forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Kakve su ovo karte (ima slika unutra)!??
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 10/12/2020 : 18:52:25  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by BeaGea

koji bolid...i otkad se to blackjack (ajnc) igre s 20 karata :)



Ko je bolid?



pa euro, a ako se baš guraš ;)

Euro koji piše da se ajnc igra s 20 karta, pa onda spominje igru šnops (a nije šnops nego šnaps (njem. rakija) jer se igra i tako da gubtnik pije rakiju, kad nema love), a ne zna s kakvim se kartama igra belot (vjerojatno najpopularnija igra na prostoru Panonije)....



zar ne umiješ čitati?
Gdje sam ja uopšte spomenuo ajnc?
U Sloveniji kažemo "šnops" a ne šnaps, ali nema veze.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 10/12/2020 : 19:01:00  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Oki

Netko ti uvalio mađarice bez sedmica i osmica😂



pa ja sam pronašao kod mog djeda zatvoren paketič i danas sam ga otvorio i unutra je bilo 24 karata. Znači tako je bilo originalno pakovano.
Zašto ih ima samo 24 i koje se igre mogu igrati sa samo 24 karata nije mi jasno, zato i jesam pitao. Moj djed je mrtav več godinama tako da ga ne mogu pitati a ja sam te karte dobio od njega prije puno vremena pa sam na njih zaboravio (stavio sam ih u neki predal i danas sam tražio neke stvari po tom predalu i pronašao ih)
Sječam se, da kada sam bio mali ja sam sa svojim djedom igrao ovakve karte (on je imao samo ovakve karte) i igrali smo šnops a još više "ruski" šnops, samo što je onih karata bilo samo 20 (znači bez 4x9) a nikada ni kod njega nisam vidio da postoje 9,8,7,.....tako da ovo sigurno nisu za tog "Madžara", možda se taj Madžar može igrati sa njima ako se ima kao što kažete 8 i 7 ali ovdje ih nije bilo a nisam ih vidjeo ni kod djeda a on je imao nekoliko ovakvih paketiča. Njemu so to donjeli njegovi sinovi i kčeri koje žive u Austriji i Njemačkoj.

Edited by - 1Euro on 10/12/2020 19:23:24
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 10/12/2020 : 19:14:16  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

I treba da ih ima 32. Od VII do keca. Zelen (list), tikva (praporac), crven (srce) i mak (zir)



pa kad kažem da ih nema. Nije ih ni bilo, osobno sam otvorio originalno pakovan paket i bilo ih je samo 24. Što je u biti čudno, jer kod svog djeda ja nikada nisam vidio ove 9 on ih je imao samo 20 (bez devetaka).
Zato sam se i iznenadio kada sam vidio da su unutra i devetke. Možda ih je moj djed bacio pa ih zbog toga nisam vidio ili je imao samo paketiče po 20. Znači moj djed je igrao samo ovakve karte (njemu donjeli kčeri i sinovi) i nikada nisam vidio da postoje 9,8,7,....zato mi je i bilo čudno što se ovdje pojavljivaju devetke i zanima me koja se igra može igrati sa 24 karata (inače nije mi jasno zašto su stavili samo devetke ako ničemu ne služe a ostale nisu 8,7 i to)....a ponavljam paket je bio zatvoren sa onom folijom (trebao sam ono traku koja je slična i na cigaret kutijama pocepati a to se ne može tek tako krivotvoriti) nisam to kupio negdje na "ulici" i da me netko prevario, nego su bile originalno pakovane sa onom trakom koja ide uz ovakvo pakovanje kao kod cigareta npr...
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 10/12/2020 : 19:25:28  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
German suited cards with suits of acorns (Eichel), leaves (Gras or Grün), hearts (Herz or Rot) and bells (Schellen) are in general use in the south and south-east (Bayern, Sachsen, Thüringen, parts of Baden-Württemberg). Each region has its own distinctive pattern, variously available in 32, 36, 24 and 48 card forms (the 48 card pack being a doubled 24 card pack):
https://www.pagat.com/national/germany.html

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Whetherpine
Average Member



Croatia
540 Posts

Member since 15/07/2010

Posted - 10/12/2020 : 19:30:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Whetherpine a Private Message  Reply with Quote
Čudite se kartama ko picek glisti!
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 10/12/2020 : 19:35:02  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer

German suited cards with suits of acorns (Eichel), leaves (Gras or Grün), hearts (Herz or Rot) and bells (Schellen) are in general use in the south and south-east (Bayern, Sachsen, Thüringen, parts of Baden-Württemberg). Each region has its own distinctive pattern, variously available in 32, 36, 24 and 48 card forms (the 48 card pack being a doubled 24 card pack):
https://www.pagat.com/national/germany.html



TOOO!!!!! Bravo!!!! Eto, vidite sada da zaista postoji paketič sa 24 karata i da se može igrati neke igree sa njima. Očito je moj djed pobacao devetke van jer nije znao te igre koje se igraju sa 24 a pošto je ovaj paket još bio zapakiran unutra su još bile i devetke kako i treba da budu!!!!

