forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Kratki rezovi by Paka01
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 50

naker
Advanced Member



3523 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 11/04/2023 : 08:26:29  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Prelep, ali prelep strip. Remek-delo.
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 11/04/2023 : 08:28:55  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

SECONDS



Scenarij: Bryan Lee O'Malley
Crtež: Bryan Lee O'Malley
Godina objavljivanja: 2014.
Izdavač: Ballantine Books
Žanr: nadrealna drama



Paka zapucao sa prikazima, ne može čovek da stigne ni da mu odgovori.
Enivej, ponukan prikazom, uzeo sam da posle desetak godina ponovo pročitam Seconds i utisak je kao i prvi put. Sve je to ok, ali opet, ni blizu Scott Pilgrimu. Jeste prostija one-shot pričica, crtež je isti, čak mali i pročišćeniji i "uredniji", ovde i obojen (ja imam crno-bele sveščice SP), ali nema humora, skoro da nema ni emocija, više je akcenat na samoj priči, što kaže Paka zabavica za jedno popodne. Ide nazad na policu, ko zna dal će ikad doći ponovo na red za čitanje.
Ne znam šta radi O'Malley, ovo je izašlo pre desetak godina, od tada ništa. Uzeo kintu za SP i uživa u životu? Ako.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 11/04/2023 : 08:34:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Radio je Snotgirl prije 6-7 godina (samo scenarij, ne i crtež), no nisam čitao tako da ne znam valja li. Doć će na red jednom.
Uglavnom da, raspisao sam se sad u zadnje vrijeme Htio sam ispucati osvrt na Nausicuu odmah, dok mi je još sve friško u sjećanju. Jako me se dojmila ta manga, fenomenalna je tako da ću se besramno quotati da osvrt ne potone odmah, nisam ni skontao da će ići kao zadnji post na prethodnoj strani

quote:
Originally posted by Paka01

NAUSICAÄ OF THE VALLEY OF THE WIND



Scenarij: Hayao Miyazaki
Crtež: Hayao Miyazaki
Godina objavljivanja: 1982. - 1994.
Izdavač: VIZ
Žanr: postapokaliptični fantasy



Moram priznati da sam prije čitanja bio pomalo "prestrašen" kako će mi leći Nausicaa. Godinama sam već odgađao nabavu ovog box seta, dok su očekivanja konstantno rasla i rasla tako da sam na kraju strahovao od onog dobro nam poznatog efekta gdje konačni dojam nakon čitanja bude znatno niži nego što sam mislio da će biti. Ukratko, bilo me pomalo strah da možda Nausicaa neće biti toliko dobar strip.

Međutim, ispalo je da je još i bolji nego što sam mislio, jer ovo je remek-djelo.

Za detaljan i kvalitetan prikaz Nausicee trebalo bi ispisati stranice i stranice teksta, no pokušati ću ipak rezimirati u nešto kraćim crtama. Za one koji nisu upućeni, Nausicaa of the Valley of the Wind epska je manga Hayaoa Miyazakija, vođe Studija Ghibli i možda i najpoznatijeg anime autora ikada. Kroz mangu pratimo Nausicuu, princezu malog kraljevstva iz Doline Vjetra koje biva uvučeno u rat između dva veća kraljevstva na postapokaliptičnoj Zemlji nekih tisuću godina u budućnosti. Zemlja u vremenu u kojem se odigrava radnja je devastirana davnom katastrofom znanom kao Sedam Dana Vatre u kojoj je civilizacija gotovo izbrisana, dok su tehnološka dostignuća većinom zaboravljena. Povrh svega, spomenuta katastrofa je na ogromnom teritoriju otrovala tlo koje je postalo nepogodno za život ljudi. To otrovno tlo je sada prekriveno širećom toksičnom šumom u kojoj obitavaju divovski kukci, dok se mala ljudska kraljevstva bore za komadiće još uvijek naseljivog terena. Ni kriva ni dužna, Nausicaa će pokrenuti neke događaje koji će malo po malo odrediti sudbinu cijelog svijeta.

