forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 221 - Pješčani dani
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 26/08/2022 : 11:00:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Sjedinjene Američke Države, 1937. Johna Clarka, dvadesetdvogodišnjeg fotografa, angažirala je Farm Security Administration, vladina organizacija čija je svrha pomoći farmerima žrtvama Velike krize. Njegova je zadaća, zahvaljujući evokativnoj snazi fotografije, svjedočiti o dramatičnim uvjetima života farmera iz Zdjele prašine. To je područje, smješteno između Oklahome, Kansasa i Texasa, pogodila suša i spektakularne pješčane oluje koje su osiromašile stanovništvo i prisilile brojne među njima na odlazak u Kaliforniju. Kako vrijeme prolazi, John shvaća da će, kako bi obavio zadatak, morati savladati prepreke veće od nepovoljne klime…

Kolorka 221 • Pješčani dani • 288 stranica • Kolor • Tvrdi uvez • Scenarij Aimée De Jongh • Crtež Aimée De Jongh • Prijevod Mirna Sindičić Sabljo • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 26.8.2022. • Cijena 220 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-221-pjescani-dani/788/

Trouble will find me

don_draper
Advanced Member



3753 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 26/08/2022 : 14:44:13  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Crtez jako impresivno djeluje, tematika privlacna, uzima se

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20722 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/08/2022 : 16:45:15  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
dobar strip,ali daleko da sam pao na bulju - nejker na ovo svršava.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3134 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 26/08/2022 : 17:30:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Zato što naker ima dobar ukus.
Go to Top of Page

viki_ri
Starting Member



30 Posts

Member since 19/02/2020

Posted - 26/08/2022 : 17:53:45  Show Profile Show Extended Profile  Send viki_ri a Private Message  Reply with Quote
Ovo se kupuje <3
Go to Top of Page

anam
New Member



187 Posts

Member since 23/08/2022

Posted - 26/08/2022 : 21:10:58  Show Profile Show Extended Profile  Send anam a Private Message  Reply with Quote
Strip kao prikaz jednog vremena sa crtežom vrlo uspješno odradio svoju namjenu...pa tko voli mogu preporučiti
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2458 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 26/08/2022 : 22:08:42  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

dobar strip,ali daleko da sam pao na bulju


Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3544 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 26/08/2022 : 22:35:13  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Mnogi od nas su ostavljali osvrte na ovoj temi pa koga zanima neka baci pogled link

Ali prelep crtež uz edukativan i istorijski tačan prikaz jednog davno prohujalog podneblja. Preporuka
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1588 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 22/12/2022 : 17:53:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Dobar strip, barem za jedno čitanje, ali koji je mogao biti daleko bolji.

Obrađuje se "dust bowl", teška ekološka kriza 30-ih godina koja se nadovezala na ekonomsku krizu, zanimljivo koliko me podsjetilo na film interstellar.

Najveći problem je što je glavni nositelj radnje, fotograf kojeg vladina agencija šalje da fotodokumentira težak život u središtu SAD-a, slab i nezanimljiv lik. Fali više interakcije sa ljudima koje sreće i fotografira, a jedino ga "doživljavam" na kraju kad odbaci svoj posao kao besmislen, premda se s tim zaključkom ne slažem, a vjerujem ni autorica koja je ubacivala prave fotografije iz tog razdoblja između poglavlja stripa.

Crtež mi je baš sjeo, djeluje jednostavan ali efektan, i premda je strip dosta debeo, vrlo brzo se pročita tako da mi je žao što nema još stranica.

Mene je sad svakako natjeralo da čim prije pročitam ili pogledam Plodove gnjeva za koje znam i nikako ih nisam izbjegavao ali nekako smo se zaobišli.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2456 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 03/01/2023 : 21:42:17  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Isti dojmovi kao za Povratak jastreba osicara...mnogo buke ni oko cega, neubedljivo.
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 18/01/2023 : 20:17:34  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Meni je ovo previše prvoloptaški i scenaristički i crtalački. Iznimka su scene pješčanih oluja, koje su izvanredno dočarane.

Fotografski materijal je po meni nedovoljno dobro iskorištene. "Fotograf" je to puno bolje spojio!

Vidim da je strip nominiran za Eisnera za najbolji digitalni strip, što bi objasnilo raskorak koji sam doživio čitajući preview i vidjevši tiskano izdanje - naime, ovo je jedan od rijetkih stripova koji su me više dojmili čitajući PDF.

Od autorice sam čitao još "Blossoms in Autumn" koji mi je više legao (no onda opet, tu scenarij potpisuje Zidrou).

