forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 226 Anđeo Gospodnji
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 20/09/2022 : 08:21:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Kako objasniti iznenadnu zanesenost Milletovom slikom Anđeo Gospodnji, koja pokreće trgovačkog putnika Clovisa Chaumela, oženjenog oca dvoje djece, otupjelog od jednoličnog života? Hoće li i on, poput Salvadora Dalíja – u opusu ovog katalonskog slikara nalazimo čak dvanaest poveznica s tom slikom – njome postati opsjednut? Sam Clovis Chaumel ni u što nije siguran. Ali nasušna potreba koja ga tjera da na slici traži uzroke svog ganuća okrenut će njegov privatni život naglavačke.

Frank Giroud priziva istinsku zagonetku povijesti umjetnosti – fascinaciju Salvadora Dalíja slikom Jean-Françoisa Milleta – kako bi izvukao onu koja se krije iza naizgled beznačajne svakodnevice Clovisa Chaumela. Priča iznimne psihološke profinjenosti i autentičnih otkrića, koja ujedno otkriva likovni talent Joséa Homsa.

Kolorka 226 • Anđeo Gospodnji • 116 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Frank Giroud • Crtež José Homs • Prijevod Mirna Sindičić Sabljo • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.9.2022. • Cijena 150 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-226-andeo-gospodnji/813/

Trouble will find me

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 20/09/2022 : 09:44:44  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
izgleda zanimljivo, valjda ce da odrzi takav kurs do kraja
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 20/09/2022 : 12:35:58  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
ovo izgleda zanimljivo
slika se zove Angelus - što znači večernja molitva (u polju), ono što kod nas u dalmaciji kažu 'zvoni zdravo marija, u kuću mularija', a može biti i ranojutarnja - kao molitva za početak i kraj radnog dana
'anđeo gospodnji' više odgovara dalijevom tumačenju slike, pa mi se to čini kao sjajan naslov stripa, ali nije dobro kao prijevod službenog naziva slike (na 10. stranici ispod slike u muzeju piše 'anđeo gospodnji', j.f.millet, ulje na platnu, 1857)
u svakom slučaju, jedva čekam čitanje

edit: ok, molitva koja bi se tada molila, kada zvone zvona, zove se 'angelus' ili 'anđeo gospodnji' - pa je to onda ok - iako ja tu sliku znam pod nazivom 'molitva u polju'

if you tolerate this, then your children will be next

Edited by - ken2 on 20/09/2022 12:47:54
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39392 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 20/09/2022 : 12:45:58  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Jbt Markosa, gde prekinu preview!!!! :) Kako sad docekati citati nastavak..

Inace, uopste nisam fan ovakve vrste "dosadnih" prica. Ali ovo mi je zaraza... Definitivno uzimam.
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10366 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 21/09/2022 : 23:43:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
U opisu i naslovu same teme stoji pravilno, Gospodnji. Kako je moguće da je u naslovu na korici ovo napisano malim?
Ja sam zadnji kojega bi bila briga za ovakve teme, ali pravila i tradiciju moramo poštovati.

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25908 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 22/09/2022 : 04:48:23  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Marko antikrist😇

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 22/09/2022 : 08:01:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir

U opisu i naslovu same teme stoji pravilno, Gospodnji. Kako je moguće da je u naslovu na korici ovo napisano malim?
Ja sam zadnji kojega bi bila briga za ovakve teme, ali pravila i tradiciju moramo poštovati.


Ma stari fajl, u tisku je dobro.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 22/09/2022 : 08:04:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Evo, sad sam promijenio. Ctrl + F5.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10366 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 22/09/2022 : 19:47:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
Ah, u redu onda sve. Bravo.
I bilo mi je čudno, vidim kako treba u naslovu teme, vidim u opisu - dakle sve se zna, kad tamo na korici...

Za one koje to još uvijek buni, ovdje je Gospodnji potpuno isto što i Gospodinov, dakle "glumi" posvojni pridjev iako je na "nji".
Slično kao Božji umjesto (praktički nikad korišten) Bogov. Jasno, imamo i opće imenice bog i gospodin, no ovdje to nije slučaj.

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11085 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 09/10/2022 : 19:54:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Zgodna priča. Zanimljivo i skrojen zaplet oko slike i obiteljskih tajni iako u drugom dijelu predvidljiv bar na dva mista... i to bitna mista.
Ipak ne kvari dojam. Jel' se meni čini ili je čak ostalo i nedorečenih pitanja... barem jedno.

