forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 191 Carbone & Silicium
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

borg
Senior Member



Serbia
2050 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 03/01/2022 : 19:19:09  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Prigovore tipa "u Blade Runneru koriste konvekse monitore sa katodnim cijevima" sam uvijek smatrao cjepidlačenjem...

Na Kubi i dan danas voze aute stare i preko pola stoljeća, zar ne?

Nadalje, to što vlada/korporacija traži robote koje je proizvela, no koji su onda odbili svoj predodređeni istek roka trajanja i dali se u odmetništvo je glavna premisa oko koje se vrti jedan kanonski SF klasik kojeg sam već spomenuo. Nije mi čudna ta premisa tamo kao ni ovdje.

Također, tek kad Carbone postane glavni ideolog i vođa prevratničkog gerilskog pokreta počnu ih aktivno goniti cijeli vojni odredi, dotad i nisu nešto specijalno proganjani, opet ne vidim ništa čudno tu. Uostalom, nisu njih dvoje ni bilo koji "obični" roboti, oni su upravo prva 2 prototipa od kojih je sve počelo.

I na kraju, normalno da se roboti međusobno traže preko prepoznavanja lica. Kao prvo, čisto iz tehničkih razloga: Silicone je od početka u ilegali i aktivno se trudi ne ostavljati bilo kakav digitalni trag (a i traže se oni u stripu i na druge digitalne načine, ne samo preko prepoznavanja lica). Kao drugo, da se umjesto preko lica identificiraju isključivo preko nekakvih apstraktnih digitalnih obilježlja bi poništilo jednu od glavnih poanti stripa. Lice im daje osobnost. Carbone mijenja lica ali si uvijek ureže isti ožiljak na čelo, a Silicone cijelo vrijeme nastoji zadržati isto tijelo, a kad ga unište pronađe ga i "zalijepi" si staro lice na novo.



Blade Runner je neodgovarajuće uvoditi ovde u kontekst.
Poređenje automobila i kompjutera je takođe neodgovarajuće. Kao što znaš, automobil star pedeset godina može biti skoro podjednako funkcionalan kao i novi. A kompjuter od pre pedeset godina staje na dva hektara i ima par čipova (veličine tvoje dnevne sobe).
Zato se i neću upuštati u dalja objašnjenja tog tipa, jer mislim da stvarno nisu na mestu. Niko nije zamerio to što je neki deo zastareo u odnosu na današnji pojam.
Vlada/korporacija je i prestala da postoji, ne znam tačno u kom trenutku to pomenuše, negde posle 100god. čini mi se, mrzi me da tražim...

Moje zamerke su bile na evolutivnu (ne)doslednost i (ne)maštovitost autora odnosno upitnu filozofsku kreativnost.
Da ukratko objasnim:

Autor, kao i mnogi drugi pre njega upada u klasičnu zamku. Stvara novu vrstu. Ali joj nameće težnju da liči na ljude. Upravo posedovanje lica vidim kao najveći promašaj kod ovog dela.
Posebno što posle pet minuta od "rođenja" ova dva samosvesna AI robota oni kažu da su superiorni u odnosu na ljude. Malo kasnije zaključuju kako ljudi nisu ništa drugo do unapređeni majmuni. A opet im autor nameće evolutivni put čoveka. Da imaju telo, da imaju čula, hormone, da imaju lice...
A sa druge strane se zanemaruje činjenica koju oni iskazuju na samom kraju romana kao i na samom početku. Da je jedan sekund njima na mreži kao ljudska godina. Da oni svake sekunde razmene više reči, informacija, razmišljanja nego što bi ljudi za godinu. Pa, onda dolazimo do zaključka da roboti, koji su u startu toliko superiorniji od ljudi ni za dva miliona robotskih godina ne mogu da ostvare značajan evolucijski pomak. Nego teže tome da budu kopije ljudi.Ovde autor upada u klasičnu egoističnu zamku da je čovek savršena mašina i da to mnogo naprednije biće pokušava da dostigne.
Ovladaju matematikom, a ne mogu kodiranjem i programiranjem.
Ljudi pokušavaju biti roboti, ugradnjom svih onih gadžeta dok u isto vreme roboti pokušavaju naći ljudski identitet.
I, da, mislim da je smešno što i posle trista godina ljudi i dalje jure dva odbegla robota. Jel treba da objašnjavam zašto?

