forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Kratki rezovi by Paka01
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 50

vukozec
Advanced Member



4824 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 09/06/2020 : 10:47:22  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Jako lijep topic, pohvale autoru.

Ako može prijedlog da se u uvodnom sažetku pored autora, ocjene i izdavača navede i žanr/žanrovi stripa.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 09/06/2020 : 11:22:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Jako lijep topic, pohvale autoru.

Ako može prijedlog da se u uvodnom sažetku pored autora, ocjene i izdavača navede i žanr/žanrovi stripa.



Može, dobra ideja skroz nadodat ću popodne na ove već objavljene tekstove.

EDIT:
Dodani žanrovi!

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 09/06/2020 12:35:33
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4824 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 09/06/2020 : 13:44:14  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Odlično, hvala na trudu, vjerujem da će mnogima ta informacija biti korisna.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 09/06/2020 : 15:59:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
CONAN THE BARBARIAN: Exodus



Scenarij: Esad Ribić - 6
Crtež: Esad Ribić - 9,5
Ocjena: 77,5%
Izdavač: Marvel
Žanr: fantasy / sword & sorcery


Exodus je prošlogodišnji one-shot u kojem Esad Ribić, uz crtačke dužnosti, pomalo neočekivano preuzima i scenarističku palicu. Ovdje imamo relativno kratku priču u kojoj pratimo mladog Conana na njegovom prvom odlasku van granica Cimmerije. Nema tu neke velike radnje, Conan ide od točke A do točke B i to je manje-više to. Sama priča ne odskače od prosjeka i ne donosi nam ništa pretjerano pamtljivo. S druge strane, crtež je fenomenalan. Mislim, što uopće drugo i očekivati od Ribića? Njegov mi je stil fenomenalan i obožavam njegove radove, a ovdje se stvarno maksimalno potrudio. Ako ništa, Exodus je sasvim dobra demonstracija Ribićevih crtačkih vještina i služi kao vrstan dokaz da mu crtež s godinama postaje sve bolji i bolji. Bilo bi odlično kad bismo ga vidjeli na dugoročnijim crtačkim angažmanima na Conanu, u timu s nekim kvalitetnim piscem.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 10/06/2020 10:35:02
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 10/06/2020 : 10:35:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
PETER CANNON, THUNDERBOLT



Scenarij: Kieron Gillen - 6,5
Crtež: Caspar Wijngaard - 6
Ocjena: 62,5%
Izdavač: Dynamite
Žanr: superherojski


Peter Cannon je junak koji je debitirao još 1966. godine, dok je u novije vrijeme poznat kao lik koji po kojem je Alan Moore osmislio Ozymandiasa. Sukladno tome, Gillenov se prošlogodišnji petodijelni mini-serijal nadovezuje na radnju Watchmena i služi kao svojevrstan nastavak priče o Ozymandiasu, s Peterom Cannonom u glavnoj ulozi. No iskreno rečeno, nije to baš dobar nastavak. Iako Gillen ima par dobrih ideja, njihova razrada je poprilično nemaštovita ("napada nas Peter Cannon iz paralelne dimenzije!") i teško da može stajati bok uz bok originalnim Watchmenima. Likovi su poprilično jednostavni, radnja donekle pokušava biti eksperimentalna i neočekivana, no ne postiže željeni efekt. Wijngaardov crtež također ne donosi ništa vrijedno pamćenja i iako se tu i tamo zna poigrati s različitim stilovima, sve to skupa na kraju izgleda plastično i ne pretjerano uzbudljivo. Gillen je s Peterom Cannonom otišao u metafikcijske vode koje nažalost nisu u službi priče, već kao da su same sebi svrha. Rezultat toga je strip koji usprkos ambicioznoj radnji djeluje poprilično isprazno.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 11/06/2020 : 10:28:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
HARLEEN



Scenarij: Stjepan Šejić - 7,5
Crtež: Stjepan Šejić - 7
Ocjena: 72,5%
Izdavač: DC Comics (Black Label)
Žanr: psihološka drama / superherojski


Dvije sam predrasude imao prije čitanja ovog stripa:
1) Za uspjeh i popularnost ovog stripa je zaslužno isključivo to što ima Harley Quinn u glavnoj ulozi
2) Crtež Stjepana Šejića je dosadan i monoton

