekivanjima,kao što sam ja Bagdadskom čoporu (uzgred,bravo za prevod;ali dobro,Nikola Pezić je moj omiljeni Fibrin prevodilac),pa se onda malo razočaraš.

Odmah nakon zatvaranja stripa sam krenuo u analizu - i skapiram da i nemam neke zamerke - crtački impresivno,korektna ideja,odlični,ali baš odlični dijalozi,priča koja lepo teče i neočekivan kraj koji mi je "zatreperio" srce.
U principu,jako dobar strip,gde sam ja sad očekivao ne znam kakvo ludilo,koje nisam dobio (jer on za mene to i nije).

4/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3501 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 26/10/2021 : 22:00:27  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Spoilers, spoilers everywhere

Kao prvo i osnovno, ovo nije strip o životinjama. Nadam se da je bar toliko jasno. Čitam osvrte na goodreadsu i malo po malo naiđem na komentare tipa "oh jadne male slatke životinjice samo da ih ne povrede meni je ovo previše stresno za gledanje". Fascinantno koliko ljudi znaju imati toliko razvijen stepen empatije pa da suosećaju pri nasilju nad životinjama dok nažalost prečesto pokrivaju oči i uši pri nasilju nad ljudima

Bagdadski čopor je priča o Zoološkom vrtu u Bagdadu koji je kao i svaki drugi zoo na svetu mesto gde posetioci mogu da vide slatke male laviće, majmune, žirafe, medvede i ostale pripadnike životinjskog carstva, ali Zoo u Bagdadu je ipak malo drugačiji od drugih jer neke životinje misle da je zoo zatvor dok druge misle da je bolje biti u zoološkom nego na slobodi, sve zavisi sa kojom ste političkom bojom premazani. Ali ova dokona rasprava se ruši kada eksplozije razbijaju kapije zoološkog i tlačene životinje konačno imaju priliku da dobiju ono što su oduvek želele - slobodu, dok plašljive životinje konačno dobijaju ono čega su se najviše plašile - slobode. Samo što sloboda nije jeftina roba i često mora da se plati visoka cena za nju, cena u krvi

Iako su u stripu glavni likovi životinje i autor koristi pregršt simbolike i metafore, strip je u biti poprilično jednostavan za shvatiti i razumeti i generalno govoreći je univerzalno prijemčiv. Izdvojio bih par motiva koji su na mene ostavili najjači utisak:
- sveprisutan sukob između stare i mlade lavice jer imaju različite poglede na život gde mlađa žudi za slobodom dok druga teži za sigurnošću
- razgovor lavova sa kornjačom koja ih edukuje o pravom stanju stvari u svetu jer životni vek lavova je previše kratak da bi se prisećali istorije zoološkog i sveta koji ga okružuje
- verovatno omiljeni deo stripa mi je jedna mala lekcija iz prirode da lavovi stvarno misle da su oni centar sveta i da zaista jesu kraljevi džungle ako dovoljno njih veruje u to, samo što istina nije ni blizu tome, oni nisu ni najbrži, ni najjači, ni najveći ni najopasniji - oni nisu kraljevi ničega, oni su samo deo džungle, a u džungli uvek postoji neko, nešto što je brže, veće, jače od tebe

Crtež je diznijevski i u službi radnje jer je u potpunom kontrastu sa dešavanjima u stripu gde opasnost, nasilje i krv prete sa svakom sledećom okrenutom stranicom. Henrichon je odradio sjajan posao i Fibrin XXL format mu odlično paše

Sam kraj i epilog stripa je poprilično otvoren za tumačenja i diskusiju:
- preterano nasilje i smrt lavića se može shvatiti kao antiratni i antiamerički strip s obzirom na broj umrlih civila i zločina koji su ameri počinili u Iraku
- lavovi ginu uz opasku vojnika da su konačno slobodni što insinuira da autor sugeriše da je slobodu jedino moguće ostvariti u smrti. Eh kakva bi ovo bila egzistencijalna stripčina da je autor to zaista i mislio! Ali avaj, čisto sumnjam da je Vaughan to imao na umu kada je smišljao epilog priče
- avioni nadleću Bagdad i preživele životinje iz zoološkog bivaju puštene na slobodu i ovaj strip dovodi u pitanje koliko je (ne)potrebna intervencija orlova u životinjskom carstvu

Da nisam rođen u državi u kojoj sam rođen ovaj strip bi mi bio 10/10 ali pošto nisam nažalost ipak ostavlja pomalo gorak ukus u ustima jer imali smo mi jednog ponosnog lava koji je hteo da se njegova rika čuje, kao i njegovog čopora, lavovi odveć ponosne životinje ali po pravilu ne baš najbistrije, pa su orlovi morali da dođu i svrgnu lavove i razore kapije i ogradu zoološkog i usput rane i pobiju neke druge žitelje zoološkog.. Cena slobode je često mnogo veća od one koju smo voljni da platimo.. Prošlo je već dosta godina od oslobađanja od zoološkog i diskutabilno ko uopšte želi da se priseća zarobljeništva, život je otišao dalje, a da li smo mi stvarno dobili slobodu ili smo samo završili u nekom drugom zoološkom i pod nekim drugim lavom neka svako protumači za sebe