Kao što rekoh, ovo gore je radnja u doslovno najkraćim mogućim crtama, jer Miyazaki je ovdje ispričao jednu nevjerojatno široku priču koja obuhvaća ogroman broj likova i podzapleta. Osim što pratimo Nausicuu u njenom pohodu, također svjedočimo i brojnim političkim prevrtanjima i obratima koji uvelike oblikuju neke bitnije događaje u priči tako da osim Nausicee još mnogi drugi likovi često preuzimaju glavnu ulogu. Nadalje, posebno mi je zanimljivo to što Miyazaki stavlja jak naglasak na ekologiju, odnosno čovjekov utjecaj na okoliš i pitanje koliko Zemlja uopće može trpjeti agresivne promjene prije nego krene uzvraćati udarac. Sve ove teme Miyazaki maestralo objedinjuje u sagu epskih proporcija i pritom odlično balansira između akcijskih segmenta i onih mirnijih, laganijih scena. Upravo su mi te polagane i mirne situacije u stripu zapravo i najdraži dijelovi jer Miyazaki predivno uspijeva utkati laganu melankoliju kako u likove, tako i u sami prikaz "pozornice" na kojoj se događaji odvijaju. Ne znam to točno opisati, no prikaz ovakve ranjene Zemlje baš šalje upečatljivu poruku te izaziva gotovo opipljiv sjetan osjećaj na onaj predivni unikatni način kakav samo japanci znaju prikazati.

Nausicaa nije strip koji se čita brzo. Ovo je saga koju treba konzumirati polagano i odmjereno, uživajući u svakom prikazanom kadru. Miyazakijev crtež je naprosto čaroban; jako je detaljan i predivno dočarava ne samo atmosferu postapokaliptične Zemlje, već i osjećaje kod likova. Sinergija priče i crteža je na zavidnoj razini te ih je skoro pa nemoguće promatrati odvojeno jer iskreno ne znam što mi je ostavilo ljepši dojam, nevjerojatno lijep crtež ili gotovo poetični stil pisanja kroz svih ovih 1000 i kusur stranica. Kadar po kadar, stranicu po stranicu, priča postaje sve veća i grandioznija, ulozi su sve veći, a otkrivenja sve zanimljivija. Cijela priča kulminira u maestralnom sedmom (i posljednjem) poglavlju u kojem napokon saznajemo razrješenje nekih stvari koje se kuhaju još od početka, da bi nakon toga dobili jedan emocijama nabijeni kraj koji će zasigurno dugo ostati u pamćenju.

Imam osjećaj kao da bi o Nausicii mogao pisati i pričati satima, toliko me se dojmio ovaj strip. Ne bih ga okarakterizirao kao čistokrvni SF jer ovdje je izmješan veći broj žanrova, no stavimo li etikete po strani na sekundu, sa sigurnošću mogu reći da je ovo jedno od onih djela kojima stvarno ne mogu naći niti jednu jedinu manu te ga bez ikakvih promišljanja stavljam među one najbolje i najdraže ikad pročitane.

P.S.
VIZ-ov box set je apsolutno fenomenalan i preporučam svakome da ga nabavi dok je još dostupan. Reprodukcija, papir, uvez, kutija, bonus ilustracije u boji, poster, ma sve je baš ona najveća moguća kvaliteta i stvarno vrijedi svakog eura.


Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 11/04/2023 : 08:37:44  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Da da, zaboravio sam Snotgirl, stoji mi na tabletu hiljadu godina, ali me ne vuče da ga čitam. Em nije on crtao, em me ta tematika (modeli, moda ili šta već slično) ič ne zanima.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3523 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 11/04/2023 : 09:29:05  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Lost at Sea mu je najbolji rad pored Pilgrima i Seconds.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 12/04/2023 : 20:52:13  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

NAUSICAÄ OF THE VALLEY OF THE WIND






Mogao si staviti osvrt na temu o Nausicaai, mislim da je ima negdje. Nausicaa je baš velik strip, a nikad se nije povela neka veća rasprava o njoj. Uvijek je neko spomene, nahvali i onda padne u zaborav. Šteta da nije objavljena kod nas jer je stvarno jedan od najvećih klasika stripa Hrvatska kultura definitivno treba taj prijevod.

Što se tiče mojih trenutnih dojmova, prije par godina sam je volio i obožavao i imala je zlatno mjesto u mom srcu, a onda sam je išao ponovno čitati. I bila mi je opet sjajna, to drugo čitanje me isto povuklo, ali mi je nakon njega ostao neki gorkastiji okus koji si nisam uspio razjasniti. Ne znam zašto točno, da li nisam dobro prihvatio kraj ili sam prebrzo proždro zaključna poglavlja pa se predozirao. Tako da mi je i sad Nausicaa vrh, ali ostaje ta neka sjena na njoj koju ću morati proučiti. U svakom slučaju, neće to biti tako brzo, ovo je dug strip, strip koji se čita nekoliko dana i kad si u naponu snage..
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 14/04/2023 : 17:18:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
MURDER BY REMOTE CONTROL



Scenarij: Janwillem Van De Wetering
Crtež: Paul Kirchner
Godina objavljivanja: 1986.
Izdavač: Random House
Žanr: nadrealni krimić



