forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 223 - Štavitelj Alim
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28962 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 26/08/2022 : 11:02:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


U Jesamedanskom carstvu biti iskašten znači ne biti čovjek. Alim je jedan od njih. Štavitelj po zanimanju, zadužen je za uklanjanje beživotnih tijela smrtonosnih sirena koje se dolaze nasukati na žalo carskoga grada. Ali sudbina katkad izmiješa uloge. Jedne večeri nimalo nalik drugima, ocean će najskromnijem od ljudi povjeriti najveću moguću tajnu.

Kolorka 223 • Štavitelj Alim • 220 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Wilfrid Lupano • Crtež Virginie Augustin • Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 26.8.2022. • Cijena 230 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-223-stavitelj-alim/790/

Trouble will find me

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 26/08/2022 : 11:25:13  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
deluje dobrano
Go to Top of Page

night
Senior Member



Serbia
1333 Posts

Member since 07/07/2006

Posted - 26/08/2022 : 11:26:24  Show Profile Show Extended Profile  Send night a Private Message  Reply with Quote
Marko, pobogu brate, uspori malo! Kako ispratiti ovo, a još zadnje kolorke nisam sve uzeo!

Edited by - night on 26/08/2022 11:27:32
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/08/2022 : 14:22:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

deluje dobrano



+1
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20714 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/08/2022 : 16:42:49  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Lupano - masthev
treći pik ture

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25891 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 26/08/2022 : 17:10:16  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
stranica 16,zadnji kadar:fali slovo T u riječi sutra.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11082 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 26/08/2022 : 18:44:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Kako ovo vuče na onu curicu iz Spunka. ;-))

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

viki_ri
Starting Member



30 Posts

Member since 19/02/2020

Posted - 26/08/2022 : 19:50:15  Show Profile Show Extended Profile  Send viki_ri a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by night

Marko, pobogu brate, uspori malo! Kako ispratiti ovo, a još zadnje kolorke nisam sve uzeo!




Haha!
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39359 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 30/08/2022 : 08:21:03  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Interesantno deluje preview, sad sam procitao. Uzecu i dacu mu priliku.
Go to Top of Page

anam
New Member



187 Posts

Member since 23/08/2022

Posted - 30/08/2022 : 23:00:05  Show Profile Show Extended Profile  Send anam a Private Message  Reply with Quote
Dati priliku?...čemu?...pa sve je posloženo samo treba nabaviti -pročitati i uživati i staviti u kolekciju...naravno tko voli ovakav tip stripa...po oglednim stranicama naći će svoje mjesto na polici
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2446 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 31/08/2022 : 21:20:36  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Ne valja kad po sinopsisu provalis prevodioca...
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 21/09/2022 : 12:47:27  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Davno sam sebi zacrtao da mi je svaki Lupano obavezna lektira, tako i Alim. Ne zato što su mu svi stripovi remek-dela, jer nisu, već jer su skoro svi koje sam pročitao više nego korektni, lepo osmišljeni, odlično napisani, često spektakularno nacrtani (od Fibrinih izdanja sam zakasnio da kupim jedino Ubojicu kakvog zaslužuju). Opet, to važi i za Alima.
Ali... Prokleto "ali"...
Ali očekivao sam više, jebi ga. Prvi album, koji je i najlepše nacrtan (posle crtež postaje "nervozniji", "prljaviji"... Brži?) je uvod gde vidimo sve ono u čemu je Lupano dobar. Dobro osmišljen i lepo napravljen uvod u svet, sa kašičicom patetike, ali tako, jelte, mora. Ma, u stvari, nikakvu zamerku čovek bukvalno do samog kraja ne može da nađe, nego sam ja omatorio pa uvek očekujem ono nešto više, ono nešto malo što će čašu da prepuni i da od dobrog stripa učiniti nešto što će da ostane dugo u sećanju. A Lupano je zamalo promašio i umesto da poentira na kraju, upravo ga je razblažio i vratio u okvire očekivanog. A mogao je da ga napravi da bude "logičniji", "realniji" (Suroviji?).
U sećanju će mi najviše ostati par Džihidovih "razmišljanja" pred kraj koja praktično sumiraju celokupnu ideju odnosa religije sa motivacijom vlastodržaca i veze sa potporom koja omogućava ceo sistem države, pa do samih vernika.
Dobar je Alim, ali je mogao da bude i bolji da je Lupano bio malo hrabriji.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25891 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 21/09/2022 : 12:51:08  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Dobar je ali nije odličan.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6060 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 03/10/2022 : 09:46:47  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Dobar je ali nije odličan.



Ovako ja mogu opisati svaki Lupanov strip osim Azimuta.
On mi je vanserijski.
Svaku put ima čisto OK priču i odlične crtače, ali svaki put mi nešto fali, Azimut je prvi koji mi je baš odličan.
Alima nisam još čitao.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/10/2022 : 10:17:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Prdonje i Majmun odlični.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3522 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 03/10/2022 : 10:25:56  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Prdonje su zakon.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20714 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/10/2022 : 13:44:54  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:
Originally posted by jaki

Dobar je ali nije odličan.