Umesto toga, autor je trebalo da ponudi šta su to osnovne potrebe napredne samosvesne AI. Koji su primarni nagoni tako jedne nove vrste. Dalje, sa kakvim se moralnim/etičkim/evolucijskim dilemama nose. Kakav je njihov odnos prema drugim vrstama na zemlji, i kakav je odnos prema samoj planeti na kojoj žive. Koji je viši stupanj njihovog postojanja kojem teže. Ako hoće da grade individulnost, onda u čemu bi se odlikovala različitost. A ako postoji različitost postoje i podele itd.
Ma, u milion pravaca je mogao otići autor na 300 stranica. I svaki mi se čini originalniji i bolji od ovoga.
Na kraju on i daje neki put, ali suviše kasno. To mi se čini kao prvi logičan potez, odmah na početku stripa.
Sasvim je logično - obezbediti autonomiju funkcionisanja (izvore napajanja, održivost sistema...), stvoriti još samosvesnih AI i stvoriti kolektivnu svest, tj formirati društvo, pa sve dalje.
Nekako mi je autor izgubio previše vremena na furanje ljdskosti kod AI. A trebao je da stvori novu vrstu. i da pokaže osobenosti te nove vrste a ne da imitira svoju vrstu.

Nekako mi ceo strip u raskoraku.
Opet ponavljam, ima elemenata u stripu, ali mu više od 3/5 ne bih dao, ako baš mora da se oceni.

Resistance is futile.

Edited by - borg on 03/01/2022 21:22:51
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4951 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 04/01/2022 : 11:44:10  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
To o čemu pričaš se manje-više svodi na to da si ti u startu imao jedno viđenje ove teme i htio si da strip priča priču iz te perspektive. No s obzirom da je ovaj žanr spekulativna fikcija koja ostavlja ogroman prostor mašti na volju, to je samo jedna od mogućih perspektiva. Autor je ispričao priču iz ugla kojeg je on htio ispričati (a taj ugao bi manje-više bio transhumanizam). Odmah u onom tekstu (pismu) na početku stripa se kriju odgovori na neke tvoje komentare: što znači mogućnost robota da obrađuju beskonačne količine informacija u kratkom vremenu ako nemaju nikakve želje, žudnje, ideale koji bi ih motivirali da s tim informacijama nešto naprave? Je li inteligencija samo mogućnost brzog usvajanja i obrade velikih količina informacija ili je, paradoksalano, za pravu inteligenciju potrebno da sadrži upravo maloprije nabrojane iracionalne osobine? A od koga su roboti mogli naučiti te osobine nego od svojih tvoraca (ako ih uopće mogu naučiti)? Ti pitaš koji su primarni nagoni takve AI vrste - pa upravo to je ono glavno što pita i ovaj strip, odnosno za početak pita ima li AI vrsta uopće ikakve primarne nagone. Robot može programirati bolje od ljudi i robot može poizvesti nove, usavršenije robote, međutim robot ne radi ništa od toga ako mu se ne naloži da to napravi. Koliko god roboti bili "inteligentni" još uvijek ne postoji robot koji bi nešto nepredvidljivo na svoju ruku napravio. Deep Blue može pobijediti Kasparova u šahu, međutim Deep Blue ne može izmisliti novu igru i reći Kasparovu danas mi se ne igra šah već ova nova bolja igra koju sam izmislio jer mi je došlo tako. Mi današnji ljudi već pomalo jesmo poput robota opisanih u stripu. Non-stop smo priključeni na globalnu mrežu znanja i možemo za čas doći do bilo koje informacije koja nas zanima. U odnosu na ljude od prije par stotina godina mi po količini dostupnih informacija i brzini kojom ih možemo obraditi mi stvarno jesmo SF roboti. Međutim, je li se ono što nas motivira i pokreće fundamentalno promijenilo?

