forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: BATMAN 16 - Mračni princ
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 21/11/2020 : 05:04:09  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Možeš simbolično početi od ovog

Who Is The True Batman?

https://www.youtube.com/watch?v=yUVkKtBWgmE

There are many versions of The Dark Knight in existence and all of them are valid, but there is only one real Batman. Here, we check out some stories from the 80s, where we get to see the true Batman.

a onda obavezno sve sa "History of Batman" u naslovu
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1733 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 21/11/2020 : 12:17:19  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by borg


U moru očajnih Betsa



Stvarno si uporan. Kad ćeš jednom da shvatiš očigledno, da Betmen nije postao jedan od najpopularnijih likova stripa tako što je imao loše stripove, nego dobre?





Mera popularnosti mi nikad nije bila posledica kvaliteta.

Bets, ima gotovo neograničene potencijale da spoji horor, krimi, slice of life, sf... Otuda njegova univerzalnost, popularnost i komercijalnost.

Ima stripova koji budu super, npr Beli vitez, gde ideju i priču koja je za čistu peticu upropaste glupavim laserom, jeftinim rešenjem za zaplet radnje. I to je neko pravilo. Ili upropaste dobru ideju ili forsiraju lošu.
Da se razumemo, kad kažem očajnih uglavnom mislim afektno, jer mi lošom razradom ili lošom završnicom upropaste vrhunske ideje.

U Godini prvoj sam zavoleo lik Gordona. A sada ga vidim sa električnom cigarom. wtf.
OK, komedija. Ali onda moraš da pružiš više da ne izgledaš naivno.
5 dana Bets ide po gradu i bije ne bi li mu neko rekao gde je Joker.
A zašto ne malo inteligentnija potraga,malo Šerloka ili neka čekajuća agonija ili... Zato ne može 5/5 pa čak ni 4/5, iako je strip lep, šarmantan, bajkovit. Crtež mi ima iste prideve, ali mi nije preneo emociju.




Evo ti, nastavi niz za 5/5 šišmiše

-Year One
-The Killing Joke
-The Dark Knight Returns...


Resistance is futile.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 21/11/2020 : 13:15:19  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg


Mera popularnosti mi nikad nije bila posledica kvaliteta.



Mnogo često je popularnost direktna posledica kvaliteta. Od početnih Star Warsa, Indijane Džonsa, do Beatles, Elvisa, Stonesa, M. Jacksona, Fleetwood Mac-a...

Sve ikone popularne kulture, od Šerloka Holmsa, Tarzana, Konana, Drakule do Supermena, Paje Patka i dr. stripovskih junaka, svoju popularnost i (dugo)večnost stekli su, jer su njihove inkarnacije imale neke posebne kvalitete.

Mogu i nekvalitetne stvari da dostignu popularnost, ali to je uglavnom slučaj posledice reklamne mašinerije, bombardovanja ljudi sadržajima, nametanja, "ispiranja" mozgova... što bar sa stripovima nikada nije bio slučaj. A takve popularnosti su prolazne.

Niz koji si započeo, zaslužuje te ocene i to u kategorijama stand-alone grafičkih romana (najvišoj), ali ja kažem da u redovnim serijama, tokom godina, ima mnogo dobrih epizoda, priča, run-ova, u svojoj kategoriji - mesečnog, komercijalnog, tzv. industrijskog stripa, u kojoj su npr. i Bonelli regularni naslovi.

Zato bolje pogledaj neke od youtube priloga, koje sam pomenuo (makar izdvojeni, gore) pa onda možda te nešto zaintrigira i zainteresuje i počinješ da posmatraš stvari i izvan Fibra/DW naslova. Danas imamo sreće da ima fenomenalnih ljudi, koji svoje znanje hoće da podele sa drugima, poput ovog Salazara.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1733 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 21/11/2020 : 13:51:05  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by borg


Mera popularnosti mi nikad nije bila posledica kvaliteta.



Niz koji si započeo, zaslužuje te ocene i to u kategorijama stand-alone grafičkih romana (najvišoj), ali ja kažem da u redovnim serijama, tokom godina, ima mnogo dobrih epizoda, priča, run-ova, u svojoj kategoriji - mesečnog, komercijalnog, tzv. industrijskog stripa, u kojoj su npr. i Bonelli regularni naslovi.




Hteo sam da povučem neke paralele upravo sa Bonelli, ali obrisah iz posta da se ne razvije priča u pogrešnom smeru. Kao da si mi naslutio misli.
Krenuo sam ranije sa iščitavanjem "starijeg" Betsa, malo vremena, pa birkam kraće stvari...

I uglavnom kategorija- razbibriga. Što je verovatno i cilj stvaralaca. Možda samo pristupam sa pogrešnim očekivanjima.

quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by borg


Mera popularnosti mi nikad nije bila posledica kvaliteta.