Hvala ti puno, što smo razjasnili ovaj slučaj!

Sada jedino treba da naučim taj dreeg i skat koji se igraju sa 24 karata.

Očito to nitko od vas nije igrao jer niste znali da postoji paket sa 24 kartama....hm, kako onda da naučim to i sa kim ču to da igram.....
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 10/12/2020 : 19:36:54  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Whetherpine

Čudite se kartama ko picek glisti!



pa bio je misterij 24 karata, da je bilo 20 ok nema problema, to je neki osnovni paket ali sa 24.....
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 10/12/2020 : 19:44:47  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
znači sa 24 kartama se može igrati:

https://www.pagat.com/couillon/couillon.html#kujong

pa Kwajongen

https://www.pagat.com/marriage/66.html

https://www.pagat.com/schafkopf/schafkopf.html

https://www.pagat.com/marriage/dreeg.html

koja od ovih igara bi mogla da bude najzanimljivija i najlakša za naučiti?

Mogli bi neki turnir baciti, pošto vjerovatno nitko od nas to nikada nije igrao pa neče imati nikakve prednosti jer svi krečemo od početka
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 11/12/2020 : 13:57:22  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Čekaj malo, čekaj malo...
Zar mnogi od vas STVARNO na znaju za igru Bela koja se igra sa ovakvim kartama koje se zovu Mađarice?

Evo ja sam istinski iznenađen.

Šnaps je neka light verzija Bele koja mi nije ništ posebno.

Pa kaj ste vi kartali kao klinci/omladina?

Ono Bela, Mi/Vi zapisivanje, 20 do Asa, nisi igrao ibera, tko je na mus? isl.


Omjkutibžju s kim sam ja na forumu...:D:D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 11/12/2020 : 14:03:15  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Trešetu znaš igrati Mlađo?
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7658 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 11/12/2020 : 14:16:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Trešetu znaš igrati Mlađo?

Nedavno sam nakon sto godina bacio partiju trešete. Nevjerovatno kako sam ispao iz forme. Ono što je nekad bio automatizam sada je muka živa. Pritom mislim na brojanje punata za vrijeme partije, praćenje onoga što je izašlo, kontanje što je ostalo u igri i kod koga je što. Baš mi fali u životu, ali danas je lutrija pronaći četiri čovjeka koja će biti redovno dostupna za ozbiljno kartanje.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/12/2020 : 14:39:20  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Mladjo, kakav si sa Briskulom i Tresetom?
Briljantnim matematicko teskim i vaznim igrama, gdje se zajeb stostruko naplacuje, kako od suigraca ti, tako i od svoje savjesti osobno.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 11/12/2020 : 14:41:39  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Mnogi veliki odmori u srednjoj su mi prošli na Trešeti.
Mnogi sati na faksu su mi umjesto na predavanjima prošli na Beli :)

Danas mi je od tih tradicionalnih kartaških igara ovih prostora (trick-taking se to zove po ingleški) ipak najdraži Pref - valjda mi se sviđa što nemam partnera, svak je za se, više sam intro nego ekstro tip :)
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15620 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/12/2020 : 14:43:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by vukozec

Trešetu znaš igrati Mlađo?

Nedavno sam nakon sto godina bacio partiju trešete. Nevjerovatno kako sam ispao iz forme. Ono što je nekad bio automatizam sada je muka živa. Pritom mislim na brojanje punata za vrijeme partije, praćenje onoga što je izašlo, kontanje što je ostalo u igri i kod koga je što. Baš mi fali u životu, ali danas je lutrija pronaći četiri čovjeka koja će biti redovno dostupna za ozbiljno kartanje.


Samo kontinuirana vjezba cini profesionalca Briskule i Tresete. Nema mjesta gresci tu. Razapinjanje na kriz nakon izgubljene partije od kolege ako si zajeba, poruga protivnika koji likuju danima, cini pravog profesionalca, u dugorocnom i bolnom vjezbovnom cijelozivotnom procsu. Bitne su naravno litre & litre. Ali mjesta greskama nema i ne smije biti.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 11/12/2020 : 14:44:34  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by vukozec

Trešetu znaš igrati Mlađo?

