forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 222 - Medeja
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Markos
Webmaster



Croatia
28946 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 26/08/2022 : 11:01:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Medeja bestidnica.
Medeja vještica, ubojica.
Medeja čudovište.
Eto što govore o meni.
Ljudi pamte samo ono što im odgovara.
Sred sile glasova što odzvanjaju nada mnom,
vrijeme je da i ja progovorim;
vrijeme je da ispripovjedim priču o svom životu.
I da istina najzad izađe na vidjelo.

Kolorka 222 • Medeja • 320 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Blandine Le Callet • Crtež Nancy Peña • Prijevod Tony Šercer • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 26.8.2022. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-222-medeja/789/

Trouble will find me

risbozg
Advanced Member



Croatia
15017 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 26/08/2022 : 23:01:56  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
Ovo se uzima pod obavezno..jako dobar strip bar meni

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28946 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 26/08/2022 : 23:21:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ja sam ocekivao neko smece i ostao paf.

Trouble will find me
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15017 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 26/08/2022 : 23:43:24  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Ja sam ocekivao neko smece i ostao paf.



Kaj buš, sto ljudi sto ćudi

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25861 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 04/10/2022 : 15:44:11  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Vrlo dobar strip.
Jedna od boljih kolorki u zadnje vrijeme.
Crtež odličan.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15017 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 04/10/2022 : 22:22:09  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
Evo Marko još jednog fana

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 04/10/2022 : 23:35:21  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
strip kida, zao mi da procitam 4ti album
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1709 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 05/10/2022 : 11:50:58  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
O čemu je uopšte strip? Koji je žanr?
Iz zavira ne mogu da provalim. Iz zavira mi je malo odbojan. A vidim da su pozitivne reakcije.


Resistance is futile.
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 05/10/2022 : 13:08:15  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Antička mitologija.
Ja sam pročitao privju i na osnovu njega kupio strip, ali ne stižem da ga pročitam. Deluje baš baš dobro.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25861 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 05/10/2022 : 14:39:05  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Nisam najoštriji nož u ladici ali sam čuja za Medeju😉

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1709 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 05/10/2022 : 15:44:09  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Jaki, čuja sam i ja za Medeju. Jasona, argonaute, zlatno runo itd. I gledao crtaće i filmove i čitao knjige na tu temu... Al nisam očekiva da se radnja drži mitologije. Pomislija sam da je prvi deo (zavir) samo uvod i da se radnja dalje odvija u sadašnjem dobu ili bar da skreće od matrice. Ne znam zašto...



Resistance is futile.

Edited by - borg on 05/10/2022 15:46:15
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 05/10/2022 : 15:51:30  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
a citao si i zagora, vatreni bikovi, samo ne govoris to

Edited by - kasper on 05/10/2022 15:56:26
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25861 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 05/10/2022 : 15:53:41  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Ok.Isprike🙂

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25861 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 05/10/2022 : 15:55:26  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Vatreni bikovi🙂
To su bila vremena...
Kad je Zagor bija dobar.
Ne zato šta je bija dobar nego sam ja bija loš😇

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/10/2022 : 15:57:09  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

O čemu je uopšte strip? Koji je žanr?
Iz zavira ne mogu da provalim. Iz zavira mi je malo odbojan. A vidim da su pozitivne reakcije.




dobijaš ga na ruke za par dana

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1709 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 05/10/2022 : 16:09:01  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

a citao si i zagora, vatreni bikovi, samo ne govoris to





@anto, može.

Resistance is futile.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1709 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 19/10/2022 : 16:36:55  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Da citiram deo biografije, može se posmatrati i kao opis dela:
"Blandine Le Callet predaje latinski na sveučilištu te se bavi istraživanjem monstruoznog u Antici, kako s filozofskog, tako i s književnog gledišta...
E, sad još malo o stripu. Ovde je potraga za zlatnim runom, Jason, Argonauti, Medeja, Grčka itd. predstavljeno sa nekog drugog stanovišta. Strip ima veze sa mitologijom koliko u pojmovnom smislu (i što donekle prati kostur radnje priča iz mitologije) . Sve ostalo je izokrenuto, izobličeno, izvitopereno, zlo i naopako. Strip je suvi koncentrat loših osobina, zlih misli i postupaka. Meni je ovo nekako surovije od zloglasnog Vijona.
Strip je odličan, zarazan, tera na čitanje.

