forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 ZS i LMS ludilo.Ima li smisla? Kako ga riješiti?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 10

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 18/10/2020 : 12:41:29  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Kupujući ZS i LMS posljednje dvije godine postavljam si stalno jedno pitanje: "Vrijedi li to?"
Sve te stripove možemo pronaći u novijim, ljepšim i kvalitetnijim izdanjima Libellusa i SA.
Drugo i najbitnije pitanje je vrijedi li platiti 1000 ili 2000 ili još više kuna za jedan strip? IvanL negdje je napisao da ga na svu sreću nije zahvatilo ZS i LMS ludilo. Razmišljam često o toj rečenici.

Stripove sam aktivno sakupljao i uživao u njime do odlaska na faks 1986. Kao klincu u osnovnoj školi favoriti su mi bili Veliki Blek (Voštane Figure i Ledena Skela LMS 152 i 153 bili su moji prvdi pročitani stripovi u životu) i Kit Teler.
LMS je bio moja prva ljubav. ZS sam volio, ali niti blizu kao LMS. Onda sam otkrio kod frenda Tompeka Alan Ford. Tompekov stari radio je u Vjesniku.
Uhhh, od tog dana AF je moj definitivni broj 1. Volim ga istim žarom i dan danas. Peglam Magnus&Bunkerove vjesnikova prva izdanja. Više-manje ne pitam koliko koštaju dok ne prijeđu 1000 kn.
Kasnije favorit mi je postao Tex. Zagor i Mark su se nekako šlepali sa njima. Zagora sam volio, ali nije bio moj broj 1.

Onda su došli faks, familija i posao i stripovi su završili na tavanu u kartonskim kutijama i bili su zaboravljeni 30 i više godina. AF sam želio spustiti u dnevni boravak, ali se to nije dogodilo.
Kada su klinci otišli u Kanadu, pa zatim u Seattle, a ja prvo u Švedsku pa onda u Njemačku, počeo sam ponovo razmišljati o stripovima. Dogodilo se to slučajno kad sam starce vozio kod doktora.
Na kiosku sam vidio Alan Ford u boji i lampica znatiželje upalila se iste sekunde. I tako je počelo ponovo.

Do tog momenta nisam nikada čuo za Libellus, Fibru, SA. Čak niti za Borgis, a bio sam veliki Fordovac.

I da se vratimo na temu.
Izračunao sam da sam na stripove potrošio preko 12k€ u protekle dvije godine + veliki ormar, 3,8k€ koji sam dao raditi.
Ima li to smisla? Pa mogao sam prodati stari i kupiti najnoviji Harley Davidson i voziti ga do kraja života.
Najveći krivac su ZS i LMS.

Kod jedne od Mrckovih većih prodaja pojavila su se dvojica koja su zajedno potrošili više od 100k kuna.
Pa, fck, sa tim novcima dvoje može luksuzno proputovati zemaljskom kuglom - nekoliko puta.

Kod licitacija pogledam tko licitira. Otkrio sam da je "B" platio 7,8k kuna za prvog Zagora u LMSu. Kupio sam ga i je za 3k kuna.
Još dan-danas se pitam, WTH, zašto? Imao je fleku edix bijele korekture. Bio sam toliko razočaran sa tom kupovinom. Pogledao sam ga i stavio u ormar. I nikada ga od onda nisam uzeo u ruke.

Razmišljam o ljudima koji su potrošili više od 200k kuna za ZS i LMS ovdje na aukcijama. Pretpostavljam da su poslovno uspješni u životu pa si to mogu omogućiti. To je vedrija varijata. Mračnija je ona u kojoj su nekome umrli roditelji i nasljedstvo odlazi za ZS i LMS.
Vrlo često ekipa koja troši taj novac ne čita ništa drugo. AF eventualno. U njihovim kupovinama nema Fibri, Bookglobe-a i sl. pa čak niti Libellusa.
Zamišljam ih često kao ljude 50ih i 60ih godina bez većih životnih iskustava zapelih u nostalgijskoj strip nirvani.