Nakon što sam završio čitanje, moram priznati da sam u potpunosti promijenio mišljenje što se tiče prve stavke, dok se druga manje-više pokazala istinitom. No, krenimo redom... Harleen je već tko zna koji primjer na kojemu se pokazuje istinita ona izjava "ne postoje loši likovi, već samo loše priče". Iako dio uspjeha zasigurno duguje glavnoj junakinji, Harleen je jedno sasvim solidno napisano djelo koje me iznenadilo ugodnije nego što sam mislio da hoće. Sa Šejićem sam se do sada susretao isključivo kroz njegove crtačke angažmane i bio sam skeptičan kako će odraditi scenaristički dio. Čitajući prvu trećinu priče pomislio sam da bi mi bojazni mogle biti opravdane; količina teksta, bilo u vidu dijaloga ili monologa, je enormna i često bih stekao dojam da guši protok radnje. Likovi jednostavno nikako da zašute, skoro pa svaka stranica je krcata tekstom i mišljenja sam da bi efekt bio puno bolji ukoliko bi se srezalo nekih 20-25% nepotrebnog dijaloga koji ne pridonosi radnji. Međutim, kako je radnja odmicala dalje, Šejićev scenarij je malo po malo postajao tečniji, pitkiji i lakše mi se bilo koncentrirati. Na kraju prvog dijela sam shvatio da sam se navukao i da me stvarno zanima gdje će odvesti priču.

Harleen služi kao svojevrsni Elseworlds origin Harley Quinn, no to što ne upada u mainstream DC kontinuitet stvarno nije bitno. Teško da se o ovom stripu može govoriti kao o superherojskom i radije bi ga opisao kao psihološku dramu temeljenu na dijalozima između psihologinje i njenog pacijenta te utjecaju njihovih razgovora na njen život. Ovakav me razvoj događaja nemali broj puta podsjetio na odnos Jodie Foster i Anthonyja Hopkinsa u filmu Kad Jaganjci Utihnu, što svakako uzimam kao plus. Akcije je svedena na minimum sve do samog kraja stripa i izvedena je više nego zadovoljavajuće. Ne zauzima mjesta više nego što bi trebala i služi svojoj svrsi. Kao najveći plus bi izdvojio način na koji je Šejić izveo Harleyin prelazak na stranu negativaca. Njena promjena karaktera ni u jednom trenutku nije ubrzana, teče odmjerenim tempom i obrađena je do sitnih detalja. Završivši čitanje shvatio sam da sam ugodno iznenađen Šejićevim scenarističkim umijećem, iako idalje smatram da bi mi doživljaj bio puno bolji da je postignut bolji balans s količinom dijaloga.

Što se crteža tiče, tu sam naišao na problem. Moram biti iskren i priznati da nikad nisam bio ljubitelj Šejićevog vizualnog izražaja, čak ni u danima angažmana na Witchbladeu. Tada mi je bio prekičast i poprilično inertan, usprkos velikoj količini detalja koje je ubacivao. Harleen međutim ima drugačiji pristup i taj kičasti stil je zamijenjen prizemnijim i jednostavnijim crtežom. Negdje sam pročitao da je razlog Šejićeve promjene stila ozljeda ruke, no nisam istraživao u detalje. Osobno nemam problema s digitalnim crtežom i smatram da također može biti odlično odrađen (na primjer, strašno mi se sviđa ono što Frano Petruša radi jedan podforum poviše), no ne mogu se oteti dojmu da Harleen jednostavno djelue plastično. Jasno, nisam nikakav stručnjak ni za crtež ni za anatomiju već govorim čisto iz svog osobnog dojma, no smatram da su scene često statične i nedovoljno vizualno privlačne. S obzirom da se radnja u dobrom dijelu stripa odvija u zatvorenim prostorima i temelji se na dijalogu, kadrovi i paleta boja su mi nakon nekog vremena postali donekle monotoni i zamorni oku. Da se razumijemo, ima tu i stvarno lijepo nacrtanih stranica i za neke od njih smatram da su među boljim stvarima što je Šejić nacrtao, no volio bi da mi je cijeli strip ostavio takav dojam. No i usprkos svemu napisanome smatram da je Harleen crtački gledano izvedena puno zanimljivije nego Witchblade sa svim svojim hiperrealističnim i zagušujućim detaljima.

