forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Blockchain, Crypto, NFT...
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 01/05/2022 : 00:40:56  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
Ekipa prati li itko od vas što nam budućnost sprema?

Skupio sam nešto NFT-ova u zadnje vrijeme, tko zna možda se pokažu kao dobra investicija jednog dana. Tko je sedamdesetih mislio da će duh sa sekirom toliko vrijediti 50 godina kasnije.

Ovih dana DC nudi Batman Bat Cowl kolekciju NFT-ova. Onako na prvu djeluje zanimljivo. Cijena je 300$ po "kapici". Navodno će svaka biti unikatna i razvijati će se kroz sljedeće dvije godine i nadopunjavati raznim novitetima.

Sad ću ja u stilu jednog svima poznatog kolege s foruma pitati što mislite o ovakvoj investiciji?

Tko želi prodati svoj NFT to će moći kasnije preko DC NFT marketplacea.

Ovo je isto zanimljivo:
"In the future, Bat Cowl holders will be able to vote on key aspects of a comic, including storyline, characters, and art to help drive the ongoing narrative of the Bat Cowls."

https://nft.dcuniverse.com/splash

Tema može služiti i za općenite rasprave vezane uz kripto, ako ima zainteresiranih.

Edited by - stripofil on 01/05/2022 00:42:15

sawitch
Advanced Member



Serbia
39301 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 01/05/2022 : 02:46:33  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Ja moram priznati da to meni deluje bas apstraktno i nemam pojma o tome ali bih voleo znati neke osnove. Sta je NFT? Naravno, ako ne rusim koncepciju topica.
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15666 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 01/05/2022 : 19:07:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Pa, ide nam Sotona 2 sa dvanest punjenja bojevih glava, koje primjerice idu do Londona 202 sekunde...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Milac
Starting Member



Bosnia and Herzegovina
90 Posts

Member since 27/06/2003

Posted - 01/05/2022 : 21:09:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Milac a Private Message  Reply with Quote
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=49280&whichpage=1
Diskusija o kriptovalutama iz 2017. u kojoj sam učestvovao i pokušao sam dati savjet o kupovini kiptovaluta. Mislim da nisam naišao na dobar odziv. Spomenute su kriptovalute Iota, Neo, Ripple, koje se nisu nešto proslavile, a tada se činilo da imaju potencijal.
Te godine sam kupio nekoliko kriptovaluta za određene iznose i to mi je bila jedna od najboljih poslovnih odluka u životu. Nadam se da je još neko tada
kupio bitcoin ili ethereum, podstaknut ovim postom.
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 01/05/2022 : 23:29:21  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Ja moram priznati da to meni deluje bas apstraktno i nemam pojma o tome ali bih voleo znati neke osnove. Sta je NFT? Naravno, ako ne rusim koncepciju topica.



Dapače slobodno pitaj što te zanima, tema može slobodno biti sveobuhvatna, a nadam se i korisna u budućnosti drugim forumašima.

I meni je tako bilo u početku, pa čak i dan danas nakon dugogodišnjeg praćenja i učenja neke stvari je teže skontati na prvu.

Probati ću objasniti što jednostavnije, da se ne zapetljamo jer je sve skupa dosta opširno i kompleksno.

Osnova svega je blockchain (mada ima kriptovaluta koje funkcioniraju i bez njega, ali pustimo njih sad sa strane). Blockchain je u biti baza podataka u koju se bilježe razni podaci (transakcije, vlasništvo...).

Blockchain se može zamisliti kao autocesta, dok su kriptovalute (novčići i tokeni) auti koji se kreću tom autocestom. Kriptovalute mogu "prenositi" različite informacije i programe koje blockchain podržava (poput pametnih ugovora). Kriptovalute teoretski nikada ne napuštaju blockchain.

Da bi "posjedovali" kriptovalutu moramo imati novčanik u koju ćemo je "spremiti". Novčanik ili wallet može biti hot i cold. Možemo ih zvati i online (hot) i offline (cold). Online novčanik je stalno spojen na internet i obično se kreira preko neke od kriptomjenjačnica ili drugih online aplikacija. Iz online novčanika se novčići u bilo kojem trenuo uz pomoć mjenjačnice mogu prebaciti u drugi novčanik ili zamijeniti za neku drugu valutu (FIAT - klasični novac ili kripto). Obzirom da je ovaj tip novčanika dostupan online on je automatski i nešto manje siguran, dok je cold wallet offline i apsolutno je siguran od bilo kakve krađe.

U principu onaj tko često radi sa kriptovalutama će ih držati u hot walletu, dok će onaj tko ih čuva na duži period prebaciti u cold wallet.

Svaki wallet ima svoju adresu koja je skup raznih znakova. Kada vam netko šalje kripto potrebno mu je dati svoju adresu. Svaki kripto ima svoju adresu, pa treba i na to paziti, otprilike kao da za EUR-e imate jedan novčanik, za USD drugi... nije moguće poslati jednu kriptovalutu u novčanik druge, odnosno moguće je, ali čete vjerojatno ostati bez tako poslanih kripta.

Mnoge današnje kriptomjenjačnice nude i debitne VISA kartice, što je jako praktično.

Od dodatnih izraza često ćete čuti DeFi, NFT i Metaverse.

DeFi je kratica za decentralized finance. Što to znači? Znači da nema centralnog tijela, posrednika koji nudi financijske usluge kao što su to banke u fizičkom svijetu. DeFi je potpuno razvijeni financijski sistem koji nudi kupovanje, prodavanje, posuđivanje kriptovaluta i mogućnost pasivne zarade, što je jako zanimljivo, posebno danas kad će vam banka za oročenu štednju ponuditi 0.02% godišnje kamate. Dok u DeFi-u možete imati i po 25% godišnje kamate na stabilne novčiće ili i do 150% na kriptovalute.

NFT je kratica za non-fungible token, što vam neće previše značiti. U prijevodu bi to bilo neprenosivi token. NFT je token koji kao i kroptovalute koristi blockchain za svoje "kretanje", ali se vezuje uz određenu vrijednost (slika, nekretnina, glazba, video...). Znači on je poput identifikatora koji ima zabilježeno tko je njegov vlasnik i uz što je on vezan. Nešto poput vlasničkom lista za nekretninu, ali za razliku od njega ovaj može biti pametan i imati razne programe koji će mu reći kad se desi to ti napravi ovo, uz to je jednostavno i lako prenosiv i troškovi su jako mali.

Zašto NFT?
Zato što koristi sve prednosti blockchain tehnologije, jednostavno je i brzo prenosiv uz minimalne troškove, a autorima nudi mogućnost prodaje bez centraliziranog posrednika.

Odlika blockchaina je visoki stupanj sigurnosti. Mnogi podržavaju i pametne ugovore, koji bi u budućnosti mogli zamijeniti razne javne bilježnike i slično.