Tvrdim: "Totalna je glupost trošiti toliki novac na ZS i LMs!"
Lijepo je gledati kolekciju. Ja je osobno gledam kao skupocjenu sliku obješenu na zid. Kupujem je samo "nostalgije" radi. Imam lijepi osjećaj gledajući je. I super ružan osjećaj kad se sjetim koliko je to koštalo.
Sa 55 godina i životnog iskustva koje imam i imamo, nevjerojatno mi je da netko još može oduševljavati se sa junacima ZSa i LMSa. Ja ih osobno ne mogu više čitati i ne čitam ih.
Probao sam na silu Zagora i Bleka. Ne ide. Nekim čudom Mali Rendžer nekako ide. Klimavo, ali ide. Teža nostalgija, vjerojatno. Kod Kita sam uvijek volio i volim konstantnost crteža.

Volio bih popuniti kolekciju LMSa od 1-250. Kao i svi drugi zaraženi ZS i LMS ludilom volim kupiti lijepe primjerke. Najvažniji mi je hrbat. Naravno, zato da bi moja "obješena slika" lijepo izgledala.
Po cijenama po kojima ostali "zaluđeni" kupuju LMSove sa Zagorom, Texom itd za 90ak brojeva koji mi nedostaju trebao bih potrošiti još 15k €?
Ma nema šanse!
Tisuću je puta bolje te novce potrošiti na moje, odnosno vaše, hobije. Oldtimer automobile. Ove godina uložio sam 10k u restauraciju spačeka. Vozim ga svaki vikend i uživam kao prasac.
Družim se sa ekipom i putujemo dosta. Harley je slijedeći na redu. SLijedeće godine. Kad Korona stane Rute 66 u Americi.

Sve to što sam gore napisao ne bi se dogodilo kad bi me ulovilo ZS i LMS ludilo. Zato, treba vagati i kontrolirati LUDILO.

Najgore od svega je to što kolekciju ne dijelim ni sa kim. Klince ne zanima. Probali su, ali nije išlo. Njihovo je geslo da ne čitaju ništa što nije na ekranu.
Moji frendovi ovdje u Njemačkoj, a iz Hrvatske ili stare Juge su, nisu zainteresirani. Većina me pita "Što će mi to?". Više zanima Njemce nego njih.

Dijelite li vi zadovoljstvo svojim kolekcijama sa drugima?
Meni, zapravo, i nema puno smisla, ako samo ja uživam u njoj.

Moj je zaključak da ZS i LMS ne vrijede ogromne novce koji mnogi troše. Ne da ne vrijede nego su totalna glupost. Ja nisam pročitao niti jedan LMS i ZS koji sam kupio. Čitam ih eventualno kod SA ili Libellusa.
Pa kakvog to onda ima smisla?
Ako volite i čitate Zagora, recimo, umjesto kupovine 20ak prastarih LMSa i ZSa možete kupiti kompletnu Libellusovu kolekciju.

I na kraju, Fordovski: "Tko voli čitati i kupuje modernija izdanja Zagora i ekipe vrijedi, a tko plaća stare LMSove i ZSove 1750, 2750, 7750 Kn vrijedi upitno. U originalu bi trebalo ići "Ne vrijedi", ali to ne vrijedi generalno.
Sigurno i u velikim potrošaćima ZSa i LMSa ima i ekipe koja živi punim životom i strip im je jedno od velikih zadovoljstava. Sigurno ima, samo njih mislim da ima jedno 7 do 10%.


anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 18/10/2020 : 13:04:15  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Lep post Stripnik!

Po meni,to je uglavnom ludilo;kažem uglavnom,jer ako je neko finansijski dobro potkovan,onda ne vidim neki problem u tome što troši velike pare na ZS/LMS.U svim drugim slučajevima,to je opsesija,ludilo,strast,zavisnost...

Srećom,mene je to pustilo na vreme,i kad sam jasno sagledao da mi je kolekcija ZS/LMS tek povremeno podsećanje na "stara dobra vremena" dečaštva,rešio sam da je se otarosim,što sam i učinio,a zarađeni novac preusmerio na stripove koje volim,i koji će mi bit bitni do kraja života (strip albumi raznih izdavača,pre svega Fibre (u to vereme)).

I nisam se nimalo pokajao,iako su mi mnogi govorili da to nisam trebao uraditi i da će mi biti žao zbog toga;ma ni jednom nisam zažalio što sam to napravio,čak naprotiv,tek bi zažalio da to nisam uradio.

