forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 208 - Hibakuša
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 09/03/2022 : 08:37:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Ovo je ljubavna priča smještena u krivom vremenu i na krivom mjestu. Ludwig je Nijemac, a Ona je Japanka. U Hirošimi 1945. zavjetovali su se jedno drugome na vječnu ljubav. Otada je hibakuša naziv za osobe koje su preživjele američki nuklearni napad na gradove Hirošimu i Nagasaki, vječne svjedoke užasa. No povrh povijesti, njezine ćudljivosti, njezinih tragedija i tuge, ova knjiga postavlja pitanja o onome što slijedi... Što ostaje od čovjekova života, njegovih zavjeta, njegovih nedostataka, njegovih pogrešaka? Što mu preostaje od emocija, prijateljstava, ljubavi? Nadahnute novelom autorice Thilde Barboni, senzualna tehnika crtanja i istančane kombinacije boja Oliviera Cinne pretvaraju Hibakušu u vizualnu odu vječnoj ljubavi.

Kolorka 208 • Hibakuša • 64 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Thilde Barboni • Crtež Olivier Cinna • Prijevod Antonio Kekez i Melinda Vrkić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 9.3.2022. • Cijena 90 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-208-hibakusa/762/

Trouble will find me

ivanl
Advanced Member



Croatia
15686 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 09/03/2022 : 11:48:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ha, jedna prigodna tema...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15040 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 10/03/2022 : 14:08:11  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
Ovo se uzima pod obavezno...

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO " CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE " DINAMOOOOOOOOOOOOOO

Edited by - risbozg on 10/03/2022 14:08:23
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15686 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 10/03/2022 : 16:16:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Normalno! Hibakusa/navlakusa/masthevusa...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11351 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 10/03/2022 : 17:20:00  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Procitao sam privju za Hibakušu i ovo deluje kao jako dobar strip i scenaristicki i crtacki!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6942 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 10/03/2022 : 21:35:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Meni je bio razočaravajuć. Crtački još ajde, ali scenaristički je baš tanak.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 08/05/2022 : 17:10:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
ovu temu je još prije pedesetak godina obradio yoshihiro tatsumi u svojoj priči pod nazivom pakao.njegova verzija je barem pet klasa iznad ove
Go to Top of Page

udarnik007
Senior Member



Croatia
1046 Posts

Member since 21/10/2013

Posted - 10/05/2022 : 21:43:30  Show Profile Show Extended Profile  Send udarnik007 an AOL message  Send udarnik007 a Private Message  Reply with Quote
Ne znam, meni je ovaj album nešto
prekrasni i za preporuku.
Priča baš prigodna što je spomenu
ivanl, a crtež prekrasan.
Svakako ostaje u kolekciji.
Go to Top of Page

ZoranC
Senior Member



Germany
1894 Posts

Member since 20/09/2010

Posted - 11/05/2022 : 15:41:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ZoranC a Private Message  Reply with Quote
Ponekad mislim da me neki strip prebrzo odusevi. Onda mislim, nije taj osjecaj ni los. Bolje nego obrnuto.
Procitao neki dan. Bas mi sjelo. Mozda je i okolnost u kojoj se covjek nalazi dok cita neki strip presudna, ali mene je dirnulo.
Prepricao sam ga u kratkim crtama svojoj nasljednici i njoj krenule suze.
Go to Top of Page

dzoni
Advanced Member

Serbia
4277 Posts

Member since 11/09/2006

Posted - 13/05/2022 : 00:06:28  Show Profile Show Extended Profile  Send dzoni a Private Message  Reply with Quote
dal je jos neko procitao...utisci?

a za ovo imam pitanje--postoji li na nasem jeziku ( jezicima) ?
(yoshihiro tatsumi - pakao)
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 13/05/2022 : 17:29:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dzoni


a za ovo imam pitanje--postoji li na nasem jeziku ( jezicima) ?
(yoshihiro tatsumi - pakao)