Roboti u stripu nisu nova samonikla vrsta, već su ih stvorili ljudi na svoju sliku i priliku. Oni nisu nova vrsta bilo kakvih bića, već su oni prije nova vrsta "ljudi". Ovaj trip se ne bavi spekulacijom o novoj izmišljenoj vrsti koja bi bila drugačija od ljudi, već se bavi razmišljanjem o mogućem smjeru u kojem će ići razvoj ljudske vrste. Poanta je da je upravo "ljudskost" ono što razlikuje svjesna bića od strojeva.


PS: Moram priznati da ne vidim ni zašto je Blade Runner neprimjerena usporedba. Obje priče vrte se oko humanoidnih robota koje su razvili ljudi kako bi obavljali točno određene zadatke (poslove) umjesto ljudi, u obje priče roboti imaju ugrađen istek roka trajanja, u obje priče roboti razviju svijest i emocije zbog kojeg odbiju taj rok trajanja i postaju outlawi, te se obje priče vrte oko diskusije mogu li roboti razviti emocionalne osobine ljudi i što to znači za ljudsku vrstu.

Edited by - vukozec on 04/01/2022 14:18:00
Go to Top of Page

Chui
Senior Member



1007 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 04/01/2022 : 13:27:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

To o čemu pričaš se manje-više svodi na to da si ti u startu imao jedno viđenje ove teme i htio si da strip priča priču iz te perspektive. No s obzirom da je ovaj žanr spekulativna fikcija koja ostavlja ogroman prostor mašti na volju, to je samo jedna od mogućih perspektiva. Autor je ispričao priču iz ugla kojeg je on htio ispričati (a taj ugao bi manje-više bio transhumanizam). Odmah u onom tekstu (pismu) na početku stripa se kriju odgovori na neke tvoje komentare: što znači mogućnost robota da obrađuju beskonačne količine informacija u kratkom vremenu ako nemaju nikakve želje, žudnje, ideale koji bi ih motivirali da s tim informacijama nešto naprave? Je li inteligencija samo mogućnost brzog usvajanja i obrade velikih količina informacija ili je, paradoksalano, za pravu inteligenciju potrebno da sadrži upravo maloprije nabrojane iracionalne osobine? A od koga su roboti mogli naučiti te osobine nego od svojih tvoraca (ako ih uopće mogu naučiti)? Ti pitaš koji su primarni nagoni takve AI vrste - pa upravo to je ono glavno što pita i ovaj strip, odnosno za početak pita ima li AI vrsta uopće ikakve primarne nagone. Robot može programirati bolje od ljudi i robot može poizvesti nove, usavršenije robote, međutim robot ne radi ništa od toga ako mu se ne naloži da to napravi. Koliko god roboti bili "inteligentni" još uvijek ne postoji robot koji bi nešto nepredvidljivo na svoju ruku napravio. Deep Blue može pobijediti Kasparova u šahu, međutim Deep Blue ne može izmisliti novu igru i reći Kasparovu danas mi se ne igra šah već ova nova bolja igra koju sam izmislio jer mi je došlo tako. Mi današnji ljudi već pomalo jesmo poput robota opisanih u stripu. Non-stop smo priključeni na globalnu mrežu znanja i možemo za čas doći do bilo koje informacije koja nas zanima. U odnosu na ljude od prije par stotina godina mi po količini dostupnih informacija i brzini kojom ih možemo obraditi mi stvarno jesmo SF roboti. Međutim, je li se ono što nas motivira i pokreće fundamentalno promijenilo?

Roboti u stripu nisu nova samonikla vrsta, već su ih stvorili ljudi na svoju sliku i priliku. Oni nisu nova vrsta bilo kakvih bića, već su oni prije nova vrsta "ljudi". Ovaj trip se ne bavi spekulacijom o novoj izmišljenoj vrsti koja bi bila drugačija od ljudi, već se bavi razmišljanjem o mogućem smjeru u kojem će ići razvoj ljudske vrste. Poanta je da je upravo "ljudskost" ono što razlikuje svjesna bića od strojeva.