Samo ću još i ovo reći - to ZS/LMS ludilo je pomalo pogubno i na novo strip izdavaštvo;u stvari,pogubno je pogrešan termin.Heo sam da kažem da znam mnoge kojima je strip jedino ZS/LMS (možda još ponešto),a slabo uzimaju bilo šta od novih stripova,pa čak i Bonelija.Ima i onih kojima je kult Bonelija sve i svja,a da nisu uzeli u ruke ništa van toga.
Siguran sam da je samo deo tih stripofila prešao na stripove podobne njihovim godinama,obrazovnokulturološkom i intelektualnom nivou,tiraži Komika,Fibre... bi bili dosta veći od famoznih 500 ili čak 1000 primeraka,a strip izdavaštvo bi bilo jače nego što jeste.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 18/10/2020 13:06:16
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46541 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/10/2020 : 13:13:21  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
ZS i LMS ,ono šta mi je ostalo iz djetinjstva ,šta nije otišlo u devedesetima kad san ima druge prioritete ne dan,čista nostalgija.
Da bi to skuplja danas nema šanse. Ajd možda bi kupija komplet da iman par milijuna € viška.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3246 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 18/10/2020 : 13:14:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Zavisi. Ja kapiram ljude koji zarađuju ogroman novac. Ako ćeš moje iskreno mišljenje, ko voli stripove, a može priuštiti sebi kolekciju zs/lms, ali da mu ne trpi ništa drugo zbog kupovine istih, ne znam što je ne bi nabavio? Naravno, onda se podrazumijeva i da ima ogroman prostor da se sve to drži. Ja nemam npr. nijedan zs/lms. Razlog je taj što bi mi oni bili posljednji na listi bilo kakvih nabavki. Njihova vrijednost je čisto nostalgična, čitao ih ne bih nikad, to je sigurno.
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 18/10/2020 : 13:17:49  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Ja sam nekako naučio u životu vagati troškove za luksuzne stvari. Uvijek je to u nekakvim postocima na mjesečnu plaću. Krediti kod mene ne igraju, osim eventualno za stanovanje ili nešto čime ću se služiti godinama i desetlječima. Sa zdravljem još nije nitko u mojoj familiji imao problema koji su se dali rješiti novcem.

Postotak koji bih trebao odvojiti za ZS i LMS je glupo i ludo prevelik.

Uživam u Fibrama i tu kupovina 3-4 knjige mjesečno ne predstavlja nikakav osjetni izdatak.

Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 18/10/2020 : 13:22:51  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
Ništa.

Dan je lijep. Sjedam u spačeka i pravac planine. Dan je za planinarenje.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25898 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 18/10/2020 : 13:36:03  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Lijepo je što si napisao koliko bi platio Af da te znamo oguliti na aukcijama

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39370 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 18/10/2020 : 14:38:03  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
A gde sad to nabavljati po nekim normalnim cenama? Gledam Limundo i sve mi deluje kao jedna velika prevara. Neki Markovi stripovi na 150-200 idu po 200€. Ludilo.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 18/10/2020 : 14:43:20  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Jednostavno, ako te tuče nostalgija i imaš viška para - samo naprijed, ako ne, onda kupuješ ono što ti je najdostupnije.
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2740 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 18/10/2020 : 14:51:56  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
ZS i LMS ima svoje draži, ali to je daleko najskuplje grana strip kolekcionarstva.

I osim nostalgije daleko je najmanji omjer uloženog i dobivenog.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24653 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 18/10/2020 : 17:07:19  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Nema smisla, naravno. Da li treba prestati? Ne, ukoliko ti to predstavlja zadovoljstvo.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

motorista
New Member



Serbia
256 Posts

Member since 16/02/2019

Posted - 18/10/2020 : 17:12:47  Show Profile Show Extended Profile  Send motorista a Private Message  Reply with Quote
Stripniče, imaš sličan "problem" kao ja – više od jednog hobija.

Lično... tuđa pogodba i novčanik, ali u mom svetu stari strip ne sme da košta više od novog. Mislim da nemam ni jedan ZS/LMS – možda eventualno negde u selu na tavanu. Ali kapiram privlačnost koju za mnoge imaju; imaju je i za mene, no interesantni u smislu kupovine bi mi bili u nekom novom reprintu, recimo.

quote:
Originally posted by anto

Samo ću još i ovo reći - to ZS/LMS ludilo je pomalo pogubno i na novo strip izdavaštvo;u stvari,pogubno je pogrešan termin.Heo sam da kažem da znam mnoge kojima je strip jedino ZS/LMS (možda još ponešto),a slabo uzimaju bilo šta od novih stripova,pa čak i Bonelija.Ima i onih kojima je kult Bonelija sve i svja,a da nisu uzeli u ruke ništa van toga.

