forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 IZNIMNA RIJEDKOST-zlatnik NDH za 2 kune(proba)
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

1Euro
Advanced Member



12198 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 19/06/2020 : 11:11:50  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
fuck, kako to nisam prije znao!!!!!!!!!!!!!!!! pratim avkcije ali ovo mi je promaklo!!!!!!!!! neoprostiva greška!!!!!! Tek sada sam vidio rezultate, koji nisu nešto, smatram da to vrijedi PUNO VIŠE!!!!!

https://www.dorotheum.com/en/l/6732063/

kladim se, da niste ni sami znali, da je postojao ovakav zlatnik za 2 kune (samo su napravili probu, možda je čak jedini!!!!!!)
Da nije akcijska kuča DOROTHEUM u pitanju, ja bi pomislio da je lažnjak ali oni su na nivoju največih avkcijskih kuča na svijetu u rangu Christie's, Sotheby's,.........ja sam mislio da je onaj zlatnik za 500 kuna sa Antem paveličem jedini zlatnik i za ovaj za 2 kune uopšte nisam znao, a kladim se da je ovaj rjeđi!!!! a nije mi logično koja je to fora, zlatnik za 2 kune a težina mu je skoro 8,84 grama!!!! dok je onaj za 500 kuna 9,95 grama.
Znači razlika u težini malo više nego jedan gram a u nominali 498 kuna,....wtf, kakva je to logika.

Jeste li vi ikada znali za ovaj zlatnik 2 kune!???? Kakav mu je bio tiraž? što ako je ovaj jedan jedini.....

DinkoJ
New Member



233 Posts

Member since 09/11/2018

Posted - 19/06/2020 : 18:16:33  Show Profile Show Extended Profile  Send DinkoJ a Private Message
Ma to je valjda jedini uzorak. Mislim da je to bio niz uzoraka za kovanice koje su se trebale izdati ali nikada nisu pa su ostali samo prvi uzorci. Pretpostavljam da NDH nije bila u stanju isfinancirati nove kovanice.



Inače ova postignuta cijena je jako velika s obzirom da opčenito postoji mali interes za NDH.
Znam da se na aukcijama godinama već nalazi Kvaternikova maršalska sijekirica, prodaje se za 50000 eura i nitko je neće.


Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12198 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 19/06/2020 : 19:51:04  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
ne znam u vezi sjekirice ali numizmatika ti je (uz filateliju i donekle militariju) najpopularniji kolekcionarski "sport". Ima jako puno numizmatičara, klubova, društava,...a što je najvažnije KOLEKCIONARA, među kojima ima puno njih dosta novca.
Ne znam zašto ali imam utisak da je ovaj zlatnik za 2 kune, možda vrijedan čak 10.000 eura ako ne i više. Pogotovo ako je samo jedan. Recimo crnogorski zlatnik za 100 perpera mislim da vrijedi oko 20.000 eura a ima ih oko 100 još,....ovaj za 500 kuna, njih ima oko 170, a ovaj za 2 kune je pravo blago. Uz to je i lijep motiv.
Nadam se da si u pravu, i da su stvarno postojali još neki uzorci ostalih nominacija, kao "probni" a nisu ih nikada izdali. Možda se budu pojavili na aukciji!!!!
Go to Top of Page

DinkoJ
New Member



233 Posts

Member since 09/11/2018

Posted - 19/06/2020 : 20:12:23  Show Profile Show Extended Profile  Send DinkoJ a Private Message
Dobro kao kod svih kolekcionarskih predmeta cijena predmeta je onolika koliko je netko spreman platiti, tu ne vrijede uobičajna pravila.

A to ti je ovaj serijal od Ive Kerdića.
https://blog.dnevnik.hr/hrvatskanumizmatika/2007/03/1622298695/nezavisna-drzava-hrvatska-1-kuna-1941-zena-s-preslicom-proba-u-niklu-na-ebay-aukciji.html
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12198 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 20/06/2020 : 00:03:25  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
jako lijepi motivi. Šteta što nisu prošli. Uvijek neki dosadni motivi prođu, dok ovako nešto što više liči na medalju nego na novac ne prođe, stvarno šteta.
Dobra je i ona fora sa kunama, jedna kuna, a kod onoga su dvije kune koje trče

pitanje je koliko ovakvih probnih primjeraka je bilo napravljeno? Možda ipak više nego samo jedan.....mislim da su zlatnik 500 kuna napravili u 170 primjeraka što ipak nije toliko malo. Mislim čak sam ja čuo za taj zlatnik od 500 kuna dok za ovog za 2 kune nisam čuo, ovaj za 1 kunu je zanimljiv ali šteta što nije zlatan. Lakše čovjek plača veliku vsotu za nešto što je iz zlata nego nešto što je na kraju ipak samo nikel. To se lijepo vidi kod starih rimskih, grčkih, keltskih,... kovanica, srebrrnjaci idu ispod 100 eura dok zlatnici mogu i po par tisuča

Edited by - 1Euro on 20/06/2020 00:09:40
Go to Top of Page

RAKOSI4
Advanced Member



4809 Posts

Member since 23/07/2016

Posted - 20/06/2020 : 01:23:37  Show Profile Show Extended Profile  Send RAKOSI4 a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

fuck, kako to nisam prije znao!!!!!!!!!!!!!!!! pratim avkcije ali ovo mi je promaklo!!!!!!!!! neoprostiva greška!!!!!! Tek sada sam vidio rezultate, koji nisu nešto, smatram da to vrijedi PUNO VIŠE!!!!!

