forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 ČK PREDSTAVLJA - Helblejzer 1 i 2
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

alexts
Advanced Member



Serbia
6803 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 05/07/2021 : 23:51:06  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going



@Rogan je l potrebno da je procitan ceo Sendmen serijal zarad boljeg razumevanja ovog novog Konstantina ili ne?




Najbolje je pročitati sve američke stripove koji su izašli pre njega!

(sorry goinže, nisam mogao da odolim )

Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 06/07/2021 : 03:21:07  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rogan

Nije potrebno pročitati ni slovce Sendmena da bi se ovo razumelo, to što ovo zvanično potpada pod tzv. "Sandman Universe" samo je (ri)brending pokušaj da se posle propasti Vertiga ti njihovi povezani flagship naslovi (Lucifer, Books of Magic, Dreaming, Hellblazer...) rebutuju na neku svoju najprepoznatljiviju verziju u zajedničkom univerzumu, koji je Sendmen kao najpoznatiji property trebalo da proda.




Hvala mnogo Rogane!


quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by going going



@Rogan je l potrebno da je procitan ceo Sendmen serijal zarad boljeg razumevanja ovog novog Konstantina ili ne?




Najbolje je pročitati sve američke stripove koji su izašli pre njega!

(sorry goinže, nisam mogao da odolim )






Ma zbunilo me ovo kad sam video Sandman univerzum predstavlja Helblejzera pa rekoh mozda je potrebno neko predznanje, ali nije potrebno, sve je lepo objasnio Rogan gore!
Inace Sandmana prva 3 trejda sam procitao 4 puta, (samostalnu epizodu Fasada je l se tako bese zove, mislim da sam procitao i vise od 6 puta) a Sezonu Sumaglica samo jednom i nikako da nastavim nakon toga. Moracu ispocetka jer sam pozaboravljao dosta sta se desava u tim prvim trejdovima a kod Sendmena je svaki detalj bitan!
Go to Top of Page

Rogan
New Member



Serbia
297 Posts

Member since 12/04/2005

Posted - 07/07/2021 : 15:36:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Rogan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper
prosto mi je neverovatno da je ovakav strip moguc 2019, u ovom sterilnom unisex vremenu. ima li sajmon jos ovako kvalitetnog stiva?



Ne baš. Radio je paralelno s ovim i ribut The Dreaming-a, ali iako se tu trudio, nije to ovako dobro, a inače je uglavnom dosad pored raznoraznih SF-ića za 2000AD radio one-shots, miniserije, i sl. Postoji razlog zašto mu je toliko teško palo gašenje ovog Helblejzer serijala, pa je na svaki moući način lobirao ne bi li ga ponovo oživeli - svestan je da mu je to najbolji rad u proteklih X godina, na koji je čekao godinama i do kojeg mu je veoma stalo.

Možda možeš da pokušaš sa distopičnim naslovima kao "The Spire" ili "CODA", recimo. Ne očekuj ništa epohalno i može da ti bude sasvim solidno.

"There is no Devil, it's just God when he's drunk"

-- Tom Waits
Go to Top of Page

Rogan
New Member



Serbia
297 Posts

Member since 12/04/2005

Posted - 29/07/2021 : 10:47:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Rogan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper
e da, ove knjige magije #14 su mi tesko sranje, ebale ih ove kros-reference. a i stesno mi je da gledam taj tu crtez.



Tu je vrlo očit narativni eksperiment da je jedan autor pisao gornju, a drugi donju polovinu skoro svake table u epizodi :D

"There is no Devil, it's just God when he's drunk"

-- Tom Waits
Go to Top of Page

Pajtos
Advanced Member



Sierra Leone
4659 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 30/07/2021 : 21:40:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Pajtos a Private Message  Reply with Quote
Stripčina! Stri-pči-na! Ovo je tako dobro, duhovito, inteligentno promišljeno stripče koje drži pažnju da bez problema mogu da dam preporuke za nabavku kao vrata.
Ja sam do ove dve knjige od Konstantina imao samo filmsku adaptaciju sa Rivsom ( nemam ni izdanje Belog puta) i uzeo sam eksperimentalno da vidim šta tu ima. I nisam se prevario. Ludilo od stripa. Epizode sa sirenom i jednorogom me izule iz obuće, ona sa utvarom iz bolnice mi bila baš spooky, a deo sa gavranima koje Konstantin nauči da psuju me pošteno nasmejao...
Početak je bio malo konfuzan (odlično su legla ova objašnjenja što je dao Rogan), ali kad se pohvataju konci vožnja ne staje do kraja drugog toma....
Roganu naklon do poda za prevod i sočne dijaloge....