Crtež mi je solidan. Ono što meni smeta je način crtanja očiju. Možda je to namerno tako da bi se malo približilo antičkom, ali meni je taj deo crteža malo smetao.

Preporuka za čitanje.


Resistance is futile.

Edited by - borg on 19/10/2022 20:50:53
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 21/10/2022 : 12:11:58  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Ovo mi je jedna od najboljih Kolorki u poslednje vreme (ikad?).
Ne znam najbolje mit o Medeji, ne znam koliko su je se autorice držale, ali meni je potpuno nebitno: cela pripovest je ispričana savršeno. Lepo pripovedanje, dobar ritam sa malenim usporavanjima i ubrzavanjima, veoma napeto, povremeno uznemiravajuće i potresno, savršeno balansiranje likovima.
Crtež takođe odličan, dinamika i, opet, način pripovedanja skoro savršen, pojedine table su genijalne.
Uživao sam od prve do poslednje strane i čitaću sigurno još x puta.
Savršena antička tragedija u stripu.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 21/10/2022 : 13:45:49  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
valja medeja sam tako, prilicno uzbudljiv i napet strip, a to nekako fali danas. pritom je teskoba u stripu uspesno ugradjena. verovatno je na to uticalo da mi je glavni tok radnje manje vise nov. i da sam nesto znao to sam zaboravio, mozda sam davno gledao dzejosona i arugnate, zagor vatreni bikovi bili pre 30 i kusur godina. sam strip se uspesno nosi da dosta likova, pravi je biser u tom pogledu

generalno mi nedostaju ti stripovi iz staroga veka, nekako do sada jedino bih izdvoji prvi ciklus murene i bronzano doba (tisucu brodova)

nego, kad vidih da su zene autori ovog stripa i naslovnicu, onomad jos, pomislih da ovo biti neka fem agenda ili tome nesto slicno. strip je sa te strane skroz korektan, mada malo seruckaju u dotatku stripa.
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15017 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 02/11/2022 : 19:12:42  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
Kupuje se na interliberu obavezno..

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 02/11/2022 : 19:18:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper



nego, kad vidih da su zene autori ovog stripa i naslovnicu, onomad jos, pomislih da ovo biti neka fem agenda ili tome nesto slicno. strip je sa te strane skroz korektan, mada malo seruckaju u dotatku stripa.



Sjajno zapažanje!



Humbert Coe
Go to Top of Page

Jazzbina1
Starting Member

39 Posts

Member since 19/12/2021

Posted - 07/11/2022 : 17:43:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Jazzbina1 a Private Message  Reply with Quote
Medeja je odličan strip. Svjestan je to odmak od mitologije i nadnaravnog s fokusom na realističnu fabulu, čistu naraciju koja daje ogroman prostor za jako zanimljiv crtež i kolorit. Listajući prvotno preview bio sam u velikoj dvojbi što ovaj strip nudi, no dao sam mu priliku i nisam požalio. Posebno su me se dojmile boje koje su ovdje u službi podcrtavanja atmosfere koju sama priča stvara. Ugodno iznenađen tečnosti samog pripovijedanja i nimalo banalnog crtačkog umijeća. Koloriranje sam već spomenuo? Još jednom ću - vrh.
Rado ću se Medeji vratiti.Uskoro.
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7009 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 17/11/2022 : 13:12:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Odlično, odlično je ovo. Kao ljubitelja grčke mitologije baš me zaintrigirala najava ovog stripa. Jer čim je Marko ovo najavio slutio sam da to nije baš neka klasična interpretacija Medeje s Kiklopima, minotaurima, zmajevima i drugim čudovištima iz mitologije, a to baš i ne bi bilo ništa inovativno. Preview s Medejinom mladošću svakako je pokazao da to neće biti klasična interpretacija djela i onda dileme nije ni bilo za nabavku.

