forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 180 - Posljednji Atlas
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 21/08/2021 : 20:01:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Chui

quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Chui

Na drugo čitanje mi je ipak malo pao dojam, više je otišlo u zabavno krimi nego neki ozbiljniji SF, al jebga to je stvar moje osobne brije.



To i jeste zabavno krimi strip.

A od ozbiljnijeg SF stripa osim Babletovih i donekle Vječnog rata ne vidim ozbiljnijeg SF-a kod Fibre.


Hm pa sad kad smo kod SFa i ozbiljnosti to je jako rastezljiv pojam, jer mašta nema granica, tako da kod mene u kategoriju ozbiljnijeg SFa ulaze i Eternaut i Metabaruni i Nikopol i Aama, Postavke sustava itd.... uglavnom šaroliko društvo



Postavke nisam još pročitao (vidim da su ocjene dobre), a ovo nabrojano mi baš i nije neki ozbiljniji/heavy SF, više light. Nije svaki robot i letjelica, plus crvotočine teži/ozbiljniji SF.


Nisam mislio na ozbiljnost na način jel sad nešto bliže nečim što smatramo da je stvarno, nego općenito na djelo koliko je dobro, ozbiljno, zrelo napravljeno, priča, karatkerizacija likova, vizualizacija, kreativnost, mašta, SF ima taj blagoslov da može sam stvarati neka svoja nova pravila i zakone, u tome i je čar SFa. Babletov Shangri La po meni nije niš ozbiljniji od Aame ili Eternauta ili socijalistočkog Nikopola.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2456 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 21/08/2021 : 20:30:48  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Jbg Peyo ako Metabaroni nisu hard sf, sto je onda...
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/08/2021 : 21:48:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor

Jbg Peyo ako Metabaroni nisu hard sf, sto je onda...



Ne znam što bih ti rekao, ali ne doživljavam ih tako ...

Neki autori koriste nazovi SF okruženje, to bih nazvao zamaskirani SF, za nešto što zapravo i nije pravi SF po mom mišljenju.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3747 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 02/11/2021 : 21:13:25  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Kao prvi ovogodišnji pročitani strip uzeo sam u ruke ovaj prilično popularni novitet s početka godine.
Čitanje je proteklo brzinom munje jer je ovo strip čija napetost to i zahtijeva i teško ga je pustiti iz ruku. Kadrovi su dinamični i radnja vješto skriva svoje najbolje adute koji se nađu tek nakon dobro izgrađene pozadine i zapleta.
Crtački vrlo pohvalno s obzirom da je trebalo prikazati vrlo širok raspon lokacija i ambijenata na samo 220 stranica.
Radnja je dosta ekscentrična i zanimljiv je taj frankofoni pristup gangsterskom žanru s primjesama blagog SF-a. Cijela ta ideja neke alternativne povijesti je vrlo privlačan adut ovog stripa.
Ipak, nešto mi i nije pasalo u ovoj ludoj vožnji. Možda je to što likovi i njihova kretanja i motivacije su vrlo pojednostavljeni i graniče s izrazito neuvjerljivim. Prije svega ovo je uzbudljiva avantura koja računa da ćete zažmiriti na jedno oko prilikom nekih nelogičnijih dijelova. No, nisam uspio baš toliko često zažmiriti.
Mislim da je dovoljna pohvala to što jedva čekam nabaviti nastavk.
4/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1588 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 03/11/2021 : 08:33:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Chui

Na drugo čitanje mi je ipak malo pao dojam, više je otišlo u zabavno krimi nego neki ozbiljniji SF, al jebga to je stvar moje osobne brije.



To i jeste zabavno krimi strip
A od ozbiljnijeg SF stripa osim Babletovih i donekle Vječnog rata ne vidim ozbiljnijeg SF-a kod Fibre.



Prošlo je vremena ali tek sad vidio..

Universal war One?

Negalyood

Cijeli aldebaranski ciklus ( posebice kvantne anomalije)

Transmetropolitan

A vidim da još



Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/11/2021 : 09:27:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Čitao.

Sve mi je to nekakav light SF, osim Transmetropolitana kojeg čak i ne doživljavam kao neki SF, već više kao zamaskirani SF, a u biti mi je to strip tipa Ex Machina samo sa žešćim jezikom i provokacijama.

Ali to je moj doživljaj i ne znači da sam u pravu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hard_science_fiction

Ovdje su opisane i neke dileme što je hard, a što soft SF.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Znanstvena_fantastika

Možda nekom bude interesantna i ova rasprava:

https://sci-fi.narkive.hr/wMZ8cczc/koji-su-kriteriji-za-definiranje-tvrde-znanstvene-fantastike

Edited by - Peyo on 03/11/2021 09:46:38
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 03/11/2021 : 09:53:02  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Razlika je između pojmova light/heavy i soft/hard SF.

"Light" aludira na "lako štivo" što soft SF poput Dine Franka Herberta definitivno nije.

Peyo na što ciljaš sa "neozbiljnim/light" SF-om u katalogu Fibre, želiš reći da je to lako štivo ili samo da nije hard SF koji se bavi tehnologijom, matematikom i fizikom budućnosti?

Jer vrlo ozbiljnih soft SF-a u Fibre ima dosta, V For Vendetta na primjer.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/11/2021 : 10:04:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Napisao sam da svoje mišljenje baziram više na doživljaju, a ne toliko na definicijama.

Stavio sam ove linkove da se vidi koliko i oko tih definicija nema baš suglasnosti.

Kada bih ulazio u razradu svakog od spomenutih strip naslova "natukao" bih na desetke postova, a nemam ni vremena ni volje za to.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 03/11/2021 : 16:32:19  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Peyo nema volje, ali možda netko drugi ima :)
Prebacivanje rasprave na primjerenije mjesto: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=48826&whichpage=3
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1588 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 22/12/2021 : 12:45:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Ne mogu naći najavu za drugu knjigu pa ću ovdje:

Serijal se i dalje dobro drži, sf misterij je.. još uvijek misteriozan i sve više zastrašujući. Ima dosta likova a nijedan mi se ne osjeća suvišnim ili u poziciji 4.og člana posade iz star treka.. a to je toliko šaroliko društvo: kriminalci, policajci, kurve, veterani, krijumcari, odmetnici, obični ljudi... Kroz flasheve iz prošlosti pomalo se produbljuje lik glavnog antijunaka i baš mi je fora ta netipičnost o upletanju krim miljea u sf priču. Prica takodjer na više nivoa otkriva implikacije alžirskog rata za nezavisnost kao i otkuda loš glas koji slijedi posljednjeg atlasa.

Jedva čekam nastavak.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000