Greška koju mnogi rade je gledanje na kripto isključivo kao na valute, međutim imamo mnogo različitih novčića i tokena i svaki od njih ima svoju namjenu. Valuta je samo jedna od mogućnosti.

Metaverse koji se toliko spominje u zadnje vrijeme je u principu virtualni svijet, ono što smo zvali VR, ali danas je to sve otišlo puno dalje i u kombinaciji sa blockchain tehnologijom nudi cijele virtualne svijetove u kojima se može kupiti "zemlja", graditi, prodavati, prezentirati... Moguće je održavati razne konferencijske sastanke, educirati se, vježbati...

Još malo o čestim izrazima, rudarenje (mining), staking.
Postoje razni protokoli na kojima određeni blockhain funkcionira. Poanta svega je da je sistem decentraliziran, ali netko mora verificirati transakcije i razna "putovanja" novčića kroz blockchain. Dva su najpoznatija protokola, a ima ih dosta, prvi je PoW (proof of work), a drugi je PoS (proof of stake).
BTC (Bitcoin) koristi PoW i zato su mu potrebni "rudari". Rudari su čipovi (specijalna računala ili grafičke kartice) koji su u stanju riješavati kompleksne matematičke radnje kako bi verificirali transakcije. Kada "Pero" pošalje "Mati" 1 bitcoin rudari moraju provjeriti autentičnost te transakcije i ukoliko je točna dodijeliti je u novi blok. Onaj rudar koji obavi taj posao će za to dobiti nagradu, određeni postotak od prenesenih novčića. Bilo tko može biti rudar, dapače što ih je više to je sigurnost i stabilnost veća. Kako je to sve skupa već dosta naraslo tako obični mali rudari nemaju prevelike šanse za samostalno verificirati transakciju pa zato postoje "bazeni" (pool) gdje veliki broj rudara zajedno odrađuje posao, a nagrada se onda dijeli međusobno prema pravilima bazena.

Drugi protokol je PoS, kod njega nema rudarenja i zato se smatra energetski učinkovitijim. Kod njega sami novčići odrađuju posao "rudarenja" i zato kod PoS sistema imamo "stejkanje" novčića. Svatko tko je vlasnik novčića može ih zaključati i dodijeliti im posao "rudarenja" i za to će dobiti nagradu. Ovo je odličan izvor pasivne zarade.

Mislim da je dovoljno za početak, pa ako nekoga zanima nešto više neka slobodno pita.
Znam da smo mi ovdje pretežno već starije generacije i da nam je i dalje vrijedno samo ono što možemo opipati rukama, ali ovo je definitivno tehnologija budućnosti, sviđalo se to nama ili ne.


quote:
Originally posted by ivanl

Pa, ide nam Sotona 2 sa dvanest punjenja bojevih glava, koje primjerice idu do Londona 202 sekunde...


Ma nema brige kad dođe do nas dok dobije dozvolu od naše birokracije proći će stotinjak godina.


quote:
Originally posted by Milac

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=49280&whichpage=1
Diskusija o kriptovalutama iz 2017. u kojoj sam učestvovao i pokušao sam dati savjet o kupovini kiptovaluta. Mislim da nisam naišao na dobar odziv. Spomenute su kriptovalute Iota, Neo, Ripple, koje se nisu nešto proslavile, a tada se činilo da imaju potencijal.
Te godine sam kupio nekoliko kriptovaluta za određene iznose i to mi je bila jedna od najboljih poslovnih odluka u životu. Nadam se da je još neko tada
kupio bitcoin ili ethereum, podstaknut ovim postom.



Evo pročitao, šteta da nije zaživjela tema, ali svugdje je nakon crasha 2018. stala rasprava i ponovno krenula 2-3 godine kasnije.

Iota i XRP su svakako zanimljive kriptovalute sa ogromnim potencijalom, posebno XRP koji se već proširio svugdje osim u SAD i to mu je trenutno najveći problem jer se tamo vodi sudski postupak protiv njega SEC vs XRP, vjerujem da to znaš, ali pišem za druge kolege.
XRP je inače zamišljen i napravljen kao prekogranični tunel za slanje raznih valuta gotovo instant uz minimalnu naknadu. Više je namijenjen ustanovama i tvrtkama, dok je njegov pandan XML (Stellar) namijenjen običnom čovjeku.

Nakotilo se tih valuta u zadnje vrijeme jako puno i teško je to sve popratiti, ima svega, a veliki broj je i prevara gdje pojedinci koriste priliku i ljudsku pohlepu za brzim bogaćenjem.
Go to Top of Page

ZannaH
Starting Member

35 Posts

Member since 10/09/2020

Posted - 02/05/2022 : 13:02:59  Show Profile Show Extended Profile  Send ZannaH a Private Message  Reply with Quote
Nije mi jasno to oko NFTa ako glazbenik proda pesmu kao NFT on više nema prava koristiti tu pesmu i izvoditije na svojim nastupima i ostvarivati prihode od iste? Ako neko kupi neku NFT pesmu kakvu on korist ima od nje? Nije mi baš jasno
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 02/05/2022 : 16:18:28  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ZannaH

Nije mi jasno to oko NFTa ako glazbenik proda pesmu kao NFT on više nema prava koristiti tu pesmu i izvoditije na svojim nastupima i ostvarivati prihode od iste? Ako neko kupi neku NFT pesmu kakvu on korist ima od nje? Nije mi baš jasno



Glazbenik zadržava autorska prava i smije s pjesmom što god želi, kupac kupuje prava na korištenje i s njima može slušati pjesmu, izvoditi je, reproducirati itd...

Recimo da je u pitanju nekakva fotografija ili ilustracija kupac bi mogao štampati majice sa tom fotografijom i prodavati ih ili poklanjati.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12198 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 02/05/2022 : 17:04:41  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ZannaH

Nije mi jasno to oko NFTa ako glazbenik proda pesmu kao NFT on više nema prava koristiti tu pesmu i izvoditije na svojim nastupima i ostvarivati prihode od iste? Ako neko kupi neku NFT pesmu kakvu on korist ima od nje? Nije mi baš jasno



NFT-ji su glupost.

Pogledaj ovaj članak:

https://www.rtvslo.si/kultura/drugo/vrednost-za-2-5-milijona-evrov-prodanega-dorseyjevega-tvita-padla-za-99-odstotkov/620180

gdje se vidi da je ustanovitelj twittera prodao svoj twit kao NFT za 2,5 milijuna dollara, a danas to vrijedi 260 usd, haha!!!

Uz to šta če ti NFT tog twita, kada ga možeš besplatno pogledati putem googla npr ili šta če ti NFT neke pjesme koje možeš besplatno slušati na youtube,...