Ipak, sve u svemu sam zadovoljan i rado bih ovo vidio u domaćem izdanju. Prije čitanja nisam mislio tako, no kasnije mi se stav promijenio i volio bi Harleen imati na polici.

Eto, sasvim neplanirano ste opet dobili ponešto duži tekst. Mislim da ću ga prenamijeniti u pravu recenziju za portal čim uhvatim vremena napisati malo širu razradu

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 12/06/2020 : 12:08:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
STARLIGHT



Scenarij: Mark Millar - 7
Crtež: Goran Parlov - 8,5
Ocjena: 77,5%
Izdavač: Image Comics / Fibra
Žanr: SF / avanturistički


Izuzev par probranih naslova, Mark Millar mi nikad nije ostavio dojam pisca koji će me zainteresirati na duže staze. Čast iznimkama (npr. Red Son ili Ultimates), no već dugo mi njegovi radovi ne spadaju u kategoriju stripova koji će me iste sekunde privući. Sukladno tome, Starlight je naslov koji spada u red stripova vrijednih čitanja, ali nedovoljno zanimljivih da bi ih zadržao na polici, baš kao i mnogi njegovi stripovi "novijeg" datuma, recimo Superior, Kingsman, ili Kick-Ass (i svi pripadajući mu spin-offovi). Kao što rekoh, Starlight je skroz okej za jednom pročitati jer radi se o sasvim pitkoj i nepretencioznoj SF avanturi, laganoj na radnji i izvedbi. Ukoliko ne očekujete išta više od toga, nećete se ni razočarati. Međutim, najveća kvaliteta ovog naslova je prelijepi Parlovov crtež koji ovdje neodoljivo podsjeća na francusku školu stripa, a ne smijem zaboraviti ni Svorcinine boje koje ga odlično nadopunjuju. Da je u kojem slučaju crtež radio neki manje zanimljiv crtač, čisto sumnjam da bi Starlight doživio isti uspjeh. Parlovov crtež posebno lijepo dolazi do izražaja u Fibrinom povećanom formatu, no usprkos svemu tome ipak sam odlučio ne zadržati ga. Priča me jednostavno nije toliko uhvatila koliko sam se nadao da hoće.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7601 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 12/06/2020 : 12:18:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Meni je Starlight baš super. Jednako zbog Millara koliko i zbog Parlova. Pitko i zabavno, totalni feelgood. Ultimates su mi isto bili ok. Dobar je Millar.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 14/06/2020 : 12:09:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE AUTHORITY by Warren Ellis



Scenarij: Warren Ellis - 8
Crtež: Bryan Hitch - 8,5
Ocjena: 82,5%
Izdavač: Wildstorm
Žanr: superherojski


Ellisov The Authority je školski primjer ljetnog blockbuster akcijskog filma u stripovskom mediju. Ništa čudno s obzirom da mu se i pripisuje epitet jednog od prvih i značajnijih takvih stripova, popularno znanih kao i "widescreen comics". Iako je Millarov The Ultimates vjerojatno poznatiji naslov koji njeguje ovakav pristup filmskom načinu pripovijedanja, The Authority je strip koji bih preporučio svakome tko traži superherojski film prenesen na papir, u nedostatku boljeg izraza. Superherojski tim The Authority je osmislio upravo Ellis, a prvi su se put pojavili na stranicama njegovog runa na stripu Stormwatch te su tek nešto kasnije dobili svoj naslov. Run Warrena Ellisa je trajao prvih dvanaest brojeva (zanimljivo, nakon njega je scenarističku palicu preuzeo upravo Mark Millar) i sastoji se od tri četverodijelne priče. U te tri priče Ellis prolazi kroz tri klasiča zapleta superherojskih stripova/filmova, tako da se u prvoj priči članovi The Authorityja bore protiv megalomanskog diktatora, u drugoj imaju problema s paralelnom dimenzijom, dok se u trećoj suprostavljaju alienskoj invaziji iz svemira.