Ovo je jedan fantazmagorični krimić u kojem je ta "čudna" narav priče u prvom planu, dok je sama priča ipak donekle ostavljena po strani, tako da moram priznati da mi ipak nije baš sjelo. Čisto je okej za pročitati, no mislio sam da ću dobiti puno kvalitetnije djelo, po opisu možda čak nešto na tragu City of Glass, no na kraju ništa od toga. Čak sam zadnjih 20ak stranica tek brzinski proletio samo da vidim kako će se priča završiti, mada me i nije pretjerano zanimalo. S druge strane, crtež mi je ovdje zapravo jedina pozitivna točka te me čak i iznenadilo što se o Paulu Kirchneru nije pisalo praktički ništa ovdje na forumu. Crtež mu je jako čist i uredan, no ima u njemu nešto uznemirujuće što baš i ne mogu objasniti riječima. Ostavlja mi sličnu vibru kao slika "American Gothic" slikara Granta Wooda; na prvi pogled je sve u redu, no ima to nešto što budi nekakav nedefinirani osjećaj.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 17/04/2023 : 22:00:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE UNDERWATER WELDER



Scenarij: Jeff Lemire
Crtež: Jeff Lemire
Godina objavljivanja: 2012.
Izdavač: Top Shelf
Žanr: drama



Malo i zabačeno mjestašce, izmučeni likovi, retrospektivni pogledi u prošlost, problematični međuljudski odnosi... Jep, još jedan klasični strip Jeffa Lemirea.

Ne bih previše o priči jer je poprilično jednostavna pa ne bi htio spoilati ništa, no u par riječi ipak mogu sažeti da se radnja vrti oko Jacka Josepha, 30-godišnjaka koji nikako nije uspio preboliti iznenadni nestanak oca dok je bio dijete. Kroz flashbackove malo po malo otkrivamo pozadinu iza nestanka Jackovog oca, kao i probleme odrastanja s razvedenim roditeljima.

Dobar je The Underwater Welder, ne može mu se to poreći, no usporedim li ga recimo s poznatijim Essex County koji mu je tematski možda i najsličniji, moram ipak priznati da mi je ovaj "podvodni" ipak nešto slabiji. Ne toliko samom pričom koja je stvarno lijepo i intrigantno ispričana, već zbog likova koji su mi svi odreda poprilično antipatični i moram priznati da nisam baš uspio suosjećati s njima, koliko god im bili gorki životi i sudbine. Mislim, možda ovo ne treba ni uzimati kao nekakav minus s obzirom da stvarno ima svakakvih ljudi i teško je očekivati da će svaka priča pratiti "pozitivce", no eto, meni nisu skroz legli. No mimo toga, Lemire jako lijepo dočarava život u malom monotonom mjestašcu bogu iza nogu i po meni upravo u tom prikazu leži najveća Welderova kvaliteta.

Crtež također jako dobar, na momente odličan. Zanimljiv mi je način kako Lemire vizualno odvaja sadašnjost od prošlosti, na poprilično jednostavan, a upečatljiv način. Crtežom perfektno uspijeva dočarati izoliranost, samoću, izgubljenost i osamljenost te ga je pravi gušt gledati. Jedino di mi malo štekaje su izrazi lica koji su mi kroz cijeli strip djelovali ukočeno i drvenasto, a ne sjećam se da sam imao takvi dojam dok sam čitao druge njegove radove. No malen je to minus u odnosu na sve druge pozitivne značajke.

Sve u svemu, The Underwater Welder je strip vrijedan čitanja te ga svakome preporučam.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3523 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 18/04/2023 : 00:45:18  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Varilac može da radi na građevini, ali svoj život zavariti ne može, nekada je lakše podneti podvodni pritisak nego pritisak očinstva. Do kojih sve dubina čovek može potonuti u bekstvu od nemile realnosti, davljenje je ovde potpuno jer varioc tone do samog cepanja tkanja prostora i vremena gde upada u svojevrsnu epizodu zone sumraka iz koje nema izlaska dok se ne nauči lekcija, zaista, do kojih sve dubina čovek može potonuti pre nego što pronađe.. sebe. Essex i Welder su najbolja dela koja je Lemire poklonio svetu
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 17/05/2023 : 19:36:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE BONE ORCHARD MYTHOS: Shadow Eater / The Passageway



Scenarij: Jeff Lemire
Crtež: Andrea Sorrentino
Godina objavljivanja: 2022.
Izdavač: Image Comics
Žanr: horor
prat


Lemire i Sorrentino su čini se odlučili igrati na duge staze te su krenuli s novim projektom nazvanim The Bone Orchard Mythos koji će, po njihovim riječima, biti serija labavo povezanih priča smještenih u isti univerzum, inspiriranih Lovecraftovim Cthulhu mitovima. Kažem "inspirirani" jer ovdje nećemo susretati Cthulhua, Yog Sogotha i slične, već će autorski dvojac osmisliti sasvim novu kozmologiju.

