forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 francuski novi talas
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/10/2020 : 21:51:14  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
odgovor na prethodne postove:

ok,Satrapijevu računamo.
Pa i Rabatea,De Crecya i Peetersa (Frederika sam mislio staviti,ali bilo mi je u glavi da je dosta mlađi,a mrzelo me je da proverim).
Autora poput Blucha,Bouleta,Mazana,Obiona ... koji su crtali neke od Tvrđi ima lom,i slabo ih poznajem,pa ih nisam pominjao.
Ajde može i Guibert.

Chaboutea,Delislea i Sattoufa ne bih uvrstio,pogotovu ne Šabutea.

Marguerite Abouet i Clément Oubrerie autori Aya (je do jaja (a Markosa zabole da je završi)) uleću u priču.

Sad ću da dopunim bibliografiju

edit:
zaboravih Emila Brava i Dupuy & Berberiana.


Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 27/10/2020 22:03:26
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4849 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 27/10/2020 : 21:54:50  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Zašto ovi koji upadaju upadaju, a ovi koji ne ne? Je li tu glavni ključ povezanost sa izdavačkom kućom ili?
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/10/2020 : 21:59:08  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Marjan Satrapi:
Persepolis (Fibra/ČK)
Piletina sa šljivama (Fibra)
Vezenje (Fibra)

Rabate:
Potočići (Fibra)
Mali dućan smeha (Fibra)
Ibikus (Besna kobila)
Zla berba (Besna kobila)

De Crecy:
Ledeno doba (Komiko)
Salvatore (Fibra)

Peeters:
Plave pilule (Komiko/Fibra)
Kule od peska (Komiko)
Aama (Fibra)
Koma (Fibra)
Miris gladnih dečaka (Fibra)

Guibert:
Fotograf (Fibra)

Marguerite Abouet i Clément Oubrerie:
Aya je do jaja

Bravo:
Počeci jednog potrčka (DW)
Moja mama je u Americi, upoznala je Buffalo Billa (Fibra)

Berberian&Dupuy:
Gospodin Žan (Fibra)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 27/10/2020 22:32:31
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/10/2020 : 22:05:55  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Zašto ovi koji upadaju upadaju, a ovi koji ne ne? Je li tu glavni ključ povezanost sa izdavačkom kućom ili?


pa Šabute svojim stilom (i crtačkim a i pripovedačkim) definitivno ne spada u fnt; Sattouf je premlad,a Delisle je iz druge priče.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/10/2020 : 22:08:50  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
recimo,tu mi nekako štima Brüno

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4849 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 27/10/2020 : 22:14:10  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Sattouf (pa i Delisle) je prilično sličan Satrapi. Ako ona može...
Delisle je Kanađin, no najpoznatije radove objavio je za L'Association.

Nejasna je ta granica. Misliš da je Chaboute pretradicionalan/konvekcionalan ili? Nije ni Aya npr. ništa alternativnija ili modernija.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/10/2020 : 22:18:40  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ako si baš zapeo,staviću Sattoufa (pa i Delislea) u fnv!

Šabutea već ne mogu.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/10/2020 : 22:31:55  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ok
hvala

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/10/2020 : 23:21:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

To razdoblje dakle slijedi nakon nečeg što se obično zove l'age adulte, koje traje cca od sredine 70ih, do 90ih. Tada su franko-belgijski stripovi svojim temama i načinom obrade tih tema počeli biti usmjereni na odrasliju publiku. Kao površnom poznavatelju teme, čini mi se da su preduhitrili slična kretanja u američkom stripu za otprilike jedno desetljeće, ali su i dalje su kaskali za Južnoamerikancima kod kojih je strip bio ozbiljna stvar još u pedesetima i šezdesetima...


L'age adulte je nastao pod utjecajem američkog undergrounda.

Također, ne bih rekao da su Južnoamerikanci bili pioniri po pitanju "ozbiljnih" stripova.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2446 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 30/10/2020 : 13:53:10  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
Kupio danas Reduktor i Kosmonaute buducnosti :)

Dacu u buducnosti prioritet izdanjima iz ove teme a koja se poklapaju sa mojim spiskom :)

Edited by - jagodanbg on 30/10/2020 13:54:43
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 30/10/2020 : 23:50:02  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
uf,koliko si sad skočio u mojim očima :)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 01/11/2020 : 14:19:09  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
zaboravih i Bruna: https://www.bedetheque.com/auteur-1375-BD-Bruno.html

