forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Frederik Peters: PAHIDERM
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 08/02/2021 : 08:37:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote


Poštovani čitaoci, do kraja nedelje izlazi naše prvo ovogodišnje itdanje, nova knjiga Komikovog "Prvog izbora" - PAHIDERM švajcarskog umetnika Frederika Petersa.

O delu:

"Pahiderm je savršeni primer živog i poetičnog grafičkog romana koji uspeva da prenese osećanje nesvesnog, zagonetnog. Imam utisak da Pahiderm ostaje tajanstven čak i autoru, koji je pustio svoju priču da luta tamo gde ju je njegovo pero odvelo, da živi svoj život, i da je veliku pažnju posvetio i pričanju priče i kvalitetu svoje umetnosti. Pahiderm opisuje moju vlastitu nelagodu. Želim da me umetnik odvede daleko od bilo čega što sam osetio ranije, na teritoriju koja predstavlja ne toliko iskrivljenje koliko odraz nekog unutrašnjeg, moćnog nagona. U Pahidermu leži nešto tajanstveno i očigledno što se, iznad svega, ne sme objašnjavati." – Žan Žiro Mebijus


Tehnički podaci:

„PRVI IZBOR“

PAHIDERM
Tekst i crtež: Frederik Peters
Glavni urednik: Vuk Marković
Prevod: Olja Petronić
Strana: 96
Štampa: u boji
Format: 215×305 cm
Povez: tvrdi
Cena: 1500 dinara

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs

Edited by - KOMIKO on 08/02/2021 12:02:09

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 08/02/2021 : 14:51:49  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Cetiri naslova kod Fibre, dva kod Komika, i evo nam vec respektabilne kolicine Peetersa na ovim prostorima. Ja 'lajkam' sa zadovoljstvom!

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2353 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 08/02/2021 : 14:52:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Neki preview Vuče?

Carpe diem
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 08/02/2021 : 19:25:45  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ovo se obavezno uzima!
Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1587 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 08/02/2021 : 19:57:42  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Cetiri naslova kod Fibre, dva kod Komika, i evo nam vec respektabilne kolicine Peetersa na ovim prostorima. Ja 'lajkam' sa zadovoljstvom!


Ovo je valjda treći kod Komika?

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 08/02/2021 : 20:12:39  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cerichus

quote:
Originally posted by ivanl

Cetiri naslova kod Fibre, dva kod Komika, i evo nam vec respektabilne kolicine Peetersa na ovim prostorima. Ja 'lajkam' sa zadovoljstvom!


Ovo je valjda treći kod Komika?



Tako je.
Plave pilule, Kule od peska i sada Pahiderm.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 08/02/2021 : 20:32:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Da. Tocno 3 kod Komika. No nisam 'duplirao' kad sam pisao, vec sam mislio na ukupno 6 naslova/albuma.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 09/02/2021 : 09:54:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Treći, ali ne i pošljednji.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 15/02/2021 : 15:51:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Nova izdavačka sezona nije mogla bolje da počne.

Izdanje je prelepo!


www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16372 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 15/02/2021 : 16:20:14  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Od kog datuma da stavim da je ovo izdanje u prodaji?
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 15/02/2021 : 20:46:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Može se staviti današnji datum, tada kreće prodaja u Komiku.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9203 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 16/02/2021 : 09:47:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Nevjerojatno napeta i privlačna naslovnica i što je više gledam sve mi je draža.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 23/02/2021 : 20:36:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Stižu i prve rakcije:

"Peters nikada ne izneveri.
Strip koji naizgled ima jednostavnu radnju koja čija se pozadina tek na kraju otkriva, a od početka, nakon klasične gradske gužve sapregršt automobila, upadamo u svet podsvesti i svet nesvesnog dela ljudskog uma koji možemo spoznati kada spavamo ili imamo visoku temperaturu ili kada doživimo veliku traumu. Tada nam iz glave naviru misli, strahovi, izgubljene nade i težnje, neostvarene ambicije koje nas peku, nelogično povezane sa onim lepim stvarima i uspesima koje smo postigli.

Strip iznad očekivanja, crtež standardno dobar za Petersa, uvod Mebiusa, Komikovo izdanje odlično.

Ocena 7-8/10"

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 25/02/2021 : 07:30:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
I prvi prikaz:

http://stripblog.in.rs/2021/02/24/pahiderm/?fbclid=IwAR2qmp3elUL-OU8DTlaL-jZgbemnbr6oOwPZYsBfvxyDudAbKRqhDxT8V94

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

zokalav
Senior Member



2015 Posts

Member since 24/08/2010

Posted - 26/02/2021 : 12:17:56  Show Profile Show Extended Profile  Send zokalav a Private Message  Reply with Quote
Šalji u Banjaluku
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 21/03/2021 : 13:54:42  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Počev od Plavih pilula,pa preko Kome i Kula od peska pa sve do Aame,Peters me je kupio svojim lucidnim stripovima predivnog crteža,i još divnijih boja (tamo gde ih ima).
Nisam neko ko voli fantazmagoriju u priči,ali Peters to radi na zanimljiv način, gde se od čitaoca traži mozganje,koje vam je zanimljivo,i uživate u tome da skapirate poentu.Izuzetak je jedino Miris gladnih dečaka,gde ne postoji šansa da se uhvati smisao,ali šta drugo i očekivati kad se žena (Lu Hui Fang u ovom slučaju) dohvati dotičnih stvari.Uz napomenu da bi mi i kod Aame bilo draže da nije ušao u narativne komplikacije.