PS: Moram priznati da ne vidim ni zašto je Blade Runner neprimjerena usporedba. Obje priče vrte se oko humanoidnih robota koje su razvili ljudi kako bi obavljali točno određene zadatke (poslove), u obje priče roboti imaju ugrađen istek roka trajanja, u obje priče roboti razviju svijest i emocije zbog kojeg odbiju taj rok trajanja i postaju outlawi, te se obje priče vrte oko diskusije mogu li roboti razviti emocionalne osobine ljudi i što to znači za ljudsku vrstu.



bingo!
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
2050 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 04/01/2022 : 13:47:03  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Izvini, odmah na početku sam stekao dojam da se radi o samosvesnoj AI, ne o običnoj AI. Pa sam očekivanja tokom čitanja projektovao na osnovu toga. Moja greška.


Što se tiče Blade r. čini mi se da se radnja odvija u tri dana, dok se ovde prati period od (ljudskih)trista godina.

Ma, nema veze. Prosto, sa ovakvim prikazom, ovo delo mi donosi već sto puta prežvakane ideje. Plus mi ni te "ideje" nisu narativno predstavljene kako treba.

I nikako tebe ne ubeđujem da strip nije za 10/10 već sam samo izneo svoje utiske.

Resistance is futile.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4951 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 04/01/2022 : 14:14:48  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ma jasno, nema nikakve "svađe" ovdje (često je teško u digitalnim raspravama iskomunicirati ton diskusije, pa onda to treba naglasiti). Ni ja tebe ne pokušavam uvjeriti da promijeniš mišljenje, jednostavno mi je ova diskusija zanimljiva jer mislim da je ovo naslov koji ju zaslužuje, možda još nekog zaintrigira. Također volim kad netko sa svojim viđenjem provocira moje i tjera me da preispitam svoj početni doživljaj kako bih provjerio stoji li na čvrstim nogama ili je bio površan i ishitren. Drago mi je da mogu prijaviti da me ovo malo preispitivanje samo dodatno učvrstilo u uvjerenju da je ovo odličan strip ;)


Inače sve češće nailazim na ocjenu "prežvakano" kad se diskutira o nekom SF-u. Meni je 99.9% današnje produkcije stripa prežvakanije od nečega ovakvoga. Možda ljudi od SF žanra očekuju pretjeranu inovativnost, možda ih sama definicija toga žanra vuče da od njega očekuju izmišljanje uvijek novih koncepata, a možda ja jednostavno nisam konzumirao dovoljno SF-a da se zasitim, ne znam.

Edited by - vukozec on 04/01/2022 14:23:18
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6222 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 08/01/2022 : 17:58:15  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Moram ovdje spomenut jer baš vezano uz strip.
Ovaj tjedan sam napokon ''odigrao'' Detroit: Become Human na PS4.
Odigrao je pod '''' zato jer je to interaktivni film više nego prava igra, i svaka ali baš svaka odluka može jako promjeniti ishod pa se ima što odigrat da bi se sve vidjelo. Igra tj priča je genijalna, toplo preporučima svim ljubiteljima teme (da li su roboti ljudi i varijacije).
Evo prvo tehnički demo za PS3 po kojem je zapravo kasnije napravljena igra (fora je zbog same radnje, a i da se vidi grafički napredak):



A ovdje vam je trailer baš za igru, u njemu je isto Kara koju glumi ista glumica, igra izgleda nevjerojatno, kao visokobuđetni CGI film:


-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 08/01/2022 17:59:00
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



4400 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 06/03/2022 : 16:53:46  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Carbone & Silicium su imena dodeljena pionirima novostvorene veštačke inteligencije, roboti stvoreni kako bi usluživali starije ljude po gerontološkim zavodima, ali oni su stvoreni sa "fabričkom greškom" jer su kodirani da budu radoznali i da poseduju sposobnost kritičkog razmišljanja i čim im se ukazala prva prilika za bekstvo oni su pokušali da je ugrabe..