Edited by - Pajtos on 30/07/2021 21:48:16
Go to Top of Page

Rogan
New Member



Serbia
297 Posts

Member since 12/04/2005

Posted - 31/07/2021 : 20:26:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Rogan a Private Message  Reply with Quote
Baš ti hvala na lepim rečima - ovo je odziv kakvom samo možeš da se nadaš, ali znači da se sav trud isplatio, a naročito je zaslužan g. Džejms Vilkinson, britanski novinar i pokretač HB wiki-ja, koji je pomagao da se rastumači govor uličnih bandi i sl. UK lokalizmi.

"There is no Devil, it's just God when he's drunk"

-- Tom Waits
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 22/08/2021 : 11:50:46  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
majko mila,pročitah prvu svesku uz neviđenu muku,tri put se preznojih - sad kad vidim ove pozitivne komentare,ajde probaću još jednom.
Ali moram da kažem,pajtos je prelomio odluku,ostali mi nisu releventni.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10822 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 22/08/2021 : 13:10:16  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

majko mila,pročitah prvu svesku uz neviđenu muku,tri put se preznojih - sad kad vidim ove pozitivne komentare,ajde probaću još jednom.
Ali moram da kažem,pajtos je prelomio odluku,ostali mi nisu releventni.

Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10822 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 22/08/2021 : 13:10:47  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

majko mila,pročitah prvu svesku uz neviđenu muku,tri put se preznojih



to smo i ocekivali, da je drugacije ne bi valjalo
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6803 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 22/08/2021 : 14:59:15  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by anto

majko mila,pročitah prvu svesku uz neviđenu muku,tri put se preznojih



to smo i ocekivali, da je drugacije ne bi valjalo



Samo što sam završio prvu knjigu. Ništa bolje nisam čitao duže vreme. Odličan je.
Go to Top of Page

Rogan
New Member



Serbia
297 Posts

Member since 12/04/2005

Posted - 22/08/2021 : 17:29:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Rogan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

majko mila,pročitah prvu svesku uz neviđenu muku,tri put se preznojih - sad kad vidim ove pozitivne komentare,ajde probaću još jednom.
Ali moram da kažem,pajtos je prelomio odluku,ostali mi nisu releventni.



Prve dve sveske su ti puka uvertira/kontinuitetska objašnjenja za glavni serijal, tek od treće kreće pravi Spurijerov Konstantin, i crtački i scenaristički...

"There is no Devil, it's just God when he's drunk"

-- Tom Waits
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/08/2021 : 14:43:12  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Krenem pre neki dan sa čitanjem novog Konstantina,ali već pri samom prelistavanju vidim da ovo neće biti moj đir (inače Konstantin,Knige magije,kao i Dilan i slične stvari sa magijom,čarobnjaštvom,eksplicitnim nasiljem,multiverzumima,i ostalim dodatcima ovih koktela su mi bljak,mnjah&sl.),a onda nakon prvog poglavlja,smorih se totalno i batalih posao - bacim pogled na komentare na scomu i zaključim na osnovu njih da bi ipak trebao dati još jednu šansu.
Nakon prve wtf sveske,ide druga u istom stilu,ali onda ide trodelna horor avantura,Na tlu blage i zelene Engleske,gde je već druga priča - i dalje ovo nije ni blizu moj fah,ali način na koji se vodi priča,ideje i dijalozi su sjajni.Već od razgovora DonKona i Natali,sve ide kako treba.I dalje ja tu ne kapiram sve,ali itekako sam zadovoljan sam pročitanim.
Sređivanje je nešto opičeniji i duhovitiji Helblejzer, a Bergarin crtež se odlično uklopio u taj koncept;ovaj diptih mi je ipak nešto lošiji od prethodne priče.Završna sveska,Tišina je dobar stari horor.

Drugi tom mi je slabiji - doduše,početak,Britanija morem vlada,mi je oldskul horor u svom odličnom izdanju;ali nakon toga,sve do kraja,priče mi nisu nešto,koncetracija pada,sve više ne razumem šta čitam...

Da sam ovo i zaobišao,ne bih se zeznuo,ali drago mi je da sam pročitao novog DžonKona.