Mnogo često je popularnost direktna posledica kvaliteta.



U današnje vreme proizvođača spektakla popularnost ima trgovinsku vrednost.

Resistance is futile.

Edited by - borg on 21/11/2020 14:09:07
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/11/2020 : 14:05:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Kao i kod svih serijal sa velikim brojem epizoda i kod Batmana kvaliteta varira u velikom rasponu.

Doduše teško je uspoređivati prethodna i sadašnja vremena (i u stripu kao i npr. u glazbi, filmu, nogometu i dr.) jer se zahtjevi konzumenata mijenjaju.

Ja sam npr. prodao N. Adamsove Batmane (iako su sjajno crtani) jer je scenarij u njima većinom nepodnošljivo glupav.

Princ ima solidnu priču, ali je crtež razlogom kupnje (kasperu uprkos ).
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3134 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 21/11/2020 : 19:48:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:

Evo ti, nastavi niz za 5/5 šišmiše

-Year One
-The Killing Joke
-The Dark Knight Returns...



5/5 bi trebalo da znači remek delo (sem ako ne ocenjuješ ko Anto). Takvi stripovi i treba da se broje na prste. Bez obzira što ih ima mali milion.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/11/2020 : 20:20:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Koliko god volim stripove govoriti o njima u kategorijama poput remek djela čini mi se pretencioznim i neprirodnim.

Bez obzira na neke pristupe i razmišljanja o stripu, strip je u osnovi literatura za zabavu i njemu bi sa tog aspekta trebalo prvenstveno pristupati uz kasnije ocjene za izvedbu u smislu crteža i scenarija.
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3134 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 21/11/2020 : 20:42:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Ne slažem se. Strip nije umetnost manje vrednosti od filma, književnosti ili muzike. Ima zabave ima i ozbiljnog. Ima da se zamisliš ima i da obrišeš guzicu s nečim.
Maus, From Hell, Brodeckov izveštaj, Eternaut sigurno nisu nekakva literatura za zabavu (što ne znači da ne mogu i biti zabavni za čitati iako imaju teške teme). A jesu stripovi i jesu remek dela. Samo zato što se strip kasnije etablirao ne znači da ima drugačiji svrhu. Nije ni film krenuo sa Bergmanom i Tarkovskim, niti muzika sa Beethovenom i Bachom. I to je isprva bila neka vrsta razbibrige.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 21/11/2020 : 21:28:03  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
5/5 nije nužno remek-delo. Suviše je to gruba podela od 1 do 5. Ali, odlični stripovi i poneko remek-delo, da.
Go to Top of Page

Zula
Average Member

768 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 21/11/2020 : 21:42:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo


Bez obzira na neke pristupe i razmišljanja o stripu, strip je u osnovi literatura za zabavu i njemu bi sa tog aspekta trebalo prvenstveno pristupati uz kasnije ocjene za izvedbu u smislu crteža i scenarija.


U ovoj izjavi fali da ti (Peyo) tako doživljavaš strip, inače djeluješ ko glasnogovornik neprikosnovene većine ili bar onih koji znaju više i bolje.

Meni se čini da je strip umjetnost kao svaka druga, a mi izabiremo onu koja nam odgovara. Bilo da u njoj uživamo (zabavljamo se) aktivno ili pasivno.

Nekom su zabavne cajke, nekom klasika, nekom rock, techno, pop...
Film su i Bergman i Tarkovsky, ali i Bud Spencer i Terence Hill, čak i švedski "akcijsko-edukacijski" uradci...

Možda bi mogli raspravljati o tome koliki je postotak umjetnosti u svakom od nabrojanih primjera, no svaki je nekome zabavan.

Tako je vjerojatno i kod stripova. Meni su draži (zabavniji) stripovi sličniji onima koje je Red Marquis spomenuo, ali ne znači da se netko drugi ne bi mogao jednako dobro zabavljati čitajući nešto sasvim drugačije.

Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3134 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 21/11/2020 : 21:53:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

5/5 nije nužno remek-delo. Suviše je to gruba podela od 1 do 5. Ali, odlični stripovi i poneko remek-delo, da.


Ok, ja svoja čitanja ocenjujem 1-10. Isto tako i filmove koje sam gledao. 10 dajem samo remek delima i to se dešava retko.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/11/2020 : 22:20:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zula

quote:
Originally posted by Peyo


Bez obzira na neke pristupe i razmišljanja o stripu, strip je u osnovi literatura za zabavu i njemu bi sa tog aspekta trebalo prvenstveno pristupati uz kasnije ocjene za izvedbu u smislu crteža i scenarija.


U ovoj izjavi fali da ti (Peyo) tako doživljavaš strip, inače djeluješ ko glasnogovornik neprikosnovene većine ili bar onih koji znaju više i bolje.