Ovo je strip koji se, očekivano, bazira na akcijskom aspektu radnje, no i unatoč tome Ellis lijepo odrađuje karakterizaciju likova. Svaki član tima ima svoju osobnost i svoj glas, dok Hitchov crtež sjajno dočarava filmski osjećaj kakav doživljavamo gledajući slične filmove u kinu. Smatram da je popularnost The Authorityja nepravedno obrnuto proporcionalna njegovoj kvaliteti u očima velikog dijela ljubitelja superherojskog štiva. Ellisov run na serijalu je ona vrsta stripa koja se inicijalno brzo čita, no ukoliko se svako malo zaustavimo i dublje se fokusiramo, vidimo da tu ima puno stvari koje su vrijedne detaljnije analize, kako u priči, tako i u crtežu.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 16/06/2020 : 08:56:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE MULTIVERSITY



Scenarij: Grant Morrison - 6,5
Crtež: Ivan Reis, Chris Sprouse, Ben Oliver, Frank Quitely, Cameron Stewart, Jim Lee, Doug Mahnke i mnogi drugi - 8
Ocjena: 72,5%
Izdavač: DC Comics
Žanr: superherojski


The Multiversity je djelo koje je jako teško ocijeniti. Sastoji se od devet brojeva, od kojih dva nose ime serijala, dok su ostalih sedam komada stand-alone priče smještene na različite paralelne Zemlje multiverzuma DC Comicsa. Sveukupna priča je, iskreno rečeno, loše ispričana i kaotična nakupina svega i svačega i ne donosi apsolutno ništa što bi prosječnom čitatelju, kao ni ljubitelju Morrisonovih radova ostalo u sjećanju. Srećom, ovaj kozmički bućkuriš koji djeluje besmislenije čak i od najlošijih poglavlja Final Crisisa služi samo kao pozornica za gore spomenutih sedam one-shotova, svih od reda bolje napisanih od matičnog dvodijelnog mini-serijala. Kroz tih sedam samostojećih priča Morrison nam predstavlja raznorazne varijacije dobro nam poznatih likova razasutih kroz multiverzum.

Među zanimljivijm ostvarenjima svakako se izdvajaju "The Society of Super-Heroes: Conquerors of the Counter-World" koji djeluje kao zanimljiva avanturističko-superherojska pulp literatura smještena u današnje vrijeme te "Mastermen" u kojem gledamo svijet u kojem je Njemačka pobijedila u Drugom svjetskom ratu. Mastermen donosi neke zanimljive ideje i volio bi da se od ovoga razvio mini-serijal od više brojeva, jer sama premisa baš puno obećava. Dvije priče koje spadaju u onu niti-smrdi-niti-miriše kategoriju su "The Just" u kojoj pratimo utopijski svijet u kojem su superheroji pobijedili svako zlo i danas su medijske pop ikone, te "Thunderworld Adventures" u kojoj pratimo Kapetana Marvela i ostatak njegove obitelji u klasičnim lagano banalnim avanturama. Poglavlja koja mi se nisu svidjela su "Guidebook" i "Ultra Comics" koja djeluju kao klasično Morrisonovo preseravanje bez ikakve veće svrhe, odnosno kao pretakanje iz šupljeg u prazno pod krinkom postmodernističkog pristupa pripovijedanju.

Međutim, postoji i još jedna priča, a to je "Pax Americana". Mišljenja sam da je ova priča jedno od najboljih Morrisonovih djela uopće i nije stoga za čuditi se što je rezervirao upravo Franka Quitelyja da mu odradi crtež u ovom broju. Pax Americana donosi atmosferu sličnu onoj u (meni fenomenalnom) Flex Mentallo mini serijalu, samo što ovdje pratimo tim junaka danas nepostojeće izdavačke kuće Charlton Comics. Ako vam kažem da su glavni likovi Captain Atom, Peacemaker, Blue Beetle, The Question i Nightshade, biti će vam jasno da je ovo Morrisonov spin na Watchmene u kojem glavne uloge tumače originalne verzije Mooreovih junaka. Pax Americana je višeslojno djelo puno simbolike i intrigantnih pristupa pričanju radnje. Nema ni početak ni kraj, priča radi beskonačnu petlju i skoro pa je sasvim svejedno od koje ćete strane početi čitati i na koju ćete sljedeću stranicu nasumično okrenuti, priča je jednako (ne)razumljiva. Ovdje je Morrison pokazao da još uvijek može i zna napisati odličan mindfuck strip koji nije svrha sam sebi, već donosi nešto uistinu zanimljivo i kvalitetno.