Onda je žuta traka potencijalna zlatna koka?

quote:
Originally posted by anto

Siguran sam da je samo deo tih stripofila prešao na stripove podobne njihovim godinama,obrazovnokulturološkom i intelektualnom nivou,tiraži Komika,Fibre... bi bili dosta veći od famoznih 500 ili čak 1000 primeraka,a strip izdavaštvo bi bilo jače nego što jeste.

Pomalo mi je to crno-belo gledanje. Onovremeni Boneli ima svoju zaokruženost. Zabavan, tečan, čitljiv, sa odmerenom dozom šunda i treša, naravno. Mislim kako ima mesta za njega i bibliotekama ozbiljnijih stripofila.

quote:
Originally posted by stripnik

Peglam Magnus&Bunkerove vjesnikova prva izdanja. Više-manje ne pitam koliko koštaju dok ne prijeđu 1000 kn.

Koristim priliku skrenuti pažnju na to da kupujem Vjesnikova prva izdanja AF-a, plaćam 950 kuna.

... Ovako otvorenim kartama danas igraju samo postjugoslovenske vlade, ne moraš i ti.
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 18/10/2020 : 17:49:56  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Lijepo je što si napisao koliko bi platio Af da te znamo oguliti na aukcijama



Ha, Ha.
Tvrd sam ti ja orah za te stvari. Volim potrošit za meni vrijedan strip, ali isto tako volim i odustati ako smatram da ne vrijedi. Nije mi problem dati 1000 kn i isto tako odustati na 500 ako smatram da nije vrijedan te lovice.
Nedavno je Predator imao na aukcijama sve Kitove iz ZS. Odlučio sam odvojiti za njih 7200 Kn.
Čim su se uključila u aukcije i dva poludjela rekao sam ok. Što mogu dobiti za manje od 800 kn uzimam. Na kraju sam dobio 3 od 9 i to mi je dovoljno.
Opet sa druge strane, zna me ulovit ludilo i volim uzeti strip nekome tko misli da će uzeti monopol na aukcije. Bidao sam jednom 5100 kn baš iz tog razloga iako je strip vrijedio 1000 kn max.
A da znam, nekad znamo odigrati i bedastu utakmicu.
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 18/10/2020 : 18:08:06  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Nema smisla, naravno. Da li treba prestati? Ne, ukoliko ti to predstavlja zadovoljstvo.



Slažem se u potpunosti.
Ali opet, ludilo treba kontrolirati. Treba naći omjer zadovoljstva i preplaćenog zadovoljstva.

Moji su hobiji Oldtimeri i motori. Zajedno sa stripovima to su 3 skupa hobija. Momentalno preuređujem jedan vw T1 i do nedavno jedan motor Zyndapp iz drugog svjetskog rata.
I onda i te kako osjetim ako potrošim previše novaca na stripove, odnosno na ZS i LMS. Ostale kupujem optimalno i ne predstavljaju mi nekakav trošak. Napomena: ALan Ford mi predstavlja pravo zadovoljstvo i tu mi nije nimalo teško platiti puno jer i dobijam puno.

Za ZS i LMS smatram da je sve preko 1000 kn za strip kvalitete 5 preplaćeno zadovoljstvo. Opet sa druge strane, neki smatraju i da 2k kuna ili više nije previše, dok drugi misle da je i 300 kn previše.