Edit:
Crtački odlično... baš je leglo uz priču. Kolor također.
Lik profesorice likovne kulture baš simpa pogođen.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter

Edited by - Renky on 09/10/2022 19:58:07
Go to Top of Page

vetropiroman
New Member



220 Posts

Member since 27/02/2022

Posted - 10/11/2022 : 14:30:13  Show Profile Show Extended Profile  Send vetropiroman a Private Message  Reply with Quote
Iskreno, ovo nisam ni planirao uzeti, ali sam otvorio zavir i pročitao ga do kraja (što nikad ne radim - otvaram da vidim crtež i eventualno zaplet sa prvih par stranica) te sam morao kupiti i završiti priču.

Na kraju nisam ostao razočaran, crtački je u vrhu moderne nekarikaturalne francuske škole, a scenaristički se većinom stripa prati sličan (visok) kvalitet pisanja. Ono što je renky naveo, u par navrata "preokret" se lako da prepoznati, ali ni po meni to ipak ne utiče na radnju toliko da sroza finalnu ocenu. Vrlo pitka priča o samootkrovenju, potisnutim emocijama, i, na kraju (ili početku), uticaju porodice na formiranje ličnosti. Nije ni približno toliko dosadno kako bi moglo da zazvuči.

Lično mi je kraj bespotrebno sladunjav, plus, definitivno ostaje to jedno pitanje neshvatljivo da visi u vazduhu. Poslednje dve stranice hepi end razrešenja kao da su naknadno docrtane, komotno mogu da se preskoče i da se strip tu završi. 8/10
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1737 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 12/11/2022 : 19:13:43  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Scenarista, Frank Giroud je 2004. god. nakon jednog razgovora sa Marianne Duvivier, u sklopu Dupuisove kolekcije "tragovi" osmislio vlastiti serijal "Tajne". Do 2014. otkriveno je deset Tajni. Anđeo Gospodnji je šesta priča po redosledu objave. Razni ilustratori su sarađivali sa ovim scenaristom tokom pripovedanja Tajni. U ovoj priči, za crtež je bio zadužen Homs. (Deo iz uvoda ovog stripa)

Strip se doslovno bavi tajnama. Ljudskim tajnama. Bio bi greh uporediti ga sa španskim sapunicama, jer je ipak način pripovedanja malo prefinjeniji. Ali postoji neka univerzalnost. Znate ono kad se pojavi ljubavnica, pa žena otkrije, pa pukne bruka, pa se pojavi brat blizanac koji hoće da preotme nasledstvo, a onda se ispostavi da su bebe zamenjene i da to nisu ustvari ti roditelji itd. Znate na šta već mislim... Neću sada da pričam konkretno kakve su tajne ovde, ali je na tu foru.

E, sada, način pripovedanja je takav da ovo delo odvaja od klasične sapunjare. Tajne su predstavljene na svakoj strani, ima ih dosta. Kako se razrešavaju jedne tajne tako se dolazi do drugih tajni, i tako u punoj brzini strip vozi do kraja. Plus ima i tu paralelu sa čuvenim umetnicima i njihovim delima što daje dodatnu čar priči.
Meni se strip jako svideo, kupio me još zavir. I do kraja mi ostao zanimljiv. Sladunjav kraj stvarno daje tu notu španske sapunice celoj priči. I možda je mogao biti malo gorči.
Crtež odličan. Boje odlične.
Preporuka za ovaj stripa. Nije neka masthevuša, ali jako lep i zabavan strip. Ostaće mi u kolekciji kao jedan od onih koje ću rado posuditi i nestripovskoj publici kada pitaju da im dam nešto za čitanje. Mislim da je podjednako zanimljiv i muškoj i ženskoj publici. I prikladan kao poklon. Tako da mogu da pretpostavim i da će brzo otići tiraž.

Markos, hoće li biti još Tajni? Ili je ova najbolja iz edicije?

Resistance is futile.

Edited by - borg on 12/11/2022 19:35:13
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10062 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 12/11/2022 : 22:21:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Mene bi od Girouda ovo razveselilo:

https://www.bedetheque.com/serie-514-BD-Decalogue.html
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37358 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 12/11/2022 : 23:04:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Postoji na slovenskom. No, moglo bi i u Fibri, sto da ne jednog dana. Mada osim Lavrica nije bas toliko dobro.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 12/11/2022 : 23:33:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg
Markos, hoće li biti još Tajni? Ili je ova najbolja iz edicije?


Dogodine ide još jedna, meni još bolja.

Trouble will find me
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1737 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 13/11/2022 : 00:01:18  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by borg
Markos, hoće li biti još Tajni? Ili je ova najbolja iz edicije?


Dogodine ide još jedna, meni još bolja.



Odlično. Polako se tajne otkrivaju.



Resistance is futile.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 20/11/2022 : 21:22:25  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Fora Kolorka. Rijetko dobijemo ovakve punokrvne misterije u stripu. Prvi album mi je bolji, završnica mi je nešto slabija ali sve skupa vrlo zabavna Kolorka, nešto drugačija od drugih.

