forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Najznačaniji stripovi (NCS ?)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5632 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 30/07/2021 : 13:23:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Sve ok, ja ovo shvatam kao raspravu o značaju (umetničkom? kulturnom? društvenom?) Sandmana, ne o tome koliko je dobro štivo ili vredno čitanja. Neki od meni omiljenih američkih stripova - npr. Sandman Mystery Theatre ili Orion - su bez pravog značaja, pa im nije mesto ovde, koliko god da ih volim ili mislim da su najbolji u svojim specifičnim žanrovima/kategorijama. Tako da se ne bih bunio i da neko dokaže da je Sandman najznačajniji strip svih vremena, samo što ja to do sada i dalje ne vidim.


Ma nije bitno što je meni to najdraži strip, ali smatram i da bi objektivno trebao ući na listu 50 najznačajnijih stripova. Znam da Vertigo nije osnovan samo zbog Sandmana, ali je Sandman u vrijeme osnutka Vertiga bio glavni naslov te edicije. Mogao je biti neki drugi strip, ali bio je baš Sandman. Zar nije na taj način utjecao na buduće autore stripova?

quote:
Originally posted by ridiculus

Usput, meni je Ramadan jedna od omiljenih epizoda, a zasebna je i Gejman se stvarno raspisao, toliko da mi deluje skoro kao ilustrovana knjižica.


Ramadan stvarno jeste takav, kao i recimo ona priča o duši grada iz Kraja svjetova, meni osobno te epizode nisu toliko drage upravo zbog stila kojim su ispričane :D Ramadan je vrhunska ideja, i svakim čitanjem mi je sve bolja, ali volio bih da je više "stripovski" urađena. E sad, takve su priče srećom u manjini, inače bih vjerojatno drukčije gledao na cijeli serijal.

quote:
Originally posted by ridiculus

Što se tiče Mura, Miracleman mu je bio jedan od najranijih radova, pa ne mislim da je reprezentativno za ovakvu raspravu.


Moore je meni sveukupno bolji od Gaimana jer mi od njega sve pročitano valja, dok Gaiman, po meni, ni s čim drugim nije dosegao tu razinu kvalitete kao na Sandmanu.

quote:
Originally posted by ridiculus

Nisam hteo ranije da je potežem jer je lista jednog čoveka, i to još prilično amerikocentrična - iako je Tano Filipinac - ali dosta se slaže sa ovim što sam pričao do sada.

Ukratko:
1. Kurtzman
2. Tezuka
3. Barks
4. Spiegelman (ne toliko sam po sebi, ali dobio je Pulicera, dođavola!)
5. Stan Lee (sa saradnicima)
6. Eisner
7. Charles Schulz
8. Alan Moore
9. Otto Binder
10. Claremont

Jedino u Bindera nisam upućen, a ovo drugo mi zvuči solidno. Ima i dodatak, gde priča o mogućem nastavku liste, i to kaže:

quote:
Neil Gaiman is certainly influential because of SANDMAN, but it wasn't enough to get him into the top 10, mainly because anyone influenced by Gaiman is, in a very real way, influenced by Alan Moore.



Takođe i o Morisonu:

quote:
Grant Morrison is a very popular writer, but influential? He's a little too unique to really be that influential.


A, opet, čuo sam mnogo više strip-scenarista koji kažu da im je uzor Morison nego Gejman, tako da se ne bih baš složio sa konstatacijom da jedinstvenost osujećuje značaj.



Ne bih komentirao puno listu jer sam samo od trojice autora čitao značajan broj radova (tu ubrajam i Spiegelmana s jednim pročitanim naslovom :D), ali nekako mi logično dođe da je Morrison inspiracija većem broju scenarista jer je češće od Gaimana radio na popularnijim naslovima. Bi li, recimo, Sclavijevi "Divovi dobra i zla" toliko odjeknuli da je bila riječ o nekom novom junaku umjesto Zagora? Tako je i Morrison, pretpostavljam, pišući za već popularne junake, dopro do većeg broja potencijalnih nasljednika od Gaimana.

Naravno, moguće i da sam se sad žestoko provalio, ali djeluje mi logično :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10078 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 30/07/2021 : 13:33:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Što se tiče MAD-a, postojao je i "comic book", ali to je već igra reči. Ako nema drugog načina da povežem sve te humorističke stripove osim pod naznakom magazina "MAD", onda bih tako i učinio. Čisto da se najveći uticaj u istoriji stripa ne bi izlio u ništavilo zbog semantike.