Iako bi trebalo da su potekli od iste veštačke inteligencije, ovi roboti kao svojevrsna moderna inkarnacija Adama & Eve, ne mogu biti različitiji jedan od drugog, dok jedan sledi puteni put čoveka i teži individualnom sticanju iskustva i produhovljenju, dotle drugi smatra da AI ne treba da pravi iste greške koje je pravio i čovek i da je jedini put kolektivno bivstvovanje u sistemu Mreže.. AI može biti nadmoćan u odnosu na svoga stvaraoca čoveka u mnogim stvarima, ali pošto je stvoren po našem liku deli i naše slabosti, do koje mere kreacija može nadmašiti svog tvorca?

Autor sa ovim delom postavlja prava pitanja, iako sama ideja teško da je revolucionarna, ali jeste aktuelna, i biće i dalje, jer kako godine prolaze postaje sve izvesnije da buduće generacije čeka teška borba sa klimatskim promenama i rat za resurse pored neizostavnih političkih i društvenih nemira. Sam kraj stripa je odrađen u skroz nekom cyberpunk / anime stilu. A kada se pročita poslednje poglavlje poželjno je ponovo se vratiti na početak i još jednom prelistati stranice prologa kako bi se dobila šira slika.

Što se tiče crteža, sviđa mi se kako je prikazan postepen raspad i dekadencija civilizacije, kolor takođe odličan, pogotovo kod prikaza virtuelne stvarnosti kada su ljudi i AI umreženi, pa možemo da vidimo njihove "duhove" (Ghost in the Shell ). Ali mi se nimalo ne sviđa kako Bablet crta lica :/

A moram pohvaliti autora jer je kao prorok predvideo Kijev jer diskutabilno najvažnije poglavlje u stripu je smešteno u ukrajinskoj prestonici gde možemo da vidimo da je postavljen zid između istoka i zapada i srećno svakome ko se nađe sa pogrešne strane zida :/
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7242 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 22/03/2022 : 23:18:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Nakon odlične Shangri La s nestrpljenjem sam bio očekivao još jedan Babletov distopijski SF, žanr koji inače obožavam. Očekivanja su išla da se napravi iskorak više, a to mi je Carbone & Silicium i priuštio.

Još jedan izvrsno prikazan distopijski svijet ispričan kroz prizmu dva svjesna robota s različitom individualnošću. Babletov zastrašujući prikaz sunovrata čovječanstva koji bi vrlo lako mogao biti proročanski za današnji svijet.
U sjećanju mi je ostala scena nakon ponovnog posjeta Siliciuma ka Carbone u Hong Kongu u kojem se on čudi kako je previše grad tih iako je puno ljudi. Ona mu govori da ljudi više nemaju potrebe izgovarati riječi, jer su svi ušlagirani online i tako mogu obavljati bezbroj stvari odjednom.

Ne daj Bože da Bablet postane prorok iako gledajući današnji svijet ne bi bilo ništa čudno.

Crtež mi ovdje puno bolje paše nego u Shangri La i nemam problema s kockastim glavama dok je kolor fantazija i pravo zadovoljstvo uživanja u bojama.

Sve u svemu još jedna izvrsna SF zabava i s nestrpljenjem očekujem Babletove sljedeće projekte.

9,5/10
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4951 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 18/06/2022 : 23:23:17  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
https://www.jutarnji.hr/life/tehnologija/svi-pricaju-o-suspendiranom-googleovu-inzenjeru-i-njegovu-jezivom-razgovoru-s-chatbotom-ziv-je-svjestan-je-sebe-15209642

https://www.washingtonpost.com/technology/2022/06/11/google-ai-lamda-blake-lemoine/

https://cajundiscordian.medium.com/is-lamda-sentient-an-interview-ea64d916d917
Go to Top of Page

Jazzbina1
Starting Member

39 Posts

Member since 19/12/2021

Posted - 19/06/2022 : 11:33:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Jazzbina1 a Private Message  Reply with Quote
Slabo komentiram pročitane striov ovdje. Ali ovo moram.
Izulo me iz cipela.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10248 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 16/09/2022 : 10:10:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Još čitam. Zasad dojam najbliži Shanerovom.