Elem Pahiderm je "dejvid linčovski" uan šot iz 2009. - na početku priče zatičemo Karis Sorel na zagužvalom magistralnom (ili auto) putu,gde napušta svoja kola i kreće kroz šumu u obližnju bolnicu u kojoj se nalazi njen suprug,Pjer,koji je doživeo saobraćajnu nezgodu.Došavši u bolnicu,počinju da joj se dešavaju čudne stvari,na granici sna i jave,i dok traži sobu sa mužem,doživljava vizije,priča sa mrtvacem,startuje je tip u mantilu sa nosem u obliku kite tražeći da šijunira izvesnog doktora...

Uplašio sam se da ovo ne bude još jedan Miris gladnih dečaka,ali ne - Pahiderm ima glavu i rep,i u pitanju je strip koji se može dokučiti. Doduše,nakon čitanja sam razbijao glavu neko vreme,pa još jednom obrnuo strip i uhvatio neko moje viđenje koje ću izneti na prigodnoj temi.
Sve u svemu,Pahiderm mi se dopao,pa preporuka za sve kojima leži Peters,kao i one koji vole lucidne priče.

4.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 21/03/2021 14:01:42
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 21/03/2021 : 14:20:37  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
spojleri:

kako ja ukapirah Pahiderm:

Karis Sorel je duboko nezadovljna sopstvenim životom,i rešava da napusti muža,pa mu piše pismo gde verovatno kaže da će ga naspustiti,posvetiti se karijeri,čak možda pominje i komšinku sa kojom ima aferu.Kreće na avion kojim će ostaviti dotadašnji život,a pismo će naknadno poslati.
Pjer Sorel radi za Ujedinjene nacije na slučaju sa slučajem u Svernoj Koreji,amerima i Crvenim krstom,a u isti slučaj je uplaten doktor Barimur,bivši nacista i dezerter,a danas ruski čovek(i veliki švaler);taj isti doktor dok odnosi tajna dokumenta nadređenima,udara kolima Karis,slučajno;najpre ne zaustavlja kola,ali onda se vraća i odvodi unesrećenu u bolnicu,gde joj spašava život.Ona u komi doživljava sve ono opisano u stripu.
Na koncu svega,doca odlučuje da batali sve,i lekarski posao i špijunski,ostavlja Pjeru tašnu sa dokumentima,farba kosu i odlazi u neki novi život.

Tako nekako,strip sam pročitao pre desetak dana,pa se sad malo i prisećam kako sam sve povezao.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/03/2021 : 00:45:48  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Evo procitah i ja Pahiderm danas.

Prvo da pohvalim Komikovo izdanje koje je, iako je stampano u (na forumu ozloglasenom) Simbolu Petrovaradin, odlicno uradjeno! Ja nemam zamerke. Niti krcka, niti pucka, otisak odlican, stvarno nemam zamerki.
Pohvala i prevodiocu Olji Petronijevic, bas me je nasmejala u onom delu kad babe pricaju kao gluposti a ona je tu upisala: Tralala truć itd. i ostale reči, izraze i onomatopeje koje koristimo u svakodnevnom govoru kad hoćemo da opišemo nečije laprdanje.

I preporuka da se Moebijusov predgovor cita kao pogovor obavezno! Ja sam predosetio da ce biti nekih spojlera, vise puta sam se tako opekao o predgovore raznih i domacih i strainih autora, tako da sve dodatke uvek citam nakon procitanog stripa.

E sad o samom stripu. Pahiderm je prelepo nacrtan i prelepo obojan strip. Milina ga je gledati. Raspored kadrova, zivahna paleta boja, sencenje, izgled likova, atmosfera koja se postize crtezom je opipljiva a naracija kroz kadrove jasna i vrlo fluidna.
E sad prica je vrlo opicena, i zbunjujuca, puna simbola i scena koje nisu do kraja objasnjene (a mozda i ne moraju) ali glavni nit price je, ja mislim, onakav kako je i Anto napisao u svom postu iznad. Tako sam manje vise i ja skapirao pricu. Mislim da treba obratiti paznju i na Karisine cizme kada su uprljane blatom a kada nisu. I zao mi je sto nije bilo vise seksa! Duzina stripa je taman.