Znači, netko zamišlja kako če to vrijediti kao investicija koju če jednom prodati za puno više novca, dok je upravo suprotno. U biti NFT je bez veze, bezvrijedan i bacanje novca isto kao i bitcoin. Ako ga je netko kupio za 1 usd i prodao za 60.000 to je bilo to. Ovo sada je samo bacanje novca, jer nikada više ga neče nitko moči kupiti za 1 usd i prodati za 60.000 a možeš ga kupiti za 37.000 pa onda ako imaš živaca jednom če ti vrijediti 18.000 drugi put možda 43.000,...ask your self, do you feeel lucky, punk,

Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7306 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 02/05/2022 : 17:19:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ZannaH

Ako neko kupi neku NFT pesmu kakvu on korist ima od nje? Nije mi baš jasno



možeš da se svima kurčiš činjenicom da si kupio "originalnu", PRVU mp3-cu, ravno od glazbenika... za razliku od svih ostalih koji su kupili samo "kopije".

čudan koncept taj NFT. hype driven. ima para u tome.
ali zasigurno ne zadugo.
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7306 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 02/05/2022 : 17:21:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
zapravo, kupio si samo digitalni certifikat o autentičnosti koji potvrđuje da je ta mp3-ca prva i originalna.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39301 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 02/05/2022 : 18:38:44  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Bafet rekao da nece ulagati uopste u kriptovalute.

A kako znas koju da uzmes kad ih ima milion? Citao sam da su neke i bezvredne. Ja sam mislio da je bitkoin ono, univerzala.
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1970 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 02/05/2022 : 19:57:56  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
Pusti ti što netko govori (pa bio to i Buffett) - gledaj što radi
Mnogi veliki igrači postupaju sasvim suprotno od retorike, pljuju naveliko dok trpaju zalihe.
Imaš npr. nešto što se zove FUD (fear, uncertainty, doubt), i nerijetko je korištena taktika
za širenje glasina kako bi se ostvarila korist (ljudi se uplaše pa prodaju za male pare,
što se onda masno iskoristi).

Recimo, obrati pažnju na ovakve stvari, koje se polako počinju dešavati sve češće:
https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-04-28/goldman-offers-its-first-bitcoin-backed-loan-in-crypto-push
I još:
https://www.wsj.com/articles/wall-street-reluctantly-embraces-crypto-11651347654


Uglavnom:
iza svakog coina (odnosno, većine - tj. onih koji nisu tzv. shitcoin) stoji više ili manje zanimljiv projekt -
pa ispitaš malo o čemu se radi (potražiš "whitepaper" za dotični) i ima li potencijala,
i onda odlučiš ima li smisla u to ubaciti novce.

Vrijedi spomenuti: kao i kod svakog ulaganja (što kripto zapravo nije - više je kockanje, jer nitko ne zna kako će se razvijati u budućnosti ..
ni entuzijasti, a bome ni hejteri), NE SLUŠATI nikakve savjete.
Tvoji novci - sam odluči sviđa li ti se ili ne.
Ljudi su se s vremenom masno obogatili, ali je puno više onih koji su popušili zbog pohlepe i želje za brzom zaradom.

Ono što je sasvim jasno je da je cijela priča postala prevelika
da bi tek tako propalo .. tu se vrte nezamislivo ogromne svote novca;
i na stranu sam kripto, Blockchain tehnologija sama po sebi ima ogroman potencijal.

Split your lungs with Blood and Thunder

Edited by - fler on 02/05/2022 20:21:58
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 03/05/2022 : 00:39:15  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by ZannaH

Nije mi jasno to oko NFTa ako glazbenik proda pesmu kao NFT on više nema prava koristiti tu pesmu i izvoditije na svojim nastupima i ostvarivati prihode od iste? Ako neko kupi neku NFT pesmu kakvu on korist ima od nje? Nije mi baš jasno



NFT-ji su glupost.

Pogledaj ovaj članak:

https://www.rtvslo.si/kultura/drugo/vrednost-za-2-5-milijona-evrov-prodanega-dorseyjevega-tvita-padla-za-99-odstotkov/620180

gdje se vidi da je ustanovitelj twittera prodao svoj twit kao NFT za 2,5 milijuna dollara, a danas to vrijedi 260 usd, haha!!!

Uz to šta če ti NFT tog twita, kada ga možeš besplatno pogledati putem googla npr ili šta če ti NFT neke pjesme koje možeš besplatno slušati na youtube,...

Znači, netko zamišlja kako če to vrijediti kao investicija koju če jednom prodati za puno više novca, dok je upravo suprotno. U biti NFT je bez veze, bezvrijedan i bacanje novca isto kao i bitcoin. Ako ga je netko kupio za 1 usd i prodao za 60.000 to je bilo to. Ovo sada je samo bacanje novca, jer nikada više ga neče nitko moči kupiti za 1 usd i prodati za 60.000 a možeš ga kupiti za 37.000 pa onda ako imaš živaca jednom če ti vrijediti 18.000 drugi put možda 43.000,...ask your self, do you feeel lucky, punk,



Euro treba prvo nešto razumijeti da bi mogao proglasiti glupim. NFT-i su vjerojatno budućnost.
Ovaj primjer koji si ti stavio nema nekakvu relevantnost, prvi put se prodao za 2.5 mil.$ jer je u pitanju bilo prikupljanje novaca za dobrotvorne svrhe, pa da je tada netko od poznatih stavio u prodaju kamen sa potpisom isti bi se prodao za nerealnu cijenu.

Taj NFT iz primjera se prije može usporediti sa AF kartoncem broj 1 ili ZS13... to su kolekcionarski predmeti i tržište će samo odlučiti koliko to vrijedi. Vidio sam i ovdje na aukcijama gdje strip ode za 5000kn, a koji mjesec kasnije isti takav ode za 500kn. Poanta je da to nije predmet koji ima fiksnu vrijednost, ti bi to najbolje trebao znati jer koliko vidim stalno pratiš nekakve kolekcionarske predmete.

Andy Warhol se u svoje doba prodavao za šaku dolara, ajde danas nađi neko njegovo djelo i vidi koliko vrijedi. Tko zna koliko će taj twit jednog dana vrijediti, možda 0$, a možda milijardu, tako je to sa umjetnošću.

NFT je token, ne možeš reći da je on bezvrijedan jer isti može biti vezan uz hotel 5 zvjezdica ili najnoviji Porshe ili buduću hit pjesmu na koju sad kupac polaže prava korištenja... Ovo je kao da izjaviš da je ključ bezvrijedan jer taj koji si vidio ne otvara ništa, ali neki drugi će otvoriti nešto vrlo vrijedno. NFT se ne može generalizirati, on je u principu alat i ovisno o upotrebi može biti bezvrijedan ili jako vrijedan. Sama njegova funkcija i mogućnosti imaju posebnu vrijednost.

