forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Poirot
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 17/03/2022 : 19:34:53  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Postoji tema Hercule Poirot, ali tamo pričaju gde na internetu naći fajlove epizoda, pa sam mislio da je bolje početi od početka. Serija na koju mislim se ionako zove samo Poirot.

Nešto od toga - većinu, zapravo - sam gledao i ranije, ali ove godine sam se poduhvatio zadatka da pogledam sve od početka, hronološki. 70 epizoda, a bar pola ima dužinu standardnog filma. Sve epizode je lako naći na YouTube-u - jedino što nema titlova, uz izuzetak nekih ranih epizoda. (U trenutku pisanja ove teme, ostala mi je samo poslednja, 13. sezona za pogledati.)

Epizode variraju u kvalitetu, ali nivo produkcije je konstantan - to jest, veliki - i David Suchet je definitivni Poaro. Kraće epizode su često lagane i zanemarljive; one duže, kasnije, koje adaptiraju romane Agate Kristi, su gde prava vrednost ove serije leži.

Ubistvo u Orijent ekspresu mi nije legao u ovoj varijanti. Cenim pokušaj da se eksperimentiše, ali suviše se tonski razlikuje od ostatka serijala, i Poaro se ponaša neuobičajeno, jer je tvorcima filma to trebalo da ispitaju neke teme koje ih zanimaju - neuspešno, rekao bih.

Neke priče, kao Hickory Dickory Dock suviše idu u ekstravagantnost i humor, koji odvlači od misterije. Šta će onaj miš tu, zaboga! Pa ne adaptiraju Roalda Dahla ili Lemonyja Snicketa već Agatu Kristi!

Postoje vrlo solidne epizode kojima filmski format ne ide na ruku. Na primer, Lord Edgware Dies je vrlo dobra misterija, ali prozni oblik može da prenese neke stvari koje film ne može, jer kad gledalac "vidi dešavanja" svojim očima to može da ubije misteriju, a to nije lako sakriti. (Zapravo, i u Hickory Dickory Dock "vidimo" ubicu, samo sve nešto sa leđa ili u senci ili u daljini...)

Ali neke epizode koje su ostavile posebno dobar ili odličan dojam su:
- Five Little Pigs, najneuobičajenija od ovih uspešnih, i emotivno gromovita - ne usuđujem se lako da je gledam ponovo;
- ABC Murders; mislim, sama ideja je vrlo uticajna, a režija nas vodi na krivu stranu, vrlo uspešno;
- Evil under the Sun, ovde mi je misterija možda najjača, tj. najmisterioznija, jer ne može da se nasluti ko je ubica - ili bar ja nisam mogao;
- After the Funeral - kakav kasting, i kakva maestralna gluma jedne osobe! Ovde sve štima.
- možda Cat Among the Pigeons - moraću da pogledam ponovo, još ne znam razlog zašto mi se sviđa. Možda zbog okruženja, ali prilično je direktna i nema nepotrebnih delova ili elemenata;

Ima još sasvim dobrih epizoda, ali posle 65 odgledanih u kratkom intervalu granice počinju da se gube i sadržaji mešaju, pa sam pomenuo samo one koje sam najbolje zapamtio, s obzirom da nisam pravio beleške usput.

Death on the Nile je odlična, i bila bi jedna od najboljih da nema jedan deo koji mi ne funkcioniše najbolje (hint: poslednje ubistvo). Ali, Emily Blunt je prizor za oči... a i dušu.

Takođe, Sad Cypress vredi. Donekle neuobičajena epizoda, a tu je i Kelly Reilly, ali moraću da pogledam ponovo zbog same misterije.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 17/03/2022 19:38:20

Zula
Average Member

768 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 19/03/2022 : 17:28:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus


Ubistvo u Orijent ekspresu mi nije legao u ovoj varijanti. Cenim pokušaj da se eksperimentiše, ali suviše se tonski razlikuje od ostatka serijala, i Poaro se ponaša neuobičajeno, jer je tvorcima filma to trebalo da ispitaju neke teme koje ih zanimaju - neuspešno, rekao bih.


Dvije najbolje epizode su mi:
Five Little Pigs (muzika Erika Satiea izvrsno uklopljena)
i
Ubojstvo u Orient Expressu
Priča je drugačija od ostalih i zato je čestio ekranizirana. Ova epizoda Poirota "Ubojstvo..." mi je bolja od svih drugih verzija (1974, 2001, 2017). Jedan od razloga je i muzika, tj. trube koja izvrsno gradi napetost i intrigu. Zatim glumci (svaki Orient Expres ima izvrsne glumce) i gluma, te konstantnost lika Poirota i njegova dilema u sasvim novoj situaciji. I na kraju, bar Vinkovci nisu prikazani u - Alpama.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 19/03/2022 : 18:54:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
A vidiš, mislim da je Orijent ekspres suviše kratak u ovoj verziji. I ne uklapa mi se Poaroova dilema. On se bavi rešavanjem ubistva - ne bavi se pravdom. To ga nikad nije posebno zanimalo, i čak na više mesta u toku serije kaže "I don't judge, madam". Spojler: Zločinac u Five Little Pigs odlazi nekažnjen. Njegova reakcija u filmu iz 1974. mi je daleko prirodnija.