Sve u svemu zanimljiva premisa, barem meni koji jako volim Lovecraftove radove, no s druge strane moram priznati da me Lemireova hiperproduktivnost konstantno drži na oprezu što se tiče potencijalne kvalitete njegovih novijih radova...

Prva poglavlje, Shadow Eater, kratki je one-shot koji služi tek kao teaser za sveukupnu Bone Orchard mitologiju i moram priznati da sasvim dobro odrađuje svoju namjenu. Djeluje zanimljivo, napeto i baš me navukao na cjelokupni projekt. Međutim, prava stvar kreće s grafičkom novelom The Passageway u kojoj pratimo skroz nove likove. Neimenovani užasi, kozmički horor, egzistencijalna pitanja, sve se to može naći u ovom stripu, a kad ga uparimo s meni uvijek odličnim Sorrentinovim crtežom, skoro pa nema greške. Sorrentino naprosto briljira i pravi ga je gušt gledati, stvara jebeno atmosferične kadrove koji savršeno pašu ovakvom stripu.

Ne bih sad rekao da je The Passageway nekakvo remek-djelo jer ako ćemo iskreno, ima svojih boljki i problema što se tiče izvedbe, no kao prvo pravo poglavlje ove nove mitologije nudi sasvim solidno zadovoljstvo prilikom čitanja. Svi vi koji volite kolaboracije ovih autora, kao i lovecraftovski horor, mislim da ne bi trebali zaobići Bone Orchard Mythos.

Treća priča, Ten Thousand Black Feathers već je vani, a autori su najavili da bi uskoro trebala izaći i još dva poglavlja. Jedva čekam!

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 18/05/2023 : 21:12:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
A HISTORY OF VIOLENCE



Scenarij: John Wagner
Crtež: Vince Locke
Godina objavljivanja: 1997.
Izdavač: DC Comics
Žanr: krimić



A History of Violence je jedna brutalna grafička novela koja krimi žanru dodaje sirovost i agresiju kakva se rijetko viđa. Nije ovo "Garth Ennis" stil stripa u kojem je nasilje prikazano na over-the-top način, ni blizu. Ovo je strip u kojem u prvi plan gurnuta sva ljudska zloća i pokvarenost bez iti jedne trunke uljepšavanja.

Bez da otkrivam previše o radnji, reći ću samo da je glavni lik jedan sasvim prosječan čovjek koji naizgled ni kriv ni dužan postaje meta mafije te ga pratimo u nastojanjima da se otarasi novonastale prijetnje. Naravno, priča krije neke dodatne zaplete i podzaplete koji su (po mom mišljenju) jako dobro odrađeni i moram priznati da me John Wagner uvukao u priču baš onako kako treba. Strip se na trenutke čita grozničavom brzinom jer teško mi je bilo odlijepiti oči od ekrana jednom kad su se stvari itekako zakomplicirale. Negdje u posljednjoj četvrtini dojam mrvicu opadne jer Wagner koristi neka pomalo upitna scenaristička rješenja, no nije to neki preveliki minus. Stvarno sam uživao u čitanju.

Za crtež je zaslužan Vincent Locke i odmah od prvog kadra sam znao da se oko njegovog stila vjerojatno lome koplja. Šporak je, abrazivan i često djeluje kao da zapravo gledamo preliminarne skice, a ne finalni proizvod, no jebemu sve, meni je tako dobro legao! Možda mi se na nekom drugom stripu ne bi svidio, no za ovakvu priču smatram da je odlično pogođen. Neće se zasigurno svidjeti širokoj masi, no ukoliko vam leži stil kojim je Eddie Campbell crtao From Hell ili pak Guy Davies i njegov izričaj na Sandman Mystery Theatre, mislim da nećete biti razočarani. Ako ništa, ovdje je čak i pitomiji nego na naslovnicama albuma koje redovito radi za Cannibal Corpse

Iskreno, volio bih ovo vidjeti u domaćem izdanju, mislim da je Orka Specijal prava edicija za ovakvo nešto.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 20/05/2023 : 21:59:49  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

HUMAN TARGET



Scenarij: Tom King
Crtež: Greg Smallwood
Godina objavljivanja: 2022. - 2023.
Izdavač: DC Comics
Žanr: drama





Čitao sam ovo ovih dana jer je dosta hvaljen strip, ali nije me nešto oduševio. Prve sveske su mi bile prespore pa sam se ufurao ali kraj mi je bio nekako antiklimaktičan.. Previše superheroja, previše priče, premalo akcije. Previše stila, premalo prave sikonske emocije. Za to krivim crtež, za koji ne mogu reći da li mi je fantastičan ili suviše fancy.. ono, ful je lijep za gledat, sa tim superzgodnim likovima i retro bojama i praznjikavim pozadinama ali na kraju, što sam više čitao, više mi se činilo da je cijela priča samo izlika za poziranje i šepirenje.