Ti možeš besplatno pogledati nekakav video ili poslušati pjesmu, ali ne polažaš nikakva prava na nju. Zamisli da si kupio NFT koji je vezan uz nekakvu hit pjesmu ili sliku, isto to mogu i drugi poslušati ili pogledati, ali ti si taj koji ima prava na korištenje, prodaju itd.

Ovo što pišeš za bitcoin isto možeš primijeniti na bilo koju drugu vrijednost, isto tako možeš kupiti dionicu nekakve firme koja u budućnosti može vrijediti 10x više ili 0$, zato se to i zove investiranje i na njega nema garancije. Hoće li BTC opet u budućnosti vrijediti preko 60.000$ nitko ne zna, kad je vrijedio 3.000$ ljudi su pisali da je to s*anje i da nema nikakvu vrijednost, pa je došao na 30.000$ pa su opet isto pisali, pa je došao na 60.000$ pa ljudi opet isto pišu. Imaš danas hrpu analitičara koji tvrde da će 1BTC vrijediti 1mil.$, pa ti sad vidi.

BTC-a ima u ograničenoj količini, 21 mil. i to je to. Jako puno ih je izgubljeno i trenutno ih je u aktivnom opticaju svega par mil.

Kripto treba podijeliti na one koji imaju projekt iza sebe i na one koji nemaju i baziraju se na prevari i ponzi shemi. Isto je i sa dionicama i firmama, treba znati prepoznati prodavače magle i firme s potencijalom. Nema tu pretjerane razlike.

Nemoj misliti da sa dionicama nije isto tako, evo ti jedan Netflix koji je u pet mjeseci pao sa 700$ na 200$, to je pad od preko 70%. Mogu nabrojati još na desetke sličnih primjera.

Peter Lynch legendarni investitor je u jednom predavanju rekao da kod osobe koja se bavi investiranjem najbitniji organ nije mozak već želudac.


quote:
Originally posted by kiky

quote:
Originally posted by ZannaH

Ako neko kupi neku NFT pesmu kakvu on korist ima od nje? Nije mi baš jasno



možeš da se svima kurčiš činjenicom da si kupio "originalnu", PRVU mp3-cu, ravno od glazbenika... za razliku od svih ostalih koji su kupili samo "kopije".

čudan koncept taj NFT. hype driven. ima para u tome.
ali zasigurno ne zadugo.


zapravo, kupio si samo digitalni certifikat o autentičnosti koji potvrđuje da je ta mp3-ca prva i originalna.



Kupio si pravo na korištenje, kao kad kupiš auto ili kuću, što ćeš ti dalje s tim je tvoja stvar.



quote:
Originally posted by sawitch

Bafet rekao da nece ulagati uopste u kriptovalute.

A kako znas koju da uzmes kad ih ima milion? Citao sam da su neke i bezvredne. Ja sam mislio da je bitkoin ono, univerzala.



Buffett i Munger su dva vrhunska investitora, ali treba znati da oni ne ulažu u ništa osim u kompanije. Znači oni ne ulažu ni u nekretnine, ni u raznu robu (nafta, plin, zlato, srebro...). Sve što njih zanima je ulaganje u nešto što stvara nove vrijednosti, a to su kompanije poput Coca Cole, Hewlett Packarda, Applea, Tesle...

Druga stvar, Buffett je više puta istaknuo da ulaže samo u ono što razumije, zna kako funkcionira i može procijeniti kakva će mu biti budućnost.

Treća stvar, njih dvojica zajedno imaju 189 godina, 91 + 98. Koliko god su legende u investicijskom svijetu ipak je teško očekivati da će se baviti novim tehnologijama. Munger se i nedavno povukao sa mjesta direktora u svojoj kompaniji i prepustio poziciju novim snagama.

Buffett je isto tako rekao za Teslu da će vrlo brzo u bankrot, pa eto Tesle danas među najjačim svjetskim kompanijama.

Odgovor na tvoje pitanje, isto kao i kad kupuješ dionice neke kompanije, odradiš "domaći rad", pogledaš čime se bave, kakvo im je stanje duga, imaju li profita, plan i program i na račun svih tih informacija doneseš odluku. Uzmeš TOP20 kriptovaluta i prođeš jednu po jednu i vidiš je li to samo prodavanje magle ili ima nešto iza te kriptovalute, nekakav tim koji stvarno razvija nešto. Pogledaš tko stoji iza projekta i tko investira u njega. U mnoge danas TOP kripto projekte investiraju najveće svjetske kompanije. Evo kao primjer Deutche Telekom je nedavno investirao u Polkadot (DOT), Tesla u Bitcoin, Google u Ripple... Pa pogledaš tko su im partneri...

Bitcoin je prvi novčić i kao takav će uvijek imati vrijednost, kao što nama ima ZS i LMS, mada imamo i sto puta boljih i ljepših izdanja. Uz to BTC je postao brend, svi znaju za njega.


quote:
Originally posted by fler

Pusti ti što netko govori (pa bio to i Buffett) - gledaj što radi
Mnogi veliki igrači postupaju sasvim suprotno od retorike, pljuju naveliko dok trpaju zalihe.
Imaš npr. nešto što se zove FUD (fear, uncertainty, doubt), i nerijetko je korištena taktika
za širenje glasina kako bi se ostvarila korist (ljudi se uplaše pa prodaju za male pare,
što se onda masno iskoristi).

Recimo, obrati pažnju na ovakve stvari, koje se polako počinju dešavati sve češće:
https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-04-28/goldman-offers-its-first-bitcoin-backed-loan-in-crypto-push
I još:
https://www.wsj.com/articles/wall-street-reluctantly-embraces-crypto-11651347654


Uglavnom:
iza svakog coina (odnosno, većine - tj. onih koji nisu tzv. shitcoin) stoji više ili manje zanimljiv projekt -
pa ispitaš malo o čemu se radi (potražiš "whitepaper" za dotični) i ima li potencijala,
i onda odlučiš ima li smisla u to ubaciti novce.

Vrijedi spomenuti: kao i kod svakog ulaganja (što kripto zapravo nije - više je kockanje, jer nitko ne zna kako će se razvijati u budućnosti ..
ni entuzijasti, a bome ni hejteri), NE SLUŠATI nikakve savjete.
Tvoji novci - sam odluči sviđa li ti se ili ne.
Ljudi su se s vremenom masno obogatili, ali je puno više onih koji su popušili zbog pohlepe i želje za brzom zaradom.

Ono što je sasvim jasno je da je cijela priča postala prevelika
da bi tek tako propalo .. tu se vrte nezamislivo ogromne svote novca;
i na stranu sam kripto, Blockchain tehnologija sama po sebi ima ogroman potencijal.