Ovako ja mogu opisati svaki Lupanov strip osim Azimuta.
On mi je vanserijski.



a ja svaki osim azimuta ;svi su mi odlični,azimut jako dobar (nisam ga baš najbolje skontao)
alima još nisam overio

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 03/10/2022 13:45:23
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6929 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 03/10/2022 : 21:40:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Lupano kod Fibre:

1. Stare prdonje
2. Azimut
3. Čovjek koji nije volio vatreno oružje
4. Bijelo posvuda
5. Ubojica kakvog zaslužuju
6. Ćao, đaci!
7. Majmun iz Hartlepoola

Alima još nisam čitao, ali budem, kao i Bibliomulu. Predviđam da će oba u top 5.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20714 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/10/2022 : 22:17:47  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
8.Štavitelj Alim
9.Bibliomula iz Kordobe
10.Okean ljubavi - predivan strip,bez reči (u izdanju Besne kobile;moram da se pohvalim da sam imao jednu malu ulogu u njegovom izdavanju)
11. epizoda Valerijana (spinofa) u Stripoteci ( https://www.bedetheque.com/BD-Valerian-par-Tome-2-Shingouzlooz-Inc-308943.html )

ima još jedan koji mi je zapao za oko,tri albuma,gotov serijal:
https://www.bedetheque.com/serie-48391-BD-Traquemage.html

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 03/10/2022 22:18:42
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39359 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 08/10/2022 : 21:09:01  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Bah, procitao i nisam bas zadovoljan. Uz ovakav crtez previse brutalno. Not my cup of tea.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 24/11/2022 : 13:53:10  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Svidio mi se Štavitelj. Riječ je o modernom fantasyju koji se bavi ulogom religije. U tom nekom fantasy svijetu ima ta neka država koja ima strogu religiju koja je neka kombinacija najsurovijih elemenata islama, kršćanstva, hinduizma i subotarstva i kroz strip se prikazuje surovost kastinskog sustava, progona heretika, križarskih ratova, konkvistadorstva i tako to.. ali se i ukazuje na važnu ulogu vjere kao vezivnog tkiva zajednice.

Fantasy svijet i nije nešto, to su one sto puta viđene stvari - sve je malo drukčije nego u stvarnom svijetu, a opet isto. Princip upotrijebljen puno puta, ali funkcionalan. Fora je što su negativci dobri - taj neki vrhovni svećeik i okrutni general. Svaka priča živi od dobrih negativaca, a ovi su baš gnjide i onda je fora mrziti ih kroz strip. I priča je tečna, mene je uvukla u priču i natjerala da brzo vrtim stranice. Kraj je prilično brutalan ali nije skroz crn.

Znači dobar, zabavan ali i dosta brutalan fantasy koji će najbolje leć ljudima koji vole angažirane, politične stripove. To se nekako i očekuje od Lupana, on je političan autor.

Inače, čitajući sažetak ponadao sam se nekakvom seksi zapletu sa sirenom, nekom fantasi Indijanskom ljetu ali sa štaviteljima i sirenama međutim sirene u stripu uopće nisu seksi sirene iz crtića nego nešto posve drugo
Go to Top of Page

www2
Senior Member



Croatia
1040 Posts

Member since 11/02/2009

Posted - 18/01/2023 : 17:13:11  Show Profile Show Extended Profile  Send www2 a Private Message  Reply with Quote
Hmmmm.... OK strip.... Nemam previše zamjerki, ali niti me je ostavio bez daha.... Kraj nevjerojatno zbrzan.

Ne piše ovo radi recenzije nego čisto da konstatiram da u 100+ fibri šta imam doma nisam ukupno našao 3 greške u textu, a u štavitelju ih ima valjda 10ak.....nije kritika nego opservacija
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1227 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 18/01/2023 : 19:13:03  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Mozda u ovom grmu lezi zec
"Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Darko Macan" jos da je covek pisao pricu i crtao e onda bi tek bilo belaja..

Cini mi se da smo u 2022. imali priliku da uzivamo u 40 kolorki, sta je to sitnica.

Under construction.

Edited by - matori paraliticar on 18/01/2023 19:14:09
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25891 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 18/01/2023 : 19:32:04  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Postat ću profesionalni proof reader.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 13/03/2023 : 13:16:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Uz Ćao đaci, jedan od slabijih Lupana kojeg inače volim.

Ne znam koji je cilj ovoga stripa. Osvijestiti ljude vezano za religiju?

Svako ima vlastitu glavu za razmišljanje i ovaj strip mu neće promijeniti mišljenje.

Premalo zabavan, povremeno konfuzan i naporan strip.
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1582 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 17/03/2023 : 09:27:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Kupio ga svojedobno u turi zajedno sa bibliomulom, i usprkos cartoonish crtežu priče u oba stripa imaju daleko ozbiljniji ton, a pogotovo ovaj strip koji je vrlo brutalan i nimalo dječji.

Strip ima donekle fantasy notu ( samo u pogledu izmaštane geografije, religije i nekih zivotinja) ali vrlo je ljudski tj nema nadnaravnih ili drugačijih rasa i događaja. U suštini je riječ o začetku stvaranja carstva koje održavaju i njeno širenje opravdavaju mitovi, u ovom slučaju to je religija ali ona se uvijek može zamijeniti i nekom drugom ideologijom, a strip stavlja u fokus ljude koje melje ova ekspanzija. Jednako tako dobri su i negativcima, dvojica vođe, jedan ajmo reći civilni i jedan vojni, kao i sukob između pragmatizma i (na kraju poljuljane) pravovjernosti. Kraj naprosto nije mogao biti drugačiji.

Isprva sam mislio da je mana glavni tabu u stripu, a onda sam malo promislio i shvatio da smo i u stvarnoj povijesti imali nelogične zabrane koje su znale dovesti do nazadovanja i pada carstava.

Kraj mi nije djelovao zbrzano, to je naprosto vrhunac i kulminacija, nije se imalo tu što dalje odugovlačiti.

Edited by - Kerempir on 17/03/2023 09:28:12
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000