https://www.dorotheum.com/en/l/6732063/

kladim se, da niste ni sami znali, da je postojao ovakav zlatnik za 2 kune (samo su napravili probu, možda je čak jedini!!!!!!)
Da nije akcijska kuča DOROTHEUM u pitanju, ja bi pomislio da je lažnjak ali oni su na nivoju največih avkcijskih kuča na svijetu u rangu Christie's, Sotheby's,.........ja sam mislio da je onaj zlatnik za 500 kuna sa Antem paveličem jedini zlatnik i za ovaj za 2 kune uopšte nisam znao, a kladim se da je ovaj rjeđi!!!! a nije mi logično koja je to fora, zlatnik za 2 kune a težina mu je skoro 8,84 grama!!!! dok je onaj za 500 kuna 9,95 grama.
Znači razlika u težini malo više nego jedan gram a u nominali 498 kuna,....wtf, kakva je to logika.

Jeste li vi ikada znali za ovaj zlatnik 2 kune!???? Kakav mu je bio tiraž? što ako je ovaj jedan jedini.....



Pa ti si numizmatičar, treba bi znat da težina zlatnik je relativna stvar.
Dakle bitnije je količina zlata tj. čistoća zlatnika od njegove težine. Zlatnik može bit lakši a skuplji jer je od 24 karatnog zlata a i vrlo teži s minimalno zlata jeftin
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12198 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 20/06/2020 : 09:28:28  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by RAKOSI4

quote:
Originally posted by 1Euro

fuck, kako to nisam prije znao!!!!!!!!!!!!!!!! pratim avkcije ali ovo mi je promaklo!!!!!!!!! neoprostiva greška!!!!!! Tek sada sam vidio rezultate, koji nisu nešto, smatram da to vrijedi PUNO VIŠE!!!!!

https://www.dorotheum.com/en/l/6732063/

kladim se, da niste ni sami znali, da je postojao ovakav zlatnik za 2 kune (samo su napravili probu, možda je čak jedini!!!!!!)
Da nije akcijska kuča DOROTHEUM u pitanju, ja bi pomislio da je lažnjak ali oni su na nivoju največih avkcijskih kuča na svijetu u rangu Christie's, Sotheby's,.........ja sam mislio da je onaj zlatnik za 500 kuna sa Antem paveličem jedini zlatnik i za ovaj za 2 kune uopšte nisam znao, a kladim se da je ovaj rjeđi!!!! a nije mi logično koja je to fora, zlatnik za 2 kune a težina mu je skoro 8,84 grama!!!! dok je onaj za 500 kuna 9,95 grama.
Znači razlika u težini malo više nego jedan gram a u nominali 498 kuna,....wtf, kakva je to logika.

Jeste li vi ikada znali za ovaj zlatnik 2 kune!???? Kakav mu je bio tiraž? što ako je ovaj jedan jedini.....



Pa ti si numizmatičar, treba bi znat da težina zlatnik je relativna stvar.
Dakle bitnije je količina zlata tj. čistoća zlatnika od njegove težine. Zlatnik može bit lakši a skuplji jer je od 24 karatnog zlata a i vrlo teži s minimalno zlata jeftin



zlatnici iz 24 karatnog zlata su se pojavili u poslednjih nekoliko godina i to se zovu investicijski zlatnici (kanadski javor, kineske pande, bečki filharmonici, južno afrički krugerand,...).
O zlatnicima o kojima mi pričamo, koji su u biti trebali biti novac (perperi, dukati, kune, krajceri, funte, šilinzi,...) to su skoro svi oko 0,900 čistine što ti dođe oko 22 karata, tako da tu nema neke filozofije.
Go to Top of Page

RAKOSI4
Advanced Member



4809 Posts

Member since 23/07/2016

Posted - 20/06/2020 : 11:38:12  Show Profile Show Extended Profile  Send RAKOSI4 a Private Message
A Američki indijanac, orao.... kao onaj šta je Tramp dobija za rođendan
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12198 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 20/06/2020 : 13:25:32  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by RAKOSI4

A Američki indijanac, orao.... kao onaj šta je Tramp dobija za rođendan



pa da, imaju i amerikanci takav novac, meni najzanimljiviji su baš taj indijanac i bizon na drugoj strani.

Takav novac (investicijsko zlato) se zove bullion i nije toliko interesantan numizmatičarima, više onima koji ulažu u zlato, iako su baš Kineske pande pokrenule i sakupljanje baš zbog tog ajer svake godine imaju drugačiji motiv pa su zanimljivije od Kanadskog javora, krugeranda, ovog američkog,...gdje je uvijek jednaki motiv
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12198 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 20/06/2020 : 13:29:02  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
kad smo več kod NDH, danas u Slovenskim novicama piše kako jedan lik zna lokaciju (čak dve od tri) gdje je sakriveno ustaško blago i spreman je tu informaciju dati za 10 posto blaga,....ne znam zašto nije sam krenuo i pronašao to blago i uzeo sve ili zašto je tako dugo čekao da to javi,.....ako takvo blago zaista postoji, onda tamo sigurno ima i ovakvih probnih zlatnika!!!!!
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24618 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 20/06/2020 : 13:46:39  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
Super, javi nam kako je ispao lov na ustaško blago.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 20/06/2020 13:47:10
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000