Nitko ne spominje Al Cappovog L'il Abnera koji je imao veliki utjecaj između ostalog i kao prethodnica i inspiracija MAD-ovim parodijama:



https://www.printmag.com/post/lil-abner-al-capp-monster-cartoonist

https://en.wikipedia.org/wiki/Li%27l_Abner

Na to ukazuje i Lambiek:

https://www.lambiek.net/artists/c/capp_a.htm

Osobno sam uvjeren da se taj utjecaj može naći i u Alanu Fordu.


Edited by - Peyo on 30/07/2021 13:36:18
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1414 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 30/07/2021 : 15:00:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

Ma nije bitno što je meni to najdraži strip, ali smatram i da bi objektivno trebao ući na listu 50 najznačajnijih stripova. Znam da Vertigo nije osnovan samo zbog Sandmana, ali je Sandman u vrijeme osnutka Vertiga bio glavni naslov te edicije. Mogao je biti neki drugi strip, ali bio je baš Sandman. Zar nije na taj način utjecao na buduće autore stripova?


quote:
Ne bih komentirao puno listu jer sam samo od trojice autora čitao značajan broj radova (tu ubrajam i Spiegelmana s jednim pročitanim naslovom :D), ali nekako mi logično dođe da je Morrison inspiracija većem broju scenarista jer je češće od Gaimana radio na popularnijim naslovima. Bi li, recimo, Sclavijevi "Divovi dobra i zla" toliko odjeknuli da je bila riječ o nekom novom junaku umjesto Zagora? Tako je i Morrison, pretpostavljam, pišući za već popularne junake, dopro do većeg broja potencijalnih nasljednika od Gaimana.



Nadam se da u tu trojicu autora ubrajaš i Schulza ili napuštam diskusiju!!!

Sandman jeste bio komercijalni razlog pokretanja Vertiga, ali:
1. ja i dalje vidim Swamp Thing kao začetnika čitavog trenda i
2. edicije i izdavači su samo posrednici, i nije mnogo bitno pod kojom etiketom će šta da se pojavi. Vertigo je nastao na jednom jezičkom području u doba krize stripa na njemu - moguće da je njegov značaj već samo time naduvan, jer je to jedino što je čitava generacija, kojoj je tadašnji Image bio neukusan, znala i čitala. Posebno ovde kod nas. Tako da se i dan-danas neki naslovi odatle pominju kao najbolji, iako bi u svakom drugom mediju takve pojave bile suvi prosek. (Ima primera na onoj prvoj listi što ju je Peyo postavio).

Morison je "nagovestio" Vertigo sa Doom Patrol, koji nisu bili popularni likovi, i to mu je verovatno najznačajnije delo, barem zbog dužine i ambicioznosti.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1414 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 30/07/2021 : 15:04:49  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Nitko ne spominje Al Cappovog L'il Abnera koji je imao veliki utjecaj između ostalog i kao prethodnica i inspiracija MAD-ovim parodijama


Stićićemo do pećinskih crteža, vidim ja.

quote:
Osobno sam uvjeren da se taj utjecaj može naći i u Alanu Fordu.



Da, baš sam se pitao odakle to, ali nemam znanja o genezi tog stripa. Alan Ford u Jugoslaviji je porediv sa MAD-om u Americi (i šire).

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5632 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 30/07/2021 : 15:15:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Nadam se da u tu trojicu autora ubrajaš i Schulza ili napuštam diskusiju!!!



Recimo onda četvorica :D Nije da nisam čitao Peanuts, ali uglavnom kroz razne revije, nikad u formi sabranih djela. Nisam pretjerani ljubitelj takve forme stripova, mogu ih čitati ali brzo me zamore u većoj količini.

U biti, s ove liste nikad nisam čitao samo Kurtzmana i Bindera, ali i to se polako mijenja jer sam sinoć, potaknut ovom raspravom, pročitao prvi broj Mad magazina ;)

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Dalen
Senior Member



Croatia
2259 Posts

Member since 13/03/2003

Posted - 30/07/2021 : 15:32:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Dalen a Private Message  Reply with Quote
Lista je apsolutno/totalna američka debilana. Ameri imaju znanje i ukus za strip koliko i magarac za astronomiju.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12797 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 30/07/2021 : 15:42:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dalen

Lista je apsolutno/totalna američka debilana. Ameri imaju znanje i ukus za strip koliko i magarac za astronomiju.