Tyler Cross
Atar Gul
Čovjek koji je ubio Chrisa Kylea
sve Fibra

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 01/11/2020 : 16:19:06  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Evo jedan mali prilog (koji je karven postavio na dw forumu):

"Umetnički pravci su uvek posedovali komponentu reakcije u odnosu na starije škole. Nakon što
su se impresionisti fokusirali na majstorsko poigravanje boja i svetlosti, kubistička reakcija je bila
okretanje formama i oblicima, i u istom maniru su se nizali Plavi jahač, nadrealizam i ostale
škole umetnosti, ka sve inovativnijim modalitetima, uvek budno ispitujući nove granice, uz
poštovanje, ali i nezadrživu kritiku i reinterpretaciju prethodnih tekovina. To je ono što umetnosti
daje i život, i svako tavorenje u ustanovljenim kanonima bi u ljudskoj istoriji bilo opisivano kao
mračno doba.
Uloga umetnosti nije da nas uljuljka u poznati ambijent uz otupljivanje čula, već da korenito
prodrma ustanovljene autoritete i pljune istinu u lice, podstičući evoluciju ljudskog bivstvovanja.
Strip nije pošteđen ovakvog položaja, pa i dužnosti – niti bi i trebao biti. Ako se fokusiramo na
frankofonu školu stripa, kao formu koja se u najširem mogućem shvatanju može okarakterisati
položajem umetničkog barjaktara, uviđamo istu pravilnost u evolutivnom toku koju možemo
videti kod drugih umetnosti. Ustanovljeni kanoni, kolokvijalno nazvani mejnstrim medijem,
dostižu vrhunac, nakon čega sledi faza stagnacije, koja pruža mogućnost mlađim, hrabrijim i
slabije afirmisanim autorima da pruže nove poglede, tehnike i stavove. Dominantna struja
realističnog avanturističkog stripa pedesetih i šezdesetih, koju u sižeu možemo opisati sa dva
srodna eponima – časopis "Pilote" i strip Blueberry – predstavljali su taj kanon. A publika, i
posebno umetnici, su bili željni novog umetničkog izražaja. Uredništvo, udobno uljuljkano u
sopstvenom kriterijumskom ambijentu, možda nije videlo takvu potrebu, te je sputavalo tinjajuću
pasiju autora. Ali, publika i umetnici nisu bili spremni na predaju, prvi kao pasivni a potonji kao
aktivni činioci te revolucije. Istorija je pokazala da je takav tok bio prirodan. Opet stižemo do dva
eponima, koji najbolje opisuju i otelotvoruju sledeću fazu stripa – Moebius i "Metal Hurlant".
Revolucija je bila nezaustavljiva i eksplozivna, i rodila su se brojna umetnička dela koja, u
odnosu na prethodnu fazu, daleko hrabrije eksperimentišu sa apstrakcijom, onirizmom, fuzijama
SF-a i duhovnosti, i neverovatnim izletima u grafizmu. Akcenat strip-umetnosti menja težište sa
realističnog i za čitaoca poznatog ambijenta, u sfere umetničke slobode. Autor postaje fokus, i
njegova vizija, bez dodvoravanja čitaocu, od koga se sada zahteva da pronikne u um umetnika a
ne obratno.
Nastupilo je, međutim, doba kada su te bitke izvojevane, i kada niko više nije dovodio u pitanje
umetnički kvalitet ovakvog pristupa. Umetnici koji su bili nosioci ovog preokreta su postali
mejnstrim, papa stripa se nedvosmisleno ustoličio na svom tronu, i nastupila je potreba za novim
