forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 O novom koloru starih stripova
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 13/09/2021 : 23:24:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Pošto se ova tema često ponavlja, i često čujemo žalbe na dobijene rezultate, evo šta o tome kaže Jose Villarrubia, i sam čuveni umetnik i kolorista:


In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 13/09/2021 23:25:00

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/09/2021 : 23:36:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Mislim da u ovoj temi nema točnog odgovora šta je bolje. Jednostavno ide po principu šta se kome više sviđa i to je to. Meni negdje paše, negdje nije... Npr. u Conanu mi je novi kolor lijep, ugodan i puno bolji od predrečavog pokušaja rekreiranja starog kolora, u Killing Joke mi je također vrlo dobar i lijepo mi izgledaju obje verzije, dok mi recimo u Mooreovom Swamp Thingu novi kolor izgleda poprilično plastično i umjetno. Slično mišljenje imam i za Miraclemana, ali nažalost tu nema alternative jer su stara izdanja sa starim kolorom nenormalno skupa.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 13/09/2021 23:39:47
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 14/09/2021 : 00:51:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
evo primera sa drugih topica

jedno poredjenje sa neta: novine vs bocola vs fanta vs rekolor



pre nego svi kazete kako je rekolor dobar, ima i ovakvih tabli gde se doticni zanese u photoshopu


Edited by - Vlaadisha on 14/09/2021 01:04:52
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 14/09/2021 : 00:52:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
ima toga jos ali je teze naci skenove.

zavisi i kako je skenirano; bocola vazi za jedno od boljih izdanja (valjda mnogi koriste njihove materijale) ali ovde se gubi informacija u crtezu




verovatno je tesko naci neku zlatnu sredinu. koji od ova dva kolora, recimo?



fotka novina vs sken fante:



opet uz ogradu da je bolje uzivo uporedjivati, jer zavisi kako je obradjeno itd.

Edited by - Vlaadisha on 14/09/2021 01:06:24
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 14/09/2021 : 00:53:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
evo kako izgledaju fosterova uputstva za originalne boje:

Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 14/09/2021 : 00:55:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
s druge strane, rekolor konana je uglavnom dobro primljen

Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 14/09/2021 : 00:56:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
proces

Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 14/09/2021 : 00:59:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
kralj kul, sirov sken vs reprinti. novinski papir je drugacije upijao pa su boje mutnije a crna je siva. na stranu sto ni sam papir nije bas beo (sve do baxtera osamdesetih?). rezultat nije identican jer je ta nama bliska estetika posledica ogranicenja tadasnje tehnologije.

Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 14/09/2021 : 01:00:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
evo razlika u papiru za istu paletu. ovo Y, R i B su yellow, red i blue, pa se kombinacijom dobijaju sve ostale boje. s tim sto ranije nisu ni imali ili koristili sve nijanse (recimo bledo zute).



a ovo je ista paleta na novijem papiru:

Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 14/09/2021 : 01:11:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
...uz napomenu da sam ja odrastao uz biblioteku lale, tako da mi je sve ovo gore super




čist pop art!
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 14/09/2021 : 11:27:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Super je ovo poslednje, ništa mu ne fali!

Tačno je da je raniji sistem bio upotrebljavan iz nužnosti, zbog tehnoloških ograničenja štampe, ali nužnost, ne obilje, je majka izuma.

Villarrubia jasno kaže u intervjuu da je jedini razlog zašto Marvel i DC temeljno rekolorišu svoja izdanja starijeg materijala ukus.

Što se tiče toga šta je bolje, zavisi od konkretnog slučaja, ali nije to toliko stvar ukusa k'o što se priča. Kod publike je više stvar navike.

Postoje pravila koja se odnose na boje, i kako čovek psihološki reaguje na njih. Da li je to biološki ili kulturno uslovljeno, druga je stvar, ali, u svakom slučaju, duboko je ukorenjeno i može se sa matematičkom preciznošću pričati bar o nekim stvarima. Postoji točak boja i raspored na njima nije nasumičan.

Glavno pravilo bi bilo da kolor ne odvlači od ostalog, da ne šteti toku priče ili crtežu rađenom tušem. Strip se kao umetnost (i zanat, zabava, itd) uglavnom još uvek bazira na liniji. Slikarstvo se, kao primer suprotnosti, zasniva na bojama - boje određuju oblike. Kada u stripu kolorista pokuša da se takmiči sa crtačem i da radi njegov posao, to retko izađe na dobro. Nije bitno koliko je dobar odabir boja, bitna je celina, i boje moraju da služe tome.