Upravo tako, jedino se ne bi potpuno složio da je kripto kockanje jer nitko ne zna kako će se razvijati. Po meni je to i dalje investiranje, a svako investiranje ima dozu rizika. Kockanje bi bilo "igranje" na slijepo, međutim ako se odradi DYOR onda to više nije kockanje jer znači da si upoznat sa projektom, znaš kako radi i što radi i sada procijenjuješ ima li on budućnost ili ne i to baziraš na svom znanju i iskustvu.

Oni koji gube novce su uglavnom oni koji kupuju u krivo vrijeme i nemaju dovoljno strpljenja, pa takvi obično kupuju kad je euforija i nešto je već poraslo kao ludo, onda oni kupe jer se boje da će propustiti (FOMO, fear of missing out), a onda kad krene korekcija i padne vrijednost 10-20% uhvati ih panika i prodaju sa gubitkom. Takvi stalno ponavljaju isto jer se boje kupovati kad sve pada i kad je panika, a kako je Rothschild rekao "Buy when there's blood in the streets". Imamo primjer sada sa Buffettom koji ima na raspolaganju oko 140mlrd.$ (ako sam dobro zapamtio) i zadnjih mjeseci kupuje kao lud, već je uložio oko 50mlrd.$
Go to Top of Page

ZannaH
Starting Member

35 Posts

Member since 10/09/2020

Posted - 03/05/2022 : 01:04:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ZannaH a Private Message  Reply with Quote
@stripofil ako sam dobro razumela, znači kupovinom NFT pesme ja postajem vlasnik čak i samom autoru mogu zabraniti korišćenje te pesme?
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1970 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 03/05/2022 : 01:21:03  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
@ stripofil

Jasno, rizik uvijek postoji .. no kad kažem kockanje,
mislim na to da je kripto svojevrstan presedan, anomalija,
nešto dosad nezabilježeno i s te strane nepredvidivo
(mislim, realno, tko je do prije tek par godina
mogao i zamisliti da će BTC otići dokle je već stigao -
a tko zna gdje će još .. odnosno, hoće li i dalje) -
u usporedbi s "klasičnim" investiranjem, burzama, dionicama/ETFovima itd.,
konceptom koji je ipak prisutan duže vrijeme
te postoje određene zakonitosti koje su se potvrdile kroz periode/cikluse
i u koje se može (barem donekle) pouzdati (tržište s vremenom raste,
"time on market beats timing on market", itd.)

Međutim, nije to sad bitno, stvar je percepcije -
poanta je priče da se o stvarima treba informirati
prije nego se nešto definitivno prekriži
ili krene lupetati gluposti
(što, naravno, pojedince neće spriječiti -
vidljivo svugdje, pa i ovdje)

Split your lungs with Blood and Thunder

Edited by - fler on 03/05/2022 01:22:08
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12198 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 03/05/2022 : 10:35:16  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Znaš kada je prekasno za neki biznis?

Tada, kada več sve frizerke o tome pričaju!

Znači odjedanput su svi majstori ekonomije, trženja, ulaganja,...svi znaju sve, čuli su za bitcoin, etherium, crypto, blockchain, nft,...i pogledali jednu emisiju, pročitali neki članak na internetu i sada su i oni dio toga. PREKASNO!

Omastili su brkove oni, koji su bili u tome u početku, sada više nisu, prodali i otišli. Gdje je sada onaj japanac Satoshi ili kako se zove, koji si je to izmislio? Nema ga nigdje, pokupio novac i ciao. Isto tako su uradili slovenci (Merlak, Kodrič,..) koji su ustanovili blockhain burzu, prodali svoje udijele za 100+ milijuna eura i sada se bave nekretninama, turizmom,...završila avantura crypto kod njih, izkoristili, zaradili i otišli van na vrijeme. Ko Mongoli u 13. stolječu kada su napali Peking, Samarkand, Kijev, Moskvu,... opljačkali i otišli i sa sobom ostavili pogorišče.
Onda se pojavio Elon Musk, investirao milijardu ili koliko več u bitcoin, cijena se odmah podiže i on odmah nakon toga proda i zaradi. Najavio da če svoje automobile Tesla prodavati za bitcoine (cijena se opet podigla) ali kada su se pokazali problemi sa kupovinom bitkojnom, cijena opet pala,...tko ima živaca za ovakve hirove bogatih ljudi!??
Onda su izmislili NFT pa su ljudi pomislili, "uf, eto prilike" počeli kupovati sve i svašta, dok nisu shvatili da u biti nemaju ništa, imaju nekakvu sličicu na mobitelu, kojeg nikoga ne zanima. Naravno da ti ljudi sada neče priznati da su se zajebali pa to žele prikazati kao investiciju. Investiciju čega? Kome čete prodati taj NFT? Nije da ljudi čekaju u redu da če to kupiti od vas? Baš taj NFT kojeg imate vi? Ovo je isto kao tada kada su Amerikanci počeli prodavati zvijezde u svemiru. Ljudi su mogli kupiti zvijezdu, čak su joj mogli dati ime i onda su tu zvijezdu poklonili npr svojoj ženi. Dobili su čak potvrdu da su vlasnici tamo neke zvijezde na nebu. I šta sad? Šta s tim? Čak se vode polemika, da li su oni stvarno vlasnici tih zvijezda? Kako netko može prodati nekome zvijezdu na nebu? Zašto ih mogu prodati Amerikanci? A ne npr Bugari? Pa nisu Amerikanci vlasnici tih zvijezda pa da ih onda mogu prodavati? Ali su se sjetili toga, pa pošto ima budala uvijek svugdje naravno, da su im uzeli novce i prodavali im zvijezde ako treba. Isto je sa tim NFT žetonima. Možete vi kupiti NFT neke pjesme, neke umjetnine,...no vi niste vlasnik ni te pjesme ni te umjetnine, jedino što ste vlasnik, ste vlasnik te sličice koje ste dobili na vaš mobitel i tu sličicu (nft) možete prodati dalje nekome, ali kome? i Gdje? Nije da ljudi čejaku u redu da kupe baš vaš NFT. Taj koji si je zamislio NFT lijepo je zaradio prodavajuči MAGLU, a oni koji su kupili NFT u biti sada ne znaju šta če sa tim, ne žele priznati da su se zajebali, pa onda kao radi se o INVESTICIJI.... ne radi se o ničemu drugome, nego da ste bacili novac za bezveze i to čete ubrzo skužiti ako još niste. Pitajte se: "kome ja sada da prodam taj NFT, kako ču ja zaraditi sa tim NFT"?
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7306 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 03/05/2022 : 17:14:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
NFT ima čisto kolekcionarsku vrijednost, to jest, vrijedi samo onoliko koliko je kolekcionar spreman za njega platiti. a kolekcionari su čudna i nepredvidljiva bića... bacaju ogromne pare na nezamislivo beskorisne stvari. kako one opipljive tako i digitalne.
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1970 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 03/05/2022 : 20:04:27  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote

Stripofil je gore lijepo sažeo -
kao što blockchain nije samo i isključivo vezan uz kriptovalute,
tako ni NFT-ovi nisu samo i isključivo jpegovi majmuna i slične gluposti koje služe za muljanje naivnih.

