forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SPECIJAL 43- Frankenstein
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 04/04/2022 : 17:07:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Košmar jednog čudovišta. Ludilo jednog čovjeka. U 19. stoljeću, obilježenom tehničkim inovacijama i industrijskom revolucijom, engleska književnost stvorila je likove koji su ikone fantastičke književnosti te žive još i danas. Takav je slučaj Frankensteina Mary Shelley i njezina junaka tragične sudbine, prognanika kojeg su odbacili svi, a prvenstveno onaj koji ga je stvorio. Iz njegova narcisoidnog bunila rođeno je golemo i zastrašujuće biće koje svjedoči o svojoj sposobnosti da voli, svojoj potrebi da se poveže, ali koje je osuđeno na samoću, patnju, neshvaćenost i odbacivanje. Jer ta neopisiva „stvar“, ta nakaza kojoj će se s vremenom nadjenuti ime njezina stvoritelja, sastavljena je od leševa, a Victor Frankenstein udahnuo joj je život. Polazeći stopama svog majstorskog Drakule, Georges Bess potpisuje veličanstvenu adaptaciju Frankensteina Mary Shelley. U njoj ponovo otkrivamo magiju njegova dubokog i elegantnog crno-bijelog crteža koji sublimira dramaturgiju pripovijesti. Grandiozno djelo u kojem autorove oštre linije i energična upotreba crnila u svakom kadru dovode do izražaja romantični duh ove priče. Priče o košmaru jednog čudovišta i ludilu jednog čovjeka. Nezaobilazni grafički dragulj.

Orka Specijal 43 • Frankenstein • 208 stranica • C/B • 248 x 332 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Georges Bess • Crtež Georges Bess • Prijevod Andrea Bagović • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 4.4.2022. • Cijena 150 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-specijal-43-frankenstein/769/

Trouble will find me

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 04/04/2022 : 17:15:32  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Toooo!
Odusevio me je Drakula, i crtez i izdanje, a i prica je solidna. Frankenstajnova originalna prica je mozda jos i bolja prica od Stokerovog romana. Bas se radujem ovom izdanju na istom formatu i papiru kao Drakula.

Edited by - going going on 08/05/2022 02:59:09
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 04/04/2022 : 18:20:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Dobrodosao, willkommen, benvenuti...
Sjajna stvar!

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37357 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 05/04/2022 : 13:11:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

He he, ceka se! :)



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

4000 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 07/05/2022 : 15:14:33  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
Kupio danas...
Baš glupo izgleda na polici u kombinaciji s prvim izdanjem Drakule istog autora...
Sam strip mi je odličan, nisam mogao dočekat da ga uzmem...
Go to Top of Page

ZoranC
Senior Member



Germany
1894 Posts

Member since 20/09/2010

Posted - 07/05/2022 : 18:48:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ZoranC a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sumohrvat

Kupio danas...
Baš glupo izgleda na polici u kombinaciji s prvim izdanjem Drakule istog autora...
Sam strip mi je odličan, nisam mogao dočekat da ga uzmem...


Kupio prije 10 dana. Stripcina i pol. Identican format i cak i debljina s Drakulom. Izdanja vrijedna svake kune.
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

4000 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 07/05/2022 : 19:16:40  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ZoranC

quote:
Originally posted by sumohrvat

Kupio danas...
Baš glupo izgleda na polici u kombinaciji s prvim izdanjem Drakule istog autora...
Sam strip mi je odličan, nisam mogao dočekat da ga uzmem...


Kupio prije 10 dana. Stripcina i pol. Identican format i cak i debljina s Drakulom. Izdanja vrijedna svake kune.