f
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 18/10/2020 : 19:34:53  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
@motorista
žuta traka je,ne zlatna koka,nego zlatni pterodaktil - na kome su veseljaci,sa pametnijim planom,mogli da pokidaju strip izdavaštvo.Ali nisu.
Mogao se tu ubaciti i neki novi LMS,i tu otkinuti dobar deo kolača,ali je propušten teeeški zicer.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25898 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 18/10/2020 : 19:38:14  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Da.Ide im ZS dobro jer dosta ljudi kupuju obe korice a ritam im je očajan.Bar 2 puta mjesečno nije problem za ediciju koja ima razne stripove unutar.Čak bih rekao da je to i minimum da zadovolje sve ljubitelje stripova unutar ZS.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/10/2020 : 20:10:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Nikice, ima smisla.
Ustvari ima smisla ukoliko ti vozis svoje 'ludilo', a ne ono tebe. Ukoliko za svoju lovu uzimas sto je tebe volja, a da nitko drugi ne pati zbog toga. Prvenstveno obitelj. Nekome je skupljanje stripova bedastoca, ali koga briga... Sta ja znam, meni je kosarka recimo bezveze, ali ne petljam se tu i ne 'serem' po materiji koju ne poznajem. LMS I ZS stari stripovi u pravoj ocuvanosti vrijede i vrijedit ce. Uvijek i stalno. Tu su stvari jasne. Zna se kako se stripovi ocjenjuju i koji brojevi idu vise i bolje. Tu nema filozofije. (Srecom meni osobno ne vrijede nista, i stoga sam izuzet od bar jedne bolesti manje, jedna uputnica srecom manje,)
Alan Fordovi su posebna prica i iako cjenovno nisu rangirani kao spomenute tiskovine, nerjetko idu u cijenovnu stratosferu. Bolje da ti ne govorim koliko sam ja placao svoje A.F. 'petice'. Netko bi pao u nesvjest od cifri. Ali to je moja strast i 'glancam' komplet desetljecima. Uvijek ima bolji primjerak. Osobno znam dosta ljudi sa besprijekornim Superstrip Vjesnik kompletom koji i dan danas traze bilje primjerke. Ja sam ih od silnih poboljsanja sad vec skupio tri. I to tri bas jaka kompleta. Meni nesto sto je staro 50 godina ne moze i nikad nece biti 'glanc', ali velika, velika vecina ovdje clanova bi se izjasnila za taj bodovni razred kad bi vidjela moje komplete. Dakle 'klaso' sakupljaj, gustaj, igraj se...zasluzio si. Sa svojum parama i sa svojim radom. Uostalom ti su kompleti obiteljsko blago.
Svaka cast na T1. U kakvom je stanju trenutno? Ja sam restaurirao svoju Bubu do kraja, a sad 'nisanim' jos jednu, ako bude srece... zato bi cak i prodao jedan komplet Alan Forda.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Anto_123
Average Member

761 Posts

Member since 16/01/2015

Posted - 18/10/2020 : 20:10:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Anto_123 a Private Message  Reply with Quote
Ja sam priznajem još luđi za stripovima sada sa 47 god. nego li sam to bio kao klinjo, ali i pored toga rasprodao sam gotovo sve LMS I ZS osim K.Marka iznad broja 600 , dakle tamo negdje gdje je Ludens stao.A ako kojim slučajem Ludens ili neki drugi izdavač nastavi sa Markom , istog momenta bih prodao ove iz ZS. Razlog je samo jedan bolji otisak i ne sakaćenje epizoda.Nostalgija je ipak prisutna.Neostvarena želja mi je svakako da se netko odlučio na reprint svih stripova ZS I LMS-a kronološkim redom i u istom ruhu, to bih uzimao bez razmišljanja.Na žalost nije logično takvo šta uopće očekivati.Dosta puta se iznenadim kad netko plati, šta ja znam 500-600 kn za jednog starog i loše očuvanog zagora a za 172 kn. a prije i još jeftinije kupiš istu tu priču od Libellusa i to još u boji.Pa u većini tih stripova se ne vidi niti pročitati sve od vlage ili otiska koji znamo kakav je bio.Da skratim ,nostalgija je prisutna ali ne do te mjere da to podredim novim luksunim izdanjima
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25898 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 18/10/2020 : 20:32:13  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Znači,treba upariti nostalgiju sa novim odličnim printom.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Anto_123
Average Member

761 Posts

Member since 16/01/2015

Posted - 18/10/2020 : 20:43:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Anto_123 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Znači,treba upariti nostalgiju sa novim odličnim printom.