Svakako moram spomenuti bravurozan Draškov prevod.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 25/08/2021 17:32:07
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3125 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 25/08/2021 : 16:51:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Čitajući ovaj upis - ne kontam, padam, dižem se, sve manje shvatam...pomislio bi da je Draško prevodio Hegelovu Fenomenologiju duha a ne Hellblazera
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 25/08/2021 : 21:45:55  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Evo ja sinoc zavrsio prvu knjigu i bas sam prijatno iznenadjen, da ne kazem skoro pa odusevljen! Ovo podseca na Vertigo iz najboljih dana! Ali s dozom modernih zbivanja i vise politicki osvesceno. @Anto mnogo je bolji utisak kada se ovo cita posle sjajnih Gejmanovih Knjiga magije, tako su mnogo jasnija desavanja iz prvog i drugog poglavlja i pojavljivanje Timotija Hantera. Onda sledi prava cistokrvna horor prica u najboljem maniru starih Vertigo serijala iz 90ih s ukletim parkom i Vilijemom Blejkom (inace piscem/umetnikom/cudakom kog Alan Mur mnogo citira, pogotovo u Iz pakla, i sad ne znam da li sam ja mozda umislio ili postoji neka fizicka slicnost izmedju Alana Mura i beskucnika iz parka?) te sledi jedna prica vise sklona citaocima modernog senzibiliteta, pa jedna opet cistokrvna horor minijatura.
Ja obozavam taj Vertigo-misticni svet DC univerzuma koji je istrazivao Mur u Stvorenju, posle i Gejman u Sendmenu i Knjigama magije (pretpostavljam i u Crnoj Orhideji donekle, ali taj strip tek treba da dodje na citanje), pojavljivanja Spectrea, Phantom strangera, Doktora sudbine, demona Etrigana itd. Iako nema bas svega toga u ovom novom Konstantinu prisutna je ta atmosfera. Ono sto me je iznenadilo jeste koliko je strip politicki obojen, sto nije losa stvar, ali vise volim kad mi stripovi ne zauzimaju tako decidan stav, mada se on kroz te politicke polemike trudi da kaze nesto o osobinama/vrlinama/ljudskim vrednostima kakve su saosecanje s bliznjim, anti-rasizam, anti-ksenofobija itd.
U svakom slucaju, ja sam bas zadovoljan, zabavan, lud, na trenutke bas duhovit na-glas-se-nasmejem strip koji vredi imati u kolekciji pogotovo ako ste ljubitelji starog Vertiga iz 90ih!
Prevod je odgovarajuce duhovit i zabavan i u duhu srpskog jezika i izrazavanja!
Izdanje stampano u Rotografici fenomenalno!
Bacam se na citanje druge knjige!
Go to Top of Page

Rogan
New Member



Serbia
297 Posts

Member since 12/04/2005

Posted - 26/08/2021 : 21:26:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Rogan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Čitajući ovaj upis - ne kontam, padam, dižem se, sve manje shvatam...pomislio bi da je Draško prevodio Hegelovu Fenomenologiju duha a ne Hellblazera



Tastaturu pregrizao!

"There is no Devil, it's just God when he's drunk"

-- Tom Waits
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10822 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 26/08/2021 : 22:00:31  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
da li si poceo da prevodis helblejzera, od pocetka?
Go to Top of Page

Rogan
New Member



Serbia
297 Posts

Member since 12/04/2005

Posted - 26/08/2021 : 22:46:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Rogan a Private Message  Reply with Quote
Trenutni poslovi su, trenutno, poslovna tajna (trenutnih) poslodavaca. No svakako postoje već dva prevedena-a-neobjavljena Helblejzera još iz doba Belog puta (Royal Blood i Hard Time), pa se nadam da će i oni kad-tad ugledati svetlost dana. Ali mogu reći da buduća izdanja često (šokantno, znam) zavise od uspeha prethodnih srodnih stripova, stoga ono što smatrate valjanim, kvalitetnim i čega biste još želeli da vidite (ne samo HB-a, ne samo ČK) preporučujte, poklanjajte drugarima za rođendane, praznike i sl. a i pišite samim izdavačima, jer (s razlogom) više veruju kupcima no prevodiocima kad su u pitanju preporuke. No najviše veruju rezultatima prodaje.

"There is no Devil, it's just God when he's drunk"

-- Tom Waits
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/08/2021 : 01:55:20  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Nadam se da se ovaj Helblejzer dobro prodaje! I da cemo videti jos Dzona Konstantina! A moze i Dreaming od Sajmona.

Edited by - going going on 27/08/2021 02:26:04
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 01/09/2021 : 16:04:56  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Zaboravih da napisem da sam zavrsio Konstantina jos pre neki dan. Jako dobar kraj, koji nije bas razjasnjen u potpunosti i koji ostavlja mogucnost za nove, drugacije avanture Dzona Konstantina. Nadam se da ce Spurijer dobiti priliku da nastavi svoj rad, ne znam sto je serijal ogranicen na samo 12 brojeva.