Homs opet odličan. Nije mi na razini od Shi ali nije ni puno slabiji.. ipak je ovo priča iz "običnog" života gdje se nije mogao toliko razmahati.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10062 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 29/12/2022 : 15:11:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Pravi mali biser.

Skoro cijelo vrijeme užitak čitanja mi je bio na najvišoj razini što zbog sjajnog crteža (kojeg smo već vidjeli u Shi), što zbog priče.

Ovaj strip me podsjetio na mnoge, npr. na Časne ljude malo temom i na neke Zidrouve uratke (ne na spomenuti Shi) strukturom priče. Samo za razliku od Zidroua (kojeg nešto i ne ljubim) ovdje mi je priča pitkija i normalnija, a i preokreti mi se ne čine neprirodno umetnuti.

Pitam se hoće li biti nekih sličnosti i sa Bevinim i Jerryjevim uratkom ?

Neki ovdje spominju predvidljivost, ali ovakva priča ni ne može imati bezbroj raspleta, osim ako se ne uključe „povampireni zombiji s drugog planeta“ ili neke slične horror besmislice.

Očekivao sam i prigovore na slatkasti kraj. Mene to osobno ne smeta, nije mi neka scenaristička kvaliteta happy end zamijeniti tragičnim krajem (smrt, odbačenost i sl.) da bi se „popravio“ ukupan dojam.

Da, kao što su drugi spomenuli ostalo je neriješeno jedno važno pitanje. Da li zbog mogućnosti nastavka ili elegantnog izvlačenja od rasplitanja, ne znam.

Inače, ako neki nisu primijetili, na 2 mjesta važnu ulogu ima igra/zamjena riječi npr. micheline (vagon) i Micheline (bivša očeva supruga), te Morris (autor Lucky Lukea) i Maurice (očev tast).

Sama priča iako djeluje pitko i pojednostavljeno, dotiče se mnogih važnih tema i situacija i potiče na razmišljanje o njima i nakon završetka čitanja.

Od mene velika preporuka za ovaj strip.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39392 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 30/12/2022 : 17:33:08  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Upravo procitao. Ostaje u kolekciji kao jedna od neobicnijih stvari.
Go to Top of Page

Zula
Average Member

768 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 02/02/2023 : 16:38:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Anđeo Gospodnji
(L'Angelus)

Kad ga je Peyo onako lijepo opisao nestala je dilema „jel da ga kupim?“.

Pogledom na jednu sliku kreće istraga o tajnama članova raznih obitelji. Sve uz otpore, nesporazume i prepreke da bi bilo zanimljivije. Prošlosti pristižu u sadašnjost, sadašnjost gleda u varijante budućnosti, promjene su neizbježne…
Sve lijepo nacrtano i upakirano s mjerom.

Ocjena 8/10

p.s. Svakako obratite pažnju na produžni kabel, to daje bar pola ocjene više!
p.p.s. Poneka predvidivost, hm? Ne bi je bilo kad bi kod nas Vagon bilo žensko ime…
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 01/03/2023 : 14:10:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Bome jedno od većih iznenađenja prošle godine. Običan čovo zaglibio u apatičnoj svakodnevnici slučajno pronalazi nešto što mu potpaljuje vatru i posljedično daje vritnjak za početak novog života. Obiteljski misterij je ubačen u priču jako jako dobro; postepeno se otkriva bez elementa spektakularnosti ali to zapravo nimalo ne škodi da čitanje cijelo vrijeme uspjeva ostati intrigantno. Baš imam osjećaj da scenarij jako ide na ruku čitatelju odnosno slistio sam ova dva albuma ekspresno brzo.
Inače nisam fan ovakvog crteža ali jesenske boje me uvijek gađaju u pravo mjesto.
Baš jako specifičan strip, mislim da će se većina stripofila pronaći u ovakvoj situaciji kad te neka slika (ili kadar) uzdrma i preplavi da neprestano razmišljaš o tome. Čak niti nemoraju bit gole sise!
¨
8/10

Bok, kako si.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1737 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 02/03/2023 : 12:42:06  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by borg
Markos, hoće li biti još Tajni? Ili je ova najbolja iz edicije?


Dogodine ide još jedna, meni još bolja.



Jel to ovaj: Oderano meso?
Ili je neki drugi naslov u pitanju? Mrzi me da guglam, da vidim koji su sve naslovi u okviru te edicije.



Resistance is futile.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 02/03/2023 : 12:44:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Taj

Trouble will find me
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1737 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 02/03/2023 : 13:12:12  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Thx! Ide na spisak za nabavku.


Resistance is futile.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000