preokretom, ovaj put krajem osamdesetih i početkom devedesetih. Period od dvadesetak godina
od pojave novog pogleda na strip, preko evolucije, do ustoličenja u mejnstrim, se nameće kao
teoretska pravilnost, koja se možda može objasniti radnim vekom autora, ili fokusom publike.
Na scenu je stupila neformalna grupa autora, novi francuski talas, među kojima se ističu Laurent
Chabosy, poznatiji kao Lews Trondheim, Joann Sfar, David B., Manu Larcenet, Etienne
Lecroart, Jean-Yves Ferri i mnogi drugi. Trondhajm se od početka nametnuo kao jedna od
vodećih figura ovog novog francuskog talasa. Ingeniozna i moderna naracija, grafička i crtačka
rešenja koja se često mogu okarakterisati kao svedena, uprošćena, pa čak i karikaturalna, ali
svakako nova i savremena. Prljaviji i neobičniji stil prožet životnim i ponekad gorkim pričama,
čak i kada je reč o očito humorističkim delima. Doba Šarlijeovih avantura i psihodeličnih
Mebijusovih kreacija bilo je pred revizijom. Za prekretnicu se može uzeti 1990. godina i nastanak
izdavačke kuće L’Association, koja je velikom delu ovih autora predstavljala odskočnu dasku.
Akcenat je na priči, koju bi bilo suviše banalno okarakterisati kao humorističku.
Ostvarenja ovog novog pravca se grafizmom svakako u velikoj meri bliže humoresci. Ali to je
samo fasada, koja tera čitaoca da zanemari likovno rešenje i prodre u suštinu priče. Tu su
svakako i ostvarenja koja ni u naznakama ne nose komičnost, jer bi onda Persepolis Marjane
Satrapi lako otpao iz ove selekcije. To, dakle, nije kriterijum, već jedno od sredstava
komunikacije, iza koga autori nude čitavu plejadu emocija, ljudskih sudbina, i veoma često vešto
upakovane gorčine.
Osnovne odlike ove neformalne grupe – a kada je reč o njima uvek se ističe njihova
neformalnost s obzirom na to da svi oni strogo odbijaju da budu klasifikovani kao zasebna grupa –
jesu njihova međusobna umreženost i podrška. Granajući se od svojih autorskih radova, česti su
i njihovi zajednički projekti. Posebno se ističe serijal Donjon koji su osmislili Sfar i Trondhajm (u
izdanju na engleskom Dungeon, a u hrvatskom izdanju zagrebačke Fibre – Tvrđa), koji je na 35
albuma okupio veliki broj učesnika – skoro sva pomenuta imena ove grupe.
Od devedesetih ovi umetnici su ostvarili zavidan uspeh i međunarodna priznanja. Zapravo, kada
pogledamo ka prethodnih par decenija, i sagledamo nagrade žirija ili publike na raznim
festivalima, skoro po pravilu se može naići na neko ime iz ovog novog talasa stripa. Novog
talasa, koji i nije više tako nov. Zanimljivo je da su pojedini umetnici iz ove frakcije postali nosioci
promena u pristupu stripu. Da li iz zasićenosti, ili prosto umetničke želje za dostizanjem novih
granica. U svakom slučaju, i grafičnost se menja, postaje ozbiljnija i mračnija, dok se narativi
kreću ka postepenoj distanci od humoristične ambalaže. Autori počinju da eksperimentišu sa
punom dozom gorčine, bez uvijanja, direktno i uznemirujuće. Modernog čitaoca nije lako
potresti, i potreban je zavidan nivo šokantnog sadržaja, a zasićenost formi fuzije humoreske i
ozbiljnosti je dostigla vrhunac."