Moja ocena za ove dve knjige bi bila 9,5/10

Takodje bih voleo da vidim da neko krene od pocetka ili nastavi tamo gde je BP stao sa izdavanjem Helblejzera.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3502 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 13/09/2021 : 20:07:39  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Nisam se družio sa Konstantinom još od beloputaških dana i bože koliko mi je nedostajao, ima nešto u tome kada čovek koji je poznat po tome da ne ispušta cigarete iz ruku komentariše kakav je to suludi svet dozvolio da cigarete toliko poskupe.. E moj Konstantine ostario si, ostarili su i tvoji čitaoci, ali ti si bar dobro ostario, za ne poverovati da imamo tu sreću da dobijemo Helblejzera koji će uspeti u tome da bude prepoznatljiv starim fanovima tako što će ostati veran originalnom serijalu, ali koji takođe u isto vreme uspeva i da stvori osećaj da se čita nešto "novo" - a Spurijer je uspeo upravo u tome

Jedan oldskul lik kao što je Konstantin sada pored cigare u rukama drži i smartfon što je slika koju nisam mislio da ću ikada videti ali svi oni atributi koji su krasili originalnog Helblejzera su i dalje ovde; pakleno / delirična / magijska / jezovnik atmosfera uz čest ton političke satire i kritikovanja Torijevaca, uostalom kakav bi to bio Helblejzer da nema kritikovanja aktuelnih / starih britanskih političara. Jedna od razlika je što se Konstantin nekada uglavnom sukobljavao sa demonima i anđelima dok se ovde uglavnom bavi mitološkim stvorenjima (sirene, jednorozi itd), ali svaka epizoda naslućuje da neko u pozadini vuče konce i samo čeka pravu priliku da istupi na pozornicu, a najbolji Helblejzer je uvek onaj kada mu je najžešći neprijatelj - on sam

Ako moram lupiti bar jedan minus onda bi to bio Bergarov crtež na kojeg nikako nisam mogao da se naviknem i vizuelno mi uz priču mnogo bolje paše Kembelov mračniji stil

Kakvi se sve stripovi rade danas zaista je tuga da je jedan ovako sjajan serijal zbog organizacijskih promena unutar DC-a prekinut posle samo 12 brojeva, najtužnije od svega je što iako su autori uspeli da zaokruže priču sam kraj naslućuje da je ovde bilo potencijala za više, još mnogo više..

Odličan je novi Konstantin i pohvale za izdavača i urednika za izbor naslova i držimo fige da ćemo u nekom skorijem periodu ugledati objavljivanje originalnih trkova, Helblejzer to svakako zaslužuje
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 17/09/2021 : 01:55:43  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Potpis na sve sto kaze naker!
Go to Top of Page

Rogan
New Member



Serbia
297 Posts

Member since 12/04/2005

Posted - 21/10/2021 : 20:52:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Rogan a Private Message  Reply with Quote
Evo lepog osvrta koji je malo izvan dežurnih stripskih krugova:

https://recenzija.blog/2021/10/09/sajmon-spurijer-helblejzer-1-i-2/

a izašao je i "zvaničniji" prikaz u novom broju nedeljnika Vreme:

https://imgur.com/a/T05WDuk

"There is no Devil, it's just God when he's drunk"

-- Tom Waits
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1582 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 21/10/2021 : 20:53:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Baš naručio, volim ovaj lik
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1582 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 28/10/2021 : 09:43:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Definitivno dobar strip. Imam još neke stripove u kojima konstantan ina glavnu ili sporednu ulogu ( swamp thing, knjige magije, sandman te izdanja od belog puta) I ako su vam ti stripovi dobri, svakako preporuka, ali da bi se popratio ovaj novi serijal dovoljno je za predznanje pročitati knjige magije, u principu nije baš nužno ali onda bi početak mogao biti baš konfuzan. Konstantin je prenesen u suvremeni London i to čak tako da ima veze sa kontinuitetom ( ali opet, nije važno poznavanje istog). Mračne i lude stvari se plete oko Konstantina i njegove nove ekipe koje kulminiraju u završnici sa brojnim iznenađujućim preobratima.

Ako ste čitali naslove koje sam spomenuo i bili su vam dobri, svakako dajte šansu i ovom naslovu, u suprotnom slobodno zaobidjite. Ako niste, nisam pametan što preporučiti. Koliko sam primjetio, konstantin je često koristio aktualnu zbilju kao pokretač horror elemenata a samim time i društvenu kritiku. Svakako dajte priliku pa ako vas uvučene onda svakako nabavite i starije naslove.
Go to Top of Page

Rogan
New Member



Serbia
297 Posts

Member since 12/04/2005

Posted - 31/10/2021 : 12:36:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Rogan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kerempir

Definitivno dobar strip. Imam još neke stripove u kojima konstantan ina glavnu ili sporednu ulogu ( swamp thing, knjige magije, sandman te izdanja od belog puta)



Postoji čak i (gotovo neprimetan) flešbek na Konstantinovo pojavljivanje u Časovniku sudnjeg dana, pa i na druženje s Kit iz Enisovog delanja na serijalu, ali to su samo fanservice momenti za hardkor fanove, mislim da je uprkos tome prilično pristupačna celina (posebno kad se prebrode uvodne dve epizode - Specijalac i Knjige magije tie-in - pa krene "glavni" serjal od 12 epizoda)

"There is no Devil, it's just God when he's drunk"

-- Tom Waits
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000