Meni se čini da je strip umjetnost kao svaka druga, a mi izabiremo onu koja nam odgovara. Bilo da u njoj uživamo (zabavljamo se) aktivno ili pasivno.

Nekom su zabavne cajke, nekom klasika, nekom rock, techno, pop...
Film su i Bergman i Tarkovsky, ali i Bud Spencer i Terence Hill, čak i švedski "akcijsko-edukacijski" uradci...

Možda bi mogli raspravljati o tome koliki je postotak umjetnosti u svakom od nabrojanih primjera, no svaki je nekome zabavan.

Tako je vjerojatno i kod stripova. Meni su draži (zabavniji) stripovi sličniji onima koje je Red Marquis spomenuo, ali ne znači da se netko drugi ne bi mogao jednako dobro zabavljati čitajući nešto sasvim drugačije.




Uvijek sam u dilemi da li da naglašavam da je nešto što pišem moje razmišljanje ili nema potrebe jer bi se to čini mi se trebalo podrazumijevati.

Nisam ničiji glasnogovornik niti to želim biti samo razmjenjujem razmišljanja sa svima koji to žele.

Inače dobar ti je post, dosta toga tako i ja razmišljam.

Neki dan sam baš gledao Buda Spencera i Terencea Hilla i razmišljao/secirao kako i zašto me uprkos svemu ti filmovi još mogu zabaviti iako ih danas drugačije doživljavam. Da li je to neka njihova prikrivena plus vrijednost ili moja niska razina prihvaćanja zabave?

A inače bi se dalo raspravljati kada je neki autor zanatlija, kada je umjetnik i što je zapravo remek djelo. Može li ga stvoriti samo umjetnik ili se omakne ponekad i zanatliji? Da li je remek djelo neki ultimativni uradak/djelo, kojemu se ne može prigovoriti? I tko je taj koji ga može proglasiti, tko je ta izabrana/mjerodavna osoba?
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 21/11/2020 : 22:21:58  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
sad ko ne zna, a cita ovu raspravu, pomislice da marini ima dubinu
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
591 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 21/11/2020 : 22:37:05  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
A onda opet na sve to dolazi i pitanje "Gdje je granica između umjetnika i zanatlije, tj. postoji li ona uopće?" Na to se zatim može nadovezat i ono vječno pitanje "Što je to umjetnost?" Previše se u svemu tome može raspravljati bez nekakvog suvislog zaključka koji bi svih zadovoljio. Ovdje se ne referiram samo na strip već na ono se danas naziva umjetnošću. Sve se na kraju svodi, barem prema mom razmišljanju, na pogled pojedinca i njegovo samostalno vrednovanje onoga što vidi. Svako ima svoj ukus vezan za nekakve svakodnevne predmete kao što su oni koji prvi padnu na pamet - odjeću i obuću. Pa zašto onda ne bi mogli i za umjetnost ostavit pojedincu da joj sam lijepi "etikete" remek djela ili smeća.
A čisto da post ne bude totalno nevezan za temu, ovaj Batman mi izgleda zanimljivo haha
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/11/2020 : 22:38:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

sad ko ne zna, a cita ovu raspravu, pomislice da marini ima dubinu



Marini je car, bar što se tiče crteža, a Rimski orlovi zaslužuju i veću pohvalu.

Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/11/2020 : 22:45:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DK24

A onda opet na sve to dolazi i pitanje "Gdje je granica između umjetnika i zanatlije, tj. postoji li ona uopće?" Na to se zatim može nadovezat i ono vječno pitanje "Što je to umjetnost?" Previše se u svemu tome može raspravljati bez nekakvog suvislog zaključka koji bi svih zadovoljio. Ovdje se ne referiram samo na strip već na ono se danas naziva umjetnošću. Sve se na kraju svodi, barem prema mom razmišljanju, na pogled pojedinca i njegovo samostalno vrednovanje onoga što vidi. Svako ima svoj ukus vezan za nekakve svakodnevne predmete kao što su oni koji prvi padnu na pamet - odjeću i obuću. Pa zašto onda ne bi mogli i za umjetnost ostavit pojedincu da joj sam lijepi "etikete" remek djela ili smeća.
A čisto da post ne bude totalno nevezan za temu, ovaj Batman mi izgleda zanimljivo haha



Još jedan dobar post. U malo riječi puno toga bitnoga si rekao/napisao .