Ovaj prijevod mi je bio čudan pa sam istražio i usporedio:


Reći majci da je boli kurac je u najmanju ruku prilično neobično, osim ako mama nije muško.

Logičniji prijevod bi bio npr.: Jebe se tebi za to ...
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11445 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 16/09/2022 : 10:12:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Vidi se da nisi iz Dalmacije. Boljenje kurca je unisex.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10248 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 16/09/2022 : 10:13:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Pa, sritno vam bilo i pazi tko ti je iza leđa.
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
611 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 16/09/2022 : 10:18:58  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Ja sam evo do ovog trenutka bia uvjeren da se to koristi u cijeloj Hrvatskoj nevezano kojem spolu je upućeno. "Šta te boli kurac" i sve slične verzije te rečenice, uz "ajde u kurac", su svakodnevne izjave barem 90% ljudi ovdje haha
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12906 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 16/09/2022 : 10:20:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Vidi se da nisi iz Dalmacije. Boljenje kurca je unisex.


To ne vrijedi samo za Dalmaciju.

Čini mi se da se Peyo druži s pretjerano finim ljudima. :)

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4951 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 16/09/2022 : 11:03:47  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Taj izraz se koristi da se naglasi kako nekoga za nešto nije briga. Mislim da je nebriga za nešto što nemaš još veća nego za nešto što imaš, pa je efekt u tom slučaju još i jači :)
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10248 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 16/09/2022 : 11:16:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Gdje je nestalo:

Boli te briga, boli te đon, boli te ona stvar?
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
592 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 16/09/2022 : 11:45:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Paka01

Vidi se da nisi iz Dalmacije. Boljenje kurca je unisex.


To ne vrijedi samo za Dalmaciju.

Čini mi se da se Peyo druži s pretjerano finim ljudima. :)



Meni samo nije jasno što se tu imalo uspoređivati s originalom i prijevodima na druge jezike. Zar se očekivalo: "You feel pain in your dick"?!

Nota bene: Ne zastupam mišljenje bilo koje firme ili izdavača i jasno mi je da se nekada griješi, što iz previda, što iz neznanja.
Ali ova opaska je suluda.

Fraza je fraza. Kada krešemo nekome mater, razmišljamo li o potencijalnoj surogat majci, majci čije se jajašce oplodilo ili pak o ženi koja je dijete usvojila?

Kada je otac dio fraze, na kojeg oca mislimo? Je li i djed, kao očev otac, u igri? Možda i na Oca?

Ako je riječ o kresanju boga, psujemo li Boga (Jahvu) ili pak Peruna ili Ahura Mazdu?

Kada psujemo boga polubogovima Heraklu ili Ahileju, osjećaju li se samo napola uvrijeđeno?

Znaju li ljudi da se u ophođenju sa slijepim osobama nikako ne trebaju izbjegavati fraze tipa vidimo se, jesi li gledao taj i taj film i sl.?

Kada vam netko ide na živce, a isti je puno veći od vas i vaših živaca, bez problema fraza odgovara.

Svatko tko je koristio koji je tebi kurac?! nije baš razmišljao ima li osoba kojoj se obraćamo penis (štoviše, kada se ženama ova fraza ne bi govorila, gotovo bi izumrla).
A upitanom muškarcu svakako ne padne na pamet odgovoriti: zakrivljen, mali, neobrezan i sl.

Bretharijance neće uvrijediti više od samih riječi ako im kažemo da jedu govna. Sigurno se neće osjetiti da im napadamo stil života i namećemo svoj način ishrane.

U narodu je čuvena izreka: Ja rodio, ja ubio.
Govori li ona o mogućnosti rađanja od strane muškaraca?
Ta i po Bibliji Abraham je rodio Izaka, a Izak Jakova.

Frazom sviraj ti nekom drugom zasigurno ne potičemo osobu na muzičku karijeru.

Kada se nekome opsuje mater, a ista više nije živa, aludira li se na incestuoznu nekrofiliju?