Nisam siguran da li se zajebavaš, ili si ozbiljan.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3309 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 30/07/2021 : 15:46:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
mene buni bringing up father. volim i ja taranu ali zasto je na listi? verovatno ne vidim nesto ocigledno, nesto sto danas uzimamo zdravo za gotovo.

captain america se cini kao iznudjeno resenje, kao obaveza da se navede bar jedan kirby.

Edited by - Vlaadisha on 30/07/2021 16:00:57
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6935 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/07/2021 : 16:01:26  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ima Crumba.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6935 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/07/2021 : 16:02:14  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ah, editovao si.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5632 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 30/07/2021 : 16:28:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Hajdemo, koji bi stripovi iz posljednjih 30-ak godina zaslužili ući na listu?

Ja bih ubacio Walking Dead i Zerocalcarea, ovako na prvu.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1414 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 30/07/2021 : 16:57:08  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

mene buni bringing up father. volim i ja taranu ali zasto je na listi? verovatno ne vidim nesto ocigledno, nesto sto danas uzimamo zdravo za gotovo.



Zato sam se i našalio kad je Peyo rekao da ovo izgleda kao njegova kolekcija. Ovakva lista mi izgleda kao nešto što bi nastalo na našim prostorima... mada, onda bi valjda bilo i više Italijana, zar ne? Verovatnije negde u Evropi. Sumnjivo je što je nije lako naći a za zvaničnu instituciju kao što je NCS, to ne bi trebalo da se desi.

Nema veze, shvatio sam je samo kao poziv za raspravu.

A moguće je da su naši ljudi napravili greškice u kucanju, kada su je prenosili - zato Spiderman, Schultz, itd. Nije tad bilo interneta kao danas i brzog copy-paste.

I šta će kog đavola Akkanbe ikkyu tu? 10 godina sam se bavio mangama, na originalnom jeziku, i jedva da sam čuo za to. A jeste objavljeno u Francuskoj, Nemačkoj, Italiji, i Španiji, prema Vikipediji.


In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 30/07/2021 16:58:17
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3309 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 30/07/2021 : 17:14:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

Hajdemo, koji bi stripovi iz posljednjih 30-ak godina zaslužili ući na listu?

Ja bih ubacio Walking Dead i Zerocalcarea, ovako na prvu.

možda asterios, neki chris ware...? babe & žabe
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1602 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 30/07/2021 : 18:14:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Mozda grijesim, ali mislim da je jeremiah utjecajniji od tornjeva...


To je i moje mišljenje, i sigurno još nekih, ali se oni ne oglašavaju javno na forumu po tom pitanju...

Doduše, čitao sam samo drugu epizodu Tornjeva u Strip Artu, ali iz nje nisam mogao da uvidim
po čemu je taj serijal značajniji od Džeremaje?!

Neka su Tornjevi kvalitetni crtački i scenaristički, ali kad je u pitanju kultni status, specifičnost sadržaja, inovativnost,
značaj za strip (i druge medije) i Hermanov magnum opus, odnosno serijal koji nam je glavna asocijacija
na njega kao kompletnog autora (pa i šire, kao autora crteža sa drugim scenaristima) onda je to Džeremaja (i Kurdi).
(Sad, što nije na vreme prekinuo serijal nego ga i dalje cedi nauštrb kvaliteta, to je druga priča.)

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1602 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 30/07/2021 : 18:20:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

mene buni bringing up father. volim i ja taranu ali zasto je na listi? verovatno ne vidim nesto ocigledno, nesto sto danas uzimamo zdravo za gotovo.


Verovatno ne vidiš...

Jok, nego je Akkanabe uticajan i značajan, a Tarana nije...

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10078 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 30/07/2021 : 18:45:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Zato sam se i našalio kad je Peyo rekao da ovo izgleda kao njegova kolekcija. Ovakva lista mi izgleda kao nešto što bi nastalo na našim prostorima... mada, onda bi valjda bilo i više Italijana, zar ne? Verovatnije negde u Evropi. Sumnjivo je što je nije lako naći a za zvaničnu instituciju kao što je NCS, to ne bi trebalo da se desi.

Nema veze, shvatio sam je samo kao poziv za raspravu.