Identičan format je sa drugim izdanjem Drakule. Prvo izdanje Drakule je manjeg formata....
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 07/05/2022 : 19:56:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ako si zainteresiran za razmjenu za to prvo izdanje Drakule, ja bih ga rado udomio u zamjenu za nešto od svojih Fibri.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6940 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 08/05/2022 : 17:51:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Impresivan je ovaj Frankenstein, ali ima jedan problem, ako to tako možemo nazvati. Naime, djeluje mi više kao tekst popraćen ilustracijama (ili, ako tako hoćete, artbook popraćen tekstom), nego kao punokrvan strip. Nemojte me krivo shvatiti, s guštom sam prošao kroz ovih 200 stranica i ne žalim se. Ionako smatram da bi Fibra u katalogu trebala imati i pokoji artbook. Samo se, kad je već ovo ugledalo svjetlo dana, nadam da ćemo dobiti i Annina i Julesova putovanja Emmanuela Lepagea.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Odoakar
Junior Member



415 Posts

Member since 04/02/2017

Posted - 09/05/2022 : 23:14:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Odoakar a Private Message  Reply with Quote
Zašto ovaj strip nije moguće pronaći po ISBN-u? Neka greška? Goodreads ga ne pronalazi, niti bilo koja druga isbn trazilica.

978-953-321-672-0

Sam strip vizualno dojmljiv, ali malo dosadan.
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 11/05/2022 : 11:32:50  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Ja bih menjao prvo izdanje Drakule za drugo, kako bi mi se uklopilo u kolekciju. Ako je neko zainteresovan (Srbija za sad) nek pise PM.

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6940 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 11/05/2022 : 13:22:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Odoakar

Zašto ovaj strip nije moguće pronaći po ISBN-u? Neka greška? Goodreads ga ne pronalazi, niti bilo koja druga isbn trazilica.

978-953-321-672-0

Sam strip vizualno dojmljiv, ali malo dosadan.


Goodreads ga ne pronalazi jer onaj tko je unosio podatke nije unio ISBN.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

zo
Average Member



Bosnia and Herzegovina
619 Posts

Member since 10/01/2008

Posted - 28/06/2022 : 23:34:12  Show Profile Show Extended Profile  Send zo a Private Message  Reply with Quote
Stripčina u svakom pogledu.

Nemam trenutno kod sebe Drakulu, ali se ne mogu oteti dojmu da je u Drakuli crtež za nijansu bolji.

Leže ove priče Bessu pravo. S obzirom na to kako dobro prenosi atmosferičnost knjiga, bilo bi zanimljivo vidjeti još nešto od klasika u njegovoj izvedbi tipa Jekyll & Hyde, Gorian Gray, Fantom iz opere, zašto ne i Mumiju...

https://www.facebook.com/KLUBMOSTRIP/
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 28/06/2022 : 23:47:11  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

ima jedan problem, ako to tako možemo nazvati. Naime, djeluje mi više kao tekst popraćen ilustracijama (ili, ako tako hoćete, artbook popraćen tekstom), nego kao punokrvan strip.




Danas san ga pročita, i nije mi lega strip, a nisan moga definirat zašto.
Fala Shaneru šta si razmislija umisto mene.



Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1733 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 29/06/2022 : 00:19:47  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Eh, da se priključim i ja sa više manje sličnim mišljenjem. Kopiram post sa DW foruma:

Samo izdanje kada se uzme u ruke deluje prilično impresivno. Gabaritno, utegnuto, moćna naslovna strana. Sjajan uvod u ono što sledi...
A unutra je prava vizuelna poslastica. Bess prilično konstantan, nema onog mešanja vrsta crtanja tušem kao u Drakuli (što je meni malo bolo oči), tj, na svega par mesta ima laviranja, ali se odlično uklapa sa susednim scenama. Ima jako dobrih scena. Pročitao sam strip, relativno se brzo čita. a onda opet otvorio i malo razgledao crtež. Prosto, to je ono što ostavlja trag. Još na ovom uvećanom formatu, hrapavom papiru...
Ne znam da li je do materijala ili do štampe, ali crno mi nije dovoljno crno. Ima još nešto, al to nisam siguran da li je do mojih očekivanja ili postoji nešto tu... Na primer dok sam čitao DW izdanje Jezovnika - Rajtsona, u priči Crna mačka, mogao sam da osetim emociju, oseća se u atmosferi ludilo. Uvuče se neka jeza. Kad sam pročitao priču, pomislio sam da ludilo može biti zarazno. Rešio sam se tog stripa, jer mi stvarao neku nelagodu, iako mislim da se radi o remek delu (što se prve priče tiče). I sve je to Berni postigao na relativno malo strana.