Ipak, ograđujem se za ovu prvu ocjenu s tim da mi u zanje vrijeme malo koji strip paše i da mi je puno lakše nečem nać mane nego uočiti vrline . Sačekat ću neko naše izdanje ako ga bude pa ću vidjet dal će se dojmovi popraviti.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 01/06/2023 : 22:11:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
VOJNA



Scenarij: Goran Duplančić
Crtež: Goran Duplančić
Godina objavljivanja: 2013. - 2015. / 2021.
Izdavač: Barbatus
Žanr: vojni, drama



Ako ćemo iskreno, zazirem od teme Domovinskog rata u domaćoj izvedbi, svejedno o kojem se mediju radi. U većini slučajeva dobijemo ili previše sladunjavu tragičnu priču koju je nemoguće shvatiti ozbiljno ili pak ostavlja dojam čiste propagande kojoj je priča potpuno sporedna i manje bitna. Tek tu i tamo se nađe neko djelo koje na prvom mjestu ipak ima priču i likove, dok je Rat i sve tragedije koje je donio uvijek tu negdje, vreba iz pozadine i nekako nam ne dâ da se skroz opustimo. Sve do nedavno Brešanov Kako je počeo rat na mom otoku bio je skoro pa jedino djelo iz sfere umjetnosti vezano za Domovinski rat koje sam mogao progutati bez problema. Međutim, sasvim neočekivano pridružila mu se Vojna.

Dupli je ovdje napravio fenomenalan strip od kojeg u početku nisam puno očekivao, no na kraju sam dobio nešto što mi se urezalo u pamćenje i što je na mene ostavilo nevjerojatno jak dojam. Dupli ovdje priča o samim počecima rata, dok još nije bilo poznato "ko tu koga jebe" i naprosto odlično prikazuje svu tu zbunjenost, nesigurnost, strah i promišljanja grupe mladića uhvaćenih u vihor događaja većih od njih samih.

Ima ovdje humora, tragedije, drame, akcije, svega i svačega, no sve skupa djeluje kao jedna prava koherentna cjelina od koje je praktički nemoguće odlijepiti pogled od prve do zadnje stranice. Dupli s nevjerojatnom lakoćom prebacuje atmosferu priče iz recimo komične u ozbiljnu unutar svega par kadrova, a da sve to djeluje sasvim tečno i niti malo isforsirano. Nema ovdje igranja na kartu domoljublja, jeftine patetike, nema "mi dobri protiv njih zločestih", nema praktički ničega zbog čega inače ne volim Domovinski rat u knjizi/stripu/filmu/itd. Ovo je priča o grupi ljudi uhvaćenih u istim govnima, prikazana uvjerljivo i realno.

Crtež je vjerojatno stavka na kojoj će se lomiti koplja kod nekih čitatelja, no ja ovaj strip iskreno ne mogu zamisliti da je nacrtan čistom linijom i ultradetaljno. Vojna je na prvom mjestu osobna ispovijest, dnevnik u obliku stripa i baš kao i pravi "tekstualni" dnevnik, najbolji dojam ostavlja kad je pisan rukopisom bez puno uljepšavanja. Stil crtanja kod Duploga nije nešto što inače volim kod stripova, al jebeš sve ako ovdje vrhunski ne odgovara i drago mi je što je upravo ovakav.

Nije baš da sam pročitao previše domaćih stripova (znam, trebam to promijeniti), no Vojna definitivno spada u sami vrh. I ne samo to, maknemo li se od gabarita tog nesretnog pojma "domaćeg stripa", ukoliko gledamo Vojnu kao strip nevezan za granice njegovog nastanka, mogu sa sigurnošću reći da bi ovo trebalo prevesti i plasirati u svaki kutak svijeta.

Svaka čast!

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 01/06/2023 22:11:31
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 08/07/2023 : 21:14:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE FALL



Scenarij: Ed Brubaker
Crtež: Jason Lutes
Godina objavljivanja: 1998.
Izdavač: Drawn & Quarterly
Žanr: krimić



The Fall je jedno od manje poznatih djela iz ranijih dana Brubakerove karijere, prije nego što mu je Kriminal donio slavu. Radi se o relativno kratkom stripu u kojem nije teško pronaći neke elemente koji će kasnije krasiti gomilu stripova. Glavni lik je prodavač na benzinskoj postaji koji igrom slučaja biva uvučen u slučaj nerješenog ubojstva od prije 10ak godina i baš kao što bismo mogli i očekivati, stvari će se iskomplicirati do maksimuma.