Najveća vrednost ovog stripa je u tome što tera na razmišljanje i poziva da se malo bolje sagleda okruženje i svet u kojem živimo. Iako živimo u 21 veku i dalje su mnoge životinje prinuđene da žive u zoološkim vrtovima i ovo je tip stripa koji bi trebalo da pročitaju i lavovi i žirafe i antilope i majmuni i čuvari i orlovi, pogotovo orlovi
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2438 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 26/10/2021 : 22:57:58  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Odlican osvrt, i bas par zanimljivih opaski. U svemu su slazem, osim da smo mi imali lava, pre ce biti intelektualno ogranicenu mulu, za ostalo se slazem.

Edited by - john connor on 26/10/2021 22:58:24
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1708 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 26/10/2021 : 23:07:36  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Zbog one jeftine scene koja mi ubije volju za čitanjem, gde raketa pogodi žirafu i eksplodira joj glava, i sličnih američkih komercijalnih i propagandnih gluposti koje mora neki strip da pretrpi, ja ovaj nikako nisam uspeo da zavolim.





Resistance is futile.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6056 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 27/10/2021 : 08:50:21  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Nakeru, osvrt ti je vrhunski!
Bolji od samog stripa.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 27/10/2021 08:50:36
Go to Top of Page

Hajo
Senior Member



1854 Posts

Member since 26/12/2008

Posted - 27/10/2021 : 11:43:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit Hajo's Homepage  Send Hajo a Private Message  Reply with Quote
Bravo, nakeru, fakeru!

''Prijatelji postoje da bi cinili uzaludne stvari'' -Groucho
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10042 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 27/10/2021 : 12:19:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Nakeru, osvrt ti je vrhunski!
Bolji od samog stripa.





Nikako da ga pročitam. Nadam se da nisi u pravu.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/10/2021 : 16:10:56  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ček bre - kog smo mi to imali lava??
za ponosnog se slažem,ali za lava nikako.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3501 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 27/10/2021 : 16:29:01  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Samo je umislio da je lav
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/10/2021 : 16:32:20  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
aha,to svakako
inače,i od mene palac gore za osvrt!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1582 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 27/10/2021 : 20:38:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Odličan osvrt, podiglo mi strip na wishlisti
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3125 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 27/10/2021 : 20:51:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

propagandnih gluposti koje mora neki strip da pretrpi, ja ovaj nikako nisam uspeo da zavolim.


Kao na primer...?
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1708 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 27/10/2021 : 23:27:20  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Amerikanci dođu u grad star nekoliko hiljada godina da ljude oslobode od... Ne nastavlja mi se rečenica, sami je dovršite.
Strip je kritika američke invazije koja u suštini to nije.
Kako si ti shvatio one dijaloge pred borbu sa medvedom i uopšte taj deo? Meni je taj deo pun kaubojske propagande...

Amerika je predstavljena silovito, jako, avioni u punoj snazi, kolone tenkova koji gaze sve, rakete koje redom bombarduju...
Da su hteli pravu kritiku, ta sila bi bila predstavljena zlokobno, strašno i odvratno...
Dalje, grad je dehumanizovan. Rat je sentimentalizovan kroz priču o životinjama. A vladar predstavljen kao tiranin.

Da je antiratni strip, ima tu materijala na tonu za mnogo jaču kritiku. Jedina prava kritika je bila ubijanje civila predstavljeno kroz sam kraj (bezrazložno ubijanje lavova), ali i tu izostaje prava reakcija nadređenog. Kao što je i bilo sve vreme rata i perioda koji je usledio.
Postoje bar dve rečenice koje zaista vrede :
They're free. Koja može imati više značenja, od kojih ni jedno nije lepo. i ona još surovija:
There were other casualties as well.

Davno sam ostavio komentar u vezi ovog stripa, a neke od rečenica su bile:
-Kad Amer piše a Kanađanin crta, to je vizuelni spektakl. Ruke i noge lete na sve strane, odrane životinje, glave koje eksplodiraju, životinje se ubijaju sa dvadeset metaka, za svaki slučaj da prvih 19 nije bilo dovoljno...
-Sve u svemu, nije dosadno, ali je suviše u kaubojskom fazonu. Da je priču ispričao neki Japanac verovatno bi našao i neku poentu :-)



Krenuh da pišem esej o blast scenama, krvi, nasilju radi nasilja, pa i kroz novije Betmene koji su jako popularni u odnosu na ranijeg Betsa, a prepuni scena besmislenog i surovog nasilja, ali to već skreće u druge vode...

Zašto američka zastava u krupnom kadru na kraju, ne bi je primetili da je diskretno na ramenu uniforme? Ne bi znali čiji su vojnici?

