forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Nešto nam ubija djecu 1
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Peyo
Advanced Member



Croatia
10042 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 13/08/2022 : 10:29:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

Nešto nam ubija djecu je prošli vikend dobio Eisnera za "Best Continuing Series".



Meni su te nagrade često poziv na oprez kod kupovine.

https://www.thepopverse.com/eisner-awards-will-comic-book-industry-winners-2022
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2520 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 13/08/2022 : 10:42:19  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by mmihoci

Možda je naslov trebao biti odvažniji, tipa: "Žderači djece"



Za naslov: Something Is Killing the Children?

Zapravo si na tragu najčešćih načina prevođenja s engleskog jezika kod nas.


ovako "mihociji" prevode naslove

https://www.ziher.hr/minus-za-hrvatske-naslove-tko-je-preveo-ove-nazive-filmova/

hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page

mmihoci
Average Member

944 Posts

Member since 01/02/2018

Posted - 13/08/2022 : 11:12:36  Show Profile Show Extended Profile  Send mmihoci a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by verab

quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by mmihoci

Možda je naslov trebao biti odvažniji, tipa: "Žderači djece"



Za naslov: Something Is Killing the Children?

Zapravo si na tragu najčešćih načina prevođenja s engleskog jezika kod nas.


ovako "mihociji" prevode naslove

https://www.ziher.hr/minus-za-hrvatske-naslove-tko-je-preveo-ove-nazive-filmova/



Nisam isključivo mislio na prijevod.
Već i na sam orginal.
Go to Top of Page

ivi skoj
Senior Member



Croatia
2120 Posts

Member since 07/12/2015

Posted - 13/08/2022 : 11:22:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ivi skoj a Private Message  Reply with Quote
A nije ni hrbat baš nešto.

samo još vjeverice, Pola i Slatea cekam
Go to Top of Page

mike
Senior Member

Slovenia
2803 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 08/09/2022 : 18:57:00  Show Profile Show Extended Profile  Send mike a Private Message  Reply with Quote
Ovo je jednostavno tako dobro, da narucujem americki trejd Vol. 4 (brojevi 16-20) koji se ocito bavi pocetcima Erice. Kroz mjesec dana ide vec petica (21-25).

Jack the Black.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



931 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 20/09/2022 : 18:22:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Baš sam se bio dvoumio između Gung ho i Nešto nam ubija djecu, šta uzet za ovih par dana na moru, i bome mislim sam super izabrao. Vrlo jednostavna priča ali i dobra i napeta i čita se u dahu. I super mi je da završava ovako kao cijelo djelo, nazovimo to prva sezona, nema patnje za nastavkom bar dok se ne pojavi nova knjiga. Bacilo me u djetinjstvo imali smo u kući na otoku veliki hodnik sa kaljevom peći pa bi se zimi tamo igrali, a noć je rano pala, a vrata od kuće su imala staklene prozore pa sam se uvijek bojao pogledati na vrata da se nebi pojavilo nešto...
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4112 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 06/01/2023 : 12:38:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Hamerika, uspavani gradić, klinci, sjenasta čudovišta, nemoćni murijak itd i nakon tridesetak stranica pomislim kako je možda bolje da otkantam ovaj naslov. Uz takav izbor stripova kakvog imamo u zadnje vrijeme stvarno mi se ne da čitat nekakav stranger things ripoff.
Ali ajde guram dalje na jedvite jade prvenstveno zbog crteža koji mi je nonstop imao vibru nekakvog ljepšeg Baru-Gipi hibrida (je, glupo zvuči,znam). Pa krene prvi cliffhanger, pa onda skužim da je karakterizacija likova odlično izvedena, pa vagabond Erica vs topovsko meso Aaron sukob i skužim da sam se totalno navukao. Nema spavanja dok ne pročitam do kraja. I! ...tako bi.
Istina da je blokbaster, istina i da nema nekakvih trenutaka koji bi te natjerali na razmišljanje ali je sve to vrlo dobro i posloženo i nacrtano. Ima stvarno šokantnih scena koje bi mogle uznemiriti mekanije čitatelje ali radi se o hororcu jelte, da ne bi bilo nismo znali.

Bok, kako si.

Edited by - Cromwell on 06/01/2023 12:39:28
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25856 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 06/01/2023 : 13:15:29  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Meni je ovo bilo nečitljivo...

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

mike
Senior Member

Slovenia
2803 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 06/01/2023 : 17:48:17  Show Profile Show Extended Profile  Send mike a Private Message  Reply with Quote
Naravno, kad padaš na Tex Klasik :).