Za kraj, rekao bih da The Multiversity nije nešto bog zna koliko kvalitetan strip i nećete propustiti ama baš ništa ako ga preskočite, no ipak bih preporučio da bacite oko na Pax Americana, pogotovo ako volite Morrisonove radove na serijalima Doom Patrol i Flex Mentallo.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 16/06/2020 08:57:42
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11285 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 17/06/2020 : 03:20:07  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

DC Comics: Year by year - A visual chronicle



Ukoliko volite istraživati povijest izdavačkih kuća, ova je knjiga prava stvar za vas. Zamišljena je tako da na preko 350 stranica prođe kroz cijelu povijest DC Comicsa i donese najznačajnije stripove iz svake godine, počevši od 1935. godine kada je objavljen New Fun Comics #1 koji se uzima kao prvo DC-evo izdanje pa sve do najnovijih evenata poput prošlogodišnjih Doomsday Clock i Heroes in Crisis. Naravno, teško je očekivati da će na ovoliko stranica sve teme biti pokrivene u detalje, no moram priznati da sam skroz zadovoljan kako je sve to skupa izvedeno. Osim dobro poznatih stripova, ovdje su prikazani i neki davno zaboravljeni naslovi koje bi stvarno teško samostalno negdje iskopao da ih nisam ovdje vidio. Ono što mi se posebno sviđa je to što je u knjizi u skroz kratkim crtama navedeno i što se navedenih godina događalo u stvarnom svijetu, tako da možemo paralelno pratiti kako su neki bitni povijesni događaji utjecali na teme i poslovanje unutar strip industrije. Da se razumijemo, Year by Year nije enciklopedija u pravom smislu te riječi, ali je itekako zanimljiv presjek izdavaštva DC Comicsa kroz povijest. Knjiga vizualno izgleda lijepo, informativna je i funkcionira kao zanimljivo opuštajuće štivo kao stvoreno za čitanje po par stranica prije spavanja.



Da li se ova knjiga bavi i iza kulisnim pricama o urednicima, scenaristima i crtacima i njihovom medjusobnom odnosu i da li se bavi detaljnije nastankom Vertiga i Vertigovim naslovima?
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 17/06/2020 : 15:48:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Nije, ovo je baš skoro pa isključivo fokusirano na sadržaj stripova i njihov značaj, dok o samim autorima i nema baš previše podataka. Što se Vertiga tiče, pokrivene su osnovne stvari oko njegovog nastanka i obrađeni su svi bitni stripovi, no mislim da ti je ovo bolji izbor ako te zanima isključivo Vertigo: https://www.amazon.com/Vertigo-Encyclopedia-Alex-Irvine/dp/0756641225

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 18/06/2020 : 09:18:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE EXTREMIST



Scenarij: Peter Milligan - 7,5
Crtež: Ted McKeever - 5
Ocjena: 62,5%
Izdavač: Vertigo
Žanr: psihološki triler


The Extremist je jedan od brojnih mini serijala koje je Peter Milligan napisao za Vertigo u prvoj polovici 90'ih godina. Radnja je sama po sebi jednostavna; glavni lik je Judy, žena koja nakon što joj je ubijen muž otkriva da je on dugo godina paralelno živio i drugi, tajni život vezan za sadomazo seks, orgije, droge, nasilje i hladnokrvna ubojstva, sve pod budnim okom misteriozne organizacije The Order. Pokušavajući otkriti tko je pravi krivac za Jackovu smrt, Judy malo po malo biva uvučena u isti svijet iz kojeg on nije uspio pobjeći. Prava kvaliteta The Extremista leži u Milliganovom razlaganju tema vezanih za seksualni identitet pojedinaca; Milligan naime postavlja pitanje dokle seže ljudska glad za seksualnim slobodama, no ne nameće nam nikakav konkretan odgovor te nam ostavlja da sami o tome odlučimo. The Extremist je vrsta priče koja pokazuje da izostanak ikakvih granica može stvoriti kontraefekt gdje pojedinac postaje rob slobode koju uživa te pritom gubi ono svoje "ja" koje ga čini unikatnim i drugačijim od drugih.