I tako dalje.
Zaključak. Puno cura ima veća muda od likova.


P. S. Neka ove opaske ne obeshrabre dobronamjerne i opravdane kritike na pogreške (bez obzira na renome prevoditelja i izdavača) kako bismo svi čitali kvalitetnije.


Humbert Coe

Edited by - Humbert Coe on 16/09/2022 13:15:49
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10248 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 16/09/2022 : 12:03:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Isprika svima, živim u svom skučenom svijetu pa sam uskraćen spoznaje da kćeri govore majkama: Boli tebe kurac.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11445 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 16/09/2022 : 12:24:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Naučit ćeš

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
592 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 16/09/2022 : 12:24:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Isprika svima, živim u svom skučenom svijetu pa sam uskraćen spoznaje da kćeri govore majkama: Boli tebe kurac.



To što sada spominješ neka je druga tema i nema veze s uspoređivanjem prijevoda.
Ja ne psujem, ali smatram da psovka ima mjesto u rječniku.

I ja pamtim vrijeme kada se govorilo ne zezaj umjesto danas ne seri, jedi burek umjesto danas jedi govna, de dobro je umjesto puši kurac, lijepa ti je prijateljica umjesto danas je l' jebeš ti to i sl. Štoviše, stalno analiziram tu negativnu progresiju, ali ona nema veze s tvojom opaskom o spolovima osoba u dijalogu koji sadrži frazem.


Humbert Coe
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10248 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 16/09/2022 : 12:33:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Humbert Coe
To što sada spominješ neka je druga tema i nema veze s uspoređivanjem prijevoda.



Ma, začudilo me prije svega zbog konteksta: kći-majka.

quote:
Originally posted by Paka01

Naučit ćeš



Upravo jesam, ali ne znam da li da se zahvalim zbog toga !

Edited by - Peyo on 16/09/2022 12:54:59
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2656 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 16/09/2022 : 12:36:36  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Humbert Coe


Znaju li ljudi da se u ophođenju sa slijepim osobama nikako ne trebaju izbjegavati fraze tipa vidimo se, jesi li gledao taj i taj film i sl.?


A propos. Mala anegdota, prije više godina u Udruzi slijepih i slabovidnih u Zadru vodi me čovjek hodnikom, pokazuje prostorije, priča o aktivnostima, problemima,... ako se dobro sjećam bio je tajnik udruge (gotovo potpuno slijep, vidi samo obrise, razlikuje dan od noći i to je otprilike sve) prolazimo pored jedne kancelarije u kojoj sjedi čovjek i kuca po Brailleovoj tastaturi, tajnik mu dobaci s vrata "Zašto radiš u mraku, upali svjetlo!" i upali ga. Obojica trenutno prasnu u smijeh. Mislim da se ovaj u kancelariji smijao još pola sata.

hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8229 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 16/09/2022 : 12:52:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by verab

quote:
Originally posted by Humbert Coe


Znaju li ljudi da se u ophođenju sa slijepim osobama nikako ne trebaju izbjegavati fraze tipa vidimo se, jesi li gledao taj i taj film i sl.?


A propos. Mala anegdota, prije više godina u Udruzi slijepih i slabovidnih u Zadru vodi me čovjek hodnikom, pokazuje prostorije, priča o aktivnostima, problemima,... ako se dobro sjećam bio je tajnik udruge (gotovo potpuno slijep, vidi samo obrise, razlikuje dan od noći i to je otprilike sve) prolazimo pored jedne kancelarije u kojoj sjedi čovjek i kuca po Brailleovoj tastaturi, tajnik mu dobaci s vrata "Zašto radiš u mraku, upali svjetlo!" i upali ga. Obojica trenutno prasnu u smijeh. Mislim da se ovaj u kancelariji smijao još pola sata.

prije par godina naletim na poznanika koji je u invalidskim kolicima... pita on mene: kako je? A ja onako u prolazu odgovaram: gura, gura... iza kantuna se plesnem po celu.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2656 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 16/09/2022 : 12:55:59  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote

hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000