forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Sport
 Judo
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

GitaristRoko
Average Member



Croatia
515 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 15/01/2021 : 14:47:37  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
Džiju-džicu je u Japanu bilo zajedničko ime za sve borilačke vještine. Osnivač džuda –Jigoro Kano (1860. – 1938.), koji je savladao nekoliko stilova džiju-džicu, odlučio je uzeti ono najbolje od svakog stila i odbaciti nepotrebno. Jigoro Kano navršivši 18 godina počeo se baviti borilačkim vještinama. No brzo je shvatio da mu je napredak otežan činjenicom da je fizički bio jako slab i krhko građen. Naime, većina džiju-džicu stilova je uz tehniku zahtijevala i mnogo snage. Godine 1882. nakon što je stekao majstorski naslov u nekoliko stilova džiju-džicu, odlučio je razviti borilačku vještinu koja bi omogućavala slabijim osobama da pobijede mnogo veće protivnike.

Sa svojih 9 učenika osnovao je Institut Kōdōkan i razvijao ono iz čega će nastati džudo. Džudo potiče od dva japanska znaka Ju i Do, što bi se moglo prevesti kao Nježni put. Džudo je postao iznimno popularan već 1886. kada je policija grada Tokija organizirala turnir "Džudo Vs Džiju-džicu". Ukupno se održalo 15 mečeva, a džudaška ekipa uvjerljivo je pobijedila. Džudo je ubrzo postao dio japanskog školskog obrazovanja, a počeo se širiti i po cijelom svijetu. Džudo je ušao u program Olimpijskih igara na OI u Tokiju 1964. godine, i to samo za muškarce. Za žene je uveden tek na OI u Barceloni 1992.
Od siječnja 2017. na snazi su nova pravila, koje je Međunarodna džudo federacije (IJF) odredila za primjenu u novom olimpijskom ciklusu, radi pojednostavljenje istih, da budu što lakša za razumjeti, te da borbe budu što atraktivnije.


Džudoke su rangirani u skladu sa svojim znanjem i rezultatima postignutim u borbama. Prije nego što je Jigoro Kano stvorio džudo, učitelji su učenicima izdavali diplome (Menkyo) i svitke teksta koji su svjedočili o njihovom napretku. Kano je započeo moderni sustav, kada je 1883. dvojici svojih starijih učenika (Shiru Saigo i Tsunejiro Tomita) dodijelio status shodan. No, ni tada nije bilo razlike u izgledu između njih dvojice i ostalih učenika, jer tada Kano još nije bio izmislio džudogi pa su učenici trenirali u tradicionalnim kimonima. Postoji devet učeničkih (Kyu) i deset majstorskih (Dan) stupnjeva s pripadajućim obojanim pojasevima. Iako je najviši rang, 10. Dan, označen crvenom bojom pojasa, ponekad se majstori tog ranga odlučuju za bijeli pojas, čime naglašavaju životni ciklus i činjenicu da se uvijek nešto novo može naučiti bez obzira na sadašnje znanje.

Dvorana u kojoj se trenira judo zove se dođo. Prilikom ulaska u dođo potrebno je da se učenici poklone u znak poštivanja onog što se uči. Ljudi koji vježbaju džudo obično se nazivaju džudoke. Džudoke treniraju u specijalnoj vrsti kimona koja se zove džudogi (kimono). Da biste mogli da učvrstite kimono potrebno je da imate obi (pojas), čija boja odgovara džudokinom rangu. Godine 1907. Kano je predstavio džudogi kakav poznajemo i danas, te su se počeli upotrebljavati pojasevi, za početak samo bijeli i crni. Pojasevi druge boje su došli u upotrebu tek kad se džudo počeo prakticirati izvan Japana. Mikonosuke Kawaishi je počeo podučavati džudo u Parizu i uvidio je da učenici na zapadu brže napreduju kada imaju razne boje pojaseva kao vizualni dokaz svoga znanja.

Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.

GitaristRoko
Average Member



Croatia
515 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 15/01/2021 : 14:49:23  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
Obožavam ovaj sport. Trenirao sam ga 3 godine, no morao sam prestati, jer mi treninzi nisu odgovarali sa rasporedom od škole. Došao sam do narančastog pojasa (5. kyu). A baš mi je bila super ekipa, a sami sport pogotovo.
Ovo je topic za taj fenomenalni sport, ako netko ima pitanje za njega - pitajte!

Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.

Edited by - GitaristRoko on 15/01/2021 14:51:27
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14635 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 15/01/2021 : 14:55:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
A voliš li gledati MMA?
Go to Top of Page

GitaristRoko
Average Member



Croatia
515 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 15/01/2021 : 14:57:52  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

A voliš li gledati MMA?



Ne pratim borilačke sportove, uživam u pokojem MMA i boks meču, ali rijetko.

Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39309 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 15/01/2021 : 15:04:39  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Kako je narandzasti peti pojas? Ja sam trenirao dzudo nekih 3-4 godine ali me je pre toga cale trenirao. Dobio sam kasnije neki sum na srcu i morao sam da pravim pauzu, pa i nisam mogao da polazem za pojase bez lekarskog uverenja. A trenirao sam sve vreme, isao na takmicenja na tudju registraciju, i posle godinu dana takvog mucenja konacno ostavio. A imao sam talenta i voleo sam dzudo, i dan danas volim. Cerka mi je u osnovnoj skoli u prvom razredu preko nekog programa trenirala godinu dana i pokazala veci talenat nego ja ali je korona sad sve stopirala. Polozila je za zuti pojas i tu stala za sad.
Go to Top of Page

GitaristRoko
Average Member



Croatia
515 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 15/01/2021 : 15:08:35  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Kako je narandzasti peti pojas? Ja sam trenirao dzudo nekih 3-4 godine ali me je pre toga cale trenirao. Dobio sam kasnije neki sum na srcu i morao sam da pravim pauzu, pa i nisam mogao da polazem za pojase bez lekarskog uverenja. A trenirao sam sve vreme, isao na takmicenja na tudju registraciju, i posle godinu dana takvog mucenja konacno ostavio. A imao sam talenta i voleo sam dzudo, i dan danas volim. Cerka mi je u osnovnoj skoli u prvom razredu preko nekog programa trenirala godinu dana i pokazala veci talenat nego ja ali je korona sad sve stopirala. Polozila je za zuti pojas i tu stala za sad.



Mislim da se ti brojevi pojaseva broje unatrag. Ma ne znam, u svakom slučaju, na diplomi fino piše 5. kyu.
Nadam se da će ti kćer nastaviti sa judom, predivan je to sport.
Ja nisam neki talent, nekako sam prosječan, ali idalje ga obožavam.

Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39309 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 15/01/2021 : 21:47:41  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Sta ti je bila specijalka? Meni je bila harai gosi a onda uci mata. To zadovoljstvo kad uhvatim nekog na harai gosi i kad ga maznem od strunjacu, neverovatno..
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2739 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 15/01/2021 : 21:58:52  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
Meni na fakultetu Judo bio obavezan predmet.
Sjecam se ko jučer na ispitu noznih tehnika bacanja Ko uchi gari i O uchi gari
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39309 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 15/01/2021 : 22:28:03  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Stara dobra kombinacija :) Mada je nisam preterano koristio. Tesko ipon izvuces iz nje.
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2739 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 15/01/2021 : 22:34:20  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
Slazem se. Samo ja ih nisam ucio zbog natjecanja.
Za to postoji judo klasika - "dobri stari" Uchi mata ili Tai-otoshi :)

Edited by - logo111 on 15/01/2021 22:39:57
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000