Ali, uzalud objašnjavanje ..

Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 03/05/2022 : 21:19:31  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ZannaH

@stripofil ako sam dobro razumela, znači kupovinom NFT pesme ja postajem vlasnik čak i samom autoru mogu zabraniti korišćenje te pesme?



Ovisi što si kupila, a to je definirano u uvjetima prodaje ili samim pametnim ugovorom koji je vezan uz NFT.

Autor može prodati pjesmu i autorska prava, u tom slučaju je ti u potpunosti posjeduješ i on više ne smije ništa bez tvoje dozvole, ali isto tako može prodati samo pravo na korištenje, to pravo isto može biti i treba biti definirano, pa tako može biti limitirano, npr. da je ne smiješ koristiti u komercijalne svrhe.

Bitno je znati i da NFT može imati definiranu seriju (količinu), pa može biti 1:1, znači kupio si taj jedan i to je to nema ih više, a može imati i određenu količinu, npr. 1:100, znači prodaje se 100 identičnih kopija.


quote:
Originally posted by fler

@ stripofil

Jasno, rizik uvijek postoji .. no kad kažem kockanje,
mislim na to da je kripto svojevrstan presedan, anomalija,
nešto dosad nezabilježeno i s te strane nepredvidivo
(mislim, realno, tko je do prije tek par godina
mogao i zamisliti da će BTC otići dokle je već stigao -
a tko zna gdje će još .. odnosno, hoće li i dalje) -
u usporedbi s "klasičnim" investiranjem, burzama, dionicama/ETFovima itd.,
konceptom koji je ipak prisutan duže vrijeme
te postoje određene zakonitosti koje su se potvrdile kroz periode/cikluse
i u koje se može (barem donekle) pouzdati (tržište s vremenom raste,
"time on market beats timing on market", itd.)

Međutim, nije to sad bitno, stvar je percepcije -
poanta je priče da se o stvarima treba informirati
prije nego se nešto definitivno prekriži
ili krene lupetati gluposti
(što, naravno, pojedince neće spriječiti -
vidljivo svugdje, pa i ovdje)



Potpuno se slažem.



quote:
Originally posted by 1Euro

Znaš kada je prekasno za neki biznis?

Tada, kada več sve frizerke o tome pričaju!

Znači odjedanput su svi majstori ekonomije, trženja, ulaganja,...svi znaju sve, čuli su za bitcoin, etherium, crypto, blockchain, nft,...i pogledali jednu emisiju, pročitali neki članak na internetu i sada su i oni dio toga. PREKASNO!

Omastili su brkove oni, koji su bili u tome u početku, sada više nisu, prodali i otišli. Gdje je sada onaj japanac Satoshi ili kako se zove, koji si je to izmislio? Nema ga nigdje, pokupio novac i ciao. Isto tako su uradili slovenci (Merlak, Kodrič,..) koji su ustanovili blockhain burzu, prodali svoje udijele za 100+ milijuna eura i sada se bave nekretninama, turizmom,...završila avantura crypto kod njih, izkoristili, zaradili i otišli van na vrijeme. Ko Mongoli u 13. stolječu kada su napali Peking, Samarkand, Kijev, Moskvu,... opljačkali i otišli i sa sobom ostavili pogorišče.
Onda se pojavio Elon Musk, investirao milijardu ili koliko več u bitcoin, cijena se odmah podiže i on odmah nakon toga proda i zaradi. Najavio da če svoje automobile Tesla prodavati za bitcoine (cijena se opet podigla) ali kada su se pokazali problemi sa kupovinom bitkojnom, cijena opet pala,...tko ima živaca za ovakve hirove bogatih ljudi!??
Onda su izmislili NFT pa su ljudi pomislili, "uf, eto prilike" počeli kupovati sve i svašta, dok nisu shvatili da u biti nemaju ništa, imaju nekakvu sličicu na mobitelu, kojeg nikoga ne zanima. Naravno da ti ljudi sada neče priznati da su se zajebali pa to žele prikazati kao investiciju. Investiciju čega? Kome čete prodati taj NFT? Nije da ljudi čekaju u redu da če to kupiti od vas? Baš taj NFT kojeg imate vi? Ovo je isto kao tada kada su Amerikanci počeli prodavati zvijezde u svemiru. Ljudi su mogli kupiti zvijezdu, čak su joj mogli dati ime i onda su tu zvijezdu poklonili npr svojoj ženi. Dobili su čak potvrdu da su vlasnici tamo neke zvijezde na nebu. I šta sad? Šta s tim? Čak se vode polemika, da li su oni stvarno vlasnici tih zvijezda? Kako netko može prodati nekome zvijezdu na nebu? Zašto ih mogu prodati Amerikanci? A ne npr Bugari? Pa nisu Amerikanci vlasnici tih zvijezda pa da ih onda mogu prodavati? Ali su se sjetili toga, pa pošto ima budala uvijek svugdje naravno, da su im uzeli novce i prodavali im zvijezde ako treba. Isto je sa tim NFT žetonima. Možete vi kupiti NFT neke pjesme, neke umjetnine,...no vi niste vlasnik ni te pjesme ni te umjetnine, jedino što ste vlasnik, ste vlasnik te sličice koje ste dobili na vaš mobitel i tu sličicu (nft) možete prodati dalje nekome, ali kome? i Gdje? Nije da ljudi čejaku u redu da kupe baš vaš NFT. Taj koji si je zamislio NFT lijepo je zaradio prodavajuči MAGLU, a oni koji su kupili NFT u biti sada ne znaju šta če sa tim, ne žele priznati da su se zajebali, pa onda kao radi se o INVESTICIJI.... ne radi se o ničemu drugome, nego da ste bacili novac za bezveze i to čete ubrzo skužiti ako još niste. Pitajte se: "kome ja sada da prodam taj NFT, kako ču ja zaraditi sa tim NFT"?



E s ovim se ne slažem.

Imamo dvije mogućnosti, prva je da je kripto prevara i prodavanje magle, druga je da nije tako i da postoje legalni projekti sa velikim potencijalom.

Ukoliko je prva mogućnost u pitanju onda si u pravu i kasno je, ali sve govori i ide u prilog tome da je ipak druga mogućnost daleko vjerojatnija.