Nedavno sam nakon sto godina bacio partiju trešete. Nevjerovatno kako sam ispao iz forme. Ono što je nekad bio automatizam sada je muka živa. Pritom mislim na brojanje punata za vrijeme partije, praćenje onoga što je izašlo, kontanje što je ostalo u igri i kod koga je što. Baš mi fali u životu, ali danas je lutrija pronaći četiri čovjeka koja će biti redovno dostupna za ozbiljno kartanje.



Ovo su i temelji svake kvalitetne partije belota. Na žalost teško se nalaze takvi igrači, večina igrača samo baca karte poštivajući osnovna pravila. Najjači su mi oni igrači koji odmah lupaju po svojim najjačim kartama, uzme ta dva-tri štiha i onda livada. Pokušaš im objasniti da si tako umanjuju šanse za pobjedu ali badava, bela je kao jednostavna igra što ti tu sad filozofiraš

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 11/12/2020 : 14:46:51  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Bela i Trešeta su skoro ista stvar.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 11/12/2020 : 14:57:57  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Bela i Trešeta su skoro ista stvar.



Na žalost, nema pojma o trešeti ali ovo što si napisao svakako ide tome u prilog.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7658 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 11/12/2020 : 15:12:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Inače najdraža igra mi je kifameno (obrnuta trešeta - tko će manje) s tri igrača.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 11/12/2020 : 15:17:05  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
A Briškula se sva svodi na partnerstvo sa suigračem, na tajni meta jezik između dva partnera, na mote, blefove, nadmudrivanje protivnika itd. Bez toga je to prilično suha igra.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7658 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 11/12/2020 : 15:26:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

A Briškula se sva svodi na partnerstvo sa suigračem, na tajni meta jezik između dva partnera, na mote, blefove, nadmudrivanje protivnika itd. Bez toga je to prilično suha igra.

Naravno, u tome je njena čar. Mi smo ako je 1:1 nakon trešete i briškule igrali trijumf za pobjednika koji je mješavina trešete i briškule.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 11/12/2020 : 15:29:19  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Bela i Trešeta su skoro ista stvar.



Aha!
Pojma nisam imao!
Mislim, meni su i dan danas pod pojmom "karte" ove gore mađarice.
One "pokeraške" - njih nekak podnosim ak se baš mora ali mađarice su zakon.
A Bela - najača igra ikada:jesmo prošli?, digni mu devu, slikal sam ti Asa kaj ne vidiš?!, imal sam vožnju u hercu kaj mi nisi podigral?! jel igramo na dosta ili na prolaz...Jaoooooo!!!

Inače, bio sam prisutan kad su dvojica pali a imali su 4 dečka
Nisu poštivali ibera

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero


Edited by - mladjo on 11/12/2020 15:32:36
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 11/12/2020 : 15:30:42  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Jel' nas ima da se skupimo za online Belu?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 11/12/2020 : 15:32:38  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Jel' nas ima da se skupimo za online Belu?



Jel bacaš asa koji nije adut za prvi štih ako si prvi na redu?

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 11/12/2020 : 15:35:55  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by mladjo

Jel' nas ima da se skupimo za online Belu?



Jel bacaš asa koji nije adut za prvi štih ako si prvi na redu?



Oh, pa zavisi. jedan primjer:ako je moj igrač (znači treći) zvao, onda odigram što većeg aduta tako da na ibera dignem drugome što većeg kojeg će onda ovaj pokupiti s dečkom (jer pretpostavljam da ga ima jer nije zvao na mus).
Ma ima milion kombinacija...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 11/12/2020 : 15:38:50  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by mladjo

Jel' nas ima da se skupimo za online Belu?



Jel bacaš asa koji nije adut za prvi štih ako si prvi na redu?



Oh, pa zavisi. jedan primjer:ako je moj igrač (znači treći) zvao, onda odigram što većeg aduta tako da na ibera dignem drugome što većeg kojeg će onda ovaj pokupiti s dečkom (jer pretpostavljam da ga ima jer nije zvao na mus).
Ma ima milion kombinacija...



Znam da ima , ali pitam za uobičejanu situaciju. Prvi si na štihu i ideš li odmah po svoj štih (računajmo da je as siguran štih u ovom slučaju) ili igraš ono što gubiš?

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.57 seconds. Snitz Forums 2000