ili:

"Francuski novi talas se fokusira na priču i mešanje žanrova, gorku introspekciju i nesvakidašnja scenaristička rešenja, što je direktna reakcija na grafizam kao noseći stub stripa u doba dominacije Moebijusa i 'Metal Hurlanta" od sedamdesetih do devedesetih. Sada je pod vođstvom novog talasa akcenat na narativnom sadržaju a ne na crtačkom pakovanju. L’Association negira da je za vrhunsko delo potreban crtež koji prati stil narativa, već, na primer, dostiže vrhunce pripovedanja drame čak i kroz humoreskni crtež. Drugim rečima, raskida ideju nužnosti da određeni žanr mora biti propraćen adekvatnim crtežom."

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 01/11/2020 16:19:32
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 01/11/2020 : 17:02:30  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
predobar tekst!!!

ako se pažljivo pročita i pomno o njemu razmisli,uvidi se važnost novofrancuskog talasa,ali i apsurdnost da je on poprilično zapostavljen na ovim prostorima sa obzirom da bi on trebao biti nosilac BD naslova koji se objavljuju.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3125 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 01/11/2020 : 19:57:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Ništa čudno niti apsurdno. Izgubili smo kontinuitet čitalački devedesetih na ovim prostorima, nastupila rupa generacijska. Stare drtine naravno su ko i u svemu ostalom samo željne onoga iz svog zlatnog (mladalačkog) doba, a nove generacije koje čitaju stripove su naravno najviše zainteresovane za mange i helanke. Strip populacija iz tih generacija koje nisu matore a ni klinci je najtanja. A dodaš na to da je ovo ipak alternativniji izraz, a većina ljudi logično, preferira poznato, konvencionalno i mainstream. A ni država (pogotovo naša) nema sluha da podrži strip ni izdavače, dobro da i izlazi bilo šta BD ispod 30 godina starosti.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10043 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 01/11/2020 : 22:50:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Ništa čudno niti apsurdno. Izgubili smo kontinuitet čitalački devedesetih na ovim prostorima, nastupila rupa generacijska. Stare drtine naravno su ko i u svemu ostalom samo željne onoga iz svog zlatnog (mladalačkog) doba, a nove generacije koje čitaju stripove su naravno najviše zainteresovane za mange i helanke. Strip populacija iz tih generacija koje nisu matore a ni klinci je najtanja. A dodaš na to da je ovo ipak alternativniji izraz, a većina ljudi logično, preferira poznato, konvencionalno i mainstream. A ni država (pogotovo naša) nema sluha da podrži strip ni izdavače, dobro da i izlazi bilo šta BD ispod 30 godina starosti.




RM, gdje ti tu ja spadam?

Još krajem 90-ih sam čitao Trondheima, Blaina i Larceneta zahvaljujući izdanjima Fantagraphicsa i NBM-a. Isto tako i mange, Moebiusa, Pratta, Bilala i da ne nabrajam. A i dalje volim brojne stripove koje sam zavolio u mlađim danima (Peanuts, Gotfredsonove i Barksove majstorije, AF, Hermannove majstorije, Asterixa, da spomenem samo neke).

Nisi baš dobro dijagnosticirao stare drtine osim ako nisi mislio na ovo :

Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3125 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 02/11/2020 : 15:08:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Haha ovaj pod 2 je pokidao
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4849 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 02/11/2020 : 15:45:21  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

Evo jedan mali prilog (koji je karven postavio na dw forumu):




Odlična analiza.

Je li 100% u pravu ne znam. Moebius je postao bog stripa, ali je li on uvijek bio iznimka ili je u prethodnom razdoblju postao pravilo? Koliko je bilo takvih kao Moebius u prethodnom razdoblju? U tom prethodnom razdoblju jedno od najcjenjenijih i najpopularnijih imena je Van Hamme, svakako klasični fabulist. A Tardi bi mi se recimo baš dobro uklopio među ovu novovalnu ekipu.
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2629 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 02/11/2020 : 22:03:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by anto

Evo jedan mali prilog (koji je karven postavio na dw forumu):




Odlična analiza.

Je li 100% u pravu ne znam. Moebius je postao bog stripa, ali je li on uvijek bio iznimka ili je u prethodnom razdoblju postao pravilo? Koliko je bilo takvih kao Moebius u prethodnom razdoblju? U tom prethodnom razdoblju jedno od najcjenjenijih i najpopularnijih imena je Van Hamme, svakako klasični fabulist. A Tardi bi mi se recimo baš dobro uklopio među ovu novovalnu ekipu.



Nije važno, pa da je bio i jedini.
Anto, dobar ti je topic.
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2446 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 04/11/2020 : 15:35:35  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by jagodanbg

Anto, hvala za temu. Neki od naslova su mi vec na listi zelja.
Zanima me da li si citao Kosmonaute buducnosti, i ako jesi molim misljenje?
I ako znas, DW je to izdao u 3 Karusela i to je isto sto je Fibra izdala u integralu?
I da li je to to, nema vise? 🙂