U prvom kripto valu bankarski sektor je napravio sve što je mogao da blokira kripto napredak i djelovalo je krajem 2018. da su uspjeli, ali kripto se vratio još jači. Bankari su tada shvatili da kripto neće nestati, a ako ne mogu protiv njega onda mogu skupa s njim, pa tako danas imamo veliki broj banaka koje već nude ili imaju u planu nuditi klijentima kripto trgovanje. Od Bank of America, Paypala, Revoluta, Softbank...

Također su krenula ulaganja investicijskih fondova (Blackrock...), ali za sada samo indirektnim ulaganjem u kompanije koje se bave kriptom, tipa kriptomjenjačnica Coinbase, rudarska kompanija Marathon.

Čak je i Buffett koji je kontra kripta indirektno uložio u njega ulaganjem 1mlrd.$ u Nubank kripto friendly banku.

Tesla nije prodao svoj BTC, pa nemoj pisati netočne informacije.

Satoshi Nakamoto, autor bitcoina je i dalje nepoznanica, nitko ne zna tko je on. Da te opet ispravim, on je u startu na svoj wallet dobio 1.1 mil. BTC-a, 12 godina kasnije svi ti bitcoini i dalje stoje u tom walletu i ne mrdaju. Ne znam odakle ti da je prodao i zbrisao.

Kripto je trenutno po pitanju investicija i market capa u usporedbi sa drugim sektorima na kikiriki razini. Bez obzira što se nekima čini da je prekasno osobno mislim da je sve skupa tek u začetku. Kriptom prevladavaju retail investitori ili obični "mali" investitori poput nas, ima tu i ekipe koja je uložila ozbiljne novce, ali sve je to ništa u usporedbi sa financijama s kojima raspolažu veliki investicijski fondovi i razne institucije, a njih za sada u kriptu ima jako malo.

Zašto je to tako? Zato što kripto još u većini država nije reguliran i dok je tako većina velikih fondova neće ulagati u njega. Mnoge države trenutno rade na regulativi i kad ona bude donesena to će otvoriti vrata i biti zeleno svjetlo svim tim fondovima. Što misliš da će se tada desiti?

Da ti ne bi ja "frizer" dalje pričao, evo ti riječi poznatog investitora, netko tko se bavi investiranjem dugi niz godina. Osobno nisam njegov fan, ali se slažem sa svim što je rekao. Pogledaj isplati se.




Može li unatoč svemu kripto nestati? Može, dosta je da ga amerikanci proglase nepoželjnim i SEC blokira i eto pada i problema. Međutim, sve veći broj senatora otvoreno izražava podršku, a ogroman broj američkih kompanija je uložio milijarde kako bi se pripremili za korištenje i trgovanje kriptom, VISA, Mastercard, PayPal... svi oni su prihvatili kripto, sigurno se ne bi upuštali u to da je u pitanju čista prevara ili nešto što će nestati kroz godinu dvije.


quote:
Originally posted by fler


Stripofil je gore lijepo sažeo -
kao što blockchain nije samo i isključivo vezan uz kriptovalute,
tako ni NFT-ovi nisu samo i isključivo jpegovi majmuna i slične gluposti koje služe za muljanje naivnih.

Ali, uzalud objašnjavanje ..



Hvala!


Zaboravio sam ranije spomenuti, ako netko voli pogledati dobar dokumentarac, evo par prijedloga, vezano uz temu:
Becoming Warren Buffett
Trust No One: The Hunt for the Crypto King
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12198 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 04/05/2022 : 11:06:32  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
vezano uz Teslu:

https://insajder.com/gospodarstvo/tesla-prenehala-s-prodajo-svojih-vozil-za-bitcoine-tvit-elona-muska-izbrisal-365

a ovdje možeš vidjeti kako je prošla zemlja SALVADOR koja je uvela bitcoin kao sredstvo za plačanje:

https://restofworld.org/2022/el-salvador-bitcoin/


Gle, ne da mi se više raspravljati oko toga. Stojimo na različitim stranama, meni osobno su bitcoin, nft i sve te stvari vezane uz to, bezveze, tebi očito nisu, pa neka svatko vjeruje u šta želi, nemam ja ništa protiv tebe, niti ne želim nikoga spriječiti da se bavi time. Samo sam rekao svoje mišljenje i to je to. Jednostavno ne vidim nikakve prednosti, nikakve potrebe po poslovanju sa tim crypto stvarima. Svijet je do sada sasvim lijepo funkcionirao sa novcem (gotovina, kartice) i ja želim da tako ostane, ne tražim niti želim nikakve promjene.
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 04/05/2022 : 13:56:16  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

vezano uz Teslu:

https://insajder.com/gospodarstvo/tesla-prenehala-s-prodajo-svojih-vozil-za-bitcoine-tvit-elona-muska-izbrisal-365

a ovdje možeš vidjeti kako je prošla zemlja SALVADOR koja je uvela bitcoin kao sredstvo za plačanje:

https://restofworld.org/2022/el-salvador-bitcoin/


Gle, ne da mi se više raspravljati oko toga. Stojimo na različitim stranama, meni osobno su bitcoin, nft i sve te stvari vezane uz to, bezveze, tebi očito nisu, pa neka svatko vjeruje u šta želi, nemam ja ništa protiv tebe, niti ne želim nikoga spriječiti da se bavi time. Samo sam rekao svoje mišljenje i to je to. Jednostavno ne vidim nikakve prednosti, nikakve potrebe po poslovanju sa tim crypto stvarima. Svijet je do sada sasvim lijepo funkcionirao sa novcem (gotovina, kartice) i ja želim da tako ostane, ne tražim niti želim nikakve promjene.



Ne mislim da raspravljamo u negativnom smislu, ovo je više normalna diskusija, svatko ima pravo na svoje mišljenje i svatko od nas može kroz diskusiju naučiti nešto novo.

Vezano za Teslu, trenutno imaju oko 2mlrd.$ u BTC-u. Početkom prošle godine su kupili 1.5mlrd$ BTC-a, zatim su u ožujku prodali manje od 10% i to je koliko se sjećam bilo napravljeno jer je Musk želio dokazati likvidnost bitcoina pa je prodao tih 9 i nešto posto kao demonstraciju.

https://www.investopedia.com/tesla-reports-almost-usd2b-in-bitcoin-holdings-5218384

BTC su kupovali kao hedge za inflaciju i negativnu kamatu koju imaju u bankama. To je i sam twitao prošle godine.

https://twitter.com/elonmusk/status/1417949699835764738


Ti blockchain i kripto gledaš jednodimenzionalno isključivo kao valutu ili zamjenu za FIAT novac, a on je daleko više od toga.

NFT će pogodovati mnogim umjetnicima koji više neće morati plaćati ogromne provizije, prepuštati svoja autorska prava izdavačkim kućama i slično jer će moći direktno prodavati svoja djela uz minimalne tarife. Vremenom će zamijeniti i javne bilježnike, sudove i drugu papirologiju i silne naknade koje danas plaćamo.