I scena na početku mi je totalno nepotrebna. Da, hteli su da naprave paralelu o "kršenju pravila", samo su to ne samo dva različita sveta ili kulture, već potpuno neusaglasivi slučajevi zločina i ne mogu se porediti ni po čemu.

Glumačka ekipa je, naravno, odlična.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 19/03/2022 18:56:42
Go to Top of Page

Zula
Average Member

768 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 19/03/2022 : 19:05:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Zato što se Poirot inače bavi rješenjem, a ne pravdom, ova priča i njena dilema su još izraženije jer Poirota odvedu u za njega nesigurne i neistražene vode...(naravno, nekome možda to odstupanje od uobičajenog ne odgovara).
Scena na samom početku je samoubojstvo vojnika 😉. Ali obje te scene imaju više smisla od K.Branaghove prve scene, koje se pak besmislom dobro uklapaju u njegov doživljaj Vinkovaca u Alpama!
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 19/03/2022 : 19:18:50  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Ma, ja volim neuobičajeno kao i bilo ko drugi, verovatno i više, ali ovakva serija bi trebalo da ima određeni kontinuitet.

quote:
Originally posted by Zula

Scena na samom početku je samoubojstvo vojnika 😉.



Da, mislio sam na kamenovanje žene, ali, svejedno, obe te scene su tu da bi dale alibi Poaroovom ponašanju. Kao, samoubistvo vojnika ga je ipak dotaklo na nekom nivou, pa je više spreman da oprosti. Nekako... na jedvite jade i posle 30 minuta molitve i prenemaganja. A Poaro iz prethodnih epizoda bi oprostio jer mu je takva priroda.

Kada kažem da se Poaro ne bavi pravdom, mislio sam više na zakonsku dimenziju, ne na višu, "božansku" pravdu, koja je zaista neka vrsta kategoričkog imperativa za ljudska bića (u okvirima određene kulture). Zločinci su kojima Poaro obično ima posla su zaista jednodimenzionalno zli, ali u Orijent ekspresu imamo posla sa slučajem da je takva osoba žrtva. (Pišem ovo bez spojlera, jer ko još nije gledao bar neku verziju ove priče? Ko?) Kako ja kapiram Poaroa, iz svih ostalih epizoda koje sam video, on bi to ubistvo oprostio i zaboravio (iako ne sam način!) dok pucneš prstima. Zato je u ovoj verziji čitava pozadinska priča (o otmici, ubistvu deteta, i svemu što sledi) veoma zbrzana, da bi gledalac imao što manje razloga da se pita zašto Poaro uopšte ima dilemu.

E, sve to je ono što meni smeta. A super za onoga kome ne smeta, uživaće više u filmu.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 19/03/2022 19:19:22
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1404 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 01/05/2022 : 17:15:10  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Odavno sam završio ovo, i jedino što imam da dodam je da je poslednja sezona nešto slabija, i scenaristički i produkcijski. Ili to, ili je kod mene došlo do totalnog zasićenja. Poslednje epizode su, praktično, nadmetanje "koji je zločinac gori, i više zao"; nema onog entuzijazma od ranije koji izaziva razotkrivena tajna; scenografija deluje veštački u pretposlednjoj epizodi.

Poslednja epizoda jeste poslednja stavka Poaroove karijere, ali tu se vraćamo na onu atmosferu i onaj senzibilitet iz Ubistva u Orient Ekspresu, za koje sam rekao da mislim da promašuju metu. Bog, katolicizam, brojanice, kajanje, greh i krivica - mislim da je sve to na silu ubačeno, i da više odgovara ocu Braunu nego Poarou. Možda čak ne ni njemu, jer priče o ocu Braunu nisu bile depresivne. A nije dovoljno razrađeno da bi postiglo željeni efekat (bar kod mene).

Da ne ispadne da sam ovde potrošio vreme samo na negativne strane: ova serija, sve u svemu, jedna je od najboljih u svom žanru, i svakako produkcijski uglavnom više na nivou filma nego (tadašnje) televizije. I nekoliko epizoda može da parira bilo kom filmu tog žanra.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 01/05/2022 17:24:13
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000