Nema ovdje neke ekstra duboke radnje, a bome ni karakterizacija likova nije na razini kakvu bismo očekivali od Brubakera, no kao što rekoh ovo je strip iz rane faze njegove karijere dok nije do kraja izoštrio svoje scenarističko umijeće.

Crtež potpisuje Jason Lutes, autor dobro nam poznatog Berlina i ne znam šta bi konkretno o njemu rekao. Okej je, služi svrsi, čist je i solidan, no ništa više od toga. Sve u svemu, nećete ništa propustiti ako ne pročitate The Fall, nije zgorega baciti oko ukoliko vas zanima kako je Brubaker gradio karijeru u ranim danima.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 08/07/2023 21:15:41
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 09/07/2023 : 09:22:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
NIGHT FEVER



Scenarij: Ed Brubaker
Crtež: Sean Phillips
Godina objavljivanja: 2023.
Izdavač: Image Comics
Žanr: krimić



Ovo je možda jedan od najgorih Brubakerovih stripova koje sam do sada pročitao. Ako je Reckless bio skoro pa u potpunosti neinspiriran i tek zanatski odrađen, Night Fever kao da uzima sve Recklessove osobine i onda ih srozava do krajnjih granica dobrog ukusa.

Iskreno, ništa mi ovdje scenaristički nije dobro... Likovi su u potpunosti plošni, jednodimenzionalni i razrada njihovih karaktera je praktički nepostojeća izuzev par standardnih Brubakerovih smjernica za pisanje glavnih likova. Kao ono, nitko nije u potpunosti dobar, al sve to malo po malo dosadi nakon nekog vremena. Ethan Reckless je barem karizmatičan kao glavni lik iako su priče u kojima se nalazi ništa posebno (izuzev recimo prvog i petog nastavka koji su nešto bolji), dok likovi u Night Fever djeluju kao isprazni kalupi, šablone bez ikakve prave osobnosti.

Nadalje, postupci su apsolutno suludi, nemaju nikakvog smisla i događaju se čisto eto da bi radnja mogla ići naprijed. Zaplet je toliko amaterski odrađen da ne mogu vjerovati da dolazi od istog čovjeka koji je stvorio neke od najboljih kriminalističkih stripova ikad. Motivi su skroz neuvjerljivi, odluke koje likovi donose su na razini pisanja osnovnoškolca, dok je rasplet u potpunosti predvidiv i nezanimljiv.

Sean Phillips je jedina svijetla točka ovdje, mada moram priznati i njega mi je malo po malo na vr' glave. Lijepo sve to skupa izgleda, al zađavla kad je potraćeno na ovako bezveznu priču. Bah, već je odavno krajnje vrijeme da Brubaker uzme malo dužu pauzu.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 10/07/2023 : 20:37:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
THE BONE ORCHARD MYTHOS: Ten Thousand Black Feathers



Scenarij: Jeff Lemire
Crtež: Andrea Sorrentino
Godina objavljivanja: 2022.
Izdavač: Image Comics
Žanr:



Treće poglavlje Lemireove i Sorrentinove horor meta-sage još jednom donosi nove likove, no zato i produbljuje radnju više nego prva dva naslova. Sa sigurnošću mogu reći da mi se ovo poglavlje najviše svidjelo i iako nema baš toliko horor elemenata, radnja je nevjerojatno napeta i zanimljiva. Po konstrukciji me podsjeća na Kingovu Kulu Tmine i poprilično sam siguran da je Lemire otamo vukao inspiraciju. No srećom ovdje nije riječ o plagijatu tuđih ideja (kao što je radio u onom nesretnom Black Hammeru recimo) već je sve skupa napisano kao jedan lijep hommage Kingovoj sagi, uz naravno neke originalne koncepte.

Kraj je namjerno ostavljen otvorenim, kao i oba puta do sada u prethodnim naslovima tako da samo čekam kad će se sve skupa ispreplesti u nekom od budućih serijala.