Takav je barem moj doživljaj.

Crtež mi se, nažalost, ne sviđa. Znate i sami kakvi inače znaju biti rani Vertigo radovi s crtačke strane, poprilično eksperimentalni i slobodni te uistinu nisu za svakoga. Iako sam ljubitelj spomenutog Vertigovog perioda i velike većine tadašnjih crtača, McKeeverov stil mi je previše nekonzistentan i jednostavno rečeno ružan da bi mi legao kako treba. Ipak, tu i tamo zna zasjati s pokojom zanimljivom tablom, no u globalu bih radije volio da je netko drugi ilustrirao ovu priču. Ne kažem da bi crtež nužno trebao biti čišći (i ne bi, pogotovo s obzirom na temu stripa), no volio bih da je ipak mrvicu manje "pomaknut", da se tako izrazim. Za kraj, smatram da je The Extremist strip vrijedan čitanja ukoliko volite ovakve teme ili vam leže Vertigovi naslovi iz ranijeg perioda. S obzirom da se sastoji od svega četiri broja, šteta jedino što nikad nije skupljen u trejd.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11541 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 18/06/2020 : 20:32:56  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Jako loše, pogotovo crtež odbija od čitanja.

Have mercy
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6818 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 18/06/2020 : 21:02:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Hm, a meni se baš učinio zanimljivim iz nekoliko tabli što sam vidio na netu. Srećom kratak je strip pa mislim da ću mu ipak dati priliku.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 18/06/2020 : 21:45:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Meni je Starlight baš super. Jednako zbog Millara koliko i zbog Parlova. Pitko i zabavno, totalni feelgood. Ultimates su mi isto bili ok. Dobar je Millar.



Meni je isto vrlo dobro legao. Nepretenciozno i zabavno, montaža i crtež super.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 19/06/2020 : 09:29:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
SLAVIC NIHILISM #1



Scenarij: Artyom Trakhanov - 6
Crtež: Artyom Trakhanov - 7
Ocjena: 65%
Izdavač: -
Žanr: Horor


Slavic Nihilism relativno je nova horor antologija i autorski projekt ruskog strip crtača Artyoma Trakhanova (inače i gosta ovogodišnjeg strip festivala u Herceg Novom). Do sada su izašle dvije sveske i svaka od njih donosi po jednu kratku horor priču inspiriranu slavenskom mitologijom. Prvi broj sadrži priču "Malice" koja atmosferom i načinom pripovijedanja, po mom mišljenju, neodoljivo podsjeća na neke epizode Hellboya. Ipak, Trakhanov nije Mignola i to se itekako osjeti, kako u nezgrapnom i nerazgovijetnom scenariju, tako i u nedovoljno razumljivom crtežu. Mislim, crtež sam po sebi nije loš i Trakhanovov stil zapravo odlično odgovara ovakvom folk-horor žanru, no mislim da bi puno više došao do izražaja da je scenarij pisao neki iskusniji autor. Moguće da se pak radi i o početničkom neiskustvu autora na scenarističkom polju, tako da treba vidjeti što će donijeti sljedeći brojevi. Sve u svemu, neloša mala pričica dostatna za ubiti 5 minuta, ali ništa više od toga.

Prvi broj se legalno i besplatno može downloadati na sljedećem linku: https://gumroad.com/l/SlavNih1

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6818 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 19/06/2020 : 10:50:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Pročitao The Extremist i dosta mi se svidio. Poglavito zbog meni vrlo interesantne teme, ali i crtež mi je dobro sjeo. Stvarno šteta što nije skupljen u trejd.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 19/06/2020 : 10:54:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Pročitao The Extremist i dosta mi se svidio. Poglavito zbog meni vrlo interesantne teme, ali i crtež mi je dobro sjeo. Stvarno šteta što nije skupljen u trejd.