Ma, ne mogu da se setim svega... Ako baš misliš da nema američke propagande i komercijale u crtežu i priči onda ću obnoviti gradivo pa ti dati još mojih zamerki.

Resistance is futile.

Edited by - borg on 27/10/2021 23:30:58
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3125 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 28/10/2021 : 00:03:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Čekaj, koja zastava na kraju, ja il sam nešto zaboravio, il sam slep. Poslednja zastava je ona na njihovoj uniformi, kakav krupan kadar?

Vladar je predstavljen kao tiranin, da. Zato što i jeste bio tiranin. Nemojmo upadati u grešku zbog toga šta i ko su NATO i šta je njihov razlog zašto su napravili invaziju sa time ko je bio Sadam. Grad je dehumanizovan jer je upravo prošao apokalipsu i preoran je. Te životinje su Iračani, civili, to je jasno. Nisu bili potrebni ljudi nacrtani da bi nam bilo jasno na koga se misli.
Ako misliš da je ono što medved govori kaubojska propaganda, ne znam šta da ti kažem...medved je jasno simbol Sadamove vojske, Republikanske garde u prvom redu. Ono o čemu lavovi razgovaraju sa onim lavom u lancima je meni barem delovalo kao situacija u bilo kojoj dikataturi. Imaš potlačene i one koji ni ne shvataju skroz da su to bili. Žrtve i još veće žrtve.

"Jedina prava kritika je bila ubijanje civila predstavljeno kroz sam kraj (bezrazložno ubijanje lavova), ali i tu izostaje prava reakcija nadređenog. Kao što je i bilo sve vreme rata i perioda koji je usledio."
Pa ako to nije kritika ja ne znam šta je. Jel Vaughan trebao da izmisli situaciju a la Tarantino i da ih nadređeni sve pokoka na licu mesta? Ili je prava kritika kad pokaže kako zapravo okupatorska moćna vojska skoro uvek prođe nekažnjeno?

To je što se tiče teme propagande. Ovo oko komercijale u crtežu i priči mi je već previše neodređeno da bih znao šta da ti odgovorim. Mislim autori pišu i crtaju stripove da bi se prodali. Ako je do slika nasilja i krvi, pa sad, nekom to smeta. Meni recimo to često smara kod Punishera, The Boys, Conana, Preachera ali kod stripova koji su realni, i odnose se na stvari koji se jesu desile, mislim da su takva dela prilično mekana u odnosu na stvarnost. Ja bih rekao pre da je Bagdadski čopor komercijalan u smislu jer je blag u odnosu na ono šta je tamo bilo, a ne zato što je prikazao krvave scene.

Edited by - Red Marquis on 28/10/2021 00:05:35
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1708 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 28/10/2021 : 00:44:26  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis



Vladar je predstavljen kao tiranin, da. Zato što i jeste bio tiranin. Nemojmo upadati u grešku zbog toga šta i ko su NATO i šta je njihov razlog zašto su napravili invaziju sa time ko je bio Sadam.



Ja mu ne stavljam etiketu tiranina. Ni njemu ni Gadafiju ni Asadu ni Miloševiću... Sve je to deo žestoke propagande, i uticaja zapadnih obaveštajnih službi na dešavanja u nekoj državi.
Suviše je to kompleksno za analizu. I to etiketiranje Sadama kao tiranina, njegova dehumanizacija u stripu, sadizam, su mi kao opravdanje tog rata. Rata koji ne može imati opravdanje.
Crnji su nego najcrnja verzija Sadama.

Ima jedna replika u Vijonu tipa-
To što sam jednom ubio i silovao i krao me čini ubicom, lopovom i silovateljem. Dajte mi vojsku pa da pljačkam cele države i ubijam milione slavićete me kao heroja...

A heroji pišu svoju verziju, tako da napišu laž, pa još veću laž, pa još veću... I onda nam ona prva laž postane najmanja laž, prosto je prihvatimo kao istinu. A kada nju prihvatimo kao istinu, onda sledeću nam uvaljuju po istom principu.

Ma, glupo uopšte da ulazimo u raspravu kad se kod osnovne stvari ne slažemo. Zato i drugačije gledamo na strip.

Resistance is futile.
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3125 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 28/10/2021 : 14:09:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Da da. Nema potrebe da se nastavljamo. Čim ti ovu četvoricu stavljaš u istu kategoriju samo zato jer se Zapad na sličan način ophodio s njima. A debelo se razlikuju svaki ponaosob.
Znaš, nekad se dese i situacije da se preklapa tvoja istina sa istinom onih koje ne voliš. Nema crno belo sto odsto nikad.

P.S. Da je ovo fiktivna priča, sa imaginarnim stranama u ratu, ne bi NIKAD zaključio da je autor stripa pravdao ovaj rat. Ušao si sa predubeđenjem u njega, i do tebe je. My two cents.
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000