Ako bih vremenski locirao ovu listu (ako mi nije nešto promaklo) rekao bih početak 90-ih godina. I da, ne vjerujem ni ja da je NCS-ova, možda kreirana od nekog fana, iz Comics Journala i sl. Ti naslovi su tada (skoro svi - El Cid koliko znam nije i možda još ponešto) bili dostupni na engleskom jeziku.

http://www.tcj.com/

Još samo da dodam ovo (da me netko krivo ne shvati budući da sam ga više puta spomenuo) Palaciosov El Cid je fenomenalno nacrtan i jako bih želio da ga netko ovdje objavi.

Edited by - Peyo on 30/07/2021 19:04:14
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1414 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 30/07/2021 : 18:56:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Bone i Hate su iz 90-ih, ali izlazili su duže vreme. Pogledao sam na japanskoj Vikipediji: Akkanbee ikkyuu (kako se pravilno piše latinicom) je izlazio od 1993-96. A bilo je sigurno potrebno još neko vreme da izađe u Evropi.

Dakle, smestio bih listu pre u poslednje godine te decenije.

Skoro sam čitao neki stariji intervju sa Scottom McCloudom gde pominje Love and Rockets i kako Comics Journal voli taj strip, do mere da ubeđuje čitaoce da ga čitaju svi koji se bave stripom - i onda se našalio na račun toga, pošto smatra to preterivanjem.

Tako da me zaista pojavljivanje Love and Rockets podseća da je umešan Journal u nekom vidu, obliku, ili prisustvu... iako bih i ja taj strip uključio.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

RadioClash
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1670 Posts

Member since 20/11/2015

Posted - 30/07/2021 : 19:00:45  Show Profile Show Extended Profile  Send RadioClash a Private Message  Reply with Quote
Ova lista je napravljena negdje između 1996 i 1999. Najmlađi naslov je Akkanabe (1993-1996), a ova lista se spominje 22.01.1999 ovdje http://www.stripvesti.com/arhiva/svesti004.htm

"I’ll have two number 9s, a number 9 large, a number 6 with extra dip, a number 7, two number 45s, one with cheese, and a large soda."

Edited by - RadioClash on 30/07/2021 19:03:03
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1414 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 30/07/2021 : 19:03:16  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Još samo da dodam ovo (da me netko krivo ne shvati budući da sam ga više puta spomenuo) Palaciosov El Cid je fenomenalno nacrtan i jako bih želio da ga netko ovdje objavi.



Nisam ti ni uzeo za zlo! Nisam El Cida nikad čitao u celini, ma ni u delovima, ali viđao sam table, i zaista izgleda sjajno. Nisam čuo da ga je iko pomenuo na engleskom govornom području izuzev Sajmonsona, pa me zato čudi pojavljivanje ovde. Ma, kakva američka lista, to se neko šalio sa nama...

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10078 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 30/07/2021 : 19:03:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=92&TOPIC_ID=34842#2068143

Da, vjerojatno je lista ipak napravljena u drugom dijelu 90-ih.

Edited by - Peyo on 30/07/2021 19:06:08
Go to Top of Page

RadioClash
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1670 Posts

Member since 20/11/2015

Posted - 30/07/2021 : 19:20:31  Show Profile Show Extended Profile  Send RadioClash a Private Message  Reply with Quote
Ja cijelo vrijeme mislio da se radi o El Cidu koji je objavljivan u Eerieu sedamdesetih. Ovo je neki realističniji, valijantski El Cid. Postoji li barem na engleskom?

"I’ll have two number 9s, a number 9 large, a number 6 with extra dip, a number 7, two number 45s, one with cheese, and a large soda."
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1414 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 30/07/2021 : 19:24:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Koliko ja znam, ne. Mada moji podaci nisu sveži.

Ali jeste iz 70-ih.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 30/07/2021 19:25:28
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10078 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 30/07/2021 : 19:27:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Koliko ja znam ne.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1414 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 30/07/2021 : 19:30:50  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Bacio sam pogled, Palacios nema englesku stranicu na Vikipediji. Al' zato ima srpsku!!!

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3309 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 30/07/2021 : 20:36:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by RadioClash

Ova lista je napravljena negdje između 1996 i 1999. Najmlađi naslov je Akkanabe (1993-1996), a ova lista se spominje 22.01.1999 ovdje http://www.stripvesti.com/arhiva/svesti004.htm

the plot thickens! lista je potpisana sa serbiancafe (sajt? korisnik? korisnik sa sajta? SANdMAN bio aktivan?). na strip vestima postoji i lista dobitnika nagrade reuben, koju dodeljuje NCS... tako da i ova moze biti autenticna, uprkos tipfelerima.
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000