Sorrentino na visini zadatka, fenomenalan kao i svaki put do sada, doslovno nemam niti jedne zamjerke na njega. Ljudi, čitajte Bone Orchard Mythos, pogotovo ako volite Lemireove "čudnije" naslove te ako vam se svidio Gideon Falls. Meni je ovo za sada za klasu bolje.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 10/07/2023 20:37:16
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 20/07/2023 : 12:55:40  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

THE FALL



Scenarij: Ed Brubaker
Crtež: Jason Lutes
Godina objavljivanja: 1998.
Izdavač: Drawn & Quarterly
Žanr: krimić



The Fall je jedno od manje poznatih djela iz ranijih dana Brubakerove karijere, prije nego što mu je Kriminal donio slavu. Radi se o relativno kratkom stripu u kojem nije teško pronaći neke elemente koji će kasnije krasiti gomilu stripova. Glavni lik je prodavač na benzinskoj postaji koji igrom slučaja biva uvučen u slučaj nerješenog ubojstva od prije 10ak godina i baš kao što bismo mogli i očekivati, stvari će se iskomplicirati do maksimuma.

Nema ovdje neke ekstra duboke radnje, a bome ni karakterizacija likova nije na razini kakvu bismo očekivali od Brubakera, no kao što rekoh ovo je strip iz rane faze njegove karijere dok nije do kraja izoštrio svoje scenarističko umijeće.

Crtež potpisuje Jason Lutes, autor dobro nam poznatog Berlina i ne znam šta bi konkretno o njemu rekao. Okej je, služi svrsi, čist je i solidan, no ništa više od toga. Sve u svemu, nećete ništa propustiti ako ne pročitate The Fall, nije zgorega baciti oko ukoliko vas zanima kako je Brubaker gradio karijeru u ranim danima.


Fall je bio jedan od prvih stipova koje sam kupio na engeskom, tamo početkom ovog veka kad je to postalo da bude moguće u ovoj našoj prćiji od zemlje. Kupio sam ga zbog Lutesa čiji mi se Berlin tada veoma dojmio, a za Brubakera nisam tada ni čuo. Evo da nas nisi sad podsetio, apsolutno ne bih ni povezao.
Enivej, stripić i jeste interesantan samo zbog Lutesa, ali je ono "može, ali ne mora". Prekratak da bi bio nešto značajnije. Opet, kratko, ali pitko. Uzimam da obnovim gradivo.

Edit nakon obnavljanja gradiva: tanko je ovo, baš tanko. Počinje dobro, ali vrlo brzo svo “uzbuđenje” splasne i na kraju baš jeftin i predvidljiv kraj.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!

Edited by - KuntaKinte on 22/07/2023 09:06:48
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 02/08/2023 : 00:09:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
SPIDER-MAN: Life Story



Scenarij: Chip Zdarsky
Crtež: Mark Bagley
Godina objavljivanja: 2019.
Izdavač: Marvel
Žanr: superherojski



Chip Zdarsky se ovdje poigrao s idejom kako bi život Petera Parkera izgledao da on zapravo stari. S obzirom da popularni superjunaci praktički nikada neće ostariti, već "plutaju" u vremenu kako bi uvijek bili aktualni novim čitateljima, Zdarsky nam daje uvid u skoro pa kompletnu Spider-Manovu karijeru, od početka kojeg vjerujem svi jako dobro namo pa sve do samog kraja.

Kroz šest brojeva pratimo Peterov život u šest različitih desetljeća; od "secret origina" Spider-Mana u šezdesetima, pa sve do današnjih dana. Kroz priču ćemo susresti pravu gomilu dobro nam poznatih likova iz Spider-Manovih stripova, kao i neke događaje koji su definirali Petera Parkera kao lika. Međutim, Zdarsky ovdje ne odrađuje puko prepričavanje nekih poznatih nam događaja (smrt Gwen Stacy, klon saga, Ezekiel, itd...) već im ipak daje svoj osobni pečat te na taj način ovom mini-serijalu ipak daje jedan jako zanimljiv vid originalnosti. Moram priznati da sam jako uživao u čitanju ovog stripa. Lijepo je napisan, lagan je za čitanje, a istovremeno je baš zabavan i konstantno drži pažnju. Definitivno preporuka.

Što se crteža tiče, za njega je zadužen Mark Bagley, jedan od (usudio bih se reći) najvažnijih Spider-Manovih crtača uopće. Vjerojatno ćete to ime prepoznati po njegovom maratonski dugom angažmanu na Ultimate Spider-Man naslovu kojeg je godinama radio s Brianom Michaelom Bendisom. Meni osobno nikad nije bio baš puno drag, a i ovdje zna poprilično oscilirati s nekim čudnim proporcijama likova i nekonzistentnim licima. No sve u svemu, solidan je. Nije sad nešto ekstra, no služi svrsi. Iskreno, ne znam zašto je ovaj strip dobio deluxe tretman s obzirom na ništa posebno crtež, no svejedno ću ga ostaviti na polici.

