forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 220 - Anaïs Nin
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 26/08/2022 : 10:59:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Početak je 1930-ih godina. Anaïs Nin živi u pariškom predgrađu i bori se s tjeskobom života koji vodi kao bankarova supruga. Zbog obiteljskih okolnosti odrastala je između dva kontinenta i tri jezika pa muku muči s pronalaženjem vlastita mjesta u društvu koje žene osuđuje na sporedne uloge. Želi biti spisateljica. Od djetinjstva vodi dnevnik. On je njezina droga, partner, dvojnik, on joj omogućava istražiti složenost svojih osjećaja i uočiti senzualnost koja u njoj tinja. Tada upoznaje Henryja Millera, a taj će se susret pokazati tek prvom stepenicom prema velikim obratima koji je čekaju.

Kolorka 220 • Anaïs Nin: Na moru laži • 188 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Léonie Bischoff • Crtež Léonie Bischoff • Prijevod Mirna Šimat • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 26.8.2022. • Cijena 160 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-220-ana-239s-nin-na-moru-lazi/787/

Trouble will find me

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/08/2022 : 16:47:22  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
za ovo i Medeju nisam previše zainteresovan;ali i bolje,ostatak ture će mi isprazniti novčanik dobrano.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Chui
Average Member



923 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 26/08/2022 : 17:08:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

za ovo i Medeju nisam previše zainteresovan;ali i bolje,ostatak ture će mi isprazniti novčanik dobrano.


meni ovo izgleda full zanimljivo, crtež mega genijalan, priča miriše na jako zanimljivo.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 01/09/2022 : 12:20:13  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Čim vidim uzdignute obrve, otpisujem strip. Previše uzdignutih obrva po stranici su znak siromaštva duha i lijenosti crteža. Pretpostavljam da treba natiskati ovakvih stripova za onu najnezahtjevniju publiku ali opet sam pomalo nezadovoljan..
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 01/09/2022 : 12:31:27  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Ovo je za zahtjevniju, liberalnu, woke, trendovsku publiku.

Have mercy
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 01/09/2022 : 12:40:32  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Ovo je za preskok, mada sam uvek da se proba kada je kompletan autor, ali i ubacivanje Henryja Millera ne sluti na dobro, taj senzibilitet nj knjiga mi ne odgovara. Sa svih strana mirise na previse liberalno delo...sto izivko rece...
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 01/09/2022 : 12:53:34  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Ne bih ja preskakao. Treba i ovo pročitati. Od mene preporuka.

Have mercy
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 29/11/2022 : 09:23:58  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Hm. Pročitao sam ga ipak i mogu reć da je strip vrlo dobar. Radnja je biografija Anasi Nin u njenim pariškim godinama, i prati njenu transformaciju iz nezadovljne žene bankara u spisateljicu s jedno četiri pet ljubavnika.

Strip na prvu izgleda prilično loše sa tim likovima sa velikim okama i dignutim obrvama i sa hrpom melodramatičnih citata. Pa ima ta banalna naslovnica sa normalnom Anais i mračnom Anais odozdola, pa leptir (!!!) na impresumu, pa neki cvjetići.. pa prva strana – brodić u oluji, razbija se o stijene i onda Anais u dnevnom boravku, slomljena, raskuštrana. Ono, proljev! Ženski spomenari! Banalne metafore!

Ali sve to u stripu funkcionira jako dobro, crtačica je uspjela pogoditi tu tanku nit između senzualnosti i melodramatičnosti i uvukla me u priču. Sličan sam doživljaj imao sa Zabranjenom lukom koja na prvu izgleda kao proljev, a zapravo je prekrasan strip. Na moru laži nije tako fora jer je biografski strip, a ne bajka. Tako na kraju i nema katarze već strip završava u trenutku kad je Anais već postala Anais, ali to nije kraj priče - život se i dalje nastavlja, s novim i starim ljubavnicima, sa dnevnikom koji se i dalje piše.

Moram pohvaliti crtež jer je ful fora. Na prvu izgleda ženskasto i praznjikavo, ali je – ko što sam već rekao – senzualan i pedantan, sve je tu u redu, perspektiva, kadriranje, detalji. Baš je jako lijep, vidi se da je uložen trud. Nije onako dječji kao kod recimo Marjane Satrapi ili pankerski kao kod Ulie Lust.