Jack the Black.
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1062 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 25/02/2023 : 10:56:49  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
https://www.index.hr/chill/clanak/something-is-killing-the-children-uskoro-stize-nova-serija-kreatora-darka-i-1899/2441432.aspx
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4849 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 21/03/2023 : 11:56:59  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell

Hamerika, uspavani gradić, klinci, sjenasta čudovišta, nemoćni murijak itd i nakon tridesetak stranica pomislim kako je možda bolje da otkantam ovaj naslov. Uz takav izbor stripova kakvog imamo u zadnje vrijeme stvarno mi se ne da čitat nekakav stranger things ripoff.
Ali ajde guram dalje na jedvite jade prvenstveno zbog crteža koji mi je nonstop imao vibru nekakvog ljepšeg Baru-Gipi hibrida (je, glupo zvuči,znam). Pa krene prvi cliffhanger, pa onda skužim da je karakterizacija likova odlično izvedena, pa vagabond Erica vs topovsko meso Aaron sukob i skužim da sam se totalno navukao. Nema spavanja dok ne pročitam do kraja. I! ...tako bi.
Istina da je blokbaster, istina i da nema nekakvih trenutaka koji bi te natjerali na razmišljanje ali je sve to vrlo dobro i posloženo i nacrtano. Ima stvarno šokantnih scena koje bi mogle uznemiriti mekanije čitatelje ali radi se o hororcu jelte, da ne bi bilo nismo znali.



Viš, kod mene je bilo obrnuto.

Kažeš Strangers Things ripoff, ok, no ST je u startu postmoderni kolaž sastavljen od krosreferenci, nostalgije i publici omiljenih tropa koji su definirali pop kulturu u periodu 70ih,80ih i 90ih, i koji to uopće ne skriva. A jedna od glavih referenci koju postmoderna krosreferencijalna djela poput ST neumorno recikliraju je naravno Stephen King. Ne smeta mi kad su postavke tipični kingovske, naročito kad se to odradi na razini, kao što je to napravio King junior u Locke & Key (emo frizurama unatoč). Ali ok, to je već bio family business. Nešto (nam) ubija djecu je tipična kingovština. Djeca, podsvijest, small town America...
I počne dobro, mislim da bi sam King potpisao uvodno postavljanje stvari i glavnu premisu. Imamo i odlično dizajniran glavni lik. Međutim, za razliku od Kinga, dojam je da tu nema jasne vizije cilja kojem idemo. Šira radnja, sa Kućom Slaughter je još jedna varijacija na temu tajne supermoćne kabale, kakva je već sto puta prežvakana (100 Bullets, Sleeper...) u (američkom) stripu zadnjih par desetljeća. Bitke sa čudovištima nakon nekog vremena postanu repetitivne, sve na isti način. I ta čudovišta su donekle antiklimatična, odmah vidimo kakva su, brzo saznamo što su, nema nekog build upa. Tako da kako je priča odmicala ja sam se sve više hladio i zato mi je drago da je integral završio sa finim wrap upom, bez nekih naročitih cliffhangera. Može se komotno tu stati, sve je rečeno, ne zove me na daljnje druženje ova priča. Možda jedino zbog Erice.

Edited by - vukozec on 23/03/2023 17:20:48
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2140 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 23/03/2023 : 18:36:07  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec
Može se komotno tu stati, sve je rečeno, ne zove me na daljnje druženje ova priča. Možda jedino zbog Erice.



Jel tako da je cool ❤❤ ?
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4849 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 23/03/2023 : 18:39:00  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

quote:
Originally posted by vukozec
Može se komotno tu stati, sve je rečeno, ne zove me na daljnje druženje ova priča. Možda jedino zbog Erice.



Jel tako da je cool ❤❤ ?



Je, odlično si je opisao na prethodnoj stranici.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2140 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 23/03/2023 : 22:40:34  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3718 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 12/08/2023 : 13:26:12  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Ima tu utjecaja Stephena Kinga, ima tu vibre iz Stranger Things, svakojaki utjecaji iz moderne pop kulture, ali opet Tynion je s ovim ipak stvorio prilično dobru i autentičnu horor priču. Mogao je i dublje zabrazditi u kopiranje i hommage, ali čini mi se da je stao prije nego što je otišlo predaleko.
Strip, kao što i naslov najavljuje, uistinu je brutalan i jeziv. No, nema tendenciju stvaranja nekog jeftinog horora. Atmosfera je dosta mračna i sa svakom stranicom se osjeća težina tragedije koja se odražava na likovima. Jedinstveno melankolično reklo bi se. Lik Erice debelo odskače od svih, ali istina je da cijela priča oko te organizacije je skliski teren i da može zaći u pretjerivanje svoje vrste.
Akcija kad se pojavi ima jako dobri crtački pristup i malo se osjeti ta nadrealna atmosfera. Kasnije kad se naviknemo na te scene postanu nekako predvidljive i očekivane, ali svejedno za prva 3 volumea nije to bilo loše ili nedostatno.
Jedino što mi je žao što mislim da Tynion dosta toga štedi za daljnje nastavke u serijalu jer je radnja u ovim tradeovima na momente djelovala prikočeno. No, svejedno je jako dobro kad se zapetlja i kad krene opasnost. Atmosfera pogođena odlično. Dokaz da horor katkad može biti strašan i bez eksplicitnosti jer likovi i njihovi nategnuti odnosi te odnos zajednice prema događajima su ovdje jako veliki faktor.
Sveukupno sam jako zadovoljan pročitanim. Serijal ima potencijala izrasti u još bolji i svakako ću kupiti drugu knjigu kad izađe.