Tako nekako, ništa Jakša najbolje da ti otkažeš svoj projekt sa Texom pa se baciš na reprint gore navedenog, ja ću biti najvatrenija mušterija
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 18/10/2020 : 21:20:16  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
Glede stare ZS/LMS u igri je opasna nostalgija. Svaki od tih stripova vrlo vuče da se čita, makar i najgora priča. Ali što se tiče skupljanja, tu razum odnosi pobedu. Samo nova izdanja, po mogućstvu u što boljoj opremi, ali samo probrani naslovi.
VČ meni uopšte ne gađa nostalgiju sa svojom ZS. Izdanje osim žute trake nema nikakve sličnosti sa Dnevnikovim. I tu uzimam samo probrane naslove kao što bih i u nekoj drugoj ediciji nekog xy izdavača.
Pre par godina sam tražio Teksovog "Mefistovog sina" i slučajno sam naleteo na piratsko izdanje ZS u kojem se našao ovaj strip u četiri sveske. Naručio i tad sam se osetio kao da sam kupio strip na kiosku '80-ih. Tip je potpuno pogodio štih sa izgledom, dimenzijama, kvalitetom papira, predlistom, bukvalno svime osim jedne stvari.
Onda sam našao LL izdanje, pa sam ovo prosledio dalje. Nisam ga zadržao jer je upis bio na hrvatskom. Što se mene tiče, ZS na hrvatskom ne ide. Kao ni AF na srpskom. Sori.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25898 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 18/10/2020 : 23:21:46  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
A LL na hrvatskom ide?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11206 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 19/10/2020 : 00:24:20  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
Kad sam se ponovo vratio stripovima posle deset godina pauze nakupovao sam oko 400 komada ZS i LMS. Nisam bio picajzla kad je očuvanost u pitanju. Krivac za povratak je bio VČ i stripovi koje mogu kupovati na kioscima. Posle nekog perioda sam se zaustavio kad je ZS i LMS u pitanju i nastavio sa VČ, a u priču ubacio Ludens i SA. Zapitao sam se šta zašto bih jurio stripove koji su kasapljeni, cenzurisani, docrtavani, hronološki tumbani i reprintovani kako se kome diglo. Plus, pucam lovu, plus ne mogu biti u idealnom stanju. Jebo nostalgiju, hoću da čitam stare stripove u novom ruhu, najbliže originalu.
Prema tome, što ranije prelomiš, bolje po tebe.

https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

4000 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 19/10/2020 : 00:56:17  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
Ja sam odlučio popeglati svoju zs i lms kolekciju Zagora prije par godina. Polako, bez žurbe.... Sada mi nedostaje još nekih 60,70 naslova od kojih najjeftiniji na aukcijama ne završi ispod 300 kn dok oni najskuplji idu i do 5000,6000 i više tisuća kuna... Logika i zdrav razum kažu da je nemoguća misija i da odustanem, ali.... Jbg 😂😂😂😂
Go to Top of Page

Ferri
Senior Member



Montenegro
1809 Posts

Member since 10/01/2004

Posted - 19/10/2020 : 02:50:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Ferri a Private Message  Reply with Quote
@ Stripnik

Dobra tema, mnogo se tu slazem sa tobom.
Kazes LUDILO, i jeste, ali sa moje strane ti druze ostavljas jedno ludilo za jedno drugo haha (oldtajmeri).
No iako je to ne volim i nema mi smisla ipak shvacam strast.

Edited by - Ferri on 19/10/2020 02:57:39
Go to Top of Page

stripnik
Average Member

767 Posts

Member since 30/12/2010

Posted - 19/10/2020 : 07:09:03  Show Profile Show Extended Profile  Send stripnik a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl


Svaka cast na T1. U kakvom je stanju trenutno? Ja sam restaurirao svoju Bubu do kraja, a sad 'nisanim' jos jednu, ako bude srece...



T1 je momentalno na limarenju. Planiram napraviti mali montažni studio, nakrcat ga jakim kompovima, kamerama i fotićima i krenut u dokumentarističku penziju.
Mislim da ću odstupiti od originala poprilično. Originalan motor je preslab za dugačka putovanja koja mislim raditi. Planiram razgovarat sa Rimcom oko struje koje će mi trebati poprilično.
Isto tako radni stol sa kompom i 2 monitora će odnijeti puno mjesta i samim time originalan T1 Westfalia ne dolazi u obzir.
Planiram ga završiti 2022. Kako će na kraju izgledati samo nebo zna. Izvana će izgledati kao original, ali iznutra ne. Možda samo prednji dio.

quote:
Originally posted by Ferri

@ Stripnik

Dobra tema, mnogo se tu slazem sa tobom.
Kazes LUDILO, i jeste, ali sa moje strane ti druze ostavljas jedno ludilo za jedno drugo haha (oldtajmeri).
No iako je to ne volim i nema mi smisla ipak shvacam strast.



Kod mene ti je priöa sa Oltimerima drugačija. Ja se sa svim svojim vozilicama služim. Čak nemam niti normalan auto. Kad idem u Cro idem sa motorom ili letim iz Frankfurta i koristim auto od staraca ili rentacar.
Aute po prilici svakih 10 godina restauriram u potpunosti. Spačeku je ovo bila 3 restauracija. Imam još ami 8. To mi je zimski auto (LoL).
Go to Top of Page
Page: of 10 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000