A ovde, kod Bessa, nisam mogao da osetim skoro ni jednu emociju. A poenta je na emocijama. Jer kad je glavni junak stvarao svoju kreaciju života, razmišljao je samo o fizičkim aspektima - kako će srce da kuca, da li su nervi povezani itd. A ono što je stvorio je biće koje oseća, misli, tuguje, raduje se. I strip se upravo bavi tim sazrevanjem. Na preko 100 stranica je predstavljeno biće koje prolazi put od odbacivanja, patnje, otuđenja, preko osećanja pripadnosti, spoznaje ljubavi, nade do besa, mržnje i osvete.

Fali mi malo one stripovske alhemije pa da kažem to je to!
Svakako ostaje u kolekciji. Bar dok se ne zasitim crteža.


Resistance is futile.

Edited by - borg on 29/06/2022 00:24:01
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6940 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 29/06/2022 : 06:35:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Shaner

ima jedan problem, ako to tako možemo nazvati. Naime, djeluje mi više kao tekst popraćen ilustracijama (ili, ako tako hoćete, artbook popraćen tekstom), nego kao punokrvan strip.




Danas san ga pročita, i nije mi lega strip, a nisan moga definirat zašto.
Fala Shaneru šta si razmislija umisto mene.





Nema na čemu. I drugi put.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39392 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 29/06/2022 : 08:12:36  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Meni je ovo leglo bolje nego Drakula a Drakulu generalno vise volim kao tematiku.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 29/06/2022 : 10:04:01  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Shaner

ima jedan problem, ako to tako možemo nazvati. Naime, djeluje mi više kao tekst popraćen ilustracijama (ili, ako tako hoćete, artbook popraćen tekstom), nego kao punokrvan strip.




Danas san ga pročita, i nije mi lega strip, a nisan moga definirat zašto.
Fala Shaneru šta si razmislija umisto mene.





Nema na čemu. I drugi put.




Jel ovo važi i za druge stvari?

Šta se stripa tiče, da, i ja san ima sličan osjećaj pri čitanju. Ima san osjećaj da čitan (odlično)ilustriranu pripovijetku.
Ali to je i do same priče. Glavni lik je uglavnon sam sa sobon. Interakcije s drugin likovima je jako malo, tako da i nema puno mista za "oblačiće" koji bi Frankensteina napravili punokrvnijin stripon.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 29/06/2022 : 15:20:44  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Glavni lik je uglavnon sam sa sobon. Interakcije s drugin likovima je jako malo, tako da i nema puno mista za "oblačiće" koji bi Frankensteina napravili punokrvnijin stripon.



Ovo ima logike.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6940 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 29/06/2022 : 17:23:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Shaner

ima jedan problem, ako to tako možemo nazvati. Naime, djeluje mi više kao tekst popraćen ilustracijama (ili, ako tako hoćete, artbook popraćen tekstom), nego kao punokrvan strip.




Danas san ga pročita, i nije mi lega strip, a nisan moga definirat zašto.
Fala Shaneru šta si razmislija umisto mene.





Nema na čemu. I drugi put.




Jel ovo važi i za druge stvari?