to je to,nema više

Trondhajm (Zekanove hvalevredne pustolovine,Tvrđa) i Larsene (Svagdanja borba,Blast,Povratak zemlji,Tvrđa) su autori koje jako,jako cenim.
Utoliko je veće bilo moje ushićenje kada sam video da će Fibra izdati njihov zajednički rad, i istoga dana kada je ovaj strip došao u Darkvud, potrudio sam se da ga nabavim.
I počelo je čitanje.Stranica za stranicom je "padala", strip mi je bio duhovit,interesantan,simpatičan, ali sve vreme sam očekivao da to bude na nekom višem nivou kvaliteta, ipak su ovo Trondhajm&Larsene.U stvari Larsene je odlično odrađivao svoj deo posla, nikada nisam više uživao u njegovom crtežu;ali Trondhajm mi je tu zakazao.Priča mi je bila nekako previše "dečija", da ne kažem pomalo infatilna.A sve vreme mi je u glavi komentar sa zadnje korice "Astronauti iz budućnosti ...i nimalo nalik onome što očekujete".I zaista, krajem prvog albuma, dolazi do "fleša" u stripu.Ali taj fleš nije izazvao ni fleš u mom čitanju.Čakštaviše, priča mi se još manje dopadala nego pre tog "obrata".I tu se završava drugi album.I jasno mi je što Ignus kaže da mu strip ne paše, a naročito ako nije poštovalac Trondhajmovog rada, pa nema želje da nastavi sa sledećim albumima.
Nemojte da me pogrešno shvatite da mi se prvi album nije dopao, jednostavno nije bio dobar koliko sam to očekivao.
I u drugom albumu ista priča.Sve to nekako nije loše, ali nema one Trondhajmove lude vožnje.Ali...
..počeće i ona negde malo posle polovine drugog albuma.E tu i ja fleširam!
I onda sve do kraja - vožnja ludim Larseneovim&Trondhajmovim crtežom i pričom.
Vidim da su ljudi komentarisali da su im odlična prva dva albuma, ali ne i treći; a takve su ocene i na Bedeteci.Meni je skroz obratno.U prvoj priči je zagrejavanje, a onda mi sve ide bolje i bolje.Sa tim što ipak moram reći da mi se najviše svidela završnica drugog albuma.I sam prvi album mi je dosta bolji, kada su se rasvetlile neke stvari u drugom albumu.A verujte mi, ne možete ni da pretpostavite kako će se strip razviti.

Ovo je jedna nepreteciozna SF avantura sa popriličnom dozom humora, koju su sjajno izveli istinski majstori devete umetnosti.

Za ljubitelje Trondhajma i Larsenea, nezaobilazno štivo!!!




Anto, bro, meni je ovo predosadno iskreno :(
Mislim na Kosmonaute.
Strip za osnovce, ne znam kako odrasli mogu da se odusevljavaju ovim!?
Ok, nisam jos procitao ceo, dosao sam do polovine druge knjige, ali stvarno ne vidim kako i zasto bi ovo privuklo nekog starijeg od 10 godina?!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4849 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 04/11/2020 : 16:06:44  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Meni su također bili dosadnjikavi.
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2326 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 04/11/2020 : 19:44:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
anto, nisam skapirao da li ti gi delil ne paše, ili prosto ne pripada tvojoj katalogizaciji?

osim, možda, što je iz kvebeka, a to teško da je francuska;) a da li je bd, pa, jeste:)

jer, zanimljivo je, da, meni bar, dođe kao osveženje, u skoro svakoj prilici, i u skoro svakom trenutku. umereno, realno, dokumentarno, sledstveno: baš bih se iznenadio da ti to ne leži.

rado bih da saznam tvoje mišljenje.

Piši propalo!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/11/2020 : 00:12:29  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Guy Delisle:
Pjongjang (Komiko/Fibra)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/11/2020 : 00:16:10  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ned_lynx

anto, nisam skapirao da li ti gi delil ne paše, ili prosto ne pripada tvojoj katalogizaciji?

osim, možda, što je iz kvebeka, a to teško da je francuska;) a da li je bd, pa, jeste:)

jer, zanimljivo je, da, meni bar, dođe kao osveženje, u skoro svakoj prilici, i u skoro svakom trenutku. umereno, realno, dokumentarno, sledstveno: baš bih se iznenadio da ti to ne leži.

rado bih da saznam tvoje mišljenje.



zaboravih da ga ubacim,o tome se radi;hvala za podsećanje.

što se tiče autora,pročitao sam samo Pjongjang,nije me nešto posebno impresionirao,ali ostao je u kolekciji.
Sviđa mi se Delilov crtež,ali i stil pisanja;jednostavno je,napisah to već,tema o Severnoj Koreji dosadna sama po sebi,i ne može se iz nje ni izvući nešto specijalno zanimljivo.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 05/11/2020 00:16:32
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/11/2020 : 00:19:05  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jagodanbg



Anto, bro, meni je ovo predosadno iskreno :(
Mislim na Kosmonaute.
Strip za osnovce, ne znam kako odrasli mogu da se odusevljavaju ovim!?
Ok, nisam jos procitao ceo, dosao sam do polovine druge knjige, ali stvarno ne vidim kako i zasto bi ovo privuklo nekog starijeg od 10 godina?!


ma dobro šta se pravdaš,nije ti se svideo strip i to je to;ali,kod dve stvari grešiš - ne smeš da daješ ocenu o stripu na osnovu polovine pročitanog,i ovo definitivno nije strip za klince.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000