Ženski dvojac autora je stvarno napravio odličan rezultat. Medeja kao i cijela mitologija je puno realističnije prikazana, atmosfera je cijelim tijekom napeta i uznemirujuća, scenarij kompaktan i niti jednom ne posustaje, a sami završetak izvrsno zamišljen s efektnim poentiranjem cijele priče. Le Callet ovdje nije daleko odmakla od mita, ali mu je dala jedan realističan odmak bez velikih izmišljotina kakvih zna biti u pretencioznim scenarijima, a Medeja je prikazana ne kao vještica kakva je bila na glasu već kao iscjeliteljica željna znanja koja manipulira s lijekovima i otrovima u spletovima okolnosti u koje je upadala. Pena je prati lijepim crtežom i izvrsnim koloritom.


9,3/10
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6057 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 23/11/2022 : 17:43:56  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Nikada nisam čuo za ovu legendu/priču/mit/štogod.
Dakle ovaj strip mi je prvi susret sa ovom pričom.
Svidjelo mi se, autorice su to dosta dobro napisale, vuče čitati dalje.
Na kraju knjige je tzv abeceda sa objašnjenjima gdje su autorice objasnile što su i zašto mijenjale i/ili prilagođavale u odnosu na razne verzije ''originalne'' priče.
Vodile su se za time da prikažu Medeju više kao mučenicu, da ovo sve skupa više djeluje kao nešto realno, a ne fantazija i moram priznat da su poprilično uspijele u tome.
E da, svidjelo mi se jako i kako su zapravo opisali Minotaura, Kentaure i ostala bića iz grčke mitologije kao zapravo obična ljudska bića.
Crtež je OK, ništa više, ništa manje. Tu i tamo zablista, ali općenito mi je nekakv prosjek i ''služi svrsi''.

Općenito je ovo dosta dobar strip, nije me oborio sa nogu kao neki koje sam uzeo i pročitao u zadnjoj turi, ali definitivno nije loš, naprotiv.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 23/11/2022 17:46:12
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/12/2022 : 18:27:18  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Kao i svima koji su pročitali strip,i meni je on vrlo prijatno iznenađenje. Kad ju je Markos najavio,a ja čačnuo po bdgestu,pomislih šta je bre ovo,ženski autori,nešto o grčkoj mitologoji;a onda čuh hvalospeve,pa se i sam uverih u njihovu istinitost.

Ova scenaristkinja,Blondin,nije strip autor već književnica,a crtač Nensi malo vuče na novotalasni stil.

Poenta ovog stripa je što je autorica prikazala sve ove helenske mitološke priče u jednoj realnoj storiji;znači,kako bi to izgledalo da se stvarno desilo,a vremenom su se iz tih dešavanja razvile legende.Originalno do neba.

U svakom slučaju,Medeja je opasno dobar strip.Od starta počinje dobro i prema kraju sve bolji.
A zadnja stranica,uf,izazvala mi je emotivnu oluju - "...spomenut ću se onih koje sam voljela,u mislima dočekujući njihova tiha,nasmiješena lica,I činit će se da je između nas ostalo samo dobro.I da je sve zlo zaboravljeno..."
Bravo za izbor.
Toni opet pokidao sa prevodom.
Ne propustiti.

pojaka 5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1582 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 22/12/2022 : 08:27:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Jako dobar strip koji sam odmah stavio na listu želja čim je najavljen, ali su ga ovdašnji komentari sami pogurali u košaricu.

Prije sam dosta gutao grčku mitologiju tako da sam lako prepoznavao likove premda u drugačijem kontekstu gdje nema ničega nadnaravnog (izuzev otoka) i lijepo je kako se zamislilo nastanak mitova kao i nastanak modernog doba.

Strip prati život zloglasne čarobnice Medeje koja je počinila loše, dapače zločinačke izbore, ali ne može se ne primjetiti kako je nasilju izbjegavala tek kada nije željela da joj drugi određuju život i ograničavaju slobodu , a kao žena, barbarka i travarica itekako je bila izložena predrasudama, a opet, kada vidimo primjere muškaraca koji su bili, većinom dobrovoljni, zarobljenici svog položaja i statusa i nisu se usuđivali raskinuti svoje okove.

Jedino donekle zamjeram moderni rječnik, sa pojmovima koji nisu bili poznati u to doba, ali opet to smatram kao kompromisom za čitatelje.

Crtež mi se baš svidio i premda strip nije među najboljima u kolekciji, i dalje je dovoljno dobar za kolekciju u smislu da ću ga ponavljati.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000