Koje? Hoćeš da još jednom razmislim o Magnusovom omnibusu umjesto tebe?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2456 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 30/06/2022 : 15:46:20  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Meni je ovo sjajno, bas ono sto sam ocekivao, Bess maestralan. Izdanje perfekcija.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 14/07/2022 : 19:14:48  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Bess me je osvojio sa svojom lucidnošću već sa Belim Lamom, ali nakon što iščitah Drakulu i sad i Frankesteina cenim da se ovaj čovek može svrstati u sam vrh crtača današnjice. Kakvi su to samo oštri potezi olovkom, kakva je to samo upotreba crne boje.. Treba se češće pričati o Bessu, neverovatan crtač

Fibrino Absolute izdanje dostojno tretira težinu Bessovog crteža; format, izbor papira, sjajna naslovnica, sve je vrhunsko i ovo je prelepo izdanje

Ako se objavi sve što je najavljeno deluje da će ova 2022 godina biti jedna od najplodnijih godina ikada što se tiče ljubitelja c/b crteža; Fibrin Frankestein, Monsters, Legenda o Arnu, Castellinijev Surfer, Black & White Batman na većem formatu... Crno i belo je ponovo u modi
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 21/08/2022 : 10:18:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Meni začudo nije zasmetao izostanak oblačića i fino sam se zguštao kako vizualno tako i narativno. Knjigu nikada nisam čitao (je, malo me sram) tako da ne mogu napraviti usporedbu kao sa Drakulom no ovako kako je ovdje prezentirano nemam osjećaj da je nešto zbrzano, skraćeno ili bez emocija. Bessov crtež mi je ovdje duplo jači nego u Drakuli a već tamo mi je izgledao nenadmašan. Što slijedi dalje? Exorcist? Veliki Bog Pan? Salem's Lot?

Edit: Ocjena 9,5/10

Bok, kako si.

Edited by - Cromwell on 21/08/2022 10:21:26
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 10/09/2022 : 11:23:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Vrlo dobar crtež, kontrast, kompozicije, izdanje je odlično sa velikim formatom i težim, malo grubim i žutkastim papirom. Odlični veliki kadrovi bez teksta i sa puno detajla. Bess je odličan umjetnik.

Priča je u stvari malo labava u usporedbi sa Drakulom. Linearna je i ide samo u stranu odbacivanja čudovišta, koje je na početku nevino ko dijete, senzibilno i super inteligentno, da nauči jetik i čitanje iz ničega i bez pomoči. Barem stvaralac čudovišta, koji se bori sa čudovištem u sebi, bi morao shvatiti taj aspekt. I on je bio nevin ko dijete kad se bavio sa učenjem svega mogučega, kada je želeo shvatiti nauku. U šta se je onda to preokrenulo, je druga stvar i njegova odluka. Vremena je imao puno, nije imao samo trenutak za sudbonosnu odluku. Čudovište je govorilo sa njim ali izgleda nije baš dobro čuo.

Pored toga ružnoča nije ono od čega svi bježimo jer je samo celofan. To je detinjasti stav. Ja bih baš volio porazgovarati sa jetijem koji bi mi prišao i počeo sa mnom govoriti po slovensko. Uplašio bi se samo prvi moment. Ali ovaj jadni Viktor koji je doslovno porodio čudovište, kasapio ga i šivao i stavljao mu mozak u glavu i jetra u tijelo, navijao mu crijeva, na ledeniku se uplašio ko djevojčica ili njegov nesretni mali brat.

Bolje rješenje bi bilo, da bi Viktor rekao čudovištu: "Ajde, da se dogovorimo." i onda ga probao ubiti a čudovište bi preživjelo i počelo sa osvjetom.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 10/09/2022 13:57:03
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6048 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 17/09/2022 : 14:05:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Vjerna adaptacija romana, isto kao u Drakuli. Nema neke improvizacije i slobode/prilagodbe, vec kao što su i prethodnici rekli - doslovno se prati roman.

Crtački možda malo manje spektakulatno nego u Drakuli ali to je vjerojatno zbog same priče (koja mi je ipak bolja nego Drakula). Ali na ovom formatu, papiru, tisku...savršeno.

Volio bih još pokoji fibrin klasik na ovakvom formatu i papiru.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 24/12/2022 : 04:06:36  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Bolji mi je crtež nego u Drakuli. Šteta samo što je originalna priča iz današnje vizure teški treš. Izdanje besprijekorno.

Ich bin nur ein Schauspieler

Edited by - SenG on 24/12/2022 04:06:54
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000