Ovaj strip zavrednjuje vise citanja, sto zbog prelepog vizuelnog utiska i atmosfere stripa, sto zbog razumevanja price i skrivenih detalja koji umeju da se iskristalisu na drugo citanje, kao i kod odredjenih filmova na drugo citanje. Moram priznati da ne primecujem ikakvu povezanost sa Bulevarom zvezda Dejvida Linca, sem eto sto je prica oniricna i ne znamo sta je stvarno a sta ne, a nije Linc jedini reditelj koji to radi (iako ga ja najvise volim).

Velika preporuka! Peters mi je najinteresantniji moderni francuski autor i sto vise njega kod domacih izdavaca, to cu ja biti srecniji!

8,5/10
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 22/03/2021 : 11:25:26  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
videh kasno da nisam napomenuo,a mrzelo me kasnije da dopisujem: Mebijusov predgovor čitajte kao pogovor.

mada ja obično tekstove čitam na kraju,bilo da stoje kao predgovori ili pogovori,pošto često sadrže spojlere.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 22/03/2021 : 14:11:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Pročitao u skenu, pre nego što je i najavljeno da će objaviti Komiko.

Baš pravi izbor za Komiko. Tu mi je negde u rangu sa ''Gospođicom Elzom'', kojoj trenutno dajem prednost. Oba stripa su originalno objavljena iste godine, oba je izdao Komiko, i oba imaju 'problematično-tragične' glavne ženske likove.
Za razliku od Elze, ovde ima puno više nadrealnog, dalijevskog, sa puno simbolike (cvetna ''vrata'' u zidu simbolizuju vaginu, motiv beba vanzemaljskog izgleda - koji me podsećaju na onu monstruoznu bebu u igrici Half Life), ima dosta zanimljivih elemenata koje je delimično pokrio Anto u komentaru.
Možda i previše nadrealnog za moj ukus, ali priča i nije toliko konfuzna koliko se na prvi pogled čini, čak i ako ne uspete da raščivijate značenje svih simbola. Najviše me je zbunjivao onaj doca i njegova uloga. Realistični deo priče - oko tajnih dokumenata ili šta već, mi iz nekog razloga nije seo. Vispreni dijalog žene i doktora koji zauzima dobar deo završnice stripa je odlično odrađen i ostavlja možda i najjači utisak.

Sve u svemu jedan jako dobar strip za:
1. Ljubitelje nadrealnog
2. Ljubitelje isprepletanih životnih sudbina
3. Ljubitelje konfuznijih kompleksnijih scenarija





Edited by - Jocko on 22/03/2021 14:14:39
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20719 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 22/03/2021 : 23:54:50  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Vispreni dijalog žene i doktora koji zauzima dobar deo završnice stripa je odlično odrađen i ostavlja možda i najjači utisak.


da;i meni je ovo ubedljivo najbolji deo u stripu.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/03/2021 : 23:59:10  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Meni je strip sve vreme izjednacen kvalitetom. Scenaristicki vrlo dobar, a crtacki i kolor vrhunski.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3530 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 20/04/2021 : 19:54:59  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Standardno sjajan Pitersov crtež uz priču koja obiluje nadrealnim momentima i umerenom dozom špijunske terminologije, mogu se ovde povući paralele sa Mulholland Dr. i ko god visoko ceni ovaj film Dejvida Linča ne bi trebao propustiti Pahiderm

Predgovor potpisuje Mebijus što je dovoljan pokazatelj da se radi o kvalitetnom delu jer ne bi on pisao tekstove za bilo koji strip, samo mala napomena da mu se posvetite nakon završetka čitanja jer na poprilično detaljan način secira strip i nudi savet kako pristupiti shvatanju ovog dela

Pohvale za izbor naslova i ovo je pun pogodak za Komiko
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3530 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 15/08/2022 : 22:44:45  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Iščitah ponovo Pahiderm i ovo je zaista sjajan strip. Šteta što ima toliko malo osvrta na ovaj Petersov rad.

@Shaner, gde su osvrti za Pahiderm i Kule od peska?
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 15/08/2022 : 23:28:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker


@Shaner, gde su osvrti za Pahiderm i Kule od peska?


Kule od peska sam nabavio relativno nedavno, kad je izašlo ovo ponovljeno i povećano izdanje i nisam baš bio oduševljen. Nije to loše, naravno, samo sam imao dosta velika očekivanja. Čitat će se ponovo pa će onda uslijediti osvrt.

Nakon mlakog dojma kojeg je ostavio prethodno spomenuti, malo sam pričekao s nabavkom Pahiderma. A i sve se mislim da bi ga mogla i Fibra objaviti, što mi je puno jednostavnije za nabavku. U svakom slučaju u sljedećih pola godine će pasti i on, u kojem god izdanju.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3530 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 16/08/2022 : 07:51:34  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Generalno ne volim način na koji se priča o klimatskim promenama, ali dotaći se ove tematike kroz nadrealne momente koji kao da su proizašli iz zone sumraka mi je sjajna realizacija. Meni lično omiljen Petersov rad, iako sve volim od njega sem Mirisa gladnih dečaka
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000