Također, ispričavam se na nešto manje inspirativnom osvrtu. Ubija me sezona, rijetko kad imam vremena uopće pročitati štagod, a često i nemam volje ništa pisati... Htio sam ostaviti kakav-takav osvrt čisto eto da ne zaboravim.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1548 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 02/08/2023 : 12:12:06  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote

Zivotnu pricu sam bas i ja procitao prosli tjedan i mogu se samo sloziti s opcom ocjenom. Trenutno citam Marvelove Zombije i mogu rec da sam pozitivno iznenadjen, ocekivah neki polu-krs, ali je ispalo vrlo dobro.
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2451 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 02/08/2023 : 12:19:21  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

SPIDER-MAN: Life Story



Scenarij: Chip Zdarsky
Crtež: Mark Bagley
Godina objavljivanja: 2019.
Izdavač: Marvel
Žanr: superherojski



Chip Zdarsky se ovdje poigrao s idejom kako bi život Petera Parkera izgledao da on zapravo stari. S obzirom da popularni superjunaci praktički nikada neće ostariti, već "plutaju" u vremenu kako bi uvijek bili aktualni novim čitateljima, Zdarsky nam daje uvid u skoro pa kompletnu Spider-Manovu karijeru, od početka kojeg vjerujem svi jako dobro namo pa sve do samog kraja.

Kroz šest brojeva pratimo Peterov život u šest različitih desetljeća; od "secret origina" Spider-Mana u šezdesetima, pa sve do današnjih dana. Kroz priču ćemo susresti pravu gomilu dobro nam poznatih likova iz Spider-Manovih stripova, kao i neke događaje koji su definirali Petera Parkera kao lika. Međutim, Zdarsky ovdje ne odrađuje puko prepričavanje nekih poznatih nam događaja (smrt Gwen Stacy, klon saga, Ezekiel, itd...) već im ipak daje svoj osobni pečat te na taj način ovom mini-serijalu ipak daje jedan jako zanimljiv vid originalnosti. Moram priznati da sam jako uživao u čitanju ovog stripa. Lijepo je napisan, lagan je za čitanje, a istovremeno je baš zabavan i konstantno drži pažnju. Definitivno preporuka.

Što se crteža tiče, za njega je zadužen Mark Bagley, jedan od (usudio bih se reći) najvažnijih Spider-Manovih crtača uopće. Vjerojatno ćete to ime prepoznati po njegovom maratonski dugom angažmanu na Ultimate Spider-Man naslovu kojeg je godinama radio s Brianom Michaelom Bendisom. Meni osobno nikad nije bio baš puno drag, a i ovdje zna poprilično oscilirati s nekim čudnim proporcijama likova i nekonzistentnim licima. No sve u svemu, solidan je. Nije sad nešto ekstra, no služi svrsi. Iskreno, ne znam zašto je ovaj strip dobio deluxe tretman s obzirom na ništa posebno crtež, no svejedno ću ga ostaviti na polici.

Također, ispričavam se na nešto manje inspirativnom osvrtu. Ubija me sezona, rijetko kad imam vremena uopće pročitati štagod, a često i nemam volje ništa pisati... Htio sam ostaviti kakav-takav osvrt čisto eto da ne zaboravim.



Cool, izbegavao sam ovo, ne znam iz kog razloga, ali uzecu ga onda
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 02/08/2023 : 13:13:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Iskreno, vjerojatno ga ni ja ne bi uzeo da nisam naišao za stvarno nisku cijenu, pa kontam ajde, tih par funti me neće dotući čak i ako ne bude valjalo.
No na kraju mi je baš lijepo legao

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 02/08/2023 : 19:51:44  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Kako pamćenje vara, zakleo bi se bio da si ovaj strip već recenzirao

Koncept mi izgleda interesantno. Ali, da li ti znači da je u zadnjem poglavlju Spidey već čiča od šezdeset godina? A da je još uvijek Spiderman? Dal to funkcionira uvjerljivo u stripu?
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 02/08/2023 : 19:59:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Neću ti ništa reć Ja sam zadovoljan kako je Zdarsky to odradio.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12781 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 02/08/2023 : 20:58:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Do kraja godine trebao bi izaći omnibus kompletnog Zdarskyjevog Spider-Mana, koji sadrži i Life Story. Veselim se. :)

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6839 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 02/08/2023 : 21:22:33  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Kako pamćenje vara, zakleo bi se bio da si ovaj strip već recenzirao

Koncept mi izgleda interesantno. Ali, da li ti znači da je u zadnjem poglavlju Spidey već čiča od šezdeset godina? A da je još uvijek Spiderman? Dal to funkcionira uvjerljivo u stripu?



Pomešao si sa Plavo.
Go to Top of Page
Page: of 50 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000