Fora mi je bilo čitat kako je ta Anais Nin, valjda neka svjetska Žuži Jelinek uspjela isfurati život onako kako je htjela, kako je uspjela uskladiti sve te strasti i ljubavnike, a da nitko tu nije bio kivan. Znači, respekt ali scena sa starim ,to ja baš bolesno, bolesno.. Tezukina Ayako je mila majka za ovo Općenito strip kred kraj postane grd, ali završnica opet donese vedrinu i optimizam samo što ja tu više ne znam šta bi mislio
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 29/11/2022 : 09:26:39  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Inače, strip me podsjetio i na legendarnu izjavu Žuži Jelinek pred kraj života, kad su je pitali da li žali za čim: ko bi me pitao, ja bi mu dala, a sad mi je žao da nisam i nudila
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 30/05/2023 : 14:12:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Ne bih ja preskakao. Treba i ovo pročitati. Od mene preporuka.



Ovo sam pročitao odjednom, „u cugu“.

Meni je ovo fenomenalno, fascinantno.

Kako sadržajem, tako i izvedbom.

Crtački mi je ovo sjajno. Minimalizmom je postignut maksimum emocija i izražajnosti plus atmosfera. Odabir boja mi je izvanredan.

Od svih Fibrinih nestriposvskih stripova ovaj mi je ponajbolji, ili da tako kažem ponajbolje ustripljen.

Neću iznositi svoja razmišljanja i zaključke na sadržaj već prepuštam svakome da neopterećeno doživi/proživi sadržaj na svoj način. Ovo je višeslojno djelo koje će po meni više razumjeti/prihvatiti nešto stariji, iskusniji čitatelji, otvorenija duha.

Očekujem sasvim različite reakcije na ovaj strip.

Ova knjiga je osvojila i brojne nagrade, npr. Fauve dʼAngoulême Audience Award 2020. te nagradu Delémont'BD za najbolji švicarski strip 2021.

Edited by - Peyo on 30/05/2023 14:13:48
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 31/05/2023 : 07:16:37  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Iman iz ex yu njenu knjigu "Prsten". Ima odlicnih erotskih pricica. A sta se tice ovog stripa ne znan,crtez mi ne pase.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 31/05/2023 : 08:24:54  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo
Ovo sam pročitao odjednom, „u cugu“.

Meni je ovo fenomenalno, fascinantno.

Kako sadržajem, tako i izvedbom.

Crtački mi je ovo sjajno. Minimalizmom je postignut maksimum emocija i izražajnosti plus atmosfera. Odabir boja mi je izvanredan.

Od svih Fibrinih nestriposvskih stripova ovaj mi je ponajbolji, ili da tako kažem ponajbolje ustripljen.




E i meni je ovo, s nekim kraćim vremenskim odmakom, jedan od najboljih stripova šta je Fibra izdala prošle godine
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 31/05/2023 : 11:03:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Iman iz ex yu njenu knjigu "Prsten". Ima odlicnih erotskih pricica. A sta se tice ovog stripa ne znan,crtez mi ne pase.



Pročitaj obavezno, nećeš zažaliti.

quote:
Originally posted by pcoro
E i meni je ovo, s nekim kraćim vremenskim odmakom, jedan od najboljih stripova šta je Fibra izdala prošle godine



Drago mi je da tako misliš. Pomalo sam bio razočaran s tvojim prethodnim postovima vezano za ovu knjigu jer od tebe očekujem kvalitetnije osvrte .
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 31/05/2023 : 12:52:03  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Teško mi je ovdje bilo zauzeti neki definitivan stav jer ne znam puno o Anais Nin pa ne mogu procijeniti koliko je točno Bischoffica transormirala njen život u strip, a opet i kad to stavim na stranu - strip je dosta kontroverzan, iako izgleda jako pitomo. Ta Ninovica kroz strip ruši sve moguće tabue i čovjek bi rekao da takav život mora imati razorne posljedice, sukobe, previranja, ali umjesto toga, čini se da se svijet, koji je tih godina trebao biti konzervativan, prilagođava njoj.

Tako da ne znam šta bi mislio o glavnom liku, dal da ju osuđujem ili da joj se divim. Rekao bi da je osuđujem, ali s respektom

Ovoj Bischoffici odajem priznanje da joj je strip lijepo senzualan. To je riječ koja se rijetko može upotrijebiti za stripove
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 31/05/2023 : 13:05:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
E ovo je već bolje.

Jasno, pitanje je kako je sve zapravo bilo, koliko je sama autorica svojim prikazom događaja utjecala na nas i eventualno zamaskirala/romansirala stvarnost.

Međutim, po meni važnije od toga je da te ovakvo štivo izazove da razmišljaš/prosuđuješ o stavovima i postupcima aktera u stripu, te samim time da te potakne i na preispitivanje samog sebe.

S obzirom na različita razmišljanja forumaša očekujem brojne sasvim suprotne stavove o ovom stripu.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000