Da ne bude nevezano za temu kupi ovog Batsa prije nego se rasproda.
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
591 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 21/11/2020 : 22:58:41  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Kod Batmana mi postoje dva problema:
1)Iako sam volio onaj Batman Animated Series šta se vrtio na HRT-u dok sam bio mlađi nisam nikada postao neki veliki fan pa čak ni nakon Nolanovih filmova. Pročitao sam neke brojeve, ali bili su mi čisto okej, ne više od toga. Možda bi mi nakon drugog čitanja postali bolji, ali onda dolazimo do drugog problema
2)Ukoliko bi mi neki od tih pročitanih postao bolji ili ako bi to konkretno bio ovi kojeg nisam čitao onda bi vjerojatno krenuo u skupljanje svega od Batmana što izlazi. To je nešto u što se ne želim dovest bar dok ne budem u onako dosta dobroj do odličnoj financijskoj situaciji.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 21/11/2020 : 23:31:22  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Strip može da bude remek-delo na dva (najmanje) načina:

- kao delo elitne kulture; mnogi stripovi kakvih je danas poprilično - grafičke novele ili albumi (i integrali albuma, koji čine celine)- mogu da budu umetnička dela (samim tim i remek-dela, mada je to retko), kao i dela ozbiljne ("mainstream") književnosti. Nema suštinske razlike, sem izražajnog sredstva, u odnosu na književnost, film, teatar...

- kao delo pop-kulture. Npr. čitam Segarovog Popeya (nedeljne table, 1930 - 1932.) i svaka tabla je celina za sebe; ima boljih i slabijih, nisu baš sve vrhunske, ali u celini (ili u proseku, mada ne aritmetički prosek, a pitanje je i dokle je ta celina...), Popaj je u ovom periodu apsolutno remek-delo, a Segar je genijalac.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 21/11/2020 : 23:49:06  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
ontopic

Što se tiče stripova, kao što je Beli vitez ili ovaj Mračni princ na bijelom konju, to čak i nisu pravi Betmeni, to su nekakve elseworld pričice, više za one koji ne prate Betmena.

Ni njihovi autori nisu najbolje upućeni, Šon Marfi nije znao koji je Robin bio pre kog (vidi se u stripu, njegova greška), a Marini je kao stranac iz sveta BD-a još manje upućen u Betmena.

Ne moram ni da pročitam Mračnog princa, da bih video da se tu radi o nebitnom evropskom viđenju poznatog naslova, varijaciji koja se više oslanja na ono što autor poznaje iz filmova. Prosečna pričica upakovana u fini evropski crtež. Nešto potpuno nebitno i suvišno, a što ću verovatno nabaviti, više zbog Marinija, iako nisam veliki ljubitelj njegovog crtačkog stila, ali je on jedan od "novijih" autora, koga sam imao prilike da među prvima upoznam u domaćem izdavaštvu, posle duge pauze neobjavljivanja novih naslova, preko Marketprintovog Džipsija.

Marini, i pored talenta, ipak nije ni blizu Moebiusa, pa od njegovog Betmena ne treba da očekujemo kvalitet i uticaj kakav je imao Moebius sa Srebrnim Letačem, a on je pored svog vizionarstva, ipak imao i Stena Lija u kreativnoj kolaboraciji, koji je iz te "branše".


Edited by - alexts on 21/11/2020 23:54:05
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 21/11/2020 : 23:51:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Šon Marfi nije znao koji je Robin bio pre kog (vidi se u stripu, njegova greška)



Čisto iz znatiželje pitam, zašto misliš da je to greška? Ja sam baš stekao dojam da je to namjerno promijenjeno s obzirom da se radi o elseworld priči.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 21/11/2020 : 23:54:46  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by alexts

Šon Marfi nije znao koji je Robin bio pre kog (vidi se u stripu, njegova greška)



Čisto iz znatiželje pitam, zašto misliš da je to greška? Ja sam baš stekao dojam da je to namjerno promijenjeno s obzirom da se radi o elseworld priči.



Priznao je u intervjuu.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 22/11/2020 : 00:03:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by alexts

Šon Marfi nije znao koji je Robin bio pre kog (vidi se u stripu, njegova greška)



Čisto iz znatiželje pitam, zašto misliš da je to greška? Ja sam baš stekao dojam da je to namjerno promijenjeno s obzirom da se radi o elseworld priči.



Priznao je u intervjuu.



Eh, jebemu A meni se baš činilo da postoji neka priča oko toga unutar stripa, al kontam da će se to otkriti u nastavku, Curse of the White Knight (koji još uvijek nisam čitao). A ništa, šteta.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 22/11/2020 : 08:36:29  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by kasper

sad ko ne zna, a cita ovu raspravu, pomislice da marini ima dubinu



Marini je car, bar što se tiče crteža, a Rimski orlovi zaslužuju i veću pohvalu.



hahahaha, strasan vic, hahahaha. kralj carina marini
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 22/11/2020 : 11:56:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Smanji jutarnje doze, bez obzira što utječu na dobro raspoloženje !
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 22/11/2020 : 12:31:46  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Smanji jutarnje doze, bez obzira što utječu na dobro raspoloženje !



ok, stavio sam te na ignore

Edited by - kasper on 22/11/2020 12:32:09
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.26 seconds. Snitz Forums 2000