Crtež je baš ono - ili ti valja ili ne valja, nema sredine. Meni nikako nije sjeo, al opet ću ponoviti, strip je svakako vrijedan čitanja zbog dosta dobre priče.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6818 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 19/06/2020 : 10:57:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Izgleda da je ipak skupljen u trejd.

https://www.dccomics.com/comics/vertigo-resurrected-2010/vertigo-resurrected-the-extremist-1-new-printing


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9172 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 19/06/2020 : 11:03:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Pročitao Slavic Nihilism #1. čak sam ga i platio

Meni dobar, crtež duguje dosta Mignoli ali je i dovoljno svoj. Pripovjedanje bi moglo biti malo jasnije, možda bi mu podiglo ocjenu.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 19/06/2020 : 11:34:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Izgleda da je ipak skupljen u trejd.

https://www.dccomics.com/comics/vertigo-resurrected-2010/vertigo-resurrected-the-extremist-1-new-printing





Znam za ovo, al namjerno nisam spominjao. Kao ono, jeste skupljeno, al idalje je napravljeno ko jedna velika sveska. Koliko sam vidio, nema pravi hrbat i klamani je uvez kao i kod sveski. Volio bih da je išlo baš kao pravi trejd.

EDIT:
Evo baš gledam, nisam zapravo sad siguran za uvez, al svejedno... Reklame na stražnjoj korici, mislim da je idalje to odrađeno kao veća sveska. Dio je Vertigo Resurrected linije koja je tako reprintala neke out of print stvari.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 19/06/2020 11:37:41
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6818 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 19/06/2020 : 14:53:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Kužim. Ja zapravo nisam toliko dobar poznavatelj terminologije pa sam mislio da je dovoljno da su sve zajedno da bi bio trejd.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11285 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/06/2020 : 18:10:49  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

NEXTWAVE: Agents of H.A.T.E.



Scenarij: Warren Ellis - 8,5
Crtež: Stuart Immonen - 8
Ocjena: 82,5%
Izdavač: Marvel
Žanr: superherojski / humoristični / satira


Warren Ellis je toliko svestran pisac da ponekad stvarno ne znam šta bi očekivao od njegovih stripova. Imao je on stvarno svakakvih tema i ideja, al mislim da mu je Nextwave definitivno jedna od najuspješnijih. Naime, Nextwave je jedna odlična satira superherojskog žanra ogoljenog do kosti, s akcijom pojačanom na 11 i vrhunskim humorom koji ostaje u pamćenju dugo nakon čitanja. Ukoliko niste upoznati, Nextwave je tim superheroja koji su se odmetnuli od matične organizacije H.A.T.E. i njihovog vođe Dirka Angera (očigledna parodija na Nicka Furyja i S.H.I.E.L.D.). Prijetnje s kojima se članovi Nextwavea suočavaju su apsolutno sulude i nevjerojatno maštovite, do te mjere da bi se u nekim trenucima počeo smijati i sam sebi bi rekao "ma daj me nemoj zajebavat!" Nextwave bi otprilike opisao kao miks ogoljenih srži većeg broja žanrova, ponajviše superherojštine, akcije, znanstvene fantastike i komedije. Baš kao i sama radnja, likovi su totalno blesavi i teško ih je ne zavoljeti odmah istog trenutka.

Crtež Stuarta Immonena je čist, jasan i naprosto zabavan za gledati. Ne znam kakvi su Ellisovi scenariji, ali čini mi se da ih je Immonen prenio poprilično vjerno na papir. Jedna od rijetkih stvari koje mi nisu legle u ovom stripu je njegov obujam. Smatram da je Ellis negdje u zadnjih par sveski razvukao radnju više nego što je trebalo i čini mi se da bi sveukupni dojam bio bolji da je strip kraći nekih 40ak stranica. No i unatoč tome, Nextwave je djelo koje nipošto ne bi smjeli propustiti!



Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10013 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/06/2020 : 20:06:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

quote:
Originally posted by Tonto

Meni je Starlight baš super. Jednako zbog Millara koliko i zbog Parlova. Pitko i zabavno, totalni feelgood. Ultimates su mi isto bili ok. Dobar je Millar.



Meni je isto vrlo dobro legao. Nepretenciozno i zabavno, montaža i crtež super.



+1
Go to Top of Page
Page: of 50 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000