Villarrubia je na primeru Killing Joke dotakao sledeće pitanje: da li je priča bolja kao nadrealistična ili realistična? Jer se na to svode verzije koje su kolorisali Higgins i Boland.

Richard Corben je bio svet za sebe. Možda mu je Michael Golden bio najbliži. Čik nek neko proba da "rekoloriše" Corbena... pa da se skupi raja da ga linčuje.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 14/09/2021 : 11:36:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Meni je npr. užasno to što Neal Adams inzistira da se svi njegovi stripovi ponovno bojaju, a rezultat je (barem u mojim očima) strašno loš i ružan. Baš mi se ne sviđa. Stavio bih par primjera, no na mobitelu sam i komplicirano mi je kopirati.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 14/09/2021 : 11:44:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Evo kako izgleda Goldenova tabla za priču koju je postavio, nacrtao, i obojio. Objavljeno u Marvel Fanfare #47, 1989. Taj naslov je bio samo za striparnice, pa je bio na nešto boljem papiru.


In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 14/09/2021 : 15:42:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
divota
quote:
Originally posted by Paka01

Meni je npr. užasno to što Neal Adams inzistira da se svi njegovi stripovi ponovno bojaju, a rezultat je (barem u mojim očima) strašno loš i ružan. Baš mi se ne sviđa. Stavio bih par primjera, no na mobitelu sam i komplicirano mi je kopirati.

evo, stavljali smo vec na drugoj temi. da, bitno je reci da neki autori insistiraju na rekoloru...

Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 15/09/2021 : 08:50:06  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Meni ovo jezivo, kao da je izvršena plastična operacija na stripu.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/09/2021 : 09:04:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Meni ovo jezivo, kao da je izvršena plastična operacija na stripu.



Ili upgrade!

Rekao bih da je strip (bar za mene) dobio novu bolju dimenziju.
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 15/09/2021 : 10:47:24  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Pa to, nekom je kad neko uradi plastičnu operaciju to poboljšanje, meni nije.
Ako ćemo da glasamo, ja sam da se stari stripovi ostave na miru, takvi kakvi su napravljeni treba i da ostanu. Samo može da se digitalno obnovi kolor koji je inicijalni bio zamišljen.


Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 15/09/2021 : 10:52:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Koliko je uzasan ovaj novi kolor najbolje govori cinjenica da je u cetvrtom kadru majmun prakticki pojeo likove koji bi trebali biti u prvom planu. Jednostavno dominira kadrom i preuzima glavnu ulogu sto nikako ne bi trebao.
U zadnjem kadru na jaknama fino vidimo masakr kolora nad tuserskim linijama... Dakle uzas.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 15/09/2021 : 11:49:04  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Neal Adams je otiša na kvasinu odavno.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6581 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 15/09/2021 : 16:05:19  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Kolor na stranu, ali stvarno je bio dokon čovek da prepravlja svoje stare stripove. Bolje da je crtao nešto novo.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 15/09/2021 : 16:09:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Kolor na stranu, ali stvarno je bio dokon čovek da prepravlja svoje stare stripove. Bolje da je crtao nešto novo.



To mi je u rangu ko kad neki bendovi 15-20 godina kasnije ponovno snime neki svoj album ispočetka. Nikad to nije izašlo na dobro rezultati su mahom poražavajući.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 15/09/2021 : 16:28:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Bolje da je crtao nešto novo.

nisi citao batman odyssey?
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 15/09/2021 : 17:44:03  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
A ko je to uspio pročitati?:)

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6581 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 15/09/2021 : 18:05:31  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by alexts

Bolje da je crtao nešto novo.

nisi citao batman odyssey?



Crtao, ne i pisao.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/09/2021 : 19:39:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
U prvi mah sam pomislio da mislite na ovo:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_Odyssey_(comics)

pa skoro potvrdih ...
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11585 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 15/09/2021 : 20:10:42  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Richard Corben je bio svet za sebe. Možda mu je Michael Golden bio najbliži. Čik nek neko proba da "rekoloriše" Corbena... pa da se skupi raja da ga linčuje.


Već učinjeno.
Drugi dio njegove sage Son of Mutantworld je nanovo obojen. Uradila njegova kćerka Beth doduše pod njegovim nadzorom. Prvi dio nisu dirali.

Njemački izdavač Splitter objavio koncem 2020. Još nisam vidio kako izgleda uživo ali je istina.

Have mercy
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000