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7022 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 15/02/2023 : 19:34:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Nakon zimskih, Paka nam donosi pješčane dane:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-kolorka-221-pjescani-dani/2972/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Zula
Average Member

768 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 27/02/2023 : 19:30:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Pješčani dani

Kriza je, nema posla... Johne (znam ti tatu) evo poso, evo foto, evo popis, odi slikaj prašinu...
Slika John, slika... malo mu ide, malo ne... pa odustane, baci sve slike i svoju prošlost, ostalo pokloni, postane Elijah i ode natrag bez posla...

Dobro nacrtane oluje prašine i pijeska, zanimljiv fenomen u povijesti Amerike (Dust Bowl), 3-4 baš dojmljiva momenta u završnici stripa, korisni dodaci na kraju...

Ocjena: oscilirajuća, ali vrijedan čitanja

p.s. na kraju je prikazana jedna od proslavljenih slika iz tog perioda (Dorothea Lange) koja opisuje život i stanje u tom dijelu Amerike pa mi nije jasno zašto bi glavni lik odustao od nečega što je proslavilo druge fotografe koji su pokazali što se tamo događa...
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 09/06/2023 : 11:04:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Crtački jako dobar, strukturalno sve štima i ne može se ne primjetiti kako je autorica uspješno uhvatila i gotovo pa evocirala atmosferu zadanog povijesnog perioda. Priča je dobro strukturirana odnosno nigdje ne zapinje i praktički proleti unatoč volumenu ali ima mali problem sa glavnim likom koji nekako do samog kraja ne uspijeva razviti nekakvu osobnost nego izgleda kao statist sa natruhama svoje povijesti. Ne bi bilo loše da se lik Johna ipak malo produbio iako ajde, De Jongh se malo izvadila sa jednostavnim ali emotivno efektnim krajem.

7/10

Bok, kako si.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3753 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 13/10/2023 : 22:34:04  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Čitao se Steinbeck nekoć, učilo se na satovima povijesti o velikoj depresiji, ali imam dojam da je Dust Bowl period nekako previše u sjeni kada se priča o velikim povijesnim događajima u SAD-u.
Autorica ovdje inspirirana stvarnošću, kroz lik mladog i neiskusnog, ali hirovitog fotografa prikazuje bijedu i siromaštvo ljudi u tom nesretnom prašnjavom krajoliku. Upravo ta perspektiva i sami glavni lik su najslabija karika u stripu. No, sve ostalo u ovom stripu funkcionira na najvišoj mogućoj razini.
Crtež uvjerljiv i brutalan u svojim prikazima. Sporedni likovi zanimljivi, relevantni, izazivaju puno više emocija negoli sterlini glavni lik. Upravo kroz njihove priče i sudbine doživimo sve razmjere i značaj ove prirodne katastrofe. Smisao za simboliku i zaokruživanje priče na kraju fenomenalno.
Strip za svaku pohvalu. Još jedan u nizu dokaza da strip katakda izađe van svojih nekih okvira i ovisno o angažmanu autora i crtača može ponuditi težinu priče ravnu književnosti.
Nije perfektan strip, ali nagnao me da budem dosta subjektivan oko njega.
4.5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11085 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 28/11/2023 : 16:49:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Tek površno predznanje o događanjima oko ovog ljudskog i prirodnog "fenomena" idealno se poklopilo sa TV dokumentarcem o izgradnji Hooverove brane koji sam pogleda par dana nakon čitanja stripa. Definitivno ovaj strip dotiče temu koja je nekako ( ili je to samo moj dojam ) prošla ispod radara povijesti.
Sasvim lipo dokumentira situaciju u kojoj su se farmeri i kompletno stanovništvo regije našli... zgodno nacrtano, čitko, sve na svom mistu. Glavni lik upada u "pješčanu dilemu" čim je prihvatija ponuđenu reportažu... i dobijam dojam da je on foto aparat a ne ono što nosi u rukama. Uči u hodu ali za "namjestiti fotografiju" moraš imati i manjak empatije ( a imamo vrlo svjež, tragičan primjer utopljenog dječačića, izbjeglice na ono plaži ) koji bi dozvolio da fotografija bude samo odrađeni posao. Upa je u pješčani vrtlog, sažvakalo ga i ispljunilo... sa novim iskustvom, spoznajama... baš za novi početak koji su svi udišući ona zrnca prašine i željeli za sebe, za svoje obitelji. Na žalost mnogi se nisu izvukli iz tog "živog pijeska".

Uf, definitivno san ostarija.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 06/03/2024 : 10:19:56  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Poanta raspleta radnje je u konfliktu sa porukom o značaju fotografije i umjetničkog dokumentarizma općenito, koju strip šalje kroz dodatke koji pojašnjavaju povijesne činjenice i kontekst. Ta kontrakditornost je glavni minus, a što se tiče pluseva, crtež je odličan, strip je pitak, čita se lako i sa guštom, a iz njega se može naučiti i nešto o povijesnoj temi koja je važna lekcija za sadašnjost i budućnost, tako da preporuka.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000