Kripto je neophodan za razvoj Web3 gdje će tvoji osobni podaci biti tvoji, a ne predani raznim korporacijama koje ih dalje dilaju i prodaju trećim firmama. Gdje će obitavati decentralizirane aplikacije, pa kad budeš koristio društvenu mrežu tvoj profil će i dalje biti tvoj profil, a ne njihov.

Sljedeći korak je i DAO (decentralized autonomous organization) koji će postati dio svake korporacije i društvene zajednice (lokalne, kvartovske...), gdje će članovi zajedno donositi odluke i sudjelovati u radu bez utjecaja centralne vlasti.

Ovo je budućnost i neće se desiti preko noći, ali kroz 10-20 godina će postati normalno okruženje za buduće generacije.

Kažeš da je tebi novac kako trenutno funkcionira ok, ali to gledaš sa svoje pozicije. Evo ti primjer, veliki broj Filipinaca živi u Japanu tamo radi i godišnje pošalju obitelji u Filipine oko 1.8mlrd$, na to plaćaju 10.5% troškova za transfer, to je gotovo 190.000.000$ dolara godišnje samo za trošak transakcije. Blockchain i crypto tu cifru mogu svesti na smiješne iznose.

https://ripple.com/insights/first-live-on-demand-liquidity-offering-in-japan/

FIAT novac više nema pokriće, nije kao nekada vezan uz drugu vrijednost poput zlata, srebra i sada se printa kao lud. Kako bi se zadržala likvidnost novac se printa, deficit raste, sve će to vjerojatno dovesti do inflacije, možda i hiperinflacije. Navedeno opet zbog trenutne situacije u svijetu može dovesti do recesije. "alat" koji se koristio za boostanje gospodarstva se sada pretvorio u Damaklov mač.

Kada ti se dogodi da imaš 100.000kn na računu, pa ti inflacija pojede 20% tog novca, hoće li ti i dalje ovaj sustav biti dobar? Mi to već sada osjećamo, sve je drastično poskupjelo, od građevine do svakodnevnih namirnica, a plaće su iste.

Evo članak koji je to najavljivao prije godinu i pol dana, sada se to ostvaruje, imamo rekordnu inflaciju:
https://www.forbes.com/sites/williammeehan/2020/10/21/can-the-federal-reserve-print-money-forever-or-how-continuing-to-print-money-to-support-deficit-spending-may-end-badly-with-chinas-help/?sh=79d7010658d4

Ako se pitaš kakve veze to ima s kriptom, pa recimo za početak da bitcoina ima 21mil. i to je to, nema printanja.

Ethereum je tu još napredniji, ima fiksnu stopu inflacije i fiksni inflation cap.

To je još jedna moguća funkcija kripta, "store of value" ili sredstvo za očuvanje vrijednosti, kao što se koristi zlato i srebro, kada klasični novac gubi vrijednost, kao na primjer sada radi inflacije on se prebacuje u drugi oblik kako bi se sačuvala vrijednost.

https://www.forbes.com/sites/ronshevlin/2021/12/28/bitcoin-or-ethereum-which-cryptocurrency-is-the-best-hedge-against-inflation/


Kako je El Salvador prošao je ipak još prerano za pričati. Vrijeme će pokazati je li to bio pametan potez. Mislim da oni tamo imaju puno većih problema od bitcoina. Za sada barem imaju dobru reklamu, pa su sada svi čuli za tu malu državu i to je nešto.

Ovi što kukaju da gube novce su sami krivi, a očito je i država zakazala po pitanju edukacije. Da je btc porastao x5 onda bi svi skakali od sreće. Sami su se odlučili na rizik. Ukoliko nisu željeli riskirati mogli su automatski sve naplate prebacivati u stablecoin koji je uvijek vezan uz dolar i koji je stabilan.

Po pitanju dostupnosti, bankomata i slično, to je tako u početku, treba vremena da se razvije infrastruktura.

Kako je kod nas izgledalo kad je krenula fiskalizacija? Svi su kukali kako će to biti nemoguće, pa nema interneta svugdje, pa ovo, pa ono, evo sad koju godinu kasnije sve radi bez problema.

Kad je krenula zabrana pušenja u lokalima isto je bila pobuna, propasti će ugostitelji, mogu slobodno zatvoriti... 13 godina kasnije više to nitko ne spominje, a mnogima je i drago da je tako.

Isto je bilo sa eporeznom, online mirovinskim, zdravstvenim... sve je to bio veliki korak naprijed, a na sve navedeno je narod dizao galamu u startu i pravio probleme.

Edited by - stripofil on 04/05/2022 14:06:56
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2974 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 04/05/2022 : 17:55:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
meni se sve to skupa gadi.

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 05/05/2022 : 23:35:15  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by xilrion

meni se sve to skupa gadi.



Razlog?


Evo još jedna korisna upotreba NFT-a, zaštita od krivotvorenja. NFT se može efikasno koristiti kako bi se dokazala autentičnost određenog fizičkog predmeta (odjeća, obuća, satovi, nakit, teoretski sve što ima određenu vrijednost i zbog toga je podložno krivotvorenju).
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7306 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 06/05/2022 : 13:52:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
dosta sam toga čitao i gledao o NFT-ju, ali ovo mi je prvi glas da se njime može dokazivati i autentičnost "fizičkog" dobra.
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 06/05/2022 : 14:18:00  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kiky

dosta sam toga čitao i gledao o NFT-ju, ali ovo mi je prvi glas da se njime može dokazivati i autentičnost "fizičkog" dobra.



Može i to na iznimno siguran način uz male troškove. Već neko vrijeme se radi na tome.


German customs discovered counterfeit shoes worth a good 13.8 million euros in 2020. That was an increase of two-thirds over the previous year. Tokenization of shoes could protect against counterfeiting and offer consumers even more benefits.

Nike uses the Ethereum blockchain for the NFT CryptoKicks. This prevents tampering through cryptographic processes. In addition, the shoe tokens are based on the ERC 721 standard, making each token unique. In addition, it is not possible to duplicate ERC 721 tokens.

https://token-information.com/what-is-the-benefit-of-shoe-tokenization-for-me/


ORIGYN Tackle Issue of Counterfeit Watches Using NFT Authentication in 2022

ORIGYN, powered by ICP, is employing blockchain and biometric technology to address the issue of counterfeit watches. ORIGYN, a foundation in Switzerland that uses ai (AI) to authenticate the value of objects, has partnered with the luxury watch marketplace WatchBox. The two businesses will work together to develop certificates of validity in the form of NFTs that will enable users to exchange digital ownership of watches.

https://coin.news/nft/origyn-tackle-issue-of-counterfeit-watches/

Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7306 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 06/05/2022 : 17:01:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
dakle, još se uvijek radi na tome. to još nije implementirano?
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000