4/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3502 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 08/02/2024 : 15:47:05  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Malo zabačeno mesto gde se deca i tinejdžeri bore protiv čudovišta koje odrasli ne mogu da vide su jasne asocijacije na romane Stephena Kinga i Stranger Things seriju. Ja bih dodao i aromu The Last of Us jer likovi često izlaze iz ormana, i činjenice da kako priča odmiče to ima manje čudovišta, a više likova, gde se shvata da priča u suštini nije o čudovištima već o samim likovima i ljudskim odnosima. Strip obećava mnogo akcije, krvi i borbi, ali zapravo se malo toga dobije jer bitke ne traju dugo. Strip ima taj sveopšti blockbusterski doživljaj da je štivo zarazno i jestivo pa se lako navučeš i tražiš još, iako nije hranljivo i što više čitaš to osećaj više nije isti kao na početku. Tokom čitanja se stiče utisak da je strip pisan imajući u vidu eventualnu adaptaciju kroz seriju i ne bi me začudilo da se ovo uskoro pojavi na Netflixu.

Pohvale idu na račun naslova stripa jer ima taj kontraverzni clickbait efekat, ali zapravo je pametno smišljen i dvosmislen jer na početku priče čudovišta ubijaju decu, a nedugo zatim ljudi ubijaju decu tj. nakot čudovišta. Crtež i kolor sasvim korektni za ovaj tip stripa, pogotovo upada u oči (no pun intended) detaljan način na koji se crtaju oči gde je očigledan manga uticaj. Mislim da je autor sam sebi pucao u nogu sa ovim jer će kasnije u stripu Ericu uvek crtati samo sa jednim okom kao da je neki kiklop dok će joj kosa pokrivati drugo oko. Nemam drugo objašnjenje za ovaj čudan potez i prepostavljam da je crtač ovo uradio kako bi uštedeo na vremenu i brže crtao. I za kraj najznačajniji atribut stripa - Erica Slaughter. Ajde na stranu što joj ime i dato prezime zvuči tako madafaka, ona je seksi lik koji je veći od samog života, kao što su raniji komentari već primetili. Sexy je Erica, glavni razlog da se strip prati i dalje i saznamo kakvu će sudbinu doživeti.

Pronašao na netu jedan komentar da se strip komotno mogao nazvati Something is Making the Children Homosexual, što je jedan rasistički i uvredljiv komentar u današnjem dobu, iako u suštini nije daleko od istine. Tynion se javno deklarisao kao biseksualac pa su mu takvi i likovi, strip je totalno moderan gde likovi imaju frizure boje duge i gde izlaze iz ormana na svakih par poglavlja. Najjači momenat u kasnijim poglavljima mi je kada se dva tinejdžera smuvaju i kada jedna žena komentariše: "Ostavila sam dva momka same u sobi, šta sam mislila da će se dogoditi." Apsolutno genijalno, mislim stvarno, šta će dva tinejdž dečaka raditi ako ne međusobno se trpati. Slobodno piši o LGBTQ likovima, ali nemoj mi kroz strip plasirati svoju agendu molim te. Sve ove moderne autore treba poslati na dopunsku nastavu da čitaju Scotta Pilgrima da vide kako ovo treba da se radi.

Iščitao i ono što je do sada izašlo od spinoff serijala, House of Slaughter. Serijal je odmah u startu loše počeo jer je prva priča bazirana na Aaronu, liku koji je potpuno nezanimljiv i nebitan i zaginuo je još u ranoj fazi osnovnog serijala. Da stvari budu gore, cela priča oko njega je još jedna priča o izlasku iz ormana.. Uh.. Ono što je porazno u ovom spinoff serijalu je što naziv asocira da će se više saznati o toj tajnoj kabali kuće Slaughter, npr. bilo bi sjajno da se sazna nešto više o glavi kuće tj. Zmaju, ali nažalost apsolutno ništa bitno se ne saznaje, a da ima nekog dodira sa glavnom pričom. Veliko gubljenje vremena što se mene tiče, a inače Tynion za ovaj serijal samo daje generalne smernice dok je pisanje i crtanje prepustio drugim autorima. Jedina svetla tačka u ovom spinoff serijalu su poglavlja #6-10 i "Scarlet" deo priče. Ovde pratimo jednog člana fakcije kabale koji ne želi da se bori i koji kroz razgovore sa pripitomljenim čudovištem zarobljenim o totemu želi da sazna više o samoj prirodi čudovišta i poretku u svetu, da bi se kasnije ispostavilo da ga je čudovište sve vreme koristilo. Ovo je za mene bio jedini momenat u celom stripu gde se zapravo osetila jeza koja se očekuje od jednog horor stripa. Ali premalo, prekasno, ne gubite vreme na spinoff serijal.
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7309 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 12/02/2024 : 12:14:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
i ja sam ovaj serijal jedva započeo i nikad dovršio, dok sam jedan drugi tynionov naslov THE NICE HOUSE ON THE LAKE samo tako progutao koliko mi je pasao. ko nebo i zemlja ta dva naslova, a od istog scenariste.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.41 seconds. Snitz Forums 2000