ne
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 06/06/2022 : 21:10:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Spominjali smo ono nedavno simbiozu crteža i priče - pa ovdje se to poprilično jako osjeti. Može se reći da svaka scena ima oživljenu nekakvu sjetnu nekakvu lepršavost koja na kraju zaista postane lepršava na atomskoj razini, ako smijem biti poetično/ciničan :( . Sjajan balans detaljnog i skicioznog u pojedinim prilikama, vidi se da crtač odlično razumije stripovsku formu.
Priča je klasična ljubavna ali cijela ta prijetnja koja se osjeća od samog početka ne može čovjeka ostaviti ravnodušnog. Hirošimske sjene su jedna od najjezivijih posljedica ljudske neljudskosti ali ovdje mi nema tolikog efekta šoka, vjerujem da je to zbog toga što se izbjegao ekspolatacijski naboj. A to je plus jer priče poput Bosonogog I Bombe ne mogu čitat više puta dok je Hibakuša materijal koji ima potencijal višestrukog čitanja.
Ali šteta što je prekratko. Ima tu prostora za proširiti priču, ne bih se bunio da ima barem pedesetak stranica više.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 25/09/2022 : 11:41:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Dobar je ovo strip, prekratak doduše pa brzo preleti i ne ostavi nešto snažniji dojam, kad sam ga posudio nisam imao pojma o čemu se radi, Thilda je zgodnu priču ispričala iza Hirošimske sjene. Ugodno iznenađenje, nije mast hevuša al isplati se pročitati.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20722 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 19/02/2023 : 22:23:41  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
nisam ukapirao početnu scenu kada Ludvig kupi stoperku u šumi - devojka nosi medaljon oko vrata sa jevrejskom zvezdom;a to se dešava u 1944., u okolini Berlina - da nije poklonio medaljon japanki,pomislio bih da se radi o nekom izmaštanom događaju koji se desio glavnom junaku priče.
Ima li neko objašnjenje za ovo?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1737 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 12/03/2023 : 00:54:57  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Strip sam pročitao brzo, suviše brzo.
Nije mi se dalo primetiti da to nije kratka priča, nego duga pesma. Svaki kadar jedan stih, svaka strana jedna strofa. Svaki list ispunjen emocijama. Toliko istorije, tragedije, patnje, ljubavi spakovano u tako malo kadrova. A opet se nema utisak da je nešto nedorečeno.
Čestitke autorima.




Resistance is futile.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3754 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 05/05/2023 : 17:33:50  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Tema atomske bombe i njenog utjecaja na japansku kulturu su sjajno obrađene u Bombi (Gena nisam čitao). Ovaj strip nudi jedan drukčiji pogled na tu povijesnu tragediju, ujedno kraći i poetičniji.

Na svega 50-ak stranica i s dosta lepršavim tekstom ovaj strip obuhvaća priču o njemačkom činovniku poslanom na tajnu misiju u Japanu. Neminovno je da je tamo upoznao domaću ženu u koju se prilično zaljubio. I onda se prebacimo u jutro 6.8.1945. Autore ovdje ne zanima neka napetost i potankost oko rata, ali i na ovom vrlo kratkom broju stranica nekako se čini kao da lutaju tražeći inspiraciju i pravu dinamiku u radnji.

Crtež je dojmljiv, jakih i upečatljivih boja, iako nekako manjkav u prikazu lica likova. Ne mogu reći da me dovoljno osvojio da bih previdio manjkavost scenarija. Iako strip na minimalistički i poetičan način želi prikazati nesretnu ljubav, sve to ispadne nekako letimično i nedovoljno upečatljivo. Šteta jer ova tema nudi potencijala za toliku dubinu i razmišljanje, čitatelja se moglo puno bolje zaintrigirati.

2/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

tekumze
New Member

106 Posts

Member since 20/05/2012

Posted - 04/07/2023 : 10:32:02  Show Profile Show Extended Profile  Send tekumze a Private Message  Reply with Quote
Meni je priča bila dobra. Lijepo je nacrtana, sentimentalna, sviđa mi se ljubavna priča... Ja bi strip ocijenio sa 3/5. Sve skupa mi se čini prekratko. Ona scena na početku sa stoperkom mi kvari ukupan doživljaj. Ne shvačam ju. Čini mi se kao, da je zamišljao, da ju siluje, pa stvarno htio, pa ji onda samo potrgao taj medaljon, koji na kraju daruje svojo djevojki. Zašto bi medaljon, koji je ukrao curi, koju je htio napasi, darovao svojoj djevojci!? To mi se čini bolno, ili ja tu nešto ne kapiram. Po jednoj strani mi je ljubavna priča pred eksplozijom atomske bombe lijepa, po drugoj strani onaj početak uveliko kvari ukupan utisak.
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6048 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 02/09/2023 : 23:10:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Priča je dobra ali na apsolutno premalom broju stranica. Ovako izgleda kao neki sinopsis, osnutak, demo verzija..čudi me da je strip ovako kratak i zbrzan.

Btw , o životu Njemackih nacista u Japanu tokom 2.svjetskog rata smo (opširnije) čitali i u Tezukinom Adolfu.

Od crteža ću najviše pamtiti crveno lišće koje pada tokom gotovo cijele radnje.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000